Chauffeur en agent sloeg eerst - agent: ALWEER c"auiieur begon Woonwagens keren hardnekkig terug in (overvol) kamp Man met lef Moet u Onderzoek instellen Koers van frank zakt Hongaar vloog „uit wraak'' prostituee naar de keel AL INGEZONDEN? ZONDER COMMENTAAR Oranjebooms Anderhalf jaar geëist Hoofdcommissaris: Pensionhoudster laatste nacht op politiebureau Kuiltjes graven Baby overlijdt na eten van bespoten groenten Olympiade prijsvraag HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 JULI 1960 PAGINA 3 I* I* 1 Op z'n Japans ANDERE LEZING BOZE AGENT KLAPPEN Ach, die clivia OLYMPIADE TIP: Het kan geen toeval zijn dat dezelf de politieman die betrokken is geweest bü het incident met de drie Amsterdamse journalisten op 2 juli, nu weer in het nieuws is gekomen door de manier waarop een vracht autochauffeur door hem is bejegend. Daarom moet ook deze zaak worden uitgezocht. Aan twee mogelijkheden valt te denken. De eerste mogelijk heid is deze, dat deze politiebeambte door persoonlijke of huiselijke om standigheden tot een optreden komt dat in strijd is met wat wij van een Nederlandse politieman verwachten. Tot die persoonlijke omstandigheden zouden ook gerekend kunnen worden de kritiek die op hem in de pers is uitgeoefend op zijn beleid op 2 juli. Hij kan daardoor in een toestand van spanning zijn geraakt die een be heerst en weloverwogen optreden in de weg staat. De tweede mogelijkheid is dat deze politieman de indruk heeft gekre gen, dat een politieman tegen zijn arrestanten mag zeggen wat hij wil en dat ruw optreden door zijn hoog ste chef toch wel wordt gedekt. Dan zou precies zijn gebeurd, wac wij hebben gevreesd na het briefje waar mee de hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie heeft meege deeld dat er niets te verwijten viel, zonder dat hu op de toedracht van de feiten van 2 juli die gepubliceerd- waren nader inging. Dat briefje kon immers alleen maar de indruk wek ken dat de hoofdcommissaris in ie gang van zaken zoals die in de pers was beschreven, niets verwijtbaars zag. Als de tweede mogelijkheid zich heeft voorgedaan, valt er deze keer zeker wat te verwijten. En wel aan de hoofdcommissaris van politie van Amsterdam zelf. Want dan is het incident met de vrachtauto-, chauffeur een gevolg van zijn tekort geschoten beleid. Toen bij het inci dent op de gracht op 2 juli de man die mishandeld was. werd opgebracht en de mannen die 't gedaan hadden vrijuit liepen, werd prompt de regis seur van 'n Italiaanse film enkele da gen later door een der aanvallers de gracht in g trapt. Nu de hoofdcom missaris niets verwijtbaars in de be handeling van de journalisten door een agent van politie heeft kunnen ontdekken, wordt prompt door de zelfde agent van politie een vracht autochauffeur zijn auto ingesmeten. Wij zijn ervan overtuigd, dat in het Amsterdamse politiekorps over deze gang vaa zaken een groot onbehagen bestaat. Wordt het hu geen tijd dat het beleid van de hoofdcommissaris onder de loep wordt genomen? De lezingen van de politie en die van de getuigen over de rel van donderdagavond in Amsterdam waarover wij gisteren reeds berichtten en waarbij dezelfde agent, die betrokken is geweest bij het incident met de Volkskrant-journalist Brakel, een vrachtauto-chauffeur zou hebben geslagen, lopen sterk uiteen. Volgens de politie wilde de vrachtautochauffeur zijn wagen niet erwijaeren in de richting die door de agent werd aangegeven. De man. Kwam uit de bestuurderscabine naar de agent toe. Toen de v?