KORT GEDING IN MAASTRICHT Reisbureaus rijden elkaar Rus moet land uit in de wielen Valkenburg voelt zich van buiten belaagd Verplichte verzekering voor elke Nederlander Optreden van politie tegen verslaggevers in speciaal onderzoek BOUWVAK VAKANTIE BEDREIGD MET ONBESTENDIG, KOEL WEER Dader 'wurgpoging' aangehouden floriade! Bijen niet blij F SMIKNOW Dat mag niet ZONDER COMMENTAAR ütgshes VÜK<iïTIö vraagt Voorzitter ziekenfondsen - met wettelijke inkomensgrens - LösF van zenuwen? Regen! Heie drommen Natte bijen Badgast duikt munitie op Levend fossiel Schoolhoofd I verdacht van verduistering HET VRIJE VOLK - WOENSDAG 6 JULI 1960 PAGINA 3 PIGMA-DERM Mooie bruining en zonnebrand-werend Minister Beerman: VERVOLG VAN PAG. 1 Mijnhardt's Zenuwtableffen Van onze weerkundige medewerker T?t VAR A's radioweekjoumaal hoorden we zaterdag jl. zeggen, dat men "bijna alle vertrouwen in de Duitse weerkundi gen, die een mooie zomer voorspelden, verloren had. Deze uitspraak geschiedde onder de indruk van de koude-wind-week van eind juni-begin juli, die toen pas tot het verleden behoorde. Koel en onbestendig Ragebollen Mytyl School Rodè freule De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland Advertentie I.M. De van spionage verdachte Rus j Smirnow, die onlangs in Den Haag is gearresteerd, zal als ongewenste vreemdeling over de grens worden gezet. Dit heeft de minister van Jus titie. nr. Beerman, dinsdag in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op wagen van de communist Bakker. De BVD had, aldus air. Beerman, via de Duitse politie aanwijzingen gekregen dat de betrokkene m Ne derland activiteiten tegen de veilig heid van de staat ontplooide. Na zijn arrestatie, die tot stand was gekomen m samenwerking met de vreemdelingenpolitie, is Smimow in het huis van bewaring onderwor pen aan het normale regiem. Hem werd toegestaan, zich voor zijn eigen rekening extra voedsel en genotmid delen aan te schaffen. Mevr. S. heeft haar man op ei gen verzoek vergezeld naar de po litie. Aangezien er twijfel rees over de identiteit van de arrestant zo gaf hij bij voorbeeld een leeftijd op die niet klopte met de gegevens in zijn paspoort is ook mevr. S. aan een verhoor onderworpen. Zij is vervolgens op haar eigen verzoek, aidus de minister, per po litiewagen overgebracht naar de Russische ambassade, waar het echtpaar blijkbaar zijn intrede had willen nemen. Mr. Beerman voegde hieraan toe, dat volgens het Openbaar Ministerie Smimow weliswaar een rol heeft ge speeld in een spiotiageaflaire. maar dat niet alle elementen aanwezig zijn die in artikel 98 en volgende van het wetboek van Strafrecht worden opge somd ais deel uitmakende van mis drijven tegen de veiligheid van de staat. Het laten voortduren van de voorlopige hechtenis wordt daarom niet verantwoord geacht. De mededelingen van R, aan de Westduitse Justitie over Petrow leidden bij de BVD tot de conclusie, dat Petrow' niemand anders kon zijn dan Smimow. R. herkende de hem voorgelegde foto van Smimow. Ook uit het verhoor van het BVD-meisje bleek dat R.'s verklaringen juist zijn. geweest. De BVD hield daarna uiteraard Smimow in de gaten en toen men merkte dat een verhuizing aan de gang was naar de Russische am bassade. werd direct om justitieel ingrijpen verzocht. Bij het verhoor volhardde Smir now in stilzwijgen. In zijn zakagen da werd een bevestiging gevonden van de afspraken met rt., die onder zijn schuilnaam 'Thomas' was aan geduid. Tevens werd een zwaar door geschrapte passage ontcijferd, die een in het Duits gestelde kwitantie bleek te zijn voor door R, van Smir now ontvangen gelden. Bij een met medewerking van de Westduitse autoriteiten in Vaals ge arrangeerde confrontatie tussen Smimow en R. heeft deze laatste Smimow positief herkend. Smirnow, alias Petrow, schrok ea zei: 'I lost my life'. Naar de Juiste interpretatie ivan deze uitlating kan men slechts jgissen. Het blijft voor de BVD evenwel een vraagpunt hoe Smimow aan gegevens over het meisje, dat bij de BVD een belangrijke post be zette, is