ren Voorbereidingen vijf weken geleden gestart staat voor m polities Schiedam behaalt winst SVV verliest, maar na m Schieten en zwemmen is nu afgewerkt Jeugd Jolijt: Vreugdevuur zal opvlammen Oud-katholieke jongeren in Schiedam bijeen D. van Seuren in Delft ter aarde besteld Vrachtauto klem onder viaduct m* chiedammers j elkaar onder Jongen onder auto Omdat 't lente is omdat 't Pinkster is... om de 3 maal Jongen veroorzaakt aanrijding met auto Esperanto-agendo HET VRUE VOLK DINSDAG 31 MEI I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) De heer A. A. V, van Oudenhoven, chef van de afdeling burgerlijke stand en bevolking van de gemeente Schiedam, is vijf weken geleden al volop in de voorbereidingen voor de grote volkstelling gedoken, waarvoor vandaag de tellers op stap zijn gegaan. Hij heeft .Schiedamse adressen gerangschikt en verdeeld, formulieren geteld en verpakt en tal van andere maatregelen genomen waarvoor soms zijn gehele staf in touw kwam. Grootkarwei De tellers hebben er een groot kar wei aan, maar ze zijn van te voren grondig geïnstrueerd. 'Door middel van een zeer nuttige televisieuitzen- dtog en verder tijdens instructiemid dagen en -avonden. lm nylons naar maat van 2,95 - 4,50 DHS—RFC 2 Ml Maar vandaag is het zover. Een groot deel van de Schiedamse be volking heeft ai bezoek gehad van een teller of teister en in vele huis kamers u-as men gisteravond aan 't invullen. En liefst zeer nauwkeu- In heel wat slaapkamers zullen morgemchtendde wekkerg extra - vroeg aflopen. Talloze vaders hebben vrijaf genomen, Ze springen op het eerste geratel van die wekker klaar wakker het bed uit en zijn in min der aan geen tijd op pad. het hengel- instrumentarium achter op de fiets. Het is 1 juni en er mag gevist wor den, Een paar jonge Schiedammer- ties hebben hel verleden week al niet langer kunnen uithouden. Ook zij hoeven hun geduld tenminste niet langer op de proef te .stellen. Het weer laat zich tot dusver vrij goed aanzien en het etaat wel vast, dat het voor dag en dauw in het Ke- thslse al druk zal zijn. De langsla pers sullen daar overigens weinig van bemerken, want legen de tijd, dat zij ontwaken hebben de henge laars hun sport reeds lang genoten. Wij herinneren onze sportvissers eraan, dat zij een vergunning nodig hebben, En als ze die nog niet ge haald hebben wel, dan gaat het nog langer duren. Immers: de ge meentebureaus zijn tot drie juni dicht in verband met de volkstelling. Voor djrze hengelaars is het dus nog een paar dagen wachten geblazen. De anderen wensen we graag een goede vangst. En we wensen hen ook een grote dosis sportiviteit toe, op dat vele gevangen visjes weer wor den teruggezet met als resultaat een nóg rijker visgebied in de toekomst. Vanavond om «es uur beginnen de padvinders van de Burgemeester Van Haarengroep met de voorbereidingen voor het grote kampvuur, dat op de Jandviakte in het Sterrenbos wordt ontstoken. Dit is het begin van een zeer gevarieerd Jeugd-Jolijt-pro- granjma. Om kwart over zeven vertrekt de Jonge Harmonie uit de Dwarsstraat naar de zandvlakte om daar tijdens het vuur te musiceren, Ook de pad vinders zuilen nog een aandeel fu het programma leveren. D» werkgroep Jeugd-Jolijt ver wacht om acht uur vee! belangstel ling van de jeugd en ouderen. Schiedam was zondag het ontmoe tingspunt van een honderdtal jonge Oud-katholieken, die hier de door de Schiedamse vereniging Sint Jan ge organiseerde jaarlijkse bondsdag vierden. In de oud-katholieke kerk van de H. Johannes de Doper op de Dam werd 's morgens de mis opgedragen, waarna in de grote zaal van Irene de officiële opening door de Schiedamse Pastoor C. P. van den Berg werd ver richt. Op het programma stond voor de middag een uitgebreide puzzei-railey, die de jongeren voerde door oud en nieuw Schiedam. Op deze tocht moesten zij vragen beantwoorden en diverse opdrachten uitvoeren, die lot een goed overzicht van onze stad bij droegen. Uiteraard vielen vooral de fraaie wijk Nieuwland met ais tegenstelling de oude binnenstad bijzonder in de smaak, 's Avonds voerden de leden van St. Jan sketches op in Irene, waarna een gezellig bal de geslaagde dag besloot. dinsdag Z Bioscopen MqngijUL£: De hel vm Noord-Alrika. 