Wilhelminahaven moet worden ui Krediet gevraagd voor nieuwe waterkering IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN laagt schurken de hel in Om Vrije Volk-wisselbeker voor assers Hogere uitgaven voor voorzieningen Achilles was spoedig Herstel kademuur Buitenhaven dringend nodig Negentien j arige pleegt reeks inbraken Jeugd Jolijt- programma Veertigjarig Demos begon met spelers als 'kanon' Schenk chiedammers onder elkaar Scheba Predikbeurten Documentair Doktersdiensten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 18 JUNI I960 PAGINA 4 De Wilhelminahaven moet worden uitgebaggerd. De haven voldoet niet meer aan de diepten, die in de overeenkomst met Tanker Cleaning N.V. zijn gegarandeerd. Men raamt, dat een hoeveelheid van ongeveer 280.000 m3 baggerspecie moet wor den verwijderd. Bij vorige gelegenheden is al gebleken, dat het voordeliger is de gebaggerde specie niet naar elders te vervoeren, maar te ge bruiken voor het ophogen van het industrieterrein ten westen van de Schie. 4 Maasboulevard Onderloops (Van onze filmredactie) 'Schurken gaan naar de hel', beweert de film, die van maan dag t.e.m, woensdag inMonopole draait. Dat dit zo is, wordt er niet in bewezen. Maar de twee schurken komen zeer akelig in het drijfzand om, en dat is voor de aardse begrippen van gerechtigheid dan wel meer dan voldoende. Het haringconcours is weer begonnen! Voor de klaverjassers elk jaar een grote gebeurtenis. Voor de tiende maal zijn de kaarten ter hand genomen. Dit gebeurde gisteravond in de ge zellige kantine van het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost. Dit haringconcours is tien jaar geleden door initiatief van enkele enthousiaste leden van de klaverjasvereniging HVO ge start, die dan ook de organisatie in handen heeft. Gedurende 21/2 week wordt gestreden om de Vrlje-Volkwisselbeker. Deze fraaie beker is in handen van de vereniging ENCK uit Vlaar- dingen. Avondvierdaagse achter de rug De markt is weer compleet. Langs het hele Broersveld stonden gisteren de stalletjes en een verheugde markt., meester vertelde ons, dat het zeld zaam. druk was. Druk is de markt altijd, maar in derdaad: gisteren overtrof de belang stelling alles, wat we vóórdien aan het Broersveld hebben gezien. Onder fleurige vlaggen bewogen zich lange rijen kijkers' en kopers, vele loten werden ingevuld en de marktkoop lieden zetten hun beste beentje voor, wat betreft de kleurrijke aanprijzin gen van hun koopwaren. En 's avonds tegen zeven uur was er weer een grote groep bijeen om de uitslag van de verloting mee te ma ken. De marktmeester beklemtoonde hier nog eens de goede samenwer king met de middenstand. In oktober is de markt tien jaar aan het Broersveld. gevestigd. De middenstand had er' eerst niet veel mee op, maar dat is spoedig veran derd. Ook Schiedams middenstand is thans tevreden .met de markt, zoals de kooplieden tevreden zijn met hun standplaats in Schiedam. De goede samenwerking met de autoriteiten bleek uit de aamoesig- heid van de echtgenote van burge- meestr Peekdie de loten trok. De hoofdprijzen, een moderne oliekachel en eert radiotoestel, vielen resp. op de nummers 38046 en 43706. Ook vele andere prijzen kregen een eigenaar of eigenares en aan mevr, Peek werd als blijk van waardering voor haar komst een plant aange boden. Hier is nog aanwezig persput no. 4, die bü de vorige opspuiting nog niet geheel op hoogte is gebracht. Er1 is nog 30.000 m3 nodig om dit werk te voltooien. De rest van de specie kan worden gebruikt voor de aanleg van persput 5. De kosten van dit