W. pa? bij botsing gedood verwi Poppenspel Voorstellen-Hofstra gewijzigd overgenomen: ZONDER COMMENTAAR floriade Katinka draagt (IJ)water naar de (Pacific)zee Erven willen geschonken bos terug he m Zware kar treft kind dodelijk Jonger zusje zwaar gewond Aannemers en regering gaan weer praten LOONRAAD iii plaats van College Zandvoort wil Duitse bordjes uitbannen op de boterham, lekkerder... gezonder... Luchtvaartverdrag Nederland-Ghana Student bij val door glazen dak gedood Overtroffen Duizendmaal «bm sandwich Vervolg van voorpagina. De voorstellen, indertijd door minister Hofstra ingediend tot wijziging van de inkomsten-, vermogens- en loonbelastin gen, heeft minister Zijlstra, naar hij aan de Tweede Kamer meedeelt, over het algemeen wel voor zijn rekening kunnen nemen. Op een aantal punten echter wijkt zijn zienswijze vrij sterk af van die van zijn voorganger, zodat hij zich genoodzaakt heeft gezien in de ontwerpen de nodige veranderingen aan te brengen. Eén van de belangrijkste is die waarbij het bedrag dat de werkende gehuwde vrouw op haar aanslagbiljet in mindering kan brengen, wordt verhoogd tot 4,50 per dag of 1000 per jaar. Op de boterham... heerlijk en voordelig Buitengewone lasten Discriminatie ivan een onzer verslaggevers) Twee jonge mensen zijn gistermorgen vroeg om het leven gekomen toen hun auto op de rijksweg BredaTilburg bij: Molenschot tegen een boom reed. De wagen werd bestuurd door de 25-jarige Tilburger A. C.i Timmermans. Met zijn 21-jarige verloofde mej. P. Willemse uit: Breda en haar 17-jarig zusje J. "Willemse kwam hij terug van een bruiloft in Amhem. MODE IN PLASTIC Vit auto geslingerd Geen voorrang Verantivoorde maatstaf MADURODAM Koffiepot 't Regende gisteren op de Floriade en dat was een nare, vieze motregen waarbij men zich onbehaaglijk voelde, en klam, en kil. „Kijk" zei de in zijn kraag gedoken organisa tor Jac. Kleiboer tegen ons „dat vind ik nu jammer voor de wensen, die van heinde en ver naar ons toegekomen zijn. kunnen we ze bergen, in de hal, Héél jammer. Maar gelukkig de kassen en de gebouwen in het Park." Uitsmijter KOELKASTEN i de helling: dividendbelasting Advertentie X.M. imm SPREAD wordt hoger Grote pot 1,45 Middelpot 0,98 met handige schroefsluitingr (Van een onzer verslaggevers) Het driejarig zoontje van de familie Maessen op Öe Heide te Heithuisen (L.i werd donderdagmiddag door de vader dood aangetroffen op het erf. Het knaapje lag met ingedrukte borst kas onder een der berries van een zware kar. Deze kar was op de steunen in ho rizontale toestand neergezet. Vermoe delijk heeft het jongetje, al spelend, tegen een der steunen gestoten en is teen door een der bomen van de val lende kar verpletterd. De bewindsman wil hierbij vol staan met de eis dat per dag min stens 3 li uur beroepsarbeid wordt verricht. Een belangrijke verruiming is ook dat een weektotaal van 18 uur beroepsarbeid recht zai geven op een aftrek voor zes dagen; hiervan kunnen vooral de vrouwen met sterk wisselende werkdagen profiteren. Komt deze maatregel voor het rijk overeen met een aderlating van 40 miljoen, er zijn in de voorstellen nog enkele andere wijzigingen opgeno men, die tot een lagere belastingop brengst zullen leiden. In de eerste plaats: invoering van een gediffe rentieerd tarief voor de vennoot schapsbelasting. vermindering naar schatting 75 miljoen. De minister is van oordeel, dat op het gedeelte van de bedrijfswinsten dat voor de uitdeling wordt bestemd, naar verhouding een te zware druk rust. Hij wil deze sector daarom met 15 punten minder belasten dan de rest. Een gedifferentieerd tarief zal, zo stelt hp, de doorstroming