over zwijgen ort Kabelbaan stil Cinerama op best biedt nieuwe illusies Van Hall: Regering sleclit voorgelicht Moet ii horen! Rapport van WBS over verplaatsing tuinders floriade zonder kringen KAMERLEDEN TONEN ZICH ONTSTEMD Aidie wind Min. Toxopeus naar N.-Guinea Werkendam weer cementvrij Dr. Drees steunt socialistische studies Duizend Daders van overval nog niel gegrepen HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 JULI 1960 PAGINA 3 e Hortensia-vrouwen Inzage geweigerd Inleiding Nieuwe illusie Indien gefilmd is uit een bewe gend voertuig geeft Cinerama een nieuwe illusie. Wanneer de drie ca mera's echter stilstaand rapporteren wat vóór hen gebeurt is het resul taat weinig verrassend. De parade in Edinburg, de Wiener Sangerkna ben in het park Schönbrunn. de triomfmars uit de Aïda waren niet veel imposanter of „echter" dan zij op een Cinemascopedoek geweest zouden zijn. Bijzonder geslaagd was een reclamefilm van Renault, waar bij de fabriek tot een ongekend le ven kwam. Verwijdert vlekken (Van onze Haagse reoactie) 'De regering handhaaft haar standpunt, dat er thans van de bouw van de IJ-tunnel geen sprake kan zijn.' Dat wasver leden week woensdag de kern van de brief van minister Korthals aan het gemeentebestuur van Amsterdam. Vrijwel zonder argumentatie werd de zaak in zeven hooghar tige alinea's afgedaan. De toon van de brief, het tijdstip van aanbieden (op het moment dat de minister in de Eerste Kamer het vonnis uitsprak en voor Amsterdam elke mogelijkheid tot nader overleg was weggenomen) en het opvallend gebrek aan argumentatie hebben in Amsterdamse politieke kringen en ook bij vele leden van de Staten Generaal grote ontstem ming gewekt. We zagen het gistermiddag al op de Westzeedijk,: de kabel baan stond weer stil! ,fZou dit voor de Floriade zo aantrekke lijke apparaat nu misschien kapot zijn?" vroegen wij ons met bezorgdheid af. 't Bleek gelukkig mee te vallen. ,Jiet is," zo sprak de heer F. Vermolen uit Amersfoort, tech nisch leider van de baan, op sombere toon, „het is de wind. De wind is onze grootste vijand." De heer Vermolen is een man die het kermisvak kent als zijn vestzakje. Hij weet het stellig: ..Ik voel de wind aankomen. Dat is mijn instinct. Deze windvlagen voelde ik zondag al aan komen.. Wanneer deze technische leider die „wind voelt aankomen" en denkt: ,,'t Is onverantwoordelijk om de bak jes los te laten," belt hij het KNMI in Rotterdam. Hoort hij dat de wind kracht groter is dan „zes Beaufort". dan zegt hij: „Stop. géén kabelbaan." Maandag was de windkracht om en nabij de acht Er zijn nog verscheidene mensen, die zo'n kabelbaan maar een griezelige bedoening vinden. Zou dat, ding nu werkelijk veilig zijn? Men heeft vertelde ons de heer Vermolen zijn best gedaan om zo veel mogelijk veiligheidsmaatregelen te treffen. Als de stroom onverhoopt zou uitvallen, kan een benzineaggre gaat worden ingeschakeld. Raakt ook dit apparaat onklaar, dan kunnen de gondels met handkracht binnen gehaald worden. En voor de rest: twee rode knop pen bij begin- en eindpunt, die bij on raad door het personeel onmiddellijk worden ingedrukt. Oók: drie automa tische kabeibeveiligingen bij het ver trek van de gondels, dam controleert eike week de instal- Ten slotte: De gemeente Rotter- latie. In de Glazen Zaal werden we ver blijd met een grappig geïllustreerd boekje, getiteld: „Welkome wenken voor wie bloemen wil schenken", door Ina van der Beugel. Een werkje op het interessante gebied van de le venskunst. zou men kunnen zeggen. Het bevat vele goede adviezen en juiste opmerkingen, maar hier en daar vinden we het toch wel een beetje moeilijk. Bijv deze passage: „Degene, die van ieder bloemengeschenk een zorg vuldig gebeuren maakt, herinnert zich de voorliefde voor bepaalde bloe men. voor bepaalde kleuren van de gene, die de bloemen straks thuis krijgen zal. Kent hij die niet, dan volgt hij zijn intuïtie er zijn hor tensiavrouwen en anemonenmeisjes. er zijn mensen wie