Kermis heeft Schiedam voor een jaar verlaten Broersvest is we vrij voor verkeer Zieke kinderen krijgen izeres aan huis m a Nachtfilm en Prinses: één begrip Jongen zwaar gewond bij aanri Arbeider laat emmer hete bitumen vallen Wirti Kan voor KathKring Brommer tussen stoep en auto WwÊëF PAGINA 4 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 17 AUGUSTUS I960 (Van een onzer verslaggevers) Het feest Is nu toch wel definitief voorbij. Maandagavond draaide de kermis op de Broersvest nog op volle toeren. Luid sprekers schetterden aanprijzingen en muziek door de avond lucht, veelkleurige lichtjes wierpen hun glans op de talrijke kermisgangers, die tot uit naburige plaatsen naar het Schie- damse pretcentrum waren gekomen, de motoren en andere aandrijvingsmechanismen van de vermakelijkheden bromden tussen het geroezemoes door en dat alles tezamen zorgde voor een feestelijke sfeer in het hart van de stad. Ferme jóngens w o -ü— zyn van de „Chinese" tweeling, Hanglong en Kwealong, die in het Rotterdamse Zuidwijk wonen. De tweeling heeft op het ogenblik vakantie en de meisjes vermaken zich ondanks het'slechte weer opper best. Een geliefde sport van de meisjes is bokje springen, waarbij moeder bok staat. Hanglong (Hangi voor de vriendinnen) neemt een grote sprong, terwijl Kwealong (Ki) toekijkt (.eerste foto). In de tuin hebben de meisjes prachtige bloemen ge kweekt. Van tijd tot tijd plukken ze een boeketje voor de kamer (tweede foto). Als de melkboer komt helpen Hangi en Ki bij het ver sjouwen van de kratten met melkflessen (derde foto) en op de vierde foto ziet men de meisjes in de kamer bij het voeren van de kauw in zijn kooi. I? chieda?nmers r elkaar onaer Opmerkzame dief steelt overhemden en stropdassen Animo maakt propaganda Jongens betrapt bij winkeldiefstal (Van een onzer verslaggevers) Is 's zaterdags de meeste Rotterdammers al op één oor liggen of de laatste voorbereidingen daartoe tref fen, stappen een paar honderd Maasstedelingen met velen uit de omtrek) het Prinses theater aan de Schiedamse- weg binnen. Al een half jaar lang begint in dat kleine bioscoop-theater elke week precies op het tijd stip dat de zaterdag het veld ruimt voor de zondag nachtvoorstelling. En er gaat vrijwel geen week voorbijof deze nachtfilm is uitverkocht. Heel anders PrpffiffP' c/apr Overigens is het niet getnakke- rremge Sjeer lijk om vergunning van de politie wat langere pauze' dan" normaal", pers "worden'niet toegelaten*!??!' ÉjggfÉÉ ging heeft toch maakt." wel veel goed ge- Dinsdag was het beeld van de Broersvest a! aanmerkelijk veranderd, 's Ochtends begonnen de kermisexploitanten reeds met het inpakken van bun spullen. De gigantische meccanodoren, waaruit de attracties schijnen te bestaan, werden in vlot tempo uit elkaar geschroefd en uur na uur bleef er minder over dat herinnerde aan bouwsels, die ruim een week lang tal rijke mogelijkheden tot plezier leverden. Het was wel hard voor de kermis exploitanten, dat juist op de dag van hun vertrek de zon zich eindelijk weer eens achter de wolken vandaan waagde. Het was goed kermisweer, dinsdag. Maar het eind was onherroepelijk gekomen. Langzaam maar zeker werd de Broersvest ontruimd en geleidelijk aan waagde het verkeer zich tussen de restjes kermis. Het was dinsdag wel de dag van de sterke mannen. Bij het aftakelen van de bouwerken van hout en lin nen konden de mensen met goed ontwikkelde spieren tonen wat zij waard 'zijn. En we hebben er dan ook gezien, die opmerkelijke staaltjes van krachtsvertoon leverden. Zo'n krachtmens maakt het zich zelf ook niet gemakkelijk: Valt er een balkje t.e tillen, dan wordt dat niet met twee handen aangevat. Nee. men haalt eens diep adem, steekt eèn hand uit en tilt dan met een korte ruk de balk op. om hem enkele meters verder schijnbaar zonder moeite op een stapel te leggen. Daarbij behoort men niet te laten blijken, dat dit ook maar enige In spanning