PvdA sluit seizoen af met sportavond naar Wonderlijke tocht is groot avontuur Honkballers van en WrliézeÊÊwëÊr Het biljartseizoen is weer ten einde Gevonden voorwerpen Vijfjarige Wim slaat eerste paal theehuis Laatste dag wielerronde van Schiedam RET-bus tegen vrachtwagen Cefa filmshoiv Olif anten besnuffelen rustig auto chiedammers j elkaar onder Esperantoagendo HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 JUNI 1960 PAGINA 4 Sportnota, sportnieuws en voetbalvraagstukken dat waren de voornaamste zaken, die gisteravond door Evert Kupers junior, Bob Spaak, Jan van Schijndel, Rinck Zijlstra, wethou der mr. P. van Bochove en Schiedamse PvdA-leden werden be sproken in de zaal onder de ©pstandingskerk. De laatste bijeenkomst van de afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid stond namelijk in het teken van de sport. Evert Kupers oefende (geen malse!) kritiek op de sportnota, Bob Spaak had het op zijn sympathieke manier over sport nieuws en samen met de overige gasten beantwoordden zij on der leiding van mr. Van Bochove de vragen van het belang stellende gehoor. Taak krant Zetels (Van een onzer verslaggevers) Wat is de reactie van een reiziger, die zojuist vele duizenden Ulometers dwars door Afrika heeft afgelegd, de hitte van de Sahara heeft ge trotseerd en met een militair konvooi door het opstandige Algerië is gereden, als hij eindelijk voet aan wal zet In het aloude Europa? Een zucht van opluchting, zal men denken. Maar zo is het niet, vertelde Wim v. d. Mark uit De Lier ons. En zijn vrouw, Truus, uit Maassluis afkom stig, is het met hem eens. "We hadden een beetje heimwee,' zegt Wim. 'We vonden het jammer dat het achter de rug was. Want de reis'van Gibraltar naar Maassluis had niet zoveel om het lijf als onze rit door Afrika. Het avontuur was voorbij.' Het avontuur van Truus en Wim v. d. Mark is een reis van 21.000 km met een Volkswagenbusje van Pretoria in Zuid-Afrika, waar het echtpaar al bijna twaalf jaar woont, naar Nederland. Dwars door het hart van Afrika. En niet langs de kortste weg, want op hun rit noordwaarts door kruisten zij het zwarte werelddeel van oost naar west. Dit weekeinde was voor de Schiedamse honkbalverenigingen weer niet erg gelukkig, want alle honkbalverenigingen verlo ren hun wedstrijden. Alleen DRZ kon de winst in Schiedam houden. SVV verloor van Blauw Wit in Amsterdam, ondanks dat zij de sterkere ploeg was, met slechts 54. Schiedam leed een grote nederlaag nl. van 144 tegen WVHEDW. De pas dit jaar beginnende honkbalverenigingen DHS en DRZ verloren en wonnen respectievelijk van USC 2 en VFC 2. Goed slagwerk Schiedam moest de strijd aanbin- I den tegen het sterke WVHEDW 2. j Deze ploeg was vooral sterker door het goede slagwerk van hun slag Moeilijk Beroering Echt Afrika Vastgelopen Niet alleen Voorzitter ir. C. Boerman had bij de aanvang van de bijeenkomst met twee minuten stièie de heer Evert Vermeer herdacht, de twee weken geleden overleden voorzitter van de Partjj van de Arbeid. Evert Kupers jun. herinnerde er aan, dat het PvdA-lid Van Sleen de minister al vijf jaar geleden om een Sportnota heeft gevraagd. De minis ter leek niet bijzonder enthousiast, hetgeen ook wel bleek uit de lange periode tussen deze vraag en het verschijnen van de nota, „De minister is trots op het grote werkstuk, dat het resultaat was. Maar in vele kringen waren de reacties niet erg gunstig", aldus de heer Kupers. De nota is verdeeld in een deel voor de lichamelijke opvoeding binnen de school en een deei voor de lichame lijke opvoeding daarbuiten, voor de sport dus. Wat betreft dat eerste deel zei de heer Kupers onder sneer: „Het aan tal lesuren lichamelijke opvoeding op de scholen is te klein. De