men lange takken en anderen wie men fleurige tuiltjes zendt of een stralende azalea". Hortensia vrouwen, anemonenmeis jes, dus misschien ook lathyrusman nen. pioendames, zonnebloem jubila rissen, jarige knolbegoniatantes. voor het eindexamen geslaagde anjer nichtjes, nee, Ina. zoveel intuïtie kunnen we niet opbrengen. Als we de voorliefde van hem of haar niet ken nen. sturen we bloemen die we zelf mooi vinden. Op goed geluk af Blij verrast waren de heer en me vrouw M. A. Bleiker pit Rotterdam toen ze op de Floriade hoorden, dat zij te ramen het duizendste lid wa ren, dat de Koninklijke Nederlandse Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde op de tentoonstelling kon inschrijven. Mevr. S. n. Kuypers. vrijwillig medewerkster op de stand van de Mij-, schreef de namen van het echt paar op. De heer en mevr. Bleiker waren al lang van plan om lid te worden en de vruchten te plukken van de adviezen die de Mij. verstrekt. Tij dens de wandeling over het Floriade- terrein viel het besluit. Vrouwe Fortuna lachte het echt paar toe. Als tegenprestatie kreeg het ojn. bloemen en een cheque. jji het ziekenhuis van Skander- borg Jutland, heeft een felle brand gewoed. Alle 85 zieken konden tijdig in veiligheid worden gebracht De bovenste verdieping van het gebouw is geheel vernield. Naar wij uit welingelichte brort ver nemen, heeft men in Haagse kringei; wel verwacht, dat de minister ziet in de brief zou onthouden van argu menteren. De bewindsman namelijk zo zegt men kent de inhoud var het rapport over de rentabiliteitsver wachtingen van de Coen- en IJ-tun- nelprojecten. Dit rapport van het, Centraal Plan bureau (met. medewerking van Rijks waterstaat en diensten van Publiek: Werken van Amsterdam;, uitge bracht op verzoek van de toenmalig: minister Algera. zou zich immers on omwonden uitspreken ten gunste var de IJ-tunnel. Reeds op 13 augustus van het vo rige jaar publiceerden wij de conelu sie van het rapport: de IJ-tunnel ii eerder rendabel. Het is daarna akelig stil geworder rond dit rapport. Dit is te begrijpet zo zei men ons omdat het lijvig: rapport een schat van gegevens c« berekeningen zou bevatten, die all: sterk voor eerdere bouw van de IJ- tunnel pleiten. Het is dei-halve begrijpelijk al dus onze zegslieden dat de minis ter er niets voor voelt dit voor d: Coentunn»! zo fatale rapport open baar te «aken en dat hij ondank! aandringen van leden van de Ka mers nog steeds weigert inzag: te geven. Naar verluidt zou het rapport dui delijk stellen dot de IJ-tunnel a) binnen enkele jaren rendabel zou zijn, terwijl dat van de Coentunne! binnen afzienbare tijd niet te ver wachten is. Bovendien zou de rentabi liteit van de IJ-tunnel enkele tiental- len jaren, lang steeds hoger blijven liggen dan die van de Coentunnel. Minister Korthals heeft- er geen en- kei belang bij bekend te laten wor den. dat de Amsterdamse investe ring van 22 miljoen gulden in de IJ-tunnel nationaal economisch een ernstige verliespost betekent, indien deze tunnel niet als eerste zou wor den gebouwd. De minister had er evenmin be hoefte aan in te gaan op het fei' dat de u-tunnel functies vervult, die rie Coentunnel nooit KAN vervullen. De IJ-tunnel zou de verbinding vor men tussen twee delen van de stad. en zou een belangrijke functie krij gen voor het openbaar vervoer. Reeds nu maken werknemers, wo nend in de westelijke tuinsteden en werkend in Noord, in belangrijke mate gebruik van trams of bus. om dat de afstand voor de fiets te groot is geworden. De uitbreidingen van Amsterdam, die nog steeds in voile gang zijn. versterken in toenemen de mate de functie van de IJ-tunnel voor het openbaar vervoer. Het ligt voor de hand en men mag aannemen dat de minister dat weet dat de in deze lijd zo be langrijke winst aan vrije tijd voor de arbeidende bevolking voor de IJ-tun nel altijd miljoenen uren méér zal bedragen dan voor dc Coentunnel. Evenzeer is aan te nemen, dat liet de minister bekend is, dat de bij drage