verenigingen turners Brabant Jaarvergadering HDYS verliep zeer rustig fii Uit vele steden komen deelnemers KW-mars O f n II Wm mgsm LORELEI j lil Begin bouw van tunnel oncler rijksweg 15 Uit Schiedamse politierapport Delft rebelleert tegen verbond Veilig Verkeer m I Wandeltocht start om drie uur Man ernstig mishandeld Laatste week „Jeugd Jolijt" Kleuter loopt tegen auto Ponyclub vertedert publiek Hond aan lijn in Gorkum? lil I Hl chiedammers onder Veilingnieuws Jeugd judo kamp Sport Centrum Markten Barneveld mk Visafslag Ontstemming over Dalemse brandweer Uitslag verloting „Pro Juventute" VDE VRIJE WERELD f Wisselkoersen ,111 II m ■ill I HET VRIJE VOLK - VRIJDAG 1 JULI 1960 FAGlNA 3 Een dertigjarig jubileum is geen feit,'waarbij festiviteiten en recepties passen, vinden de bestuurders van de jubilerende SBLO. Maar een gymnastiekdemonstratie zoals er sinds 25 jaren geregeld in onze stad zijn gehouden gaat er altijd in. En daarom hebben de heren G. J. W. Brand van THOR, C. Oudheusden, K. J. Tanis (DOK) en M. Buckers een commissie van voorbereiding gevormd, waar alle Schiedamse gymnastiek verenigingen zich met grote bereidwilligheid achter hebben ge schaard. foto film projectie bandrecorders 'M PANTALON De Broekenspecialist Ghana's mooiste ff ODEP NE UURWERKEN Gaat u er samen op uit 311 III PI lil 3 81 j jij 'I II 481 i|l 5 f! Het resultaat van deze samenwer king krijgt de Schiedamse burgerjj dinsdagavond S juli te zien, als om half acht precies een groots gymnas- tiekprogramma start op de speel weide aan de Vlaarditigerdyk. Het talud langs de weide zal daarbij een natuurlijke tribune vormen. Zaterdagmiddag om twee uur zendt de KRO opnamen uit van Schie dams Vrouwenkoor. De opnamen worden vanavond gemaakt. De zan geressen worden daarbij solistisch bijgestaan door Johanna Uittenbo- gaard. De leden van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen in Schiedam gaan nu met vakantie, maar zelfs in die vakantie houden ze hun vereniging in de gaten. Velen namelijk gaan kleurendia's maken, die tijdens een speciale bijeenkomst in het najaar zullen ivorden vertoond. Ze gaan dan een beetje nagenieten van eikaars vakantie. Advertentie IJA, 1 Verleden jaar is in de Vakantie week op het podium in de Plantage op verzoek van de Schiedamse Ge meenschap een dergelijk gymnastiek - festijn gehouden, waarvoor men ech ter de mensen in de vakantieperiode niet dan met de grootste moeite bij een kon krijgen. Daarom heeft de-SBLO met finan ciële steun van de Schiedamse Ge meenschap de gymnastiekdemonstra tie op een vroegere datum bepaald en de gelegenheid aangegrepen om wif 'i TL - hiermee tevens het dertigjarig be- r ëlfcdtfY staan van de bond te herdenken. De verschillende punten op het programma worden zoveel mogelijk uitgevoerd door combinaties van le den van verschillende verenigingen. Neutrale, prot.