gekomen, zy kent hem namelijk niet en dat betekent dat Smirnow meer contactpunten moet hebben gehad. Dit niets is gebleken dat het meis je staatsgeheimen heeft uitgeleverd. Om het zekere voor het onzekere te nemen, heeft zii echter ander werk gekregen. Zoals bekend, heeft de officier van Justitie in Ven Haag besloten het niet tot een proces voor de rechtbank te laten komen, omdat naar tij dens de persconferentie werd medege deeld. niet alle elementen voor de bewijsvoering bijeen zijn gekomen. Hedenavond om zeven uur loopt de inbewaringstelling van Smimow *f- (Van een onzer verslaggevers) De concurrentiestrijd tussen vijf plaatselijke reisbureaus in Valkenburg- en een van buiten deze Zuidlimburgse stad geko men onderneming, is zó hoog gelopen, dat de zaak gisteren in kort geding voor de president van de rechtbank te Maastricht is gebracht. De strijd van de vijf plaatselijke bureaus gaat tegen, de en kele maanden geleden opgerichte N.V. Hotocombie, die overal in Nederland reclame maakt voor zevendaagse reizen van de eigen woonplaats naar Valkenburg en terug. Het gemeentebe stuur van Valkenburg en de VW hebben zich aan de zijde van de plaatselijke reisbureaus geschaard. Hotocombie. die onder leiding staat van de Groninger P. J. Gaiilard, heeft het kort geding aanhangig ge maakt, De vijf reisbureaus hebben namelijk een circulaire verspreid on der de hotel- en pensionhouders van Valkenburg, waarin Hotocombie wordt verweten, dat 'zij druk bezig is Valkenburg een zeer slechte naam te bezorgen'. Hotocombie eist onmiddellijke intrekking van deze circulaire waarvan men zegt. dat de daarin gedane mededelingen niet waar. zijn. De president van de Maas-' triehtse rechtbank, mr, P. Jansen, zal zo hij zich bevoegd acht in; deze zaak te beslissen dinsdag uitspraak doen. Zolang Hotocombie een samen-, trekking van Hotel-Touringcar-Com-' oinatie alleen toeristen naar Val-' kenburg bracht, was er geen vuiltje- aan de lucht. De reizigers kwamen' net bussen van een Zuidhollandse' onderneming. De lucht ging echter zwaar betrek ten toen de nieuwe onderneming aan de Valkenburgse pension- en hotel houders 25 percent provisie aanbood voor elke gast die zij wisten te be wegen een dagtocht in de omgeving te maken met een van haar bussen op dagen dat er voor de Hotocombie- menseti geen dagtochten op het pro gramma stonden. De plaatselijke bu reaus waren namelijk gewend slechts tien percent 'boekingsgeld.' t" geven. De "vijf van Valkenburg' hebben daarop gereageerd met de circu laire die aanleiding is geworden tot het korte geding. In die circulaire werd onder meer gezegd, dat dc zevendaagse reizen te duur zijn,, waardoor Valkenburg een slechte naam krijgt, dat dc- Hotocombie-: chauffeurs achter de piaatselijkel chauffeurs aanrijden omdat ze de. weg niet weten en dat men gepro beerd heeft Valkenburgse chauf-' feurs te 'ronselen'. Hotocombie neeft daarop geadver teerd dat zij 'de toeristische belangen in Valkenburg had overgenomen', hetgeen de WV en het gemeente bestuur niet waardeerden. Zij gaven een communiqué uit, waarin men dit 'misleiding van het publiek' noemde. Valkenburg kijkt wel met spanning uit naar de afloop van het kort ge ding. (Van onze sociaal-economische redactie) Een veelomvattende geneeskundige verzorging is slechts mogelijk door middel van een verplichte verzekering. Pleidooien voor een vrij willige verzekering, niet alleen voor de dure verstrekkingen, maar voor de gehele ziekenfondsverzekering, sluiten niet meer aan bij de ontwikkeling, die de geneeskundige verzorging heeft doorgemaakt. A 'Mj". SMIRNOW ongewenst.,. Aldus de voorzitter van de Cen trale Bond van onderling beheerde ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, die vandaag op de algeme ne vergadering te Utrecht heeft ge pleit voor een verplichte verzekering voor alle Nederlanders. De inkomens grens zou bij de wet moeten worden bepaald. Spreker dacht aan de thans geldende loongrens van 7450 gulden. Veel aandacht besteedde de heer Van Lienden aan de vraag of de ziekenfondsen