lïl Stedelijk Museum open „Een vlinder heb ik hier niet gezien...." IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN rn in verhaal over non Werkende jeugd heef t kamp achter de rug 'ke stand Raad werkte zich snel door agenda Hongaars ensemble komt donderdag in Schiedam Esperanto] eugd congresseert in Rotterdam Straat Rio overgedragen Bom gevonden Aanvoerprijs van Pilchards verlaagd Getuigschriften huishoudschool HET VRIJE VOLK ZATERDAG 23 JULI 1960 chiedammers onder elkaar (Van een onzer verslaggevers) De zomertentoonstellingen in Schiedams Stedelijk Museum zijn open. De exposities kwamen tot stand onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap en het was daarom de voorzit ter van de SG, de heer P. A. de Wolff, die de opening ver richtte. Vele belangstellenden woonden de bijeenkomst bij: hoofd commissaris K. Rijpma, de directeur van de Schiedamse Ge meenschap, de heer P. Groenendaal, mr. Van Veen, uit wiens collectie ditmaal weer een keuze was gedaan, en de fotograaf Joan van der Keuken, wiens werk in de benedenzalen van het museum worden geëxposeerd. Lol van kind Jongen tegen auto In haar roman 'The nun's story' vertelt Kathryn Hulme de geschiedenis van een jonge Belgische non, die tot verpleegster wordt opgeleid en zich met hart en ziel wijdt aan haar taak in een Congolees ziekenhuis, maar na haar terugkeer in het klooster tot het besef komt, dat zij in geestelijk opzicht niet kan voldoen aan wat van haar wordt gevergd. Zij wordt van haar belofte ontslagen en verlaat het klooster. Naar dit boek is onder regie van Fred Zinneman de zeer lange film 'Zuster Luc' gemaakt, die, evenals de schrijfster het heeft gedaan, de innerlijke ontwikkelingsgang van het meisje Gabrielle goed weergeeft. Toen vanmorgen om haif negen vijftig jonge Schiedammers per autobus vertrokken naar de clubhuiskampen St. Joris op het Landgoed Groot Spriel in Putten betekende dat tevens het einde van de kampvakantie der werkende jeugd, de eerste groep De jongelui hebben er een heerlijke week gehad. Geen dag bleef zonder regen, maar aan de goede stemming deed dat geen afbreuk. De kampleiding heeft steeds een gevarieerd program ma samengesteld, altijd in overleg met de deelnemers. V isafslkg Doktersdiensten Predikbeurten Schilderachtig Rock 'n roll Bromfietser rijdt voetganger aan Spoorwegarbeider komt onder trein Wisselkoersen PAUINa En als eregast was daar de ge zant van Tsjeehoslowakije, de heer Mucha. De gezant, die vergezeld was van de tweede secretaris van het gezantschap, werd door prof. mr. F. Sanders namens de muscumcommis- sle hartelijk verwelkomd. Profi Sanders sprak zijn dankbaar heid uit voor de bemiddeling van de gezant, waardoor de kindertekenin gen uit het getto Theresienstadt, na in Amsterdam te zijn tentoongesteld, naar Schiedam kwamen. Hij was ook de Tsjechoslo waakse; regering dankbaar, die deze-* tekeningen,die een ontroerende getuigenis uit de. laatste wereldoorlog zü'n, heeft ge red. "De tekeningen uit het getto zul len op alle bezoekers van de expo sitie een diepe indruk maken,' aldus prof. Sanders. "Van de 15.000 kinde ren, die dit getto zün binnengevoerd, hebben, slechts honderd het over leefd. Toch ziet men op de tekeningen niet de zwarte kant van. het be staan. Integendeel, de kinderen hebben zich juist uitgeleefd in wat, men niet in het getto vond: een droomprins bijvoorbeeld, een meer tje met groen er omheen. Slechts ;een enkele tekening verraadt de