Geen beperking van investeringsaftrek bi.j zeescheepvaart l ïnarmnn* w All Sluizen in Maas overbelast zwaar Anna Blaman had nieuwe roman op enkele bladzijden na voltooid mm ujtpjTeiEüÊS mm siw-zeselsü In zaak-Marcel S.: Onderzoek naar gedrag van politie-officieren Zilveren Anjer voor D. Kamminga, W. Maas en Joh. G. Wertheim Energiehal leeg Reders vraf (en Tweede Kamer: Bier ventende melkboeren niet op de foto m Automarkt is scharrelhandel, zegt officier IJ muiden rook naar ammoniak Harpisten uit 7 landen bijeen floriadej Schoonzoon met pas gekocht mes neergestoken Meevaller voor honderd onderwijzers AKKERTJES TOSSES Kandidaadstelling Eerste Kamer Dag rozen i Gouden Esso Extra Motor Oil HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 JULI 1960 PAGINA 3 i Roem Nieuwe roman Boeiende vrouw n Let op, mevrouw! FELISOL écht kleurecht De. heer J. B. Shearns zal op 21 juli de internationale (schept u even adem?) bloem- sierkunsttentoonstelling Fleur- ap-lnterflora openen, maar de heer J. Vogel, bloemist-arran geur te Vlaardingen, had tot taak om de daaraan vooraf gaande expositie, Rozen- en Lathyrusfestival, af te breken, 't Laatste karwei lijkt ons 't moeilijkst. Het zo geslaagde festijn van rozen en lathyrus behoorde zondagnacht voorgoed tot liet verleden. Een prettig verleden, ook voor de heer Vogel, die succes met zijn arrangement heeft gehad. Ooievaarsbek Massage De Koninklijke Nederlandse Redersvereniging heeft er op aange drongen, dat de per 30 april 1960 ingevoerde beperking van de in vesteringsaftrek en de vervroegde afschrijving niet van toepassing wordt verklaard op de zeescheepvaart evenals op de luchtvaart. De redersvereniging heeft deze wens uitgesproken in een memorandum aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp betreffende de regelen van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. De redersvereni ging betreurt, dat de maatregel van de minister en de staatssecretaris van financiën voor het gehele be drijfsleven is getroffen en dat geen rekening is gehouden met de bijzon dere positie van de zeescheepvaart. Hierdoor wordt ook een sector ge troffen. waar voor het ontstaan van spanningen als waartegen de maat regel is gericht, geen gevaar be staat. De redersvereniging zegt dat con tinuïteit in de vervangingsprogram ma's van de Nederlandse rederijen een gebiedende eis is en dat deze con tinuïteit door de maatregel flnincieel ernstig wordt bemoeilijkt, en dit in een periode waarin binnen niet al te lange tijd een belastingheziening mag worden tegemoet gezien, welke, naar de redersvereniging stellig verwacht, met de speciale positie van de Neder landse koopvaardij rekening zal hou den. In de Aziatische Sowjet-republiek Kirghizie is in het centrale Tien Shan-gebergte. op een hoogte van 3200 meter een tunnel gebouwd, die deel uitmaakt van de autoweg van Froenze naar Osh. Dit is de hoogste tunnel ter wereld. Advertentie I.M.. In zo'n volle bus o( trein kunt U gemakkelijk last krijgen van hoofd pijn. Neem daarom "Akkertjes" mee op reis. Ze maken U vlug weer fit. (Van een onzer verslaggevers) Bier ventende melkboeren zijn on langs op een zaterdagmiddag het fotografisch doelwit geweest van de heer J. R. F. Jansen te Zevenaar, bestuurslid van het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Alkoholhouden- de Dranken. Hij richtte op hen de lens om telkens in één klap over treding van de drankwet, de vesti gingswet en de ventverordening vast te leggen. Toen de melkboeren echter merk ten wat er aan de hand was, lieten zij een bestelwagen met bier achter hun melkbar rijden, zodat er geen sprake meer was van venten, maar van het uitvoeren van bestellingen. De politie kon in dat geval niet han delend