Inbrekers branden brandkast open bij Van Gend en Loos 33 PATR IA m I Jubilerende directeur van Troebel water moesten meer aan gymnastiek doen f 10.000 buit in Gouda eeerttefeS|êtl^^. Grondwerker miste 1200 na gezellige avond Pleegouders willen kind niet afstaan Hammarsk j öld Geeii onderzoek in N.-Guinea Acht maanden voor Gorkmnse vechtersbaas HOOGOVENS De Kadt vraagt Dierenleven fan\ Nijvere!al wijst schuld ongeluk van de hand Eerste autotrein stak van wal ft HET VRIJE VOLK VRIJDAG 1 JULl'1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Ruim 10.000 is de buit, die enkele inbrekers in de wacht sleepten bij een inbraak, die hedennacht bij Van Gend Loos in Gouda met de nodige brutaliteit werd gepleegd. De inbrekers knipten het prikkeldraad door in het park, dat aan het terrein van Van Gend en Loos grenst. Vermoedelijk hebben zij hun auto in het duister onder de bomen in het park laten staan. Advertentie I.M. Grote spanningen Advertentie I-M. heerlijke biscuits en... zakgeld bovendien VERVOLG VAIN PAG. I Na Burke's uitlating KOELKASTEN apart! Koop geen andere voor X? de ENDES bobt gezien I m Wat zagen ivij? V erkeersdeskimclice prof. Feuelitiiiger overleden npivi ilCUll QtGPhP! (Van een onzer verslaggevers) ookvooru... Wct£ zou het leuk zijn; als de vijvers van de Floriade zi helder waren, dat je alle vissen en nis jes, salamanders, bootsmanne tjes en kokerjuffers en ook alle waterplanten duidelijk kon zien. Maar zo leuk és het niet. Er drijft vaak veel stof op het Floriade- water en. er zitten te veel algen in, die het troebel en groenach tig maken. Tripmadam Dagielies Wedstrijd FALCON mantels en jassen E£3® (Van een onzer verslaggevers) Een (gittend leven voor be iaarden? Och kom! Het is veel beter als zij voldoende bewe ging krijgen. Daarom zouden er Menselijk geraamte gevonden in tuin gymnastiekclubs moeten wor den opgericht in bejaardente- huiSen en -sociëteiten. (Van onze- sociaal economische redactie) De jaarlijkse vergaderrnji ran aandeelhouders van de Nederlandse Kabel Fabrieken N-V. heeft de voorgestelde ver mindering van de omstreden extra-tantièmes voor een aan tal commissarissen van dit bedrijf goedgekeurd. Pe voorzitter van de raad van com missarissen deelde mee, dat men dit voorstel had gedaan teneinde de goede verstandhouding tussen bestuur en aandeelhouders te herstellen. Op de vergadering bleek echter dat de rust bij de NKP nog lang niet js teruggekeerd. Een aandeel houder oefende scherpe kritiek op ae totaal onvoldoende verslagge ving: 'Het jasje is mooi, maar er niets onder.' zei hij van het jaarverslag. In de vergadering bleek, dat er bo vendien moeilijkheden zijn, met hou ders van winstbewijzen die geen ge noegen willen nemen met de wijziging van de statuten die mogeliik een aantasting van hun rechten betekent by eventuele liquidatie. AVij moeten onze vuile was niet buiten de deur hangen.' zei de voor zitter in antwoord op de vraag van een aandeelhouder, die inlichtingen vroeg over het ontslag van een direc teur. De aandeelhouder was het iiiei eens met het standpunt van de voor zitter, dat deze aangelegenheden niet besproken mochten worden en merc- te op. dat er grote spanningen in het. bedrijf zijp. Dezelfde aandeelhouder had kritiek- op de benoeming tot commissaris var twee directeuren die wegens hun leeftijd voor hun laatpte functie be dankten. De voorzitter gaf toe, dat het wei nig, elegant was, dat men de verga icrmg geen reële keus had gelaten ioor belde heren beurtelings I en S ip de respectieve voordracht te plaat, len. 