2 2, 7 en 9.13 uur. PASSAGE: 08/15. 2 en S.15 uur. J en toonstellingen9 STEDELIJK MUSEUM: Expositie f Vrijheid. 10—17 uur. Diversen: STERREBOS, Vreugdevuur bij bet begin van Jeugd Jolijt, 20 uur. a MUSIS SACRUM. Feestavond ter ge- legenlield van het Jubileumfeest der SPSV, 20 uur. 4 4MSTELBRON. Jaarvergadering Ver. ,s Nationale Feest- en Gedenkdagen, fe 20 uur. WOENSDAG J Bioscopen4 MONOPOLE: De hel van Noord-Afrika i. 7 en 915 uur. 2 PASSAGE: OR/IJ. »p g,!J upr tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Expositie Veilheid. 1017 uur. 6 rig invullen, opdat de controle straks vlot kan verlopen. Verschillende gemeente- en rijks diensten kampen als gevolg van de volkstelling in deze dagen met een personelstekort. Immers, zoveel mo gelijk gemeente- en rijksambtenaren zijn ingeschakeld en voorts nog een aantal particulieren. Er zijn bij voor beeld verschillende studenten aan geschreven. De heer Van Oudenhoven heeft al die tellers beslist nodig. Het zijn er in totaal ongeveer 240. die over heel Schiedam uitzwermen. Ze moeten ongeveer 22.000 adressen bezoeken: woningen, schepen en woonwagens, één keer om de formulieren ie bren gen, eenmaal om ze op te halen en bij die gelegenheid tevens aan een eerste controle le onderwerpen. De stad is voor deze volkstelling verdeeld in telgebieden. Zo is 00 het centrum, 10 liet oosten, 20 het stads deel tussen haven en grachten. 30 het westen. 40, de Gorzen. 50 het buitenbavenkwartter, 80 Nieuwland, 70 Kethel en 80 het industriegebied. Al deze wijken zijn weer onderver deeld. De grote activiteit op de gemeen teburelen in de laatste weken was gericht op de grondige voorbereiding en ook dat betekent een voordeel. De heer Van Oudenhoven op zijn centrale post heeft vandaag dan ook maar weinig vragen te beant woorden gekregen. Een enkele tel ler vroeg een inlichting cn verder verliep de start van de volkstel ling rustig. Ook in de bureaus van de gemeen tesecretarie, de gemeente-ontvanger en de gemeen t-a-accouptant en het bureau huisvesting heerst rust, want die zijn gesloten omdat het perso neel uit tellen is. Hoe hei ook zij: vrijdag is het al lemaal achter de rug. Dan moeten de formbulieren ingeleverd zijn. Achter de rug? Bij de gemeente den ken ze daar anders over. Dan be gint het pas! Want alle formulieren moeten ge controleerd worden, stuk voor stuk. Men ondervindt daarbij gelukkig enig voordeel van het systeem van ponsplaatjes, waarop het bevolkings register wordt bijgehouden. Toevallig staan deze plaatjes bovendien op wijk gerangschikt en ook dat is een voordeel. Nadat de formulieren zijn gecon troleerd. gaan ze naar Den Haag, om op het kantoor van het Centraal Bureau voor de Statistiek, speciaal ingericht voor de volkstelling van dit jaar, verder te worden verwerkt. Maar al brengt deze volkstelling voor talloze mensen veel extra druk te moe, van een 'vakantiestop', zoals in Rotterdam is toegepast, is in Schiedam geen sprake. Integendeel, de heer Van Oudenhoven heeft zijn mensen aangeraden om normaal met vakantie te gaan. En zo is het ge beurd. Onder grote belangstelling is gis termiddag het stoffelijk overschot van wjjlcn de heer D, van Senrcn, op de algemene begraafplaats Jaffa in Delft ter aarde besteld. Vele Schie- dammrs