van de vennootschapswinsten naar de kapi taalmarkt helpen bevorderen. Ook de winstbepaling bij coöpera ties is onder de loep genomen. De be windslieden achten het ongewenst dat winsten uit activiteiten van deze instellingen die geen verband meer houden met de huishoudingen van de leden, belastingvrij worden uit gekeerd. Er wordt daarom een split sing voorgesteld in belastbare en on belastbare coöperatiewinst. Van betekenis voor een zeer grote categorie van. belastingbetalers zijn de veranderingen die wórden voorge steld in de buitengewone lastenrege-" ling en in de verhoging van de grens van de belastbaarheid van dé zogenaamde neveninkomsten. De eerste zal het ryk 10 miljoen meer, de tweede 6 miljoen minder in het laatje brengen. Met de verhoging van de premie voor de verplichte ziekenfondsverze kering is in de nieuwe omschrijving van wat als buitengewone last kan gelden, uiteraard rekening gehouden. Studiekosten boven 120.komen in dit kader, als het ontwerp wet wordt, voor aftrek in aanmerking. Voor het overige hoopt men de wer king van de lastenregeling meer dan voorheen binnen beperkte grenzen te kunnen houden. Loontrekkers die niet meer verdie nen dan 7.750 inclusief 300 z.g. neveninkomstent worden volgens het ontwerp niet in de inkomstcnbel. aangeslagen. Indien onder de neven inkomsten de opbrengst van spaar gelden is begrepen waarop dividend belasting wordt ingehouden, wordt thans teruggave hiervan voorgesteld met een minimum van 10, Van de rest van de voorstellen springt in de eerste plaats in het oog de verhoging van de dividendbelas ting van 15 tot 25 percent, behalve voor die opbrengsten die voortvloeien uit een herkapitalisatie (en die met 20 pet. zullen worden belast). Het belang van de voorgestelde verhoging ligt, naar uit de toelich ting blijkt, vooral in de sector van de betrekkingen tot het buitenland. De na-oorlogse verschuiving in de finan cieel-economische positie van Neder land moet, zo wordt gesteld, leiden tot een andere behandeling van naar het buitenland gaande dividenden. De commissarissenbelasting achten de bewindslieden als extra-heffing voor de inkomstenbelasting niet passend in ons belastingstelsel. Zij beschouwen haar als een discrimi nerende maatregel, die in strijd is met de eisen van gelijkheid. Op dit gebied wenst de regering terug te kei-en naar de toestand van voor 1940, waarbij de commissarissen- beloningen, voor zover geen arbeids- beloning, op één lijn werden gesteld De twee verloofden kwamen om het leven, het jongere zusje liep een schedelbasisfractuur en beenbreuken op. Voor haar leven werd sristeravond gevreesd. In het r.-k. ziekenhuis te Dordrecht (overleed gistermiddag de 63-jange J. ■Witteveen. Toen hij gistermorgen op [zijn bromfiets het kruispunt Naasau- Iweg-Julianaweg wilde oversteken, 'wend hij aangereden door een atrto 'waaraan hij voorrang had moeten1 verlenen. Een slippende -aiito heeft gister morgen in Bcrlicum (NB) drie kin deren (2. 3 en 7 jaar) uit het gezin Pennincs gegrepen. Het jongste kind Advertentie I.M. Na verbetering van de kwa liteiten van plastic, worden er nu ook verbluffende des sins op aangebracht. Het meest valt dit op bij de nieuwe modieuze BigBen plastic re genmantels. Prijzen van 6.90-7.90-9.75* 12.75* -15.75 en 17.50 met ptuvUD-patentsluiting is zeer ernstig gewond, de autobe stuurder kreeg een shock. Het onge luk gebeurde in een gevaarlijke bocht in de provinciale weg. De 43-jarige L. van Tol uit Schie dam werd gistermiddag uit zijn auto geslingerd en was op slag dood. toen hij op de Veurscweg te Voorschoten tegen twee bomen reed en vervolgens op de trambaan terecht