IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN imson en Delila avontuur mimms groei van i aaMi» Rotterdam zeer in trek veertigjarig J. v. cl. Griend veertig jaar gemeente Met lantaarns op stap m m Expositie over bouwbedrijf voor scholieren viert Koe door trein doodgereden Ruilbeurs „De Verzamelaar" T uinkeuringen chiedammèvs onderelkaa* Granaat gevonden Doktersdiensten imcMev Gebochelde Stoere held Burgerlijke Stand Wisselkoersen Orgelconcert Predikbeurten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 PAGINA 4 Als in het P a s s a g e-theater met de weelderige kleurenfilm 'Simson en Delila' iets bewezen wordt, is het wel, dat geen ver haal zich zo goed voor verfilming leent als het bijbelse. I Maar ook nu is wel gebleken, hoe groot het gevaar is, dat men te zeer zal toegeven aan het verlangen het publiek te behagen en met kleurenpracht-te verblinden. Op donderdag 1 september zal het veertig jaar geleden zijn, dat de chef van het bureau Huisvesting, de heer J. van de Griend, zijn ambtelijke loopbaan begon. Ter gelegenheid hiervan zal er op die dag ten Stadhuize een voor ieder toegankelijke receptie worden gehou den en wel van 17 tot 18 uur. Voorafgaande aan deze receptie, nl. van 16 tot 17 uur, zal de heer Van de Griend in een bijeenkomst met de huisvestingscommissies en het secre- tariepersoneel door het gemeentebe stuur worden gehuldigd. Feest bij de CJV'ers! De CJMV is op 1 maart 1901, 75 jaar oud en aan ie Lange Haven zijn ze vast van plan om er een feest van te maken. Dat begint op 26 februari met een kerkdienst in de Grote Kerk. De ju- bileumdag zelf wordt gevierd met een receptie in gebouw Irene en de avond daarop wordt er een jubileumrevue uitgevoerd in het Passage-theater. De Provinciale Bondsdag komt dit keer in Schiedam en wel op de twee de paasdag, terwijl verder een taptoe, een concours georganiseerd door dë mondaccordeonvereniging „Bravo", een feest voor junioren, een.voetbal toernooi, een kampwëek in Lunteren ea een pinksterkamp in Lage Vuur- «he op het programma 'staan. De jonge CJV'ers zijn al druk doende met de voorbereidingen van de revue, want dat het iets bijzonders moet worden daar zijn ze van overtuigd. En een ander vaststaand ieit is, dat er nog veel medewerkers aodig zijn. Bij de fa. J. van Gelderen In Vlaar- dingen is gisteren tussen- oud ijzer een 70 cm hoge brisantgranaat ge vonden. De granaat is naar het po litiebureau gebracht, waar men de hulpverleningsdienst in Den Haag heeft gewaarschuwd. Haarlem, zo hebben we van de week gehoord, gaat zijn in woners een nieuwe, belang rijke service bieden.In een Amerikaans tijdschrift is kri tiek geoefend op de Haarem- mers, die hun groot huisvuil blijkbaar in de grachten ple gen te gooien. De Haarlemmers kunnen voortaan de gemeente een seintje geven, die grote stuk ken gratis komt ophalen, ter wijl daarvoor tot dusver een niet gering bedrag moest wor den neergeteld. Zou deze service van de. ge meente aan de Haarlemmers ook niet tets voor Schiedam zijn'1 Verschillende Schiedam- se grachten doen, wat betreft het huisvuil, dat 'er in rond drijft, niet voor die in Haar lem onder. En aan de Paral lelweg wordt daarvoor de on bebouwde kant van de straat nogal eens gebruikt. Begrijpelijk, als men om van bij voorbeeld een afgedankt meubelstuk af te komen, meer dan de waarde ervan, moet neertellen. En daarom: zou. het niet een oplossing zijn, als 'it 'men maar een berichtje naaf' de gemeente zou hoeven te zenden om deze zaken gemak kelijk kunnen télaten weg halen. En dat dan niet alleen ten rikaanse toeristen. De portier van W. F. meldde gis teravond, dat twee buitenlanders waren gepasseerd met twee zwarte lantaarns, die gebruikt worden voor wegafzëtting. De Tampen zijn later achter struiken op het W. F.