van ven vertrek ir. Adriaanse IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Weer film in reeks oorlogsrolprenten AZ en PC legt beslag op derde poloplaats FIRMA BOUMAN TE WIJK AAN BED Maassluis wil één woonwagenkamp met zijn buurgemeenten Politiemannen terug van Vierdaagse Nog twee iveken wegen en rijden Kokosvet over Broersveld Wat zij vingen chiedammers j elkaar onder Visafslag Veilingniemvs Doktersdiensten Wisselkoersen Moed Audrey Predikbeurten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 30 JULI I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Ir. D. J. Adriaanse, directeur van de Schiedamse Technische Bedrijven, heeft gistermiddag in de raadszaal afscheid geno men. Hij zal met ingang van 1 augustus een soortgelijke functie bekleden in de stad Groningen. Er werden bij zijn afscheid vele waarderende woorden ge sproken, in de eerste plaats door wethouder H. Sabel, die bur gemeester Peek verving. De wethouder herinnerde aan de grote hervormingen, die onder het beleid van ir. Adriaanse tot stand zijn gekomen, speciaal op het gebied van de gasvoorziening. Er schijnt geen einde te kunnen komen aan de reeks Ameri kaanse oorlogsfilms met bombardementen, landingen en ver woede gevechten van mariniers tegen Japanners. In 'De hel van Tarawa' laat men vooral zeer duidelijk zien, hoe Japanse mitrailleurnesten in rotsbunkers met dynamiet en vlammen werper worden opgeruimd. (Van onze correspondent) WIJK EN AALBURG Tus sen Groningen en Maastricht zeggen dagelijks duizenden mensen: Hector, Fikkie, Nero, Fox, Bruno of gewoon hond, „in je mand". En als het dan gehoorzame honden zijn, klim men of springen de dieren in heel veel gevallen in een kap- mandje of op een hondedivan, vakkundig in elkaar gevloch ten door twee van de zes han den, die te zamen het produk- tieapparaat vormen van de fir ma Bouman te Wijk en Aal burg. Niet veel brood Teen. schillen De lampjes langs de Koemarkt wa ren gisteren,ontstoken en kritische blikken constateerden dat ze het al lemaal deden.' En zo zijn de voorbe reidingen voor het Vakantiefeest in volle gang. De deelnemers aan de revue naderen de generclle en ook daar neemt de spanning dus toe. In Kethel inmiddels hebben ze gisteren volop kunnen genieten van de kermis. Tot verbazing van talloze kermisgangers was het droog. Droog tijdens het Kethelse oranjefeest! ,£en streep 'aan de balk," zeggen ze in Kethel-en ze profiteren er volop van. We hopen, dat het goede weer het vanmiddag en vanavond ook nog even volhoudt, zodat het feest ten minste goed kan worden afgesloten. De adjudant van politie M. Geeratz is met zeven politemannen terugge keerd van de vierdaagse. Fris en. monter arriveerden zij gisteravond in Schiedam. Marktbericht Visafslag Rotterdam. Heden kwam aari de Visafslag alhier 2 vaarutigen en werden van IJmui- den, Stellendam en elders 200 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren tong gr. 4.40 tot 4,45, midd. 2,80 tot 3,70. klein 2,55 tot 2,60, slips 2,—. tot -2,10; tarbot gr. 3,20 tot 3,25, klein 1,10 tot 1,50; griet 1,— tot 1,35; schol gr. 40 tot 42, midd. 38 tot 42. klein 14 tot 18; schar 8 tot 10; schelvis midd. 35 tot 37; kabel jauw gr. 40 tot 56, midd. 35 tot 36, klein 26 tot 27; makreel 18 tot 19; zeehanen midd. 44 tot 45; wijting 15 tot 18; haring verse 20 tot 22. De waterpolitie te Maasbracht 'heeft het stoffelijk overschot gevon den van de 17-jarige matroos A. van Dinter uit Arnhem van het schip Beaume. Hij gleed donderdag bij de sluis te Linnen uit en sloeg over boord. BOSKOOP Bloemen. 