Honderden muizen rennen doorVi miniatuur stad Jeugd vergaapte zich aan aardig schouwspel Laatste wordt nu aanbesteed Raad- en burgerzaal sluiten de bouw af T. de Bruijn licht plan Holy toe :s streven is: meer eensgezinswoningen Flatbewoners blijken tevreden over woning Kampeerders ARMA houden ook kermis begint morgen plezier Reisje naar station Hanullodam en terug Brabam „Die Flederinaus" moet perfect verzorgd zijn Feiten over 't vakantiefeest SV V-Sparta 2 Tewaterlating erzmger Water te vuil &iedammer$ ondere^a,av>- Honkbalwedstrijd: Nieuw pand voor autospuiterij Veilingnieuws Loodgieter maakt lelijke val 22ET VRIJE VOLK VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Terwijl aan de Broersvest de ene kermisattractie na de andere verrijst, is in het Emmaplantsoen gisteravond de Mui zenstad al geopend. De heer A. de Jonge van de SG verrichtte die opening in aanwezigheid van veel belangstellenden, onder wie vooral een groot aantal kinderen. En een leger muizen draaie inmiddels, zich niet bewust van de woorden aan hen gewijd, door hun eigen stad. Een stad van oude geveltjes, een raadhuis met een vijver, een kerk, een kermis, een molen en wat er maar bijhoort. (Van een onzer verslaggevers) Volgende week wordt het vijfde en laatste deel van de Vlaar- dingse stadhuisbouw aanbesteed. Dit vijfde deel omvat de raad zaal en de burgerzaal, die boven eikaar zullen worden opge trokken aan de Markt op de grond, die indertijd is vrijgekomen door de sloop van het politiebureau. De tegenwoordige raadzaal zal na de voltooiing van het stadhuis eindelijk zijn ware be stemming, die van trouwzaal krijgen, waarop de symbolische voorstellingen in de glas-in-loodramen reeds duiden. PANTALON De Broekenspecialist (Van een onzer verslaggevers) De raad van Vlaardingen heeft donderdag een ongewoon korte agenda te behandelen gekregen.: Slechts veertien punten, dus e ongeveer een derde van de normale agenda. Niettemin vergde dit lijstje een gehèle aVóhd van besprekingen. De voor naamste klippen, waarop de golven der welsprekendheid neer- bruisten, waren het uitbreidingsplan Holy cn dc afbraak van de panden aan de Broekweg. Wat Holy betreft, spraken alle woordvoerders er hun be vreemding over uit, dat Rijkswaterstaat nu pas met een aantal bezwaren is gekomen, bezwaren, die voor een groot deel voort vloeien uit het feit,-dat Rijkswaterstaat zelf nog niet gereed is met de plannen voor de Zoomweg. Dissertatie Evenals-de heer Dc Graaf ves tigde de heer P. J.II a 11: c Ck.v.p.) de aandacht op een onlangs versche nen dissertatie, waarin verklaard wordt; dat. tachtig percent van de be volking een eengezinswoning verkiest boven 'een flat. Het is langzamerhand een traditie, dat de Schiedamse CJV tijdens de vakantieweek der Schiedamse Gemeenschap haar steentje bijdraagt en zodoende de ontspanningsmogelijkheden in die week, voor de Schiedamse bevolking vermeerdert. Tevreden Fictief saldo De heer Van Veen was de enige tegenstemmer, niet omdat hij geen verbetering van de huizen wenste, naar hij zei, maar omdat zijns inziens het- nadelig saldo van een restauratie fictief is. B. en W. hebben er niet af getrokken het verschil tussen de werkelijke waarde van de woningen en de tz.i. te lage) prijs die er inder tijd bij aankoop voor is betaald. Laatste deel Balkon p; lm PROJECTIE BANDRECORDERS VERREKIJKERS Met kastanjebruin geverfde haren en het slanke figuur van een jongeling, maar mensenschuw en geplaagd door pleinvrees sleet de walskoning Johann