American Ballet Theatre met klassieke en moderne werken DODEN IN VERKEER Toch druk! ARTS ZIET BEVAAR IN M-BRIGADE tófwi««rai! m mÊÊm i Bedrukte eieren Gewonde per helikopter naar de ival ^floriadel Piet v. Esmond in Oostende Regenzondag HET VRIJE VOLK MAANDAG 11 JULI 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggeefsters De wereld is nog nooit vergaan en toch is de Italiaanse S dokter Bianco die nu kans ziet een aantal mensen van zinnen J§ te Brengen met zijn verhalen dat aanstaande donderdag hel g einde der dagen zal brengen, eebl niet de eerste „profeet" die 1 dit voorspelt. 8 Dit soort voorspellingen is er altijd geweest en zal er wel g altijd blijven ook. Meestal blijven ze beperkt tot een klein ge- 1 bied en hoort men er niet veel van, omdat de predikers niet jj veel aanhang krijgen. Maar soms ook zijn het lieden geweest, gj die kans zagen een groot aantal mensen achter zich te krijgen gj en de boel op stelten te zetten. Zoals meneer Bianco. §j „REKEN FOUTJE" En nu hebben we dan de Italiaan Bianco die de onder gang van de wereld voorspelt en die behalve in Europa blijkbaar ook aanhangers beeft in India en in de Ameri- Twee van de drie werken, die het American Ballet Theatre gisteren in de Rotterdamse Schouwburg heeft uitgevoerd, zijn de dansliefhebbers bekend van Nederlandse voorstellingen. „Les Sylphides" staat zowel op het programma van het Nederlands als van het Amsterdams ballet. „Graduation Bail" is een van de grootste successen van het landelijke gezelschap. Deze ■programmering stemde uiteraard ietwat teleur. Maar aan de andere kant: het was niet onvermakelijk om de presta ties van de voortreffelijke Amerikaanse groep met die van de Nederlanders te vergelijken. Toernee Prachtig HF-zomer concert Begijnhofkapel inii'iiiir.'iuininKiiiiiiiiüiiniiiiniitimniniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiciiiiiiit- on^etUw1fNeitlteM!c!eruwere!c!') ARK IN ROTTERDAM EIGEN KRANTEN Wat 'n zondag! Regenregen en nog eens regenEn toch is men op de Floriade niet on tevreden geweest. In de hallen was het bijzonder druk: dui zenden en nog eens duizenden genoten van het Rozen- en Lathyrus!estival in de Energie- hal. Zij genoten voor het laatst van die bloemenprachtwant vandaag is deze hal weer geslo ten. Het Rozen- en Lathyrus- festijn is voorbij. Jammer. Vlaggen ware grootte Lekker Licht I Goedkoop fn de groene doos PARI EINDELOOS GEKRAKEEL Leden Nederlandse Opera vormen beroepsvereniging Miss Amerika, de achttienjarige Lin- da Be.me.nt uit. Salt Lake. City (Utah), is in Miami Beach tot Miss Universe gekozen. Zij werd. gekozen uit vijf tien finalisten. Nederland toes niet tot de finale doorgedrongen. Dokter Bianco niet de eerste, maar vast ook niet de laatste ondergangsprofeet' De vaarschijnlk oudst bekende voorspelling op dit gebied is die van ene Montanus, die in de tweede eeuw van onze jaartelling voorspel de dat Christus zou terugkei en m het gebied van het tegenwoordige Angora. De wereld zou op dat mo ment vergaan en alleen de ware gelovigen zij die Montanus volg den zouden de nieuwe wereld be leven. Vrijwel al dit soort voorspeilingen komt erop neeer, dat Christus weer zal verschijnen, dat de wereld zal vergaan en dat uitsluitend alleen de volgelingen van de voorspellende profeet, die zichzelf vaak uitgeeft voor de nieuwe Christus, gered zullen worden. aan het eind van het jaar 999, want het jaar 1000 zou de wereld niet meer beleven. Een vrij bekende figuur is ook de Duitser Hoffmann geweest, die beweerde dat de wereld in 1533 zou vergaan en dat Straatsburg het nieuwe Jerusalem zou worden. Er gebeurde natuurlijk niets, maar dat belette de volgelingen van Hoff mann niet hem te blijven geloven. Zijn beweging die der anabaptis ten verheugde