29 juli.' Grootbloemige rozen per 20 stuks: Baccara 2,80—3.60; Mady Grass 2,80 —3,00; Duisburg 2,00—2,40; White Butterfly 2,00—2,80; Butterfly 1.70— 2.20; Better Times 50—1,80; New Yorker 1,50—2,40; Pechtold 80—1,30; Parel van Aalsmeer 70; Tonny Gould 6CU-70; Gem. soorten 8090. Babyrozen pe r 10 takken: Fire King 2,60; Nymph 2,50—3,20; Wolfs- glorie 85—1,30; Sweetheart 1,00— 1,20; Moulin Rouge 501,00; White Sweetheart 5060; «Else Poulsen 39 —75; Aria 50—99; Gem. soorten 23 —27. De laagste noteringen van ro zen golden voor tweede en derde soort. Diversen per bosViburnum-lan- tanatakken 1,051,45; Viburnum- takken m. gele bes 1,15; Sosbustak- ken m. bes (kort) 4157; Hyperi- cumtakken tn. bes 45—1,00; Ll- gustrum (goudb.) 5375; idem zil verbont 51—65: Liatris 29—36; Dha ka's 61—70; Asters 20—56: Phlox 21; Zinnia 2633; Margrieten geel 30 35; Anemonen 1021 Erica 12. Per stuk: Viburnumtakken m. rode bes 1' -31; Leliekelken Acratum 24. Per stuk in pot: Ster van Bethle hem 1,00; Begonia 46; Agerathum 45; Calangium 26; Coleus 20; Coni- cera 47; Trades. 32; Hedera 35; Ficus (klein 32. ZATERDAG Bioscopen: MONOFOLE: De lael van Tarawa, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Zuster Luc, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder heb lk hier niet gezien", kinder tekeningen uit het getto Theresien- stadt. Foto's van Joan 1 .n dor Keuken. Antiek speelgoed. 10-17 uur en 19-22 uur. Diversen: SPEELWEIDE VLAARDINGERDIJK Hoogdra&d-troupe René. FEESTTERREIN KETHEL: Volksspe len, 2.30 uur. ZONDAG WONOPOLE: De hel van Tarawa, 2, 4.14; 7 en 9,15 uur. PASSAGE: Zuster Luc, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder heb lk hier niet gezien", kinder tekeningen uit het getto Thereslen- stadt, Foto's van Joan van der Keuken. Antiek speelgoed. 12-17 uur. „Hoe groot uw verwachtingen ook mogen zijn ten aanzien van hetgeen ln Groningen staat te wachten, misschien denkt u vandaag toch ook wel met weemoed terug aan de pe riode, waarin u in Schiedam werkte", zei de heer Sabel. Ir. Adriaanse kwam kort na de oor log in onze stad en maakte dus de belangrijkste ontwikkeling mee. Hij was eerst, vertelde de wethouder, in Rijssen werkzaam geweest, kwam vervolgens voor twaalf jaar bij de Technische Bedrijven in Baarn, ver wisselde de bossen voor de zee en trok naar Katwijk. In 1946 nam hij de omvangrijke taak van directeur der Technische Bedrjjv enin Schiedam op zich. „Hisr viel niet alleen een grote achterstand in te halen", aldus wethouder Sabel, „maar er waren talloze nieuwe pro blemen op te lossen". De nieuwe stadswijken bij voor beeld vroegen belangrijke voorzienin gen, De Technische Bedrijven hebben die ontwikkeling niet alleen nauw gezet gevolgd, maar er ook een groot aandeel in gehad. We zien deze werkzaamheden in de dagelijkse sfeer gewoonlijk min of meer over het hoofd, maar het aan brengen van gas, wabevleiding en stroom in nieuwe wijken gaat meestal met veel moeilijkheden gepaard." „Ir. Adriaanse'vervolgde de heer Sabel, „heeft de mogelijkheden van de buitengewone ontwikkeling in het Waterweggebied na de, oorlog vol ledig weten te gebruiken. II hebt het bedrijf met grote bekwaamheid ge leid." De. heer Sabel wenste de heer Adriaanse toe, dat zijn nieuwe werk kring hem goed zou bevallen. Namens de raadscommissie wees wees ook de heer J. J. Bieze op de ontwikkeling van de gasvoorziening onder leiding van ir. Adriaanse. „U hebt daarop zo sterk uw stempel ge drukt, dat u eigenlijk nog niet zou moeten vertrekken," vond de heer Bieze. Mr. dr. ir. M. M. van Praag, na mens de hoofden van dienst, merkte op, dat het „Paxtir, c'est.mourir un. peu" voor ir. Adriaanse niet opgaat'. „Integendeel, u gaat energiek uw mooie taak in Groningen beginnen, waar, op dit gebied blijkbaar nog veel is op te bouwen." De heer Van Praag gaf een om schrijving van de ambtenaar in het algemeen en