kwam. Gisteravond is de 82-jarige heer Van Weststrene uit Beesd door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op de rijksweg 26 bij Enspijk. Vermoede lijk heeft het slachtoffer bü het over steken de auto, komende uit de rich ting Amsterdam, niet zien naderen. Gisteravond tegen 12 uur heeft zich op de splitsing Lange Hezelstraat bij de Kronenburgersingel te Nijmegen een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij de heer J. T. A. Hoekjan (44 jaar) uit Nijmegen zodanig werd ge wond, dat hij even later tijdens liet vervoer naar het St.-Canisiuszie- kenhuis is overleden. De heer Hoek jan, die op een bromfiets zat, gaf een vrachtauto geen voorrang. (Van onze parlementsredactie) Midden Volgende -Wéét zal het over leg worden hervat tussen minister De Pous (Economische Zaken) cn de Raad van Bestuur «Bouwbedrijf,'.het college dat zulk een gewichtige rol heeft gespeeld in de bouwstaking van het afgelopen voorjaar. Onderwerp van gesprek: de door de minister af gekondigde piijsbcschikking, waar van de uitvoering tot diepgaande me ningsverschillen heeft geleid. Deze beschikkingheeft weliswaar een abrupt einde aan het openlijke conflict gemaakt, maar dit betekent allerminst dat de aannemerswereld zich gewonnen heeft gegeven. In de eerste plaats heeft de Raad van Be stuur zich vrijheid van handelen op juridisch terrein voorbehouden. In de tweede plaats is van deze zijde bij herhaling geprobeerd, het Ministerie te overtuigen van de juistheid van een zodanige uitleg dat bij de afreke ning van bouwwerken de stijging van de loonkosten niet ten nadele van de aannemers uitvalt. Een factor die de prijsvorming in de bouwerij dreigt te vertroebelen, ligt volgens de werkgevers voorts in het feit dat sommige ministeries, zo als Verkeer en Waterstaat en Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ande re opvattingen over bepaalde nuan ces huldigen dan Economische Za ken. Namens de Raad van Bestuur zal niet meer de heer J. Dura, die zich uit de zaken heeft teruggetrokken, aan de onderhandelingen deelnemen, maar de waarnemend voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Aanne mers- en Patroonsbond. Woensdagochtend half elf zal een eerste bespreking worden gehouden. Namens de regering zullen hieraan, behalve minister De Pous. zo moge lijk ook de ministers Van Aartsen en Korthals deelnemen. Een tweede vergadering is vastge steld in de middaguren van dezelfde dag. Daarin zal van regeringswege contact worden opgenomen niet de christelijke aannemersorganisatie, die zoals men zich herinnert, destijds uit de Raad van Bestuur is getreden. met de winstuitkeringen aan aan deelhouders. Conclusie: cle commissarissenbelas ting moet worden afgeschaft cn de beloningen dienen met uitzonde ring van een bedrag van ƒ2.000, dat als redelijke contraprestatie voor de arbeid wordt beschouwd voortaan te vallen onder de vennootschaps belasting. Voor de rest van deze in komsten acht minister Zijlstra een aftrek voor de helft (tot een maxi mum van ƒ10.000) aanvaardbaar. De minister verwacht, dat deze maatregel een rem zal zijn op de betaling van excessieve beloningen aan conimtsssarissen. Ook zou. zo meent hij, een betere publikatie van de commissarissenbeloningen ertoe kunnen bijdragen dat deze op een redelijk peil worden gebracht, Naar de mogelijkheid hiervan laat hij een onderzoek instellen. Sprekende over de winsten uit on dernemingen, wijden de bewindslie den een uitvoerige beschouwing aan een denkbeeld waarvoor vooral in kringen van de KVP propaganda wordt gemaakt, namelijk invoering van een fiscaal regime dat voor alle winsten uit onderneming, ongeacht