*3? era vroeg in te stappen en weg te rijden, deed hij dat 'Jb kwam nogmaals op de agent toe en begon, aldus de politie, de verkeersregelaar te schoppen en te stompen. De Amsterdamse hoot&commimaTis vaa politie, de heer H, J. van der Molen deelde ons desgevraagd mede, dat hij nog geen commentaar kon geven op de gebeurtenissen van don derdagavond. De hoofdcommissaris had kermis genomen van de berichten, volgens welke de betrokken chauffeur aangif te zou doen wegens mishandeling, te gen de agent Van der M. Het lijkt hem nu de meest logische weg het proces-verbaal van deze aan gifte af te wachten en vervolgens een onderzoek te doen naar deze zaak. Volgens de politielezing zou er een moeilijke situatie ontstaan zijn door t zonder benzine raken van een auto die enige meters voor het kruispunt m de Haarlemmerstraat stond. Deze auto werd door agenten en burgers opgeduwd naar de Brouwersgracht. De vrachtautochauffeur Boots, die van de Droogbak af in de richting bingel reed, had zich links naast een file wachtende auto's opgesteld en belemmerde daardoor de doorgang aan een autobus van het gemeente vervoerbedrijf die van de Prins Hen drikkade kwam en de Singel in de richting Droogbak wilde oprijden. Chauffeur Boots had zich toen vol gens de politie niet willen voegen naar de aanwijzingen van ver keersagent Van der M., die hem beval achteruit te gaan en ruim te te maken voor de bus. Toen hij dat dan eindelijk toch had ge daan, was hjj daarna opnieuw opge reden naar zijn oorspronkelijke uit gangspunt. Daarna was hij de agent te lijf gegaan. De lezing van de chauffeur zelf is anders. De heer Boots, die zijn rech terhand wegens een bij een incident opgelopen gewonde duim nauwelijks kon gebruiken, verklaarde ons, dat hij zijn vrachtauto links van de- file wachtend verkeer aan de kant van de Droogbak had gereden op verzoek van een tweede agent, die belast was met het vrijhouden van de doorgang van de Haarlemmerhouttuinen naar de öingel. De agent had hem daarom op normale redelijke wijze verzocht. Veronderstellend dat agent Van der M. bij het stopbord voor de Haarlemmerstraat contact met zijn collega had, heeft chauffeur Boots, volgens zijn verklaring tegenover ons, aangenomen, dat de gebaren en kre- ten van Van der M. voor de tweede agent bestemd waren. De zestien jarige broer van de bestuurder, Alex Boots, die ook in de cabine zat, be vestigde dat. Toen de gemeentebus op bevel van Van der M. opreed en klem kwam, heeft de tweede agent de vrachtauto behulpzaam achteruit geloodst. Na dat de bus voorbij was vroeg de laatste politieman echter aan Boots om. weer op te trekken tot de stop- streep. 'V- De verkeersagent Van der M. was ondertussen heel boos geworden. Toen het stopbord voor de richting Singel op groen kwam en Boots wil de oprijden, riep hij hem toe: 'Rij maar door, het proces-verbaal volgt wel.' Bestuurder Boots trapte toen, naar hij zelf verklaarde, op de rem en stapte uit om de agent te vertellen dat hij op last van diens collega had gehandeld. Volgens zijn zeggen kwam hij aan die uitleg niet toe, hetgeen door enkele getuigen wie wij daar naar vroegen, bevestigd werd. „In je wagen, in je wagen", schreeuwde Van der Maldus de chauffeur. Hü Het zijn bord in de steek en greep Boots bij zijn over hemd, waarna hjj hem duwend en slaand in de richting van de vracht auto terugdrong, aldus de verklaring van Boots. Overdonderd poogde Boots weer achter het stuur te klimmen, maar nog voor hjj halverwege was, duwde de agent het portier dicht, waardoor de chauffeur klem raakte, volgens zijn eigen lezing en die van getuigen. Volgens de