baggeren en op spuiten en van de nieuw te maken persput worden geraamd op 1 mil joen. Van het totaalbedrag zal in 1960 ongeveer ƒ750.000 worden ver werkt, de rest van het krediet in 1961. Van de kosten van het baggeren in de Wilhelminahaven komt een deel voor rekening van de N.V. Scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg". Dit zal naar schatting een bedrag belopen van 95.000. Het laat zich aanzien, dat bin nenkort kan worden begonnen met de bouw van de flats aan de Maas boulevard. Zowel de aannemers combinatie SSN, die twee „luxe flats" gaat bouwen, ais de N.V. bouwmaatschappij W. A. A. van der Velden, die drie „plaatflats" zal bouwen, is" voornemens zo spoe dig mogelijk te starten. Bij de verhoging van de waterke ring in het raam van de Deltawer ken zal de Havendijk niet als water kering gehandhaafd kunnen blijven, omdat deze in verband met de hoog- teliggjng van de daar langs staande bebouwing praktisch niet voor ver hoging in aanmerking komt. In overleg met het hoogheemraad schap Schieland is daarom tussen de Spuisluis en de Rijnstraat een nieuwe waterkering ontworpen, die iets ten zuiden van de Havendijk komt te liggen. De nieuw te bouwen flats komen tussen de Havendijk en deze nieuwe waterkering te staan. Het is gewenst zo spoedig mogelijk te beginnen met de aanleg van de waterkering, opdat straks bij het gereedkomen van de flats aan de omgeving een behoorlijk aanzien kan worden gegeven. De Maasboulevard zal dan geheel voltooid kunnen worden en boven dien zal de Havendijk spoedig een aan de nieuwe toestand aangepast profiel krijgen. De kosten van de nieuwe waterke- 1 ring worden begroot op 360.000. Burgemeester en wethouders stellen voor dit bedrag beschikbaar te stel len. De kademuur van de Buitenhaven aan de zijde van de Buitenhavenweg bij de anker- en kettingfabriek Schiedam N.V. en de distilleerderij Johs. de Kuyper Zn. verkeert in een dusdanig slechte toestand, dat, twee gedeelten zo spoedig mogelijk moeten worden vernieuwd. Deze gedeelten verzakken en zijn zogenaamd ..onderloops", hetgeen met zich brengt, dat de grond achter de kademuur onder deze muur door In de Buitenhaven wegzakt. Als gevolg hiervan komen herhaal delijk achter de kademuur verzak- kingen voor. die de loswal plaatse lijk onbruikbaar maken en die ook voor het verkeer gevaar opleveren. De gezamenlijke lengte van de te j vernieuwen gedeelten van de kade- muur bedraagt ongeveer honderd i meter. De herstellingskosten worden op ƒ210.000 geraamd. Hiervan zal ƒ70.000 nog in het lopende en het restant in het volgend jaar worden verbruikt. Twee gevangenisboeven worden in deze film beschreven. (Hemd Vidal en Serge Roggiani). Zl) vermoorden een bewaker, slaan enkele anderen neer en gaan er, gekleed in de uni formen van de bewakers vandoor. Z(j moeten heel wat moorden ple gen, door een hond gebeten worden en door een moeras ploeteren, voor zjj bij een huisje in de eenzaamheid aanlanden. Er wonen een schilder en zijn ongelooflijk mooie model: Marina Vlady. De schilder wordt vermoord. Het model neemt wraak, door de twee schurken tegen elkaar uit te spelen, beiden verliefd te maken, hun kameraadschap te doorbreken en hen dan het drijfzand in te ja gen. Een echte sombere Franse film dus. geen gruwel wordt u bespaard. Marina Vlady is zeer aantrekke lijk. En als u diepzinnig wilt zijn, geeft deze film u vast wel stof tot nadenken. Zo drijft Marina Vlady de schur ken de hel in. In Passage kan men zien hoe het in Israël zo'n duizend jaar voor Christus toeging, althans volgens Hollywood. Salomo is, leren wij, een Harineconcours start voor de tiende keer ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Breng de Bismarck tot zinken, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Salomo en de koningin van Scheba, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer WillemReljers. expositie „Vrijheid*', 1017 en 1922 uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Breng de Bismarck tot zinken, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Salomo en de koningin van Scheba. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Reljers, expositie „Vrijheid". 1017 en 1922 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Striptease en Gangsters (18 Jr.), zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CAPITOL: Vuurgevecht In Dodge City (14 Jr.), zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CENTRAAL: Gevaarlijk Blond (18. jr.), zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CINEAC (Bijenkort)Journaal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw): Wolven in de Schaapskooi (14 jr). 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur. Zondag II uur v.m.: AlgiersKaap stad (al.). COLOSSEUM; De bloem uit de ach terbuurt (18 jr.). Zaterdag en zondag 2 uur: Snow- tlre, de wilde hengst (a.L). HARMONIE: Slag in da Koraalzee (14 Jr.), zaterdag 3.30, 7 ea 9.15 uur;, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LUMIÈRE: La Dolce Vita (18 Jr.), zaterdag 2 en 8 uur zondag 1. 4.30 en 8 uur. UUXOR: Zij sloegen en zij kusten hem (18 jr.). zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. METRO: Matgret én het raadsel van Ealnt-Flacre (14 Jr.). zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. PRINSESHet West-Berlljn-myste- rie (18 jr.), zaterdag en zondag 4-30, 7 en 9.30 uur. Zaterdag 24 uur: Vrouwenkamp Borneo (18 Jr.). REK: De Bengaalse Brigade (14 jr.), zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 8,30 uur. THALIA: De laatste getuige (14 jr.), zaterdag en zondag 2, 4,30. 7 en 9.30 uur. fe 'T VENSTER: De muls die brulde (a.l.), zaterdag 2, 7 en 9.15 uur:0 zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 uur. VICTORIA- Breng de Bismarck tot zinken (14 Jr.), zaterdag en zon- g dag 7 en 9.30 uur. jg Zaterdag 2 uur en zondag 2 en 4.30 9 uur: Grof Geschut (a.l.). Herv Gem: Grote Kerk 10 uirLJ Cazemier, 7 u dr K Strijd. 's-Her- togenbosch (Opendeurdienst). Bethelkerk: 10 u ds M Visser, Rot terdam, 7 u ds J van Noort, Vlaar dingen. Opstandingskerk: 10 u ds H W Hemmes, 7 u ds J C Stelwagen. Wou denberg. Vredeskerk: 9, 10.45. 7 u ds J G •lansen (H Avondmaal). Ned Prot Bond: ds J G Jacobs, ben Haag. Leger des Heils: 10 u heiligingssa- fflenkomst, 12.15 u zondagsschool, 7-30 u verlossingssamenkomst. Oud Kath Kerk: 10 u hoogmis, 17 n vespers. Baptisten Gem: 10 en 19 u ds R Reiling. Jehovah's Getuigen: Volksgebouw 6 u wachttorenstudie, woensdag 7.30 9 dienstvergadering en theocratische bedieningsschool. In de nacht van dinsdag op woens dag is in de Lindenhof ingebroken door een negentienjarige Schiedam mer. die inmiddels in Amsterdam is aangehouden. De jongeman stal honderd gulden uit het kantoor en nam vervolgens in Vlaardingen een bromfiets weg, waarmee h(j naar Den Haag reed. Ook daar brak hij in en stal een auto. Hij liet de auto elders staan om op een gestolen bromfiets naar Amsterdam te rijden, waar hij is aan gehouden. Dc staking van 26.000 technici bü de „Convair" waardoor het werk aan de lanceerinrichtingen voor de intercontinentale Atlasraketten werd vertraagd, is geëindigd door een over eenkomst