optreden. Deze kwestie is besproken in de vergadering, die het bedrijfschap gisteren in Den Haag heeft gehou den. Daarbij kwam ook de verkoop van bier, andere zwakalboholische en alkoholvvije dranken in avondwin kels en ijszaken ter sprake. Als deze zaken geen verlof hebben, betekent dit overtreding van de vestigingswet, de winkelsluitingswet en de drank wet. aldus de mening van het be drijfschap. dat van de ministers van Economische en Sociale Zaken aan dacht voor deze toestand zal vragen. De Nederlander G. v. d. K. is in Oostenrijk tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld wegens medeplich tigheid in een zwendelaffaire waarbij voor 875.000 gulden aan gelden van de katholieke kerk was gestakn. (Van een onzer verslaggevers) De Justitie in Maastricht is zich opnieuw gaan bezighouden met de strafzaak tegen Marcel S., de sportvlieger en handelaar in bouw materialen in Maastricht, die onlangs werd verdacht van het opzet telijk laten neerstorten van een vliegtuig (maar op dit punt werd vrijgesproken). (Van een onzer verslaggevers) Op de Maas is het scheepvaartverkeer zó druk, dat de wacht tijden voor sommige sluizen vaak oplopen tot twee volle dagen. De schippers klagen dan ook steen en been, want elk aldus ver loren etmaal kost gemiddeld 5OU. Hun gezamenlijke verlet wordt geschat op ruim een ton per dag. Vooral bij Sambeek ontstaan opstoppingen van formaat Dinsdagmorgen lagen daar meer dan tweehonderd schepen In een eindeloos lijkende rij voor anker. Op het hoofdbureau van politie is gistermiddag, op verzoek van de of ficier van Justitie, de echtgenote van Marcel S. verhoord door een rijks rechercheur en een hoofdinspecteur van politie in Den Bosch, die een on derzoek moeten instellen naar de kwestie jhr. De Beaufort. Mevrouw S. heeft tijdens de zitting van de Maastrichtse rechtbank ver klaard dat majoor De Beaufort, offi cii- van de luchtvaartdienst van de rijkspolitie, die het onderzoek tegen S. destijds heeft gesteld, haar valse lijk heeft ingelicht. Volgens haar zou de majoor, in een poging om haar te intimideren, hebben gezegd: „Uw man heeft reeds bekend". De majoor heeft dit tijdens diezelfde zitting heiden stonden onder ede met de meeste klem ontkend. Van de kant van de verdediging en I de verdachte is voor de rechtbank meermalen ernstige kritiek geleverd i op het politieonderzoek. De heer Marcel S. vertelde ons vanmorgen: „Nu ik weer op vrije voeten ben en meer mogelijkheden heb om alles te onderzoeken zuilen heel wat mensen niet rustig meer slapen. Wij komen binnenkort met onthullingen". Vanmorgen heeft hij beroep tegen het vonnis van de Maastrichtse rechtbank aangetekend. Ook de offi cier is niet van plan zich bij het von nis (vrijspraak op de meeste pun ten) neer te leggen. Margrele i jtsch heet dit klei ne meisje met. haar pop. Zij is zeven jaar oud en afkomstig uit Roemen' i. Onlangs heeft zij de Oostenrijkse nationaliteit gekre gen. want. zij woont met haar fa milie in een Oostenrijks vluchte lingenkamp. Dinsdagmiddag is Margrcte met nog dertien andere kinderen uit kampen in Hoek van Holland aangekomen voor een vakantie van zes weken, waarin zij onbe kommerd in- gewone huizen en in gewone gezinnen zullen wonen 'en naar hartelust zullen kunnen spelen in de vrije Nederlandse zeelucht. De kleine Margrele was al snel ingeburgerd bij de familie Be nard in de Prins Hendrikstraat, zoals nog zo'n zeshonderd kin deren van haar reisgroep in Ne derlandse gezinnen e enharteiijk onthaal vonden. (Van een onzer verslaggevers) „De grootste scharrelhandel die er bestaat en een grof schandaal" is de Utrechtse automarkt, volgens de of ficier van Justitie bij het kanton gerecht te Vianen. De rechter legde boeten van 