Straus zijn laatste levensjaren in zijn statige Weense paleis, waar hij op 3 juni 1899 overleed. De Broersvest staat in het teken van de kermis. Overal klinkt het ga- luid van hamers op ijzer,verschil- Utide tenten staan al en overal zijn sensationele leuzen te lezen. Op de hoek van de Broersvest en het Em maplantsoen verrijst een achtbaan cn ook de tent voor de botsautootjes is al voor het grootste deel klaar. De zweefmolen staat zo, dat je, al zwevend, waarschijnlijk precies door de ramen van een aantal eerste ver diepingen aan de Broersvest de ka mers binnenkijkt. En heus we kunnen ons best voor stellen, dat de bewoners van de 'Broersvest het niet erg hebben op die kermis. Niet op het lawaai en niet op de kwalijke luchtjes van fri- tes- cn oliebollenkramen. Maar goed, aan de andere kant willen we die kermis in het Schtedamse Vakantie- jeest niet graag missen. Het is te hopen, dat we in de toe komst nog eens op een gunstiger plaals van het lunapark zullen kun nengenieten. Sint Ambrosius intussen heeft er gisteravond vast voor gezorgd, dat de opbouw van de kermis op de maal van een pittig stukje muziek kon worden verricht. Hel korps speelde er lustig op los, stond een poosje te musiceren bij de Muizenstad, toaar de muizen zich echter van het la waai geen zier aantrokken. Hier volgen nog een paar gegevens over het Schie4am.se Vakantifeest. Vanavond om-half negen kan men in de Plantage naar hartelust dan sen op - muziek van „The Rhythm Aces" onder leiding van Jos Tepal. En ook; de jeugd feest volop mee. Het begint maandag met een voor stelling van de spannende cn leuke film „Het avontuur van een tover- knikker". Dinsdag kan de jeugd kie-f 'Overa! bestrijden ze de muizen en ratten," zei de heer De Jonge on der meer, 'maar hier halen we ze binnen.' Hij vertelde dat öe Muizen- stad door vierhonderd muizen wordt bewoond, waaronder actieve en luie zjjn. En de heer H. de Man uit Sche- veningen, die de eigenaar van deze miniatuurstad is. voegde hieraan nog allerlei bijzonderheden toe over het leven van de muizen, 'Zij hebben een burgemeester "en een gemeenteraad,' zei de heer De zen uit twee toneelstukken. De to neelgroep Arena geeft 's morgens een opvoering van „De drie wensen van de. vrolijke ketellapper" en speelt 's middags „Twee emmertjes water balen". En dan komt woensdag het be- Schiedam, De voorstellingen begln- roemde kindercircus Elleboog naar nen alle dagen om half elf, twee en vier uur. Dit jaar zijn ook ouders en huisgenoten welkom. Het klaverjasconcours, tmt dins dagavond om half acht begint in de kantine van de NV Excelsior aan de Buitenhavenweg zijn nog enkele plaatsen vrij. Inschrijving aan de Jac. van Lennepstraat 30 a en VVV- kiosk. Plantage. De grote honkbalontmoeting van dit weekend is de wedstrijd SVV 1 Sparta 2. daar laatstgenoemde ver eniging, ais zij wint, zich kampioen van afdeling B van de overgangs klasse kan noemen. De wedstrijd vindt plaats zaterdag middag om 18 uur op het Harga Sportcomplex achter Spieringshoek en het belooft een spannende wed strijd te worden, te meer daar dit een seml-stedêiijke ontmoeting mag heten. Het tweede negental speelt zondag morgen thuis op Harga tegen het Haagse Laakkwartier, öm 10 uur. Deze wedstrijd zou door 8W gewon- negental tbZui- wozzdzzzzzlZcqhes nen moeten worden. Het derde negental treedt op dezllfde tijd in Den Haag tegen Tjikalong 2 in- het strijdperk. Aan de Bokeiweg iri Schiedam is gistermorgen de eerste paal geslagen voor een nieuw