spanning, waaronder, deze kinderen leefden.' Prof. Sanders bracht hulde aan de conservator, de heer P. L. A. Jans sen, voor de wüze waarop hij deze tentoonstelling- heeft ingericht: "Hü heeft hierin een stuk van zioh zelf gelegd.' Ook de andere zomertentoonstel- lingen hebben het kind tot middel punt. Joan van de Keuken bijvoor-, beeld .'fotografeerde vooral de jeugd. „Twee ..werelden" is de .titel van het werk'dat hij in Parijs maakte en ook hier komt herhaaldelijk het kind om een hoekje kijken. En. dan is daar tenslotte weer een keuze uit de unie ke verzameling oud speelgoed van mr. Van Veen. De deur naar ons kantoor staat in deze vakantiedagen niet stil. En vooral een raamadvertentie, waarin een actieve bezorger wordt gevraagd -heeft daaraan schuld. De jeugd, voor wie het in deze tijd bijna normaal is geworden er in de vakantie wat bij te verdienen, komt er nogal eens op aj. Deze kandidaat- bezorgers zijn veelal te jong. Maar vanmorgen teerden toch. wel alle records geslagentoen drie jon getjes, samen nog geen dertig jaar oud, elk misschien, drie turven hoog kwamen „solliciteren". „We zijn heel actief, meneer," verzekerde een van de knaapjes trouwhartig. Ze zijn helaas toch teleurgesteld. We herinneren ons nog de activi teiten voor „Doe Open" in onze stad. De Schiedamse Jeugdraad organi seerde de actie en van die zijde ver namen we nu ook de totale op brengst: S 5057,05. Bet bestuur van de SJR. verheugd over dit goede resultaat, zegt alle medewerkers har telijk dank. De Schiedamse gemeenteraad heeft gisteravond in een zeer snel tempo de agenda afgewerkt. 'Burgemeester mr. J. \V. Peek nam afscheid van de Heer Hofman (k.v.p.), die de raad gaat verlaten. De overige punten, gingen vlot onder de hamer door. Men besloot tot aankoop van ver schillende panden, die in onteige- ningsplaimen vallen. Er werd krediet verleend voor de verbouwing van de chr. huishoudschool aan de Westmo lenstraat. In het gemeenteziekenhuis zullen twee ketels van de centrale verwarmingsinstallatie tot oliestook worden omgebouwd. Ook werd een krediet gevoteerd voor het aanschaf fen van nieuw materiaal voor de rei nigingsdienst. ZATERDAG Bioscopen: MONOFOLE: Kaslrrs, de bandiet van Zhobe. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: The Nun's Story. 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „.Een vlinder heb lk hier niet gezien", kinder tekeningen uit het ghetto The resienstadt; „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken; Antiek speelgoed, 10-17 uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Kaslm. de bandiet van Zhobe. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Zusier Lue, 2 en 8 uur. Ten toonstcllln gen STEDELIJK MUSEUM: „.Een vlinder heb lk hier niet gezien", kinder tekeningen uit .het ghetto The resienstadt; „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken; Antiek speelgoed 12-17 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: De kampioen-melkboer (aJ.) Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CAPITOL; De grote Jact (a.l.) Zat. en zondag 2, 4.30. 7 9.15 uur. CENTRAALRevolutie bij de tieners (a.l.) Zaterdag en zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beurs): Teenager schlager- parade (a.l.) Zaterdag 9.30, 11.30, 1.30, 3.30. 5.30, 7.30 en 9.30 uur. zon dag vanaf 1.30 uur. Zondagmorgen 11 uur: Algiers-Kaapstad (a.l.) COLOSSEUM: Liebe, tanz und 1000 schlager (a.l.) Zaterdag 2. 