minister suggereert dus bijvoorbeeld het aan tal lesuren op de lagere scholen van twee op drie te brengen. Dat is een aardige gedachte. Er wordt alleen niet aangegeven, hoe men haar kan verwezenlijken. Het grote tekort aan leslokalen zou in vijftien a twintig jaar moeten worden Ingehaald. Hoe? Voor 1960 zijn vergunningen afgegeven voor de bouw van 33 lokalen en dat zijn er minstens honderd te weinig. Hetzelfde ziet men bij sportterrei nen, zwembaden, enz. Er liggen 250 plannen voor zwembaden op goed keuring te wachten. En dat terwijl er in de komende 'jaren zo goed als geen overdekte zwembaden zullen worden gebouwd". .De sport gééft hetzelfde trieste beeld. De heer Kupers merkte öp. dat ook hier elk perspectief, elk beleid, ontbreekt. „De minister geeft cijfers omtrent de hoeveelheid aan sport- accommodatie in ons land. Hij telt ijsbanen, schietbanen, volleybalter- reintjes, en dergelijke, waarbij dus niet de grote massa der sportbeoefe naren in het geding is, mee en komt daardoor op een respectabel aantal. Dit is ook het geval bi) de sport hallen. De minister rekent oude vei linghallen, tramremises en alle ruim ten. al dan niet geïmproviseerd, waarin sport wordt beoefend mee". „De nota", aldus de heer Kupers, „is een opsomming van wat er is. Maar het nare is, dat over allerlei facetten zo gemakkelijk is heengelo pen". En: „Deze kritiek is niet alleen be stemd voor deze regering. Ook de PvdA is sinds 1945 ernstig in gebreke gebleven. Zü heeft de sport niet vol doende in de belangstelling geplaatst. En dat terwijl de behoefte aan re creatie, ook door de instelling van de vijfdaagse werkweek in v vele bedrij ven. voortdurend toeneemt". De heer Kuperr sprak de hoop uit, dat men er zich in de toekomst op zou toeleggen de achterstanden zo goed mogelijk weg te werken. Bob Spaak, volkomen op zijn ge mak en met de lachers op z'n hand, vertelde, dat de NRC in 1908 iemand, die toevallig toch naar de Olympische Spelen ging, vroeg om daar „zo nu en dan" eens iets over te schrijven. Omstreeks die tfjd ontstond in ons land de eerste sportverslaggever!]. De heer Spaak zette uiteen, hoe lang zamerhand. ten gevolge van radio en televisie, de taak van de krant een wijziging heeft ondergaan. Hij herinnerde zich de periode, waarin hij als sportredacteur bij Het Vrije Volk werkzaam is geweest, voor dat hij by de VARA kwam. Na de oorlog viel er toen een duidelijke kentering te bespeuren. Onder de in vloed van de Amerikanen werd het sportverslag steeds meer een verhaal, dan een feitenverslag. Het „drama" in de sport kreeg steeds meer aandacht. En Ameri kaanse voorbeelden van de „story", van de tragische gebeurtenissen in de sport, vormden de amusante il lustratie van Bob Spaaks uiteenzet ting. Voetbal en nog eens voetbal. Het forum kreeg slechts een enkele vraag te behandelen, die op een ander ter rein lag. Het waren voornamelijk voetbalproblemen, die de aanwezigen knelden en de leden van het forum hebben hun best gedaan om voor al die problemen redelijke oplossingen te geven. Daar was bijvoorbeeld de kwestie van een fusie tussen Hermes-DVS en SVV, ten einde samen een elf tal in het veld te kunnen brengen, dat kan concurreren met Feiten oord en Sparta. De vraagsteller was er sterk voor, maar het forum bracht nog wel een paar beden kingen naar voren. sport Mr. P. van Bochove begon met zich af te vragen of zo'n „hutspot" wel een team zou opbrengen, dat de con currentiestrijd met topclubs inder daad aankan. Bovendien zouden er door een fusie minder thuis wedstry den zijn met als gevolg het genus van de recettes. Jan van Schijndel was van mening, dat een fusie misschien wei een goed elftal* zou opleveren, maar voor een elftal, dat met topspelers kan