chauffeur en enkele getuigen sloeg de agent de chauffeur daarna met de vlakke hand enkele malen in het gezicht. Boots wilde naar binnen vluchten maar kwam met zijn duim bekneld tussen het portier, dat nog steeds, werd dicht- gedrukt door de woedende agent. „Om mijn duim te redden, heb ib toen met rug en voeten het portier opengetrapt", vertelde de chauffeur. Daarna ontstond op straat de vecht partij, waarbij de chauffeur de agent een beschadigde neus en een dikke wang bezorgde. Enkele collega's maakten bü het ontzetten van Van der M. gebruik van hun gummistok. Boots verklaarde ons, dat Van der M hem nog drie maal in het ge zicht zou hebben geslagen, toen hij door andere agenten al volledig in bedwang gehouden werd." „Ik zal wel zorgen dat je een paar maanden krijgt", zou de agent Van der M. de chauffeur hebben toege voegd toen hij hem met een politie- greep naar een radio wagentje bracht. Op het bureau bleef Boots van zes tot tien uur in de cel. Ondanks zijn verzoek werd niet naar zijn pijnlijke duim gekeken, verklaarde hij. Om om tien uur werd hjj door de recher che correct gehoord en daarna in overleg tussen recherche en commis saris Rozema van bureau Warmoes straat naar huis gezonden. Later heeft de heer Boots op het hoofdbureau een klacht ingediend tegen agent v. d. M. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Een gespannen toestand is ontstaan in een conflict tussen de gemeente Heerlen en de bewoners van het gemeentelijke woonwagenkamp te Heerlerheide. Nadat o.m nieuw aangebrachte stortbakken van de kamptoileU.cn waren vernield en door woonwagenbewoners voor schroot waren verkocht, bracht de gemeente enkele maanden geleden een bord aan op het woonwagen kamp met de mededeling dat het maximumaantal wagens op 36 werd gesteld. Dit mede terwiile van de hygiëne en de brandveiligheid. Enkele malen werden 'overcomple te' wagens door de politie verwijderd.! Maar de woonwagenbewoners tarok-! ken telkens weer naar het kamp te-! rug, zo gauw de politie uit het gezicht; was verdwenen. Deze week was het aantal wagens tot meer dan veertig gestegen, zodat het kampterrein overvol was. Daarom sommeerde het Heerlense gemeente bestuur de laatst aangekomenen het te verlaten en een andere gemeente op te zoeken. De politieambtenaar, die donder dag de lastgevingen uitreikte, kreeg te horen, dat- men er niet aan dacht «n te vertrekken. Enkel» uren later rukten twintig man poUtie en enige ambtenaren van publieke werken met jeeps het kamp binnen. Met veel tact wist de politie relletjes te voorkomen cn een aan tel bewoners naar het politiebureau te krijgen voor verhoor. Vijf woonwagens wei-den wegge sleept naar een bosje op enige hon derden meters afstand. Maar nog de- miii» avond brachten die eigetiaaws opnieuw naar het kamp terug. Een kampbewoner, die zich het felst tegen de politie had verzet, werd vastgehouden. Hij Is gisteren voorge leid voor de officier van Justitie te Maastricht en na een belofte zich kalm te zullen houden, naar Heerler heide teruggekeerd. Hjj zal rich met. tertijd voor diverse overtredingen voor de rechtbank moeten verant woorden. Een delegatie van de kampbewoners heeft gisteren een onderhoud gehad met de wethouder van Sociale Zaken, de heer H. Jongen. De wethouder zei, dat de gemeen te, vooral in het belang vmn de kampsamenleving zelf, niet kon toe staan dat de limiet van 26 wagens wordt overschreden en dat het ver zet tegen politiemaatregelen voort duurt. De delegatie kreeg de mededeling dat er strenger# maatregelen worden genomen wanneer het aantal