7 en 9.30 uur, zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. N'ERAMA; Cinerama (a.l.) Zaterdag en zondag 2.15, 6.45 en 9.15 uur. HARMONIE'. Opdracht zonder ge nade (14 Jr.) Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur.' LDMIÈRE: De verloren zoon (14 Jr.) Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur, DUXOR; De koe en de gevangene (a.l.) Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. METRO: La Paloma (a.l.) Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. PRINSES: Nacht der vergelding (14 Jr.) Zaterdag 7 en 9A0 uur, zondag 4.30, 7 en 9.30 uur. Zaterdag en zon- dag: Gevaarlijke wapens (aJ.) 2 u. Zaterdaganacht: Het gebeurde op klaarlichte dag (18 Jr.) 12 uur. REX: Het teken van Zorro (14 Jr.) Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. THALLA: De Chaplin Revue (a.l.) Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. •t VENSTER: Een lea In liefde (18 Jr.) Zaterdag 2. 7 et) 9.15 uur, zondag 1.30. 4.15, 7 en 9.15 uur. VICTORIA: De Inspecteur Oeuerae! (aJ.) Zaterdag 2, 7 en 9-30 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 8.30 uur. terwü'l ik bezig was met de inrich ting, ben ik meer dan ooit mijzelf ge weest. Want dieper dan al het andere gaat bij mij: het lot van het kind". Hij heeft de problemen rond het kind onder auspiciën van de SG nu weer kunnen uitwerken, zjj het ditmaal in een wel zeer bijzondere tentoonstelling. „Een museum moet niet alleen een kunsthistorisch ontmoetingspunt zijn, maar in de eerste plaats een brandpunt van het leven zelf. Deze tentoonstelling heeft extra- scherpe kanten. Die zie ik echter ook aan het lot van oneindig veel kinde ren buiten het getto; de kinderen die in het getto der volwassenhied ver- blüven, dat hen geen gelegenheid meer geeft, tot kind zijn". „De kinderen uit Theresienstadt leren mij," aldus de heer Janssen, „dat men een kind kan opsluiten, maar dat het dan niet alleen weg droomt, maar dat het ook werkelijk niet aanwezig is. Het is in zü'n eigen wereld. Zolang het kind leeft namelijk, leeft het in zijn eigen vrijheid, met zijn eigen vlinders. Joan van der Keuken geeft een verder geschoven beeld van hetzelfde vraagstuk der menselijke vrijheid. En dan ten slotte: het antieke speelgoed. Ook het kind uit die tijd heeft er boven weggedroomd,'; ver zekerde de conservator. Prof. Sandersbrachtdank aan de Schiedamse Gemeenschap, die door dat zij deze expositie financieel mo- gelük heeft willen maken, aan het Schiedamse vakantieprogramma. een cultureel hoogtepunt heeft toege voegd. De heer De Wolf maakte van de gelegenheid gebruik om in het open-, baar te getuigen van de goede samen werking tussen de conservator en de SG bij de totstandkoming van de tentoonstellingen. „Dit is niet in de eerste plaats een spectaculaire ten toonstelling,' zo zei de heer De Wolff „maar wel een .zeer actuele". De tentoonstelling „Maar een vlinder heb lk hier niet gezien" ap pelleert vooral aan ons verantwoor delijkheidsbesef. Van driehonderd kinderen de meesten van hen beleefden de be vrijding op 20 april 1945 niet meer zijn tekeningen tentoongesteld; Te keningen, niet ,in sombere kleuren, maar in vrolijke tinten. Deze ten toonstelling is een getuigenis", be sloot de heer De Wolff. De conservator sprak tenslotte zelf op een zeer persoonlijke wijze over de totstandkoming van de ten toonstelling. „Veertien 'dagen lang, (Van .een onzer verslaggevers) Gedurende een week zullen te Rotterdam Esperanto-jongeren uit twaalf landen