Utrechtse professor Planta-proefkonijn Zichzelf injectie met emulgator toegediend Voorspel van Doorman zaak Son ja van Beers btijft bij NedBallet de zonnige RANG Ruzie in topleiding van de jaarbeurs m Geen rommel Vijf km lange brug over Oosterschelde Moet u horen! zonder kringen Beter 42 jaar te laat dan nooit Laat ons land apartheid veroordelen' Tot 't einde RANG Vredenburg of Croeselaan? Bromfietser na ongeval overleden Comité Z.'Afrika: Schuldvraag Bonn ongerust Raadslid vraagt: Hoe kon ton zolang verborgen blijven? Raadsverkiezin sen op Schouwen KET VRIJE VOLK DINSDAG 6 SEPTEMBER 1960 PAGINA 3 Verwijdert vlekken |É||1| UB SS K, Speldjes en lepeltjes Duitse dag Brazilië (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse hoogleraar prof. dr. L. H. Jansen heeft zich met een tiental assistenten als proefkonijn beschikbaar gesteld U i doel het Planta-mysterie te ontsluieren. Maandag- de professor en zijn medewerkers zich zelf met de originele emulgator van de met het morgen hebben injecties toegediend Planta-margarine. Advertentie IM. TOKIO (Keuter) Japan heeft sinds roei geprobeerd Nederland te bewe gen tot het intrekken van zijn voor stel dc Karei Doorman Japan te la ten bezoeken, zo heeft gisteren de Japanse minister van Buitenlandse Zaken verklaard. Op 19 naei vroeg de Nederlandse regering informeel de mening van de Japanse regering, aldus de minister. De Japanse regering gaf toen onmid dellijk uiting aan haar vrees, dat een dergelijk bezoek aanleiding tot moei lijkheden zou geven tussen Japan en Indonesië. Ondanks de gereserveerde houding van Japan vroeg Nederland echter op 3 juni formeel om toestem ming voor het bezoek. Japan kon toen niet weigeren en gaf op 8 augustus deze toestemming. Daarop kreeg het echter bericht van Indonesië dat dit land door zijn openbare mening verplicht zou wor den óf de economische banden met Japan te verbreken óf zijn ambassa deur terug te trekken. Daarom heeft Japan Nederland herhaaldelijk ver zocht zijn verzoek in" te trekken en ten slotte, op 3 september, heeft het Nederland gevraagd het bezoek uit te stellen. Japan had geen partij gekozen In het geschil over Nieuw-Gumea. Als de Karei Doorman van elders was ge komen, zou Japan het schip graag hebben verwelkomd, aldus de mi nister. (Van een onzer verslaggevers) Het Nederlandse comité Zuid-Afrika waarvan dr. J. J. Buskes voorzitter is en dr. K. L. Roskam secretaris, heeft er, gezien de verscherping van de toestand in Zuid-Afrika, op aan gedrongen dat in de aanstaande Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties Nederland zich zai uitspre ken voor de wenselijkheid van huma nitaire interventie in Zuid-Afrika. Het comité Zuid-Afrika is van me ning dat Nederland zich niet langer van stemming mag onthouden over de apartheidspolitiek van Zuid-Afri ka om drie redenen: 1. Nederland omvat ook Suriname en de Nederlandse Antillen die zich dui delijk tegen de apartheid hebben uit gesproken; 2. Nederland heeft zelf op 4 novem ber 1959 in de VN meegedeeld dat Nederland zich niet meer van stem ming zal onthouden als de situatie in Zuid-Afrika slechter zou worden. Naar de mening van het comité be staat hierover sinds maart 1960 geen twfjfel meer. 3. De persverslagen sinds maart jl., notawisseling met. Zuid-Afrika en het debat in de Tweede Kamer van april 1960 geven aan dat de meer derheid van het Nederlandse volk evenals dc regering en de volksver tegenwoordiging de apartheid afwij zen, aldus het comité. Met een daverende klap boor de maandagmiddag een dragline van de fa. De Man zich in een pand aan de Ketensedijk te Ca- pellc a. d. IJssel. Van de fami lie Opschoor, die de schrik van haar leven kreeg, werd een zol derkamer vernield. De machinist van de dragline, de heer L. H. Venema uit Rot terdam, reed met een normaal gangetje op de afrit naar een boerderij, toen hij zich plotseling voelde wegzakken. De machine