m I IDVS klaar voor nieuwe seizoen Hof van Cyrene is méér museum Eerste bruidspaar in Waag gewogen nog geen veilige brommer Winkehnuur ingestort Zeeweg naar Dordrecht wordt dieper m CIRCUS JOS MULLENS in ROTTERDAM KIJK WjÊÊÊÈÊËi Eddy Duchin Storyin Monopole Een „stoere" orom ls Raadzaal wordt aanbesteed zij vinden Afscheid directeur Teehn. Bedrijven Geslaagd Burgerlijke Stand Visafslag ïïMM MM. (Van een onzer verslaggevers) Alweer heeft waagmeester Krijn van Halcwijn een heuglijke gebeurtenis kunnen noteren op het zwarte schoolbord, dat aan de gekalkte wand van zijn waaggebouwtje hangt. Maandag was het de duizendste Viaardinger, die op dc bascule stapte en dins dag begaf het eerste bruidspaar zich op het weeginstrument. Het waren Cornells de Ligt (25) cn Annette Bot (19), die elkaar zojuist ten overstaan van de heer Van Keulen in het stadhuis hun ja-woord hadden gegeven. (Van een onzer verslaggevers) bromfiets in beslag genomen, die een snelheid van 65 kilometer per uur ont- wikkelde. Voor dit race-fietsje hadden De Rotterdamse politie nam onlangs de politiemannen minder waardering: een bromfiets in beslag, die negentig de remkracht van voor- er achterrem kilometer per uur kon rijden. De man- wag nuj komma nul. nen van de technische dienst van de politie..waren vol bewondering voor de -s ^ondsM^Rm^ wijzei'; waarop Ret 49-cc-motortje was ^If^te^°wo?dt1en vTn'ii^vrefeï :fr Enige tijd geleden werd een andere En op alle bromfietsen met deze ge breken werd gereden. Toch werd ook een brommer in beslag Nu, na een 18 maanden durend succesvol tournee door Spanje en Noord-Afrika: van 29 juli t/xn 11 augustus, Goudsesingel t.o. Heliport Een méér dan fantastisch programma MAAIERS Dan hoeft u niet lang te zoeken HET .VRIJE VOLK WOENSDAG 27 JULI I960 PAGINA 4 WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Let's rock. 2. 7 en 0.15 uur. PASSAGE: Zuster Luc, 2 en 8 uur. Tentoons tellingen STEDELIJK MUSEUM: .„Een vlinder heb IK hier niet gezien", kinder tekeningen uit het ghetto The- reslenstedt; „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken: Antiek speelgoed, 10-17 uur. DONDERDAG Bloskopen: MONOPOLE: The Eddy Duchln Story, 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „.Een vlinder heb Ik hier niet gezien", kinder- tekeningen uit het ghetto Thc- reslenstadt; „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken; Antleg speelgoed, 10-17 uur. Diversen PASSAGE: Czardas Festival door het Budapest Dance Ensemble, 20 uur. FEESTTERREIN KETHEL: Zomer feesten Oranjevereniging WUhel- mina, optocht 8.30 uur, kinderpro gramma door het klntertheater van Caria Flink 9.30 uur. volksspelen voor ouderen 11 en 2 uur. 'Temidden van de zandhopen rond het Koemarktplein is de verlichting voor de Schiedamse feestiueek verrezen. Ook elders zijn de lichtmasten weer ge plaatst en bij de brug naar de Oranjestraat geeft een groot bord vist vrolijk gekleurde letters plaats en tijdstip van de ver- schillende evenementen in het vakantiefeest aan. in de cyclus „Onvergetelijke films" draaitin Monopole donderdag het imponerenda filmwerk „The Ëddy Duchin Story"; een boeiend film verhaal met in de hoofdrollen Tyrone Power, die als persoonlijke vriend van de in 1951 overleden Amerkaanse pianst, Eddy Duchin, diens leven op overtuigende wijze weet uit te beel den, Vrijdag 29 juli wordt om 16 uur ten afscheidsbijeenkomst In kleine kring belegd in verband met het ver trek van ir, D. J. Adrlaanse, direc- teur van de Technische Bedrijven. Naafloop