wagens binnen enkel# dag#® niet tot 28 H teruoaeöracbi. De koers van de Belgische frank is gisteren ten gevolge van de situatie in Congo op de New-Yorkse devie- zenbeurs gedaald tot pari, In het zuiden van ons land heeft de druk op de frank de laatste dagen voor de Belïssn minder prettige ge volgen gehad. Vooral donderdag, toen talloze zuiderburen op de Belgische nationale feestdag een bezoek aan ons land kwamen brengen. Verschillende winkeliers en café houders in de grensstreek betaalden niet meer dan 7,a 7,20 voor 100 Belgische franken. Voordien werd er 7,50 voor gegeven. (Van een onzer verslaggevers) De Delttse.pensionhoudster mevr. A. Maas, die zoals wij gisteren meld en, met haar zoon en vier pension gasten door de deurwaarder uit haar huis aan de Rotterdamseweg, is gezet, heeft vanacht voor de tweede maal en waarschijnlijk de laatste maal met haar gasten de nacht in de wachtka mer van het poUtiebureau doorge bracht. De politie die ook nu nog gastvrij heid wilde verlenen heeft de gasten namelijk te verstaan gegeven dat zjj niet met zich wenst te laten spelen, Het is waarschijnlijk de laatste nacht dat de politie onderdak heeft ver leend. Mevrouw Maas heeft door het huis vestingsbureau een huis toegewezen gekregen aan de Meidoornlaan dat rij echter niet wenst te betrekken omdat zij daar geen pensionbedrijf kan uitoefenen. Het bureau hulsves ting blijft bij zijn standpunt dat het niet hoeft te zorgen voor een bedrijfs pand. De pensionhoudster heeft na de uitspraak van de Haagse recht bank het pand aan de Rotterdamse weg verlaten wegens uitbreiding van het architectenbureau F. van Vegt, dat tot heden toe alleen op de onder ste verdieping van het uit vier etages bestaande pand is gevestigd. De be trokkenen waren drie jaar geleden al op de hoogte van de uitbreidings plannen van het architectenbureau gesteld. De internationale bloemsier- kunsttentoonsteUing van Fleur- op-Inter/lora, die door bloemen- groet uit alle zestien deelnemen de landen, bruidsballet en korte speeches zo allerplezierigst ge opend werd door Interflora's pre sident mrShearns uit Londen, deze mooie expositie trekt veel belangstelling. ,Jla, we kunnen j die Ènergiehal weer binnen," denkt het publiek Sommigen vinden het jammer, dat al het bekoorlijks maar tot en met 26 juli te zien is. Doch dat kan nu eenmaal niet anders: het leven van de bloemen is maar kort Men riet vele inzendingen: over dadig van arrangement ofsober en strak. Tot de sobere, maar dan toch wel bijzonder smaakvolle, zou den wü de „Japanse" van de hear J. Colijn uit Amsterdam "willen re kenen. Wij plaatsen dat Japans ex pres tussen aanhalingstekens, want ieder denkt: „België, Zwitserland, Zuid-Afrikaheee, dan is dit na tuurlijk Japan,." 'n Mening, die ver sterkt wordt door een aantal ge schilderde Japanse karakters. De heer Colijn is echter zo Hol lands als "t maar kan. Alleen zijn bloemschikken is Oosters (zeg: exo tisch) ingesteld. Een vakman zei het ons: „Colijn is een man met lef!" Want het is toch een hele durf om een dóódsimpele bloemzaak, waar moeder-de-vrouw een recht-toe-recht-aan bosje bloe men koopt, langzamerhand om te zetten in een speciaalwinkel voor Oosterse arrangementen. Vader Colijn stond met bloemen op de markt; later had hü een bloe menwinkel. Zoon Colijn wilde „iets anders". En wat dat „anders" zou moeten worden, werd hem duidelijk toen hij een door Jan Poortenaar vertaald boek over „Het kunstig bloemensehikken" las. Nu heeft de heer Colijn een flinke bibliotheek over dit onderwerp. Dat omschakelen is langzaam