bedrijfspand van de Eerste Schledamse Autolak- en Spuit- 'inriehting van de fa. L. A. Dries. In 1920 is de heer Dries begonnen met zijn bedi-yf. Hij lakte toen koetsen. De fa. ging met de tijd mee en werd Schiedams eerste spultinrichting voor auto's. Ook nu weer breidt men uit om aan de eisen van de tijd te kunnen vol doen. Het toenemend aantal auto's brengt met zich mee dat modernise ring van het bedrijf niet kon uit- in het pand aan de Bokeiweg komt een speciale spuitcabine, waarin de auto tijdens het spuiten geheel af gesloten van de lucht komt te staan, zodat oneffenheden in het lakwerk onmogelijk zijn. Het bedrijf wordt gebouwd door de firma Heinsbroek en zal bestaan uit drie afzonderlijke werkruimten. Men hoopt het gebouw tegen het eind van het jaar in gebruik te-kunnen nemen. Man, en hij liet vervolgens tot groot vermaak van de Schiedamse jeugd de 'vroede vaderen', die in een gla zen bakje verzameld waren, hals over kop de stad Inrollen, Er lopen dertig variëteiten mui zen rond in de Muizenstad, Er zijn er van grijs tot donkerbruin. De heer De Man heeft vijf jaren aan zijn Muizenstad gewerkt. En het war niet alleen het opbouwen van de stad zelf met al sjin miniatuur gebouwen, dat veel tijd vergde. 'ft Nee, vooral het trainen van de muizen zelf kostte moeite. Immers: de Muizenstad is op een groté tafel geplaatst en de muizen moesten dus in de eerste plaats leren, dat zij op die tafel moesten blijven. Dat was lang niet eenvoudig en pas na verschillende generaties van muizen heeft de heer De Man zijn pupillen kunnen bijbrengen, dat hun domein óp tafel ligt en nergens an ders. Vrees voor ontsnapping aan de kant van het publiek is dus onge grond! Bij de jeugdige Schiedammers,, die gisteravond al kwamen kijken, viel trouwens van die vrees weinig of niets te bespeuren. Ze slaakten enthousiaste kreten en toonden gre tige belangstelling voor de muisjes, die de heer De Man him zo nu en dan voorhield. En In tussen draaide dat legertje maar In het rond. Ze verdrongen el kaar in bet raadhuis, renden de kerk in en weer uit, liepen over op haalbruggetjes (die op het gewicht van de muizen zijn afgesteld) of draaiden lustig rond met het grote rad op de kermis. En de jongens en meisjes langs de tafel vergaapten zich aan dt Igrap Advertentie (LM.) Donderdag 18 angustns zai bij de werf Gusto te Schiedam een diesel- elektrische dnbbelschroef hopperzui ger te water worden gelaten, ge bouwd voor de Wasser- und Schif- fahrts-direktion Bremen. Mevrouw Ilse Petersen geboren Gahrs zal de doopplechtigheid verrichten. Van Duitse zijde zijn bij deze te waterlating aanwezig o.a. de ambas sadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Nederland, dr, Josef Löns en min. direktor A, Feyerabend van het Bundsverkehrsministerium te Bonn. De hoofdafmetingen van de hop perzuiger zijn 113 x 18 x 8 m, bag- gerdiepte 25.5 m. Het vaartuig heeft een laadvermogen van 4200 ton. Het is voorzien van vier Maybach-diesel- motoren van 1200 pk. ROCKANJE De gemeente heeft enige tijd geleden een jol van de Kon. Marinebedrijven te Den Held.r aangekocht, die inmiddels door een Brieise scheepswerf is gereviseerd en van een motor voorzien. De boot is thans op het badstrand bij paal 13 geplaatst, met het doel zo nodig hulp te kunnen bieden bij f In het Vfctardingse investeringsplan is voor dit gedeelte een bedrag van 500.000 opgenomen, inclusief inrichting, verwarming en dergelijke. Als het stadhuis voltooid is zal het ruim drie miljoen gulden hebben gekost. Waar schijnlijk zai het laatste gedeelte over twee jaar in gebruik zijn. Dan is er, sinds het eerste ontwerp voor het nieuwe stadhuis, bijna een kwart eetrw verstreken. plge, levendige schouwspel, 'dat een enig incident te water, bij voorbeeld leuke attractie vormt in het Sehie- wanneer een bader of zwemmer zich damse Vakantiefeest. 