zich zelfs in een voorspoedige groei en zij heeft ook in Nederland veel aanhang gehad. Van slechts korte duur n:as het geloof in een paar merk waardige profeten in Leeds fEngelanddie in 1S0S het einde van de wereld verkon digden, maar die gebruikten dan ook wel heel grove zicen- detmethoden. Als betvijs voor hun stelling voerden ze aan dat hun kippen eieren legden waarop geschreven stond: „Je zus komt": De mensen kwamen van ver uit de omgeving kijken en ze raakten in paniek zodra ze de eieren uit de kippen zagen komen. Totdat een paar pien tere lieden de profeten ont maskerden. Ze slaagden er in hen er op te betrappen dat ze schreven om die vervolgens de ivoorden zelf op de eieren met geteeld in de kippen te stoppen. De gekwelde dieren zorgden er uiteraard wel voor dat ze die eieren zo gauw mo gelijk „legden". aan goedgelovige burgers. (Tegen 1987 kunnen we stellig weer wat ver wachten). Een merkwaardige arkenbouwer heeft Amerika nog gehad in het jaar 1930, een zekere Benjamin Purnell. Ook hij voorspelde het vergaan dei- wereld op Goede Vrijdag en het zou andermaal een zondvloed worden. De heer Purnell slaagde erin aan de Amerkanen kaartjes voor zijn ark te verkopen voor de somma van drie honderd dollar per stuk. De mensen van de filmjournaals rukten er voor uit maar de wereld verging niet. Purnell was een van die lieden die desondanks het geloof van zijn aan hangers behield. Hij had blijkbaar verkeerd gerekend en hij stichtte een zogenaamd Davidshuis waar in elk geval ieder die zich vol van geloof en vertrouwen bij hem voegde, het eeuwige leven zou hebben. Het was een van die merkwaardige Amerikaanse sekten waar religieuze en sexuele mania door elkaar lopen. De leden van de sekte, of ze nu ge trouwd of niet. moesten de erotiek afzweren, maar Purnell zelf had vrij spel met alle aanwezgie dames. Hü maakt er druk gebruik van en hij is dan ook ten slotte vervolgd en ver oordeeld. Het heeft het vertrouwen van zijn aanhangers niet kunnen schokken. Toen hij dood was moest zijn be grafenis worden uitgesteld, omdat de leden van de sekte ieder ogenblik zijn wederopstanding verwachtten. Dat is een van de merkwaardige kanten van deze religieuze bewegin- gereed hield een voor de Messias en gen: hoewel de voorspellingen niet een voor haar zelf. uitkomen en de wereld nooit vergaat. Zeer bekend is de hysterie, die blijven de aanhangers vaak trouw In ons eigen vaderland hebben wij zich meester maakte van zeer velen oun hun leider als die eenvoudig weg °ok emae-der-dagen-profeten by de verklaart dat hij een fout in zijn be- vleet gehad. Oudere Rotterdammers f Arizona Hii zelf rekeningen gemaakt moet hebben. zullen zich misschien nog de figuur e sld'u rinxuini. hij zei Er is alle kans dat de volgelingen herinneren van een wegens wange- cn zjin aanhangers geloven van dokter Bianco vrijdag aansttan- draS u,t ambt ontheven predi- f, j de weliswaar ietwat teleurgesteld van kant.van de Zuidhollandse eilanden, Vast en Stellig dat IllJ de enige de Mont Blanc afkomen en naar huis AfrikTandernlcin Ta^iT' de 'unker' Wire Messias is. Maar tic lllS» gaan, maar dat ze hun geloof in de AiriKaanaerpicin aa^ oe Linker dokter dan hebben verloren Inkt niet Maasoever 0p stelten zette. De we- tone leert OJ1S (lat er vele dill- waarschijnlijk. rel d zoover gaan op Goede Vrydag, een boodschap die de sekte aanvan- zenden geweest Zijn zoals illj. Het merkwaardigste geval is dat bc''Jb geheim hield, maar ten slotte van de boer William Miller uit de waren er tocb mensen die met bor ..Graduation Bal!" is, zoals men toneel en de filosofie naar de kroon evident de mindere van Toni Lander in dramatische karakteristiek. De tragedie tussen freule Julie en hulsknecht Jean wordt in dit ballet omlijst