Nederland hoofdkwartier valsemunters voor FLN Vier arrestaties in Osnabrilck verricht Anders dan andere P.C Vaderdag StrVcli,Nylon PeektCloppenburg Geen risicoclausule meer voor wijziging van lonen Moet u horen! Verkorting arbeidstijd vordert goed I Natuur en kunst Ministers spreken met aannemers -rCS volkstelling niet geheim gebleven Meisje niet teruggekeerd^ Marcel S. deze maand voor rechtbank Een opkomende pijn In Zaanstreek: levens van Militairen mogen niet maandag terug Wereldmode-tips voor I I Combinatie KONINGIN NAAR TT-RACES? Sanapirin Betrekkelijk HET VRIJE VOLK DINSDAG U JUNI I960 PAGINA 3 SK:asr!KS«S«"'5^s! I overhemden No-ïfO" gif»»?: - Scala" Terlenka Vs ^TrirééTshA 0 Ankiets 193 e"r° ZWOre t»atoej, £75 e*«osieg°r'-é, °rptc 0 9-9o y-90 49o Prenten Zinnia's Risico stijgingen flat. 100 tabl. 1.75 - Koker 50 tabl.20 cl. - 25 tafel. 50 cl. 1 1 (Van een onzer verslagggevers) De internationale valsemuntersorganisatie ten behoeve van de Algerijnse rebellen, welker bestaan plotseling aan de dag trad toen de Nederlandse rijkspolitie het afgelopen weekeinde enkele arrestaties verrichtte, blijkt haar hoofdkwartier niet zozeer te hebben in Osnabrück als wel in Nederland. Dit werd duidelijk toen de Duitse politie, daartoe wellicht aangespoord door publikaties in de Nederlandse pers, gisteren haar stilzwijgen omtrent deze zaak verbrak en mededeelde te Osnabrück twee Nederlanders, een Duitser en een Algerijn te hebben gearresteerd. De gearresteerden werden aangetroffen In een gedurende een tijdvak van drie maanden in alle stilte opgebouwde illegale drukkerij, welke geheel gereed was gemaakt om bankbiljetten te drukken van honderd zware franken. De Nederlanders waren de Haar lemse chemigraaf A. O. en de Am- stelveense drukker H. H., die onmis kenbaar de technische leiding van het bedrijf in handen hadden. De Duitser, de Osnabriicker H. Sch., was een monteur en als zodanig behulp zaam bij het plaatsen der appara tuur. De Algerijn was een contact man. Het dient als zeker te worden be schouwd dat de Nederlandse typogra fen oorspronkelijk van plan waren hun drukkerij in Nederland te vesti gen. Wie de zaak gefinancierd heelt blijft voorshands een open vraag, doch de veronderstelling ligt voor de hand dat dit een internationale, wellicht in Frankrijk of Algeria ge vestigde organisatie was. De illegale drukkerij was onder gebracht in de panden Johannisstras- se 19 en 20 te Osnabrück, waar reeds vroeger een drukkerij was gevestigd, doch die drie maanden geleden nog (Van een onzer verslaggevers) In de Zaanstreek is niet de ge heimhouding betracht met de lijsten van de volkstelling, die het CBS heeft gewenst. De directeur van het Sociografisch Bureau Zaanstreek, drs. D. J. de Haan, heeft namelijk opdracht ver strekt, de lijsten te kopiëren, zij het dan zonder namen. Dit diende tegen eeit vergoeding door de tellers te geschieden. Het is echter gebleken, dat sommigen, over stelpt door werk, ook anderen als hulp hebben ingeschakeld. Daardoor zijn geheime gegevens onder ogen van onbevoegden gekomen. Burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam, voorzitter van het bureau, wilde hangende het onder zoek geen commentaar geven. Hij wenste eerst een onderhoud met de heer De Haan te hebben, die mo menteel met vakantie is. Zaterdag zal een onderhoud tussen hem en plaatsvervangend directeur van het CBS uit Den Haag plaats vinden. In Den Haag vindt men, dat het bureau in de Zaanstreek onjuist heeft gehandeld. De burgemeester vindt de zaak niet zo erg, omdat de gegevens zonder namen zijn overge nomen, uitsluitend voor statistische doeleinden. Het doel van het bureau is immers het samenstellen van een documentatie-archief betreffende het sociale en economische leven in de Zaanstreek. Indien de beweringen juist zijn, dat onbevoegden bij het kopieerwerk zijn ingeschakeld, dan betreurt hij die handelwijze ten zeerste. (Van een onzer verslaggevers) Militairen, die om principiële rede