1 in levensgevaar zou bevinden. In 1938 schreef de gemeente Vlaar- dingen een prijsvraag uit voor een ontwerp voor een nieuw stadhuis. De opdracht was uitbreiding van het bestaande raadhuis, dat uit 1650 da teert. Deze uitbreiding moest in har monie z(jn met dit bejaarde uitgangs punt, ofschoon er gebiuik moest worden gemaakt van nieuwe mate rialen en nieuwe inzichten. Vier architecten werden uitge nodigd hun krachten op deze op dracht te beproeven. Als winnaar kwam L. H. H. v. d. Kloot Meij- burg uit Scheveningen uit de bus. Het uitbreken van de Tweede wereldoorlog stak een spaak In het Advertentie i.M. dOUliölKAAl Sb l'ELKKOON tiSÜSJ Wij ontvingen de volgende enthousiaste brief uit Lcersum, waar de arbeidersgymnastiekvereniging ARMA deze week zijn kampen heeft opgeslagen. „In het kamphuis De Schuur verblijven deze week 56 jeugdleden van ARMA. De kinderen genieten hier van de prachtige bossen en vooral van de sportbeoefening en de spelen," dié elke dag weer op het programma staan. Het weer houdt zich uitstekend. Alleen zondag was het regenachtig, maar verder vallen er slechts buitjes en rede-, om binnenhuis te blijven is er niet. ARMA heeft zijn kamp een leuze meegegeven: „vriendschap en Een- drecht maken van ons kamp een feest" en de jeugd weet die leuze ge lukkig waar te maken. De kinderen doen gezamenlijk corvee, ze gaan sa men wandelen, spelen en spoorzoe ken. 's Morgens vroeg treden ze alle maal e-n voor pittige ochtendgym nastiek en voor het hijsen van de vlag. Er is een speurtocht naar Lui lekkerland gemaakt en dinsdag trok ken de jonge schiedammers naar het natuurbad woestduin In Doorn. Ze wandelden 's morgens heen en namen 's middags na een vermoeien de dag de bus terug naar het kamp. Er wordt overigens enorm gegeten en de leiding komt bijna handen te kort om aan de vraag te voldoen! De Leersumse plassen, een be zoek aan Ouwehands dierentuin (waar ook een speeltuin en een zwembad zijn), een kampvuur en een beste avond, die door de kin deren zelf zal worden verzorgd. En speciale vermelding verdient wel een kermis, die de jeugd zelf op touw zet en een modeshow. De week verloopt vee! te vlug naar onze zin. We vertrekken zaterdag morgen om negen uur, half tien uit Leersum en komen om ongeveer half elf, elf uur aan in Schiedam." .Tot zover de kampbrief uit Leer- sum. om eerlijk te zijn: kermis en modeshow, intrigeren ons, want er In Dusseldorp Is een personen auto gestolén, waarin zich een mon- sterkoffer met Juwelen ter waarde van 300.000 mark bevond. Tot dusver ontbreekt van de daders elk spoor. Maassen; 3. J. v. d. Bosch; 4. W. Muljs. moet wel écn grote dosis vindingrijk- j Diverse raadsleden gingen vrij uit voerig op het plan in. De heer E. P. van der Veen (c.