door dansen van boe- ren en buitenlui en een komische keukenmeid. Het is allemaal wat naïef en weinig zinvol. Maar al weer: de uitvoering was zo schit terend. dat men zich hoofdschud dend gewonnen gaf. En voor uit beelding van erotiek en passie is de dans uiteraard bijzonder ge schikt. Meer dan ooit deed deze overrom pelend bekwame uitvoering van een studeren. De Amerikanen dansten het aanmerkelijk virtuozer dan de Nederlanders en vooral de Pas de deux, in de voorstelling van het Ne derlands Ballet een nogal saai inter mezzo, kreeg daardoor meer zin en allm-e. Maar onmisbaar bleek die vir tuositeit verder nauwelijks. De dans- vreugde. de kluchtige effecten, de sentimentaliteit komen bij het Ne derlands Ballet evengoed tot hun recht als bij de Amerikanen. En ge lukkig heeft Snnia Gaskell de rol meestal nogal pijnlijk. In het beste geval vergeet men maar, dat die springende mannen bezig zijn de wet te verbeelden dat de gemeenschap het individu verstoot: zjj springen zo be wonderenswaardig, dat men de filo sofie van de choreograaf op de koop toe neemt. In het slechtste geval echter kijkt men naar het navrante tafereel van een aantal doofstommen, die hun uiterste best doen om door bewegingen het woord te evenaren. Het feit, dat zij zouden kunnen nen de beperkingen van zijn kunst dramatisch te zijn. de expressieve talenten van de dansers te gebrui ken zonder literair te worden! De tournee van het American Bal let Theatre is niet zo triomfant als de vorige is geeewst. Vermoeidheid van de dansers, te weinig repetities van het begeleidende Rotterdams Phiiharaonisch Orkest, een niet al te gelukkige programmering hebben voor teleurstellingen gezorgd. De be wondering voor dit uiterst bekwame en intelligente gezelschap blijft, naar meisjes. Elisabeth Carroll en de Ne derlander Martin Scheepers dansten de Pas de deux. Deze Amerikaanse versie van „Gra duation Bail" week overigens in ver schillende details sterk af van de Nederlandse. David Li chine brengt blikbaar nogal eens variaties aan in zijn choreografie ..Les Sylphides" heeft de bekoring van laat-romantische poëzie. Het lijkt me niet, dat het American Bal let Theatre daar vee! gevoel voor heeft. Hoe correct, stijlvol en smaak vol het corps de ballet ook danste, de lyrische vertedering, het dromerige, het bovenaardse ontbrak. Slechts zo nu en dan was men dank zij de zeer fraaie prestaties van Lupe Serano cr. Scott Douglas, werkelijk getroffen Maar hoe prachtig werd dit ballet gedanst! Toni Lander, als de neuro tische. haar verloofde schofferende, haar huisknecht beminnende freule, was waarlijk aangrijpend. Zij beeld de de hooghartigheid, het sadisme, de sexuele bezetenheid van het on gelukkige meisje volkomen ow gend uit. Glen Tetley danste a. iMlSS JUlie huisknecht bijzonder fraai, maar was Ballet is een merkwaardige kunst vorm. Omdat andere kunsten en vooral de literatuur op veel doeltref fender wijze ontroeringen, meningen en geschiedenissen kunne.n mededelen, is de functie van de dans een ver sierende geworden. Ook al blijkt het menselijk lichaam tot de meest on verwachte en fraaie prestaties in staat, wat men door gebaren en be wegingen kan uitdrukken is toch ALFRED KOSSMANN spreken, maakt hun virtuoze inspan- van de kostschooldirectrice niet door ning ietwat belachelijk, een ma.n-in-jurk laten dansen. Ik kan Er is geen twijfel aan, dat het een dit soort travestie alleen maar smake- onzinnige onderneming is om het men mag hopen, door die teleurstel loos vinden bekende psychologische toneelstuk lingen onaangetast. Ruth Ann Koesun en Ady Addor ..Fröken Julie" (1888) van Strindberg waren kostelijk als de twee het meest in dansvorm over te brengen, op de voorgrond tredende kostschool- Wie gisteren niet heel