-terrein gevonden. Ze bleken afkomstig te zijn van de afzetting bij de Vlaardinger- dijk. D. Houthuysen jr., Swammerdam- stngel 43, tel. 68516; W. T. B. Nij en- huis, Burg. Knappertlaan 154, tel. 69880; Ch. A. Poll, Tuinlaan 92, tel. 67856. APOTHEKEN Nieuwland Apotheek, Wibaut- plein 17; Jansen, Swammerdamsin- gel 41. SLEEPBEDRIJF Argus 26 v zee te Maassluis Friesland 25 op weg n LIP Merlin" op 500 mijl v New Foundland (schroef verloren) Holland 27 te Troon Noordzee 24 te Karachi Hudson 26 te R'dam „Simson en Delila" heeft daar door op vele punten te veel meege kregen van de moderne Amerikaan se showfilm, waarin een overdaad aan vrouwelijk schoon gepresenteerd pleegt te worden. Vooral in' de slot scène in de tempel voor Dragon hindert dat. Jammer, want deze film heeft dat beslist niet nodig. De boeiende scè nes, waarin men enigszins heeft ge tracht het bijbelse verhaal te vol gen, bewijzen dat. Daarom mag men over de bezwa ren tegen een wat kwistiggebruik van goedkope effecten heenstappen althans men neemt ze gaarne op de koop toe. Cecil B. de Mille heeft van het geheel een uiterst boeiend en kleurig avonturenverhaal ge maakt, dat zich zeker met de beste films op dit gebied kan meten. Laat ons daarom het verlangen naar een nauwkeuriger volgen van de bijbelse tekst zonder wrokken opschorten tot de tijd, dat ook het grote publiek hoertoe de wens te kennen geeft, Hedy Lamarr is een verrukke- lijk-satanische Delila en Victor Mature is met zijn atletische ge stalte, zijn sober spel en z'n iet wat peinzende trekken een zeer aanvaardbare Simson, die ten slotte in de armen van de schone en geslepen Delila zijn volk ver geet on haar het geheim van zijn kracht openbaart. Met „De Gebochelde" hebben de Franse filmmakers een oud succes nummer opnieuw in roulatie ge bracht, nu in kleuren waardoor de romantiek van het verhaal een nog sterker accent krijgt. Het is het verhaal van de strijd tussen edelen van wie sommigen minder edel zijn dan hun titels doen vermoeden. Jean Marais is een iwirukwejr- kende ridder zonder vrees of biaam, maar ook een afzichtelijke gebochel de. Met gedurfde degengevechten en zeldzame slimheid wreekt h(j de moord op de vader van een aller liefst meisje. Een kleurig prentenboek vol on waarschijnlijke. maar toch boeiende avonturen in het Frankrijk van de Lodewijken. Tot en met zondag in Monopole. De zeer produktieve Amerikaanse schrijver van met veel vrouwelijk schoon gealarmeerde detectivero mans Mickey Spillane besteedt ook in 'My gun is quick' meer aandacht aan het smeuïge verhaal dan aan de logica. Mike Hammer is de taaie held, ge speeld door Robert Bray. Die ge draagt zich als een al te schreeuwe rige. al te stoere bullebak, doorlopend omgeven door bewonderende vrou wen. De geschiedenis is volgens het bekend erecept met veel geschiet, geknok en geionk. Van maandag tot en met woensdag in Monopole. Gehuwd: J J Koeken 30 en J j B Schoof 25, J Verhoeckx 23 en J .J Th Wissenburg 19, H Kiela 22 en 'M