nen niet op zondag reizen, krijgen geen toestemming om op maandag per eerste gelegenheid terug te beren naar hun legerplaats. Dit heeft de minister van Defensie geantwoord op vragen, die hem waren gesteld door de heren Van Dis en Kodde, beiden Tweede-Kamerlid voor de SGP. Zij hadden gelniomeerd of derge lijke faciliteiten zouden worden ver- !eend, nu de minister duizend rooms- Satholieke militairen zes dagen bui tengewoon verlof had verleend voor deelneming aan een internationale bedevaart. Opnieuw speurt de politie naar een minderjarig meisje, dat niet van ver lof is teruggekeerd naar de inrich ting waarin ze verbleef. Het is de achttienjarige Rosa Maria Laveaux. Zita, zoals ze wordt genoemd, is ge boren in de Belgische plaats Schaer- beke. De politie te Roermond heeft na mens de officier van Justitie in die plaats haar opsporing en terugbren ging verzocht. Sinds 19 april de dag waarop zij in de inrichting had moeten terugkeren is zij onvind baar. Wei heeft men ontdekt, dat zij tussen 20 april en 10 mei op ver schillende adressen in Amsterdam heeft gewoond. Zij heeft daar ook gewerkt. Op de 10de mei is ze van het adres vertrokken met een aantal uitge knipte advertenties. Ze gmg elders ln Amsterdam een andere baan zoe ken, vertelde ze. Sindsdien is zij spoorloos. leeg stonden. Daarna viel het de Duitse politie op dat onbekende per sonen er geregeld apparatuur naar binnen droegen, die zonder twijfel bestemd was voor een drukkerij. Deze apparatuur was van Duitse makelij, doch werd spoedig gevolgd door grote hoeveelheden papier, die uit Nederland afkomstig waren. Overleg met Nederland In overleg met de Nederlandse jus titie. die ook al lucht had gekre gen van deze zaak, werd met het doen van een inval gewacht tot de drukkerij compleet moest worden ge acht. Op vrijdagmiddag jl. was het zo ver: de politie trof niet alleen een complete drukkerij aan, doch tevens een grote hoeveelheid half voltooide bankbiljetten, waarvan de achter grond reeds bleek te zijn gedrukt. Via het toepassen van een uitsparing in de druk had men gepoogd hel water merk zo nauwkeurig mogelijk na te bootsen. Gelijktijdig deed de Nederlandse politie een inval in het huis van de Amsterdammer S. S. géén typograaf waar de rechercheurs tevens de echtgenote van de te Osnabrück gearresteerde chemi graaf A. O. aantroffen, die uit Haarlem naar Amsterdam was ge reisd. Tevens arresteerde de politie in de binnenstad de Griekse .ingenieur M. R die tijdens zijn vele reizen door Europa ons land herhaaldelijk had aangedaan en wiens positie in deze organisatie ook thans nog niet geheel duidelijk kan worden genoemd. De Nederlandse politie deed tevens invallen in huizen van andere Neder landers, wier papieren m beslag wer den genomen, doch die niet werden gearresteerd. Naar alle waarschijnlijkheid zal de echtgenote van de Haarlemse chemi graaf O., die een drukkerij exploiteert te Halfweg, weldra worden vrijge laten, De Griek ir. M. R. en de Ne derlander S. S. hebben de hulp inge roepen van twee Amsterdamse advo caten. Uit verklaringen van de Amster damse officier van Justitie is bo men vast te staan dat de Nederland se politie het spoor in deze zaak reeds geruime tijd volgde. De hierin be trobben Nederlanders liepen al vele maanden rond met de plannen tot het vervaardigen der valse biljetten en hebben ook enkele malen gepoogd in Nederland en België een drukke rij in te richten. De officier moet zells aannemen dat zij daarmee hebben getracht de politie op een vals spoor te brengen. Waarom hun Reuze ten slotte viel op Osnabrück is nog niet bekend. Aangenomen moet worden dat de Nederlanders doorgaans aanhan gers van Trotski goede contacten hadden met het buitenland, in casu de FLN. waarvoor de valse biljetten ten slotte waren bestemd. Uiteraard heeft de Franse politie een levendige belangstelling voor deze organisatie en naar alle waar schijnlijkheid zijn ook in Frankrijk arrestaties verricht m verband met deze zaak. van Nederlandse zijde acht men de zaak gedurende zovele maanden bestudeerd echter 'rond al thans wat de arrestaties betreft. Ook de Duitse Xriminalhauptkom- missar Burghard, die de leiding had van de operaties te Osnabrück, deel de mee dat hij geen arrestaties meer zal verrichten, noch dat dit ook el ders ia Duitsland is te verwachten. Of de opgerolde organisatie wel licht slechte een zijtal, was van een veel groter geheel is niet bekend, doch met deze mogelijkheid moet ernstig rekening worden gehouden. Advertentie IM. Van onze soc.