zorgvuldig het programma heeft bestudeerd, zal van de gebeurtenissen op het toneel nauwelijks iets hebben begrepen. De Zweed Birgit Cullberg, die .Miss Ju lie" heeft ontworpen en hel in 1958 bij het American Ballei Theatre in gestudeerd, heeft zijn eigen moge lijkheden en die van het menselijk lichaam duidelijk overschat. (Van onze kunstredactie) In het kader van het Holiand- Festival werd zondagavond in de - kapel op het .Amsterdamse Begi.in- nogal beperkt De mens heeft ten j drukbezocht „zomeravond- slotte met zonder reden gemeend de c0„cert" geeeven. taal te moeten uitvinden. Aan ,toncert werkten mee de Deze benerkine nu schiint de koorvereniging Collegium Musicum choreografen en dansers te hinderen. ^^^CtTdpe^Tarte^Tntfoue", gevormd door Freddy Grin, Piet Schermer, Kees Blokker en Jaap Kleman. Het voornaamste werk was ae Mar- tinus-Mis van J. Obrecht, een won derkerk van expressiviteit en contra- punetisch meesterschap. Men volgde de gewoonte van de oude tijd, koor partijen te doen meespelen of te laten vervangen door instrumenten. (Van onze kunstredactie) Het programma bevatte voorts wer- keu van Sweelinck. Fevrn, Gibbons, In de Kurzaal te Oostende met Guerrcro Palestrina cn Alesssndro haar drieduizend plaatsen wordt het iiarjttaj Internationale Muziek- en Dansles- locus iste' van Bruckner tiva). onder de hoge bescherming van ,naa'k.te na de ten gehore gebrachte koningin Elizabeth staand en op 2 DOivrone werken de indruk van een juli begonnen, voortgezet. Zondag- Jntl.climax. Terwijl echter in Bruck- avond was het Requiem van Vcrdi stuk nog. ee!1 pogmg tot een te noren, uitgevoerd door Corrie D0]vfone schrijfwijze is ondernomen. Bijster, Wilhelmtna Matthes, Reinier beperkt Hendrik Andriessen zich in Schweppe, Herman Schey, het Am- -yolcken allerhand' geheel tot Zij willen iets anders en vooral méér dan wat zü kunnen, zij wensen het sterdains Oratorlumkoor en het Utrechts Stedelijk Orkest. Later zyn in dit festival onder meer nog Maria Callas, de Slowaakse Filharmonie en Mario del Monaco te horen. De Kurzaal moet met haar prach tige akoestiek inspirerend gewerkt hebben, want nog nooit heeft dirigent Piet van Egmond een zo grote rijk dom aan klankschakering, verfijning en innerlijke kracht ontplooid als op deze avond. Solisten, koor en orkest hielpen hem hierbij met de volle in zet van hun kunnen. Het geheel maakte diepe indruk. Het publiek huldigde hen allen geestdriftig. zijn 'Volcken de akkoordiek. Het koperkwartet liet zich ook al leen horen, en wel in werken van Isaac, Fincfc, Des Prés (Konings fanfare) en Reiche (Torenmuziek). (Van een onzer verslaggevers) Op de weg BoxtelSchljndel is zaterdagnacht een auto uit Schijndel uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden, waarbij de naast de chauffeur zittende 30-jarige B. van der Aa uit de wagen werd geslingerd. Hij was op slag dood. De chauffeur kreeg een shock, een andere inzitten de werd gewond. Een Amerikaanse militair van de vliegbasis Soesterberg, de 22-jarige A. E. B. kwam zaterdagavond om het ieven. toen hij op de rijksweg Amster damUtrecht de macht over het stuur van zijn sportwagen verloor en tegen een andere auto botste. Een tweede Amerikaanse militair, de 22-jarige W. W., werd ernstig ge wond. De vijf inzittenden van de andere auto kwamen er met builen en schrammen af. In de Grote Marktstraat in D e n Haag werd zaterdagmiddag de 60- jarige L. Schenkenberg van Nierop door een HTM-bus overreden toen hij dwars door het drukke verkeer heen hardlopend de straat overstak. Hij was op slag dood. De 18-jarige Johanna de Jong viel zaterdagmorgen op de stadionweg te Amsterdam met haar fiets on der de aanhangwagen van een vracht auto en werd overreden. Zij overleed in het ziekenhuis. De 