Albert Mol met t Manneken aan de haal in 4 Zaak MP' w 1 a Drees: Wiardi Beekman voorbereider na-oorlogse politieke leven KNMB: advies SER verkieslijk op ieders Boeren doen alles om oogst te redden Miljoenste passagier geruisloos op Schiphol fW Heel populair Beeldenstormer is waratje verliefd m Zj nr Wals passeert: liuis stort in Papoe a s naar Rijswijk Echo niet meer boven ons land Kabinetsleden spelevaren met De Ruyter 1 gfeeö Skelet Romein gevonden? Edwin Otter 'Diane nieuw zusje van goede 'Planta' lil m r OM EEN VESTIGINGSREGELING Oude munten: tot j 15 oktober i Namen EET VRIJE VOLK VRIJDAG 8 SEPTÈMBER I960 (Van. ome kunstredactie) Dat waren lacherige toestanden, gisteravond in het Amster damse Tuschinskl, waar onthullingen werden gedaan over de nieuwe film van Bert Haanstra, 'De Zaak MP'. Deze geheim zinnige letters 'MP' staan, u wist het of u wist het niet, voor de naam van het fameuze Brusselse standbeeldje, dat eeuwen lang al zo'n fraaie waterstraal produceert: Manneke Pis. PAGINA 3 Schoonzoon van niks Hup Aibert (VERVOLG VAN PAGINA 1) Br. W. Drees herinnerde er gisteren bij de herbegrafenis van dr. H. B. Wiardi Beekman te Loenen aan, dat Wiardi Beek man op sijn 27ste jaar ai hoofdredacteur van Het Volk was, na vóórdien secretaris van Troelstra te zijn geweest. 'Op zijn 33ste jaar kamerlid, scheen er voor dr. Wiardi Beekman een grote toekomst te zijn weggelegd. (Van onze soc.-econ. redactie) De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond heeft staatssecretaris Veldkamp laten weten, dat hij de voor keur geeft aan de ontwerp- vestigingsregeling voor het le- vensmiddelenbedrij fdie een SER-commissie heeft gemaakt, boven de ontwerp-regeling van de staatssecretaris zelf. Wie er ivoren Donderdag heeft een groot deel van het kabinet zich in IJmuiden op de voor de pieren wachtende kruiser De Ruyter laten inschepen. 20 stuks f- 1.- (Van onze landbouwredactie) De Nederlandse boeren rijden op het ogenblik zoveel als zij kunnen om de oogst, die nog In hoppers te velde stond, binnen te krijgen. Na zondag is het vrijwel overal droog geweest en het vocht gehalte in het graan is nu voldoende gezakt om het met een redelijke kans op succes naar binnen te brengen. Meer vrachtvervoer r»Ubeduidend goedkoper ter meuten De kleine Florientje die met haar korfjes bloemen op de af fiches staat afgebeeld, ver schijnt alleen bij zeer bijzon dere gelegenheden op de Flo~ riade. De driejarige Edwin Otter heeft een paar maanden lang dag en nacht op de Flo- riade verblijf gehouden. Hij slaapt nu weer thuis, maar elke morgen gaat hij met zijn moe der, mevrouw B. J. Otter, naar de volkstuinen aan de Heuvel laan. Huisjes IViansholt Sinds gisteren staat dit Manneke, met bijbehorende stenen entourage, opgesteld in de hal van het Tuschinsld-theater. Het is een getrouwe kopie, vervaardigd door Aart Roos. Op grote borden ernaast staat aangegeven, dat 'De Zaak MP* zijn wereldpremière zal beleven op donderdag 29 sep tember. (Van een onzer verslaggevers) Doordat een zware wals te veel „deining" veroorzaakte, is gisteren een oude woning te Berkhout by Hoorn ingestort. Gelukkig was de be jaarde bewoner van dit zeer oude huis juist afwezig. Advertentie Leuke eoats voor jongens en meisjes, capiton voering, capuchon met mouton, in pittige moderne kleuren, diverse dessins. Voor een jasje leeftijd 4 jaar zou U graag f 30,- be talen. De prijs bedraagt echter slechts kl. st. p. maat Julia de Gruyter, een van de actri ces uit de film, heeft de 'onthulling' van dit Manneke verricht. 