van deze bijeenkomst wordt, eveneens ten stadhuize, tussen 17 en 18 uur een. voor ieder toeganke lijke receptie gehouden. Het afscheid van het personeel van de Technische Bedrijven zat plaats vinden zaterdag 30 juli in de kantine van de Technishe Bedrijven. Apotheek: Gouka «Sc Co., Groenelaan 127. „d'Hof van Cyrene",dicht bij Schiedam, vindt aftrek In deze dagen. Het afgelopen weekeinde vertoefden er feestvierende Rotter dammers: het Rotterdams comité voor vakantiebesteding had de hof namelijk uitgekozen'als centrum voor een aantal activiteiten. Er werden films gedraaid, zoals van het gevecht om het wereld kampioenschap boksen middengewicht tussen Sugar Ray Robinson en Randolph Turpin, terwijl het Three Town Quartet met als gast- klarinettist Geert de Ronde voor gezellige dansmuziek zorgde. Een der danslustigen was de heer J. A-: Augusteyn, eigenaar van de hof. En pmdat d'Hof van Cyrene niet zo maar eèn uitspanning zonder meer is, wilde hij er graag iets-over vertel len: De'hóf is in 1398 gesticht aan de Schie. Het gebouw was aanvankelijk als kasteeT bedoeld ende hof was in die dagen veel 'groter dan nu. De oude fundamenten strekken zich nog ver uit in de achter gelegen weilan den. Nog kan men zien, dat het ooit een sterkte is geweest. De voormuur van het gebouw is tientallen centi meters dik. In de kelder bevindt zich nog de ingang van een onderaardse vluchtgang naar het tolhuis in Over- VLAARDINGEN Waardig schreed de heer Van Hale wijn naar het bordes van het oude raadhuis om het bruidspaar af' te halen en trots begeleidde hij de jong gehuwden naar zijn heiligdom en met alle zwier waarover hij in zijn fraaie Oud-hollandse kostuum beschikt, be diende^ hij de weegapparatuur. Vervolgens begaf het bruidspaar zich naar zaal Keiizer, om in familie kring aan deze gedenkwaardige dag enige feestelijke luister bij te zetten. Na zijn werktijd ging de waagmeester daar ook heen, om de officiële weeg papierenteoverhandigen. Hij ging niet alleen. Het was éen hele vakantiefeestgrqep, die zich naar - -de Oosthavenkade repte. De heer B. v d. Brink, die de scepter zwaait over het vakantiehureau, voegde zich na-' "lelijk met de dames van zijn staf hij de heer Van Halewijn,' om aan de Uitreiking der papieren een nóg offi ciëler tintje te geven, „Toen ik hoorde, dat het eerste bruidspaar gewogen was, dacht ik: Daar moeten we iets aan doen", verklaarde de heer v. d. Brink, in een toespraakje tot bruid en brui degom, Wat dat „iets" was, bleef niet lang duister. Want Magda Los, dezelfde Magda, die burgemeester Heusdens namens de Vlaardlngse jeugd bloe men heeft gebracht en dus al enige vaardigheid in het overhandigen van fleurige geschenken heeft, gaf de bruid een boeket rozen, Vervolgens kreeg de waagmeester net woord.Hij stak een hartelijk speech je af en verklaarde, dat het 'hem een waar genoegen was geweest om dit bruidspaar te ';en. „Ik had niet kunnen dromen, ik in mijn 'MAASSLUIS Bij het Slopen van bet winkelpand Markt 6 te Maassluis 'js dinsdagmorgen plotseling een "iuur ingestort. De 45-jarige A. T. uit Den Haag, die zich op deze muur bevond, maakte een val van onge veer 4 i meter en kreeg verwondingen a»n het hoofd. Dr. B. D. Elsman verleende eerste hulp. Daarna is de Sewonae per ambulance naar zijn woning vervoerd. 