-h.) bepleitte nog een derde verbinding tussen Holy en de stadskern. Bovendien vreesde hij, dat vijf percent minder ruimte voor het verkeer dan in de Westwijk zou voeren tot te nauwe straten. De heer F. de-Graaf (p.v.d.a.) was blij met de belangrijke recreatie- strook, die ia het plan is opgenomen cn informeerde naar de beweegrede nen van het toch weer. projecteren van buurtwinke.j, nadat deze in de Westwijk waren geweerd. De heer B. van Vie gen fa.r.) betreurde het, dat de recreatieruimte boven de verlengde Doenkade moest vervallen. Hij vroeg zich af, of tege moetkoming aan de wensen van Rijkswaterstaat niet een structurele wijziging van het plan zou betekenen. In een heldere .uiteenzetting gaf wethouder T. de B r u ij n (p.v.d.a.) via de Verkadesingel en de Van Linden van den Heuvelsingel naar het centrum van de stad kan. Verder is er langs de Vaart een onderdoorgang onder rijksweg 20 geprojecteerd, waarlangs wielrijders en voetgangers naar het centrum kunnen. Bovendien zal te zijner tijd vanuit het hart van Holy een weg voeren naar de Broekpolder, die, direct over de Vaart afbuigt en, na de rijksweg gepasseerd te zijn, aansluit op de Burgemeester f ruissingel. Verder ko men er nog twee andere verbindingen met de Broekpolder. Het probleem is niet zozeer dat van de verbindingen tussen deze wijk, die zo groot wordt als heel Vlaardingen in 1046 was, maar van de verwerking van het verkeer van en' naar Holy in de aangrenzende oudere wijken. Beschermd iconen BIJ het bepalen van de voor het verkeer in de nieuwe wijk benodigde grond is men uitgegaan van de erva ringen in de Westwijk, aldus de wet houder. Uit het lagere percentage komt zeker geen versmalling van de straten voort, verzekerde hij. Wel zullen er maatregelen getroffen wor- vï'eid voorhanden zijn geweest, om antwoord'op de talrijke vragen. den, zodat beschermd wonen mogelijk roiefcs in een kamp midden in del Over de verbindingen met andere ts, maar dat het verkeer zich goed bossen te organiseren! I wijken, zei hij. dat men vanuit Holy j kan blijven bewegen. Er is tot Vlaardingen wel eens 'het verwijt gericht; dat het niet stedelijk genoeg bouwt, -aldus de wethouder naar aanleiding van de opmerkingen over het verlangen naar eengezins woningen. ROTTERDAM Eierveiling der Zuidhollandse Eilanden, 4 augustus. Aanvoer 80.000 stuks. Sortering 1, soort 00 gram 75-eu op, prijs per 100 st. 18,80^—19,10; 0, 70-75, 15.60—15,80; 1, 65-70, 14,90—15.20: 2, 60-65, 14.60— 15,00; 3. 55-60, 14,50—14.70; 4, 50-55, 13,2013,40; 5, 45-50, 11.10—11,40 6, 40-45, 9,20—9,30; 7, 35-40, 8,10—8,20. Morgenmiddag is het dan weer zo ver. wanneer de junioren van het CJV-tamboer- en pijperskorps .Jong Harmonie" plaats neemt op de plat- bomer, die een week lang ligplaats zal vinden tegenover het gebouw Jeugdhaven op da Lange Haven 129. Daar is dan als gangmaker het grote rad van avontuur, dat voor het gebouw is geplaatst en waar menige bezoeker vandaan zal gaan met één of meer waardevolle prijzen. Een aardige gedachte is ook de mi niatuur-spoorlijn welke enkele hob byisten hebben aangelegd (met me dewerking van een Schiedamse win kelier) en waar de bezoeker elk half uur, a raison van 10 cent, een (figuur lijk) reisje zal kunnen maken naar station Hanullodam en terug. Interessant is ook de tentoonstel ling van eigen werkstukjes, vervaar digd door de jongste leden van de CJV. Hieruit biijkt overduidelijk dat deze jongelui 's winters hun vrije tijd op een verantwoorde manier doorbrengen. Natuurlijk is ook de gezelligheid aan de Lange Haven niet vergeten en kan men, terwijl op het drijvend toneel muziek, zang en demonstra ties gebracht worden, zijn dorst lessen, en zijn eventuele honger stillen met diverse soorten limona des en de traditionele warme worst. Hoewel de opzet van dit alles wat minder groots is dan Paris A Schie dam van het vorig jaar; het zoeken van pleeggezinnen voor