Arbeider in het openbaar van ever Psd/ Kikvorsen winnen i*é|§I technische school PARAAT Magnetiseur tot 4 weken veroordeeld Delfts water strijdtoneel van viswedstrijd tussen Utrecht en Openbare les Loodgieter van diefstal lood verdacht Tien dagen voor Vaassense boer Parcours Avond vierdaagse Kind gered van verdrinking Haringconcours Timmerman valt van dak (3V2 m) A BEHA'S en STEP1NS Promotie TH Delft DE VRIJE WERELD ail Studenten gooien jeneverfles uit auto op rijksweg Yisafslag Betere resultaten Porceleyne fles Wisselkoersen Noorse ambassadeur bij fa. Ouwendijk (Van een onzer verslaggevers) 0 Formulier niet ingevuld PANTALON? De Broekenspecialist Gaat u er samen op uit? Schuttersfestijn - WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID Er zal over enige tijd in den lande grootscheeps worden ge vist. Op hoog niveau! Ook te Delft! Onder-auspiciën van de Algemene Hengelaarsbond te Amsterdam zal een landelijke hengelwedstrijd worden georganiseerd. De eindstrijd, die op zaterdag 27 augustus te Gorkum zal worden beslecht, zal Neder land een nationaal individueel en een nationaal korps kam pioen bezorgen. Aan deze finale te Gorkum zullen zeven gelijk tijdige voorwedstrijden voorafgaan, waarin de elf provincies tegen elkaar zullen uitkomen. De Delftse Hengelaarsverenigïng zal zich met de organisatie belasten van de interprovinciale wedstrijd UtrechtZuid-Hoi- iand. Voor deze demi-finale, die zondag 14 augustus van 2 tot 4 uur plaatsheeft, zullen de talrijke deelnemers inleggen in de Haagse Vliet, een van de pachtwaters van. de vereniging in Zuid-Holland met het meeste pachtwatèr: DHV. Deelneming Elke by de bond aangesloten ver eniging is gerechtigd tot deelneming. Vissers-eer Advertentie <1M.) 1S tangebroken en dat was gistermorgen ook bij het Schiedamse kantongerecht te merken. Mr. Cos werd vervangen door mr. dr. ir. M. M. van Praag, terwijl, ook al vanwege de vakantie, mr. J. Hendriks uit Rotterdam de plaats innam van de officier van Justitie; mr. Bellaart. Warm vakantieweer was ook de oorzaak geweest van de open bare dronkenschap, waarvoor de Schiedamse fabrieksarbeider H. L. S. terechtstond. 'Weet u waarom u hier bent?' informeerde mr. Van Praag. De verdachte ging het omstandig uitleggen. Hij stond de hele dag in de bran dende zon te werken en daarbij wer den hem noga! eens biertjes aange boden. Hij had ze niet geweigerd en de openbare dronkenschap was er het gevolg van. 'Dan moet u de gulle gever voort aan bedanken,' vond mr. Van Praag. "Ja, maar dronken van een paar biertjesDe verdachte aarzelde. 'Waar zou u anders dronken van worden?' vroeg de kantonrechter. 'Van koffie? Ja, als er cognac in zit misschienEn de officier vermeld de, dat het tarief voor deze overtre dingen in Schiedam natuurlijk hoger ligt dan elders! De verdachte vond vijftien gulden voor de eerste keer nogal veel en mr. Van Praag, met een aanmaning tot voorzichtigheid in de toekomst, maakte er tien gulden of vier dagen van. Nog twee andere gevallen van openbare dronkenschap werden be handeld. Een ervan betrof de labo rant J. M. Mr. van Praag constateerde een disharmonie tussen het beroep van J. M. en zijn openbare dronken- schap. M. zat er zelf ook nogal mee in zijn maag, bekende hij. "Maar het beste paard struikelt wel eens.' 