69e levensjaar 'nog eens een bruids paar zou wegen", sprak hij, Ten slotte onthulde hij het gewicht van de heer en mevrouw De'Ligt: bruid 60' kg en bruidegom 6E Dat is n«. voor altijd vastgeleg: de annalen vgn de waag en et „v - claeringhe" bevestigt het. De .papieren zulle» zuinig bev. ,trd worden, zo verzekerde de bruidegom de heer Van Halewijn, schie, dat in de oorlog werd afge broken. Een oude schilder vertelt, dat hij als. y'nd nog in deze geheimzinnige gang heeft gespeeld. Ook loopt er een door gras bedekt, maar nog duidelijk te onderscheiden eeuwen oud pad door de weiden naar het vroegere slot, dat aan de voorma lige zeedijk, gebouwd onder Graaf Florl' V, ligt. In 1953 is het geheel omgebouwd en Ingericht als herenhuis. En nog later, in de vorige eeuw,' werd het een boerderij. Helaas heeft men toe» de oorspronkelijke toren gesloopt. Al leen de trap naar de toren bleef staan. In de dertiger jaren was het huis het atelier van de schilder Wiegman totdat in 1952 de heer Augusteyn het overnam, Hij heeft" er'niet alleen een uit spanning, ma»r ook een klein mu seum van gemaakt. Aan de wanden van de vroegere „herenkamer" is nu een verzameling zeldzame tegels aan gebracht, waarbjj er zeer bijzondere zijn uit het jaar 1610. Kostbare kroontegels en tegels met bijbelse motieven zijn er te zien. Een bijzonder prettige sfeer kenmerkt dit museum. De oorspronkelijke balken- zoldering uit het huis 's-Graven- zande, zoals de hof vroeger heette, is er nog steeds en wordt gesierd door een fraaie koperen luchter. Men vindt er de stoelen uit de oude Kethelse kerk terug en er staat ,$en van die oude Limburgse kachels, waarin men ook broden kan bakken. Hoe verzot men hier op antieke zaken is, blijkt wel uit de volgende geschiedenis: de heer Augusteyn ging op aandringen van zijn echt genote een nieuwe regenjas kopen. Hij kwam terug met een mooie, oude tegel. Het regende immers toch niet Ook bij Hermes-DVS spitst al les zich op het komende seizoen en op het gereedkomen van de gehele inrichting van het nieuwe hoofdveld op Harga. Veel werk is reeds verzet. De overdekte tri bune is overgebracht van de Damlaan, maar is geheel gemo derniseerd. Zij is hoger gesteld, zodat het publiek geen last meer heejt van laatkomersDe balken aart de voorzijde zijn veel dunner en bo vendien rond. De overkapping is gewijzigd en er zijn schuine hoe ken gemaakt, zodat ieder het ge hele veld kan overzien. De onoverdekte zittribune staat, op het laatste verfwerk na kant en klaar en met de staantribunes aan de .lange en korte zijde is het zelfde het geval. Vele vlaggenstokken staan gereed om straks het geheel een feestelijk aanzien te geven. Het club gebouw is door eigen leden aan de buitenkant geheel geverfd en ook aan alle andere werkzaamheden hebben ploegen leden en supporters hard deelgenomen. Ook de junioren doen dapper mee. Op zaterdag 13 augustus moet alles gereed zijn. Dan wordt, tege lijkertijd met de officiële inge bruikneming van de Sportpark- brug over de Poldervaart, het nieuwe hoofdveld ingebrulk ge nomen. Een wedstrijd van bekende Her mes-veteranen tegen de Feijenoord- veteranen met klinkende namen zal, wat dit betreft, de hoofdschotel vormen. En zondag daarna komt dan voor de KNVB-bekercompetitie Feijenoord 1 op Harga op bezoek, dat op haar Russische tournee wel heel wat nieuwe indrukken zal heb ben opgedaan. Hermes-DVS heeft begrepen, dat ook het spelers-materiaal moest wor den aangevuld. Van Xerxes werd de bekende links-achter Hans Sigmond overgenomen, van Sparta de uitne mende reserve-speler Hans van Yperen, van CVV werd de goede rechtsbuiten De Blok gecontrac teerd en thans is men nog bezig met het aantrekken van een mid- voor. De