A Dame 19, J P J Verrijzer 28 en G J N; Vorstenbos 23, B P Vries .27 en G TH-'Visser 26, A W R van Delf. 25 en J P Hellemons 24, P C de Haan- 22 en J Boer 22, J Bijkerk 29 én M M van Komen 22; P M Borsboom 33 en W H Ris 30, B van der Toorn 21 en C F Verheü 19, R A Venzelaar 22 en A W Willemse 20, F.van der.Graaf 22 en E M Vrijdag23, Th A Voor- bach 28 en A M van der Toorn 29, J - van Elsacker 26 en M K .Hofman 21, J J. Veldhoen 22 en G Th den Hartog 23, J B Ch Beining 31 en Th C van Amerongen 33, G Gerritsma 29 en M Adriaanse 28, C Vlasblom 27 en M M Th Ruigrbk 27, M Groenendaal 24 en P Penters 23. Geboren: Aridries C P z v A C P van den Berg en A Ommering, Marja E C d v D Scheffers en C de'Vries; Josephus H M z v H S van Geel-en H R W'vari Deventer. Ondertrouwd: J M J Bakker 23 eri A M Verver 23, A J M van dén Berg 27 en G M Kreuger 23, P C van der Gaag 28 en T van der Ende 28," J K Groene veld. 24 èn J Dieiemans 22, W J Groot 24 en R van der Kruit 32,: j dé Kiefte 28 en H J Gongriep 24, F H J de Leede 27 en A A A Janse 24, G van 'Leeuwen 29 en J Ch Muller 19, J Luinge 25 en J M B op 't Ende 21, G A»Maan 26 en W Overgoor 24, LAM Mackenbach 24 en M J M v Rest 25, C J O verheul 20 en H'Schul- tink 20, G Ch. Smal 25 en Ch P Schaap 28, P-Stam 24 en A A van Rixoort 22,- J Steenbergen 27 en G Kamphuis. 22, A Windau 33 .en C P M Dries 30. Wie in de straten rond het station eens gaat kijken in hoe verre er al iets te zien is van de ophanden zijnde veranderingen, wordt daar geconfronteerd met de vele zaken, die de bewoners van de oude binnenstad soms een beetje weemoedig stemmen. Hoewel: hun aantal neemt gelukkig voortdurend af, terwijl aan de andere kant steeds meer mensen volledig overtuigd zijn van:de oorzaak om veel van het oude op te ruimen, voor het verkeer en voor betere woonmogelijkheden. Ook degenen, die vroeger nog wel eens protesteerden tegen de saneringsplannen, zijn voor een groot deel tot een andere mening gekomen. En nu zijn de tekenen van alle veranderingen al op vele plekjes in Schiedam te zien. Toch nog wel een beetje weemoe dig zien de buurtbewoners die veranderingen aan: van ver schillende woningen zijn de ramen dichtgespijkerd. Huizen aan de Singel, in de zijstraten, huizen rond de h.b.s. Ook aan de Noordvest, waar een belangrijke verkeersbrug komt, krijgt de bebouwing een ander aanzien. Tegenover het station is een kale plek, waar tot voor kort nog een rij huizen stond. Een heel góed punt in de plannen- is, dat het verkeer erop vooruit zal gaan. De bewoners van de oude binnenstad zijn het daar helemaal over eens. En de ouderen, voor wie aan deze buurten dikwijls zoveel herinneringen zijn verbonden? ,,Ik vind het jammer, dat ik onze oude stad waarschijnlijk niet meerzal zien in zijn nieuwe vorm!" zei een van hen ons. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De gebochelde. 2, 7 en 9.15 uur, PASSAGESimson en Deïlla. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder heb IX hier niet gezien'-".kinder tekeningen uit het getto There- slenstadt; „Twee werelden", foto's ran Joan van der Keuken; antiek speelgoed. 1017 uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: De gebochelde. 2, 4.15, Tm 9,15 uur. PASSAGE: - Simson en Delila. 1.45, 4.1,5, 6.45 en S.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Een vlinder, neb ik hier niet gezien", kinder tekeningen uit het getto There- Blenstadt; „Twee werelden", foto's ren Joan van der Keuken; antiek speelgoed. 