vergt. Het moet allemaal onverschillig en heel terloops ge schieden. Niettemin merkten we op, dat deze indrukwekkende sjouwers toch wel uit de ooghoeken gluurden naar blij ken van bewondering bij het niet zeer talrijke, maar intens meelevende publiek. Bij het vrolijke rad, waarvan al leen nog het skelet over was, liep een jonge man met een geweldige balk op de schouder, alsof het een zuurstok was. Helaas maakte dit niet voldoende indruk op een toekijkend meisje, dat spottend het bekende lied „Ferme jongens, stoere knapen" citeerde. De heer F. Vermolen uit Den Haag gaf leiding aan het inpakken van de swing-mill, het apparaat, waarin men zich in bakjes rond kan slinge ren door aan. een touw te trekken. „De kermis is helemaal verregend," merkte hij op. „Maar de dag verlen- Bedachtzaam aan zijn sigaar trek kend, gaf hij zijn visie op het beste kermisweer,,'s Morgens moet er een goeie bui regen vallen. Dan denken de mensen er niet over om weg te gaan. En 's middags moet het goed weer zijn, maar niet te warm." Voor de heer Vermolen is de vol gende etappe van dit seizoen Ooster hout. Van zijn collega's gaan er ver- scheidenen naar Oss en 2 wolle, waar - ook een kermis op het programma staat. Er zijn weer zware dagen in het verschiet voor de swing-mili-exploi- tant. Zijn etablissement wordt na melijk in drie auto's vervoerd. Nu heeft hij wel personeel om te bou wen en in te laden („mijn jongens") maar geen chauffeurs. „Er zit dus niks anders op, dan dat ik zelf drie keer ga rijden," zegt hij. Het leven van een kermisexploi tant moge dan vrolijk en vrij schij nen. het heeft wel degelijk zijn scha duwzijden. Zo is dus voor dit jaar het einde van de kermis gekomen. Tegen de avond was er weinig meer van over dan heel veel papierafval, zodat de mannen van de gemeentelijke reini gingsdienst ook nog wat extra-werk te doen hadden. (Van een onzer verslaggevers) Het is in Vïaardingen mogelijk dat kinderen, die wegens ziekte of lichaamsgebreken niet in staat zijn de Jagere school te bezoeken, onderwijs aan huis of eventueel in een ziekenhuis krijgen. Op de kruising Westni^ntsoen-van der Heimstraat te Delft deed zich gisteren een ernstige botsing voor tussen een personenauto en een fiet ser, waarbij de 17-jarige Th. C. Jans sen, Noordeinde 38, een hersenbloe ding opliep. Omstreeks negen uur kwam de jongen de uitrit van het Stanislaus-College uitfietsen toen hij door een passerende personenauto, bestuurddoor de 43-jarige G., ver tegenwoordiger uit Rijswijk, werd ge. grepen. Th. Janssen werd in zorg wekkende toestand naar het Hippoly- tusziekenhuis vervoerd. In zijn toe stand v.as vanmorgen nog weinig verbetering getreden. Op het dak van Oxygenium aan de Buitenhavenweg te Schiedam was gistel-middag personeel van een lood- gietersbedrijf bezig met het leggen van rubberoid. Dit werd met vloei bare bitumen geplakt. Daartoe stond een mastiekketel op het dak, die met een propaangasbrander werd verhit. Bij het aftappen van een emmer bitumen begon de vulklep van de ke tel te klepperen. De 22-jarige lood gieter L. C. uit de Daltonstraat 24, schrok daar van en liet de emmer den en het ontblote bovenlijf van met bitumen vallen. De rondspatten de vloeistof kwam terecht op de han- C., die brandwonden kreeg. Door de GGD is hij naar de Noletstichting vervoerd en ter observatie opgeno men. Dit onderwijs, dat voor iedereen kosteloos is, wordt geggeven door huisonderwijzeressen die in dienst van de gemeente zijn. Zoveel moge lijk wordt bij het aanwijzen van de onderwijzereiien rekening gehouden met de gods'' enstige overtuiging van de ouders. Vanzelfsprekend is deze regeling bedoeld voor kinderen, die, hoewel hun lichamelijke toestand hen belet om de school te bezoeken, wel in staat zijn om het onderwijs te vol gen. Hieronder vallen kinderen, die tij delijk ziek zijn, maar ook kinderen, die nooit de lagere school zullen kunnen bezoeken. Tijdelijk zieke kinderen