hobbelde naar beneden, vernielde een betonnen trap en een tuin hek en drong met de neus de bo venverdieping van het huis bin nen. .,Ik zag het gevaar tijdig en kon me redden door uit de cabi ne te springen," aldus de heer Venema. De bovenverdieping van het huis, waar de dragline meiers naar binnen drong, liep grote schade op. "Het gaat hier niet om gigantische of heroïsche dingen,' vertelde prof. Jansen, die gisteravond nog in bla kende welstand verkeerde. TVtf willen slechts te weten komen of de substantie, waaraan de ziekte wordt toegeschreven," inderdaad be schadigend werkt op de bloedvaten in de huid. Wat wfj doen is het meest onnozele dat men zich denken kan." Prof. Jansen, die directeur is van de afdeling dermatologie van het Utrechtse Stads- en Academisch Zie kenhuis, verzekerde ons, dat hij en zijn medewerkers 'geen enkel risico' nemen. 'Met bekende stoffen werden al dikwijls soortgelijke proeven geno- hen,' zei hij. 'Het gaat hier echter om een onbekende stof en daarom zijn wij met onze experimenten uiter mate voorzichtig." Het is niet voldoende gebleken, de werking van de emulgator op dieren te beproeven, omdat de reactie van dieren geen uitsluitsel'geeft, omtrent de werking van de stof in het men- selijk organisme. i Overigens verwacht prof. Jansen geen opzienbarende, directe resulta ten van de proeven. In samenwerking met anderen en na vergelijking van de verkregen resultaten hoopt hij wel een klein stapje dichter bij de oplos sing van het raadsel te komen. Intussen blijft de schuldvraag inza ke de Planta-zaak de gemoederen bezighouden. De officier van Justitie te Leeuwar den heeft het dossier, dat betrekking heeft op het vermoedelijk door het gebruik van Planta veroorzaakte sterfgeval in de Friese hoofdstad, aan zijn collega in Rotterdam over gedragen, mede in verband met het te verwachten zeer uitgebreide ge tuigenverhoor. Uit deze mededeling mag in geen geval worden afgeleid dat de justitie binnenkort in enigerlei vorm zal op treden. Om te beginnen is het micro scopische onderzoek dat zal moeten aantonen dat er werkelijk verband bestaat tussen het Pianta-gebruik en de doodsoorzaak, nog niet beëindigd. Ook dan echter zal nog moeten worden, nagegaan of een overtreding heeft plaatsgehad, waarbij het dan nog de vraag blijft of er iemand als schuldig aan deze overtreding kan worden vervolgd. De wet kent voor berechting van gevallen als dit twee mogelijkheden. In de erste plaats kan een overtre ding als hier begaan zou kunnen zijn, op grond van de Warenwet als een economisch delict worden be schouwd. Mocht dat het geval zijn, dan is bet nog een. open vraag, of de vervolging zich zal richten tegen het bestuur van de onderneming, dus de margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens of de Unilever, dan wel tegen employés die voor het gebeur de aansprakelijk kunnen worden ge steld. Daarnaast is nog vervolging moge lijk op grond van art. 175 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij straf kan worden opgelegd aan hem, aan wiens schuld het te wijten is dat bepaalde weren worden verkocht. Voorlopig is er nog geen peil op te trekken in welke richting zich een eventuele procedure zal gaan bewegen, zelfs niet of deze zaak tot een vervolging zal leiden. „Maar een onderzoek wordt in elk geval ingesteld", zo zei ons mr. S. J. van der Hoeven, „want ook als niemand schuldig is moet dit blijken. Komt het echter tot een vervolging, dan moet er in verband met de gecom pliceerdheid van deze zaak rekening mee gehouden worden, dat de be handeling ter terechtzitting nog vele maanden op zich zal laten wachten". Het" ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in een eommuniaué meegedeeld, dat het lijkt alsof de Planta-zieKte tn om vang afneemt. Tot en met 2 september zijn bij de geneeskundige hoofdinspecteur 8792 aangiften van de ziekte gedaan Aan de ziekeninrichtingen zijn ge gevens