Ook PJ-kampen in Doorn zijn weer achter de rug A. J. de Jong maakte van nabij revolutie mee in zeepfabricage Heftruck brengt Directeur De Jong: Geen weemoed, wel voldoening Succes voor vierdaagse-wandelaars Zilver en goud voor lopers van sws ov Voor ƒ1200 gestolen aan gereedschap I Scooterrijder maakt val Twee nieuwe studentenver. in september Motorfiets en brommer botsen Vrachtauto door ruit Veel vrienden op receptie Wielerwedstrijd Eindstanden in bedrijfsvoetbal Opvolger nog niet benoemd chiedammers j elkaar onder Visafslag Vrachtauto rijdt - meisje aan Burgerlijke Stand GEVONDEN Wisselkoersen HET VRIJE VOLK DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) De heer A. J. de Jong (64), sinds gisteren oud-directeur van Lever's Zeep Mij. te Vlaardingen, heeft van nabij een revolutie meegemaakt. Een vreedzame revolutie, weliswaar, maar toen een die in elk gezin zijn sporen nalaat: de revolutionaire ontwikkeling op het gebied van de wasmiddelen. Van het een voudige stuk Sunlightzeep, dat sinds 1914 in Vlaardingen wordt ongemoeid. Weer echter P^te fncn vervaardigd, tot het grote assortiment wasmiddelen, dat op eensgezind de zaken .aan en binnen het ogenblik de fabriek verlaat, loopt er een lange weg van onderzoekingen en experimenten. c Personeehraad Geen weemoed De Schiedamse wandelsport- en ontspanningsvereniging (SWS OV) is teruggekeerd van de Nijmeegse vierdaagse. Met niet minder dan veertien leden heejt deze Schiedamse vereniging deelgenomen aan het Nijmeegse wandelfeest en alle wandelaars kwamen met het vierdaagse kruis op de -jas thuis. Zij hebben daarmee tevens een traditie voortgezet: in haar bijna zevenjarig bestaan heeft SWS OV nog nooit een uit valler geteld. J eugdvierdaagse Wandelvrienden Zestig Schiedamse jongens en meisjes zijn met Pro Juventute uit kamperen geweest. Ze trokken in groepen van drie elk een week naar Doorn, waar de Hertenhut hun domein was. Het eerst gingen twintig jongens van de b.l.o.-scholen naar Doorn en vervolgens waren de eigen pupillen van Pro Juventute aan de beurt, eerst de jongens en m de laatste week de meisjes. Vele jeugdige kampeerders kwamen nier met voor de eerste maal. Somml gen namen al voor de vierde achter' eenvolgende keer aan de PJ-kampen deel. Voor hen was de ontdekking dat de Hertenhut door de jongelui uit het Internaat, waarbij de hut behoort, was opgeknapt, "n prettige verrassing. Om de sfeer in de kampen nog te verhogen, kregen de groepen deelne mers elk een speciale kwaliteit toe- r, bedacht. De eerste groep bestond uit Terwijl aan het Broersvela een jagers. Maar in plaits van op jacht chauffeur bezig was met het lossen j te gaan was het juist hun taak de van zxju auto met vaten, schoot van diersn in het bos te beschermen Voor het overige echter gaf de benaming van jagers aanleiding tot allerlei spannende spelletjes. De tweede groep jongens vormde een cowboykamp en al naar gelang bun eigen voorkeur werden de jonge- lui verdeeld in Texas- en prairiecow- boys. Kwam het by de jagers aan op snelheid en handigheid, by de cow boys was bracht en behendigheid van belang. De cowboys hadden zich in passen, de kostuums gestoken; van huis had den ze hoeden en koppelriemen mee genomen, De laatste groep ten slotte, die van de meisjes, bestond uit ama zones. En ook de amazones speelden naar een van deze vaten het deksel los. V heeft het saterdag in ons blad kunnen lezen: 200 liter kokosvet stroomde over het wegdek van het Braersveld en daar bleef de vette substantie liggen. De voorbijgangers hadden er veel last vanzodat de ge meentereiniging zand is komen strooien. Later heeft men de straat gereinigd, zo meldden wij. Maar tegen dit