deelnemen aan het zestiende internationale esperanto- jongerencongres. De Tempel in Over- schie is voor deze week congres- en verblijfplaats. De samenkomst heeft vooral tot doel jongeren uit deze landen in de sfeer van kameraadschap bijeen te brengen, waarbij het feit, dat zij allemaal dezelfde taal spreken, een waardevolle mogelijkheid is om ge dachten uit te wisselen. Twee inleiders, de Deense bioloog prof. dr. Paul Neergaard en de Zuid- siavische jurist en taalkundige, die thans in Londen woont en werkt, prof. dr. Ivo Lapenna, zullen spre ken over resp. de strüd tegen de hon ger in' de wereld en over de rol van de jongeren in de hedendaagse Es- peranto-beweging. Het congresprogramma vermeldt talrijke uitstapjes naar belangrijke punten, in en om de stad, o.a. de Delta-werken en het Bouwcentrum. Het congres is vandaag begonnen. Vrijdag werd het aan de Park kade te Rotterdam liggende motor vrachtschip „Straat Rio" door de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit jr. te Rotterdam overgedra gen aan de rederij, de N.V. Konink lijke Java-China-Paketvaart Lijnen N.V. in Amsterdam. Hieraan was de vlagwisseling voorafgegaan. Dit ruim 154 meter lange schip meet 12.110 ton. De dienstsnelheid bedraagt 1714 mijl. De „Straat Rio", onder meer inge richt voor het vervoer van eetbare oliën en fruit, heeft vijf laadruimen en is van een uitgebreid iaadgerei voorzien. Het schip biedt accommodatie aan twaalf passagiers. De motor is van het modernste type met drukvulling door middel van drie door de uitlaatgassen ge dreven turboblowers" en ingericht voor het gebruik van zware brand- stbfolie. De dertienjarige Cornelis A. Jan sen uit de P.K.O-laan 10 a is gister morgen in volle vaart met zijn fiets tegen een geparkeerde vrachtauto gereden.' De jongen is met inwendige kneuzingen in vrij ernstige toestand naar het gemeenteziekenhuis ge bracht. r rvm naar prva ri nrrn in rfo u. Kathryn Hulme toont, naar be- sprekingen van rooins-katholieke critici te oordelen, veel inzicht, in het kloosterlevenOok wat dit betreft, tracht de film het boek zoveel mo gelijk te volgen, maar de regisseur schijnt toch wel het meest onder de indruk te zijn gekomen van het strenge ceremonieel en het specta.- culaire van de plechtigheden. Het is alles zeer fraai gefilmd, maar nogal statisch en te uitvoerig. Een kloos tergemeenschap waarin gedurende Dat het kamp zo volledig slaagde, is ook te danken aan de werkzaam heden van het zogenaamde „voor kamp", dat woensdag 6 juli al naar Putten vertrok om de „tentenstad" op te zetten. De groep werkende jeugd arriveer de zaterdagmorgen. En nadat de ten ten waren ingeruimd, begon het ge- zeischap meteen maar met een zwerf tocht om de omgeving te verkennen. De zondag werd besteed aan een fikse wandeling naar het zwembad „Het Kieftveen". 's Avonds was er in mmm de schuiltent een gezellig programma. ,'s Maandags trokken de Schiedam mers naar Apeldoorn. Ze bezochten de Julianatoren, het Lee en 'fc Sport- fondsenbad. Sport en spel vulden de avond. Dinsdagmorgen stond een mu- seumbezoek op het programma en 's middags was de vakantiestem- mings compleet: alle kampeerders luierden wet rond en helemaal uit gerust wandelde het gezelschap naar de avondmarkt in Putten. Ook woensdag waren de Schie dammers op de markt te vinden, ze wandelden vervolgens naar het Solsegat, een prachtige plek, en hielden een gezellige sportavond. De donderdag was bestemd om er „tentsgewijs" op