'Wees voorzichtig met dit soort üngen.' was het vermaan van de ■pponerende aandeelhouder, 'er be taal tlians een verdachte belang- teiling voor het vennootschapsrecht.' PÜÜ, hoest, wiep, diarrhee. influenza, tn etuis met 6 poeders maar ook m zonder prijsverhoging. vraag uw drogist. MEENK'S POEQ&&S helpen! Er zijn Meenk's Poeders®?® hoofdpijn, kies pijn. hoest, gnep.^Kirrhce, influenza, rheumatics, koortsigheid bij gevatte kou. periodieke pijnen uff'. enz. Verkrijgbaar tn etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK '(mei 6 serschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. _S helpen! Er zyn, iini iiBif-iÉii*»! miiltiiiuiiiifi'iii ..Js, óók voor degenen, die tot nu toe niet bij ons koch ten, maar evengoed prijs stel len op behoorlijke kwalitei ten, zijn deze aanbiedingen bedoeld. Laat anderen 7.90 betalen voor deze tas (de prijs die zij overigens dubbel en dwars waard is) maar zorg dat U Hoort bij onze klan ten die hem nO kopen voor nog géén vier gulden. Ruime flinke tassen van water dicht linnen met ronde leren handvaten, een ruime voorzak en voorzien van een solide trek- sluicing. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van honder den van deze tassen in frisse ruiten en lederen ronde handvaten voor (Van een onzer verslaggevers) Een grondwerker uit Gouda. 58 jaar oud. heeft in dc nacht van woensdag op donderdag, met een portefeuille met twaalfhonderd gulden op zak. in Rotterdam de bloemetjes eens buiten willen zetten. Hij maakte kennis met een Rotter damse schone van 67 lentes, met wie hij een aantal etablissementen be zocht, waar alcoholhoudend vocht werd geschonken, iti een <-an de café's ontmoette het tweetal de 22- jarige kooersorteerder E. de G. en de 47-jarige schilder j. J. B. Wat er daarna precies gebeurde is mede doordat de alcohol het her inneringsvermogen van de grondwer ker wat heeft vervaagd niet vol ledig na te gaan. Wèl staat vast, dat de man uit Gouda in de loop van de nacht ontdekte, dat zijn portefeuille en het geld verdwenen waren. Hij stapte naar de politie, die het groot ste deel van het geld terugvond bij de twee mannen. Dit tweetal en de vrouw, de weduwe A. H. van A.. zijn gearresteerd en de politie zoekt nu uit, wat ieders aandeel in deze af faire is geweest. (Van een onzer verslaggevers) Een kleine, maar voor de betrok kenen diep menselijke tragedie heeft zich gisteren afgespeeld voor de Groninger rechtbank. Terecht stond de 37-jarige fabrieksarbeider Evert F. uit hutten, die ervan werd beschul digd! een nichtje aan de voogdij te hebben onttrokken. Op 23 maart van het vorig jaar nam hij het kind uit het huis van de grootouders in Groningen mee naar Putten. Sindsdien houden hij en zijn vrouw het kind verborgen. Op zekere dag kregen ze bericht. dat het kind naar een Groninger doorgangshuis moest. Zjj voelden daar weinig voor, maar stemden er toch in toe. Op de bepaalde dag verscheen het' kind echter niet in het doorgangs huis. De directrice waarschuwde de politie, maar deze kreeg het kind niet te pakken. Van die tijd af is het kind spoorloos. F. weigerde ook voor de rechter te zeggen waar het kind zich bevindt. De officier wees erop dat de maximum straf voor een overtre ding als deze zes jaar gevangenisstraf is. Hij eiste echter slechts drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. NEW YORK (Reuter). Slechts een duidelijke noodzaak of dwingende omstandigheden zouden Dag Ham- marskjbld ertoe kunnen brengen, een