nieuwe trainer Wim Blokland is zijn taak vorige week begonnen. Het lijkt er veel op, dat de blauw- witten een goede keus ged-un heb ben. Deze rustige, maar toch dyna mische oud-speler van KIV weet wat hij wil. Hij is verheugd met het zeer jonge elftal van Hermes-DVS te kunnen werken en hy vertrouwt erop, goede resultaten te behalen. Hoewel alles niet ineens kan. Wat de opbouw van de vereniging betreft, acht hy het zo vanzelfsprekend dat hierby alle aandacht besteed wordt aan de jeugd, dat hy hierover niet eens zo veel hoeft te spreken. Hy heeft waardering voor het elan waarmede Hermes-DVS haar moei lijkheden heeft weten te overwin- club heerst en voor het vertrouwen, nen, voor de prima geest die in de dat het bestuur hem geeft in deze voor Hermes-DVS zo belangrijke pe riode. By de onlangs gehouden examens der „Ned. Associatie" zyn voor het praktyfcdlpioma boekhouden ge slaagd: mej. A. Hersbach en de he ren G. Deyi, J. M. de Graat, J. W. Th. Hersbach, A. W. den Hoed en B. Sevart, allen te Schiedam en de heer K. Schep» te Rotterdam. De ge slaagden werden opgeleid door de heer A, C. Möhring te Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) De Oude Maas, de zeeweg van Dordrecht, zal spoedig geschikt ge maakt worden voor schepen meteen diepgang tot 31 voet. Hij is momen teel bevaarbaar voor schepen met een liepgang tot 25 voet, wat voor de ontwikkeling van het Dordtse zee havengebied onvoldoende wordt ge acht. RUkswaterstaat wil reeds in de herfst met het uitdiepen van de ri vier beginnen. Het gemeentebestuur van Dor drecht heeft jarenlang voor een ver betering van de zeeweg geijverd. Het vond steun in het advies van een studiecommissie onder voorzitter schap van prof, Tbijsse en ook by het overleg tussen de Drechtsteden is de wenseiykheid ervan, naar voren gekomen. Rijkswaterstaat heeft aan de uit voering van het werk slechts de voor waarde verbonden, dat de gemeente een derde deel van de kosten 3- taalt. Deze worden voor het ogenblik geraamd op vier miljoen. Na de af- siuit'ng van het Haringvliet, waar door de hoogwaterstand bü Dor drecht en op de Oude Maas wordt verlaagd, zal voor aanvullend bag- gerwerk nog eens twee miljoen uit gegeven moeten worden. De gemeenteraad van Dordrecht moet vrijdag in een spoedvergade ring nog over deze voorwaarde be slissen, maar het is zeker, dat hy de gevraagde bydragc met groot plezier zal verlenen. Geboren: Robertus z.v.Z.M.Maag- denburg en M. Ch. Hanselman; Wouter A. z.v. V. P. M. Bolsius en P. S, de Vries: Erlr P. M. zv A Jan sen en J. E. M. Bosboom. EN TOCH RIJDEN ZEI! ROTTERDAM, 27 juli 1960 Lie den werden van IJmuiden en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Tong midd. ƒ3,70 tot ƒ4,10: Tarbot klein ƒ1,10 tot ƒ1,40; Schol midd. ƒ36 tot ƒ38; Schol klein ƒ15 tot ƒ24; Schelvis midd, ƒ38 tot ƒ42; Schelvis klein ƒ20 tot ƒ22; Kabeljauw gr. ƒ50 tot ƒ57; Kabeljauw klein ƒ18 tot ƒ22; opgevoerd. Maar de bromfiets was geen ln beslag genomen. Want de eigenaren ervan 1 f i j hoofdzakelijk jongelui hebben ér wél vóór bromtiets meer en daarom op de weg verboden. Dit ketttngwiel „pakt" de ketting niet meer: trappen én remmen zijn daardoor onmogelijk De uitlaat van een „eitje" op het voorwiel raakte hoe langer hoe meer los, kwam. tussen de spaken en de bromfiets sloeg met berijder over de kop. - Er evan een onzer verslaggevers) Vlaardingen heeft dinsdag weer eens buitenlands bezoek gehad. Sen groep vierde-Jaarsstudenten van de Staatsbauschule te Darm stadt heeft Vlaardmgs nieuwe wijken met grote aandacht bezichtigd. En er zijn heel wat foto's gemaakt (ook in kleuren) van de wijze waarop in onze stad stedebouwkundige problemen werden opgelost. „Repareren" met een stropdas geeft beslist te weinig stevigheid. De groep, die ongeveer veertig pe»- sonen telde 'architekturstudenten':: en hun leraren stond onder leiding: van Baurat dr.