12—17 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PRO GRAMMA aEExN'A: Fotomodellen en cHantage U3 jr.). Zaterdag en. zondag 2, 4.15, l en 9.30 uur. CAPITOL: De St.-Louis bankroof (18 jr.). Zaterdag en zondag 2, 4,30, 7 ea 9.15 uur. 'kVTRAAL: De rode kaperkapitein 1*4 jr.). Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CDTEAC (Bijenkorf); Journaal van •9 tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw)': Om het aaakte leven (14 jr.). Zaterdag 9:30, H-30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30. bur; zondag vanaf 1.30 uur. Zen-, cegmorgen 11 uur: De wereld der stilte (ad.). ONERAMA: Dit ls Cinerama (ad.), zaterdag en zondag 2.15, 6.45 en 9.15 uur. COLOSSEUM: Als het bloed kookt (14 Jri- 2. 7 en 9.15 uur. «ARMoniE: Vijf. poorten naar de nel (is jr.). Zaterdag 3.30, 7 en 0.15 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. ujMIèRE; Come Prima (a.l.). Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. iüXOR: A Bout de Souffle (18 jr.), Zaterdag 7 en 9.30 uur; zondag 2, 430. 7 en 9.30 uur. IoTRG: De koe en de gevangene Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur; tondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. ®INSES: Some like It hot (18 jr.); Zaterdag 7 en 9.30 uur; zondag 4.30. 7 en 9.30 uur. Zaterdag en zondag sindermatlnée, 2 uur: A en C bij de Kannibalen (a.l.)Zaterdagnacht 12 uur: Klopjacht (18 jr). sax: Alexander de Grote (14 jr.). Zaterdagen zondag 2. 4.30, 7 en 3,30 uur TSALIA: Ik heb gezondigd.... (14 Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 uur. V VENSTER: Lessen In liefde (18 Jr.) Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur; zondag 4.15, 7 en 9,I5 uur. '7-TORLA; Eer, huis vol herrie (18 Ir.). Zaterdag en zondag 7 en 9.30 uur. Zaterdag 2 uur. zondag 2 en '30 uur: Trouwe kameraden (aJ.). De directeur van de Schiédamse Cartonnagcfabriek, de heer T. N. M. Jansen, heeft vrijdagmiddag veel lof toegezwaaid gekregen bij de viering van het veertigjarig jubileum van zijn bedrijf. Op de 26ste augustus 1920 stichtte zijn vader de cartonnagefabriek in een klein pand aan de Lange Haven. Binen het jaar hij kwam toen juist van schooi 11am de huidige directeur de leiding over. Het per soneel was toen vijf man sterk. Het meeste werk moest nog met de hand worden gedaan. Na veel experimenteren en een noodzakelijk geworden uitbreiding, na een verhuizing naar een pand aan de Oranjestraat, heeft dat personeel zich vertachtigvoudigd. Deze vier honderd mensen werken sinds 30 mei 1958 in de nieuwe fabriek in Nieuw land. In de fraaie kantme van het ge bouw was .vrijdagmiddag het voltal lige personeel bijeen om zijn directeur te huldigen, in verband met het be- drijfsjubileum. Om de betaling van salarissen tegen het einde van de maand te vergemakkelijken zijn vrijdag 26 kis ten met Congolese bankbiljetten van 100 frank per vliegtuig van Brussel naar Leopoldstad gestuurd. In Wuerenlingen is vrijdag de eerste Zwitserse kernreactor officieel in gebruik gesteld. Hier werd hem, namens zijn broers en zusters een fraai portret aange boden, terwijl de heef C. Meyers, chef van de afdeling cartonnage, namens alle medewerkers van het bedrijf een prachtige Friese klok overhandigde. Op de spoorbaan tussen Schiedam en Delft heeft vannacht een goede rentrein, die in de richting van Delft reed, een koe aangereden. Het dier is later dood in een sloot langs de spoorbaan ter hoogte van de Joppe- iaan gevonden. De onderchef van de NS in Schie dam meldde, dat hij met zijn assis tent tien koeien van de spoorbaan heeft moeten verdrijven. Ze waren eigendom van de veehouder C, J. van de E. van de Polderweg. De koeien hebben waarschijnlijk het ijzeren hek voor hun weiland uit zijn scharnieren gelicht.