met de vakvereniging. Aan dit tiende concours nemen deel klaverjassers uit Vlaardingen, Rot terdam, Maassluis, Schiedam, Dêlft en Overschie. In totaal zijn 27 ploe gen ingeschreven met elk zes deel- en 416 opgeleverd, zodat er eind 1959 nog 28 over waren. Wat betreft de gemeentelijke so ciale werkvoorzieningsrêgeling voor handarbeiders; er zijn buitênwerk- zaamheden verricht In Nieuwland, het volkspark, op de school- en volks tuinen. Er waren eind december 1959 64 tewerkgestelden. In de sociale werkplaats waren 72 personen werk zaam. De uitgaven voor de steunverlening volgens de armewet zijn ver geleken bij vorig jaar weer belangrijk gestegen, zo concludeert het jaarverslag van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in Schie dam. In totaal is aan ondersteuning 37.891, 29 meer uitgegeven dan in 1958, namelijk 623.232,41. Ook het aantal uitkeringen nam toe met 3146 en het aantal hierbij betrok ken partijen met 56. Het aantal uit keringen kwam daarbij op 5L508 en hei aantal ondersteunde partijen op 1.545. De voornaamste oorzaak van deze stijging is wel de toeneming van het aantal bejaarden en de steunverho- ging van 24 maart 1958. Bij de 154p ondersteunde partijen waren dan ook 312 betrokken tussen de 65 en 70 jaar oud en 369 tussen de 71 en 80. Sedert 24 maart 1958 gelden de volgende steurmormen. Het grondbe- drag voor een 'gezin van twee perso nen is ƒ34,15, het grondbedrag voor alleenwonenden 24,45, voor kost gangers ƒ22,45, voor gezinsleden tot 16 jaar geldt een bijslag van 5,60, boven 16 tot 24 jaar van 5.—. De stemtonnen voor de zelfstandig wonende bejaarden en voor de be jaarde kostgangers liggen resp. T en ƒ2 hoger." Aan brandstoflenbijslag is in 1959 uitgegeven 140.484.85 te gen ƒ128.539,75 in het vorige jaar. Ook zijn kerstgaven verstrekt en bon nen voor de aankoop van kleding en schoeisel. 123 mannen, 130 vrouwen en 305 kinderen waren betrokken bij de ge- stiehts- en gezinsverpleging, waar voor een bedrag van 472.875,38 werd uitgetrokken. De verpleging in een sa natorium van vier mannen en een kind vergde 4.617,05, terwijl een bedrag van 58.047,80 is beschikbaar gesteld voor de' verpleging in zieken huizen buiten Schiedam van 8 man nen 5 vrouwen en 15 kinderen. 357 patiënten zijn in totaal 5378 verpleegdagen tegen verminderd ta rief verpleegd in het gemeentezieken huis. Voor de uitzending van 36a kinde ren naar gezondheidskolonies is een bedrag van ƒ20.254,19 uitgegeven. Voor de sociale voorziening van werklozen, de sociaal-economische voorziening van zelfstandigen, de aanloopkosten emigranten en elders tewerkgestelde minder-vallde perso nen Is 152.143,44 uitgegeven. Wat betreft de werklozener waren er begin 1959 82 bij de sociale voor- zieningsrogeling betrokken. In de loop van het jaar zijn er 362 opgenomen nemers. Gisteravond gingen de eerste negen ploegen van start. Zelfs de vrouwelijke klaverjassers ontbreken niet op het appel. Te mid den van 54 geroutineerde kaarters za ten negen vrouwelijke deelnemers. Met veel kaartkennis zuilen ze 't de 1 mannen heus nog moeilijk maken. Niet te vergeten de ouden van da gen. Deze wedstrijd vinden ze heer lijk. Met een grote sigaar of een lek ker „pijpie" tussen de tanden spelen ze gezellig mee. Dat het lastige „jon gens" zijn, om mee te kaarten ten minste, staat wel vast. Er wordt gespeeld volgens het sy steem 2x2000 punten. JJe winnende vereniging van elke voorronde krijgt een vaatje „Hollandse Nieuwe". Te vens gaan de winnaars van de voor rondes over naar de finale, die op 1 juli „verklaverjast" wordt. Naast