van zijn mensen naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden om een onderzoek naar de toestand in te stellen. Dit heeft de secretaris-generaal der VN gisteren op een persconfe rentie gezegd in antwoord op vragen over de brief, die de heer J. Polder- man. wad. permanente vertegenwoor diger van Nederland bij de VN hem heeft gezonden. In deze brief werd de mogelijkheid geopperd dat Ham- marskjöld uit de eerste hand wil te weten komen of op Nieuw-Guinea een militaire macht wordt opge bouwd. De secretaris-generaal zei nog met de Indonesische en Nederlandse VN- delegaties te willen spreken en spoe dig met hen in contact te zullen tre den. Hjj vond dat de Nederlandse uitnodiging, op Nieuw-Guinea een onderzoek in te stellen de voorstel ling van zaken die Nederland geeft, versterkt. Hij achtte het echter niet nodig, ei- eén VN-functionaris heen te zenden. Via een tegen de expeditieruimte staande container zijn de onbekenden door het bovenlicht naar binnen ge komen. Hierna maakte men de deu ren van binnen open en werden de flessen van de snijbrander (vermoe delijk elders gestolen) vanuit de auto brutaalweg over het terrein gesleept. Door de pakloods en het kantoor werd de onhandige apparatuur naar het lokaaltje, waar de brandkast staat, gesjouwd. Dit lokaaltje was afgesloten door een deur die aan beide kanten voor zien is van een stalen plaat van een halve centimeter dikte. Met behulp van een voor verzending gereedstaan de spoorwissel heeft men met geweld de deur losgewrikt. De bovenlichten van het lokaaltje werden met karton dichtgemaakt. Hierna brandden ze het slot uit de brandkast en namen ze het voor de hand liggende geld mee. Vanmorgen hing in het kamertje nog de flauwe rook. Het vermoeden bestaat, dat de heren, juist toen zii wilden vertrek ken, werden gestoord. De politie en de brandweer trok ken nl. vannacht naar het Goudse station op het terrein, waarvan het kantoor van Van Gend en Loos is gevestigd, omdat daar een tankwagon lekte. Dat was tussen 2 en 3 uur. De politie vond vanmorgen enkele tassen met schroevedraaiers en dergelijke in een geparkeerde auto van Van Gend Loos. De inbrekers hebben het vermoedelijk niet aangedurfd met de grote tassen het terrein over te steken. Advertentie l.M •it** bij elk pakje biscuits, crackers of zoutjes een munt voor de kinderen. (Van een onzer verslaggeefsters) De Dordtse rechtbank heeft <*ister- Uit kringen die in nauw contact met de Nederlandse Kabef Fa brieken N.V. staan, vernemen wij echter, dat voor het project-Alblasserdam naar schatting 200" miljoen gulden nodig I zal zijn. De Nederlandse Kabel Fa- van de 19-jarige Gorkum/se magazijn bediende Jacob M. die op 22 april be trokken was bij de vechtpartij in Sliedreeht, die eindigde met de tragi sche dood van de 18-jarige Kors Kraayeveld. Wegens mishandeling, poging tot. mishandeling en ophitsing werd Ja cob M. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Een fieisketting met handvat, een bloese met daarop gekalkt „stom pers" en een doodshoofd, een mili taire koppel en een benen doodshoofd aan een halskettinkje werden ver beurd verklaard. De eis luidde acht maanden zonder aftrek. PRESIDENT MOHAMMED Ajoeb Chan van Pakistan zal op 5 november in Cairo aankomen voor een staatsbezoek van vijf dagen aan de Verenigde Arabische Republiek. Het Tweede-Kamerlid De Kadt heeft de minister-president schrifte lijk gevraagd ot regeringsinstanties medewerking verleend hebben aan de onlangs in Den Haag doo- de Ameri kaanse