20 tot 50 gulden op aan een lange rij van verdachten die geen kentekenbewijs van hun op de automarkt gekochte auto's hadden. Een merkwaardig voorbeeld van de „scharrelhandel" leverde een fou- ragehandelaar uit Bleskensgraaf op, die in Utrecht een wagen kocht. Het kentekenbewijs stond op naam van iemand die de auto al maanden te voren had verkocht aan een Dord- tenaar die hem. op zijn beurt had ge ruild voor een tv-toestel. De radio- handelaar was met het voertuig ten slotte naar de automarkt getogen. Een doordringende ammoniakgeur heeft gistermiddag meer dan een uur over het hele havengebied van IJmuiden gehangen, nadat een lei ding in het koelhuis Frigo was ge sprongen. In de kamer waar het lek ontstond, verspreidde de damp zich zo snel, dat men de afsluiters niet meer kon be reiken. De Velser brandweer heeft daarom een uur lang de machineka mer onder water gezet. Ook werd een gedeelte van het dak weggebroken, zodat de damp beter kon ontsnappen. Pas na geruime tijci konden twee brandweerlieden met zuurstofmas kers tot de afsluitkranen doordringen. Neus aan neus Itggen de. schepen te wachten op de Maas. Gisteren heeft in de provinciale hoofdsteden van Groningen, Drente, Overijssel, Gelderland en Zuid-Hol land de kandidaatstelling voor de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer plaats gelrad. In Zuid-Holland zijn ingediend: twee lijsten van de PvdA, twee lijsten van de KVP en een van de VVD, AR, CHU, SGP en CPN. In Groningen, Drente en Overijssel zijn door de PvdA, KVP, AR, CHU, VVD en CPN gelijkluidende lijsten ingediend. In Gelderland zijn door de PvdA. AR. CHU, en VVD dezelfde lijsten ingediend als in Groningen, Drente en Overijssel. De KVP zal in deze provincie met een verbonden lijst uitkomen. De CPN die in Gel derland geen statenleden heeft, heeft in deze provincie geen lijst ingediend. Advertentie I.M. In Huize Land en Bosch te 's-Gra- veland zal van zaterdag- 23 tot en met zaterdag 30 juli een internationale harpweek worden gehouden. Voor drachten en concerten zullen hier worden gegeven door vooraanstaande harpisten uit Nederland, Zwitserland, België. Ierland. Spanje. Duitsland en Frankrijk. Tevens werken aan deze harpweek mee de musicologe jonk vrouw Henrietta van Lennep, de di rigent André Rieu, de sopraan Dora Lindeman, de zanger Harry van Oss en de componist Hans Henkemans. Oorzaak van deze 'knoop': De veel* te geringe capaciteit van de sluis plus een uitzonderlijk hoog aanbod van passanten. Elk schutten (van gemiddeld tien schepen) duurt ruim twee uur. Er wordt gewerkt van vroeg tot laat, maar desondanks kan men de achter stand maar niet inlopen. Steeds meer schepen hopen zich op. Er wordt uitzonderlijk veel zand en grint vervoerd van Limburg naar Holland, verder Kwam er een sterke opleving van het kolen trans port per schip-. De Duitse mijnen rondom Akeu vervoeren tegenwoor dig hun produktie via onze water wegen naar litin achterland. De om weg via Julianakanaal. Maas. Maas-Waalkanaal en Waal blijkt niettemin enkele guldens goed koper dan rechtstreekse aflevering per spoor. Daar komt nog bij de normale ont wikkeling van de scheepvaart, die toeneemt met de groeiende industrie van Limburg. Ook zijn hier een aan tal nieuwe produkten aan het trans porepakket toegevoegd, zoals bij voor beeld gebroken mijnsteen voor de Deltawerken. Ten slotte nam de door voer van België naar Duitsland een grote vlucht. Rijkswaterstaat heett deze groei niet, kunnen bijhouden. Want som mige sluizen werken nog met sche ma's, die dateren van voor de oorlog. Schippers bij Sambeek vertelden, dat de capaciteit hier precies de helft te klein is. De sluis 260 meter lang zou een tweede bassin moeten krijgen. Prins Berhard heeft vanochtend, als regent van het zijn naam dragende fonds, voor de tiende keer de onderscheiding van de Zilve ren Anjer uitgereikt tijdens een plechtige zitting van het bestuur van het fonds in het gebouw der Nederlandse Handel Maatschappij in Amsterdam. 