de rechtsvorm waarin deze worden ge dreven, gelijk zou zijn. Een van de ar gumenten hiervoor is dat het niet juist zou zijn de winsten van per soonlijke ondernemingen, zoals een manszaken, volledig als inkomen te beschouwen, De bewindslieden wijzen dit be zwaar af cn zij voelen er dan ook niets voor, een regieme in te voeren dat afwijkt van de inkomstenbelas ting. Ongeacht de inspanning en het risico waarmee het is verkregen en ongeacht zijn bestemming achten zij het inkomen nog altijd een verant woorde, goed hanteerbare maatstaf voor de individuele draagkracht. Van de overige wijzigingen die in in de nota's en ontwerpen van minis ter Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge worden voorgesteld, noe men wij er nog enkele in het kort: een heffing van 20 pet. inkom stenbelasting bij vervreemding van aandelen die tot een zogenaamd aan merkelijk belang behoren: 9 het binnen zekere grenzen onbe last laten van de winst, behaald bij staking van de onderneming, voor zo ver hij de vorm aanneemt van een winstrecht. on lijfrente voor de onder nemer of zijn weduwe en kinderen: uitbreiding van de investerings aftrek ten gunste van kleinere mid denstandsondernemingen tot een mi nimumbedrag van 2000,- per jaar in plaats van 3000 (kosten 8 miljoen) invoering van een bijzonder tarief van 15 pet. voor de vrijwillige afre kening van nieuwe onbelaste reser ves, dit ter voorkoming van het te laiig-.jaten voortbestaanvan, fiscale' claims;- %i "M verruiming van "de mogelijkheid tot. carry-back van verliezen, van schadeverzekeraars en afschaffing van de mogelijkheid tot vorming van een onbelaste egalisatiereserve voor levensverzekeraars (meeropbrengst 20 miljoen) handhaving van de heffing van vennootschapsbelasting van particu liere bouwkassen en ook van de N V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Advertentie IM. Een bijzondere aanbieding, spe ciaal voor de mannen die zich zelf scheren en weten (omdat de baardgroei altijd maar door gaat) dat zij regelmatig staan voor de aankoop van nieuwe mesjes. Maar blijft U doorgaan 40 cent te betalen voor* 10 mesjes als U er morgen honderd kunt kopen voor nog géén negentig cent. Morgen koopt U de bekende Record veiligheidsmesjes (omdat de verpakking Iets bescha digd is), zeer fijn geslepen, roestvrij blank Zweeds staal, 0.08 mm. sleufmodel, voor nog géén negentig cent per 100 stuks. Zaterdagmorgenom9uur begint de verkoop v.an deze roestvrije Record scheer- jéWh mesjes p. doos mMWm van honderd - stuks, van (Van onze parlementsredactie) Het veelbesproken voorontwerp van een loonwet nadert op het Mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid zijn voltooiing. Het is de bedoeling dat staatssecretaris Rool- vink er spoedig na terugkeer van zijn vakantie de iaatste hand aan zal leggen. Het voorontwerp zal daarna allereerst om advies worden voorgelegd aan de Sociaal-Economi sche Raad. De SER heeft zich reeds een jaar of zes geleden in een van zjjn ad viezen aan de regering met de or ganisatie van het loonbeleid bezig gehouden. In Haagse kringen wordt verwacht dat het komende vooront; werp voor een groot deel op bedoeld advies zal worden gebaseerd. Een nieuwe organisatie van het loonbeleid zou dan kunnen inhouden de vorming van een nauw aan de SER verwante Loonraad, waarin enerzijds het College van Rijksbe middelaars zou opgaan en anderzijds de looncommissie van de Stichting van de Arbeid. Wat de samenstelling van de Loonraad aangaat, deze denkt men zich volgens het bekende drievoudige schema: vertegenwoordiging van werknemers, werkgevers en algemeen belang. SCHIPHOL (ANP) In Den Haag wordt zaterdag