sloot daarvan de tech nische ambtenaar meteen maar uit. „U laat de herinnering achter aan een goed en trouwhartig collega," zei de heer Var- Praag. Namens de hoof den van dienst overhandigde hij een boekenbon. Ir. Adriaanse. zei in zijn dankwoord de belangstelling van zovelen in de vakantietijd zeer op prijs te stellen. ,,Het lijkt nog kort geleden, dat ik hier kwam," aldus de scheidende directeur, ,JPeze periode werd geken merkt door 'herstel en het was een buitengewone tijd. Ir. Adriaanse wees op de bedrijvig heid in het Waterweggebied, die ook op het gasbedrijf invloed had. „Het gas heeft een belangrijke evolutie meegemaakt." De heer Adriaanse dacht aan de raffinaderijen en de verwerking van de produkten. Hij sprak zijn waar dering uit voor de prettige samen werking met zijn bekwame mede werkers en vertelde, dat het bedrijf in Groningen nog geheel zal moeten overschakelen op aardgas. Tijdens de receptie kwamen vele bekende Schie dammers de scheidende directeur en zijn echtgenote de hand drukken. (Van een onzer verslaggevers) Vandaag worden de vakantieweken in Vlaardihgen afgesloten. Maar ze zijn nog niet helemaal voorbij, want enkele programmapunten, die bijzon der. veel succes hebben, worden nog gedurende veertien dagen gehand haafd. Het zijn de rondritten per bus door de stad en de tochten naar Bot lek en Europoort en natuurlijk het wegen in de Stadswaag. Tot en met 13 augustus zal dit nog mogelijk zijn. Ook de filialen van het vakantie bureau in de Vleeshal blijven tot die datum geopend. Het staat echter wel vast, dat „waegmeester" Krijn van Halewijn zijn functie vandaag neerlegt. In de komende twee weken wordt hij op gevolgd door de heer J. J. Buis,'die thans de beklimmingen van de toren leidt. Een vat met 200 liter cocosvet is gistermorgen om tien voor elf over het wegdek van Broersveld leegge stroomd. N. de V. was bezig met het lossen van de vrachtauto toen van een van de vaten het deksel open schoot. De vette substantie bezorgde de voorbijgangers veel last .De gemeen tereiniging heeft de moeilijkheden snel opgelost door zand te strooien. Later op de dag is de straat gerei nigd. J. van Buren, Buys Ballotslngel 72-78, tel. 69661. W. H. F. Meijer, Swammerdamsngel 43, telr 69696. J. Mokkenstorra. Van RuysdaeHaan 52b, tel. fi4093.v P. van Santbrink, Mgr. Nolenslaan 183, tel. 62562. APOTHEKEN Backer, St. Llduinastraat 58. Tegenover een eerzuchtige vecht jas die zjjn mannen opóffert om promotie te maken, staat een even- 29 juli 1960 Engels pond 10,58S—10,591 Amerik dollar 3.76H3.77A Franse frank 76,93576,985 Belgische frank 7,535—7,548 Zwitserse frank 86,5786,62 Zweedse kroon 73,06—73,11 Duitse mark90,33590.441 Deense kroon 54,725—54.775 Noorse kroon 53,8553.90 Canada 3,8653,S6ï Italiaanse lire 60,745—60,795 Oostenrijkse schilling 14,5814,59! VI, 7, weinig;'VI. 14, 50 kantjes, thuisvarend; VI. 56, 75 kantjes, nog 20 netten; VI. 70, 4 kantjes; VI. 78, 5 kantjes, thuisvarend; VI. 85, weinig; VI. 89, 30 kantjes; VI. 97, 30 kantjes; VI. 114. 17 kantjes; VI. 121, weinig; VI. 131, weinig; VI. 132, 60 kantjes; VI. 172, 45 kantjes; VI, 197, 45 kan- De Sowjet-Unie heeft alle cul tuurschatten, die na de oorlog wer den weggevoerd, naar Duitsland te ruggezonden, zo wordt gezegd in een protocol dat de Oostduitse minister van Culturele Zaken en de Sowjet- eens dappere, maar meer humanis tische strijder. Het conflict tussen deze mannen spitst zich toe, als zij door een merk waardig toeval in kennis komen met de weduwe van eer, der slachtoffers van de vechtjas en haar zuster. De- I ze ontmoeting vindt op Nieuw-Zee- land plaats. Ten slotte zijn het de Japanners, die voor een oplossing zorgen. Beide mariniers worden opnieuw.naar