5^7 LPQ Bescherm uw motor als hij loopt en ah hij stilstaat niet POSIBLUO MET ESSO BENT U BETER UIT! TJoewel Anna Blaman wist, dat haar hartaandoening ernstig was. maakte zij zich de laatste tijd nauwelijks ongerust. Zij wilde le ven. Daarom ontzag zij zicli zo veel mogelijk. Wanneer zij 's avonds een lezing moest hou den. bleef zij overdag- in bed. De afgelopen winter onttrok zij zich aan vele verplichtingen, omdat zij alle beschikbare gezondheid wilde wijden aan haar nieuwe roman. Het strenge regiem heeft ten slotte niet mogen baten. Nu is zij vredig in haar slaap overleden. Een lieve en bewonderenswaar dige vrouw is aan haar vele vrien den ontvallen; de wereld van de Nederlandse letterkunde is aan merkelijk verarmd. Anna Blaman. zü heette eigenlijk Jo Vrugt, werd 31 januari 1906 te Rotterdam geboren» Zij werd onder wijzeres, behaalde diploma Frans MO A en gaf privé-les Zij schreef in haar jeugd, maar publiceerde pas in 1942 haar eerste toman: „Vrouw en vriend". In 1948 werd zij beroemd door „Eenzaam avontuur". Het was een soort beroemdheid die haar ongelukkig maakte. Er zijn schrijvers die zich behageüjk voelen wanneer zij schandaal verwekken. Anna Blaman echter voelde zich ver drietig en opgejaagd. De fatsoens rakkerij. het twistgeschrijf, de spot. een niet erg fijnzinnige boekhande laarsstunt deprimeerden haar. Zij meende verkeerd begrepen te zijn. En zij wérd ook verkeerd begrepen. Want al schreef zij openhartig en in telligent over verliefdheid en harts tocht. zij was allerminst cynisch of uitdagend. Dat. bleek wel overduide lijk uit haai- volgende boeken, die minder opschudding verwekten, maar bewonderd werden door een groot en verstandig publiek. „De Kruisvaar der" uit 1950. „Op leven en dood" uit 1954. de verhalenbundels „Ram Horna" (1951) en „Overdag" (1957) bevestieden haar talent, en haar roem. Verscheidene prijzen beloonden haar verdiensten. Hoeveel .mannelijks" Anna Blaman ook had of scheen te hebben, zij was in haar literaire werk vee! „vrouwe lijker" dan men aanvankelijk dacht. Haar belangstelling concentreerde zich op de liefdesrelaties, zij liet, tel kens weer zien hoe mensen in hartstocht en in hoop-op-begrip elkander naderen, maar worden teruggestoten in hun eenzaamheid Deze tragiek van de nooit vervulde hartstocht leidde bij haar tot een sterke morele bekommernis. Men kan dat ook zien in de roman, waaraan zij tot aan haar dood werkte, „De verliezers". Zij heeft het boek niet kunnen vol tooien. Vorige weck vertelde '4j. dat. er nog een veertigtal bladzijden aan het reeds omvangrijke manuscript moesten worden toegevoegd. Ik heb het boek. voorzover het klaar was, gelezen. Het zou haar gaafste roman zijn geworden. Zfj drukte haar bedoelingen zo uit: „Eenzaam avontuur" is de roman van de verliefdheid. „De verliezers" de roman van de liefde. Om die re latie tussen de twee verhalen te laten blijken, noemde zij nu haar man nelijke hoofdpersoon Kostiaan. Zoals men zich zal herinneren, heet de hoofdpersoon van „Eenzaam avon tuur" Kosta. Het boek vertelt over een man, die met trouwe zorg zijn echtgenote tot haar dood heeft verpleegd, bijgestaan door de wijkverpleegster Driekje. Als zijn vrouw gestorven is. heeft hij Driekje nog nodig, eerst om prak tische redenen, dan omdat hij tneent van haar te zijn gaan houden. Het boek moest somber eindigen: de on baatzuchtige goedheid van Driekje had verschrikkelijke gevolgen. Kos tiaan zou zelfmoord plegen: Driekjes diepe