de vluchte- lingetjes en het organiseren van deze gehele actie heeft van het bestuur zeer veel tijd gevraagd. Plezier in 't havenkwartier is alleszins de moeite waard. Nu was het hem opgevallen, dat de lieden, die deze verwijten lanceren, doorgaans zelf in een fraaie bunga low wonen. Hij meende dan ook dat de schrijver van dc dissertatie voor namelijk een dam heeft willen op werpen tegen deze drang naar een „stcdelrjker" bouwwijze. Overigens heeft het college al een jaar geleden gezegd, het percentage eengezinswoningen, dat wordt ge bouwd, te willen opvoeren. Voor de Westwijk was het twin tig percent en voor Holy zal het dertig percent worden. Bovendien wi! men meer contact bewerkstel ligen tussen de onderste woonlaag van flatgebouwen cn de tuinen en de etagebouw zonder lift beperken tot drie woonlagen. Een onderzoek heeft uitgewezen, zo vervolgde de neer De Bruijn, dat ruim negentig percent van dé flatbewo ners in de Westwijk naar tevreden heid is gehuisvest. Er is bovendien een stroom van aanvragen voor een flat in deze wijk, ook van mensen die al een woning hebben. In Holy heeft men zich niet be perkt tot het ontwerpen van enkele winkelcentra, zoals in de Westwijk, omdat de afstanden er veel groter zullen zijn. Ter aanvulling zijn er hier en daar complexjes buurtwin- kels geprojecteerd. Ten slotte deelde de heer De Bruijn mee, dat er al vrij veel groftd in Hoiy in het bezit van de gemeente is. Men zou eventueel reeds een begin met de uitvoering kunnen maken. Met één stem tegen besloot de raad tot geleidelijke ontruiming en sloop van de panden aan de Broek- weg waarvan de voorgevel verzakt is. Dit besluit kwam er niet zonder aarzelen, want het ging de raad aan het hart. dat men woningen met een bescheiden huurprijs moest afbreken, terwijl er niet genoeg huizen van gelijke huurwaarde ter vervanging zijn. Men zag echter in, dat er geen an dere mogelijkheid is, tenzij de ge meente kapitalen zou willen spende ren, waarvan maar weinig terug zou komen, want huurverhoging zai door het departement niet worden toege staan. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. C. Buis (p.v.d.a.) deelde wethouder G. Walstra (p.v.d.a.) mee, dat de aankoop van een fa briekshal ten behoeve van de GSW- werkplaats, waartoe de raad onlangs een principebesluit heeft genomen, niet doorgaat. Bij onderzoek blijkt de ruimte niet geschikt te zijn. Men is nu bezig met andere plannen. De heer H. van Munster (p.v.d.a.) signaleerde bij de benoeming van on derwijzers een merkwaardig rapport. Er werden namelijk enkele onderwij zers benoemd, die enige tijd gedeta cheerd zijn geweest bij enkele scho len. De hoofden van deze scholen heb ben rapport over hen uitgebracht. Eén van deze rapporten bestaat uit de volgende volzin; „Betrokkene kan de orde met gepaste middelen hand haven" wiei; de plannen werden opgeborgen. Maai' na de bevrijding kwamen ze weer te voorschijn en na enige wij ziging werd in 1948 met de uitvoe ring ervan begonnen. De eerste vier fasen van de bouw zijn nu achter de mg. En vrijdag avond heeft de raad 2ich in besloten vergadering over de plannen voor het laatste deel gebogen, waarvoor reeds een krediet beschikbaar is gesteld. De raadzaal annex burgerzaal zal de open ruimte die er nu nog aan de Markt is, geheel opvullen. Dat is een breedte van ongeveer veertien meter. Gelijkvloers, maar aan de Markt- zijde half verzonken in het dijk- üchaam, is de burgerzaal ontworpen. Deze za! ongeveer veertien bij veer tien