uit te trekken. Een klein groepje bakte pannekoeken voor het hele gezelschap. De jonge lui wandelden naar het Sel, zochten cantarellen en zwommen in. Kiein- Zwitserland. Vrijdag was er traditie getrouw, na een bezoek aan Harder wijk, een kampvuur met een vrolijk programma. De groep werkende jeugd heeft het in het clubhuiskamp best naar zün zin gehad. Audrey Hepburn als zuster i-uc Gouda Een veehouder, de heer J. Korten- oever, heeft in de Moordrechlse ringvaart een nict-ontpSofte bom ge vonden, die daar sinds de Tweede Wereldoorlog moet hebben gelegen. De bom heeft een lengte van an derhalve meter en een diameter van twintig centimeter. Op het projec tiel is de aanduiding „Fiezug Fieber- bein" ontcüferd. De heer Kortenover deed zün ont dekking, toen hü het vuil uit het ta lud van de Ringvaart voor zijn boer derij verwijderde. De rijkspolitie in Moordrecht heeft de münopruimings- dienst van de vondst op de hoogte gesteld. ROTTERDAM 22 juli. Heden kwamen aan de Visafslag alhier drie vaartuigen en werden van IJmuiden en elders 290 kisten,verse zeevis aan gevoerd. De prijzen waren: Tong gr. ƒ4,25 tot 4.60; Tong midd, 3,35 tot ƒ4,00; Tong klein 3,20 tot ƒ3,25; Tong slips ƒ2,40 tot ƒ2,50; Tarbot gr. ƒ4,15 tot ƒ4,20; Tarbot kiein ƒ1,40 tot ƒ1,50; Griet ƒ0,90 tot 1,20 alles per kg. Schol gr. ƒ45 tot 47; Schol midd. 40 tot 44; Schol klein ƒ21 tot ƒ25; Schar 8 tot ƒ10; Schelvis midd. 50 tot ƒ152; Schel vis klein ƒ30 tot ƒ32; Kabeljouw midd. ƒ40 tot ƒ43; Kabeljouw klein 18 tot ƒ25; Makreel ƒ16 tot 23; Zeehanen midd. ƒ36 tot ƒ38; Wijting 25 tot 29, alles per kist. DOKTERSDIENSTEN A. L. J. Kunze, Nieuwe Haven 115, tel. 67760; J. van Buren, Buys Bal- iotsingel 72-76, tel. 69661; G. W. Or- mel, Schoolstraat 5. tel. 64244. APOTHEKEN Gouka Co., Groenelaan 127. De haren worden meer kort, korter en zéér kort. In de show poor herjst en winter 1960, aie gisteren in Parijs gegeven, kwam geen haartje lager dan het oor. 't Is overigens allemaal niet zo opzienbarend nieuw: de korte bolle kapsels hebben we wel al vaker gezien, zij het steeds onder een andere en mooiere naam. De overige, nog korter geknipte hoofden stonden een paar jaar geleden bekend als „ratte-kopjes". SCHIEDAM Geboren: Arnold, zv A. Boot en A. van de WaJ; Antje, dv A. Boot en A. van de Wal: Jan, zv A. Haukema en M. Kok; Sylvia, dv N. Koppeschaaj- en G. Tintel; Hans, zv P. G. van Leiden en N. de Snaljer; Marius, zv J. Besemer en A. van der Sijden; Hermanus J. M., zv F. M. Schoof en W. p. Janse. Ondertrouwd: G. de Beauvesiev Watson. 28 jr. en M. H. Pünacker, 18 Jr.; J. H. van Gelderen, 27 jr. en A. Meulstee, 22 jr.; H. P. A. Klelss, 23 jr. en E. A. Maas. 17 jr.; G. speyer, 20 jr. en H. Klepke, 18 jr.; C. van Tilborg, 21 jr. en E. van der Geer, 24 jr.; J. van den Toi, 25 jr. en G. G. J. van Wassenaar, 25 jr.; N. J. Veld hoven, 27 jr. en B. M. Schoenmakers, 20 jr.; W. Vink, 24 jr. en H. M. E. Dirks. 23 jr.; A. Voshol, 23 jr. en J. Kuiters, 19 jr. Gehuwd: J. Th. Wismeijer, 22 Jr. en A. C. van Vliet, 23 jr.; J. de Gier. 34 Jr. en M. Wuister, 21 jr.; J. M. Kleinlugtenbeit, 19 jr. en A. J. van Bedaf, 18 jr.; J. L. van Strüen, 25 jr. en Ch. Döring, 22 jr.; J. C. Fister. 