een luchtvaartverdrag tussen Nederland en de jonge West- afrikaanse staat Ghana getekend. De besprekingen hierover rir- reeds in 1957 begonnen. De KLM zal het recht krijgen een lijndienst op de hoofdstad Accra te openen. Dit zal waarschijnlijk komen de winter gebeuren. De dienst wordt twee maal per week gevlogen, via Tunis dat hiermee de eerste recht streekse verbinding met Accra krijgt. (Van een onzer verslaggevers) De Duitsers die in groten getale aan onze stranden overwinteren, hebben nog niet zo heel veel mooi weer gehad. Er kon dus tot nog toe nauwelijks sprake zijn van strandincidenten. Maar woensdag een zeldzaam stra lende dag, die lang in onze herinnering zal voortleven was het eindelijk zo ver. (Van een onzer verslaggevers) In Vlaardingen is gistermiddag de zeventienjarige Rotterdamse werk student H, de Koning door het gla zen dak van een loods van de Coöpe ratieve Kunstmestfabriek gevallen. Hij kwam op een dertien meter iager gelegen betonnen vloer terecht en was op slag dood. De student, die elders in de fabriek te werk was gesteld, heeft kennelijk op het dak een kijkje willen nemen. Hij is vermoedelijk uitgegleden. Mevrouw H. uit Den Helder heef» met een groepje Duitse baders een manmoedige schermutseling geleverd om een kuil, die de Duitsers enkele dagen tevoren hadden gegraven op het strand bij Den Helder en die ze opnieuw wilden, bezetten. Mevrouw H. heeft gewonnen, al,was.het dan een Pyrrhus-bverw inning. Zij was met haar kinderen in de kuil gaan zitten, en moest toezien hoe even later een groepje Oosterbu ren de kinderen uit de kuil tilden. Vervolgens gingen zij er zelf in zit ten, en plaatsten hun xtanastoelen voor de neus van mevrouw H. Deze snelde naar de politiepost. *Kunt u een bewijsje laten zien dat u dit strandgedeelte gekocht of ge huurd hebt?' Op die vraag van een agent konden de Duitsers niets an ders dan nee zeggen. De agent maak te korte metten en ontruimde de kuil. De Duitsers toonden zich zeer te leurgesteld, zo niet verbolgen. Zij wachtten daarom tot de agent ver dwenen was, en gooiden toen fijn nog even de kuil dicht. Op een ander stuk van het strand groeven zij zich ten slotte weer in. "Woedend over zoveel onbegrip. In deze rubriek vermeldt Het vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dis worden geciteerd. Wat overigens de produktiviteits- stijging in het algemeen betreft, ook de cijfers van het eerste kwartaal van dit jaar wijzen uit, dat de ver wachtingen worden overtroffen. De huidige situatie is zo, dat men in dè meeste bedrijfstakken aan de afge sloten contracten vast zit. Reeds gaan er stemmen op en de aandrang zal ongetwijfeld nog sterker worden dat er opnieuw iets aan de lonen moet gebeuren. Als inderdaad blijkt, dat de produktiviteitsstijging de prognose ver te boven gaat, dan zal ook van werkgeverskant begrip moeten wor den getoond voor de wens het afge sloten looncontract tussentijds te wij zigen. De zgn. opcnbreekclansule5 bieden daartoe de gelegenheid. Een dergelijk overleg zal de samenwerking ten goede komen en de eigen verant woordelijkheid stimuleren. Uit de 'Gids voor Personeels beleid' van juli 1960. Advertentie I.M. Kom naar het onvergetelijke miniatuurstadje! Den Haag - Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) Soms kan het dragen van water naar de zee wel degelijk zin hebben: zoals bij voorbeeld in een der eerste dagen van augustus, wanneer de Nederlandse schoon heidskoningin Katin ka B le eker (21) in het. verre Long Beach- Caii/ornië-USA een kan netje U-water in de Pa cific zal -uitstorten, dat zij dan zojuist uit Ne derland zal hebben meegebracht Zij doet dit