75-iarige bromfietser J. Meijer slipte gistermiddag op de tramrails in de Kinkerstraat te A m s t e r d a m. Hij kwam met zijn hoofd onder de wielen van een wegrijdende stadsbus en was op slag dood. De ïo-jange F. van.der Linde uit Zeelst is zondagavond te Veldhoven door een personenauto aangereden, toen de bestuurder remde en slipte. De jongen die op een fiets reed, was op slag dood. Zondagavond zijn op een kruispunt b(j Ruinen twee auto's tegen elkaar gereden, waarbij de 84-jarige heer J. Moes uit Hoogeveen zo ernstig werd gewond dat hij twee uur later in het Hogeveense ziekenhuis overleed. De botsing ontstond doordat een zoon van het slachtofer zonder uit te kij ken de verkeersweg overstak. staat Nieuw-Engeland in Amerika. den de stad introken om de Rotter- (Amerika heeft stellig de rijkste ge- ja"l"lers verkondigen hoe weinig schiet enis op het gebied van merk- ie leven hadden, waardige sekten en voorspellingen Dezf William Miller kwam in 1818, nadat hij twee jaar aan bijbelstudie De sekte bomvde in alle stilte een had gewijd tot de overtuiging dat de ark. die niet veel meer was dan een wereld omstreeks het jaar 1843 zou heel grote kist. De leider verloor zijn vergaan. Vooralsnog zweeg hij er aanhangers, missschien niet zozeer over, maar na nog een jaar of vijf omdat de wereld niet verging, maar studeren was hij absoluut zeker van omdat hij de enige was, die de nacht zijn zaak en hij ging uit preken. Zijn voor Goede Vrijdag niet doorbracht succes was schier onvoorstelbaar. in de kist in de oude paardestal die Heel wat predikanten sloten zich de sekte tot verenigingslokaal dien- aan bij zijn beweging, die ai gauw de. tot ver buiten de staat Nieuw-Enge land verbreid werd. Ook in Europa, vooral in Groot-Britannië, sloten zich mensen aan en volgens sommige geschiedschrijvers waren er zelïs aanhangers in Aziatische landen. In ieder geval had het Millerisme, zoals de beweging genoemd werd, vele tienduizenden aanhangers; men gaf vier kranten uit en bouwde eigen vergaderhallen om maar meer men sen te kunnen toespreken. De toeloop naar de vergaderingen, vooral ook de destijds in Amerika zo geliefde „camp-meelings" was enorm. Het Millerisme was de sensatie van die dagen. Miller had niet precies een datum genoemd voor het vergaan der we- Waarschijnlijk heeft het Rot terdamse geval iets te maken ge had met de verschijning van de komeet van Hailey. Dit is een ko meet met een (voor kometen) zeer korte omlooptijd, namelijk 77 jaar. Hij dankt zijn naam aan de Brit Edmond Halley, die hem in 1682 voor het eerst heeft waargenomen en die op grond van oude versla gen heeft vastgesteld, dat deze ko meet eens In de 77 jaar verschijnt. Het jaar 1910 was een van de jaren waarin de komeet zichtbaar was en kometen hebben altijd voorspellingen van rampen met zich mee gebracht. Velen geloofden dat de komeet van Halley met zijn staart de aarde zou wegslingeren en in sommige streken van Amerika wisten handige oplich genueiiin vour net vei gaan uei we- ters zelfs anti-kometennillen tp sl-'iten reld, maar het zou gebeuren tussen e Kometenpmen te sijten 21 maart 1843 en 21 maart 1844. Ge zegd moet worden, dat de waarlijk vrome aanhangers van Miller op rechte en behoorlijke mensen waren. Zij wilden al hun aardse zaken ge regeld hebben en hoewel toch na het vergaan van de wereld niemand daar meer iets aan zou hebben, verkochten zij have en goed om hun schulden te betalen en die van hun broeders en zusters in het geloof die dat uit eigen middelen niet konden. Wat er nog restte aan geld ging naar de bewe ging voor het financieren van de meetings en de vier kranten. Zozeer geloofde men in het nade rende einde van de wereld, dat de „gelovige" boeren in het noorden van Nieuw-Amsterdam