laatste nu zijn protesten gerezen. Bewoners van. het Braersveld en de Grofbaan hebben mij uitgenodigd om een kijkje te ne men in hun woningen. En ja hoor: de dweilen en extra matten liggen er door gang, kamers en keuken om te verhinderen, dat de hele zaak straks onder het kokosvet zit. „Onbegrijpelijk, dat de straat niet beter is schoongemaakt," zeggen ze aan het Braersveld. Goed, er is zand gestrooid. Maar midden op de dag, als het warm is, gaat hei kokosvet vloeien en dan loopt het onder het zand vandaan naar de goot, of wel het vormt een vieze brij met het zand. Wie er het uitzicht op heeft houdt zijn hart vast, als bromfietsers en fietsers de hoek omgaan. „Er zijn er zondag minstens zeven geslipt. Een auto gleed door bij het remmen en belandde tegen een bromfietser." Politie is er niet bij geroepen, want de automobilist en de brom fietser kwamen blijkbaar samen tot overeenstemming over de schade. ,Maar gevaarlijk is het," verzekert een bewoner van de Grofbaan, die vanuit zijn raam precies naar het kruispunt kijkt. Nog afgezien van de klachten van ie huisvrouwen in de omgeving, die doordat auto- en fietsbanden de vettige substantie verspreiden vieze voetstappen in huis krijgen! hartelust. Zij maakten speurtochten, gingen op vlaggenroof uit, speelden het ganzenbordspel in het bos, waarby de nummers op de bomen zijn geprikt, en by alle kampen vormde het kamp vuur een luisterryk besluit. De jongens zongen met succes al lerlei liedjes en de meisjes voerden toneelstukjes op naar eigen ideeën. En ook het traditionele verhaal-by-het- kampvuur heeft niet ontbroken. Het weer is erg meegevallen. Zo nu en dan viel er wel een buitje, maar daar trokken de jonge kam peerders zich niet veel van aan. Soms deden ze er zelfs een schepje bovenop, door zich in badpak in de stromende regen te wagen en el kaar dan nog eens met emmers water drijfnat te gooien. De zestig jongens en meisjes, met voor elke groep van twintig acht leiders, heb ben er een echt vakantiefeest van gemaakt. Met een linkersleutelbeenfractuur is gistermiddag de 23-jarige seooter- beryder R. uit Haarlem naar het Bethelziekenhuis te Delft vervoerd na een val met zyn voertuig in de Phoenixstraat ter hoogte van de Schoolpoortbrug spoorwegovergang. De heer R. wilde de links afslaande mevrouw K. die met haar rijwiel in de richting van de Wateringsevest reed, ontwyken, maar kwam daarby te vallen. Rotterdam, 1 aug. 1960 Marktbericht Visafslag Rotterdam. Heden werden van IJmulden en el- der 250 kisten verse zeevis aange voerd. De prijs waren Schol mldd. ƒ35 tot 39, klein 25— 29; schelvis midd. 35 tot 37, kiein 19 tot 24: kabeljauw midd. 35 tot 39, klein 17 tot 19; makreel 10 tot 16; zeehanen midd. 25 tot 43. klein 10 tot 17; wyting 19 tot 21; haring verse 23 tot 26. Ondanks grote tegenslagen breidde het bedrijf zich uit. Ondanks de grote verwoestingen in de Tweede Wereld oorlog kon de fabriek drie maanden na de bevrijding weer beginnen met de vervaardiging van Sunlightzeep. Eendrachtig heeft het gehele perso neel samengewerkt om dit zo spoedig te bereiken. Na de bevryding begon de grote opmars van de synthetische wasmid delen, waarin de Vlaardingse fabriek een fors aandeel had. In 1953 echter weer een grote tegenslag: de waters nood liet het Vlaardingse bedryf niet Loco-burgemeester H. K. van Minnen reikte de scheidende directeur A. J. de Jong de penning van Vlaardingen uit. rijke rol gespeeld in deze ontwikke ling. Op 1 augustus 1920 begon hu De politie in Gouda heeft de 19- jarige dienstplichtige militair P. v. D. aangehouden. In een half jaar tyds heeft hy' kans gezien by de fa. Leis Zn., waar hy werkzaam was, gereedschappen ter