ge gaan („Je moet ten slotte eten, niet waar»), maar de heer Colijn meent toch wel, dat hij al zijn oude klan ten kwijtraakt, sn daar waar flinke opdrachtgevers bi), mensen die voor hun relaties forse stukken kochten, Het werk van de Moemsierkunste- naar Colijn vinden we attractief. Het overdondert niet, integendeel. Men moet stil genieten van deze subtiele Oosters aandoende arrangementen, die met veel goede smaak zijn opge steld, „Iets aparts," zei ons die vak man. En dat is nu precies wat Colijn wilde, toen hij ging omschakelen. Men ziet op de Floriade zeer veel bloemen én planten, maar.de cli via is er niet! Ten minste: wü heb ben deze plant op onze speurtochten niet kunnen ontdekken. Arme clivia: heeft hjj onze groot ouders en ouders op de vensterbank achter de vitrages zo zijn best ge daan. De clivia zag je bijkans in elke woning. Statig, dof-groen, met soms een bijzonder mooie bloem. Die clivia ligt eruit! Maar pas op, hoorden we. Pas goed op, want hoe vaak gebeurt het niet dat de getaande belangstelling voor een bepaalde plant weer terugkomt? Let eens op de Ster van Bethle hem. Eerst was de interesse van het publiek groot. Deze verminderde, maar de laatste tijd schijnt de Ster aan de reveil bezig te zijn. Hetzelfde kan men waarnemen bij de palmen. En wie weet: mogelijk zal ook in de toekomst de olivis weer net zo ver troeteld worden als vroeger. De Franse schrijfster Franqolse Sagan en haar broer Jacques Quorez worden dit weekeinde In Havanna vernacht. Zij zullen voor een links georiënteerd Frans blad een repor tage maken over de viering van on afhankelijkheidsdag op Cuba. WW?/™#: In -deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen en# worden geciteerd. 'Vooral van socialistische zijde kan men steeds weer horen verkondigen, dat deze regering en haar daden niet* te betekenen hebben en ergers. Niet» deugt er, ministers worden persoonlijk aangevallen en uitgemaakt voor zwakke, ongeschikte figuren, enz. Deze stemming was er reeds bij de aanvang, dus voordat de regering in de gelegenheid was geweest een daad te stellen. Genoemde zijde gaat hier mede onverdroten door. Kuiltjes gra ven, in de hoop dat de regering strui kelt en niet meer opstaat. Welke in druk moet dit gewroet maken op de jongeren? Wat blijft er op deze ma aier van doen over van de eerbied ;n het gezag voor een regering. (De socialisten hopen toch zelf ook weer •en keer te kunnen regeren.)' J. Comelissen. Zoeterwoude,' in een ingezonden stuk in 'De Opmars', ledenblad der KVP, gedateerd aug. 1960. (Van een onzer verslaggevers). Het anderhalfjarig zoontje van het gezin Rijlaarsdam uit Zoeterwoude is donderdagmiddag overleden na het eten van groenten uit de tuin die door zijn vader juist waren bespoten. Het jongetje werd naar het Acade misch ziekenhuis „te Leiden overge bracht, nadat een arts het maagje had leeggepompt. Binnen een uur was het knaapje echter overleden. Het was het enige kind van het gezin. i is deze week een begin ge maakt met het slopen van de 50 meter hoge schoorsteen van de ROMI die jarenlang een vette zwarte walm de Vlaardingse lucht in heeft geblazen. P. Stop pelenburg en H. Heinrichs van de Goudse firma gebr. De Waard zijn met dit duizelingwekkende karwei bezig dat ongeveer zes weken in beslag zal nemen. De schoorsteen blijkt een de gelijk stuk werk te zijn, dal een aantal jaren geleden nog is ver sterkt met ijzeren banden. Het metselwerk vertoont nog geen scheurtje en zit zo hecht in el kaar dat de slopers het heel krachtig te lijf moeten gaan. Ze vorderen ongeveer anderhalve meter per dag. Bij dit werk komt er uiteraard heel wat stof en roet vrij. De slopers zijn dan ook letterlijk en figuurlijk zo zwart als roet. Advertentie I.M. DIT ZIJN DE GELUKKIGE WINNAARS VAN DE 2a RONDE Mej, M. Douw, Putsebocht 124 b, Rotterdam V. H. Rijken Rapp, Marsdiepstr. 