-christelijk en rooms- katholiek georiënteerde gymnastiek verenigingen alle trekken dinsdag naar de speelweide en de verenigin gen. die over een eigen tamboer- en pijperkorps beschikken, beginnen om zeven uur ai met een mars door de stad. Dit zijn DOK, Excelsior, ARMA en misschien ook Juliana. ma is zo vernuftig opgesteld, dat er voortdurend genoeg te zien. is. De vijver zal een mooi en rustig decor vormen voor dit gymnastiekfeest. Een défilé en vaandelgroet openen de demonstratie. Honderdveertig meisjes van DOK en Animo voeren een vrije oefening uit en, terwijl ver volgens aan de voorzijde van de speelweide een massaal nummer toe- stelturnen wordt afgewerkt, maken op het middenveld de meisjes van Thor en Polyantha respectievelijk hun trainings- en ritmische oefenin gen. Een springnummer, een apart punt lange mat springen (over zes matten tegelijk), een heupoefening en een al gemeen springnummer, waarin alle verenigingen tegelijk in veertien groepen deelnemen, staan op het programma. Bal- en knotsoefeningen, ringen- zwaaien voor dames, oefeningen aan het hoge rek voor heren en een vrije oefening besluiten de gymnastiekde monstratie. Genodigden hebben in tegenstelling tot hetgeen de uitnodi ging vermeldt, toegang tot het terrein via het pad bij de Hobbemastraat. En dan hebben de organisatoren ook nog rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het feest dreigt te verregenen. Het wordt dan twee da gen uitgesteld. In totaal komen cr vijfhonderd turners en turnsters op de mat. Zij krijgen dc beschikking over twee op stelterreinen. Ze zullen elkaar dus niet in de weg lopen en het program- TUINMAN 98 SCHIEDAM TELEFOON STIS* ROTTERDAM. Coöp. Tuinbouw veiling der Z.H. Eilanden G.A. Prijs- verioop donderdag 30 juni: Aardap pelen grote 2429, poters 11—21, kriel 510. andijvie 710, bloemkool I 22 34. II 1128, dubb bonen 1,511,76, snijbonen 911,36, tuinbonen 10—15, komkommers A 1419, B 12—13, kro ten 4 per bos, 6—9 per kg, spitskool 1013, bospeen 1022,waspeen IA 1420, IIA 610, doperwten 4274, uien (lof) 2123, sjalotten 1319, sla r 3,00—6,30, II 3.20—3,50, rabar ber 1013, selderij 911, peterselie 12—14, rodekool 1017, tomaten comb IA 5,00, IB 4,80, IC 4,60, Je- cunda II 651,03, zonder dop I 82 83, talisman 31—35, I 97—1,49, Red June 1,001,28. Beauty 841,34, June Blood 1,041,32, Golden Japan 1,77 1,82, perziken A 1534, rode bessen 17—32, frambozen 2233. ROTTERDAM. Eierveiling der Z.H. Eilanden. Prijsverloop donderdag 30 juni: Sortering I, soort 00 per 100 stuks 20.00, 0 14,20—14,50. 1 13,50— 13.80, 2 13,20—13,50, 3 12,40—12,60. Aanvoer 86.000 stuks. Er is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor de eerste tun nel onder Rijksweg 15, door de N.V. Gj'J. van Wingerden te- Gouda. On der deze rijksweg waar deze de Sluis- w-eg in de gemeente Hardinxveld- Giessendam kruist, komt een beton nen doorgang voor het verkeer met een rijbreedte van 5 meter en een lengte van ongeveer 33 meter. De doorrljhoogte zal 3 meter bedragei Het werk is zeer veel omvattend en houdt om. in, dat over een afstand van één kilometer de betonbaan ver wijderd en de rijksweg anderhalve meter hoger gemaakt moet worden. Het nieuwe weggedeelte zal met klin kers bestraat- worden. Men zal voor dit werk ongeveer een jaar nodig hebben. De kosten bedragen rond een half miljoen gulden. Tevens wordt in dezelfde gemeente een begin gemaakt met het bouwen van een viaduct over de rijksweg, waarschijnlijk eveneens door de ge noemde Goudse firma die voor een bedrag van 127.500 heeft ingeschre ven, Hetzelfde bedrijf heeft daar reeds eerder het grondwerk (opritten enz.) uigevoerd voor ƒ267.000. Op de Broersvest is' gisteren een personenauto, bestuurd door Y. A. S. uit Vlaardingen, geraakt tussen een trekker met oplegger en de ro tonde. De auto werd beschadigd. Een