23 jr. en A. H. Fh. de Heij, 21 jr.; C. G. Hoogwerf, 22 jr. en E. S. Me- lein, 19 jr.; J. L. van Beek, 26 Jr. en J. A. Hanselman, 24 Jr.; P. J. Klok gieters, 25 jr. en H. F. D. Blom, 26 jr.; F. Luitjes, 19 jr. en M. den En gelsman, 20 jr.; J. B. Jeup, 26 jr, en T. Verwaai, 18 jr.; J. H. Sibum, 22 jr. J. M. Roosen, 22 jr.; J. Douma, 23 jr. en H. van Uden, 18 jr.; S. J. Paul. 24 jr. en H. S. Maij, 24 jr.; C. van den Hoek, 36 jr. en Th. J. C. P. Löke, 27 Jr.; H. C. Maas, 23 jr. en J. M. Schneider, 17 jr.; h. W. M. Ruigrok, 26 jr. en A. J. Bek, 24 jr. Overleden; G. Weügertze, 84 jr. Grote Kerk: 10 uur, ds. J. J. Trouw, Alblasserdam: 5 uur, ds. J. E, L. Brummelkamp, Kethel (Jeugd dienst. Betheikerk: 10 uur, prof. dr. W. C. van Unnik, Bilthoven; 7 uur, ds. J. G. Jansen. Opstandingskerk: 10 uur, ds. A. Hoffman; 7 uur, prof. dr. W. C. van Unnik, Bilthoven. Bredeskerk: 9 en 10.45 uur, ds. Boersma, Amsterdam; 7 uur, ds. A. Hoffman. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur, ds. J. A. Hebly. Oud-Katb. Kerk; 9 uur, H. Mis. Baptisten gem.: 10 en 19 uur, ds. R Reiling; Leger des Heils: 10 uur, Heiligingssamenkomst, 12.15 u.: Zon dagsschool, 7.30 uur verlossingssa menkomst. een groot deel van de dag eenzwüg- plicht geldt en waar de zusters zich zo terughoudend mogelük moeten bewegen, kon ook moeilijk „dyna misch" aanschouwelijk worden ge maakt. Gabrielles belevenissen in het Congolese ziekenhuis met zijn exoti sche omgeving vormden uiteraard dankbaarder stof. Met de keuze van Audrey Hepburn voor de hoofdrol is men gelukkig geweest. Haar ieder masker met de grote ogen en de füne gelaatstrekken is wel mooi, maar niet van het gewone „filmsterrenmooi"; die goed bij het karakter en de ge moedsgesteldheid van Gabrielle past. Peter Finch speelt markant de rol van een arts, die Gabrielle doorziet; zij is een voortreffelijke verpleegster maar een goede non zal zij nooit kunnen worden; de eis van absolute gehoorzaamheid is voor haar te streng- Het" laatste gedeelte van de film maakt duidelük. dat Gabrielles be sluit tot uittreding gedeeltelijk be rust op naar ervaringen in dé be. zettincstijd. Zij mag de Duitsers niet haten, maar haar natuur Is hier sterker dan de leer. In Passage. Engelse cavalieristen in helrode uniform en veel slordiger, maar toch ook schilderachtig uitgedoste berg. bewoners leveren hevige gevechten in de film „Kasim, de bandiet van Zhobe", die In India speelt, toen de Britten daar nog de lakens uitdeel- den. De film moet het beslist niet van het primitieve verhaal hebben, maar van de ruiterchnrges op de berghel lingen, die tot achtergrond van steeds meer paarden en mannen dienen, tot er op het doek geen Brit en geen bandiet meer bij kan. Tot en met zondag in M o n o p o 1 e. Mono po ie geeft vanaf zondag de rock 'n roil, die in Europa nog wat naborrelt een injectie met de film Let 's rock. Het is ons overigens in het geheel niet duidelijk, wat de raket in het begin van de film er- mee te maken had. Was het om de vaart van de film ermee aanschou welijk. te maken? Nee, want vaart zit er helemaal niet in. De makers brachten het niét verder dan een aantal aan elkaar geplakte rock 'n roll-scènetjes met een sentimenteel verhaaltje over een Frank Sinatra-achtige crooner, die zijn „kunst" niet wil verloo chenen. Natuurlijk gaat hij ten slotte toch overstag en rock 'n rollt er lustig op los. Bij die moeilüke beslissing helpt hem dan een lief, grootogig tekst dichteres je en een wat vage manager Eén leuke scène is er in de film; de wandeling van de crooner-rock 'n roller en het tekstdichteresje iangs de dertig „blokjes". Er. zaten leuke vondsten in. Wild als een rit door de puszta, warm als de wind over de wijde