admiraal Burke gehouden persconferentie. Acht de minster-president het ge wenst dat de regering buitenlanders uitspraken laat doen over een in ons land omstreden kwestie als de militaire maatregelen in verband met Nieuw-Guinea en het gebruik van de Karei Doorman? Als deze persconferentie op Ame rikaans initiatief werd gehouden, zo vraagt de heer De Kadt, wil de re gering dan aan de regering van de VS duidelijk maken, dat een derge lijk partijen kiezen door militairen in dergelijke kwesties weinig bevor derlijk is voor een bondgenootschap pelijke verhouding? Advertentie I-M. Advertentie I.M. kunnen fourneren, terwijl de andere helft in ongeveer drie gelijke delen eau moeten worden verkregen door eén gecombineerde emissie van respectie velijk aandelen, in aandelen conver teerbare obligaties en winstdelende obligaties. Dit is een voor Nederland vrij on bekende financieringsfiguur die erop zoti kunnen duiden dat men vreest dat het niet gemakkelijk zal zijn op normale wijze het enorme bedrag dat nodig is bij elkaar te brengen. Het zou voorts m de oedoeling liggen het bedrijf in Alblasserdam onder te brengen in een nieuwe n.v.. de NV Staalfabrieken Alblas serdam. waarvan de Nederlandse Kabel Fabrieken de meerderheid van de aandelen zou krijgen, maar waarin een groot dee! van de zeg gingskracht bij de familie von Un dent zou berusten Een moeilijkheid bij dit alles is echter, dat de Nederlandse Draad- venverkende Industrie die met de NKP, de Staatsmijnen en enige an dere deelnemers in de Staalstudie Stichting zat. gedreigd zou hebben een toegezegd contract van afneming van 100 miljoen ton staal van de nieuw te stichten fabriek niet te zul- ien tekenen ais de NKF de verplich tingen ten aanzien van de plannen van Rozenburg niet nakomt. In deze ruonck rei mei aHet Vrije Volk zonder commentam trej- lendit uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van ken dte •r.orden aeciteerd Maar bij ons hotel werd een par keerplaats aangelegd, waar tussen de basaltblokken, die door de straat- makers werden geplaatst, fijn basalt slag moest worden aangebracht. En dit werd zelfs niet met kruiwagens maar in een houten bak, die door twee man gedragen moest worden, aangesjouwd, alsof men in de Sow- jet-Unie nog niet eens het wiel had uitgevonden. Hieraan waren ook jonge vrouwen werkzaam. Dat is nu juist iets voor de tegenstanders van dc Sowjetstaat. Stuur een journalist daarop af. Laat hem vanuit de verte een foto nemen en zet daarbij een verhaal over dwangarbeid of zo iets en men heeft een verhaal voor een kapitalist oro van te smullen. Maar wij gingen de zaak eens van dichtbij bekijken en wat zagen wij? Een 'mooi lichaam', zoals wij dat ai? bouwvakarbeiders plegen te zeggen, in een vuile overall en een lekkere vrolijke smoel onder een van bet werk Ihet was vrijdag) smoezelige hoofddoek, 's Avonds lopen deze meisjes lang? de straten of studeren kosteloos voor weten wij veel wat voor hoog gekwa lificeerde functie, zodat men hele maal niet vreemd moet opkijken, in dien hetzelfde meisje, dat voordien in het 'straatmakersbedrijf' werk zaam was, na enige jaren de een of andere hooggeplaatste functie in een bedrijf vervult. Uit het orga-an van hei 'Centrum van Propagan da voor Eenheid en Klas senstrijd in de Vakbewe ging'. verslag van eer delegatie van bouwvak arbeiders. ULM. Duitsland, (AP) Prof. dr. Erich Feuchtinger, een vooraan staand Duits verkeersdeskundige, is op 50-jarige leeftijd in het ziekenhuis van Ulm overleden. Prof. Feuchtinger