personenauto, bestuurd dooi de Schiedamse vertegenwoordiger G. H. B., is gisteravond om kwart over negen op de Broersvest geslipt en tegen een bak geraniums gevlogen. De geraniums gingen over de grond. Op de Admiraal De Ruyterweg voor de ingang Wilton-Oost zijn een huurauto, bestuurd door de taxi chauffeur C. S. en een personenauto, bestuurd door de Rotterdamse bef drijfsleider M. de K. met elkaar in botsing gekomen. De wagens werden vr(j ernstig beschadigd. Een, dertigtal jeugdige judoka's gaan met Reinler Hulsker het ko mende weekeinde te Oostvoorne door brengen. Ouders van deze jongens en meisjes met auto's zullen voor het vervoer zorgdragen. Naast judo staan ook zwemmen en mogelijk nog een kampvuur op het programma, terwijl voor velen de vaardigheidsproeven voor het beha len van een hogere band of slip het hoogtepunt zullen zijn. Het „kamp" .wordt gehot. >b:n op de kampeerboerderij van de Leer Moer man aan de Noordweg te Oostvoorne. waar een welhaast ideale gelegenheid is voor judo. Zondagavond om ongeveer half acht worden de jongens en meisjes ver wacht in het Spoi-t Centrum. Een motie van wantrouwen wilde hoofdinspecteur B. Scholten, adjunct directeur van de politieschool te Wassenaar, gisteren indienen tegen het landelijk Verbopd van Veilig Verkeer. Hij deed dit tijdens de jaarvergadering van de Delftse af deling Veilig Verkeer in de Stads- doelen te Delft. Zijn opmerkingen over de naar zijn mening geringe activiteit van dit verbond vormden het hoogtepunt van een controverse, toen de actieve Delftse afdeling de weinig daad krachtige politiek van het landelijk verbond aan de kaak stelde. De directe aanleiding van de re bellie van de Delftse Vereniging voor Veilig Verkeer vond een aanleiding in een geschilpunt over de wedstrij den veilig rijden voor beroepschauf feurs. Het Delftse bestuur betreurde het, dat by het landeiyke verbond de neigign bestaat om deze wedstrijden geheel buiten de plaatselijke vereni gingen en afdelingen om, te organi seren.' Hermes-DVS heeft een rustige jaarvergadering achter de rug. Tij dens deze vergadering werd meegedeeld, dat 13 augustus Harga of ficieel in gebruik wordt genomen. In het clubgebouw op het sport park Harga is gisteravond de wijlen A. Frank-beker uitgereikt aan de heer T. Vredebregt, die bijzonder actief is geweest bij de werk zaamheden op Harga. De heer A. van der Ende, die 25 jaar lid is van Hermes-DVS ontving het clubtrouw-insigne. De verslagen van de seoretaris, de penningmeester en de kascommissie werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren V, van Dijk, Coöperatieve Veluwse Eierveiling Barneve!d-Ede: weekaanvoer circa 8000 stuks, waarvan er thans 380.845 werden geveild. Handel vlug. Note ring: eieren van 42-59 gr. 8—10,84, eieren van 49-59 gr. 11,09—17,70, eieren van 59-63 gr. 12,83—13,47, eieren van 63-67 gr. 13,5713,85, alles per 100 stuks. Eierveiling SBE: aanvoer 587.123 stuks. Handel vlug. Notering: eieren van 59-63 gr. 12.5013.52, eieren van 63-67 gr. 13,56—13,76, eende eieren van 60-68 gr. 9,03—10,50, een- deëieren van 60-68 gr. ƒ9,03—10,50, eendeeieren 68-74 gr. 10,70—12,10, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 1.600.000 stuks. Handel vlug met. kalme afloop. No tering: kippeëieren van 60-65 gr. 13,40—14,10, algemene prijs ƒ13,70 per 100 stuks, kiloprijs 2J23, basis 61.5 gr. henneëieren van 40-52 gr. ƒ8,25—12. Plulmveemarkl: aanvoer plusminus 48.00 stuks. Notering per kilogram: slachtkippen ƒ1,80—1,90. slachtkui- kens ƒ1,70—2,00. Handel ln kippen redelijk, in kuikens kalm. VarkensmaTkt: aanvoer 184 stuks. Notering: biggen ƒ4052, drachtige zeugen ƒ210—350. Handel rustig. VRUDAG Bioscopen: MONOPOLE: Blake helpt een handje. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De laatste trein uit Gun Bill, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Herdenkings tentoonstelling Willem Reder»; expoeltle Vrijheid, 10—17 uur. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Blake helpt een handje. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De laatste trein Uit Gun HUI. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Herdenkings tentoonstelling Willem Reljers; O expositie Vrijheid. 10—17 uur. ■6e penningmeester, J. v. d. Griend, twee de secretaris en W. A. v. d. Mos sr., commissaris, werden herkozen. De commissie betaald voetbal trad in haar geheel af. De heren D. Lu- beek, W. A. v. d. Most en A. v. d. Tuyn stelden zich niet-meer herkies baar. In hun plaatsen zijn benoemd de heren Th. Vredebregt. F. Blok en de eerste oefenmeester W. J. Blok land. In de commissie .amateurvoetbal waarin de heren M. Goumare, O. Toering en A. Simons aftredend wa ren, is op voorstel van net bestuur de heer Goumare herkozen. De belde an dere aft-redenden stelden zich niet opnieuw beschikbaar. In hun plaat sen werden de heren T. van 't Hoen en W. Vletter benoemd. In de juniorencommissie traden de heren H. Stolk, G. Rovers en W. A. v. d. Most sr. (niet herkiesbaar) af. De heren Stolk en Royers zagen zich opnieuw gekozen, terwijl de heer v. d. Most wórdt opgevolgd door de heer N. Poort. De route voor de 16e Koningin Wilhelminamars luidt: Plantage, Lange Nieuwstraat, Westvest of Lange Haven, Korte Dam, Hoog straat, Korte Kerkstraat, Nieuwstraat, Grote Markt. De 12 km- en de 25-km-tocht gaan dan vetder via Boterstraat en Overschiese- straat De 18 km-tocht gaat via Spinhuispad, Parkweg en Burg. Van Haarenlaan naar Kethel. Alle afstanden komen weer binnen via Nieuwe Damlaan en Westvest, waar de wandelaars opgewacht wor den door de verschillende drumbands. De start van de tocht is om 15 uur precies. Het defüé begint om 15.10 uur. He*- muziekkorps St.-Ambrosius zal om 14.15 uur op de Grote Markt Helena gaat naar Hollywood. Dat heeft ze te dan ken aan haar lange, glanzende haren. Helena Ahlbom is een 22-jarige Zweedse die werd uitge roepen tot het meisje met het mooiste haar. Het geschiedde in een wedstrijd georganiseerd door een fabriek van kosmetische artikelen. 'Miss Haar' verdiende er een reisje naar de Verenigde Staten mee. waar ze Hollywood en Disneyland zal bezoeken. Op het programma staat verder de kennismaking met verscheidene beroem de filmsterren. Er zal er nog wel eens een met wat afgunst naar de haardos van deze moderne Lorelei kijken- Advertentie LV1. HOOGSTKAAT 86 - TELEFOON 681*81 GOUDA De 35-jarige kantoorbediende H. L. L. werd vannacht om ongeveer half één na een woordenwisseling met de 22-jarige kolensjouwer C. J. K. vry ernstig door de laatste mis handeld. K. trok L. van zijn fiets en sloeg hem verscheidene malen. Op aanwijzing van de vrouw van L. kon K. later worden aangehouden. Hij gaf toe L. te hebben geslagen. L. keerde pas