te düur zijn en of er maatregelen kunnen worden geno men ter beperking van de kosten. De kosten zijn inderdaad belang rijk gestegen, zei hij. In 1949 wa ren de kosten voor de verplichte verzekering 30,15 per persoon. De voorlopige raming voor 1961 is al 90.30. Maar hiermee is dan ook in de curatieve gezondheidszorg een vrijwel volledige sociale zeker heid voor een zeer groot deel van ons volk bereikt. .Hieraan kan naar ons inzicht alleen bij zeer uiterste noodzaak worden getornd". De hondsvoorzitter kantte zich te gen bijbetaling door de verzekerden. Hij zag daarin slechts een verplaat sing van de lasten, die sociaal gezien niet. aanvaardbaar is, omdat zij zou drukken op degenen, die buiten hun wil vaak van ziekenfondsverstrekkin gen gebruik moeten maken. Veel meer vertrouwen had hij in een „behoorlijk samenspel" tussen ziekenfondsen, medewerkers en zie kenhuizen. Hij wees erop, dat de kos ten in ons land nog altijd lager zijn dan in de andere Westeuropese landen. „Geen cadeautjes" Het verheugde de heer Van Lien den, dat de Ziekenfondsraad gead viseerd heeft een bijdrage voor de opneming in verpleeghuizen te ge ven. De ziekenfondsen zullen ook meer aandacht moeten schenken aan de revalidatie en de hulp aan spas tische kinderen en epileptici. Verder rijst de vraag of er niet meer moet worden gedaan voor de verstrekking van gehoorapparaten. „We hebben er bezwaar tegen als dit alles wordt betiteld met sinter klaas spelen, want het betreft hier geen cadeautjes, maar alleen maat regelen die in het belang van een goede gezondheidszorg en voor het levensgeluk van vele mensen moeten worden getroffen. De heer Van Lienden vroeg zich af. of een deel van de gestegen welvaart niet moet worden gebruikt voor de verbetering van de gezondheidszorg en voornamelijk voor die patiënten, voor wie nog de noodzakelijke voor zieningen ontbreken. Enige andere wensen van de voor zitter van de centrale bond waren: Een automatische aanpassing van de inkomensgrens van de vrijwillige verzekering, zoals dit nu ook met de loongrens het geval is; meer tijd en geld voor de tandheel kundige verzorging van de jeugd; fluoridering van het drinkwater op grote schaal; meer ordening in de ziekenhuis- bouw; de overheid zal een instantie in het leven moeten roepen, die be voegd is over ziekenhuisbouw en -uitbreiding een oordeel te vellen. Wie zou niet zweren dat deze foto twee rasechte Hollandse Jan tjes laat zien die zich, al passa gierend in de grote stad, op het pad der zonde hebben begeven en met een brutale grijns bij een vrouw van lichte zeden zijn te rechtgekomen? En toch is dat niet zo. Hoe echt de baadjes ook zijn; hoe bedrieg lijk gelijkend de Oudhollandse let ters op de baretten, het zijn nep- jantjes die zich hier op dc ge voelige plaat fs) hebben laten vastleggen. De foto laat een van de opnamen zien van üc Italiaan se film 'Meisjes in etalageswaar voor de Amsterdamse uxnUefv» els werkterrein zijn gekozen. De Marineleiding is helemaal niet le spreken ovir deze passage. 'Onze mannen zijn op deze ma li 'i' door het slijk gesleurd; onze Jantjes doen zo iets met,' is de mening die daar heerst. Weliswaar zijn dc (in vele win kels verkrijgbare) baretten met helemaal echt. maar ze verschil len toch zo weinig van de authen tieke marinehoofddeksels, dat de film op deze manier een aanflui ting wordt voor onze trotse zee macht.' Eis van de Marine: de schaar in de film en wég met die passages.' (Van een onzer verslaggevers) Een speciale, in het hoofd bureau zetelende afdeling' van de Amsterdamse politie zal, in samenwerking met een daartoe door de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker aangewe zen rijksrechercheur, een on derzoek instellen naar een re eent optreden van enkele in de "VVarmoesstraat gestationeerde agenten tegenover drie hoofd stedelijke journalisten. Zoals bekend werd een dezer jour nalisten de heer A. Brakel van de Volkskrant onlangs tijdens een journalistiek onderzoek naar een ver meende wurgaffaire, aangevallen door twee in de binnenstad