gevraagd over het aantal oj>- genomen patiënten. Zaterdag, aldus het communiqué, was bij de hoofd inspecteur een aantal van 117 in zie kenhuizen opgenomen patiënten op gegeven. Het lijkt ons dat dit aantal m wer kelijkheid nog wel hoger is. Bij een navraag aan liet eind van de vorige week in ziekenhuizen in de drie grote steden bleek het aantal daar ver pleegde Planta-patiënten alleen al meer dan honderd te bedragen, Ook in Duitsland blijft dc onge rustheid over de Planta-zaak voort duren, Maandag is door de samen werkende consumentenorganisaties in Bonn geëist, dat de wetenschappe lijke benaming van de ziekteverwek kende stof in de Planta-margarine bekendgemaakt moet worden. 'Slechts wanneer de Nederlandse autoriteiten alle omstandigheden be kend maken die tot het verwekken van de ziekte geleid hebben, zal het mogelijk zijn zekerheid te verkrijgen over de mate waarin er gevaar be staat.' aldus de Duitse organisaties. Ook zal het dan pas mogelijk zijn de nodige tegenmaatregelen te tref fen. De eis tot bekendmaking van de samenstelling van de verdachte stof klemt te meer, zo wordt gezegd, om dat in de Duitse Bondsrepubliek het vermoeden bestaat, dat deze stof in Duitsland mogelijkerwijs ook na 1958 aan margarine is toegevoegd. De PTT heeft bij mevrouw G. Lucassen, in de Dr. Blu- menkampstraat te Venlo, een brief bezorgd waarop aan de achterzijde vermeld stond 'een eerlijke vinder." In de brief zat een aantal distributiekaarten die haar schoonvader 42 jaar geleden verloren had. Het waren bonkaarten uit de Eerste Wereldoorlog, ten name van de heer A. Lucassen te Horst. De heer- Lucassen was de schoonvader van de ge adresseerde; hij is 37 jaar ge leden overleden. De vinder van toen heeft zich kennelijk laten leiden door de gedachte 'beter laat dan nooit.' (Van onze kunstredactie) De danseres Son ja van Beers zal het komende seizoen deel blijven uitmaken van het Nederlands Ballet. Eerder in het jaar had zij een aanbod aanvaard om toe te treden tot het 'Ballet van Twee Werelden' van Norah Kaye, maar tot tekenen van het desbetreffende contract is het niet gekomen. De 'vergissing' waardoor de gemeen te Bergen in Limburg drie maanden in het genot is geweest van een kas geldlening van ƒ100.009, die bestemd was voor de Noordhollandse gemeente Bergen, heeft in deze laatste plaats een van de raadsleden in de pen doen klimmen. De heer J. J. Dinkelberg, heeft het college van B. en W. gevraagd hoe het mogelijk was, dat bedoelde vergis sing toevallig door een raadslid van het Limburgse Bergen werd ontdekt en gedurende drie maanden niet aan het gemeentebestuur van het andere Bergen is opgevallen, zodat de urgen tie tot het aangaan van de in geding zijnde kasgeldlening niet zo groot is gebleken. "wil het college de gemeenteraad tevens inlichten op welk raadsbesluit deze lening steunt?, vraagt het raads lid ten slotte ook nog. Advertentie (IM.) (Van onze sociaal-economische redactie) Kort voor de opening van de Najaarsbeurs die op 12 september zal beginnen, heeft de ruzie binnen de topleiding van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs scherpere vormen aangenomen. De scheiding loopt dtvars door de raad van beheer, het toporgaan uit het bestuur van de jaarbeurs en de met de dagelijkse leiding belaste directie. I Oorzaak van de laatste twist, waarover nu iets naar buiten is uit gelekt, zou zijn het ais eigenmachtig gekenschetste besluit van de voor zitter van de raad van beheer, dr. G. van der .Wal, en de ondervoorzit ter van dit college, mr. J. Milius, om een deel van. de bouwplannen voor het Croeselaanterrein, waartoe de raad van beheer had besloten, niet te laten doorgaan. Van de directie zou alleen dr. W. N. van Royen in dit nieuwe besluit zijn gekend, terwijl de andere direc teur, directeur mr. H. A. R. Schuit en de overige leden van de raad van beheer van niets zouden heoben ge weten. Het betrof hier het