vriendschap met een andere verpleegster, Bertha, zou worden vernield. Nog knapper dan vroeger heeft Anna Blaman in dit boek haar merk waardige praatstijl ontwikkeld. Zij weeft de monologen van haar perso nages dooreen, zodat een bepaalde gebeurtenis vanuit een telkens andere opvatting verteld wordt, zonder dat het verhaal wordt onderbroken. Dok in „De verliezers" wordt men weer getroffen door de pijnlijke nauwge zetheid waarmee menselijke relaties worden onderzocht en te licht be vonden. Deze aangrijpende tragedie van de goedheid toont Anna Bla man echter ook als een wijze en geresigneerde vrouw. Het boek zal we! kunnen verschijnen, al is het niet helemaal voltooid. Anna Blaman is gestorven. Wij herdenken haar nu, zoals zij een enkele weck geleden zeer bedroefd cie schrijfster Ida Simons herdacht, met wie zij vriendschap had gesloten. Zij was hartelijk, intelligent, meelevend, belangstellend en zij kon meeslepend geestig en vrolijk zijn. Zij was een geboren vertelster. Telkens weer luisterde men verbaasd en ver maakt naar haar uitvoerige verhalen. Vele Nederlanders kenden haar van haar lezingen. Zij was lang. zij had een merkwaardig gerekt gezicht en zij liep ietwat gebogen, heel voor zichtig. Als men haar alleen of in gezelschap ontmoette, of als men luisterde naar een van haar lezin gen. werd men getroffen door haar prachtige, warme alt. Die duidelijke, langzame stem scheen zich tot ieder een in de zaal persoonlijk te wenden. En het leek dan we! of de bijziende vrouw achter de katheder alle men sen, die zij nauwelijks zag. met na druk in de ogen keek. Deze illusie van persoonlijke benadering was niet het resultaat van een redenaars- of onderwijzerstrucje. Zeker heeft Anna Blaman de kunst van het doceren en uiteenzetten geleerd in de jaren dat zij onderwijzeres was of particuliere lessen in het Frans gaf. Maar toch: zij wilde zich inderdaad tot iedereen persoonlijk wenden, zij zag nimmer een massa of een groep, zij kende uitsluitend individuen. Zij was een voortreffelijk schrijfster en een boeiende, ver standige, ervaren vrouw. Van ieder gezelschap werd zij het na tuurlijke middelpunt door haar eigenaardige charme. Zij had een sombere kijk op het leven, maar zij leefde gaarne. Wie zich in haar vriendschap heeft verheugd, zal haar zeer missen. ALFRED KOSSMANN De zilveren anjer is dit jaar toe gekend aan: de 75-jarige boekhande laar-uitgever D. J. Kamminga uit Dokkum, de 50-jarige directeur oprichter van de stichting Gaudea- mus, IV. A. F. Maas te Biithoven en de 62-jarige beeldhouwer Johan G. Wertheïm uit Laren, initiatiefnemer cn secretaris der stichting Openhaar Kunstbezit. De heer Kamminga ontving de on derscheiding voor het uitnemende en veelzijdige werk. ten bate van het' plaatselijke en gewestelijke culturele leven, waarvan o.m. worden genoemd, de leiding van de oudheidkamer te Dokkum, het jarenlange voorzitter schap van de federatie van oudheid kamers in Friesland, het stimuleren van Friese volkskunst en van de uit geverij van het Friese boek. In de oorkonde staat als grond van ver lening voorts vermeld, dat het Prins Bernhard Fonds in de heer Kammin- (Van een onzer verslaggevers) De 43-jarige heer A, IV. Kloos is gistermorgen na een ruzie door zijn schoonvader, de 68-jarige H. P. B„ neergestoken op het balkon van zijn woning aan de Ar. Numanstraat 24a te Schiedam. Het slachtoffer is met zes tot acht steken in borst, rug en gezicht in zorgwekkende toestand haar de Dr. Noletstichting gebracht. Na bloedtransfusies is zijn toestand tegen dc avond iets verbeterd. De onenigheid zou zijn ontstaan, doordat terugbetaling van gelêend geld te lang uitbleef. De politie heeft de heer Kloos in. het ziekenhuis een kort verhoor kunnen