terwille van de 'beauty and friendship' schoon heid en vriendschap tijdens een 'groot inter nationaal schoonheids- feest,' dal de haven baronnen ter plaatse in samenwerking met de Califomische schoon heidsmarkiezen organi seren. Het water, dat weldra in Long Beach getuige nis zal afleggen van de vriendschappelijke ge voelens die wij onze Amerikaanse clientèle toedragen, Is gisteren in de Ccenfiaven uit het IJ geschept. Dit iverk werd ver richt door niemand min der dan de directeur der Amsterdamse Dienst voor Haven- en Handels- inrichtingen, ir. N. S nij der s. die daartoe een 'keurig emmertje aan een in de Amsterdamse, kleuren uitgevoerd koordje langs dè kade muur naar beneden deed zakken. Onder het oog van tientallen per rond vaartboot aangevoerde journalisten goot de directeur dit water ver volgens in een imita- tie-oudhollandse koffie pot, die werd opgehou den door de schoon heidskoningin. Deze kan nu zal mejuffrouw Btce- ker per vliegtuig trans porteren naar Long Beach, alwaar ie zelfder tijd ongeveer zestig andere schoonheidsko ninginnen uit even:o- vele andere havenste den arriveren uiter aard allen met een soortgelijk kannetje op schoot. Gelijktijdig zulten de ze schoonheden dan hun kannetjes in de zee leeg- gieten. nogmaals: ter wille van de internatio nale vriendschap en schoonheid. Het gezelschap begaf zicli gisteren net af loop van de plechtig heid aan boord van een in de Cocnhaven ge meerd Duits zeeschip, waar ir. Snijders tijdens een lange rede het be lang van deze zaak on derstreepte. Ook de organisator van de Nederlandse schoonheidswedstrijden, de befaamde nachtclub- directeur J. van Meeu wen. woonde uiteraard de bijeenkomst bij. 'Ach,' zei deze insider, 'we zouden tóch scr, schoon heidswedstrijd in Long Beach organiseren en toen hebben wc dit frievdship-stnntje er man'- aan vastge- Pl Ir. N. Snijders, directeur van Amsterdams Dienst Havens- en Hnndelsinrichlingen, vult het kannetje van Katinka Sleeker ■niet puur U-water, dat de. verre reis naar Long-Beach zal gaan maken. (Van een onzer verslaggevers) Zandvoort gaat de (Duitse) bordjes verhangen. In de raadsvergadering van deze week werd het 'aanstootgevend' ge noemd dat in deze puur Nederland se badplaats de laatste tijd steeds meer bordjes met Duitse opschrif ten verschijnen. Kamers zijn niet meer te huur, maai 'zu vermieten' om van 'Küchen- bentitzung' en Frühstück'maar niet te spreken. Burgemeester Fenema heeft de bord jes geteld, hij had er meer dan 100 gesignaleerd. Hij heeft meegedeeld 'bepaalde stappen' te overwegen. Sen verbodsbepaling zal nauwelijks mogelijk zijn zo cieeide het ge- meentebesiu ons mee. De stap pen zullen waarschijnlijk bestaan uit een lichte moreie druk op pen sionhouders en kamerverhuurders, 'Gebruik je moedertaal' zal het ad vies luiden. (Van een onzer verslaggeefsters)' Tegen de gemeente Driebergen-Rij- senburg is een rechtsvordering in gesteld door de erven van mevrouw Dlederichs, die in 1901 het zoge naamde Rijsenburgsebos aan de gemeente schonk met de bepaling, dat op deze grond niet gebouwd of gekapt mocht worden. Enige tijd geleden heeft de gemeente Driebergen tegen zichzelf een ont eigeningsprocedure ingesteld over een stuk van drie ha, ten einde dit te bebouwen in het kader van het uitbreidingsplan. De erven van mevrouw Diederichs, in casu mevrouw G. V. Spieksma— Slichting te Den Haag en enige anderen, hebben hiertegen geDro- testeerd. Zij hebben een rechts vordering tegen de gemeente Drie- bergen-Rijsenburg ingesteld, waar bij zij herroeping van de sehenk- akte van 1901 vorderen en voorts dat alle vruchten en inkomsten die de gemeente sedert 