-econ, redactie) Vooraf m de metaalindustrie maakt de verkorting van de arbeidstijd goede vorderingen. Na Philips heeft nu ook de DAF laten weten, dat het in de bedoeling ligt op 1 janurai 1961 de vrije zaterdag in te voeren. Kleinere bedrijven, zoals de N.V. Chroomwerk en de N.V. Caja in Eindhoven hebben soortgelijke plannen voor het volgend jaar. Verscheidene ondernemingen in de metaalnijverheid zyn intussen al be gonnen met de werktijdverkorting, zij het in bescheiden mate. Zij hebben vergunning gevraagd en gekregen voor de invoering van de 45-urige werkweek in etappes. De eerste stap is een verkorting met één uur. In deze bedrijfstak heeft men na melijk de keus tussen een geleide lijke verkorting en een verkorting in eens met drie uur op 1 januari 1961. Per bedrijf wordt hierover beslist, maar op 30 september 1962 moet de 45-urenweek in de gehele bedrijfstak een feit zijn. Een commissie uit de vakraad van werkgevers en werknemers contro leert of er voldoende maatregelen zijn genomen om de produktiviteit te verhogen. Ten gevolge van een ontploffing in een munitie-opslagplaats in het centrum van Vil» De Povoacao. op het eiland Fonta Belg&do in Noord- Mozambique, zijn vijf mensen om het leven gekomen en drie gewond. In het Israëlisch technologisch instituut te Haifa wordt van 17 tot 19 juli door een tweehonderd des kundigen uit 24 landen, o.a. Neder land, een bespreking gehouden over het gebruik van beton in warme streken. Advertentie IM. i»» •Si speciale verrass'OS a0nbiedio9 Adelborst eeo gronéiooi succes! p&C i Trvbflex- 1*4'" boord uit een :a mu>H- Te."*»» re">o/ t'ali, ""POrf Een kwaid-eeuw geleden liet mevrouw Kröller-Müller op de Hoge Veluwe een museum bou wen voor haar kunstschatten. Zij ging van de gedachte uit„dat de 'natuur 'als voorbereiding en inleiding tot het genieten van een kunstverzameling gunstiger zou werken dan het stadsleven". Het Museum Kröller-Müller trekt nu jaarlijks ruim honderdduizend bezoekers. Daarmee is nog niet bewezen, dat de stelling van me vrouw Kröller juist wasmaar in elk geval blijkt wel, dat voor me nigeen het genieten van de na tuur zich heel wel laat combine ren met het genieten van de kunst. Een dergelijke combinatie is ook voor de Floriadebezoekers mogelijk. Zij zien geen vrije natuur (die van de Hoge Veluwe is trouwens ook niet geheel vrü), maai- toch wel bloemen, bomen, grasvelden, waterpartijen en in die aangename omgeving tal van beelden. De beeldententoonstelling in de openlucht sluit aan by de beelden en andere verzamelingen in het Museum Boymans-Van Beuningen, dat voor dc Floriadebezoekers gratis toegan kelijk is. Zij kunnen het bereiken via het prachtige rosarium. Lange stro ken rode rozen wijzen naar de kunst, zoals de opvallende strepen van het honingmerk de insekten de weg wij zen naar de aectarbron. Geer, ander museum heeft zo'n liefelijke entree als de tuinzaal van Boymam, Van elke honderd Hoge-Veluwebezoekers gaan er ongeveer vijfentwintig naar het Museum Kröller-Müller Welk per centage van de Floriadegangeri be zoekt Boymans? De directeur, de heer J. C. Ebbinge Wubben, geeft dit antwoord: „De mensen die via de tuinzaal met Floriadekaartjes binnenkomen, worden niet geteld, maar we. hebben wel de indruk, dat we iang geen vijf entwintig percent van de tentoon stellingsbezoekers In het museum krijgen, en ook geen tien percent. Van dergelijke grote manifestaties moet ons museum het toch eigenlijk