komen echter alleen voor huisonderwijs in aanmerking, als de ziekte naar rede- (Van een onzer verslaggevers) De Schieiamse Katholieke Kring die dit jaar het derde lustrum is in gegaan, heeft kort na de (natte) va kanties reeds het programma voor de komende lange avonden gereed. De openingsavond zal wel een van de hoogtepunten worden van het naderende seizoen. Men heeft name lijk Wim Kan en zijn ABC-cabaret geëngageerd. Op 29 september brengen Wim Kan en de zijnen „Laat Je niets wijsmaken". Op 27 oktober treedt het Rotter dams Toneel op voor de kring. Het stuk, dat zal worden opgevoerd, is nog niet bekend. Cabaret de Vuurpijl is voor 24 november uitgenodigd. Op 5 januari weer toneel. Dit keer de toneelgroep Arena met „Het spel der vergissin gen". Revue staat ook op het program ma, namelijk voor 9 februari. Dan treden onder meer op Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Booda. Op 13 april verschijnt de toneel groep Puck op de Schiedamse plan ken. De laatste avond vair het seizoen valt op 18 mei. Hieraan is nog geen vaste bestemming gegeven. Men I wacht dan ook gaarne suggesties in I van de leden. Zonder vernieling aan te brengen maar zeker niet mét de instemming van de heer Kloeg uit de Jacob Ger- ritstraat te Delft, hebben ongewenste afnemers dit weekeind uit zijn etalage tien overhemden met bijbehorende dassen weggenomen. Toen de: heer Kloeg na een lang weekend, maan dagavond in zijn zaak terugkeerde, merkte hij, dat zijn etalage leeg was. Het hangslot waarmede de vitrine van buiten afgesloten kan worden, bleek de heer Kloeg vergeten te heb- j-;-1. aan te brengen. De opmerkzame dief had de overhemden die allen waren voorzien van een passende stropdas, slechts voor het wegnemen. lijke verwachting ten minste drie maanden zal duren. In zulke geval len wordt onmiddellijk met het on derwijs begonnen. Men behoeft dus niet eerst deze drie maanden te laten verlopen. Het doel van deze regeling is zieke kinderen gelijke tred te laten hou den met dé gezonde leeftijdgenoten. Dit doel kan alleen ten volle wor den bereikt, als de ouders of verzor gers in voorkomende gevallen zo spoedig mogelijk, contact opnemen met de afdeling onderwijs van het stadhuis. Hier kan men alle gewens te inlichtingen verkrijgen. Zoals elk jaar start Animo, de chr. vereniging voor lichamelijke opvoe ding te Kethel, met propaganda te maken voor de gymnastiek. Dinsdag avond is het nieuwe seizoen geopend met een mars door Kethel, waaraan hoofdzakelijk de jeugdafdelingen deelnamen. Begunstigd door goed - weer en voorafgegaan door de Kethelse mu ziekvereniging St. Radboud is deze mars voor Animo een succes gewor den. Talriike toeschouwers zagen een fleurige stoet voorbij trekken Donderdagavond geeft Animo een korte openluchtdemonstratie op het terrein aan de Spoorbaanstraat te Bjjdorp/Kethei. Aanvang 7.30 uur. Hiermede komt Animo tegemoet aan de wens van vele leden in Bij dorp om ook eens in eigen omgeving te demonstreren. Het programma bevat o.a. rit mische gymnastiek, kastspringen, brugturnen, lange mat enz. Vandaag zien we weer een Broers- vest-als-vanouds. Geen draaimolen of swing-mill of hoe de vele andere kermisattracties ook mogen heten staat er meer. Het is weer voor een heel jaar een boulevard geworden, waarop het verkeer heer en meester is. Wandelend door onze stad zag ik gisteren overal de uiterlijke tekenen van het vakantiefeest verdwijnen, luchtkabels werden opgerold, de sierlijke verlichting van de Koemarkt was door technici tot een groot aans ta! onaantrekkelijke onderdelen her leid, kortom het feestmasker is van het stadsgezicht afgenomen en met ingang van heden vertonen we weer ons zakelijke aangelaat. Tot nader order, INVALLER In de speelplaats in het Prinses Beatrixpark te Schiedam is de twaalfjarige J. J. K, uit de Rijnstraat •tinsdag van de wip gevallen. Hij brak ijn linkerpols en is door de GGD i'.aar de Noletstichting