heeft aan tal van in de gehele wereld, o.m. aan Utrecht, advies gegeven over de oplossing van hun verkeersproblemen, veroorzaakt door het steeds toenemend aantal auto's. De Roemeense minister voor de Zware Industrie. Loneear, is ontsla gen, omdat hij „niet voldeed". Zijn opvolger is Constantin Tuza. UXUUilX'Ul j. JXJ-1 Deze drie schoonheden, die tn juli zullen deelnemen aan dc Miss Universe-vcr kiesing in Mia mi, schijnen boven op de Empire Stale Building in Neto York last te hebben van de wind. Het zijn v.l.n.r. Huberte Box, Miss België; Lizzie Hess, Miss Denemarken, en Carina Verbeek, die Neder land vertegenwoordigt. (Van een onzer verslaggevers) In de raad van HeUendoorn, de gemeente waarin N ij v e r d a 1 ligt, heelt gisteren burgemeester mr. F, R. Crommelin verklaard dat het niet de taak van de gemeente, maar van de arbeidsinspectie is toezicht te houden bij zandafgravingen. Verschillende raadsleden hadden vragen gesteld over de instorting in de zandafgraviug in Nijverdal. waar bij drie Apeldoornse kinderen om het leven kwamen. Het gemeentebestuur zijn, aldus de burgemeester, zeer ongemotiveerde verwijten gemaakt. Het is bij de wet geregeld dat de arbeidsinspectie hier voor toezicht moet zorgen. Overigens vond de burgemeester dat niet alleen de overheid voor veiligheid kan zor gen. „Ouders, leiders en onderwijzers moeten de kinderen wijzen op ge varen." Veel heil verwacht de burgemees ter daar overigens ook niet van. blijkens zijn mededeling dat „de schoolgaande jeugd beneden de zestien regelmatig de waarschu wingsborden bij de afgraving ver nielt. waartegen optreden vrijwel onmogelijk is." „Op de morgen van de instorting." vertelde de burgemeester ook nog. „zijn verscheidene kinderen bij de zandafgraving weggestuurd als dank gooiden ze met zand en stenen." Als U dit vest morgen voor 12.95 (de normale prijs) koopt, dan betaalt U beslist .te veel. Want morgen begint de ver koop van deze zelfde wollen damesvesten, gemaakt van een pracht kwaliteit fqne Merino wol, voor nog géén zes gulden. Juist in de Hollandse zomer met kille dagen en avonden it zo'n vest onmisbaar... en mor gen liggen er stapels voor U klaar.... wollen vesten met ingezette mouwen, tn vele kleuren, voor minder dan de halve prijs. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze wollen damesvesten in de kleuren wit, linde, lila. geel, coral enz,, in de maten 38t/m 48 nu voor Zelden is er zo'n select gezelschap van vertegenwoordigers van radio en televisie, uit journalistieke en dagbladwereld, van publici- teitsorganen en persbureaus enz. bijeengeweest in het Scheveningse Kurhaus als donderdagmiddag. Daar waren drie goede redenen voor: het Algemeen Nederlands Pers bureau bestond vijfentwintig jaar, president-directeur Herman H. J. van de Pol was een kwart eeuw directeur en bovendien was het donderdag zij n laatste dag bij het ANP omdat hij met pensioen ging. Enorm was ver der de belangstelling voor deze bij zondere jubilea en dit even bijzon dere afscheid uit kringen van de re gering (prof. De Quay was o.m. aan wezig) en uit die van het corps diplo matique. Namens de regering werd de heer Van de Pol en de raad van beheer van het ANP toegesproken door staats secretaris mr. Y. Scholten. Hü had grote waardering voor het ANP als zodanig („door de gevarieerde krin gen van oprichters is er de zekerheid dat het nieuws van het ANP niet een bepaalde groep of richting zal dienen, maar de objectiviteit voorop zal stel len") en speciaal voor hetgeen