waarde van ƒ1200 te stelen, zyn broer, J. v. D. die vorige week gegrepen werd bij een inbraakpoging by de fa. Leis Zn., maakte van dit gereedschap dankbaar gebruik. De achtjarige Lenie v. d. Berg uit de Prof. Bosschastraat te Delft Is gistermorgen ernstig gewond ge raakt bij een aanrijding met een vrachtauto op de Stalpaert van der Wielenweg ter hoogte van de Bies- landsekade. Het meisje, dat op haar fiets reed, brak haar pols en linker been. Bovendien liep zy een hersen schudding op en enkele schaafwon den. Het ongeluk gebeurde toen het meisje plotseling een zwenking maakte naar links. Een achterop komende chauffeur, de heer W. v. d. K, uit Den Hoorn, remde uit alle macht maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. De fiets werd zwaar beschadigd. Geboren: Marjolein d.v. R. Foc- kens en N. Filippo; Elisabeth d.v. P. R. A. J. Aalsma en C. L. van Kam pen; Stefanus A. M. z.v. J. van Ar- denne en M. U. G. Hett; Johanna Ch. d.v. F. w. Etman en P. H. Vos kuilen; Henricus A. M. z.v. H. W. G. Lansbergen en C. G. M. Bakker; Cornelia E. d.v. P. F. Weber en S. Waardenburg; Johannls P. z.v. A. Baayens en L. Wouters; André z.v. w. Verbruggen en A. W. van Veen; Marcus P. z.v. j. A. van Grootel en J- M. Kervliet; Marinus J. z.v. L. Veringmeier en G. M. F. Rost. Overleden: C. Hagestein, 61 jr.; C. Gysen, 76 jr. wed. van A. van Loenen. Voor het komende academische jaar n lij ken zich in Delft twee nieu we studentenverenigingen te forme ren. Op initiatief van het Delftsch Studenten Corps zal in september een nieuwe vereniging worden op gericht die haar sociëteitsgebouw in het voormalige hotel „De Bolk" zal hebben. De nieuwe vereniging die geen en kele binding met het Corps zal hou den, wordt opgericht om een grotere differentiatie van het studentenleven te bereiken. In een kennismakingskamp dat van 5 t/m 15 september in Eikerzee zal worden gehouden, zullen de toekom stige leden van de vereniging, die in hoofdzaak aankomende studenten zijn, elkaar ontmoeten en daar de basis voor de vereniging leggen. Het initiatief voor een tweede nieuwe stu dentenvereniging, naast de zes be staande, is uitgegaan van de Paro chiële Studenten Kring. Deze katholieke studentengemeen schap wil uitgroeien tot een r.-k.- studenten-gezelligheidsvereniging. zy bestaat reeds uit 35 leden. Evenals de bovengenoemde nieuwe vereniging wil zy ook geen binding hebben met een r-»eds bestaande ver eniging. Zij heelt echter nog geen sociëteitsgebouw. BENTHUIZEN De heer J. M. S. uit Rotterdam reed op zyn motor op de Hogeveenseweg in de richting Boskoop, toen de bromfietser S. W. uit_ Bleiswyk met als duorijdster mej. A. de S. uit- Zoetermeer het fietspad in de Hogeveen afkwam. Een botsing was het gevolg. De heer S. liep een schedelbasis- fractuur op, de bromfietser \V. kwam er met schaafwonden vry goed af, terwyl mej. de S. een her senschudding bekwam. Zowel de motor als de bromfiets werden zwaar beschadigd, Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 en 1230 uur en van 2 tot 6 uur. Portefeuille met inhoud, kettinkje met sleutels, doos met blikjes melk, 2 wollen dekens, ring met sleutels, grijs met witte poes, autoped, reserve- autowiel, geldbedrag, zilveren hals ketting, aktentas met inhoud, porte feuille, leesboek, aktentas met inhoud d. blauwe herenpantalon, gryze strop das, beige sporthemd, 2 paar nylons, grijs vest, gryze herenshawl, autoped, vishengel, 2 gummiballen, breiwerk, portemonnee met inhoud. By een manoeuvre van een vracht auto aan de Kleiweg te Gouda is gistermiddag een grote ruit van lunchroom Formosa gesneuveld. De chauffeur wilde met zyn auto ach teruit de inrit naar Formosa inry- den en