enkele uren later weer, enigszins overstuur, thuis te rug. Hij werd per taxi naar het St. Joseph paviljoen vervoerd Hij had bloedende wondjes aan het gezicht en zijn linker arm was gebroken. Rotterdam, 30 juni Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 150 kisten verse zeevis en 50 kg paling aangevoerd. De prüzen waren: Tong gr 320330: Griet 145150 p kg; Schol midd 53 56, klein 4349; Schelvis midd 3841, klein 2533; Kabeliauw gr 5557. midd 36—38. klein 28—31; Makreel 23—26; wyting 25—27, alles per kist. Levende paling dik 500—510, middel 300—310, dun 155—160 per kg. j Comfort Kioamena is vijfen twintig jaar oud en was een onbeduidend naaistertje- in Ko- fon'dua, totdat zij werd uitver koren tot schoonheidskonin gin van Ghana. Daar is zij dan, op haar mooist gekleed en met een stralende glimlach. Zeven andere lieve meisjes, uit alle windstreken van Ghana, heeft zij verslagen. Koningin voor het jaar 1950. Volgend jaar is er weer een andere... aanwezig zijn bij de ontvangst van het erecomité en zal het défilé muzi kaal opluisteren. Na binnenkomst van de wande laars wordt op het Plantagepodium een feestprogramma aangeboden in afwachting van de verschillende prijsuitreikingen. De verbindingen tydens de mars worden verzorgd door de verbin dingsdienst van de Kon. Landmacht. Uit verschillende plaatsen konen de deelnemers naar Schiedam: l t Delft, Den Haag, F-'ia, utrecht. Zevenbergen,'1 "Klunen..: Dordrecht. Vlaardingen, Maassluis, Rotterdam enz. Bij de militaire deelnemers zullen we groepen zien van de Kon. Marine, de Mariniers, Luchtmacht, Milva, het Reg. Van Heutsz, alsmede een detachement Engelsen van de RAF. De bewoners vasi de aan de route gelegen huizen worden vriendelijk verzocht de vlaggen uit te willen ste ken. zodat heel Schiedam een fees telijke aanblik zal tonen aan de vele duizenden wandelaars, die op deze specifieke Schiedamse wandelsport dag onze stad bezoeken. Het wordt ton zeerste op prüs ge steld dat men de wandelaars tijdens het défilé een warm applaus geeft terwyi bloemen uitreiken tydens de binnenkomst door de deelnemers na- tuuriyk zeer zal worden gewaardeerd. Ket feestprogramma in de Plantage is voor ieder gratis toegankeiyk. Gregory Peck is gewond ge raakt tijdens de opnamen voor zijn nieuwe film „De kanonnen van Navarone", die in Engeland wordt gemaakt. Met zo'n gewel dige kracht werd het water tegen de boot gespotendat de opname mislukte. De Amerikaanse acteur middenliep een verwonding op boven zijn rechteroog. Anthony Quinn (voorgrond) werd aan zijn rug gewond. „Jeugd jolijt" is aan zijn laatste week toe. Het programma besluit donderdag met weer een gecostu- meerde optocht van Aladin en de Wonderlamp" in het zuiden van de stad. De drumband van DOK zal dit festyn muzikaal opluisteren en hoe meer kinderen er verkleed meelopen, hoe groter succes zal deze laagste avond zün! Het programma voor de volgende week luidt als volgt. Maand"z 4 juli: Gecostumeerae optocht,adtn en de Wonderlamp, verzamelen Parallelweg op het oude SVDPW-terrein. Woensdag 6 juli: Gecostumeerae optocht Aladin en de Wonderlamp, verzamelen Dr. de Vlsserschool West- franklandsestraat. Medewerking drumband Oranje Garde. „Twee mans. race", Buys Ballot- singel. Donderdag 7 juliSluiting „Jeugd Jolijt" met Aladin en de Wonder lamp, verzamelen school Dwarsstraat medewerking