afnemen, waar uit bleek, dat hij in het geheel niet had verwacht, dat de ruzie zo hoog zou oplopen. Inmiddels is komen vast te staan, dat z(jn schoonvader het dolkmes, waarmee de steken zijn toegebracht, gistermorgen heeft gekocht. De vrouw van de dader en zijn dochter, de echtgenote dus van het slacht offer, die op het ogenblik van de ru zie niet aanwezig waren, ontkennen dat er sprake is van een geschil in de familie. De bewoners van de rustige Nu manstraat zijn gisteren opgeschrikt door het heftige gevecht, dat zich gedeeltelijk op het balkon afspeelde. B. begon te steken, zodra zijn schoonzoon de voordeur opende. De heer Kloos nam daarop de vlucht naar het achterbalkon, waar hij tegen de rand in elkaar zakte. Zjjn schoonvader verliet ogen schijnlijk zeer kalm de woning, raap te het bebloede dolkmes op, dat van het balkon was gevallen, stak het In zijn zak en wandelde weg in de richting van zijn woning aan de Sint-Liduinastraat. Buren zetten per fiets de achter volging in. terwijl een buurvrouw een passerende brigadier van politie alarmeerde, die de man aanhield. ga tevens de arbeid eert van de zeer velen, die naar verdieping streven van het culturele leven door het wek ken van belangstelling voor het eigen karakter van een landstreek. De heer Maas kreeg de zilveren wegens het door hem in 1945 geno men initiatief tot de oprichting van de stichting „Gaudeamus" en de door hem sindsdien als directeur met grote toewijding onafgebroken vrerichte ar beid ter verspreiding en vergroting van de kennis van en het begrip voor de hedendaagse muziek in haar uitingsvormen, haar verband met an dere kunstvormen-en Raar culturele en maatschappelijke betekenis. De Zilveren Anjer is de heer Wert- heim toegekend voor de oorspronke lijkheid, de volharding en het enthou siasme door hem aan de dag gelegd b« de ontwikkeling van zijn plan tot spreiding van de kennis van ons cultuurbezit aan beeldende kunst van vroeger en thans, welke uiteindelijk hebben mogen leiden tot de oprich ting van de stichting Openbaar Kunstbezit, waardoor bij tallozen een nieuw begrip voor en nieuwe kennis van onze cultuurschatten werd ge wekt. Advertentie (I.M.) Tb.riie! stoffen met betFEUSDL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. De IVestduitse minister van Defensie. Strauss, heeft generaal- majoor Alfred Zerbei, t-ot dusver commissaris van het leger, benoemd tot inspecteur van het IVestduitse leger, als opvolger van luitenant-ge neraal Roettinger die drie maanden geleden is overleden. Zerbei is be vorderd tot luitenant-generaal. (Van een onzer verslaggevers) De ongeveer honderd onderwijzers, die in het afgelopen schooljaar uit stel van eerste oefening hebben ge kregen, zullen nu vrijgesteld worden van dienst. Ten minste, als ze aan enkele voorwaarden voldoen: ze moe ten onmisbaar zijn, niet vervangen kunnen worden en nog niet in wer kelijke dienst zijn of zijn geweest. De vrijstelling moet bij de burgemeester worden aangevraagd. Tot en met het schooljaar 196263 zal de vrijstelling tijdelijk zijn, daar na zal zij definitief worden; dan be hoeven de onderwijzers ook niet meer verbonden te blijven aan de school, waarvoor hun uitstel werd verleend voor het schooljaar 195960, I Voor het schooljaar 1960—61 kan aan een beperkt aantal onderwijzers uitstel van eerste oefening worden verleend, ais zij een vacature ver vullen of gaan vervullen aan een twee- of driemansschool bij het ge woon, voortgezet of uitgebreid lager onderwijs in Zeeland, op de Zuid- hollandse eilanden of in een afgele gen gehucht elders in het land. Ver zoeken moeten worden ingediend bij de burgemeester van de gemeente waarin de schooi staat. Degenen die al in werkelijke dienst zijn, komen