'Lief Man neken Pis.' zo sprak zij, 'ik wens je heel veel succes, geluk en plezier op de reis, die ge door Nederland en België gaat maken!' Toen moesten er natuurlijk alle maal foto's worden gemaakt van de acteurs en actrices, met het Manneke als achtergrond. Ingrid Valerius sprong op de rand en vulde bekwaam een sherryglas. Regisseur Bert Haan stra vlijde zich tegen het monument, en naast hem schaarden zich Ko van Dijk. Kees Brusse en enkele anderen. Ramses Shaffy hield zich wat op de achtergrond, maar producer Rudi Meyer, glunder en opgewekt als altijd, riep hem tot de orde: "Hee, Ramses, kom jai er ook bai!' Vragend naar de inhoud van De Zaak MP vernamen wij het volgen de: 'Kijk, Aibert Mol is verliefd op Ingrid Valerius. Ingrid is een doch ter van Ko van Dijk. en Ko van Dijk. moet je weten, is een soort gids, een rondleider, die de mensen Manneken Pis laat zien. Hij roept dan: 'Dit is net beroemde Manneke enfin, je snapt wel. Bovendien is hij oud- strijder, draagt een militaire baret, ten hele serie lintjes, kortom hij is de stoerheid in persoon. Ho van Dijk vindt Aibert Mo) maar niks. als schoonzoon. Albert Mol gaat bedroefd zijn nood kla gen bij Julia de Gruyter, dat is zijn tante, een begijntje. Julia de Gruyter zegt: 'Als jij dat manneke eén zou stelen, dan zouden ze je een hele vent vinden!' Dit is een idee. Albert Mol wil het beeldje laten verdwijnen en het dan later terugbrengen: dan is hij de held. Op een nacht gaat hij bet ste len, neemt het mee naar huis, maai dam komt de vraag: waar moet bi; naar toe met dat manneke? Hi; brengt het ten slotte bij ziin tante want die heeft hem op het idee ge bracht Dan krijg je in Brussel een interna tionale voetbalwedstrijd, België—Hol land. Holland wint met 2—1. De Hol landers bieden, volgens traditie, het beeldje een oranje hemdje aan. Maar er is geen beeld, het is gestolen! Hoe het afloopt kan ik je niet ver tellen, want het verhaal heeft een pointe. Wel kan ik zeggen, dat Albert Mol de held van de dag wordt. Hij is trouwens een prachtig type voor die rolde schuchtere knaap, die een hel dendaad móet verrichten!' Van eind mei tot begin augustus is er gefilmd aan het verhaal, dat is oedacht door Bert Haanstra en Jef van der Heyóen. 'De Zaak MP be leeft zijn première precies twee jaar na de eerste vertoning van Bert A_ Haanstra's vorige speelfilm. 'Fanfare'. INGRID VALERIUS kon de verleiding om nader met het Man neke kennis te maken niet weer staan, zoals de toto toont. Trou wens, het actieve Manneke is een. echte allemansvrind, die onver droten zijn werkzaamheden voort zet ivaar haalt ie 't vandaan? ondanks de nieuwsgierige blik ken van de hele bent: (Van links naar rechts) Bert Haanstra, Ko van Dijk, Julia de Gruyter, Kees Brusse en Herbert Joelfes. J DE KLEREN MAKEN DE MAN EN HUISMAN MAAKT DE KLEREN KORTE HOOGSTRAAT f5 f' Mt O DEL LANDSTRA AT 98-100 WOLPHAERTSBOCHT 218-224 Een klein groepje Papoea's, be- stuurs-assitenten op Nieuw-Guinea, zal binnenkort tijdelijk in de ge meente Rijswijk wonen en werken. De Papoea's komen uit Nieuw-Gui nea over op initiatief van het minis terie van Binnenlandse Zaken. Het doel van deze (bescheiden) proef is. de Papoea's kennis te laten maken met het Nederlandse leven en bestuur. Zij zullen te Rijswijk worden ondergebracht by Nederlandse ge zinnen en zullen op het stadhuis en bij diverse gemeentediensten (o.a. openbare werken) hospiteren. De groep wordt in het midden van deze maand verwacht. Hun verblijf zal ongeveer een maand duren. Hij was vertrouwd met de socialistische tradities, maar besefte ook sterk, de noodzaak verstarring te doorbreken. Daarom hebben weinigen een zo: groot aandeel geleverd in de voorbereiding van het naoorlogse socialisme en het gehele naoorlogse politieke leven als Wiardi Beekman. En al heeft hij het resultaat