meter groot worden en dienst doen als een representatieve ont vangstruimte. Doordat deze zaal gedeeltelijk ver zonken is, zullen er aan de Markt- zijde betrekkelijk kleine ramen In komen. Dit wordt echter ruimschoots vergoed door de grote ramen aan de kant van de binnenplaats. Aan deze binnenplaats zal ook het een en ander ter verfraaiing worden gedaan. Men zal het niet in de rich ting van een groenbeplantlng zoe ken, want by gebrek aan voldoende zonlicht zou dat niet tot z(jn recht komen. Wat er dan wel komt, is nog niet bekend. Boven de burgerzaal komt de-raad- zaal (14,50 bij 10 m) met een gang er langs. Deze zaal maakt dan. deel uit van de representatieve verdie ping, de enige verdieping waarover men het gehele stadhuis rond zal kunnen lopen. De gang langs de raadzaal sluit enerzijds aan op de hal nabij de burgemeesterskamer, namelijk daar waar nu het geschilderde portret van vlootvoogd Caliebbui'gh hangt. Aan de andere kant komt de gang uit op het gangetjewaar op het ogenblik de garderobe van dë raadsleden is. Het publiek en de pers zullen niet meer, zxmls op heden het geval was, de raadzaal zitten, onmiddellijk achter de raadsleden. Er is, boven de gang langs de zaal, een balkon ontworpen met drie rijen zitplaatsen. (De gang Is uiteraard lager dan de raadzaal; het verschil Is ongeveer een halve verdieping). De voorste rij is bestemd voor de pers (negen stoe ien en tafeltjes) en de twee rijen daarachter bieden ruimte aan 30 belangstellenden. Naast het balkon is bovendien een perskamer ontwor pen. Op het balkon zit men ongeveer drie meter boven de vloer van de raadzaal. Men zal het kmmen be reiken via een reeds aanwezige wen teltrap naast de hoofdingang. Ach ter het hekwerk naast het beeld van Merenrins in het bcitenportaal kan men de toegang naar dit trapje zien. De raadzaal wordt ruim zes meter hoog en krijgt een gewelfd plafond. De zaal zal worden voorzien van vloerverwarming en een luchtverver- singslnstailatie, alsmede van een ge lui dsversterking. B. en W. komen te zitten op een podium met de rug naar de Markt- zijde. De raadsleden krijgen twee boogvormige tafelpartijen tc hunner beschikking, namelijk een boog van zestien en één van zeventien plaat sen. Uiteraard met het gezicht naar het college. In de ruimte tussen de holle zjjde van de boog en het col lege-podium is de plaats voor de no tulisten. Ter zijde van het podium komt een spreekgestoelte. De raadsleden zul len in het vervolg dus niet meer van af hun plaats het woord kunen voe ren. maar moeten daartoe naar dc katheder wandelen. Er komt dus door de nieuwe ac commodatie ook een nieuwe wijze van handelen in de raadzaal. Dit laatste stuk raadhuis zal op 25 palen komen te rusten. Advertentie (I.M.) TUINLAAN 98 SCHIEDAM TELEFOON 67464 HOORNAAR Het water in de Vaart is zo verontreinigd dat hen gelaars geen succes kunnen boeken want de vis is naar de Giessen waar bet water zuiverder is, vertrokken. Hij liet honderden ivalsen, polka's, quadrilles cn marsen na cn daarnaast zestien theaterstukken, waarvan de operette „Die Flederinaus" zijn mees terwerk is. Volgens een woordvoerder van het Griekse leger zijn in Noord-Grie kenland twee Grieken u;t Albanië die in Saloniki spionage wilden verrich ten, gearresteerd. Door hun aanhou ding konden nog drie agenten wor den aangehouden. Na de Weense première in 1874 be gon het werk een bijna ongeëvenaar de zegetocht. Er waren jaren, waar in het aantal over dc wereld ver spreide voorstellingen de duizend be