wed ijveren, zijn in de eerste plaats toch klassespelers nodig. „Goede spelers zijn nog geen klassespelers. Zowel Hermes-DVS als SVV zullen het op den duur moeten zoeken in „eigen kweek". Bob Spaak zette de algemene ach tergronden uiteen van dit probleem, dat zich op verschillende plaatsen voordoet, sinds het voetbal commer cieel is geworden. Ook in Limburg bijvoorbeeld, waar Zes clubs in het betaald voetbal spelen, zijn er plan nen voor een fusie. „De bestuurders vrezen veelal, dat het eigen karakter van de vereniging verloren zal gaan. Maar ik geloof, dat deze bestuurders eerder gehecht zijn aan hun zetels, die zij by een fusie wellicht moeten missen", aldus de heer Spaak. Hij is overigens we! van mening, dat deze fusies noodzakelijk zijn. Het aantal betaalde clubs zou tot hooguit dertig moeten worden teruggebracht. Er werd gemopperd over de weinige televisie-uitzendingen van belang rijke wedstrijden. Maar het forum bracht eensgezind naar voren, dat bijvoorbeeld uitzending van een wed strijd ais Feyenoord—Ajax tiendui zend sportliefhebbers thuis had ge houden, zodat diverse andere clubs, die dag hun recettes zouden missen. Agendaspreiding zou in de toekomst wellicht een oplossing kunnen bren gen. Ook de belangstelling voor het voetbal kwam aan de orde. Volgens een vraagsteller daalt deze. Van Schijndel bracht daarop in het midden, dat die belangstelling in het algemeen zeker niet daalt. Alleen in Schiedam is sprake van een achteruitgang, die is te wijten aan de nabijheid van Rotterdam. Vele trouwe supporters gaan 's zon dags naar de belangrijke wedstrij den in de Maasstad. Studie en sport, dé vooruitgang in de zwemsport en daartegenover het peil van de voetbalsport waren enkele andere kwesties, die de aandacht kregen. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in het Prinses Beatrixpark de eer ste paal geslagen voor het theehuis, dat de heer J. de Groot daar laat bouwen. De vijfjarige Wim de Groot assisteerde de heibaas bij het in de grond jagen van deze eerste, 1" meter lange, houten paai. In totaal 19 van deze palen, voor zien van 2,5 meter lange z.g. beton nen oplangers, zullen voor de'funde ring nodig zijn. Het theehuis komt te liggen aan de meest zuidelijk gelegen vijver van bet park met het front naar het zui den. Het gebouw krijgt een grond- oppervlakte van 10 x 8 m2 en wordt opgetrokken uit metselsteen, bekleed met Tolabrancohout. Aan de linkerzijde wordt de open bare toiletinrichting aangebouwd. Deze uitbouw zal met witte verglaas de steen worden afgewerkt. Het ter ras zal ongeveer 160 m2 beslaan en zal de rustende wandelaars In de toekomst een riant uitzicht geven over een groot deel van dit fraaie recreatiegebied. Het theehuis wordt gebouwd door de aannemer D. Baron, onder toe zicht van het architectenbureau Bokkers Kley. Het las in de bedoeling de laatste Ronde van Schiedam in Kethel te verrijden. Een goed -parcours is echter niet te vinden en in overleg met de verkeerspolitie is besloten de laatste wedstrijd te rijden op het parcours Buys Baliolsingel. De wielerronde van Schiedam eindigt, waar hij is begonnen. Om ongeveer kwart over seven, wordt het sein tot vertrek ge geven. Vanavond is er ook een spel- bijeenkomst op ie speelplaats van de Willem Brouwerschool, Dwarsstraat. Kinderen var. 6 tot 13 jaar wacht een prettige avond. Ouders kunnen hun kinderen wellicht 'helpen her inneren, wannéér er in Kun wijk „wat te doen is". Morgenavond 8 uur vindt in Vlaardingen-Ambaeht een wijkcon- cert plaats. In de muziektent op de hoek Kethelweg-Spalandstraat con certeren ,Viva Melodia' o.l.v. mej. J. Mulder en Van Dijks Amusements orkest o.l.v. de heer L. J. van Dijk. rijdt door aar Wim en Truus v. d. Mark bij hun auto in Mombassa aan de oostkust van Afrika. Het was overigens niet de eerste door een vreemd geluid bij hun wa keer, dat zfj de reis naar het Water- i gen. 