een eiland met rotsbunkers gestuurd en daar sneuvelt de eerzuchtige held. Het verhaal maakt bepaald geen sterke indruk, maar het was ook ditmaal meer om de oorlogssen satie dan om een logisch gegeven te doen. (T/m zondag ln Monopole). Sinds de goede heer Einstein weten we dan alles zéér relatief is. Zo is het dan ook met de begrippen 'moed' en 'lafheid'. Mochten reeds alle an tieke strategen nauwkeurig hebben gedefinieerd wat 'moed' is, de op merkelijke Gary Cooper weet daar omtrent in 'Zü kwamen naar Car dura' twijfel in ons hart te zaaien. Een cavaleriecharge op een on waarschijnlijk klein Mexicaans dorp is de oorzaak van deze Umwertung 'aller Werten, van dit op zijn kop zetten van alle vaststaande begrip pen. Moed, zo blijkt uit dit cellu- loid-werk in technicolor, is al even zeer een relatief begrip als welk ander menselijk doen en laten dan ook. Dat kost om het te begrijpen véél praten, véél uithoudingsvermo gen en véél honger en dorst lijden. Maar daarvoor is het dan ook een tot probleem verheven Western. II kunt al deze inspanningen van maan dag t/m woensdag zien ln Mono pole. Passage prolongeert 'The Nun's Story' (Zuster Luc) waarin Audrey Hepburn de hoofdrol vervult. Delft Door in Amersfoort met 84 van D2V te winnen hebben de heren van AZ en PC definitief beslag gelegd op de derde plaats in de eind rangschikking van de waterpolo-hoofdklassecompetitie. De overwin ning werd bereikt na een bijzonder levendig duel onder de nogal zwakke leiding van W. de Boer. Tegen het einde was de duisternis zo dicht, dat niemand iets meer zag. In die periode zag DZV kans een vierde treffer te plaatsen. uarj/ Cooper en Rita Hayworth. in ateumen naar coram a'. In het begin was AZ en PC, on- I danks dat dé Delftse gasten over het I geheel iets sterker waren, veelbelo vend in het maken van doelpunten. Fred v. Dorp bevestigde ln deze wed strijd nog eens in welke voortref felijke vorm hij momenteel verkeert. Tweemaal achtereen schoot hij raak. Toen kreeg DZV een strafworp cadeau, die door Fred v. d. Zwan werd benut. Tien seconden voor de rust werd het gelijk. Op dat. moment zat Fred van Dorp met zijn tegen stander op het droge. Met een prachtige boogbal wist Martel de stand gelijk te maken. De tweede helft werd bijzonder specta culair. Nadat Wim Mosterd de stand op 32 had gebracht, was het Hans Reeds zo'n achtentwintig jaar werkt vader K. Bouman (80) met twee zoor.s voor eigen rekening. En ze hopen het alle drie nog heel lang te kunnen doen. Of dat lukken zal, is echter nog de vraag, aangezien er dagelijks meer buitenlandse manden met name uit Zuidslavië en ook uit Spanje op de markt verschij- (Van een onzer verslaggevers) „Maassluis is een ideale standplaats voor woonwagens: vlakbij industrie (bron van oude metalen), vlakbij winkels en vlakbij Sociale Zaken.,.." Dat merkte burgemeester W. J. D. van Dijck vrijdag avond op in de raadsvergadering, toen de verplaatsing van het woonwagenkamp naar een pad in de noordwestelijke uitbreiding aan. de orde kwam. Vlaardingen heeft zich tot Schiedam gewend. Het streven is, om dit Schie damse kamp ook voor de twee andere gemeenten te bestemmen. Van Schie damse zijde is nog geen definitief voorstel gekomen. Het hangt uiteraard op de finan ciële consequenties, zei de burgemees ter. Onderzocht moet worden, hoe men de lasten over de drie gemeen ten kan verdelen. Het kamp bevindt zich nu in de nabijheid van de in aanbouw zijnde fabriek van Panagro en de directie van dit bedrijf heeft al herhaaldelijk gevraagd, of het kamp niet verplaatst kon worden. Dat zal nu gebeuren, ofschoon de heren W. van Antwer pen (p.v.d.a.) en A. Hoekveen (a.r.) hun stem aan het voorstel onthiel den. De eerste, omdat