plan om het terras van de Julianahal en het front van het jaarbeursterrein aan de Croeselaan een overkapping te geven, dat nu voorlopig niet doorgaat. Op de achtergrond van deze con troverse, waarin plotseling tegen strijdige beslissingen werden geno men, staat de strijd binnen dezelfde groepen in de jaarbeursleiding over de door de directeur mr. Schuit aan gehangen plannen om de jaarbeurs geleidelijk geheel naar de omgeving van de Croeselaan te verplaatsen. Dr. Van der Wal eu directeur dr. Van Royen willen het hoofdaccent op het Vredenburg behouden. Buiten de jaarbeurs om is een con tactcommissie voor technische ten toonstellingen en vakbeurzen opge richt onder voorzitterschap van ir. W. M. F. Muller, directeur van Stok vis te Rotterdam, die ook tot meer eenheid op beurzengebied wil komen. Van alle grote mannen wor den anekdotes verteld en soms zijn ze nog waar ook. Zo heeft een zeer betrouwbare Floriade- figuur ons verhaalddat de heer Jac. Kleiboer drie dagen voor het einde van de E-55 ontdekte, dat een terras van het vermaakscentrum Unifesti lichte verzakkingsverschijnse len vertoonde. Hij gaf onmid dellijk opdracht, dit terras op te hogen, de protesten van zijn naaste medewerkers ten spijt. „Tot en met de laatste dag moet alles keurig blijven. Ik wil hier geen rommel zien," sprak hij. En het terras werd opgehoogd. Deze voortreffelijke eigenschap van de heer Kleiboer komt ook tot uiting nu de Floriade haar einde na dert. Op de Euromast wappert sinds zaterdag een gloednieuwe Floriade- vlag. Ook alle Floriadevlaggen op het tentoonstellingsterrein zijn door nieuwe vervangen. Zonde van het geld? Nee, de Flo riade zal in schoonheid sterven. Met schone vlaggen en keurig onderhou den bloemtapijten. Alleen tegen de regenschade aan sommige soorten, zoals de tere knolbegonia's, staat zelfs de heer Kleiboer machteloos. Van de eerste Floriadedag af heb ben bij de hoofdingang de dames E. Louwe en E. van der Hoff op post gestaan. Mevrouw Louwe verkoopt speldjes en lepeltjes, mevrouw Van der Hoff catalogussen. Zij vinden het beiden leuk werk en de omzet heeft hen volstrekt niet teleurgesteld. „Op de topdagen heb ik 300 tot 400 speldjes verkocht," vertelde me vrouw Louwe. Jn de vakantietijd loas zo ongeveer 200 het gemiddelde. Het loopt .nu wel wat terug, maar ook verscheidene kaarthouders kopen nu eerst een speldje om, het als Flo- riadesouvenir te bewaren. Mijn collega's die verder op het terrein staan, verkopen minder speldjes, maar meer lepeltjes dan ik. De lepeltjes zijn duurder, die kopen de meesti' iwnr-kers niet dadelijk bij hun aar Toch zijn er wel da gen dc ;ot 50 lepeltjes kwijt raak." Mevrouw Van der Hoff haalde er een notitieboekje bij om te kijken wat haar recorddag was geweest. Dinsdag 26 juli: 510 catalogussen. En de slechtste dag? „Vrijdag 2 september, maar toen stond ik ook bij de ingang Parkkade en in de stromende regen. De hele dag in totaal vijftien verkocht, dat was een daalder verdiend Beide dames vinden het erg jam' roer, dat de Floriade nog maar zo kort zal duren: „Het werk is hier zo afwisselend met telkens weer andere mensen, 't Is goed voor je mensen- bennis en je talenkennis!" Bij het Jordaanse plaatsje El Jib, ca. 13 km ten noorden van Jeru zalem, is een gedeelte van Gibeoa op gegraven, een stad die in de bijbel wordt genoemd voor haar watervoor ziening en wijn. Maandag 12 september, de Duitse Dag, zullen 's middags van half drie tot kwart voor 2es op de Floriade op treden de Württembergische Tanz- gruppe en de Vierlander Trachten- grappe. Beide groepen komen uit tuinbouwstreken. Ze bestaan uit folk loristische tuinders, zou men kun nen zeggen. De Duitsers zullen hun dansen en klederdrachten 's avonds van acht uur tot half tien in het openlucht theater Dijkzigt vertonen, wind en weder dienende Brazilië viert woensdag zijn Onaf- hankelijksdag. Op de Floriade zult u daar ook iets van kunnen