niet hebben, dat Is ook bij de E 55 gebleken. Er is zo veel te zien op de Floriade; de mensen raken er ver moeid en dan gaan ze niet meer naar, het museum. Iets merken we natuurlijk wel van de Floriade. Het museutnbezoek door buitenlanders is duidelijk toegeno men Vele buitenlanders laten zich de gelegenheid niet ontgaan, behalve de Floriade onze verzamelingen te bezichtigen. Maar wat de Nederlan ders betreft: misschien is de verbin ding Floriademuseum nog niet dui delijk genoeg". Dat geloven wij ook. Ondanks het mooie „honingmerk" komen heel veel Floriadewandelaars niet over de brug die het rosarium met de tuin bij het museum verbindt. Onderlussen heeft Boymans op nieuw de aandacht gevestigd op zijn relatie met de Floriade, door in het Prentenkabinet tekeningen en aqua rellen van bloemen, vogels en insek ten te exposeren. Het zijn, zoals maandag al werd bericht, werken van minder bekende Hollandse mees ters uit de jaren 1650 tot 1850. Bij die minder bekende meesters zijn zelfs amateurs zoals de banket bakkers Johannes Bronkhorst en Herman Henstenburgh, die veelal op perkament even fraaie als nauwkeu rige werkjes maakten. Van hun te keningen zouden sommige ook nu nog kunnen dienen als illustraties in boeken over dieren. Ze zijn ontroe render dan de mooiste kleurenfoto's. 't Is de laatste dagen groeizaam weer geweest met .afwisselend regen en zon. De zinnia's in het grote bloemenplateau by de hoofdingang rijn in korte tijd al te hoog opge schoten. Ze bloeien wel, maar mooie volle planten hebben ze niet ge vormd. Al die hoge en iele zinnia's gaan er nu uit. Ei komen Belgische knol begonia's vóór in de plaats. (Van een onzer verslaggevers) Op de 35ste TT-rac« die 35 juni in Assen wordt gehouden, zal naar alle waarschijnlijkheid koningin Juliana aanwezig zijn. Van de zijde van het TT-bestuur konden we dit bericht nog niet bevestigd krijgen. Op de baan is reeds een nieuw gebouw neer gezet, voor gasten en officials. Ruim 80 percent van de kan toorbedienden en ambtenaren in communistisch China is in fabrie ken, mijnen of op het land gaan wer ken, zo meldt het persbureau Nieuw- China. (Van onze parlemcntsredactie) Geen risicoclausule voor Ioonwijzigingen meer in over- heidsbestekken, Deze kabinets beslissing heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid gisteren meege deeld aan de vertegenwoordi gers der aannemersorganisa- ties. De aannemers hebben verklaard met de beslissing rekening te zullen houden. Minister Van A arise» ontving d< aannemers gistermiddag op zijn de partement, eerst de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, vervolgens de Prot. Chr. Aannemersbond. De be- windsm&n was daarbij in het gezel schap van zijn ambtsgenoten van Verkeer en Waterstaat en van De fensie (de andere rijksbouwheren) en van Economische Zaken (prijsbeleid De risicoregeling is liet hete hang ijzer geweest bij de bouwensis in maart van dit jaar De clausule is in 1950 op verzoek van de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat m ce waierstaatoesteKxen opgenomen en later uitgebreid tot andersoortige bouwwerken. De regeling hield in. dat de aan nemers bij het vaststellen van hun inchrijvingsprijs geen risico voor stij ging van kosten van materiaal en van ionen en sociale voorzieningen zou den incalculeren. Daartegenover stond, dat de opdrachtgevers even tuele stygingen van deze prljsfacto- ren zouden vergoeden. Voor de woningbouw was de ver goeding gedeeltelijk (eigen risico van 74 pet voor de aannemers, daarbo ven 80 pet.), voor andere objecten ge heel, De regering meende met deze regeling de bouwprijzen beter in de hand te kunnen houden. Toen bi het begin van het jaar overeenstemming werd verkregen over een nieuwe c.a.o, voor de bouwnijver heid, stelden de aannemers dat zij de daarbij toegestane loonsverhoging mochten doorberekenen in de bouw prijzen. omdat dit zo in hun contrac ten stond krachtens de door de rege ring gewenste risicoregeling. Toen minister De Paus dit verbood als strijdig met het beleid van het kabi net. weigerden de aannemers de c.a.o. te tekenen. 