veroorzaakte daar een scha de van ƒ600. De heer De Jong heeft een belang- zUn loopbaan in Vlaardingen. Reeds het volgende jaar werd hy overge plaatst naar Engeland, waar hy een technische opleidingsperiode door maakte. In 1922 keerde hy naar Vlaardin gen terüg en werd chemicus en be drijfsleider van de Vlaardingse fa briek. In dat jaar begon de Sun- lightfa-briek met de fabricage van zeeppoeders en toiletzeep. Ook kwam de eerste automatische pakmachine. Met de ontwikkeling van het be drijf, groeide ook de verantwoorde- ïykheid van de heer De Jong. In 1933 werd hij belast met de technische supervisie van alle Unilever-zeepfa- brieken in Nederland. Drie jaar later werd hij fabrieksdirecteur in Vlaar dingen en in 1942 volgde zijn benoe ming tot directeur van Lever's Zeep- My. N.V. (Van een onzer verslaggevers) In het Sunlightpaviljoen reci pieerde gistermiddag de heer A, J. de Jong, die zUn veertigjarig jubileum by het Unilcverconcern vierde en tegeiykertyd zyn functie -".eriegde. Evenals tydens de huldiging in het bedryf 's morgens, was hij vergezeld van zyn echtgenote en kinderen. Een lange rij vrienden en relaties kwam de heer De Jong de hand druk- ken. Onder meer waren er de heer S. J. van den Bergh, directeur van Unilever, de Vlaardingse wethouders T. de Bruyn en G. Walstra, enige raadsleden, de burgemeester van Ooltgensplaat, de heer W. M. v .d. Harst, commissaris van politie dr. C. N. Peyster, de heer C. H. Busch- mann, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas en de heer A. van Minnen, secretaris van deze kamer, de heer J. L, Jo: oud-directeur van HVO, de hee W. van Bergen Walraven, dire< van de HAV-bank te Schiedan heer C. M. de Jongh, directeur van de gemeentelijke dienst voor maat- schappeiyke zorg, de heer J. C. Buis, directeur van het gewestelijk arbeids bureau, de heer A. Hooites Meursing, directeur van Hollandia, ir. A. L. den Bakker, directeur ENCK en de heer D, H. Roodenburg, directeur van Zethameta, DINSDAG Bioscopen MONOPOLE: Zij kwamen naar Cor- dura, z, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Zuster Due, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen SlkDEtJJK MUSEUM: „Een vlinder heb Ik. hier niet gezien", kinder tekeningen uit het getto Theresien- stadt. „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken. Antiek speelgoed, 10—17 uur. WOENSDAG Bioscopen MONOPOLE: Zij kwamen naar Cor- dura, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Zuster Lue, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder heb ik hier niet gezien", kinder tekeningen uit het getto Theresien- stadt. „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken. Antiek speelgoed. 10—17 uur. Apotheek: Backer, St.-Liduinastraat 58. 1 AUG. 1960 Engels pond 10.58S—10.59i Amerik. dollar 3.761—3.771 Franse frank 76.9276,97 Belgische frank 7.53h7.53E Zwitserse frank 86.5686.61 Zweedse kroon 73.0673.11 Duitse mark 90.3790.44 Deense kroon54.72154.77* Noorse kroon53.8653.91 Canada 3.86ft—3.86H Italiaanse lire 60.74»60.791 Oostenrykse schilling 14.5814.59 (Van een onzer verslaggevers) Dit was de dag van meneer De Jong. De Triomfmars uit Aïda schalde krachtig uit enkele luidsprekers door een der bedrijfsruimten van de Vlaardingse fabriek van Lever's Zeep Maatschappij: de bijna duizend mensen, die in deze hul ver zameld waren, stonden op van hun stoelen en binnen wan delde de man, die gedurende veertig jaar de ontwikkeling van Sunlight van nabij heeft meegemaakt en in niet geringe mate heeft bevorderd: de heer A. J. de Jong. Het personeel van de Vlaardingse fabriek, verstrekt met dat van de nederzetting in Ooltgensplaat. bereidde de heer De Jong ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum en zyn afscheid als directeur van Lever's Zeep Maatschappij N.V. een hartelijke huldiging. Welk een warm hart men hem toedraagt bleek niet alleen uit de vele toespraken, maar ook uit de fraaie geschenken, die de scheidende directeur ontving. Het gehele bedrijf heeft een uur lang- stilgelegen, opdat ieder aan deze bijeenkomst kon deelnemen.. En niet alleen door mensen uit de kring van het Unilever-concern is de heer De Jong gehuldigd. Ook de Vlaar dingse gemeenschap is zich ervan bewust veel aan hem verschuldigd tc zyn- De waardering daarvoor bleek uit de toekenning van de penning der gemeente Vlaardingen, die loco-burgemeester H. K. van Minnen, die vergezeld was van waarnemend secretaris A. Kranenburg, hem uitreikte. staan, dat toentertyd hier gevestigd was. En vyftien jaar geleden vierde ik op deze plaats myn 25-jarig ju bileum. Vijfentwintig van de veertig jaar woonde de heer De Jong niet In Vlaardingen. zyn principe was, dat je niet moet wonen in de plaats, waar je werkt. Hij woonde in verscheidene plaatsen in de omgeving. „Ik heb zo'n beetje om Vlaardingen hcengedraaid, tot ik mij er vijftien jaar geleden noodgedwongen vestigde." De heer De Jong is dus nog maar w-y kort ingezetene van Vlaardingen, al was hy wel veertig jaar lang elke dag in onze stad te vinden. Hy deelde mee, dat burgemeester mr. J, Heusdens hem had bericht, dat hy graag hy dit afscheid tegen woordig zou zijn geweest, maar dat zyn gezondheidstoestand dit nog niet toeiiet. De heer De Jong hoopte, dat de burgemeester zyn gezondheid weer spoedig herkregen zal hebben. De wielervereniging Appollo heeft zondag op het traject Gustoweg de clubs Schiedam, Rotterdam, De Cou reur en de Pedaairidders ontvangen. De uitslagen luiden ais volgt: A- klasse (80 km, tyd 1.33): 1. H. van Sehie R; 2. J. Neleman A; 3. J. Franken C; 4. H. Heus A: 5. Br. Callegari S; 6. P. Heyster C; 7. A. v. d. Ley R. B-klasse (54 km, tijd 1.24)1. H. Hoek PR; 2. C van Leeuwen E; 3. P. Mosterd S; 4. C. Kranenburg R; 5. Driessen PR; 6. De Bruin PR; 7. Plank PR; 8. Vingerling PR; 9. Koestering A; 10. Van Delzen PR. Junioren: (24 km, tüd 43 min.): 1, H. Vogelaar A; 2. E. Dolman A; 3. P. Wensveen S; 4 A. van Oem A; 5. P. Peynenburg A; 6. B. OttospeerA; 7. D. Blom PR; 8. K. Jereminasse A; 9. R. van Klaveren PR. B-junioren (18 km, tyd 36 min.): 1 F. Vogelaar A; 2. W. Bravenboer A. 3. C. Pille C. twee weken draaide de zaak weer op volle toeren. Nieuwe installaties De naoorlogse periode zag veie nieuwe installaties verrijzen en nieuwe afdelingen ontstaan. Het kleine groepje personeelsleden van het begin, nog geen 50, is nu uitge groeid tot ruim 850. Inmiddels werden de verdiensten van de heer De Jong ook bulten vak kringen opgemerkt en hy werd be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bulten zyn eigen be dryf verrichtte hij ook veel werk voor de zeepindustrie. Zo is hy voorzitter van enkele commissies van de Nederlandse Ver eniging van Zeepfabrikanten, voor zitter van een commissie van de Association Internationale de la Sa- vonnerie et de la Détergence, lid van de sub-commssie Synthetische Was middelen van het Ryksinstituut voor de' Zuivering van Afvalwater (RIZA) Hel van de technische raad van het Nederlands Normalisatie Instituut. Verder was hy in 1959/1960 voor zitter van de Vereniging voor Statis tiek, en hU is voorzitter geweest van de examencommissie statistisch ana list, mede-oprichter en bestuurslid van de redactie van Sigma, het tyd- schrift voor industriële statistiek. Een van zyn belangrijkse Vlaar dingse functies was het voorzitter schap van de Industriële Kring, waarvan hy mede-oprichter