hij de nieuwe standplaats te zeer blootgesteld acht aan weer en wind en de tweede spre ker, met het oog op de overlast, die de eigenaar van een nabijgelegen particuliere weg zou kunnen onder vinden. De heer J. Smit (p.v.d.a.) vroeg zich af, of het .niet mogelijk zou zijn in samenwerking met buurge meenten een soort districtswoon wagenkamp te vestigen op een nader te bepalen plaats. Burgemeester Van Dijck zette uit een, dat er zeker bezwaren kleven aan de nieuwe standplaats. Maas sluis is echter voor de woonwagen bewoners te zeer in trek om te over winteren. Dat zou niet erq Lijn. meen de hij, als deze mensen maar niet zoveel last veroorzaakten. Ze geven Sociale Zaken handen vol werk. Er is reeds contact met Schiedam, dat sinds kórt een zeer goed geoutil leerd woonwagenkamp heeft. Ook De heer Van Antwerpen verzocht de voorzitter nog het voorstel terug te nemen tot de volgende vergade ring, omdat inmiddels het voorstel van Schiedam binnengekomen kon zijn. Daar wilde de burgemeester ech ter niet op ingaan, omdat het ant woord van Schiedam, zeker in de vakantietijd. nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. En Pana gro blijft aandringen. Tot de heer Hoekveen zei hij, dat de politie streng zal toezien, dat de eigenaar van de particuliere weg geen overlast ondervindt. De heer Hoekveen scheen daarin echter onvoldoende vertrouwen te hebben. En met de verzuchting: „Ik 'a 'si. dat ze in Brazilië zaten," vroeg aantekening te hebben tegenge stemd. Al dug ook de heer Van Ant werpen. nen. En dat tegen een prijs, waarvoor geen enkele Nederlandse mandenma ker (dat zjjn er nog een paar hon derd) ze leveren kan. Neem de hengselmandjes, waar mee veel dames tegenwoordig over straat paraderen., Nederlands fabri kaat? Dat had u gedacht; allemaal buitenlands goed. En van overheids wege wordt er niet veel gedaan om de binnenlandse mandenmakerij te beschermen. Aanvankelijk was er na Wereldoorlog n nog wel een afzet mogelijkheid voor wasmanden, maar dat is er vandaag ook niet meer bij. De plastic-industrie zag er brood in Toch zijn er alleen in Wijk en Aalburg altijd nog wel zo'n vijftien mensen, die een bestaan vinden in de mandenmakerij. De heer Bouman sr. is een. van de oudsten. Zijn handen vlechten de taaie teen, die vooral uit Wijk. bij Duur stede en omgeving komt, al zo'n. halve eeuw. „Vroeger werkten we bi) vlechterij" „De Vlijt" wel met zestig man", vertelde hij.' „Er (varen toen in ons dorp nog meer grote man denmakerij en. We maakten vooral veel bussels. Die gingen naar de xMaasstad en vandaar per schip naar Engeiand. Wanneer, zei u? Nou, laat eens kijken, dat zal zo'n veertig jaar geleden zijn, denk ik." Waar tegenwoordig behalve dan in Wijk en Aalburg nog manden makers te vinden zijn? In Vlijmen en Haarsteeg (Noord-Brabant), in Ammerzodcn en Kerkdriel (Gelder land) en in Ameide. en Tienhoven (Zuid-Holland). „En dat zal het wel zowat zijn", geloofde vader Bouman. tig centimeter lengte". De teen kraakte onder de handen van de heren Bouman, die de ene divan na de andere vorm gaven. Ra zend snel gingen hun vaardige han den, die ervoor zorgen, dat zelfs veel honden tegenwoordig hun eigen bed hebben. Af en toe kwam er even een duimstok bij te pas en dan werd de hondedivan met een vlijmscherpe schaar op de juiste lengte, diepte of hoogte geknipt. Of zo'n divan sterk is? Wij hebben er een uurtje in gezeten en nog ge makkelijk ook. „Die krijgt een hond niet gauw kapot", meenden wij. En een van de heren Bouman liet zich met een zucht ontvallen: „Nee, ze gaan minstens tien jaar mee en dat is eigenlijk wel een beetje lang Grote Kerk: 10 uur ds. Visser, 's-Gravenhage; 5 uur ds. P. Bouw, Ede. Bethelkerk: 10 uur ds. Ohr. J. Gall, 's-Gravenhage; 7 uur ds. W. S. Bak ker, Rotterdam. Opstandingskerk: 10 uur dr. W. S. van Leeuwen, Rotterdam; 7 uur ds. H. F. Meijer, Maassluis. Vredeskerk: 9 en 10.45 uur de hr. A. de Jong, Spijkenisse. 