woonden deze plechtigheid bij. De heer Van Seuren genoot in Schiedam grote bekendheid door zijn activiteiten op muzikaal gebied, in het bijzonder voor de arbeidsmuziek- vereniging Crescendo, waarvan de overledene gedurende bijna 36 jaren dirigent was. Bij het beëindigen van zijn actieve loopbaan als dirigent in 1956 werd hem als eerste niet-Schiedammer de penning van verdienste van de Schie damse Gemeenschap uitgereikt. Tijdens de plechtigheid in de aula op de begraafplaats spraken onder meer de heren C. Landsbergen. Cres cendo's voorzitter en de heer A. Ho ge worst, '.vqorden van dank. Het or gel speelde Aan de Strijders en een fragment uit Beethovens Negende Symphonie. Een laatste groet van Crescendo's banier besloot de ontroe rende plechtigheid. Een vierjarig jongetje. E, M. uit de Mariastraat,, is gistermorgen bij het oversteken van deze straat aange reden door een personenauto be stuurd door A. W. S. Het kind liep snijvonden op aan het gelaat en is ter observatie in het Gemeentezie kenhuis opgenomen. Hoofdagent J. Voorend hield bij de schietwedstrijden maan dag in Vlaardingen de eer. van Schiedam hoog. Hij liet twee maal 57 punten noteren. De Schiedamse honkbalploegen schijnen het lek boven te hebben. SW verloor wel van Roo.swï.jk, doch kan terugzien op een goede honkbal wedstrijd, waarin alleen door een drietal veldfouten in de derde innings een inzinking kwam. Maar men had de juiste men taliteit om daarna goed terug te komen. Dit is voor SVV een groot winstpunt en ze kunnen dan ook de eerstkomende wedstrijden met wat meer vertrouwen tegemoet zien. Schiedam wist eindelijk te Winnen na vier gevoelige nederlagen en door een goed gespeelde wedstrijd de twee kostbare puntjes naar huis te brengen. Zij hebben nu het genoegen gesmaakt van de over winning en doen hun uiterste best het verloren terrein zo veel mo gelijk terug te winnen. Zondagmiddag speelde SVV haar vierde wedstrijd tegen het zeer hoog geplaatste Rooswijk en. moest na een goede wedstrijd het hoofd bulgen voor deze sterke tegenstander. De eerste innings ging voor Roos- wijk zonder scoren voorbij, doordat werper H. de Lange goed werd ge steund door zijn velders. SW echter wist na reeds twee man voor nul Advertentie voor kwaliteit. Door gebtuik van 't beste gaten kunnen Uw Jovanda's zo dun - zo sterk zijnl voor keus. Tal van soorten in kristal- en wandel nylons. Precies de nylons die U wensc voor elke gelegenheid - elke kleding! voor kleuren. Stap in Jovanda's sprookjes-kleurenland. Zie boe modieus - hoe flatteus die nieuwe zonnige voorjaarstinten! Verkrijgbaar bij: MAGAZIJN DE STER, Groenelaan 22, Rembrandtlaan 71 KRUYER-RIS, Liduinasfraaf 94 LA LIGME, Rotterdamschedijk 399 WALA SFECiAALHÜIS, Oranjestraat 17, Schiedam naar de bank terug te hebben zien gaan, Nico Kolmeyer op het honk te krijgen door een fout van Roos- wijks eesrte honkman. Door twee maal goed op tijd te stelen, wist hij het derde honk te bereiken, waarna hij het eerste punt scoorde door een doorgeschoten bal (01>. In de tweede slagbeurt, konden geen van beide ploegen scoren en hadden belde werpers slechts vier man no dig in het slagperk om drie nullen te maken. Rooswijk sloeg zijn slag in de der de innings. Met de eerste slagman van Rooswijk werd korte metten ge maakt door ee ngoede vang van Koos de Haas. Van veldfouten in het SVV-team (drie keer) kon Rooswijk profiteren en zelfs zeven maai sco ren, zodat een drietal Rooswijkers voor de tweede keer in deze slag beurt in het slagperk verschenen. Voor SVV was dit een bittere pil. doch zij toonden juist na die innings dat de ware wedstrijdmentaliteit was teruggevonden door toch nog terug te komen. In de beide volgende in nings gingen de Rooswijkers