- (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam kan terugzien op een goed toeristenjaar: het bezoek van vreemdelingen groeide en het aantal overnachtingen nam toe. De stad trok echter niet „alleen meer buitenlanders dan het jaar tevoren, bok het bezoek van Nederlanders groeide sterk. De daling van het aantal overnachtingen door landgenoten, in 1956 begon nen,'kwam tot staan. Dit zijn enige belangrijke conclu sies uit het jaarverslag over .1959 van de VW in Rotterdam. Het geschrift meldt, dat, Rotterdam steeds nadruk kelijker tot de belangrijkste Neder landse toeristencentra gaat behoren.' Ket aantal overnachtingen door buitenlanders bedroeg verleden jaar ruim 321.000 en dat betekende een winst van twee percent ten opzichte van 195" De Nederlandse bezoekers „maakten" bijna 96.000 overnachtin gen (1,7 percent meer). De overnachtingen in de jeugdher berg en het .caravankamp - zijn in deze cijfers niet begrepen. Ze be droegen, in totaal ruim 52.000 en waren daarmee ongeveer even tal rijk als het jaar, ervoor. Verheugend noemt de WV het, dat de bouw van een nieuwe jeugdherberg wordt voorbereid. Enorm was de drukte in het VW- burcau zelf. Men verstrekte er 136.245 inlichtingen, mondeling, tele fonisch cn schriftelijk. In 1958 had dat aantal „slechts" ruim 85.000 be dragen. De ruimteproblemen wer den mri dit al wel heel erg nijpend. Men vond een timmermanswerk plaats, waarin het magazijn, de ex peditieafdeling en het adresseer systeem kon worden ondergebracht. Uiteraard kijkt men verlangend uit naar de dag, waarop de nieuwe be huizing kan worden betrokken. Het aantal VVV-leden bleef onge veer gelijk; de contributies beliepen een bedrag van ruim 27.000. De or ganisatie noemt dit een niet-onaan- zienlijk bedrag, maar wijst er toch op, dat het in geen verhouding staat tot wat naar haar mening door het bedrijfsleven zou moeten worden op gebracht. Uit verscheidene staatjes blijkt, dat de Duitse bezoekers ook ver leden jaar nog in de meerderheid waren. Op onze oosterburen volgen echter onmiddellijk de Amerika nen. Daarna komen de Engelsen, .Fransen, Belgen, Zwitsers enScan- dinaviërs. Een belangrijk feit was ook voor de WV de opening van het Rijnhotel, dat precies op tijd klaar was om te helpen de vergrote drukte op te van gen, Het had tot opmerkelijk gevolg, dat de logies-informatiedienst het minder druk had dan in 1958. Toen het Rijnhotel in gebruik was, slaagden de gasten er in het alge meen zelf wel in, een passende ka mer te vinden. De leerlingen van de hoogste klas. sen der lagere scholen kunnen van 12 tot en met 28 september in de grote zaal van het gebouw voor Chr, Soc. Belangen kennismaken met ei- Ierlei facetten van de bouwnijverheid. De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf organiseert dan namelijk een tentoonstelling over dit onderwerp, die door de heer J. C. Bourquin zal worden ingeleid.. Er zullen materialen worden