hun land niet meer ploegden en niet meer zaaiden en zij die het toch hadden gedaan lieten uit schaamte over hun gebrek aan vertrouwen de oogst verrotten op het land. In New York en Phila delphia teerden winkens gesloten Toen er eind maart 1844 nog steeds niets was gebeurt, heerstte er welis waar enige teleurstelling onder de aanhangers van Miller, maar men twijfelde toch niet aan de profeet; hy had een foutje gemaakt in de be rekeningen (Van een onzer verslaggevers) Een helikopter van de vliegbasis Valkenburg heeft zaterdag een ge wonde van de Duitse kustvaarder Munster in de Noordzee by Ameland gehaald en naar Leeuwarden ge bracht. Het was de 24-jarige machi nist Frits Tambrowski uit Flensburg, die in het Bonifatius-hospitaal is op genomen. Bij een explosie in de machineka mer trof een wegvliegend stuk staal hem in de hals. Na kapitein Jürgen Hansens ver zoek om doktershulp voer van West- Terschelling de reddingboot Bran- daris uit en ging ook de helikopter de lucht in. Een boer uit Kircheberg, in de Oostenrijkse provincie Stiermarken, is ten gevolge van twee wespeste- ken overleden. Een onderzoek bracht aan het licht dat de man van angst is gestorven. De Energiehal zal tot en met 21 juli gesloten blijven. Op de tweeën twintigste gaat hij weer open voor de internationale bloemensierkunstten- toonstelling Fleurop-Interflora. die daar tot en met 27 juli gehouden zal worden. Deze bloemsier enz. enz. zal geopend worden door de heer J. B. Sheams, voorzitter van de Interflora. Men zei ons, dat deze expositie goed belooft te worden. Was het Floriadebestuur over die regenzondag niet ontevreden, ook de heer Kees van Roemburg uit Den Haag kan tevreden zijn. De heer Van Roemburg is de ontwerper van het aantrekkelijke Floriade-affiche. Ook de stichting Groot-Kempische Cul- tuurdagen en het comité Benelux hebben dat affiche mooi gevonden. Zij hebben de heer Van Roemburg een onderscheiding toegekend. De bij die onderscheiding beho rende gouden legpenningen zijn uit gereikt tijdens een bijeenkomst die in Hilvarenbeek gehouden is ter gele genheid van de opening van de Be nelux Affichetentoonstelling. De Belgische ambassadeur ia Ne derland, zijne excellentie F. X. ba ron van der. Straten Waillet, over handigde die penningen aan mej. A. van Lanschot, medewerkster van de heer Jac. Kleiboer. Doör plotselinge ziekte van zijn vrouw kon de heer Van Roemburg niet bij de plechtig heid aanwezig zijn. Een mooi succes voor de ontwer per: van de 240 ingezonden affiches zijn cr maar vijf bekroond In de beginperiode van de Floriade deed zich een vlagi-ncident voor. Er kwamen klachten over gebrek aan respect voor onze nationale driekleur. De vlaggen in de stad werden bij zonsondergang gestreken, die bij de hoofdingang van de tentoonstelling niet. „Die vlaggen worden verlicht en verlichte vlaggen mogen 's nachts blijven hangen," verklaarde het Flo riadebestuur. Einde vlagincident. Maar nu in Dordrecht..., Er zijn feesten georganiseerd ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van liet Dordtse elektriciteitsbedrijf. En de vlaggen hangen dag en nacht bui ten! ,,'t Zou inderdaad beter zijn. de vlaggen bij zonsondergang binnen te halen." heeft de burgemeester in de raad gezegd, „maar dan zouden we na de normale werktijd een flink aantal mensen weer in dienst moeten laten komen. Het college van B. en W. heeft daarom het zware besluit genomen, de vlaggen 's nachts te la ten hangen." 