'Dat zijn hyena'»,' was hun eer' Pas nu hoorden wij uart het kor date optreden van de 46-jarige melk- slijter K. J. L. Daalmeijer, burge meester Verveenstraat 23, die zater dagmiddag het 4-jarige jongetje Jacobus Daniels uit de Vriendschaps- straat SB in het water van de Nieuwe Haven zag vallen en het onmiddel lijkgekleed achterna sprong. Hij heeft het jongetje met behulp van omstanders op het droge kunnen brengen. 3ij RMI werd voor droge kleertjes gezorgd. Hulde aan de heer Daalmeijer1 DINSDAG Bioscopen: MONOFQLE: Oüg in OOg met de dood. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Het begon met een kus 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Reljcrs, expositie „Vrijheid 10—17 uur. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Oog In dog met de dood. 2, 7 en 8.15 uur. PASSAGE: Het begon met een kus. 2 en 3.15 uur. T en toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Reijers, expositie „Vrijheid" 1017 uur en 1922 uur. SW toog afgelopen zaterdag met goede moed naar Amsterdam om de strijd aan te binden tegen Blauw wit m het pas in gebruik genomen honkbaistadion. In deze wedstrijd waren de SW'ers Hans de Lange en Wout van Meeteren in prima vorm. SW dat het eerst aan slag kwam zag Manus Lange met vier-wtjd op de honken komen, door stelen en goede tikken van Bras en Kolmeyer kon hij het eerste punt scoren. Zijn mede spelers gingen echter voor nul aan de kant door goed veldwerk van de Amsterdammers. Ook Hans de Lange moest in de eerste inning twee maal vier-wUd toestaan door het staan op de pitcher-mount. De derde slagman werd door de derde honkman Wout van Meeteren vallend uitgevangen en daarna door goed aangooien dubbel spel te maken op het tweede honk. De derde slagman ging met drie slag uit. Ook de tweede slagbeurt was voor SW succesvol, want Koos de Haas, Gery Heshof en Koos Heyne- mans kwamen binnen door goed slagwerk. In de zevende innings echter kwam de korte stop van Blauw-Wit door een veldersfout van SW óp het eeiste honk. De volgende twee slagmannen kon den door de fantastische vang van Wout van Meeteren en door drie-slag van Hans de Lange terug worden ge wezen doch door velderskeus en een foute vang van SW-verre velder werd het derde punt voor Blauw-Wit gescoord. In de laatste slagbeurt van SW ieek het er even op, dat zij de voor sprong weer zouden vergroten, door dat Koos Heynemans op het honk kwam door een Amsterdamse velders fout. Nióó Kolmeyer wist een prach tige tweehonkslag te plaatsen, zodat het tweede ■en derde honk door de SW'ers waren bezet. Wout van Mee teren kon echter door vangen en goed veldwerk van Biauw-Wit niet op het eerste honk komen. Jammer was het daarom voor SW, dat zij door twee veldersfou- ten van een van hun spelers twee Amsterdammers over de thuisplaat zagen gaan in de laatste gelijk makende slagbeurt. Dit was voor de Schiedammers erg spijtig, vooral omdat zü in deze wed strijd toonden de sterkste ploeg te zijn op alle onderdelen van het honk- balspel. SW 2 moest in een spannende SW 2 moest in e enspannede wedstrijd tegen Sikkens 1 uit Wasse naar haar meerdere erkennen door met 10-9 hiervan te verliezen. Het derde negental van SW moest in de wedstrijd tegen Schiedam 2 een grote nederlaag incasseren met 218. mannen en het goede veldspel van deze honkballers. De tikken van Schiedam werden over het algemeen goed uitgevangen of goed aangegooid, terwijl dit on derdeel bij Schiedam slecht was ver zorgd. Reeds in de eerste twee inning? konden scoorden WVHEDW tien maal, zodat Schiedam al tegen eeri onoverkomelijke