'Jawel, maar struikelen op deze wij - ze., door openbare dronkenschap'.. •vimQ C(oteo^it«Q Meer dan 100 DULCO dealers m Den Haag en omstreken m Luister naar ons programma via RADIO VERONICA golfiengte 192 m op woensdag en donderdag om 11 uur 's morgens en half acht 's avonds. Een Schiedamse politieagent heeft dinsdag de 26-jarige loodgieter L. A. aangehouden die wordt verdacht van diefstal van lood. Hij heeft vorige week donderdag de timmerman H. E. aan de Rembrandtlaan op de mouw gespeld, dat hij het dakiood kwam vervangen. Hij laadde het lood op een carrier en verdween met de be lofte. dat hij de volgende dag zou terugkeren. Toen hy niet kwam opdagen kre gen de bewoners argwaan en ver strekten de politie een vry nauwkeu rig signalement, waardoor de politie agent dinsdag de loodgieter herkende. Aan de Technische Hogeschool te Delft promoveerde gistermiddag tot doctor in de technische wetenschap ir. J. van der Ster op een proef schrift, dat getiteld was „The pro duction of liquid nitrogen from at mospheric air using a gasrefrigera- ting machine" Promotoren waren prof. dr. ing. L. Vahl en prof. ir. H. Kramers. (Van een onzer verslaggevers) De 71-jarige landbouwer A. van Essen uit Vaassen is gistermorgen door de rijkspolitie aangehouden en naar het huls van bewaring te Zut- phen overgebracht, waar hij een cel straf van tien dagen moet uitzitten omdat hij geweigerd heeft een for mulier van het Landbouwschap in te vullen. Voor dit feit was hij veroordeeld tot een boete van ƒ48. De landbou wer- had reeds eerder te kennen ge geven de boete niet te zullen betalen.- Vijftien gulden luidde de eis en aldus besliste ook mr. Van Praag. Een inwoner van Maassluis, v. d. L., had tijdens een receotie ter gele genheid van het zilveren bruilofts feest van zijn baas niet goed durven weigeren. Hij moest als gevolg daarvan door 'de jongens' naar huis worden ge bracht, waar hij de volgende dag ook een bekeuring ontving. Ook in dit geval was de eis vijftien gulden. Mr. Van Praag sprak de hoop uit, dat de baas van v. d. L. tussen zijn zilveren en gouden bruiloft niet te veel andere feestjes zou organi seren en hield het voor deze keer maar op tien gulden of vier dagen. Een Schiedamse winkelier had geen gebruik gemaakt van het uri noir. maar daarentegen van de straat.Mr. Van Praag toonde wel begrip: 'Als de nood aan de man komt, breekt nood wetten.' maar het bleef natuurlijk fout. De Schiedammer werd daarom tot een boete van 7,50 veroordeeld. Een moeliyk geval was ook dat van E„ die in de nabijheid van zijn woning in Kethel een hoeveelheid puin op de openbare weg had gestort. Een passerende boer met een kar had er hinder van ondervonden. E. vond de hele gang van zaken bij de kantonrechter maar moeilijk te volgen. Mr. Van Praag bleef daar geduldig onder en legde alles lang zaam uit. De officier eiste vijf tien gulden en mr. Van Praag maak te er tien gulden van, waarop E. zichtbaar tevreden gesteld verdween. De Avondvierdaagse wordt van avond voortgezet. Men zal de wande laars nu langs het volgende parcours zien trekken. 10 km: Warande, St.-Lidulnastraat, Nieuwe Haven, Nieuwe Damlaan, overweg over, Schiedamseweg, Dorps straat, Kerkweg, Joppelaan. Kerk- laan, Polderweg, Rolbrug over, Over- scnieseweg, Oversohiesestraat, Spoe- lingbrug over, Noordvest, Vellevest, schuin rechts Nieuwe Haven, Sint- Lkluinastraat, Warande naar finish. 15 km: Warande, St.