getoond, terwijl foto's een in structieve toelichting zullen vormen. De expositie, die dagelijks van ne gen tot twaalf en van twee tot vier uur is geopend, met uitzondering van woensdagmiddag en zaterdag, is al in verschillende andere plaatsen in Nederland gehouden. De bedoeling is om in de eerste plaats begrip te tonen voor de taak van het bouwbedrijf. Aan het werven van personeel wordt daarbij niet ge dacht. De 85-jarige heer Van Halsteren had donderdag geen geluk toen hij zich aan boord wilde, begeven van de rondvaartboot Van Hasselt van de rederij Koppe, die vanuit Hellevoet- sluis tochten maakt naar de Delta werken in het Haringvliet. De be jaarde heer liep op de loopplank te praten met iemand, die achter hem aan kwam,. Hij stond even stil en draaide zich om om iets te verdui delijken. Toen hij zich weer in bewe ging zette, deed hij een verkeerde stap en tuimelde van de loopbrug af tussen wal en schip. Met grote moei te konden vier mannen de heer Van Halsteren toeèr op het droge trekken. Hij had wat lichte ontvellingen aan de benen en een nat pak, zodat het allemaal nog goed afliep. Na van droge kleren te zijn voorzien kon hij naar zijn woonplaats, Den Haag, terugkeren. De Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar", afdeling Rotterdam organiseert donderdag 8 september een ruilbeurs in Schiedam. De beurs zal gehouden worden in zaal „Liberty", Broersveld 55, in gang Groflaan. Aanvang 19.30 uur. Verschillende leden zullen een ge deelte van hun verzameling tentoon stellen. Suikerzakjes, lucifersetiketten, postzegels, sluitzegels, sigarebam-d- jes, ansichtkaarten, albumplaatjes; enz. zullen er geruild kunnen wor den. Het bestuur van dé Schledamse Volkstuinders Vereniging .Klein Babberspolder", aangesloten bij het Algemeen Verbond van Volkstuin ders Verenigingen in Nederland, houdt in het seizoen 1960 op het complex aan de Vijfsluizen tuinkeu- ringer.. Gekeurd worden; 1 de nutstuin, 2 de sierteelt, 3 algemene tuinen. Een Haagse commissie verricht deze keu ringen. Er zijn verschillende prijzen beschikbaar gesteld voor de beste re sultaten. 26 AUGUSTUS Engels pond 10,60—10,604 Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 3,771»^—3,?7A 76,95477,004 7,5337,544 87,544—87,524 73,194—73,244 90,434—30,484 54,73—54,78 52,89552.944 3,881—3,894 60,764—60,814 14,615—14,624 In de kerk van de Ned. Prot. Bond aan de Westvest 92,, geeft woensdag avond om acht uur de organist van de kerk, Aad van der Hoeven, een concert. Solist is Jan van der Tak, altblokiluit. Op het programma staan; Canzona dopo l'epistola, G. Frescobaldi: So nate e kl. .t, B. Marcello; Praeludium en Fuga c ki. t., J. S. Bach: Sonate f gr. t.. Handel: twee koraalvoor spelen, J. S. Bach; Sonate c gr. t., J. C. Pepusch; Trumpet Tune, J. Stabley; Litanies, Jéhun Alain. Herv. Gem. Grote Kerk, 10 uur ds. A. Hoffman (H.A.)5 uur ds. A. Hoffman. Béthelkerk. 10 uur ds. H. W. Hemmes; 7 uur ds. H. L. Goudt, Rotterdam. Opstandingskerk, 10 uur ds. J. Gras; 7 uur dr. L. J. Cazemier. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur ds. H. A. van Slooten, Onstwedde; 7 uur ds. J. G. Jansen. Ned. Prot. Bond, 10.30 uur ds. J. B. Schouwink. Baptisten Gem., 10 en 19 uur ds. Reiling. Leger des Heils. 10 uur Heiligings samenkomst, 12.15 uur Zondags school, 7.30 uur Verlossingssamen komst.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1