de •scheidende president-directeur voor het ANP en voor de Nederlandse nieuwsvoorziening in zijn geheel heeft gedaan. Na de staatssecretaris volgde nog een rij'van sprekers, o.a. was er de heer W. van Norden. voorzitter van de Nederlandse Dagblad-Pers. die sprak van „een gevoel van vader trots" omdat het initiatief tot op richting van het ANP van de dagblad pers is uitgegaan. Met nadruk stelde hij vast, dat de letters ANP bij een bericht steeds een garantie voor be trouwbaarheid betekenen. (Van een onzer verslaggeefsters) Met enig plechtig vertoon is don derdagmiddag de eerste autotrein Amsterdam-Amsteistation - Avignon van wal gestoken. Deze nieuwe trein bestaat uit twee delen: voor de auto's zijn er vraehtwagons, voor de passa giers slaapwagens. Alleen de inzit tenden van de auto's kunnen van deze trein, die deze zomer tien maal. vise versa, zal rijden, gebruik maken, De treinen vertrekken iedere don derdag t/m 1 september. Onderweg' kunnen er nog wel auto's bijgeladen worden (laadplaatsen Den Bosch en Luik), maar er wordt niet afgeladen vóór Avignon. In totaal kan de trein 36 auto's meenemen vanuil Nede' 'and, zes hiervan zijn bestemd -or naar Frankrijk terugkerende auto's en dertig wagens vanuit België. Men heeft Avignon als eindpunt gekozen omdat deze Dlaats goede wegverbindingen heeft met Italië, Zwitserland en Spanje. Van de driehonderd plaatsen die er deze zomer vanuit Nederland be schikbaar zijn, zijn er nu reeds 225 gereserveerd. De eerste trein vanuit Avignon, ciie donderdagmiddag in het Amstelsta- tion aankwam, vervoerde in totaal tien auto's. De trein, die vertrok uit Amsterdam, had dertien wagens aan boord en kreeg er in 's-Hertogen- boseh nog acht bij. De dienstregeling van dit jaar is alleen maar als proef bedoeld. Om iets van het dierenleven in de diepte te bespeuren, moet men brood in de vijvers werpen, dan komen ai. thans de goudvissen, karpers en voorns naar boven en eventjes in zicht. Een aangename uitzondering vorm de tot voor kort de waterpartij van de Heemtuin. Dat was te danken aan de waterpest, een decoratieve plant met lange groene slingers. Elke aquariumhouder weet dat waterpest het water helder houdt Hij weet ook, dat deze plant verba-' zend groeizaam is. De waterpest van de Heemtuinvijver ontwikkelde zich zo voorspoedig, dat andere soorten in de verdrukking dreigden te ko men, Er zat niets anders op, dan die warboel van meterslange guirlandes met harken op We kant te trekken. Dat is gebeurd, sn nu is ook de Heemtuinvijver troebel Verscheidene onleesbaar geworden Heemtuinbordjes zijn weer keurig beschilderd. Onze bescheiden wens is daarmee in vervuiling gegaan. Nu er een bordje bij staat, weten we boe die nieuwe verschijning heet, een sedumachtig plantje met smalle puntige blaadjes en schermpjes van gele bloemen: tripmadam. Een naam om er eens over na te denken. Wat voor soort madam is een tripmadam en waarom heeft men dit plantje zo genoemd? Die smalle blaadjes lijken wel wat op damespantoffeltjes. Een trip is een muiltje met houten zool. Een dame met tripjes aan, zou men dus een tripmadam kunnen noemen. Wie het beter weet, mag' het zeggen. We heb ben er maar naar geraden. In de tuin bij het Amerikaanse paviljoen zijn al in 1959 28 verschil lende hemerocailis-variëtèiten i dag ielies) geplant. Hoewel de hemero- callis ook in Nederland veel wordt gekweekt en zelfs als een zeer sterke vaste plant bekendstaat, wou het met die Amerikaanse daglelies eerst helemaal niet Jukken,; Een tweede