-Udulnastraat, Nieuwe Haven, Nieuwe Damlaan, overweg over, Schiedamseweg, Dorps straat. Kerkweg. Joppelaan. Kerk- laan, Polderweg. Broekkade, Kethelse- kade, Schiekade, Rolbrug over, Over- schleseweg, Overschiesestraai, Spoe- lingbrug over, Noordvest, Vellevest, schuin rechts Nieuwe Haven, Sint- Liduinastraat, Warande naar finish. Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 TELEFOON 68981 (Van onze correspondent) PUTTER.SHOEK Mej. B. Snaayer heeft gistermiddag een dochtertje van de familie Snel van de verdrin kingsdood gered. Het kind speelde in het strandbad aan de Oude Maas, waar het door een passerend schip in het diepere gedeelte van de rivier werd gezogen,"- Zij dreef met de stroom mee, maar voordat zij in de diepte verdween wist mej. Snaayer haar in veiligheid te brengen. Bioscopen: MONOPOIJ3: Breng de Bismarck tot zinken. 2, 7 en 9.1S uur. PASSAGE: Salomo en de Koningin van Schebft, 2 en 8,15 uur. Tentoonstellinten: STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Betters; expositie Vrijheid. 1017 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 28. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: Valstrik. 2, 7 en 9.15 u. PASSAGE: X>e reis om de wereld ln tachtig dagen. 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Reljers: expositie Vrijheid, 10—17 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. Gisteravond is het haringconcours in de HOV-kantine voortgezet. De uitslagen zijn: 1. UVO, Schiedam, 12266 pnt.; 2. Unitas, Rotterdam, 12095 pnt.; 3. Ouden van dagen, Schiedam, 11807 pnt.; 4. HKV, Schie dam, 10995 pnt.; 5. VTM-b, Maas sluis, 10229 pnt.; 6. Vlug. Schiedam, 9648. Hoogste koppels: 1. De heer er, me vrouw Van de Pluym UVO, 4221 pnt.; 2. Stuifzand-Mei, Unitas, 4208 pnt.: 3. Van Leeuwen-Koppenol, Ouden van dagen, 4076 pnt. Het concours wordt vry dagavond voortgezet. (Van onze sportredactie) Het Nederlandse waterpolozevental (heren) heeft gisteravond in het Kolpabad te Vlaardingen een overtuigende zege (111) behaald op de Engelse zeven. De wedstrijd gold als een oefenparty. Voor de Engelsen, omdat zij het komende weekeinde met Zweden en België moeten strijden om een plaats in de Olympische Spelen, voor de Ne derlanders was het een goede gelegenheid de capaciteiten van het zevental met een ander land te meten. De Nederlanders hebben zich reeds'van deelname aan da Spelen verzekerd. Het was geen officiële landenontmoeting, vandaar dat beide ploe gen onder een andere naam in het veld kwamen. De Nederlanders onder de naam „Kikvorsen", de Engelsen hadden zich verscholen achter het Indrukwekkende „The Lions". Voor de Engelsen is het een minder prettige ontmoeting geworden. Dé Nederlanders waren kennelijk vast besloten te laten zien, dat zij niet ten onrechte reeds aangewezen zijn voor de spelen. Over het geheel genomen werden de aanvallen beter opge bouwd a aan Nederlandse zijde, het By bouwwerkzaamheden aan een levensmiddelenbedi-ijf aan de Rot- terdamseweg 370 te Delft, is gister morgen de 22-javige timmerman L. A. Andela uit de Miermanstraat te Delft van het dak gevallen. De timmerman maakte een val van 3,5 meter. Hij kwam met zyn rug opeen houten vloer en klaagde over pijn in de rug. De heer Andela is ter obser vatie naar het Sint Hippolytuszie- kenhuis overgebracht. Het ongeluk gebeurde toen de timmerman, bezig was dakbedekking van geperst stroo aan te brengen en een misstap deed. Wy verzorgen uw trein- of vliegpassage, hotel-, kamer-, pensionreservering