merken. In de Tropische Kas wordt namelijk 's middags van drie tot vijf uur Bra ziliaanse volksmuziek gespeeld. De 77-jarige K. Huis uit Ilpnxbm is gisteren op de provinciale Monnikendam aangereden doo, personenauto, toen hij plotseling met zijn bromfiets deze weg overstak. De man werd met ernstige verwondin gen naar het stadsziekenhuis te Pur- merend vervoerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden.' Tot lid van de Tweede Kamer is benoemd verklaard de heer A C, Verhoef (arb.) te Utrecht. Deze "be noeming is geschied in de vacature. welke is ontstaan doordat prof. dr. I. Samkalden ontslag heeft genomen met het oog pp zijn verkiezing tot lid van de Eerste Kamer. Op het laatste ogenblik heeft zij een nieuw contract getekend bij het Nederlands Ballet, dat daarmee en met het aantrekken van Alexan dra van Rhijn zijn problemen in de vrouwelijke solistische sector aan zienlijk zag verminderen. In het tekort aan manneijke so listen bü het ensemble is nog niet definitief voorzien: onderhandelin gen hierover zijn nog gaande. Een grote attractie in het komen de seizoen belooft evenwel het gast optreden b(j het Nederlands Ballet te worden van enkele solisten van het Moskouse Bolsjoitheater. Het staat thans vast, dat hiervoor de opvolgster en de partner van de grote Oelanova naar Nederland zul len komen: Raissa Stroetchkova en Youri Zjdanov, die te beginnen op 1 november in Den Haag' in drie weken tijds in tien voorstellin gen van het Nederlands Ballet in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Maastricht de hoofdrol len in het ballet 'Giselle' zullen dan sen. Het reeds eerder aangekondigde voornemen tot perfectionering van stijl en vormgeving van het klas sieke en speciaal van het romanti sche repertoire van het Nederlands Ballet zal worden verwezenlijkt door Abderahman Kumusnikov uit Le ningrad, die in eigen land als een der beste balletmeesters geldt. Hij is voor één jaar aan het Nederlandse ensemble verbonden. (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Zeeland bestuderen de mogelijkheid de vaste oeververbinding van Schouwen-Dui- veland naar Noord-Beveiand aan merkelijk vroeger te verwezenlijken dan de afsluitdam die in het Delta plan is opgenomen. Met dé Haring- vlietbrug en de tolheffing van deze brug als voorbeeld bestuderen GS het plan een 5 km lange brug te bou wen over de Oosterschelde van Zie- rlkzee naar Cats. Ook op deze brug, geprojecteerd op de plaats waar GS zich eerder een •middendam' met een kort brugstuk hadden gedacht, zou dan tol worden geheven. Zeker is wel dat automobilisten (men raamt hun aantal in 1970 op een 4000 per dag) liever tol zullen willen betalen dan omrijden over Bergen op Zoom. De 5 km lange brug zal echter pas rendabel kunnen wor den geëxploiteerd door een maat schappij waarin rijk, provincie én ge meenten zouden moeten deelnemen, als zij tenminste een tiental jaren eerder klaar bomt dan de dam die de Oosterschelde zal afsluiten. Deze dam moet in 1978 klaar ziin Wordt de brug op zeer korte ter mijn gebouwd, dan wordt de nieuwe veerhaven in Zierikzee ert Cats de laatste is nog in aanbouw over bodig. Een vaste oeververbinding óver de Westerschelde wordt dan echter nog urgenter. Op 17 november zullen op Scbou- wen-Duiveland de gemeenteraads verkiezingen gehouden worden die noodzakelijk zijn geworden door d«, gemeentelijke herindeling. i Aan de wand van het kleine privé-kantoortje hangt een spreuk: 'Geen pech hebben is al mazzel genoeg'. Die woor den, die van een wijsgerige be rusting getuigen, zijn typerend voor de man, die hier thuis hoort. Want Jaap van Praag van Spui 6, Amsterdam, is een be nijdenswaardig mens. Niet, omdat zijn zaak deze maand zestig, jaar bestaat hoe uniek dit jubileum in de gram mofoonbranche ook moge zijn. Evenmin omdat hij de man is van Maud, top-mannequin van Nederland en lieveling van het TV-publiek... of omdat hij toe vallig de broer is van Max, de populaire troubadour. Nee. het benijdenswaardige van de 50-jarige Jaap van Praag ('...kun je niet schrij ven dat ik eruit zie als veer tig?') schuilt in zijn levens blijheid, z'n gein en z'n harte lijkheid. Tweeëndertig jaar geleden drukte hij in dit vak de voet sporen van zijn vader, die bi 1900 de spits had afgebeten en stapte de wereld van de gram mofoonplaat binnen. Een we reld die, zoals zo vele werel den, schokkende veranderin gen heeft ondergaan. 