340, Dan Kelder H. A. Kloosterboer, Emmastraat 19, Ri]swi]k Pb. A. J. de Rop, Schenkfcatfe 359, Dsn Haaf W. Zoon, £.Trompstraat 27, Delft G. W- M. Weyers, Oostzeedijk 36, Rotterdam WELKE ALLEN EEN 2-PERS. 14-DAAGSE REIS NAAR ROME NEEBEN GEWONNEN Da 500 winnaars van de extra prijzen krijgen tran prijs Mn dezer degen thuis gezonden. Geniet straks dubbel van de Ne derlandse successen met 'n glas ORANJEBOOM met goud bekroond! De instrumentmaker, sinds 1956 in Nederland, had op 20 juni zijn ver loofde naar huis gebracht. Na eerst nog een paar cafés te hebben be zocht, was hjj ten slotte met „Blonde Tini" meegegaan. Uit teleurstelling over de behande- (Van een onzer verslaggevers) Wegens poging tot doodslag op een Amsterdamse prostituee „Blonde Tini" P. beeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren ljé jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 23-jarige Hongaarse instrumentmaker M. B. De verhoren vonden plaats achter gesloten deuren. ling hij voelde zich opgelicht schijnt hjj agressief te rijn geworden. Hij Is, zo nam de officier aan, de vrouw naar de keel gevlogen, waarna hü er met het reeds betaalde geld vandoor is gegaan. Suggestief rapport De officier waarschuwde de recht bank tegen de suggestieve werking die er z.i, van het psychiatrische rap port uitging: „Verdachte mag don een ontheem de zün, die veel liefde en huiselijk- heid nodig had, maar dan zeg ik," aldus de officier, „dat er ook in Ne derland velen zijn, die zoals men te genwoordig zegt „affectief verwaar loosd" zijn. Zijn moeilükheden" zo concludeerde mr. Hartsuiker, „sprui ten voort uit zün neurotisch karak ter. Wanneer hij gekwetst is, wordt hü agressief of geeft zich over aan zelfbeklag." Snikkend hoorde de instrument maker het requisitoir aan. Hü ver zocht de rechtbank evenals zijn raadsman, die in zijn daden nood weer zag hem vry te spreken. „Dan kan ik trouwen, dat wil mijn verloofde ook. Ik heb al zovee! el lende gehad; dan kan ik gelukkig worden" stamelde hij. De uitspraak werd op 29 juli be paald. 'Je doet zo wel 's wat voor de aardigheid,' zegt Jacob Knoop van Knoops Autosloperij In Aduard bij Groningen, die vo rige week voor drie afgedankte Harvards van de Rijkslucht vaartschool op Eelde het lieve sommetje van zesduizend een honderd achtentwintig gulden en een dubbeltje neertelde. 'Je doet wel zo 's wat voor de aardigheid,' herhaalt hij dro merig. 'Ik heb altijd al ao'n ding willen hebben. Weet u wat Ik ermee doe? Ik zet er eentje hier op het dak van m'n kan toor, als blikvanger. Dan zeg gen de mensen: Moet je bij Knoop wezen? Da's waar dat vliegtuig op het dak staat, je ziet 't zo. Gewoon als blikvan ger, aan dat vliegtuig heb Ik niks, ik heb geen verstand van die dingen.' Jacob Knoop, 52 jaar, ro buust en schrander, grondleg ger en directeur van de 27- jarige Autosloperij J. Knoop N.V., slet er een stuk argelozer uit dan hü is. Vijf jaar lang heeft hij In z'n kop gehad dat er op dat platte dak aan de Friesestraatweg een vliegtuig moest staan. En wat een Grun- neger in z'n kop heeft, heeft-le niet in z'n benen. Bij de bekendmaking van de Inspectie der domeinen, dat twintig afdankertjes van de RLS bü Inschrijving zouden worden verkocht, deed Jacob Knoop een bod op zeven Har vards en een partijtje onder delen. 