-ing. Wolf Ortmann, architect, aldus, zijn volledige tltu-' latuur Het gezelschap onderneemt een gróte rondreis door Nederland, met het oogmerk de architectuur in ons land nauwkeurig te beschouwen. Dinsdag was men in Rotterdam geweest, waar natuuvlük het Bouw centrum niet is overgeslagen. De Duitse architecten in de dop werden er rondgeleid door een oud-Viaar dinger, namelijk de heer Boudens. Vervolgens stond Vlaardingen op het programma. Het gezelschap werd ten stadhuize ontvangen, waar de heer J, C. Spruyt de honneurs waar nam. Aan de hand van maquettes en tekeningen gaf hy zyn gasten een inzicht in de problemen waarmee Vlaardingen te kamper .:.sft. Men gebruikte vervolgens een - kopje thee en bezichtigde het stadhuis. Ofschoon men zijn aandacht voor al op de Westdijk en de Babbers- polder wilde richten, werd het oude centrum ook, goed bekeken. Er werd een wandeling door de binnenstad gemaakt. Daarna stapte men in de bus om oostelijke en westeiyke uit breiding te bezoeken. Er was heel wat, dat de studenten noopte de chauffeur te verzoeken de hus een ogenblik te doen stoppen. Vele malen stapte men uit om te fotograferen. De sluiters van de camera's kregen het meeste werk by de maisonnettes, de deltaflats en de laagbouw bij deze flats. Vooral de toepassing van kleuren achtte men zeer gelukkig. De studenten hadden overigens niet aiieen oog voor architectuur. Ze verklaarden getroffen te zyn door het grote aantal kinderen in de nieuwe wyken en hadden op één plaats zelfs tinnen enkele minuten (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe raadzaal, het laatste ge deelte van het Vlaardingse stadhuis, zai op dinsdag 9 augustus namens B. en W. van Vlaardingen worden aanbesteed door het architecten bureau L. v, ,d. Kloost Mcyburg te Bchevepingen. -Dit geschiedt 's mor gens om half elf in de raadzaal. Vi: 14 25, VI. 56 17, VI. 70 3, VI. 78 6. VI, .79 thuisvarend. VI, 85 thuis varend, Vi. 89 56, VI. 97 2, VI, 132 15, VI. 153 thuisvarend, VI. 172 45, VI. 197 2, VI. 216 6. Marktprys; trolharing groen ƒ122. groot 5051, klein 45—48; steurha- Een ijzerdraadje houdt een trillende uitlaat absoluut niet-goed op zijn plaats. Een flinke bout moet het werk van de trapper overnemen. Met veiligheid heeft dat weinig te maken. ezorgd. dat hun brommers felle kleuren heb ben, snel ryden en veel lawaai maken, maar om de veiligheid en de wetteiyke voorschriften bekommeren ze zich heel weinig, Hoe meer een bromfiets op een racemotor fiets lykt, hoe liever het de show-jongens van Kruiskade en Beijerlandselaan is. Allereerst moet het rustig draaiende motortje worden ver anderd in een gierend monster. Een eenvoudige ingreep is voldoende: met een spyker sla Je een paar gaten in de geluidsdemper van de uitlaat en je bent zeker van een imponerend TT-effect. Nóg fraaier wordt het, als je de geluidsdemper sloopt en vervangt door een lange (en liefst dubbele) uitlaatpyp, die als een geweerloop langs het achterwiel ligt. De meeste bromfietsen hebben op het achterwiel een terugtraprem. Dat vinden de opgeschoten jongens niet „echt", want een motorfiets heeft een pedaalrem en dat moet