7 uur ds. A. de Bruyn, Werkendam. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. E. J. Alberts, Amsterdam. Oud-Kath. Kerk: 9 uur H. Mis. Baptisten Gem.: 10 en 19 uur ds. R. Reiling. Leger des Heils: 10 uur Heiligings samenkomst; 12.15 uur zondags school; 7.30 uur Verlossingssamen komst. Aalbers, die zijn ploeg weer op ge lijke voet wist te brengen. Hij kon dit doen, doordat AZ en PC met een man minder speelde. Wim Droog was namelijk het water uitgezonden. Het publiek begon zich een beetje te roeren. Dit inspireerde AZ en PC dermate, dat op een gegeven moment een debacle voor DZV dreigde. Tot 83 liepen de salamanders weg en een kans op meer doelpunten heeft er zeker in gezeten. Kort voor het einde maakte DZV zoals gezegd ge bruik van de duisternis om nog een vierde goal te scoren. Voor de wedstrijd een aanvang nam, heeft AZ en PC afscheid geno men van Wim Droog, die reeds als jongen bij AZ en PC kwam en vele jaxen in het eerste zevental heeft gespeeld. Voorzitter Peppelenbosch betreur de het vertrek van Droog, die, zoals hij zei, door zijn grote inzicht nog zo moeilijk gemist kon worden. Maar niettemin wenste hij zijn besluit te respecteren. Namens de vereniging bood hij Wim' Droog een boekenbon aan. Het zevental sprak bij monde van aanvoerder Gertie Mosterd,,, die memoreerde, dat hij al zeventien jaar samen met Wim Droog in een zeven tal had gespeeld. Namens de- gehele ploeg bood hij hem een grammo- foonplatengeschenkbon aan. We beleven een ouderwetse zo mer/Een tijd van paraplu's, re genjassen en plastic omhulsels, waarin thuisblijvers én vakantie gangers zich veel te dikwijls naar hun smaak moeten hullen. Deze dreumes is goed ingepakt, maar de regendruppels vinden toch nog wel de weg naar de krulletjes, die onder het plastic uitpiepen en gezichtje, dat niet al te veel ontstemming over de buien verraadt. Nee, in de traditionele mandenma kerij zit niet zo veel brood meer. Vandaar dat de firma Bouman zich specialiseerde in het vlechten van kapmandjes en divans voor honden. De oude heer Bouman liet zo'n kap- mandje door zijn handen gaan en zei: „Aardig ding hé? 't Lijkt wel iets voor het strand. Die heb ik trouwens ook nog gemaakt, strandstoelen be doel lk. Aan zo'n ding werkte ik twee dagen". Zijn zoon, de heer J. Bouman „part-timer-1 in de mandenmakerij vlocht razend snel een bodempje in elkaar. Vijf minuten per stuk. De man glimlachte en haalde zijn schou ders op. Maar zijn broer, de heer K. Bouman jr. (het enige raadslid voor de PvdA in Wijk en Aalburg) beaam de het. „Hij doet 't bar vlug", zei hij. „Destijds maakte hij soms zevenen veertig gistmandjes voor een Delftse fabriek per uur. En die brachten dan het was voor de oorlog tien a twaalf cent per stuk op". De heren Bouman schillen de teen, die zjj gebruiken, zelf. Daartoe wordt het levende hout eerst (in water) ge kookt in een grote kookketel, waar wel zo'n tachtig tot honderd bos sen tegelijk in gaan. Het kookproces laat men ongeveer acht uren duren. Pas daarna kan er worden geschild. Dat gebeurt met een elektrisch aangedreven machine, maar het blijft desondanks zwaar werk. aangezien elke bos er om zo te zeggen in gedeel ten „doorgehaald" moet worden. Fet schillen (een til vol teen) wordt hoofdzakelijk in de maanden mei en juni gedaan. In een hoek van de werkplaats stond een stapel hondedivans, groot en klein. „We hebben ze in acht maten'aldus de heer K. Bouman. jr., „van veertig tot tach-

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1