'Ik heb ze niet allemaal gekregen, want ik had veel te laag ingeschreven, omdat ik er geen verstand van heb. Nou heb ik er drie, maar ik ga d'r niet In handelen, Ik zou niet weten hoe 'k dat doen moest. Misschien raak ik die andere twee kwijt, anders sloop ik ze, d'r zit 'n hoop aluminium an en dat brengt geld op.' De telefoon ratelt en Ik vang flarden op van een keihard zakelijk gesprek, waarbij een nog beste motor van eigenaar moet verwisselen, de defecten van een gammele accu ruiter lijk worden erkend en bedra gen van vier cijfers noncha lant heen en weer flitsen. Buiten op het kerkhof gapen honderden leeggesloopte wrak ken: "stomme getuigen van evenveel tragedies en in lut tele seconden aan flarden ge reten Illusies. In de kapitale magazijnen ligt een vermogen aan nog bruikbare banden, motoren, bumpers, assen en stukken chassis, huiveringwek kend bewijsmateriaal van een onveilig verkeer. 'Kom wel 'n keer kiek'n.' zegt Jacob Knoop resoluut en legt de hoorn neer. En tot mij "t Is 'n behoorlijk goed bedrijf, maar 't verandert elk ogenblik. Aan heel veel goed zit tegen woordig geen winst meer.' 'Zijn dat nou allemaal brok stukken van total-loss-geval- len?' vraag ik onschuldig. Jacob Knoop grijnst. 'Da's nou precies 't zelfde als 'n dame naar de leeftijd vragen,' zegt hij ontwijkend, maar laat er onmiddellijk op volgen: 'Niks hoor, 'n total loss is voor ons niet zo aantrekkelijk meer. D'r zün tegenwoordig zoveel mensen die daarop azen, daar zit niet veel meer in Snel schakel ik weer over op de Harvards: 'Eenenzestighon derd gulden voor 'n aardig heid Is 'n hoop geld!' Onbe wogen kükt hü me aan. 'Wat is nou 'n hoop geld? Wat kost me adverteren? Hoe gauw heb je niet drieduizend gulden ,voor een advertentie uitge geven? En dan leggen de men sen die krant opzij en ze den ken niet meer aan je. Dat vliegtuigje staat minstens vüf jaar bij mij op het dak en dan hou ik de waarde van het mate riaal nog over ook. Nee, meneer, da's geen weg gegooid geld. Maar ach, al was *t weggegooid geld, je doet wel "s wat, he!' 'De Telegraaf plaatste deze week een ingezon den stukje van een zekere J. A. van Brk uit Amsterdam, die in dit dagblad een gastvrij onderdak vond voor de volgende (niet door de redactie van commentaar voorziene) ontboezeming: 'Hierbij een goed gemeende raad van iemand die 15 jaar tussen de zwarte bevolking heeft gewoond en vorig jaar terugkeerde: voor alle proble men op elk gebied In Belvisch Congo een vliegtuig met veterdrop en een vliegtuig toverballen. Wel aanbevolen op persoonsgewüze verdeling toe te zien. Ik bedoel dit heus niet spot tend, maar als werkelijke raad, daar men hen beslist als kin deren moet beschouwen.' Ik vind dit 'n voortreffelijk idee: laten de heren Pasquino en Gans zich spoorslags met twee vliegtuigen veterdrop en toverballen naar Congo spoe den om daar de rust te herstellen. Mochten de Congo- lezen onverhoopt niet van veterdrop en toverballen hou den. dan mogen ze desnoods de vliegtuigen wel weer terug sturen. Maar dan ook alléén de vliegtuigen. Op een van de drukste pleinen van Amsterdam staat een auto die niet meer vooruit wil. De dame achter het stuur doet wanhopige pogingen het ve hikel op gang te krijgen, maar de auto vertikt het. Het ver keerslicht springt voor de tweede keer op groen, de file achter haar groeit. Een boom van een agent beent naar de radeloze be stuurster. wüst naar het groe ne licht en zegt: 'Groener heb ben we 't niet. dame!' WILLIE LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1