a v i i i i V Amsterdam ftepitiersgroH# So g Rotterdam: Staak f OtrtektChesarrtxxrf 4 s I Vraag gratis reisgids tempo lag iets hoger en het schieten was beter verzorgd. Vooral Van Dorp had er zin in, want niet minder dan negen maal wist hy een treffer te plaatsen. De Engelsen hebben tegen de hechte verdediging van de Nederlan ders weinig kans gekregen. Als eens een speler vrijkwam, dan toonde Ben Kniest zijn uitstekende vorm. Hij verrichte menige fraaie redding en hy had zodoende een groot aandeel in het beperkt houden van de totaal score der bezoekers. Vry snel na het begin begon Van Dorp aan z|jn lange reeks treffers. Toen hy zwaar gehinderd werd', schoot hÜ de toegekende strafwqrp feilloos in (1Ol.-Een goede pass van De Boer bracht- hem opnieuw in de goede hoek "(20). Nadat Vriend een genomen strafworp door May ge keerd zag, werd Wright het water uitgestuurd. Toch duurde het nog geruime tyd eer Van Dorp met een afstandsschot de numerieke meer derheid ln cyfers uitdrukte. Wright kwam voor rust liog eenmaal alleen voor Kniest, maar verder dan een hoekworp wist hy het niet te bren gen. Na rust is het een waar schutters festijn geworden. Hoewel de Neder landers numeriek ln de minderheid waren, toen Vriend uit het water werd gestuurd, verhoogden zy de voorsprong tot 40. Opnieuw door Van Dorp. Voor de verandering wist Leenaarts.de vijfde Nederlandse tref fer te scoren, alvorens Van Dorp ver der kon gaan aan zijn serie. Inmid dels hadden de Engelsen door een verrassende omhaal van Murray via de onderkant van de lat 'n tegenpunt weten te scoren. Het inspireerde de Nederlanders tot, nog sneller spel. Vriend (lx) en Van Dorp (5x) zorgden ten slotte voor de 11—1-eind- stand. Als voorwedstryd vond een ont moeting plaats tussen de zevental len van SVH en een Vlaardingse combinatie. SVH won met 70. I ■m v; Van de. technische, school aan de Mgr. Nolenslaan wapperde gis teren de vlag. En ook in de school was de stemming feestelijk,. Ou ders, broers en zusjes, en ook de ouders van aanstaande leerlingen kwamen een kijkje nemen bij de openbare lessen, waarin men een indruk krijgt van de gang van zaken op deze school. Men kon. de jongens aan het werk zien aan allerlei ingewikkel de machines, maar ook aan het tekenbord. Er was een kleine ex positie ingericht van tekeningen en affiches, vervaardigd door de leerlingen en daar waren er bij zonder mooie bij. Aanstaande timmerlieden, bank werkers, jijn-bankwerkers, elek triciens, automonteurs enz, wijd den zich vol aandacht aan hun bezigheden en onder hun handen groeiden de tafeltjes, kapstokjes en andere gebruiksvoorwerpen. In elk lokaal vond men een keur van werkstukken, uitstekend vak werk. De Delftsé politie heeft., vannacht twee 20-jarige ,;studenten;. van hals gehaald en tegen hen een-procesver baal opgemaakt; Dc studenten heb ben. rijdend ln .een auto bijde Hoornbrug te Rijswijk'een jenever- fles op de:ryweg stukgegooid, De automobilist B., die achter de studenten-reed; had de indruk mat de student achter, het stuur onder invloed was. Bij onderzoek bleken de studenten niet gedronken të hebben. Tegen hen is procesverbaal opge maakt omdat zij het verkeer, in ge vaar hebben gebracht. Rotterdam, 22 juni Aan de Vis- afslag alhier werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis aan gevoerd. - De prijzen waren: heilbot ƒ3,00 3.10 per