woon achtige Amsterdammers. De aanval lers beschuldigden deze journalist er vervolgens van zich te hebben uitge geven. voor rechercheur. De agenten van het bureau War moesstraat, die deze aanklacht in be handeling namen, zouden zich daar bij onheus tegen de heer Brakel heb ben uitgelaten, terwijl de twee hem begeleidende collega's zouden zijn uitgemaakt voor 'persmuskieten'. Onmiddellijk nadat verschillende Amsterdamse kranten tegen dit ep- Advertentte Ï.M. treaen protest hadden aangetekend in hun kolommen, werd van de zijde der politie meegedeeld, dat de betrok ken agenten eventueel disciplinair zouden worden gestraft. Ter wille van de objectiviteit wordt dit onderzoek nu op verzoek van d« leiding van het bureau Warmoes- straat op het hoofdbureau verricht door het daar zetelende 'tweed* bureau', dat zich als regel bezighoud! met disciplinaire zaken. Het De beide journalisten van Vrije Volk J. Dammers en J. van der I'oel zullen, nu aan deze zaak voldoende aandacht wordt geschon ken, geen klacht wegens belediging indienen tegen de betrokken agent tan politie. heipen U er overheen Arme Duitsers.... K-rfc geleden nog werden de lange-afstandsprofeten bejubeld omdat ze het weer zo goed hadden voorspeld en nu deze .kritiek.,,. Laat ons direct zeggen: de geuite 'kritiek is onredelijk. De Duitse weerkundigen in Offenbach, die regelmatig hun prognoses publiceren, hebben 'nooit gezegd, dat de huidige zomer bijzonder mooi zal zijn. Er is in de pers wel een bericht in deze zin verschenen, maar de bron, waaruit dit bericht afkomstig was, bleek onvindbaar, zodat we geneigd zijn aan te nemen met een "practical joke* van een of andere journalist te doen te hebben. Wat de Deutscher Wetterdienst in Offenbach dan wel zegt? Over de nu pas begonnen juli maand kregen we een informatie. De weerkun digen stemden een prognose.speciaal op.ons kik kerlandje af en het resultaat krijgt u hieronder te lezen. Gemiddeld zal juli iets naar de warme kant pan normaal uitvallen, evenwel zonder dat er weer zulke hoge uitschieters ofc verleden jaar ie verwachten zijn. Het is onwaarschijnlijk, dat juli weer zo droog wordt als in 1959, Veel meer voor de hand lig gend is het, dat juli ongeveer het normale acn- tal milimeters regen brr-gt, maar dat de hoeveelheden van plaats -totipAats tamelijk sterk kunnen verschillen door lokale onweersbuien. In-de eerste decade (1 tot 10 juli), waar we nu al bijna doorheen zijn is weinig regen te ver wachten met stijging van temperatuur. (In het begin van deze "week leek alles 'volgens plan' te gaan: regen van veel betekenis kwam er niet en vanaf maandag vertoonde de thermometer een stijgende tendentie!). Voor de bouwvakvakantie, die op 9 juli ten noorden van de grote rivieren begint, ziet het er echter niet zo heel rooskleurig uit. De tweede decade van juli (11 fot 20) zal perio den met onbesten&g?>fcM kfi& «as.%BjBgfe»a«» In de laatste week van juli zijn dan weer en kele zonnige en warme zomerdagen te venoach- ten. Tot zover deze prognose, die beslist geen slag in de lucht is, maar verkregen is uit weten schappelijke onderzoekingen. Men maakt gebruik van zeer uitvoerige statistieken betreffende de luchtdruk, temperatuur enz. in verschillende de len van Europa. Ook de zonnevlekken spelen een belangrijke rol b(j deze voorspellingen. (Het weerinstituut van Offenbach werkt met 400 men sen). Ondanks deze wetenschappelijke opzet zijn natuurlijk mislukkingen niet uitgesloten. Dit houde men wel goed voor ogen! Voor de bouw vakkers is het te hopen, dat de profeten het met hun verwachting van koel en onbestendig weer niet by het rechte eind eullen hebben. Professor Baur, verbanden geweest aan de Universiteit te Frankfort, maar nu met pensioen te Bad Homburg, meent aamoijzingen te heb ben, dat de zomer in het grootste deel van West- en Midden-Europa, imt de neerslag be treft, een normaal tot iets te nat seisben gaat worden. DrDinies uit GJfenhaah kan op dit punt met hem meegaan. 