niet in aanmerking. Evenals voorheen zal in zo ruim mogelijke mate vervroegd verlof wor den verleend aan dienstplichtige on derwijzers. die een functie willen gaan vervullen bfj het lager onder wijs, aldus een mededeling van de minister van Defensie aan de staats secretaris van O. K. en IV. Wat er om klokslag twaalf ge beurde? Ijverige mannen begonnen die nacht van zondag op maandag de Energiehal leeg te ruimen. De twin tigduizend rozen moesten verdwij nen, de tienduizend lathyrusbloemen, de plaggen gras, de vijver, vyfhon- derd kubieke meter zand. En nog veel méér. Vandaag, woensdag, is de Energie-' hal zo goed als Jéég. Twee vracht auto's reden af en aan. Men maakte gebruik van zandtransporteurs. Veer tig man waren er druk mee. En het wonderlijke? Terwijl het feest van rozen en lathyrus lang zaam maar zeker werd weggewist, bouwde men aan de nieuwe tentoon stelling; de zoon van de arrangeur, F. Vogel, was er o.a. tijdens de af braak al flink mee bezig. De bloemen bloeiden de vorige week in voile pracht. We vroegen óf er misschien iets mee gedaan was. Waren ze wellicht naar de zieken huizen gestuurd? De heer Vogel ver- zekerde het ons met klem: „Al die bloemen hebben hun tijd gehad. Ze waren niets meer waard. De bloemen, zijn vernietigd. De buitenlandse in zendingen onder toezicht van de douane". De Vlaardinger "Vogel heeft nog meer te doen op de Floriade. WO hoorden dat hij de ontwerper is van de allerlaatste binnententoonstelifng die van 16 tot en met 25 september in beide hallen zal worden gehouden. IVe hoorden méér: de heer Vogel reist binnenkort naar Turijn om voor ee.n expositie die het volgend laar wordt gehouden de Nederlandse inzending vnn<* een „buitenbeplan- ting" te bekijken. Verder wachten nog de arrangementen van wagens voor het bloemencorso in Rotterdam én voor het grote oogstfeest in hel lVestland. Wie in de Tropische Kas wandelt, denkt dat hij op zachtverend dons loopt zó doorweekt is de grond daar na de formidabele regenbui van vorige week vrijdag. De toegewijde beheerster van die kas, de charmante en kwieke tuin bouwkundige mej. E. van der Laan. lag op haar knieën by een aantal orchideeën, toen wjj haar vroegen of er nog wat nieuws was in haar do mein. Ja. nieuws was er: een Braziliaanse bandje zal vrydag bij de Braziliaanse inzending Braziliaanse muziek ten gehore brengen. En dat in zo'n tro pische hitte Mej. Van der Laan toonde ons een bloeiende waterhyacint, schitterende licht-paarse bloem, die in tropische landen voor de rivieren lastig on kruid is. De stromen kunnen er vol ledig door verstopt raken. Kijk eens naar die bloem: voor Nederland is zij vrij zeldzaam. Waarschijnlijk kan men in die kas binnenkort nog iets leuks zien: een bloeiende Stre'litzin Reginae, de pa- radijsvogelbloem. oranje met blauw. Hij wordt ook wel ooievaarsbek ge noemd. Hoe het zo kon, dc technici bre ken zich er nóg- het hoofd over, maar feit was dat een van de vibro-mas- sage-apparaten plotseling kuren ging vertonen. Het ding hield niet meer op. Iemand had er een kwr-tje in gestopt in de mening één minuut zachtjes door eikaar te worden ge schud. Al spoedig kon hij zich ver bazen over de ongewone lengte van die minuut. Toen hij er drie of vier minuten op had gestaan, stapte de man er in opperste verbazing en een beetje schichtig toch maar af. Het werkte een half uur, een uur. anderhalf uur en al die tijd trok het grommend en met brandende rode lamp ais een magneet de men sen naar zich toe. 's Ayonds maakten technici aan de ongewone dans een eind. Jammer, vond voor.'''.' de jeugd Advertentie t.M 0.25 spoorgeïd in N.S- coupons óf 5.in contanten, 'lil VRAAGT DE WINKELIERS!

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2