aan het nationale inkomen van de Coentunnel tientallen mil joen guldens lager ligt dan die van de IJ-tunnel. Bovenstaande inlichtingen van Haagse zijde doen ons vermoeden, dat het rapport van het Cr:-, raai Planbureau, dat naar men zegt uit sluitend aan de minister bekend is. beschouwingen bevat, die zozeer de moeite waard zijn voor een even tuele verdere discussie, dat open baarmaking een dringende zaak mag heten. De gegevens, door onze zegslieden als vaststaand verteld, wettigen dc verwachting, dat aan liet Nederland se volk en met name de Amsterdam mers en de Zaankantcrs een volledig inzicht over de bevindingen van de commissie van het Cenlraai Planbu reau niet mag worden onthouden. Vanaf vrijdag zal het Nederlandse publiek van het nieuwe ver maak Cinerama kunnen genieten. Dan opent het theater aan de Rotterdamse Westblaak voor het gewone betalende publiek. Maar nu reeds geeft men introducerende voorstellingen. En het zal wei niet zonder hoop op doeltreffende „mond-reclame" zijn geweest, dat men gisteren achthonderd RET-mannen de film Dit is Cinerama heeft laten zien. Uit de opgewekte reacties van het publiek bleek wel, dat de nieuwe sensatie succes had. Zoals de slagzin duidelijk maakt, wil Cinerama de illusie geven dat „u er midden in zit". Door uit drie cabines drie filmstroken naast elkaar op een enorm, sterk gebogen doek te projecteren, krijgt men een tot dusver ongekende ruimte en diepte. Dat die stroken dikwijls niet zo heel erg goed passen en meisjes, die toe vallig op de grens staan zo nu en dan een oor wordt afgerukt is een technische onvolkomenheid, waar voor men wel een oplossing zal we ten te vinden. Dat de plaatse» aan REIhHMMIMM ÈimM (Van. een onzer verslaggevers) „De regering is onvoldoende voorgelicht over dc IJ-tunnel. Als zij kennis had genomen van het vertrouwelijk rapport van het Centraal Planbureau, de beschouwingen van de commissie-De Vos van Steen- wijk en de Amsterdamse verkeersstudies, had zij zeker aan de IJ- ff tunnel de voorkeur gegeven. Deze rapporten wijzen uit: De IJ-tunnel verdient de voorkeur." I Dat zei gisteravond de Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall fi op Schiphol/na zijn overhaaste terugkeer van vakantie uit Sorrento in Italië om van nabij de laatste ontwikkelingen rond de IJ-tunnel te kunnen volgen. I De burgemeester, die ook Eerste-Kamerlid is, wilde vandaag in Den 1 Haag aanwezig zijn bij de mogelijke heropening van het debat over het tunnelvraagstuk, f Nadrukkelijk zei hij: „Ik ben met vakantie gegaan, omdat ik op goede gronden het vertrouwen had dat de regering de bouw van de IJ-tunnel zou goedkeuren. Ik was ervan overtuigd dat wij de ver- gunning zouden krijgen. Het is een verschrikkelijke tegenslag. Er zal p vastgesteld moeten worden dat (indien Amsterdam verliest) het ten onrechte verloren heeft." De burgemeester was duidelijk verbaasd over de brief van de rege- l> ring aan Amsterdam, waarin gesteld werd dat nog geen overeen- 'h stemming was bereikt- over de gedeeltelijke verplaatsing van het marine-etablissement in het Oosterdok. „At maanden geleden bestond er tussen mij en de staatssecretaris van Marine geen verschil van mening over het principe van de ver plaatsing; inmiddels zijn wij het eens geworden over het programma van eisen dat aan deze zaak ten grondslag ligt," aldus de burge meester. X Zijn verbazing over het regeringsveto ten aanzien van de IJ-tunnel was te groter, omdat Amsterdam zich bereid heeft verklaard dit werk /- zelf uit te voeren binnen het kader van zijn. totale investeringspro- gram. De hoofdstad is bereid andere werken voor dit doel te ver- 'ragen. de zijkant van het theater groteske vertekeningen te zien geven, is heel wat bezwaarlijker. Om „er midden in te zitten" moet men inderdaad mid den in de zaal zitten! Deze eerste Cineramafilm bestaat uit een propagandistische inleiding van Lowell Thomas, die de hele beeldende kunst vanaf twintigdui zend jaar geleden bekroond ziet door Cinerama, en uit elf verschillende filmpjes. Eerst rijdt men in een wagentje op een New-Yorkse achtbaan. Dan vliegt men per helikopter naar de Niagara-watervallen. Vervolgens ziet men in zwart-wit het Long Island- koor in een kerk zingen. Een gon- deivaart door Venetië, een reportage van een parade in Edinburg, een op treden van de Wiener Sangerknaben in het park van Schloss Scb.