achterstand 10—2 stond aan te kijken, De twee tegen- punten waren door J. v. d. Touw in de eerste en W. v. d. Haver in de tweede slagbeurt gescoord. Hierna wisten de Schiedammers WVHEDW in bedwang te houden, terwijl J. v. d. Kooy in de derde in nings opnieuw een tegenpunt scoor de. In de achtste innings legden de te genstanders er opnieuw het hout op en ze wisten hun voorsprong te ver groten tol 14—4 met welke stand ook het einde kwam. Ondanks 13 honkslagen van de Schiedammers konden ,!ij in deze wedstrijd niet verder komen door het goede veldspel van hun tegenpartij. Het wordt voor SVV en Schiedam tijd. dat zij weer eens een overwin ning behalen, daar het er langzamer- hnad donker voor hen gaat uitzien. Werpersresultaten: Tettelaar en Osephlus (Schiedam) 2-1-17; Haver kamp en Sanberg (WVHEDW) 8-2- 13. De Schiedamse reserves wonnen van SVV 3, terwyi het derde team tegen Neptunus uit moest komen, doch deze weadstrljd werd uitgesteld i.v.m. weersomstandigheden. DRZ wist haar tweede overwin ning in deze competitie te behalen door te winnen van VFC 2 uit Vlaar- dingen. M enhad in de eerste innings wat jongere spelers in het veld ge bracht, omdat deze mensen ook eens wedstrijdervaring moesten opdoen. Doch na drie innings stonden de honkballers uit Vaardingen met 115 voor, zodat de wat meer ervaren spelers van DRZ moesten worden in gezet, hetgeen hen de overwinning bracht. De vierde en aatste slagbeurt werd een volledige dubbele innings (alle slagmannen kwamen twee maal in het slagperk). In deze inning wisten zir 13 man binnen te brengen, terwijl VFC -1 slechts twee maai scoorden, zodat Ie eindstand werd 17—13 voor DRZ. Werpersresultaten: De Graaf en Gunnewegh (DRZ) 4-13-6, 2 wer pers van VFC 2 6-17-7. DHS moest zaterdag naar het on geslagen USC 2 uit Rotterdam. Deze wedstrijd was voor hen zeer moeilijk, vooral doordat hun beste speler B. Soudjjn in een vorige wedstrijd was geblesseerd en dus niet kon meespe len. Ondanks deze handicap heeft DHS een goede wedstrijd gespeeld en was zelfs niét èens kansloos, doch reeds in de eerste Inning wed de wedstrijd beslist door te veel veldfouten in het DHS-veld, waardoor zes Rotterdam mers konden scoren, waarna de HDS de USC-ers in bedwang kon houden en de wedstrijd zelfs geiyk opging. Dc derde slagbeurt was voor de Schiedammers succesvol, want niet minder dan vijf man passeerden de thuisplaat, waardoor de achterstand werd teruggebracht tot XI6. In de vierde en vijfde innings werd door DHS nog vier maal gescoord, terwijl USC 2 nog drie man thuis bracht. De eindstand werd ten slotte 14—10 voor USC 2. De PHS'er Ker- semeyer onderscheidde zich in deze wedstrijd met drie mooie vangballen. Werpersresultaten: DHS (Krommen hoek) 4-6-10,* USC (Kerst) U-9-9. (Ongecorrigeerd) Aan de Singel bij de Overschiese- dwarsstraat te Schiedam zyn een. RET-bus en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. De chauf feur van de vrachtauto, W. J. moest voor een wegomlegging remmen waarna de bus tegen de achterzijde van de wagen vloog. Aan beide wa gens ontstond ernstige schade. De twee byrUders op de vrachtwagen A. v. S. en G. H, V. kregen een lichte hersenschudding en zyn per GG en GD naar de Dr. Noletstich- ting gebracht en vandaar naar huis. Tegen de bestuurder van de RET-bus is proces-verbaal opgemaakt. De Cefa Filmdienst heeft zyn pro gramma voor het nieuwe seizoen vastgesteld. Het aantal films is uit gebreid met elf grote speelfilms, en kele kinderfilms en een twintigtal do cumentaires (okrte films). Bestuur ders van. verenigingen en andere in-, stellingen, die pannen hebben film avonden te organiseren, worden in de gelegenheid gesteld de nieuwe films te zien. Te Rotterdam op 17 en 18 juni