7H n-iirien om tot overeenstemming te komen ook niet vrijwillig atstano doen van hun 'contractuele rechten*. Pas toen minister de Pous de risico- clausule ontkrachtte, door in een prijsbeschikking te bepalen dat de kosten van bouwwerken na 1 april mei hoger mochten zijn. dan ze voor die datum zouden zijn geweest, tekenden de aannemers. Zij deden het echter .onder protest en verklaarden de zaak voor de rech ter te zullen brengen. Zulks is even wel tot nu toe nog niet gebeurd. Nu de risicoclausule ten aanzien van de lonen en sociale voorzieningen niet meer in de bestekken zal staan, is het niet onlogisch te verwachten dat de aannemers weer het risico van stijgingen van deze prijsfactoren zul len willen incalculeren In officiële kringen meent men ech ter. dat de nog steeds geldende prijs beschikking tegen onnodige verho gingen van de bouwprijs voldoende mogelijkheden tot ingrijpen biedt. De risicoclausule blijft volledig van kracht ten aanzien van 'de factor ma teriaalkosten. (Van een onzer verslaggevers) Marcel S., directeur van een Lim burgs luchtreclamebedrijf, zal op 21 en 22 juni terechtstaan voor de rechtbank te Maastricht. S, werd in het begin van dit jaar gearresteerd, toen de vooronderzoe ker van de Rijksluchtvaartdienst by het onderzoek naar een ongeluk met een van de toesteilen van S., elemen ten vond, die hem noodzaakten de zaak over te dragen aan de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Het betreft het neerstorten van een Fokkertoestel voor de Engelse kust, waarbij de vlieger B. Kleyn uit Stolwijk om het leven kwam* Het toestel was van het vliegveld Beek gestart voor een vlucht naar Enge land, waar S. zich toen bevond voor zakelijke doeleinden. Advertentie I.M. kou of griep, blust U snel uit met de veelzijdig samengestelde - MIJNHARBT In deze ruönek, vermeldt Het Vrije Polk zonder commentaar trej. tende uitspraken tan anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd Ook de huidige betrekkelijke wel vaart mag geen reden zijn om het wel te geloven, want de geschiedenis leërt dat het kwaad dan laak hand over hand toeneemt. Weliswaar hebben we slechts een betrekkelijke weivaart, omdat per hoofd hier het inkomen b.v. ƒ1000 iager is dan in België en Luxemburg. Ook door groepsegoïsme en groeps- macfat deelt nog lang niet beel ons volk in die welvaart. W'e denken dan aan de vergeten groepen, die geen ioonronde ontvingen en de invaliden en aan het platteland (lager ioon- klassen cu inkomens bij meer werk) en aan de grotere gezinnen, groepen waarvan de moeilijkheden worden onderschat en daarom achten we in tegenstelling tot velen in de Unie een algemene kinderbijslagregeling een nuttige zaak. Uit de CH Nederlander van li juni 1960. Honderden nieuwsgierigen zijn zondag naar het gehucht Hoog-Buurlo bij Kootwijk ge trokken om een glimp op te vangen van Nederlands enige schaapherderin, die zater dagavond in AVRO's televisie kroniek 'Flits' een paar mi nuutjes voor de camera's kwam. Ze hebben haar echter niet thuis getroffen en daar was Koos Vos in het geheel niet rouwig om. Haar 75 schapen en geiten die zaterdag door het Bussumse avontuur van hun meesteres honger hadden moe ten lijden, mochten namelijk zondag al vroeg hun schade inhalen. Maar de buren die tegen wil en dank de grote aanlodp opvingen, werden spinhljdig door deze massale bezichtiging en weigerden ten slotte boos alle inlichtingen Niets vermoedend kwam Koos Vos 's avonds tegen zes sen met haar kudde thuis. De kippen rondom de kool kakel den opgewonden, schapen, mekkerden tevreden, de hon den liepen op hun laatste benen, maar de knappe, jonge herderin, die zes uur lang op stap was geweest, maar geen spoor van vermoeidheid ver toonde, sloot zich schielijk op in haar primitief woonvertrek in een afgeschut deel van de oude houten schaapskooi. Daar, in het halfduister, aan de