'Het zdl geen droge zomer worden,' zegt ook hij, 'en in juli verwach ten wij plaatselijk als gevolg van onweersbuien l&aBJ&ü rWUr.pzi' (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse politie arresteerde gisternacht de 33-jarige machine bankwerker A. D. Z., die in de nacht van 3 op 3 jnli in de Amsterdam» binnenstad zon hebben gepoogd een prostituée te wurgen. Na verhoor der partijen is de poli-, tie tot de overtuiging gekomen dat' hiervan geen sprake was: de man is slechts in gevecht geraakt met de prost-ituée. Er is proces-verbaal opge maakt wegens eenvoudige mishan deling. Ook als het pijpestelen re gent, klateren de fonteinen van de Floriade. Van ons hoeft het niet. Water van boven en lua- ter van beneden, dat is te veel van het goede. Maar dinsdag middag stonden zo'n 50 klets natte schoolkindertjes met zo veel bewondering naar een bat terij waterkanonnetjes te kij ken, dat we gunstiger over de fonteinen gingen denken. Er zijn blijkbaar nog wel streken waar nimmer voor de sier wordt gespoten, waar allee brandspuiten en regeninstalla ties zijn. Weet u nog. wanneer u voor het eerst een echte fontein hebt gezien? Ons wou het niet te binnen schieten. Het eerste meisje, ja. maar de eerste fontein, nee. Het was in elk geval niet op een soort Floriade met do zijnen fonteinen, anders hadden wc het nog wel geweten. In een gewelf van Heelal en Aarde staat een toestel dat wel wat op een kolomkachel lijkt, met een hekje er omheen. Aan de voet va.n dit appa raat zijn spleten, waaruit een sti--m hete lucht komt. Gisteren ontdek, i een paar meisjes, dat de luchtstroom natte haren recht overeind doet staan als men het hoofd dicht ge noeg bij de spleten houdt. Dat was nog eens wat! Eventjes bukken en je hebt een ragebol, ultraviolet ver licht. Gierend van de pret wezen de ragebollen op eikaars hoofd. Dit gangen en spelonken doken hele drommen andere meisjes op, die het Planetarium, de Melkweg en zelfs de bioscoop in de steek lieten. Drie on derwijzeressen kwamen wat bedaar der toegelopen, probeerden de schare te kalmeren en lachten toen harte lijk mee. Was ook werkelijk heel gek. De drie hoogste klassen van de meisjesschool met de haren te berge gerezen in die spookachtige ruimte. Zulke onduidelijke toestellen zijn toch nog wel ergens goed voor. „Een dag regen is beter dan tien dagen sproeien." zei een hovenier in het Rosarium tegen ons. De heer A. Kraft van de Vereniging tot Bevor dering van de Bijenteelt in Neder land, die bij de demonstratie- bijenkast de wacht houdt en expli catie geeft, was niet zo blij met het natte weer. Nectar zoekende honingbijen schui len in de bloemen als het te hard regent om nog naar de korf terug te vliegen. Maar het moet niet te lang regenen, anders vallen er doden. Als een natte bij in het- gras terecht komt en op de rug blijft liggen, ver keert hij in levensgevaar. Er lagen veel natte bijen in het gras bij een bakje met suikerwater (bijvoeding) op het gazon naast de kasten. Heel voorzichtig raapte de heer Kraft ze op. Hij zette ze op een plankje, waar ze na de bui sneller zouden kunnen drogen dan op de doorweekte grond. ..U kunt zulke bijen gerust in de hand nemen als u er maar niet op drukt, want dan steken ze," zei hij. Een badgast op Texel heeft van de bodem van de Noordzee ter hoogte van het Westerslag munitie opgedo ken. Het waren mortiergranaten; ze zijn door de politic in veiligheid ge bracht. De munitie lag op de plaats waar destijds bunkers hebben gestaan. Door de duinafslag zijn deze bunkers In de loop der jaren uit het duinland schap verdwenen en als het ware via het strand in de zee terechtgekomen. Bjj de Floriade kwamen dinsdag morgen twee bussen met jongens en meisjes en hun onderwijzers aan, en tegelijk een. grote vrachtauto vol in validenwagentjes. Die kinderen wa ren leerlingen van dc Mytyl School in Amsterdam, een school voor ge brekkige kinderen. Verscheidene mensen van de Flo riade hebben gedaan wat zij konden om deze bezoekertjes een prettige dag te bezorgen. Ook padvinders bielpen mee. Vooral van het tochtje met de kabelbaan is volop genoten. De pad