kg.;schol klein ƒ2034; schelvis midd, 2629; kabeljauw klein 1420: makreel 1822; wijting ƒ3438 alles per kist. De N.V. Koninklijke Delftsch-aar- dewerkf abriek „De Porceleyne Fles" heeft ui 1959 betere resultatenbe haald dan ln 1958. Vertoonde de om zet van architectonische prodnkten. door de bestedingsbeperking in 1958 een vrü sterke achteruitgang, in 1959 werd weer een belangrijke atyging geboekt. De omzet van sieraardewerk was opnieuw bevredigend, evenals het resultaat hiervan. I De gang van zaken by de N.V. Gouda Vuurvast, waarin de afdeling vuurvaste produkten werd onderge bracht, gaf reden tot voldoening. Uit hoofde van deze participatie werd een winstuitkering ten gunste van da bedryfsrekening over 1959 geboekt. De ovenbouwwerkzaamheden blijven zich in bevredigende zin ontwikke len. Het saldo bedryfsrekening steeg van ƒ389,851 tot ƒ517.764. Na af- schry vingen en reserveringen resteert ter verdeling ƒ117.170 (ƒ100.000), waaruit zoals gemeld een van zeven tot acht procent verhoogd di vidend wordt voorgesteld. In juni 1960 was de omzet tot dus ver hoger dan in de overeenkomstige periode van 1959. Lonen en sociale asten zijn sedert eind 1959 echter ook aanzleniyk gestegen. De directie hoopt door voortgezette rationalisatie van de produktie zomede door ex pansie voldoende compensatie hier voor te vinden. Vier maal een week hechtenis legde gisteren de kanton rechter in Gouda, mr. J. A. van Bronkhorst, de 57-jarige magneti seur T. F. uit Botterdam op wegens het onbevoegd uitoefenen van de medische wetenschap. F. had op 7 maart in een café in Berken- woude vier mensen „behandeld" met strijken en handopleggen. Van iedere „patiënt" had hij 2,50 ontvangen. F. verscheen voor de rechter met een aantal papieren om te bewijzen, dat hy een bona-fide magnetiseur was. HU beriep zich erop. gediplo meerd te zyn door de zogenaamde „intellectuele commissie van 32", on der wie zes dokters. „Dat interesseert me niets," rea geerde de rechter. „We hebben een wet, weliswaar van 1865, en die gaat uit van het enige gezonde standpunt dat we kunnen innemen." De officier van Justitie, Mr, A. Wenchls, memoreerde dat verdachte' reeds in Rotterdam, Dordrecht en ook a! in Gouda was veroordeeld voor soortgelijke feiten, «F. zat boven dien nog in een proeftijd van twee jaar, hem opgelegd door de recht bank in Dordrecht in 1959. Mr. Wen- dels wenste zich nadrukkeiyk te distantiëren van de vraag of F. al dan niet een bona-fide magnetiseur is. Hy constateerde alleen dat er straf bare feiten waren gepleegd ea kwam zo tot een eis van vier hechtenissen, elk van drie dagen. De kantonrechter kon zich „mét het Openbaar Ministerie alleen maar zetten 'op de stoel van diegenen die geröepeji zyn de wetten toe te pas sen." Hij vond, dat er de laatste tijd veel te veel gesold wordt met de wet van 1865 en veroordeelde F. tot vier maal zeven dagen hechtenis. F. is in hoger beroep gegaan. Roterdam 22 juni 1960. Engelse pond 10.561—10,571. Amerik. dGllar 3,761—3,771. Franse frank 76,861—76.911. Belgische frank 7,557,561. Zwitserse frank 87,3887,43. Zweedse kroon 73.00173,054. Duitse mark 90,39—90.44. Deense kroon 54,65154,701. Noorse kroon 52.80-52,85. Canada 3,83tf~3,83H- Italiaanse liré 60,721—60,771 De Engelse doelman May ziet met een mistroostig gezicht de zevende Nederlandse treffer achter zich in het net verdwijnen. (Van een onzer verslaggevers) De