in het Cefa Theater aan de Ka- rel Doormanstraat 143 (Atrium). Toegangsbewijzen dienen te worden aangevraagd by H. N. Mastenbroek, Sandeveld 13. Rotterdam-23 (tel. 179239). weggebled vanuit Zuid-Afrika per auto maakten. In 1956 startten zij voor de eerste keer voor dit grote avontuur. Gesteund door de ervaring van die reis gingen zü nu weer op weg. Het is een wonderiyke reis gewor den, waar Truus en Wim urenlang over kunnen vertellen. Ontmoetingen met inboorlingen van zeer verschil lende stammen, met blanke bestuurs ambtenaren, zendelingen en missio narissen op eenzame posten, met oli fanten en krokodillen. Het is tegelijkertijd een jachtavon tuur geworden. Want Wim maakte met film- en fotocamera jacht op bijzondere opnamen. En daarin is hjj geslaagd, want het is het onderne mende echtpaar zelfs gelukt om het graf van een negervorst op de film strook vast te leggen, dat doorgaans zorgvuldig aan bet oog van de ca méra wordt onttrokken. De talrUke vrouwen van deze vorst vormen zo lang zy leven een per- manente wacht by het graf en na hun Overlyden moet een familielid de opengevallen plaats innemen. De beroering die in vele delen van Afrika is ontstaan bracht een wijzi ging in de reisroute van Wim en Truus v. d. Mark. Van Mombassa aan de Oostkust wilden zy dwars door Oeganda en Congo de Atlan tische kust van Frans Cameroon be reiken, In Cameroen was het echter niet veilig. Er waren onlusten geweest, waarbij blanken waren vermoord en missieposten in vlammen waren opgegaan, Doorryden werd hun dan ook sterk ontraden, zodat ze veiligheidshalve eerder noordwaarts afbogen, Zy hadden toen in Oeganda de Murchisson-waterval gefilmd. Dat is een nog vry onbekend, maar indruk wekkend stuk natuurschoon, dat be zig is om een trekpleister voor toe risten te worden, al zullen er wel geen tiendaagse bustochten naar dit stukje Afrika worden georganiseerd Daar beleefden ze ook een wat angstig avontuur. Heel vroeg in de morgen werd het echtpaar gewekt sic gedachte. Maar toen zij het gor dijntje van een van de raampjes weg schoven. zagen ze, dat twee olifanten de auto besnuffelden. 'We hebben ons drie kwartier dood stil gehouden,' vertelt Truus r. A. Mark, 'Want als zo'n dier kwaad wil, drukt-ie met gemak een auto in el kaar.' Gelukkig bleef hun dat bespaard. Na verloop van tyd kregen de oli fanten er genoeg van en gingen el ders hun heil zoeken. In het Ituriwoud legden ze oer woudgeluiden op de band vast. Dat is het echte Afrika, zoals je Je het altyd hebt voorgesteld,' meent Wim. 'Ondoordringbaar bos, dat vol leven zit. En niet alleen van .dieren. Want toen we er kampeerden, ontdekten we," dat we vanuit de bosjes begluurd werden door met speren gewapende negers.' Een van de meest inspannende de len van de reis was de tocht door de Sahara, die in Agades begon. Daar moesten ze zich by de autoriteiten aanmelden waar ze voor de somma van 5000 franken werden geregis treerd en een kaart kregen, die zij by elke oase die zy passeerden, moes ten laten aftekenen. Voor die handvol franken werden Wim en Truus opgenomen in het veiligheidsapparaat, dat dc Fransen voor de Sahara-route hebben opge bouwd. Elke woestljnpost die zij aan deden, waarschuwde de volgende post cn gaf de vermoedelijke tfjd van aankomst op. Werd dit tijdstip met 36 uur overschreden, dan werd be gonnen met een opsporingsactie. De weg moet de reiziger zelf zien te vinden door het volgen van ba kens, die op geregelde afstanden zijn- opgericht. Nu is het vrywel onmoge lijk om in rechte lijn van het ene baken naar het andere te ryden. doordat bij voorbeeld een zandstorm een vlak gedeelte van de route heeft herschapen in een duinlandschap. Dan moet er omgereden worden met behulp van kompan