zending heeft het beter gedaan. De Moonlight Trumpet, de Golden Trumpet en andere soorten, naar we ons hebben iate'n ve'rteilen nog nooit eerder in Nederland vertoond, bloeien er nu. Elke bloem van de daglelie bloeit maar een dag, maar elke plant heeft veel knoppen en blijft wekenlang mooi. Tachtig redacteuren van perso neelsorganen hebben meegedaan aan een wedstrijd. Hun was gevraagd, na een bezoek aan de Floriade versla? van lmn bevindingen uil te brengen. De artikelen moesten onder een motto, maar anoniem worden inge zonden. Aan die voorwaarde hebben verscheidene inzenders zich niet ge houden met het droevige gevolg.dat hun artikelen niet voor beoordeling in aanmerking kwamen. De jury onder voorzitterschap van mr. E. Elias te Den Haag heeft de volgende prijzen toegekend. Eerste prijs <een reis voor twee personen naar de tuinen van Ver sailles) J. C. van Holten, redacteur van het blad „Een" van. Co-op Ne derland te Rotterdam Tweede prijs (een reis naar de tuinen op het schiereiland Mainau in het Bodenmeer)W, Jansen, redacteur van PTT-Bedrijfsbanden te Den Haag. Derde prijs «een reis naar de kwe kerijen bij Gent)mej.W. E. van Rij van De Blikpers te Deventer Drie deelnemers kregen een troost prijs. In het juryrapport staat o.m., dat vele inzenders een veel te zakelijke toon hebben gevoerd. „Het beeldend vermogen bleek nogal mager te zijn en slechts weinigen hebben zich aan een meer persoonlijke visie gewaagd, ofschoon het onderwerp zich daartoe nu juist bijzonder leende". Advertentie I.M. "StSlt!® ff' internationaal gekeurd internationaal geprezen In Boornbergum bij Drachten zijn m een tuin delen van een menselijk skelet gevonden. Men heeft tot dus verre de ouderdom van het geraamte waarvan de schedel nog geheel in taet is. nog nie) kunnen vaststellen Het geraamte werd gevonden, toen een jonge boer. Wietze Veenstra. :n de tuin achter zijn ouderlijk huiseer, gat groef. Hij trof de beenderen aar op een diepte van ongeveer zes tip centimeter. Dat heeft dr. J. Til, R. Schreuder te Utrecht gezegd op een vergadering van de Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen. Dr. Schreurier. die bij de G.G. en G.D. van Amsterdam specialist is voor ouderdomsziekten, meent dat dergelijke gymnastiekclubs onder deskundige leidihg (gymnastiekleraar of heilgymnast) een zeer goede in vloed zouden hebben op de algemene gezondheidstoestand van de bejaar den. Maar denk erom. zo waarschuw de hij, dat men er geen wedstrijd van maakt. Het moet geen bejaar- aensport worden. Want dan zouden deelnemers misschien zo geestdrif tig worden, dat z'.i zich meer in spannen dan medisch toelaatbaar is. Volgens dr. Schreuder hoeven df bejaarden niet extra gekeurd te wor den voor gymnastiek. .Toestemming van de huisarts :s volgens hem vol doende. Maar dan moet er wel voor gezoigd worden,, dat de gymnastiek nooit te zwaar, is 'of te. tang duurt. Voorts pleitte hij voor maatrege len om ongelukken met bejaarden ts voorkomen. Enkele ervan: vioeren kunnen beter stroef en veilig zijn ban keurig glimmend envonveilig. Er moeten leuningen' langs de wanden van bejaardentehuizen worden aan gebracht, fin.sommige is dit al het geval). Verkeersonderwijs ts volgens dr, 'Schreuder'een aangename en zinvol- o vjTa»jjfighprtprfr?g roar bojSrirnen De allerbelangrijkste oorzaak van hulpbehoevendheid? Het bed. Veel bejaarden worden invalide, aldus dn Srhreuder, omdat zij onnodig of W lang in bed worden gehouden.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2