vinders brachten de wagentjes van het station-Dijkzigt naar het station- Park. terwijl de kinderen bet lucht reisje maakten. Op een grasveld bij de Tropische Kas staat een boom die nog geen Nederlandse naam heeft, zodat we moeten proberen zijn wetenschappe lijke naam te onthouden: Metasequoia glyptostroboides. Op een bord naast de boom leest u, dat de M.g. volgens de geleerden al 18 miljoen jaar geleden moest zijn uitgestorven. Enkele jaren geleden is echter tn China een nog levend exemplaar ontdekt, dat door de streekbewoners ais een heiige boom werd vereerd. Een Nederlandse kweker wist zaad van het „levende fossiel" te bemach tigen. Hoe hij dat klaarspeelde, ver meldt het bord helaas niet. Het bleek, dat de M.g. zich in ons klimaat goed laat kweken en zeer snel groeit. Men kan het zaad al besteilen, niet in China maar bij die Nederlandse kwe ker. Zweden had in 1958 het laag ste kindersterftecijfer, gevolgd door Nederland, IJsland," Nïeuw-Zee- land, Australië en Zwitserland, zo heeft het hoofdkwartier van de we- reldgezondheidsdienst in het weste lijk deel van de Stille Oceaan be kendgemaakt. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard. voor rekening van hen die worden geciteerd. i Mejuffrouw Wttewaall zegt, dat zij de rode freule genoemd wil worden, omdat zij zich zo inspant voor de minder-draagkrachtlgen en misdeeU den. Laten we gerust zeggen, de freule is rood, omdat zij heel erg dicht bij het socialisme van de Partij van de Arbeid staal. Zij is meer de geestver want van ie christelijk-historischen die in 1945 omzv. aaiden naar het socialisme en daar sindsdien bij wijze van vleugel zijn gebleven. Heeft dc freule de trein gemist ea moet zij nu in het andere kamp blijven? Ach waarom? Politieke par tijen in ons land kennen geen slui tingsdatum voor de aanmelding van hun ieden. Dus als de freule rood wil zijn, kan ze gerust overstappen. Haar tegenwoordige vrienden kijken mis schien een beetje boos, maar daar behoeft zij zich niets van aan te trekken. Want dc tijd dat men niet regue was als socialiste is reeds lang voorbij. Bovendien zouden velen In haar partij, hoewel haar om haar persoon lijkheid missende, verlicht adem halen, want de kern van de zaak is ten slotte toch, dat iemand die rood is, niet in een partij thuishoort dia ais uitgangspunt ook de persoonlijke verantwoordelijkheid van de mens vooropstelt. Ook in verband met de samenwer king met andere politieke partijen mag trouwens verlangd worden, dat dc CHU kamerleden heeft die anders staan tegenover het rode in de poli tiek. Dit: Het Vaderland, van 1 juli 1969. Advertentie (I.M.) 10 Merker» mee wscfmJend©-" nummerborden (Van een onzer verslaggevers) Grote opschudding heerst in Brul-l nisse door de ontdekking van «en uitgebreide fraude, die het hoofd! van de school met den Bijbel in die' plaats de laatste jaren zou hebben; gepleegd. De hoofdonderwijzer, de, 35-jarige B. F. J. B., is hangende het onderzoek gesehorst. De verduistering is aan het licht gekomen doordat deze week de hand werkjuffrouw bij de penningmeester van het schoolbestuur kwam vragen om haar salaris over de laatste twee maanden. De penningmeester had dit echter aan het schoolhoofd ter hand gesteld en deze had verzuimd haar te betalen. Hij was ook niet meer in het bezit van het geld. De ontdekking van deze zaak> bracht een aantal andere feiten aan', het licht, waarbij de hoofdonderwij-. zer zich onrechtmatig geld zou beb-i ben toegeëigend. Zo zou hij nog nooit de busonder-j neming hebben betaald, die vongj jaar liet schoolreisje heeft verzorgd.,' Het geld. dat de kinderen voor de- .tocht hadden gespaard, zou de heer B. heboen opgemaakt. Bovendien zou hij te eigen bate' gedeelten hebben, aangewend van de! oporengst van collecten voor liefda-j dige doeleinden, waarbij de school jeugd werd ingesohakeld. Met de fraude die zich over enkele jaren schijnt uit te strekken, rljnj ten minste enkele duizenden guldens' gemoeid. Advertentie I.M. CENT U KENT?

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2