de „Haring-wisselbeker" staan fraaie prijzen ongeduldig achter het buffet in de kantine te wachten op de win naars. De gisteravond gespeelde wedstrij den hebben het volgende resultaat opgeleverd: Teams: 1 VTM a. Maassluis, 12423 pnt.; 2 Varades a, Vlaardingen, 12134 pnt.; 3 Greve a, Schiedam, 12082 pnt.; 4 VTM b, Maassluis, 11896 pnt.; 5 Ouden van dagen. Schiedam, 11627 pnt,; 6 Burgo, Vlaardingen, 11384 pnt.; 7 Greve b. Schiedam, 10442 pnt.; 8 Varades b, Vlaardingen, 10091 pnt.; 9 Van Dooren, Vlaardingen, 9197 pnt. Koppels: 1 W. v. d. Vliet—K. Hor dijk, VaPtLdes a 4296 pnt.; 2 P. de WinterA. van Spronsen, Burgo, 4231 pnt,; 3 M. Paalvast—B. G. Groe- nendaal, 4226 pnt. De volgende wedstrijd wordt ge houden op vrijdag 24 juni. wijs en vroom koning tot de „Konin gin van Scheba" hem komt opzoeken. Deze verleidelijke dame geeft voor dat zjj van zijn wijsheid wil leren. Maar zij heeft een ander doel. Zij wil hem verliefd maken en twee dracht zaaien in zijn volk. Zij wil hem ten val brengen. Want de Farao van Egypte en zü vinden zijn macht gevaarlijk. Salomo bezwijkt na enige aarze ling en neemt zelfs deel aan een or gie ter ere van een heidense liefdes god, Dat blijkt de strenge God van de joden toch te bar. Hij gaat ge weldig aan het bliksemen, steekt het afgodsbeeld in brand en beschadigt de tempel, die Salomo voor hemzelf heeft gebouwd. Eindelijk komt -Salomo tot bezin ning. Het schijnt te laat. De profeet Nathan en vele anderen keren zich tegen hem. De Egyptenaren vallen Israël binnen, Salomo's leger wordt verslagen. King Vidor heeft deze omvang rijke kitscb-film vervaardigd. Eigenlijk zijn de enorme spekta kels met naïeve glamour en ro mantische oorlogshandelingen best aardig. De Amerikanen maken ze echter een beetje te serieus en te moralistisch. Waarom moet men nu bijbelse verhalen gebruiken vopr dit soort amusement? Het heeft iets schijnheiligs. De Italianen, die voor zulke films uit de Griekse mythologie bloemle- I zen, zijn luchthartiger, dwazer en j ironischer. Hun kleurige schets is prettiger dan de Amerikaanse schijn i van ernst. De Engelsen hebben een droge en overzichtelijke manier om oorlogsge beurtenissen te verfilmen. Zij willen documentair zijn, de toeschouwer waarlijk laten zien wat er gebeurt. Zo in de film „Sink the Bismarck" (Breng de Bismarck tot zinken) die tot en met zondag en bovendien don derdag in Mono pole draait. Men ziet niet alleen de geweldige zeeslag J Mokkenstorm. Van Ruijsdaellaan 52b, tel 64098. W A de Ridder. Stad houderslaan 46. tel 67590. G in 't Veld, W de Zwijgerlaan 23, tel 68399. P van Santbrink. Mgr Nolenslaan 183 tel 62562. Gouka, Hoogstraat 29. waarin het schip, de trots van Duits land. ondergaat. Men ziet ook dat de operatie van Londen uit wordt ge leid. Het slagschip raakte op 24 mei 1941 op de Atlantische Oceaan in ge vecht met Engelse zeestrijdkrachten waaronder de kruiser Hood, die in de lucht werd geblazen. De Bismarck wist te ontsnappen, maar werd weer opgespoord. Bij een aanval met vliegtuigen werd het schip zwaar ge troffen. Op 26 mei werd het ten westen van Brest opnieuw door luchttorpe- do's getroffen en In de morgen van 27 mei werd de strijd beëindigd. De Bismarck ging onder. Deze historische gebeurtenis wordt zeer exact cn boeiend verteld. Het frappantst is uiteraard de zeeslag waarbij van heldendaden geen spra ke Is. De schepen liggen een eind van el kaar en schieten. Het is een somber en onwezenlijk schouwspel. De hoofdrol is die van kapitein Shepard. het hoofd van de afdeling Operaties in Londen. Kenneth