is. Dit drukke leven zegt hy nu vaar wel voor een rustiger bestaan op de Veluwe. „Het vreemde is", zegt hy, „dat ik nooit het gevoel heb gehad, dat ik het byzonder druk had." De eindstanden van de ABC-zo- meravond<*jmpetitie, verdeeld over 5 poules, I' .den als volgt. A Hoek 11 16 38—15 Robli 11 14 27—16 SCF 11 14 32—24 GZV 11 13 31—21 WW 11 6 22—38 NWW U 6 14—30 Simon 6 1 8—30 B Helios 10 17 45—7 WK 10 12 35—25 Roda 10 12 19—18 Bingham 10 8 31—31 GPS 10 3 18—37 Sneep 10 2 18—50 Komeet 10 17 53—17 Scheffer 10 17 49—22 Bernoski 10 12 43—28 Fontyne 10 7 23-43 IPC 10 5 21—41 WO 10 2 16—61 D Mafa-Boys 10 17 35—11 PTT 10 11 26—16 De Wltro 10 11 28—25 Hav-Bank 10 8 26—19 GRS 10 6 10—29 NTVA 10 5 22—36 E TVB 10 16 31—17 Helios 2 10 14 48—17 Hoek 2 10 14 44—15 WK 2 10 12 24—20 WW 2 10 0 18—38 PTT 2 10 0 3—68 Hoek is kampioen van Schiedam. De andere eerstgeplaatste zyn afde lingskampioen. Sunlight, aldus de heer Van Min nen, heeft een belangrijke stoot ge geven aan de industrialisering van Vlaardingen. Hy herinnerde aan de groei, die het bedryf heeft doorge maakt en die hy uit eigen waarne ming kent. Ook aan de heer De Jong heeft hy persooniyke herinneringen, door dat deze enige tyd zyn buurman is geweest. Hy dankte hem voor het geen hy als stadgenoot voor Vlaar dingen heeft gedaan. Ook mevr. De Jong bracht hy hulde en met een harteiyk applaus stemde men daarmee in. Hy overhandigde de heer De Jong de oorkonde voor trouwe dienst met de zinspreuk 'Niets zonder noeste arbeid', een foto en een kist siga ren. U begon in de sector, maar na acht maanden stap te u al over naar de technische af deling van het bedryf aldus richt te de heer M. M, van Hengel, lid van de raad van bestuur van Unilever N.V. en voorzitter van de dxectie De ondernemingsraad werd ver tegenwoordigd door de heer W. H. Maltha, die eraan herinnerde, dat er in 1945 reeds een personeels verte. >n- Overgestapt woordiging in het bedryf werd m- administratieve fTKESft&ISS voorzag, vervangen door een onder nemingsraad. Uit naam van het gehele personeel van Lever's Zeep My. bood h(j de heer De Jong een ijskast aan en een boek met de namen van degenen, die Nederland van het concern, zich tot bebDen bijgedragen voor dit geschenk. (Van een onzer verslaggevers) Er is nog geen opvolger aangewe zen voor de heer A. J. de Jong, die maandag zyn functie van directeur van Lever's Zeep Mij. te Vlaardingen heeft neergelegd. De leiding van de fabriek zal voorlopig in handen zyn van de heer G. H. Kolkman, adjunct directeur van Lever's Zeep My. te Vlaardingen. de heer De Jong. In een artikel, getiteld Veertig jaar wasmiddelen, hebt u op bescheiden wijze een levensbeschrijving gegeven. V had echter een groot aandeel in de fantastische stijging van de prnduktie, aldus de heer Van Hen gel, die ten slotte uit het artikel ci teerde: 'Mijn loopbaan heeft mij grote voldoening en veel geluk ge schonken.' Waarschijnlyk hebt u veertig jaar geleden niet gedacht, dat u ooit eens in een zo belangrijke mate leiding zou geven aan dit bedryf, zei di J. Bartels, directeur van Lever's ep Maatschappij N.V. Ook buiten de Unileverkring heeft de heer De Jong belangryk werk voor de zeepindustrie verricht, ver klaarde de heer Bartels. Hy is een der grondleggers van de toepassing van statistische technieken in het bedryf. De heer Bartels noemde de jubila ris een man van grote eruditie, met een brede maatschapepiyke en so ciale belangstelling, 'Dit is de dag van meneer De Jong,' zei de heer G. H. Kolkman, adjunct-directeur van Lever's Zeep Maatschappij, Hü voerde het woord namens het gezamenlijke personeel. Met een vorkheftruck werd de ijs kast binnengereden en op het po