en kaart. Omwegen van vyftien kilometer zijn niet zeldzaam en juist dan loopt men het meeste gevaar de weg kwijt te raken en te verdwalen in die ont zaglijke ruimte, waarop de zon on barmhartig staat te branden. Goed voorzien van scheppen en rij platen waagden Wim en Truus zich in deze woestijn. Welgeteld 27 keer hebben zy hun auto uit het zand moeten graven. Soms vorderden zy niet meer dan vyftien kilometer per uur. Toch kom je soms mensen tegen In deze barre eenzaamheid. Zo was er een ontmoeting met een Touareg, die wat suiker en thee ten geschenke kreeg van Truus. HU verdween en kwam een poosje later terug met een pannetje kamcelmelk, waar de Ne derlandse reizigers een degelijk bord je pap van hebben gekookt. Ook ontmoetten zij een Amerikaan, die in zijn eentje met een auto op reis was om voor televisiestations in de Verenigde Staten films over Afri ka te maken. Het is geen toch om alleen te ma ken, vinden Wim en Truus. Alleen is die onmeteiyke, eenzame ruimte moeiiyk te verdragen, 'We hebben mensen ontmoet, die alleen de over steek hebben gewaagd, maar die ver zekerden om stryd, dat ze het nooit weer zullen doen. Een mens alleen heeft het hard te stellen met de angst voor de wrede woestijn,' In De Lier dartelt een souvenir van de Sahara rond: een jonge jak hals, die in ons Vrille klimaat zorg zaam voorzien wordt van een kruikje. Van 5 februari tot 5 mei duurde de reis van 21.000 avontuuriy'ke kilo meters. In het geheel hadden we zes lekke banden en een losgeraakte schokbreker, die snel weer hersteld was, vertelt Wim, die in Zuid- Afrika bij een autorevisiebedryf werkt, niet zonder trots. Uren kan het echtpaar vertellen over deze reis. En door middel van filmvoorstellingen bieden zy de men sen in onze streek gelegenheid om iets van het avontuur mee te beleven. Er zou een boek over deze beleve nissen te schryven zyn. En dat zyn ze dan ook vaa plan. Een op de rijbaan van de Phoenix- straat te Delft rollende bal is de oor zaak geweest van een valpartij van de bromfietser D,, een dertigjarige opperman uit Delft. Met een hersen schudding is de man naar het Hip- polytusziekenhuis vervoerd. In een garage waren vier Jongens aan het voetballen. Op het moment dat de bromfietser naderde rolde de bal de straat op. Het was gisteravond gezellig druk in de Gouden Leeuw te Vlaar dingen. De biljarters uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis, velen vergezeld van hun echtgenote of verloofde, kwamen daar bijeen voor de jaarlijkse prijsuitreiking, die aan het eind van het seizoen plaats vindt. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam tussen 8.00—12.30 uur en 26 uur: Damesparaplu in etui, zonnebril, auto ped. Te bevragen bij de vinders: Autoped. A. Rikaoord. keet plantsoe nendienst, Burg. Honnerlage Gretciaan; autoped, A. Heinabroek, Rozenburgerplein 1: autoped. H. Monster, Vlsaeratraat 6; 3-wiellg kinderfietsje, Hogeling. Prana Halsplein 29 herenbrii, v. d. Handel. Prof. Xeeaomstraat S a: bril, G. J. Ver meulen, Lekstraat SB t: zonnebril, Heina broek. Nasaaulaan 6; doosie met zonne glazen. JE. v. d. Knaap. Adriaan Paauw- 8traaf, 79 a, Vlaardingen; contactpl&atje, A v. Marijnen, Nieuwe Haven 1 a; glaa- anijder, G. de Groot. Voltastraat 4 b: etui met sleutels, v, d. Berg, Rotterdam- sedijk 200 a: communieboekje, J, van Leeuwen. Joh. ds Wittslnpcl 231: etui met kam, spiegel en borstel. H. v. d. Pluijm, Buitenhavenweg 3 a: wagentje met rubberwleltlet. Portier Wilton File- noord. Vlaerdlngerdtik: damesblouse, Boes p. a. v. Maurik, Singel 100: belge bruin jongensjasje. BreedUk. Bilderdljk- straat 3S b; d. grijs Jongens windjack, v. Melis, Vlaardlngerdijk 215; rood wind jack. J. de Ronde, Hoofdstraat 171/18: zwart lakschoentje, Greunefeld, Singel 199 a; hoofddoek, den Held, Marconi straat 41; bruin lederen riem, R. Zand bergen, IJsselmondesesfcraat 70 b: grijs jongensjasje. W. Marthynse, Fahren- keltstraat 17 b: rose-lila kludervest, H. Dries. Lange Singelstraat 93 a: reten- broek en motorkap. J. C. PU, Potglêter- straat 44: regenbroek, de Fockeri, Oude Binnenweg 127; 1 pr. kindersokjes, H. Hersbach, Ampères; raat 34 a: blauwe jongenstrui, J. Krabbendam, v. 