önbrunn, een stierengevecht in Madrid, enige Spaanse dansen, een opvoering van de Aïda in de Scala van Milaan en een lange vliegtocht -boven Amerika vertonen de mogelijkheden van het nieuwe procédé. Het frappantst blijken die mo- lijkheden tijdens het ritje in de achtbaan en de tochtjes per vlieg tuig. Inderdaad weet de nieuwe techniek meer dan één van de vorige het gevoel te geven van „echtheid". De vliegtocht over Amerika, die zijn climax vindt in een stunt-vlucht tussen, en over geweldige rotsen, trekt het pu bliek overrompelend het grandioze landschap in. Bijzonder aardig is het ook om in een bootje mee te varen door de Cypress Gardens in Florida. Dat reclamefilmpje bewees ook de zin van het stereofonische geluid, want de vele lawaaien schenen van de plaats te komen waar zij volgens het beeld werden veroorzaakt. Noch bij de kerkzang, noch bij de Aïda. noch bij de zang van de Weense jon getjes wordt dat effect bereikt. Het geiuid is daar oorverdovend maar allerminst „echt". De film Dit is Cinerama is de eer ste van een reeks. Konder twijfel heeft men intussen het procédé al verfijnd en zullen wij in de toekomst overtuigender produkten van de nieuwe techniek te zien krijgen. Maar deze eerste film maakt al wel duidelijk, dat Cinerama voorlopig geen artistieke verdiensten heeft. Het gaat hier om stunts. Hoe ver bluffend de technische prestatie ook mag zijn. de film-als-kunst keert in Cinerama terug tot zijn prille jeugd. De makers willen dat u „o" en „a" zegt, zoals uw ouders of grootouders een halve eeuw geleden „o" en „a' zeiden, toen zij op een wit scherm voor het eerst fotografische beelden zagen bewegen tijdens de kermis. ALFRED KOSSMANN Tijdens de opnamen voor haar nieuwst film .Jtisate di gioia" in Rome heeft de beroemde Itali aanse filmster Anna Magnani bij een val haar u gebroken. On danks de hierdoor vergrote u- blieke belangstelling liep zij er toch een beetje, zielig bij. (Van een onzer verslaggevers) Minister Toxopeus, die in het ka binet met staatssecretaris Bot be last is met de zorg over Nieuw-Gui- uea, stelt zich voor In het najaar een bezoek aan dit eiland te brengen. De minister, die nog nimmer in de tropen is geweest, wil zich op de hoogte stellen van de situatie. De verwachting is, dat hij ha zijn be zoek aan Nieuw-Guinea zal door- reizen naar Australië om besprekin gen te voeren met de Australische regering. (Van een onzer verslaggevers) Talloze emmers water, bezems en boenders z(jn eraan te pas gekomen om Werkendam cementvrij te ma ken. De grijze laag, die na de ont ploffing van dc cementsilo vrijdag nacht op huizen en tuinen in het dorp werd gelegd, is door de bewo ners vrijwel geheel opgeruimd. Het kostte hier en daar wel veel moeite om de door de regen koekende cement van ramen en muren te ver wijderen. De daken heeft men in de meeste gevallen maar grijs gelaten. Naar de oorzaak van de ontplof fing in de silo. die een dag tevoren in gebruik was gesteld, is een onder zoek gaande. Advertentie I.M. Van de daders van de overval op de 69-jarige weduwe Jaatje Mijntje de Groot-Koeleman te Baanhoek (gemeente Sliedrecht) ontbreekt nog ieder spoor. De Sliedrechtse politie, die het onderzoek in handen heeft, kon ondanks de hulp van een speur hond nog geen arrestaties verrichten. De bejaarde vrouw werd in de nacht van zaterdag op zondag in haar eenzame woning overvallen door twee mannen, die haar mishan delden en haar van ruim 70 be roofden. Dc vrouw werd licht, ge wond en verblijft op het ogenblik "bij familie. Cholesterol is een bepaalde vetachtige stof in ons bloed, die