dium gedeponeerd, De voorzitter van de personeelsver eniging Sunlight, de heer J. F. H. Ranshuysen, herinnerde eraan, dat de heer De Jong in 1935 de toen nog kleine, maar nu ruim 900 leden tel lende vereniging voor de ondergang heeft behoed. Ook voordien en daar na heeft de vereniging steeds zijn steun gehad. Daarvoor bood de heer Ranshuysen hem het erelidmaat schap aan Ten behoeve van het onderhou den van de grasgazons by de wo ning in Hoog-Soeren waar de heer De Jong zijn intrek gaat nemen, schonk de personeelsvereniging het nieuwe erelid een grasmachine. „Ik voel geen weemoed by dit af scheid," zei de heer De Jong in zyn dankwoord. „Wel voldoening, wan neer ik zie, hoe het bedryf gegroeid is. De motor is op gang en zal onge twijfeld door zeer bekwame lieden op gang gehouden worden." Dc hal, waar de huldiging plaats vond. is een gedenkwaardige plaats, want. zei de heer De Jong, op deze parketvloer, die al van 1912 dateert, heb ik in het eerste laboratorium ge- Vier Schiedammers liepen per dag 55 km en daarbij nam de negentien jarige heer A. W. Ozephlus voor de vyfde maal deel. Het betekende voor hem een zilveren vierdaagsekruis, Op het 40 km parcours wandelden drie dames en vyf heren van SWS OV mee. Onder hen bevond zich de 62-jarige heer K. Krah. die voor de tiende maal meeliep. Hij kan zich daardoor nu tot de dragers van een gouden vierdaagse kruis rekenen! En het aantal gouden kruis-bezitters in SWS OV is daarmee gestegen tot drie. Eén dame en één heer liepen de 30 km. Het waren de benjamin en de oudste van het gezelschap, na- meiyk de dertienjarige Irene Oze- phius en de thans 74 jaar oude vroegere Olympische hardloper, de heer Van der Wal. De successen zyn voor een groot deel ook te danken aan de heer M. Roza van het Rode Kruis, afdeling Schiedam, die de medische verzor ging van onze stadsgenoten op zich had genomen. Op de laatste dag zyn al deze Schiedammers hartelijk verwelkomd en gehuldigd door leden en suppor ters van de wandelsportvereniging, zy waren met een speciale bus 's mor gens vroeg van het Schiedamse post kantoor naar Nijmegen gereden. Sn ze brachten een overvloed aan bloe men mee. Nu een aantal senioren hun beste beentje in de letteriyke zin van het woord hebben voorgezet, is deze week de beurt aan de junioren, die gaan bewyzen, dat zy niet voor de oude ren onderdoen. Zy gaan deelnemen aan de inter nationale jeugdvierdaagse in Rotter dam, die weer wordt georganiseerd door de wandelsportvereniging IVV, Het bestuur van SWS OV is overigens niet van plan om al deze successen maar zonder meer te in casseren. Zondag 7 augustus komen leden en donateurs by een in zaal Maiyke, waar de lopers een grootse hulde staat te wachten. Tijdens feestmiddag zal het tradi tionele cadeau weer worden aange boden. Op 3 en 9 oktober organiseert de vereniging najaarstochten, waar over wy nog nadere gegevens zullen publiceren. SWS OV Is overigens niet de enige Schiedamse vereniging die met succes uitkwam in de vier daagse. Vier leden van de wandel- sportvereniging Wandelvrienden deden het al even goed. Na vier plezierige dagen zijn de wandelaars met bloemen, en een waarderende speech verwelkomd. I>e wandelsportvereniging Wandel- Iust trok met acht leden naar de vierdaagse m Apeldoorn. Mevrouw J. Kaaemakers liep voor de zevende* maai mee, mej. B. van Noort voor de vyfde maal. °nder de uitstekende leiding van de heer W. Post hadden ook de lopers van wandellust onvergeteiyke Er wachtte hun !n Schiedam een harteiyke ontvangst. Dat acht Schiedamse politieman nen met succes in de Nymeegse vier daagse uitkwamen, meldden wy za terdag reeds.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1