'Vroeger, met die 78 toeren, was 't voor de mensen die klas siek'kochten, ontstellend sto rend om de haverklap te moe ten opstaan om een symfonie om te draaien. Maar tien jaar geleden, op drie oktober; '50, kwam de langspeelplaat in Ne derland. Toen heb ik, die al- 22 jaar in het vak zat, de grootste fout van m'n leven gemaakt. Ik heb toen gezegd: die gaat er nóóit In! Die platen kostten toen ƒ32,50 en ik geloofde vast, dat 'geen mens bij mij in de zaak zou komen om met een licht pakje van een dikke drie tien tjes de deur uit te gaan als ze voor dat zelfde geld een zwaar pak van zes schellakpiaten konden meenemen. Nou, Ik heb me ontstellend vergist. Want toen zijn pas de echte liefhebbers van klassieke mu ziek naar voren gekomen. Heel Nederland had nog nooit zo* veel klassiek verkocht, ook aan jonge mensen, ja, juist jonge mensen. Toen ik nog bij m'n vader werkte, kwamen de jongelui via de jazz tot Bach. Tegenwoordig hebben ze dat tussenstation blijkbaar niet meer nodig. En toen ik in '28 in de zaak kwam, was de grammofoon plaat nog maar bereikbaar voor een bepaalde kring. D'r werden ontstellend veel opera's verkocht: lk kreeg klanten die kochten liever een opera dan een paar schoenen, het was maar Verdi en Puccini aan de lopende band. En tegenwoor dig? De mensen hebben vrij wel geen geduld meer voor 'n hele opera ze kopen aria's en hoogtepunten, ook 'n nieuwe ontwikkeling. De mensen zijn ook ontstel lend lastig geworden en ze hebben nog gelijk ook. Maar als ze maar 'n klein bobbeltje horen, zeggen ze al: hij is be schadigd, maar ze vergeten dat als ze in het, concertgebouw zitten en meneer Jansen hoest van ugh ugh, spelen ze 't toch ook niet over. Vroeger had je klanten voor opera, Beethoven, Bach' en 'n beetje Mozart, Tegenwoordig komen ze binnen voor Alban Berg, Strawinski en Webem, nou, kwam daar vroeger 's om! Niet iedereen is overigens van alle markten thuis. Soms vra gen ze naar het vioolconcert van Chopin of het Nonnenkoor, gezongen door de Maastreech- ter Staar. Laatst kregen we iemand binnen, die op zoek was naar 'Round the Bay of Mexico' en vroeg naar 'Rauwe bief uit Mexico'. Ëen wens? Ik zou willen dat nog veel meer mensen besef fen hoe mooi 'n grammofoon plaat kan zijn. Dat zeg lk niet voor mezelf, maar ook voor al m'n collega's.' Iri de Barneveldse Cou rant deelt de Stichting samenwerkende haven bedrijven Amsterdam per advertentie mee; 'Voor vaste dienst kunnen ter aan vulling van onze personeels- bussen havenwerkers geplaatst worden. Goede loon- en ar beidsvoorwaarden.' Ik heb er lang op zitten tu ren. Kunnen ze nou die bus sen niet vól krijgen of moeten die havenwerkers 'ter aanvul ling' personeelsleden op hun rug naar de haven dragei. Uit de Edese Courant: 'Nog geen rijbewijs maar van plan het te gaan halen, dan naar Auto rijschool Veilig vlug voordelig. Ter kennismaking 3 gratis proeflessen voor de halve prijs van ƒ3,25, verder ƒ6,50.' Nou, voordelig... Gratis maar niet voor niks. Van een hoofdonderwij zer ia een christelijk dorp in Friesland hoor de ik: In het dorp werd een tombola georganiseerd. Het toeval wilde dat de nieuwe dominee, jong en dus zeer arm, de hoofdprijs won: een brom mer. De jonge predikant zei vroom: 'Dat is een bestiering van boven, broeders.' Commentaar van een ouder ling: 'Ho ho. domiuee, 't was i 'n eerlijke loterij!' WILLY IE VIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2