voor een deel wordt opge nomen uit dierlijk voedsel, maar ook in ons eigen lichaam kan worden gemaakt. Medici over de gehele wereld houden zich 'al jaren bezig met de vraag of een hoog cholesterol gehalte van het bloed het ont staan van bepaalde vaatafwij kingen in de hand werkt. In Zutphen wordt aan het eind van deze maand een voor ons land uniek bevolkings onderzoek afgesloten, waarbij onder meer deze zelfde vraag een rol speelt. Voor dit onder zoek, dat uitgaat van de Voe dingsraad, is de vrijwillige medewerking - gevraagd van duizend, volstrekt willekeurig gekozen mannelijke Inwoners tussen 40 en 59 jaar. Naast het Algemeen Zieken huis in Zutphen staat een fris geschilderde gele barak, waar een medische staf sinds 2 mei onafgebroken in de weer is met het verzamelen van ge gevens. Elke middag van 1—5 uur en elke avond van 18.30 22.30 uur worden de vrijwilli gers uit de stad met open armen ontvangen: het uitvoe rig en gedegen onderzoek van elke 'patiënt' vergt anderhalf tot twee uur. Tot dusver heb ben ruim 800 van de 1000 man nen aan de oproep gehoor ge geven. 'Wij zijn dus een heel eind op streek,* zegt prof. dr. F. S. F. van Buchem, die de super visie heeft bij dit onderzoek, 'maar om die laatste 200 hier te krijgen, ddt is de moeilijk heid!' Deze 63-jarige oud-hoog leraar in de interne genees kunde aan de Groningse uni versiteit is een kleine, zacht moedige figuur met grijswit achterover gekamd haar, een smal gezicht en een ontwape nende beminnelijkheid. Hij past precies in het kamertje waarin hij mij ontvangt, maar dan moeten we ons ook geen van beiden bewegen. In zeer voorzichtige bewoor dingen, met grote slagen om de arm, vertelt hij mij met z'n wat hoge stem van dit belang wekkende onderzoek. Ik zei u al, dit onderzoek gaat uit van de Voedingsraad. U moet dit in internationaal verband zien. Er zijn in ons land, maar ook in andere lan den eh met name in de Ver enigde Staten, veel mensen die lijden aan vaatziekten. Vaat ziekten kunnen aanleiding geven tot ernstige complica ties in de bloedcirculatie. Nu blijkt, dat deze vaatafwijkin gen de laatste jaren veel vaker voorkomen dan vroeger. Ik heb bij het Centraal Bu reau voor de Statistiek cijfers opgevraagd over de aange geven doodsoorzaken in de jaren '53 tot '58. Toen bleek me, dat het aantal sterfgeval len bij mannen aan complica ties van vaatziekten met meer dan 50 percent gestegen was. Voor vrouwen was dit cijfer minder groot, maar ook hier viel een belangrijke stijging te zien. Op deze cijfers vait natuur lijk niets af te dingen. Niet altijd kan een doodsoorzaak met grote zekerheid worden vastgesteld. Maar niettemin bevestigen deze cijfers een in druk die bij de meeste clinici reeds lang bestond. Men tracht nu de factoren te achterhalen, die verantwoordelijk zijn voor deze stijging en dus een recht streekse bedreiging vormen van de volksgezondheid. Tegen deze achtergrond moet u dit onderzoek zien. Waarom juist in Zutphen? In de eerste plaats, omdat dit een kleine stad is, waar de oudere bevolking niet sterk wisselt. In de tweede plaats Is hier vroeger al eens een ander soort onderzoek geweest, waar bij de hulpvaardigheid van de bevolking en de plaatselijke medici sterk opviel. We hebben een volkomen willekeurige greep gedaan uit de 2400 Zutphenaren in de leeftijdsgroep van 40 tot 59 jaar en we hopen van harte, dat ze alle duizend zullen komen, opdat we althans sta tistisch bezien, verantwoord kunnen werken. Dit is, wat we doen. We gaan op een heel grondige manier na of deze mensen bepaalde vaatafwijkingen hebben. De meesten voel -n zich gezond, maar bij enkelen hebben we bepaalde ziekteverschijnselen geconstateerd. In een dergelijk geval wordt de behandelend geneesheer op de hoogte ge steld. Van elke vrijwilliger wordt het cholesterolgehalte van het bloed bepaald. Tegelijkertijd gaan diëtisten de stad in. Zij bezoeken het ge zin van de betrokkene en leg gen in een uitvoerig rapport de aard en samenstelling