't Valt ons toch tegen van Dor drecht, Als een elektriciteitsbedrijf zijn vijftigjarige bestaan viert, ban er dan niet een beetje elektriciteit voor de verlichting van de vlaggen af? Advertentie. IM. 20 stuks f. 2JO 10 stuks f. 1.05 Miller zelf waagde zich niet meer aan een voorspelling maar zijn naas te assistent, dominee Samuel S. Snow deed het wel: 22 oktober 1844 was de dag. Die zomer werden er. nog meer meetings gehouden, nog meer men sen gaven een hele bezit weg, Maar' toen de 23ste oktober aanbrak als iedere andere dag, bleek er toch te veel gevergd te zijn van het geloof der getrouwen. De beweging viel aan een eindeloos gekrakeel uit elkaar, j Wat overbleef was een groot aan tal totaal geruïnf|rde mensen die maar moesten zien hoe zij uit het niets weer een gewoon aards bestaan opbouwden. In de eerste helft van de negen tiende eeuw waren er heel veel pro feten van het slag Miller maar nie mand heeft zo'n aanhang gehad als hij. Twee van de bekendste profeten waren vrouwen. Harriet Livermore, een Amerikaanse uit Massaachusets en Lady Hester Stanhope, een lid van een bekende Engelse adeiyke familie en een nicht van William Pitt. Toen hun voorspellingen niet uitkwamen, schaarden ze zich achter William Miller, Lady Stanhope ging zelfs naar de Libanon en er loopt een verhaal dat ze daar twee schimmels Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse arts J. C. Birkenhager ziet gevaarlijke aspecten aan de campagne van de M-Brigade door het Neder lands Zuivelbureau. Hij heeft dit geformuleerd in een van de stellingen, die zijn toegevoegd aan het proefschrift waarop deze dokter deze week promo veerde tot doctor in de genees kunde aan de gemeente-uni versiteit van Amsterdam. Dr. Birkenhager is uiteraard niet tegen melk. Wel ziet hij bezwaren tegen het aanmoedigen van het ver bruik bij opgroeiende kinderen be neden de leeftijd van zes jaar. 'Het zijn vaak de M-brigadiers. die hun jóngere broertjes en zusjes stimu leren. En de ouders denken ook: het kan nooit geen kwaad. En. zo wordt de 'adequate samenstelling' van de voeding bedreigt.' Jonge kinderen eten soms moeilijk. "Dan maar melk drinken," zeggen velen. Volgens dr. Birkenhager wordt deze handeling aangemoedigd door de campagne, die het doet voorkomen dat ieder kind gebaat is bij het zo veel mogelijk drinken van melk. Dr. Birkenhager acht dit een on juiste tendens. 'Het publiek kan de grens van het toelaatbare in dit geval niet beoordelen. En men moet aan een commerciële campagne geen roediscb cachet geven. De lokmidde len deugen niet.' Volgens de promovendus houden kinderen van twee tot vier geen eetlust meer over als ze 'drie kwart kan' per dag drinken Daardoor ont staan verkeerde eetgewoonen ook nog. In Amerika is ai gebleken dat overdadig melkgebruik lijdt tot bloedarmoede. Hoofdbestanddelen van de voeding zijn er melk en patates frites aan gewone maal tijden komen sommige Maderas amper toe. Dr. Birkenhager meent, dat h«t melkverbruik in ons land nu 'redelijk' is. Hij heeft met het poneren van zijn stelling overigens uitsluitend de medische wetenschap willen dienen en is allerminst van plan in discussie te gaan met het Nederlands Zuivel bureau. De stelling behoort overigens so ils gewoonlijk bij een proefschrift, dat een ander onderwerp behandelt. In dit geval'De werking van kaliurn- ferricyanide op de aerobe glj'colyse van Tumorweefsel'. Bij de bestude ring daarvan werd gestuit op het ver schijnsel van te groot melkverbruik door jonge kinderen. Advertentie IM. De directie van de Nederlandse Opera deel mede, dat thans onder een deel harer personeelsleden de vor ming van een "Beroepsvereniging voor Muziekdramatische Kunst in Neder land' in voorbereiding is. Deze beroepsvereniging, aangeslo ten bij de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen in Nederland, za! een deel der taken van de than* bestaande commissie van overleg tuo- een directie en personeel overnemen. Base ontwikkeling is door alk» be trokkenen geaccepteerd.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2