ronde tafel met de nog niet aangestoken petroleumlamp boven onze hoofden, hebben we zitten praten, terwijl twee jonge, dartele katjes om beur ten m'n schoenveter lostrok ken en een jonge herdershond m'n aantekeningen meelas. Koos Vos, 32 jaar, enige dochter van een gemeente ambtenaar ter secretarie in Amsterdam. Warrig, kort-ge- knipt blond haar, lichtblauwe ogen, een stralend-fris gezicht, een paar forse werkhanden, een pilo broek en dito jasje, een grijs-geruite blouse en een heel vrouwelijk sjaaltje om de hals. Een paar jaar gymnasium in Viel: niets voor mij.' Negen jaar gewerkt op boerenbedrij ven op de Veluwe, vorig jaar begonnen met het weiden van schapen in kuddeverband in Putten. *Ik heb altijd willen boeren, maar op den duur bleek een boerenbedrijf voor mij alleen te zwaar. Vorig jaar ben ik met dit werk begonnen, in maart van dit jaar heb ik deze kudde van mijn voorgan ger, Jaap Mouw, overgenomen. Nee, niet omdat ik de een zaamheid zoek, maar omdat hier voor mij en m'n schapen nog mogelijkheden liggen.' Het zijn haar schapen. Het bedrijf is haar risico. Ze krijgt subsidie van Staatsbosbeheer omdat ik de grond waar op ik loop, weer in de staat van hei terugbreng') en binnen kort de boswachterswoning. Haar noodverblijf in de houten kooi, waar ze op water uit de regenton is aangewezen en verder maar weinig armslag en volstrekt geen comfort heeft, is dus van korte duur. Ze herdert overigens met hart en zie). 'Ik had bij de Ginkelse kudde kunnen ko men, maar dan moest ik voor publiek lopen en daarvoor heb ik bedankt. Ik loop niet voor publiek, ik loop voor m'n broodwinning. De recreatie kant mogen de mensen mee pikken, begrijpt u, maar ik loop puur voor de schapen; dat is mijn bestaan.' Het nieuwsgierige publiek, dat haar zelfs een privéleven niet gunt, hindert Koos Vos verschrikkelijk. 'Ze komen alles afsnuffelen, zelfs voor 'n bromfiets staan ze te gapen. Ze vergeten, dat schapen geen apen zijn. Mij beschouwen ze als een voorwereldlijk mon ster, ze hebben de meest idiote ideeën over me, maar ik ben net zo normaal als ledereen!' In de hoek tegen de houten wand waarachter de schapen onrustig stommelen, staat een piano. Ze houdt van Bach, van Rachmaninow, van Tsjajkow- ski en van Chopin. Ze heeft ook belangstelling voor psy chologie. Ze vreest de eenzaamheid niet. Ze is niet eenzaam. Ze wil alleen met rust gelaten worden. Asjeblieft! Straks, als ze haar nieuwe Woning be trekt, wil ze ook stamboekvar kens gaan fokken en een 'be hoorlijke' moestuin aanleggen. 'Dan heb ik 's avonds ook nog wat te doen en kan lk m'n boereninstincten botvieren.' Over emigreren wil ze niet eens denken. 'Ik ben te veel gehecht aan de Oude Wereld, misschien wel door m'n klas sieke opvoeding. Nee, laat mij maar rustig in Hoog-Buurlo zitten. Ik zit hier best!' Wie tot voor kort vóór Apeldoorn rechtsaf wil de slaan, richting Hoen- derlo en Arnhem, zag gewaarschuwd door een volstrekt niet overbodig bordje met de aanduiding SLECHT WEGDEK. Dat slechte wegdek, dat langs motel Apeldoorn leidde, is dertien jaar lang een twist appel geweest tussen het rijk en de gemeente Apeldoorn, tot ergernis van de velen die van deze weg veelvuldig gebruik moesten maken. Kort voor Hemelvaartsdag zijn ze gekomen, de wegenbou wers. En tot ontzetting van de directie van het motel en de pomphouder van de Shell aan deze weg, werd het verkeer op dit stuk over een armtierig bospaadje omgeleid. Gevolg: een gevoelige klap -voor het terras van het motel- restaurant en een doodsteek voor de pomp. Geen mens be treurt de komst van de lang verbeide wegenbouwers, die voor drie maanden hier hun tenten hebben opgeslagen. Maar, vraagt men zich af, waarom nu juist vlak voor Hemelvaart, de pinksterdagen en het drukke zomerseizoen? Ja, waarom? O 11at. denk ik, rijk en ge meente van dertien jaar strijd moe geworden zijn en nu wel 's anderen boos willen zien. zich WILLY LEVIE s=f

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2