van de voeding vast. Van zestig tot zeventig mannen wordt boven dien het voedsel van één week verzameld en chemisch geana lyseerd. Op deze wijze proberen we vast te stellen of en in welke mate er verband bestaat tus sen bepaalde vaatafwijkingen en het cholesterolgehalte. Bo vendien trachten we een ant woord te vinden op de vraag of er verband bestaat tussen de vaatafwijking en de aard van de voeding en ten slotte willen we onderzoeken of die voeding zelf van invloed is op het cholesterolgehalte in het bloed.' Onder supervisie van prof. Ancel Keys, een Amerikaans geleerde, zijn dergelijke bevol kingsonderzoekingen (zij het op minder uitvoerige wijze) ook gedaan in Italië, Finland en op Kreta, De verwerking van de resultaten van het onder zoek in Zutphen, die voorlopig nog wel jaren op zich zal laten wachten, zal dan ook met prof. Keys worden besproken om na te gaan of vergelijkbare uit komsten zijn verkregen. 'Professor Keys gelooft, dat er een bepaald verband be staat. Ik voor mij ben hiervan nog niet geheel overtuigd,' zegt prof. Van Buchem voorzichtig, 'maar in elk geval nemen we ons voor, over een jaar of vijf naar Zutphen terug te komen en onze "patiënten" opnieuw te onderzoeken. Dat lijkt me erg interessant en daar stel ik me veel van voortenmin ste als we weer voldoende medewerking krijgen!' WILLY LEVIE (Van onze landbouwredactie) De sectie agrarische vragen van de Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft een rapport uitgegeven over het beschikbaar stellen van grond aan tuinders, die door stadsuitbreidingen worden verdreven Het gaat daarbij vooral om vestiging van tuinders in de zgn, B-driehoek tussen Berkel, Bleiswijk en Bergsehenhoek. Het rapport sluit aan, op een studie over deze zaak door een commissie ingesteld door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland. De werkgroep land- en tuinbouw die het rapport voor de sectie van de WBS heeft opgesteld, zegt grote waardering te hebben voor de voor stellen van de provinciale commissie, waarin o.a. wordt geadviseerd tot de vorming van een stichting, waarin de belanghebbende groeperingen, (gemeenten, land- en tuinbouw) en enige adviserende deskundigen zit ting zullen hebben. De werkgroep land- en tuinbouw, zo wordt gezegd, is van oordeel dat de stichting teneinde grond te ver werven er in de eerste plaats naar zal dienen te streven de benodigde grond in der minne aan te kopen: er zullen zich echter situaties kun nen voordoen, die het gewenst ma ken, dat de stichting ook onteige ning kan toepassen. Een speciale wet, waarbij de verwerving van grond en de uitvoering van het des betreffende plan van algemeen nut w-orden verklaard, zal noodzakelijk zijn. De werkgroep doet. ten slotte een beroep op de besturen van de be trokken gemeenten in Zuid-Holland om medewerking te verlenen aan de totstandkoming van. het door het provinciaal bestuur opgestelde plan, dat naar haar oordeel in het alge meen voor de provincie Zuid-Hol land een goede oplossing biedt voor het urgente waagstuk van het schep pen van economische en sociaal ver antwoorde vestlgingsmogelfjkheden ten behoeve van de door stadsuit breiding verdreven tuinders. (Van een onzer verslaggevers) Uit een bedrag van 10.000, dat dr. W. Drees bij zjjn huldiging op hel congres van 1959 van de leden der PvdA heeft ontvangen, hebben thans vier jongere academici een bijdrage ontvangen. Dr. Drees had een deel van het geld bestemd voor aanmoediging van jongere accademici. „die studies on derhanden hebben, die voor de ont wikkeling van het socialistisch den ken van betekenis kunnen worden geacht." Ook ontvin gde Dr. Wiardi Beek man Stichting een bedrag dat besteed zal worden voor het verlenen van een opdracht voor een studie op sociaal gebied. Reeds eerder is bekend gemaakt, dat een deel van de 10.000 ten goede is gekomen aan de Henri Polakschool in Israël. Een boek met dit merk Is een waardevol werk

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2