1930 heeft ge trokken uit de bebouwing van het complex aan de eisers worden af gedragen. De herroeping van de akte zou neer komen op teruggave van het gehele bos aan de erven. Sedert ongeveer dertig jaar staan op het hoekje van net bos waarop dc gemeente het oog heeft laten vallen een trans formatiehuisje en een fietsenwinkel. B. en W. van Driebergen-Rijsenburg zijn van mening, dat verweer suc ces zal hebben en dat de gemeente met zwak staat. De raad die he denmorgen bijeen komt, wordt voorgesteld mr. J. A. Star Busman te Utrecht als raadsman van de gemeente aan te stellen. De heer Kleiboer wilde de som berheid van de motregen en die grau we, grauwe lucht verjagen met een nieuwtje: >,De illuminatie in het Park wordt uitgebreid. We hebben proeven genomen. Herenhuis, Postiljon, West- landgracht, singel voor het Ahoy'- restaurant en enkele vijvers krijgen slingerlampjes. De avonden worden langer. Het publiek zal dit op prijs stellen...-" Jac. Kleiboer zei verder nog, dat hij tevreden was over het avond be zoek aan het Park en festiviteiten. Geen weer dus om buiten van de mooie zomerbeplanting te genieten. Wél weer voor'een bezoek aan Het kleine wereldtoneel, poppentheater van de Amstelvener Jan Nelissen, 'n kleine, gezellige man met een grote bril. En hij kan verhalen vertellen! Jan Nelissen, vader van één doch ter en zes zoons, die in de tienkamer- grote ouderlijke woning zélf een pop pentheater hebben (toegangsprijs één cent), deze goedmoedige, pittige en soms bijzonder felle Jan was aan zijn duizendste voorstelling toe. Duizendmaal: Claere ontdeckingh t dei dwaesheijdt der Tulipans.... Moeilijke iitel van een ook voor vol wassenen nogal moeilijk stuk dat hij over de befaamde windhandel in tul- pebolien schreef in opdracht van de Koninklijke Vereniging voor Bloem bollencultuur. Jan Nelissen geeft het eerlijk toe: „Voor kinderen is het niets!" En juist die kinderen willen zo graag het poppenspel zien. De belangstelling noemt hij 'enorm'. Hij schat het aan tal toeschouwers voorzichtig: 75 a 80,000! Tot die toeschouwers behoren 'n enkele maal jongelieden, die de boel in de war willen schoppen. Jan Nelissen dreigt dan met een stuk rotting. Soms heeft de reusachtige koetsier van de Floriade-postkoets, Henk Albers, als uitsmijter gefun geerd. En dat is 'n reus waarvoor de lawaaischoppers ontzag hebben. Henk Albers was bij die duizend ste opvoering, de machinist van de Gelderse Tramwegen, de wagenma ker en nog enkele andere „buurlui" waren er ook. Ieder kreeg bloemen van Gerrie Hek, 'n voor deze gele genheid expres uit Haarlem overge komen bloemenmeisje, dat warme complimenten hoorde toen zij nader hand in de Postiljon de heer Nelis sen keurig toesprak en hem honderd bloembollen aanbood namens Bloem bollencultuur-, gemeente Haarlem en de Floriade. Voor mevrouw Nelissen was er 'n bloemetje, voor de zeven kinderen van de poppenspeler een pakket van vruchten uit de afdeling Voedingstuinbouw Jan Nelissen, die al op achtjarige leeftijd wist dat hij met poppen teil- de spelen, die in 1946 zijn poppen liet spelen in de Maastrichter Poes jenellenkelder (en gans Limburg op de „hak" nam), deze 42-jarige eige naar van tweehonderd poppen heeft het soms verschrikkelijk warm in zijn houten „theater": „Weet je wat ik dan doe? Dan kleed ik me na af loop van de voorstelling uit en keer een volle emmer water boven mijn hoofd om Heerlijk was Nelissens improvisa tie, die h(i aan het begin van de duizendste liet horen. D4t was de man, die in zijn Poesjenellenkelder half Maastricht schokte apart Advertentie I.M. ijskoud!

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2