voor nul aan de kant terwijl SVV twee maai wist le scoren door goed. slag-, werk en hetuitbuiten van fouten (stand 7—3voor Rooswijk) De Velsenaren kwamen echter ook terug cn konden in de vierde en vijf de innings respectievelijk 2 en 3 keer scoren, zodat opnieuw de ach terstand voor SVV was opgelopen tot 12—4. Hiermede was het voor Rooswijk gedaan en SVV stelde alles in het werk om de achterstand zo veel mo gelijk te verkleinen. Hierin slaagden zij zeer behoorlijk, want door goede honkslageri (o.a. een driehonkslag van Van Meeteren en De Haas) kon den zij in de resterende slagbeurten nog drie man over de thuisplaat brengen. Eindstand 127 voor Rooswijk. Maar ais SVV zo blijft spelen als het deze middag is gegaan, dan zullen overwinningen niet uitblijven. Vol gende week treden zij in het veld tegen The Catchers uit Amsterdam, welke ploeg ook nog puntloos is. Het. derde team van SVV kwam zondagmorgen in het veld tegen het sterke Celeritas uit Den Haag. Het moest daar zijn meerdere in erken nen en verloor met 12i. SVV 2 was dit weekend vrij. Schiedam toog zondag naar Haarlem en bond de strijd aan tegen Rood-Wit. Werper Teltelaar blonk in deze wedstrijd uit en heeft zijn vorm gevonden. Hij speelde een voortreffelijke wedstrijd en werd dit keer door zijn team genoten in het veld prima bijge staan, doordat er geen enkele fout werd gemaakt. Joop v. d. Touw was de beste slag man en G. Kok blonk uit door zijn goede vangen in het verve veld. Rood en Wit kon in de eerste innings twee man over de thuisplaat brengen, het geen opnieuw in de derde slagbeurt geschiedde. Schiedam stond dus op nieuw achter met 40. In de gelijkmakende slagbeurt kon echter G. Kok het eerste punt voor Schiedam binnenbrengen cn in de vierde gelijkmakende slagbeurt kon zijn clubgenoot P. van Ruiven deze achterstand opnieuw verkleinen door het thuishonk te passeren, stand 42 voor Rood-Wit. In de vijfde innings gingen alle slagmannen van beide ploegen voor nul aan de kant. Rood-Wit kon ook in de 6e innings niet scoren, doch in deze zelfde innings scoorden P. van Ruiven. J. v. d. Touw en Tettelaar voor Schiedam <45). Dit herhaalde zich in de zevende innings, want door een tweehonkslag van Tettelaar konden Schol en op nieuw v. d. Touw scoren, terwijl Tet telaar zelf door een tweehonkslag van Cambeen werd thuisgebracht, stand nu 84 voor Schiedam. Wei wisten de Haarlemmers in de volgende innings nog tegen te scoren, doch verder kwamen zij niet en de Schiedammers konden met vreugde de thuisreis aanvaarden en de eerste overwinningspuntjes meenemen. Het tweede negental van Schiedam wees met 208 Tjikalong 2 terug, doch het derde moest met 245 zijn meerdere erkennen in Feijenoord 2. WerpersresultatenTettelaar (Schie dam) 1038, Lunenburg (RW) 12—9—9. DHS wisselt een overwinning af met een nederlaag en moest daarom dit weekeinde het hoofd buigen voor het sterke RFC 2 uit Rotterdam. Werpersresultaten. K. Kersse- mever (DHS) 4—176, Berkel (RFC) 7—7—2. DHS deelt ons mede, dat zaterdag op het DHS-veld het. Rotterdams B-negental een wedstrijd speelt tegen het rayon-negenetl van Noord-Bra bant. aanvang 4.30 uur. In het Rot terdam B-negental zijn ook een paar Schiedamse honkballers opgesteld. (Van een onzer verslaggevers) Dc jaarlijkse sportieve wedijver tussen de politiekorpsen Schiedam, Vlaardingen en de rijkspolitie te water is maandag weer begonnen. Zwem- en schietwedstrijden stonden op het programma. En daarin heeft Schiedam zich direct al een voorsprong verworven. Het zou bijzonder prettig zijn voor de Schiedammers, als zij deze voorsprong ook vandaag weten te handhaven, want 1960 is immers het jaar waarin zij het veer tigjarig bestaan van hun sportvereniging herdenken. Daarom krijgt de