de brommer „dus" ook hebben. De jonge bromfietsbezitter vindt er wel iets op: aan het frame wordt een scharnierend stuk ijzer bevestigd, dat (doorgaans met dik ijzer- draad) met de rem m de achternaaf wordt ver bonden. Dat dit „rempedaal" meestal loszit en ramrr. lend heen en weer slingert mag geen bezwaar zijn: het gerammel wordt wel over stemd door het gegier van de motor. En dat doorgaans de remcapaciteit van zo'n eigenge maakt pedaal minimaal is, mag ook geen naam hebben. Er is toch ook nog een rem op het voorwiel t Het wordt wat lastiger als het rempedaal in de baan van de trappers komt. Geen nood: de spie van de crank kan los en de trapper hangt omlaag. De jonge brommer vindt dat zelfs een voordeel: die omiaag hangende trappers lyken op de voetsteunen van een motor. Goed, de motor kan niet meer worden aangetrapt. Maar het is veel mooier om het karretje op gang te brengen door het eerst even aan te duwen en dan lenig op het zadel te springen. Door ai die „voorzieningen" is het door de fabrikant zo zorgvuldig geconstrueerde brommertje een „out-law" geworden: het voldoet niet meer aan de wettelijke voor schriften en moet door de politie in beslag worden genomen. Als dat gebeurt, zyn de poppen aan het dan sen. Het karretje gaat naar de technische dienst van de politie In de Duivenvoordestraat, die het aan een nauwgezet onderzoek onderwerpt. In vrijwel alle gevallen blijkt, dat de kwaliteit van het karretje heeft geleden onder het amateu ristisch ge-doe-het-zelf. Het vorig jaar waren er onder de honderden in beslag genomen tarom- mers, slechts drie, waarvan men kon zeggen, ordeZwateCnni3Ch en motorUch noe perfect in genomen waarop niét werd gereden. Dat kön niet, want de ketting ontbrak. Toch De technische dienst van de politie maakt was het karretje op de wee De ieuedip-e van het onderzoek een uitvoerig proces-verbaal, eieenaar nrnnWr, dat zo nodig verduidelijkt met foto's naar pronkte er mee in een van Rot- de officier van Justitie gaat. in afwachting van terdams flaneerstraten. Hij liet het mo tos beslissing wordt de brommer opgeslagen tortie razen en IawaaiVn (nm h bij Domeinen aan de Waaldyk. Het hangt van A zwaaien (om het effect de staat van de bromfiets af of hij aan de le veröogen was de geluiddemper met eigenaar wordt teruggegeven of vernietigd wordt, spijkergaten doorboord) en om zich te Overigens rijden niet alleen jongeren )[erPlaatsen ging hij met zijn kettingloze vaak met slechte brommers. Ook ouderen "rPbHner steppen of liet hij zich door tuffen op karretjes, waarvan men zich af- een vriend voortduwen. vraagt hoe ze nog kunnen tuffen. Hier onder een kiein bloemlezinkje van een haast onafzienbare reeks geconstateerde gebreken: 0 een wiel, waaruit tien spaken missen; remmen, die finaal zijn afgesleten; een uitlaat, die met touwtjes op zijn plaats wordt gehouden; 0 een gebroken frame, dat werd gerepareerd met.een oude stropdas; J!11,11,' afgesleten kettingwielen, waardoor én het trappen én het remmen onmogelijk is geworden; 0 loszittende zadels, die als berijders eren- wientskunstenaars vereisen; 0 rempedalen, die zo gammel zijn, dat ze in de achterband grypen zodra er gebruik van wordt gemaakt; 0 een loszittende uitlaat van een „eitje" op het voorwiel (het ding raakte prompt tussen de spaken en de bromfietser sloeg over de hOp) i 0 afgeknepen en daardoor slecht ol niet wer kende bediemngskabeis; 0 een defect versnelilngsmechanisme. by de

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1