vervoerd. De kermis op de Broersvest te Schiedam is dinsdag afgebro ken. Balancerend op balken en spanten schroefden de exploi tanten hun etablissementen uit elkaar en laadden ze in. Gereed voor de volgende ker mis in Oosterhout, Zwolle of Oss. In de Hema te Schiedam zijn dins dag twee Vlaardingse jongens aan gehouden, die een aantal notitie boekjes, schrüfblocs en ander teken materiaal hadden gestolen. Het waren twee broertjes resp. tien en zeven jaar oud. Zij waren in het bezit van een gulden, die zij van thuis mee hadden gekregen om naar het Kolpabad te gaan. Ze hadden hun schreden echter naar Schiedam ge richt. De knaapjes gaven allebei een val se naam en geboortedatum op, zodat de politie aanvankelijk dacht, dat zij resp. zes en vier jaar oud waren. Op de Rotterdammerpoortbrug te Delft raakte gistermiddag de 21-jarige kantoormachinemonteur IJ. Z. uit Roterdam met zijn bromfiets bekneld tussen de stoeprand van de brug en een passerende vrachtauto met aan hanger, bestuurd door de 38-jarlge T. van der M. uit Schiedam. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Veel liefhebbers wachten voor Prinses op de klokslag van twaalf uur De meeste bezoekers halen al in de loop van de week hun kaarten. Dat gevoel „anders dan anderen" te zijn is nog sterker als men na de voorstelling om een uur of drie naar uiteraard veel bezoekers uit het wes ten van de stad, maar er komen er ook uit Overschie, Schiebroek, Kra lingen Pendrecht en uidxoijk terwijl er zelfs filmliefhebbers helemaal vit waarin het publiek graag Iets eet or di-inKt en meestal royaal is en bovendien verdient het personeel een welkom extraatje. Anderen besluiten pas om naar de huis gaatf Overal zijn 'de huizen Vjaardinfferi, Maassluis en Natuurlijk ls ook de directie van nachtfilm te gaan als het ïV-appa- donker en de straten zijn verlaten, naar de Schiedamseweg gaan. het theater in haar schik met het 'r —:s —zz_ succes Vfin np raat thuis donker ls geworden en men nog geen zin heeft om „al" naar bed te gaan. Sommigen komen hun kaartjes om negen uur halen en overbruggen de tijd van negen tot twaalf door eerst naar de tweede avondvoorstelling van de gewone film te gaan kijken. succes van de nachtvoorsteïumzen De films, die in de nachtvoorstel- Men hoopt alleen, dat andere thea" Ungen worden vertoond, zijn meest Iers het voorbeeld niet gaan voleen successen van kortere of langere tijd „Nachtfilm" en „Prinses" gijn t%l j geleden, zoals Gervalse, Nacht van begrippen, die bi) elkaar ziin traan Hnlïjvnri anwtfon nn TV> hfirpn on man V. ^——1. - feattLl maar zij zijn nog op. De meeste bezoekers hebben eigen vervoer: voor het theater staat een lange rU auto's, scooters en brom fietsen. Anderen nemen een taxi: -. -„„o -- - - ~y - Kaau ;egen het eind van de voorstelling du^nd angsten, Baby-doil en De men hoopt, dat het zo man met de wassen beelden. bhjft. Om kwart voor twaalf stroomt de zaad vol. Het „nachtpubliek" is op gewekt; zoals kinderen, die lang mo- gen opblijven, schijnen de bezoekers ruggaan naar hun gelukkig met de gedachte, dat ze iets maas! doen wat eigenlijk niet in de haak isTm-wijl iedereen al naar bed Het nachtpubliek van Prinses is zitten zjj nog fijn in de bioscoop, komt uit alle windstreken. Er zijn staan vele blokbandjes al te wach ten. Maar er zijn ook bezoekers, die het liefst naar huis lopen. Tot de vaste klanten van de nachtfilm be horen twee dames van een jaar of zestig, die elke week wandelend te- huls in Over- Het personeel van het theater £2£!L.„ez„e ^^voorstellingen te vindt de wekelijkse nachtvoorstel- v.f n en te houden. En de di- ling wel plezierig. De sfeer in de rccr-le van net theater waakt er bioscoop is tijdens de nachtfilm daarom angstvallig voor dat oi nrpt.fl» an Vtaal ui; -i leen 1 prettig "en heel anders dan by de lean „goed" pubhek gewone voorst"lii*>5on, er is een nachtfilm komt.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1