vlakten, dromerig als een zonsondergang over het Balatonmeer, eeuwig als de Donau zelf is de muziek van het Hongaarse volk. Istvan Molnar, artistiek leider van het dansensemble „Budapest", kent die muziek; de eeuwenoude volksmelodieën evengoed als de moderne klanken van zijn beroemde landgenoten Bartók en Kodaly, Maar, oud of nieuw, het is muziek die de spieren prikkelt en het bloed doet tintelen. En dan komen, de voe ten los en men danst op het dorps plein 's avonds als de maan vol is of men danst rond het flakkerende vuur in het kamp der zigeuners. Ver in de vlakte zijn de zingende violen te ho ren. Die rijke folklore van het oude Hongarüe brengt Istvan Moln&r don derdagavond in het Passage Theater. Zün dansers en danseressen zullen de stormachtige czardas dansen en de vrolijke dansen uit Marosszék. .Matyas Jonas ieidfc het zigeuner orkest. Hü is een van de beste zigeu ner-violisten van deze tijd. Met een büzonder uitgebreid en ge- variëerd repertoire heeft het gezel schap in meer dan 2000 voorstellin gen in heel Europa successen behaald. De voorstelling iri Schiedam vindt plaats in het kader van het vakan- tiefeest. De minimumaanvoerprUs van pil chards wordt tot S 9 verlaagd. Tot nog toe gold een prijs van 11. Dit besluit heeft het bestuur van het Produktschap voor Vis en; Vispro- dukten donderdagmiddag mét grote meerderheid van stemmen aanvaard. Tevens besloot het bestuur de veil plicht voor pilchards niet af te schaf fen en de geldigheidsduur van de prijsverlaging te laten beëindigen op 1 november van dit jaar. De minimumprüs van pilchards, die voor een groot gedeelte door de visconservenindustrie worden ver werkt, staat in nauwe relatie met de minimumprijs van verse haring. Een besluit over deze laatste verkoopprijs werd door het bestuur aangehouden. De aanvoer van verse haring is dit jaar belangrük lager dan in voor gaande jaren. Tot medio juli waren 87.388 kantjes aangevoerd (vorig jaar 127.813 kantjes en in 1958 zelfs 145.166 kantjes). De export van ge zouten haring naarWest-Duitsland loopt vrij goed, in aanmerking geno men het feit, dat de Duitsers nog over een grote voorraad beschikken. De garnalenvangst bleef tot nog toe 300.000 kilo beneden die van vorig .jaar. Daardoor liep de gemiddelde prijs op van 2,24 tot 3,07 per kilo, waardoor de verkoopbaarheid van garnalen in gevaar kan komen. Een besluit tot een stringenter mosselen verordening kon het bestuur nog niet nemen. Aanvankelijk lag het in het voor nemen om de minimumkwaliteits eisen voor Nederlandse mosselen ook te laten gelden voor geïmporteerde mosselen. Thans echter blijkt noch van de zijde van de handel noch van de zijde van de kwekers behoefte aan een nieuwe bepaling te bestaan. Het bestuur besloot de zaak te laten rus ten totdat men precies weet wat de belanghebbenden nu eigenlijk willen. De verordening, die de export van mosselen naar België en Frankrijk regelt en waartegen door de firma Verwijs-Jnnse en vijf andere expor teurs werd geprotesteerd, is door het bestuur met slechts één blanco stem aanvaard. VLAARDINGEN De 65-jarige voetganger D. H. van R. stak donder dagavond zonder op het verkeer te letten de Van Beethovensingel. te Vlaardingen over. Hierbij werd hü aangereden door een bromfiets. Van R. moest met een beenkwetsuur naar het Algemeen Ziekenhuis worden gebracht, maar kon later naar zijn woning terugke ren. Na een jarenlange onderbreking worden deze zomer op de ruïnes van het middeleeuwse