's-Gra- vensandeetraat 59; klnderportemonnee, C- v. d. Kluijven, Meeuwensingel 118; portefeuille met Inhoud, Roodenburg, Roëlistraat 43; 3 portemonnees, de Boer, Mgr. Nolenslaan 550; zwart damestasje met Inhoud. Remise HET. Krallngen. Botterdam; akten tas met Inhoud, F. w, Meyer, Plersocstraat 23 b; zwart-brutn hondje, U. Buist, Singel 152 a: bedrag san geld. L, C. van Kempen, Burg. Knappertlaan 216, tel. 59350; bcdarg aan geld, Burjcr O. Relndersstraat 18 b; broche, den Held. Marconistraat 41: be- delkettlnkje, E. Friedrtc, Sav, Lohman- laan 28; bedrag aan geld, J, Keijzer. Ant. Muljsstraat 7 b. De voorzitter van het district Schiedam van de Koninklijke Neder landse Biljartbond, de heer J. N, L. van Dam. was bijzonder verheugd over de grote opkomst. Niet alleen van de prijswinnaars, maar ook van al diegenen, die de biijartsport een warm hart toedragen. Met vlotte speechjes reikte hU aan de kampioenen in de verschillende klassen het ere-metaal uit in de vorm van prachtige bekers en per- sooniyke herinneringen. De pryzen werden als volgt ver deeld: 4e klasse Jibre: I K. van der Lin den, L. E. V., Vlaardingen, 2 G. Ken- tie, eveneens van LEV. De heer Van der Linden promoveerde tevens naar de derde klasse. 6e klasse iibre: 1 D. van Gender en, Volksgebouw, Vlaardingen, 2 Hoek- veen, Trefpunt, Schiedam. 3e klasse libré; I M. van Kempen, LEV, Vlaardingen, 2 Kooy, HVO, Vlaardingen. 2e klasse libre: 1 H. v. d. Does, LEV. Vlaardingen, 2 Van Ress. Confiance, Vlaardingen. Ie klasse Ubre: 1 Cordemans, DKC, Schiedam, 2 v. d. Lee, Het Óósten, Vlaardingen. Hoofdklasse libre: 1 R. van Stlgt Thans van de biljartvereniging Schie dam, 2 R. Schikhof, Entre Nous, Schiedam. J. Helmich van Volksgebouw uit Vlaardingen behaalde voor de derde maal, deze keer definitief, de DKO- zuil. Koraaat van Flardinga uit Vlaar dingen eindigde op de eervolle tweede plaats. In het driebandemoemool eindigde G. Buitenhek van de vereniging Schiedam als eerste. Hy ontving een miniatuur biljart. Hier werd G. van Letten van Rossem van Volksgebouw uit Vlaardingen goede tweede. De Luifelbeker ging definitief naar RESB uit Schiedam met op de twee de plaats Karseboom-a, eveneens uit Schiedam. De Vrye Volkbeker was weggelegd voor Confiance uit Vlaar dingen. Nummer twee werd Bellevue uit Maassluis. Confiance zette zyn successen- reeks voort en bemachtigde definitief de Eureca-cup. In de afdeling E libre was Confi ance wederom eerste prijswinnaar. Als tweede eindigde LEV uit Vlaar dingen. In de afdeling F libre ging de eerste prijs naar De Waal uit Vlaardingen met op de tweede olaats Confiance. In het driebandentoernooi-grout werd Entre Nous uit Schiedam eer ste. Tweede werd hier Rembrandt uit Schiedam. De Rembrand t-libre-beber was weggelegd voor Schwagermann van DKC uit Schiedam, Budden- böhmer van Volksgebouw uit Vlaar- ingen werd tweede. De initiatiefnemer van de vierspe- lenkamp. J. H. van Duyl uit Vlaar dingen. toonde zelf het meeste initia tief en veroverde de eerste prys. Eer- voll tweede werd hier de heer Van der Valk. MERKERDON, la I5an de Junio Klubvespero. Komuna legado de „Senna ciulo" ce kina v Gmk, Ploeg- straat 19. Ne estas ankoran feria tempo do vizitu la kunvenon.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1