naderden. Het libretto dat van Franse oor sprong is, was voor Straus „Gefun- denes Fressen", waardoor een geheel ontstand, dat zowel uit een oogpunt van toneel als van muziek later niet meer geëvenaard werrl. noch door Straus" zelf, noch door operrettc- componlsten no hem. Niettemin maakt het werk een ver ouderde indruk als het niet tot in de perfectie verzorgd ten tonele wordt gebracht. Bij de Zuid-Nederlandse Opera, die cle „Fledennaus" gisteravond in het Schiedamse Passagetheater op de planken zette, ontbreekt kennelijk het geld voor een kostbare enscene ring. Hedendaagse cocktailjurken en moderne rokkostuums passen niet erg in de sfeer van het Weenen uit 1870. Maar niet alleen de kos tuums. maar ook de decors waren pover en burgerlijk, waardoor het paleis van. Orlofsky een illusie bleef. Jef Baarts van wie zowel de decors als de enscenering stamden, had te vens de regie. Men kan niet beweren, dat de voorstelling er een flitsend karakter door had gekregen, ondanks het feit, dat Laura Cormonte, die de rol van Rosalind vertolkte, volle dig begrip toonde voor de eisen die haar rol stelde. Naast deze verdienstelijke actrice en zangeres waren het Gottfried Lin- gens als Eisensteln en Georg Hrusch- ka als de gevangenisdirecteur Frank, die het meest bevredigden. De beste vocale prestatie kwam van Mia Grubben als Adèle, het ka mermeisje. Het dunbezette orkestje onder lei ding van Hein 's-Gravasande bleek niet zeer geïnspireerd door het vloeiende walsrltme en de spranke lende vreugde die Straus In de parti tuur heeft gelegd. De drie danseressen en de danser, die het ballet vormden hadden op het kleine toneel van het Passage theater i alle moeite hun intenties te verwezenlijken. Deze handicap in aanmerking ge nomen, vervulden zij hun taak niet slecht. Vooral de danser bleek goed geschoold. De voorstelling stond onder auspi ciën van de Schiedamse Gemeen schap. Het talrijke publiek toonde zich tijdens en na de voorstelling van een enthousiaste kant. EUGENE EBERLE. Tijdens werkzaamheden op het dak van Exeicior N.V. Metaalbuizenfa- briek aan de Buitenhavenwec heeft gistermiddag een loodgieter-fitter een lelijke val gemaakt. HU kwam op de veiligheidsklep van een stoomketel terecht en is met een hersenschud ding en waarschijnlijk inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis ge bracht. VRIJDAG Bioscopen; MONOPOLE: All Baba en de veertig rovers. 2, 7 en 9.15 uur, PASSAGE: Geen cent voor de belag- tiïïg, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder neb tic hier niet gezien", kinder tekeningen uit bei getto rheresien- stadt. „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken. Antiek speelgoed. 1017 uur. Diversen: PLANTAGE: SG-Vafcantlcfeegt, dan sen op muziek van Tire Rhytm 20 30 uur" ins 'an Jos- Tepel, Bioscopen: ZATERDAG .MON'OPOLE: Alibaba en de veertlsr rovers, 2, 7 en 9.15 uur. cent VQor belas ting, 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder heb ik hier niet gezien", kinder tekeningen uit het getto Theresien- stadt. „Twee werelden", foto's van Joan van der Keuken. Antiek speelgoed, 10—17 uur. Diversen: tïe?"' lezler in 't Havenkwar- B^S^SVESTSG-Vakantiefeest. opening van de kermis 14 ur k-jlNTAGE: SG-Vakaat'iefeesL zeg. SchJedaSrlruur. wlelesTOnde v*aE 6G-Vafcar.t!cfccst hengelwedstrljd door de Schiedam se Jeugd. 15 uur. KERK: SG-Vakantlefeest, toren beklimmen, 14-18 uur EMMAPLANTSOEN: SG-VakantU- 'eest, Muizenstad.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1