sportdag, die vandaag in het sportpark De Vijf- sluizen te Vlaardingen wordt gehou den, ook een bijzonder cachet. Be halve de Vlaardingse volleybaliers en voetballers en die van de rijkspolitie te water nemen deel de Leuvense po litie (België), de politie van Bergen op Zoom, Hilversum, Amsterdam cn Delft. Het zal er spannend aan toe gaan. want de. Vlaardingers hebben ai twee maal achtereen de beker ver overd en de Schiedammers zetten na tuurlijk alles op alles om hun jubi leum op te luisteren met deze trofee. Ze zijn dus al goed begonnen. Dat blijkt uit de uitslagen van maandag, dié we hier laten volgen. 50 m schoolslag jun.: 1 De Jong <S) 41: 2 De Vette (S) 41,3; 3 v. d. Wiel (V) 43.1. 25 meter schoolslag sen.; 1 Koole (V) 18.8; 2 Plooij (S) 19,9; 3 Nater (S) 20. 50 meter rugslag jun.: 1 De Jong CS) 42,9; 2. Van Lo (Si 44,3; 3 Poot (V) 46,5. 25 meter rugsiag sen.: 1 Kootwijk (W) 20.6; 2 v.i d...Harst CV) 21.1; 3 Piooy (S) 2i,i: 50 meter borstcrawl jun.: 1 Luiten (S) 33.9; 2 De Vette (S> 34.4: 3 Van Loo i'S) 34,7. 25 meter borstcrawi sen.: 1 Koot wijk (W) 16.5; 2 Kind 'S) 17: 3 Streefkerk (V) 17,1. 3 x 25 meter wisselslag estafette junioren: 1 Schiedam53,4: 2 Vlaar dingen 58: 3. Rijkpol. te Water 62.2. 3 x 25 meter wissesiag etafette senioren i Vlaardingen 56,8: 2 Schiedam 58,8; 3 Rijkspolitie te Wa ter 82,2. Deze zwemwedstrijden werden in het Kolpabad gehouden. In het lokaal van schietvereniging Wilhelmina in de Emmastraat kwamen de schutters aan bod. Ook hier ging Schiedam met de meeste punten strijken. De uitsla gen: Buks: 1 Schiedam 282, 2 Vlaardin gen 280, 3 Rijkspoi. te Water 273. Hoogste schutters: Pakvis (V) 58, Middelbeek (W) 58; Ten Napel (S> 58. KSO: 1 Schiedam 275, 2 Vlaardin gen 271, 3 Rijkspolitie te Water 223. Hoogste schutters: Boer (V) en Voo rend iS), ieder twee maal 57. Vandaag worden in het sportpark atletiekwedstrijden gehouden en een voetbal- en volleybaltoernooi. Verder is er een gezamenlijke maaltijd en een feestavond. Bovendien bestaat er een feestavond. Bvoendien bestaat er gelegenheid om het bestuur van de jubilerende Schiedamse politiesport- vereniging te feliciteren. Een half uur stremming van het verkeer was een gevolg van het feit, dat een grote Duitse vrachtauto niet onder hef. viaduct nabij het station aan de Overschieseweg door kon. De wagen was het viaduct een eindje binnen gereden en daarbij klem ge raakt. Achteruit rijden was moeilijk in verband met de grote aanhang wagen. maar ten slotte wist de chauf feur toch los te komen. Een veertienjarige jongen, D. C. v, d. M., die gisteravond ia de gepar keerde auto van zijn vader zat. heeft een aanrijding veroorzaakt. De jon gen draaide het contactsleuteltje van de auto om en startte de motor. De wagen zette zich in beweging en botste tegen een andere geparkeerde personenauto. Beide wagens zijn licht beschadigd. Mekredon, ia lan de junio. Klub- vespero, Konversacia vespero ce kino v. Gink, Ploegstraat 19. Kie restas la anoj. kiuj promesis viziti de tempo al tempo ntajn klub- vesperojn? Gestolen is debrommer van J. v. d. V. De eigenaar had hem giste ren op slot bij de rijwielstalling van Wilton-Feijenoord gezet. Met vliegtuigen zijn maandag avond 500 vrouwen en kinderen ge- evacueerd uit Gagnon, een nieuwe nederzetting in het mijngebied van Noord-Quebec. die door een bos brand werd bedreigd. Kort nadat de evacuatie was voltooid, wisten de achtergebleven mannen het vuur op enige tientallen meters'van de plaats tot staan te brengen. Hier nog een plaatje van de scheidende SW-man, Henk i Könneanann, in een van zijn karakteristieke houdingen, dit- maal Ia een ontmoeting met het Einóhovense PSV. (§5:1 w i

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1