Noorse ambassadeur, de heer Ot to Kiidal, heeft gistermorgen de nieuwe meubeltoonzalen van de N.V. Industrie en Handelmaatschappij „Maasland" aan de Stationsstraat te Vlaardingen geopend. De N.V. is één van de belangrijkste afnemers van de meubelprodukten uit Noorwegen. Nadat hij door de directieleden was ontvangen en aan verschillende van hen was voorgesteld, ontving hij de burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens, ais zijn gast in de toonzaal. Na een kort geanimeerd gesprek, waaruit bleek, dat de heer Kiidal nog nooit eerder in Vlaardingen was ge weest, maakte' het gezelschap een rondgang door het bedryf. Verdere gasten waren os. de Noorse consul, de heer Kopperud, en de handelsattaché, de heer mr. Swane. Naasteen belangrijk deel ln de imjjort van meubelen uit Noorwe gen wordt door de dochteronderne ming, N.V. Ouwenbroek's Meubel fabriek Vlaardingen, het Noorse „Elements" wandsysteem in licentie vervaardigd. Na de rondgang door het bedryf onderhielden de gasten zich nog ge ruime tyd met elkaar. Ten slotte ge bruikte men gezameniyk een koude lunch in een der lokalen van de N.V. Er heerst enthousiasme in de krin gen van DHV, Als we de voorzitter de heer C. Nieuwenhuyse vragen hoe de kansen van de levenskrachtige en 1500 leden tellende vereniging ervoor staan, antwoordt hij: 'Er komt na tuurlijk wel wat geluk by, maar het zyn toch de geroutineerde wedstrijd vissers die het kampioenschap zullen behalen. Misschien die by ons.' Ondermaats Volgens de heer C. Nieuwenhuyse, b'y wie de klemtoon by hengelsport op de laatste lettergreep valt, is er een facet aan de wedstryd jjvaar de DHV het niet mee eens kan zyn: na melijk dat ook vissen van 10 tot 15 centimeter, die zullen worden gevan gen, punten worden toegekend. "Vis van deze afmeting moet on- middeiyk worden teruggegooid, zy is ondermaats,' luidt zyn commen taar. "We nopen de algemene bond nog eens zo ver te krygen dat ze deze punllelling herziet,' zegt de voorzit ter. 'Het zou het sportieve element ten goede komen.' Men kan Individueel meedoen of per korps, bestaande uit vyf man. Dege ne die de meeste vis aan de haak weet te slaan wint. De beste indivi duele deelnemers en korpsen uit de voorwedstryden zullen elkaar naar de kroon steken tUdens de finalè in Gorkum. Voor de nationale kampioensploeg wordt een fraaie wisselbeker beschik baar gesteld. Deze wordt voor een jaar bezit van de vereniging, die deze ploeg afvaardigde. De vijf man ont vangen elk een herinnerlngsmedailie. De persooniyke nationale kam pioen ontvangt eveneens een wissel beker voor een jaar. Hij en de vier die na hem volgen, elk een her inneringsmedaille. De provinciale kampioensploegen ontvangen een herinneringsplaquette voor hun vereniging. De persooniyke provin ciale kampioen een medaille. De grote, meestal landeiyke con coursen buiten beschouwing gelaten, welke veelal een speciaal doel "beogen en waarbij bovendien de te winnen pryzen een byzonder grote rol spelen, mag zeker in het algemeen worden vastgesteld dat deze landeiyke wed stryd een overwegend sportief karak ter draagt, waarby de sporteer op de voorgrond staat en de te winnen pryzen van bijkomstige aard zyn. Het staat vast dat de weóstryden, welke de bond thans van plan is te gaan organiseren, louter eb alleen de sporteer tot doel mogen en kunnen hebben.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1