More speelt die rol met de hem eigen rust. Sink the Bismarck is een in dit allengs nauwelijks meer verrassende genre een voortreffe lijk produkt. Lewis Gilbert heeft het vervaardigd. Maandag 20 juni: „2 man race", Westfrankeiandsestraat hoek Fa- bristraat. Dinsdag 21 juni: Gekostumeerde op tocht „Aladln en de Wonder lamp". Verzamelen schoolspeel- plaats Dwarsstraat, medewerking clubhuis St. Joris Doeie en drum band. Jongens en meisjes van 612 jaar kunnen deelnemen. Woensdag 22 juni: „2 man race", Lange Achterweg bij de Nieuw- straat. voor jongens en meisjes van 10 jaar en ouder. „Race-wagentjes" zijn. aanwezig. 5 kamp volksspelen, voor jongens en meisjes van 11 jaar en ouder, boogschieten, hoefijzer gooien enz. Aardige prijzen. Speelplaats b.i.o.-scholen. Donderdag 23 juni: Gekostumeerde optocht „Aladin en de Wonder lamp", speelplaats Kon. Juliana- school, Vlaardingerweg, Kethel. Medewerking clubhuis St. Joris Doeie en drumband Oranje Garde. 5 kamp volksspelen, voor jongens en meisjes van 11 jaar en ouder, boogschieten, hoefijzer gooien enz. Aardige prijzen. Speelplaats Prin ses Beatrixschool, Buys Ballot- singel. Vrüdag 24 juni: Spelavond. Speel plaats Mater Deischooi. School straat hoek Warande. Voor jon gens en meisjes van 6-13 jr. o.l.v. de CJV. „2 man race". Parallelweg, voor jongens en meisjes van 10 jaar en ouder. Racewagentjes zijn aanwe zig. Zaterdag 25 juni: Gymnastiekdemon- stratie van .Animo". Op het DHS- terrein Schiedamseweg. Aanvang 7 uur n.m. Vooraf een mars door de wijk, m.m.v. „St. Radbout". 1 De deelnemers kunnen zich-bij dc start opgeven. Allo bijeenkomsten beginnen om kwart over 7. In de kleuren rood en zwart is Ook de heren A. L. M, Schroder, een smaakvol verzorgd jubileum- voorzitter van de KNVB, en J, Bijloo! nummer van de roodzwarten, van Demos, verschenen. Deze bekende Schiedamse sportvereniging is een van de vele veertigjarige ju bilarissen, die onze stad deze zo- mer tèlt. voorzitter van de afdeling Rotterdam der KNVB, bieden in dit jubileum orgaan hun gelukwensen aan. even als vele andere vertegenwoordigers van het Schiedamse sportleven. De secretaris van de Schiedamse Sportraad haalt oude herinneringen Ook Demos vaat er een vroliik op„Hoe zagen Wij, in 1920 zelf nog w?Jwpiepjonge spelertjes Van het ter ziele mer ver tl 1 fri a 'h 2 n n rt 1 o mÏ r r begane HBS (een Club VEIl jOngCHS nier vertelt ufl.&i het nodige over. Het Tfabristmat pn rfp fCorfpinTiri- blad is samengesteld door om. de u Qe *aonstraat en de Korteianü- heren C. Harteveld, L. Meulsté en L. J. M. Lupker, die er ver voor in het verleden zijn gedoken. Burgemeester mr. j. W. Peek ove rigen- gaat in zijn openingswoord van dit geschriftje nog verder terug. Hij herinnert aan de betekenis van de sportbeoefening voor de Griekse Oudheid. de letters Demos. En hulde brengt Dzmos in dit jubUeumüed aan de erevoorzitter W. 'J. Bel, die dit devies zo waar heeft gemaakt, aan voorzit ter G. van 't Geloof ook, die de groei van de vereniging stimuleert. De heren Lupker, Meulsté en Har teveld hebben samen een geestig ar tikel over veertig jaar Demos ge schreven. Ze herinneren aan die pe riode van kort na de Tweede We reldoorlog. „De jeugd van toen" zag men na „Veertig jaar geleden immers werd Achilles opgericht. De be stuurders hebben de naam van deze held uit de Griekse mytholo gie later laten varen voor de naam Demos". „Maar de geest der oude Grieken is ongewijzigd gebleven: sportiviteit, samenwerking, eensgezindheid. Door deze eigenschappen heeft de vereni ging zich veertig Jaar lang kunnen