drumband van DOK. GORKUM Hevig bloedend uit een gescheurde bovenlip en met een lichte hersenschudding moest Gister middag de 3-jarige Robert van Gop- pei naar het ziekengasthuis worden overgebracht. Met twee vriendjes liep Robert gistermiddag omstreeks 4 uur over de Stationsweg. Juist achter een passerende auto stak hy de weg over op het moment dat er uit tegenover gestelde richting een bestelwagen na derde. De chauffeur, A. V. uit Dor drecht kon het kereltje niet meer ontwijken en reed er tegenop. WADDl'NXVEEN Vooral dc jon- geren hebben dinsdagavond genoten van de prestaties van de nog maar kort bestaande ponyclub van de Gouwe Ruiters. Ze verzorgden een interessant programma van S num mers, waarbij vooral de cacalettie- oefening opviel. Tijdens dc pauze van dit program ma werden op het terrein aan het Noordeinde judodemonstraties gege ven, die. ook een welverdiende be langstelling hadden. Woensdag zette het weer een streep door de openluchtdemonstraties van de gymnastiekvereniging TOOS, die op het schoolplein aan de Oranje laan zouden worden gegeven. Ook de beide muziekkorpsen vonden de weersomstandigheden te slecht, zodat besloten werd het programma van woensdagavond in zyn geheel een week te verzetten. VUREN Tijdens de maandag avond gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester géén kritiek geleverd op de manier waarop de Vurense brandweer haar materiaal onderhoudt, hoewel we dit dinsdag schreven. De burgemeester had niets dan lof voor de Vurense brandweer, doch was zeer slecht te spreken over de brandweer van Dalem (gemeente Vuren) ,die het materiaal zeer slecht onderhoudt. Uitslag verloting „Pro Juventute": 1713 le prüs, 4790 2e prys. 4775 3e prijs, verder 4167, 4667, 1428 4294, 1595. 3407. 2612, 728, 1030, 215, 499. Advertentie I.M. 1 Wjj verzorgen I Uw trein-of vliegpassage. I hotel-, kamer-, I pensionreservering g I Vraag gratis reisgids GORKUM De commissie voor strafverordeningen van de Gorkumse gemeenteraad heeft naar aanleiding van een brief van de ANW over de verontreininging en vervuiling van de openbare wegen in ons land. een voorstel gedaan om twee bepalingen aan de Algemene Politieverordening toe te voegen, In de eerste plaats wil men het los laten, lopen van honden binnen de bebouwde kom verbieden, en in de tweede plaats de eigenaar verplich ten om te waken tegen verontreini ging van trottoirs en dcrgeiyke door zyn hond. Naast deze twee bepalingen wil men de Algemene Politieverordening ook op een ander punt aanvullen. Tot nu toe ontbreekt er een bepaling ter bescherming van bomen en hout opstanden binnen de bebouwde kom. Een verbod om zonder vergunning van B-. en W. dit houtgewas te be schadigen, t-e kappen of te verwijde ren voorzover het zich bevindt op voor het publiek toegankeiyke wegen of terreinen of van daar af zichtbaar is, acht de commissie van groot be lang. 4 ter dam Megv/iersgroekl 40 RotterdamSimok f 1 Vtreehf ChoontWt 4) f 30 juni Engels pond 10,58—10,585 Amerifc. dollar 3,76 K—3,77 Franse frank 76,90-76,95 Belgische frank 7,563—7,565 Zwitserse frank 87,31-57.36 Zweedse kroon 73,07a—73 121 Duitse mark 90,39—90,44 Deense kroon 54,70-54.75 Noorse xroon 52.82 J—52.87 5 Canada 704 qa f» Italiaanse lire 60,731—60.73* Oostenrijkse schilling 14.5314.54 4 81 Tal

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1