slot Kastelholm op de Aaland-eilanden weer open luchtspelen gehouden. PIJNACKER Donderdagmiddag is de arbeider J. B. uit Bei'kel, werk zaam aan de Dubbele Brug, bü de overweg door een passerende trein aangereden, waarbü B. aan de schou der werd gewond. De spoorwegrecherche stelt een on derzoek in. 22 juli Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgisch frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire 10,58310.583 3,76f$~3,77A 76,92—76,97 7,54—7,54} 87.44.1—87,491 72,94}—72,991 90,39}—90.44 J 54,691—54.741 52,83}—52,884 3,85}3.85Ï 60,74}—60,79} Donderdag zijn tüdens twee fees telijke büeenkomsten de getuig schriften uitgereikt aan de volgende leerlingen van de huishoud- en in dustrieschool voor Schiedam en om streken. Getuigschrift primaire opleiding: J Baden, R Bagchus, F Boender, R Bokhorst, D v Genderen, W. Goed- knegt, A v d Graaf, F.Hof, H de Jong J Lendway, M Lor, J v Maaren. T Pottinga, W v Run, J Scheepmaker, J Slavenburg, E Smit, B Dirks, N Kramer, J Wintershoven, T Hoek, (allen Vlaardingen). C Brökling, W. Corbeau, C v Diggelen. S v Knotsen- burg, E Remeyrise, C v Dulieman, G Groenetveg, Svd Haterd, A Hoe- gee, M den Hollander, J Hoogstad, C Jongste, L Klootwijk, L v Meurs, J de Raat, B Rissema, J Seip, Mvd Sloot, A Vermeer, A Wilkes, C A1- bers, D Dieters, L de Haan, Aid Hoeven, J v d Hoeven, P den Hou-, ting, C Jansson, B v d Kruyt, T v Leeuwen, L v d Linde, H Verhaar, N v d Voorde, D v V/ijk, M de Zwart, E Baanvinger, C den Boer, J B?u- testein, S Brand, T Bruyn, A Dróge, W v d Gaag. T Kulik, J Meulstee, A Noorlander, N Sterrenburg, W vd Velden, M de Vos, L de Vries, N Pil. R v Gulik, E Gijsen, T Jongsten, M v Katwük, J Molenaar, A Meerkerk, T Pals, T Punt, I Tamerus. S Ver kerk. T Wessel. R Akkermans, R Bleiksloot, L Dikkeboom, F Hagen- dijk, M Helbers, I Hinten, M Jansen, S Kok, C Prins, P Roodenburg. R Rorüe, F Scheepmaker, J v Sctue, E Schot, J Schouten, G Spijkhoven, H v d Touw, J Trie!. R Valk. J Wee- da, F Zeevaart, T Krohne, T Breur. 2 leerlingen kregen een uitgesteld getuigschrift; 23 leerlingen ontvin gen geen getuigschrift. Getuigschrift assistente in de huis houding I. van Eysden; M. Moerman, Vlaan- dingen; C. van Heest; C. Meyer; H. Monster; I. v. Nugteren; T. Quartei; H. v. Veen; N. Veltman, Schiedam, J. Vosbergen, Rotterdam. 3 leerlingen ontvingen geen getuigschrift. Getuigschrift kinderverzorgs»er. L. Blom; C. v. Dorssen; G. Fennema, C. Zonruiter, Schiedam; E. v. Kleen, M. Hamakers, Maassluis; T. Maan, O. de Munnik, J. Rodenburg, H. Sluy- ter; A. Swaneveld; F. Tieleman, Vlaardingen. S. Syriër, Schiedam, be haalde diploma kolonieleidster van de Centrale Raad. Getuigschrift leerling- verkoopster. J. Hartëvetd, E. Lepolder, M. v. a. Po): L. v. d. Reüden; M. Verspui); J, v. Vuuren J. Witter M. Zwamborn, Schiedam; C v. d. Lee; R. Stolp. Vlaardingen; L. Jumelet, Rotterdam- 3 leerlingen kregen een uitgesteld ge tuigschrift. 5 leerlingen ontvinge geen getuigschrift. Getuigschrift naaister: L. den Boef, A. Bonefaas, C. de Brum. W. de Bruyn, S. Btfl. V. van Dnri.N- v. d. Hoeven. L. Lemson, M. aeIB». Allen te Schiedam. J. Stok Vl&ar- 'lingen. 1 leerling ontving geen ge- uigschrift. Getuigschrift kostuumnaaister. [uysdeus. Schiedam; N. Klut. Vlaar* lingen; G. Wiegman, Rotterdam. Diploma huishoudhulp yolgen» leerlingstelsel: T, de Bel en J. v. a Hoeven, beiden te Schiedam.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2