handhaven in de getijden van het Schiedamse sportleven. Dat was niet altijd even gemakkelijk, want het probleem van de sportvelden is lange tijd zeer nijpend geweest". straat) de gevreesde tegenstanders van Achter Bijl" in de directe om geving van de spuisluis? Voor onze geest doemt weer die schrikaanjagende linkerschoen op van het AchiIles-„kanon" Dorus Schenk. Onweer boven bet hoofd van onze doelman, wanneer Dorus de bo venlat trof, Stofwolken wanneer h(j In de grond trapte. Gebliksem, wan neer de met medailles behangen roomijskir werd geraakt. „De Eendracht Maakt Ons Sterk" dat is de complete betekenis van afloop van haar dagtaak op de hoe ken van de stegen, sloppen en stra ten en namen als Jan Thomé, Göb- bels, enz. lagen op aller lippen In verband met het voetbalspel. Als vanzelfsprekend gingen de ge dachten naar het voetballen uit en zo kon het gebeuren dat al spoedig twee kurken werden rond gesneden en op elkaar gespijkerd. De Ouwer- kerkse klompen werden onze voetbal schoenen. de twee grootste jongens waren de aanvoerders." takjes en kransjes, die door enkele roomijsboeren, onder andere Rens- man en Scheepmaker, beschikbaar werden gesteld, werden door ons naar café Neuf, dat op de Singel was gevestigd gebracht, waar A. Rutten een kleine medalllekas beschikbaar stelde. Zo doorworstelende kwamen wij ln het bezit van een woestenij achter de .Wasserij van Bijl'. Het zal voor ie der een raadsel zijn hoe het moge lijk is geweest om daar een stuk ter rein te maken, waarop gevoetbald kon worden, M-ar bij de jongens van Demos, toen nog Achilles, was alles mogelijk. Talloze succesvolle ogenblikken wor den in het jubileumnummer opge haald. En nu dan het veertigjarig feest van Demos. Het begint zaterdag met een receptie, 's middags om drie uur in Arcade. Lange Haven. Daaropvolgend is er 's avonds een .Sterrenregen', waaraan The Three Jacksons, Peter Piekos. Ted Alton Company (met zijn prachtige vogelshow), Gery <fc Janine, Scott and Black, Martin Rijken en an dere artiesten meewerken. Met op de achtergrond de grootste laadbruggen van. West-Europa tracht men elkaar „vliegen" en „roem" af te vangen. Op muziek van het Radio Ballroom Kwartet is er bal na. Een uitvoerig programma van jubileumwedstrijden, waarin vele Demos-elftallen worden betrokken, is inmiddels aan de gang. Ook de junioren en pupillen hebben En even verder: ,,De medailles,hun toernooi gehad. Schiedams eerste Avondvierdaagse is gisteravond geëindigd.. Van de 575 deelnemers is er slechts één uit gevallen. Met bloemen en onder veel belangstelling zijn de wandelaars te ruggekeerd om in Irene hun prijzen in ontmngst te nemen. Het défilé duurde zeven minuten en het leverde een bijzonder fleurig schouwspel op. VooroR ging de drum band van Gusto en tussen de wan delaars was ook de oud-voorzitter van Hermes DVS, de heer Van de Schouw, die de oudste deelnemer was aan deze Avondvierdaagse. De leiders namen de groepsprij- zen in ontvangst. Voor de deelnemers slechts 255 liepen de tochten voor de eerste maal waren er medailles. Degenen, die voor de vijfde maal deelnamen kregen een zilveren kruis, zij die hun tweede lustrum vierden een gouden. Goud werd er echter bij deze tocht niet uitgereikt. Er waren wel twee wandelaars, die nu twaalf, en twee. die elf Avondvierdaagsen achter de rug hebben. Secretaris J. Bagljn van de Rot terdamse Wandelkring sprak in Ire ne woorden van dank tot de muzi kanten en vooral ook tot de politie mannen, die alle medewerking heb ben verleend.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1