daarvan niet meer mogen aanschouwen, ook voor dit' .werk.' zo besloot dr. Drees 'blijven wij dank verschuldigd aan deze trouwe kameraad met zijn zuiver karakter, zijn edele geest en zijn warms menselijkheid." De „kunstmaandienst" van de sterrewacht in Utrecht deelt mede, dat de Amerikaanse ballonsatellïet Echo wegens verschuiving van de baan voorlopig in ons land niet meer zichtbaar zal zijn. De gehele conceptie van het SER- voorstel lijkt de KNMB meer in over eenstemming met de in het midden- en kleinbedrijf aanwezige mogelijk heden dan het voorstel van de staats ecretaris. Desondanks meent da KNMB. dat leen algehele invoering van de SER- 'voorstellen op korte termijn zou re sulteren in een ondoordacht en on voldoend bezonnen beleid bij tal van ondernemingen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de bedrijfsuitoefe ning die door de "Vestigingswet 1937 werd verhoogd, dan weer wordt be dreigd. ("Zoals bekend tril de staatssecre taris naast de bestaande detailhan delsbranches een zgn. algemeen le- vensmiddetehbedrijf invoeren, dat verscheidene branches omvat en waarvoor vrij zware toelatingseisen zouden worden gesteld. De SER- commissie wil daarentegen de be drijven uit de verschillende branches gelegenheid geven geleidelijk tot een groter assortiment van artikelen over te gaan.) Mede-Dauchau-gevangene W. A, H.' C. B oei 1 aard herinnerde eraan, hoe 'Stuuf' Wiardi Beekman ook in het concentratiekamp 'een groot Ne derlander is gebleven recht-op en onverzettelijk tegenover zijn tirannen, een trouwe vriend en een trooster voor zijn lotgenoten. We trokken ons op* getuigde hij 'aan de moed van 'Stuuf', aan zijn fiere houding, zijn intellect, zijn vaderlandsliefde en zijn vaste overtuiging'. De heer Boellaard vertelde hoe Wiardi Beekman ondanks alle waar schuwingen, dat hij het niet zou overleven, van hem de leiding over nam van een blok volkomen verluisde barakken, waar vlefctyfus heerste. Hij heeft er inderdaad zijn einde gevonden 'Terug in Nederland realiseerden we ons pas hoe anders het hier ge gaan zou zijn als zijn stem had mogen blijven klinken, zoals bij voor ons In veie kampgesprekken klonk.' De plechtigheid was geopend met klokgelui uit het torentje van de kleitie. witte kapel. Ds. F. Slomp uit Hoorn (Frits de Zwerver) had '-•>r de rouwdienst geleid. Tot de nabestaanden zei hij: 'In het leven van hen. die we hier gedenken, is een kracht gaan werken, zo geweldig groot, dat zij er geen weerstand aan konden bieden. Zoals Jezus Christus de dood inging om ons te bevrijden, zo hebben ook zij het gedaan." Aan de groeve sprak een zuster van dr. "Wiardi Beekman, mej. ds. W. S. "Wiardi Beekman, enkele bij belteksten en een kort gebed. Voor de families Kautz, Nauta en Plaa- tagie dankten de heren D. v. d. Schaaf, ds. R. de Roos en C. Jans sen, Het weer in top hijsen van de Nederlandse driekleur besloot de plechtigheid. Van de vele aanwezigen noemen we voorts; mej. J. C. M. M. Geldens (die namens prinses Wilhelmina een groot bloemstuk bij de graven plaatste), ir. H. Vos en 'E. Meester (namens de Partij van de Arbeid). C. van Win gerden (president-commissaris van de N.V. De Arbeiderspers), C. van der Waerden (directeur N.V. De Arbei derspers). K. Voskuil en dr. Th. W. van Veen (resp. hoofdredacteur en adjunct-hoofdredacteur van Het Vrije Volk), prof. dr. mr. G. v. d. Bergh (voorzitter van het curatorium van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Par tij van de Arbeid), drs. J. M. den Uyi (directeur van de WBS), mej. mr. M. Tjeenk Willink, mevrouw C. F. de Roos-Oudegeest, mr. G. J P. Cammeibeeck. mr. A. de Roos en jhr. mr. v. d. Goes van Naters (kamerle den). K. R. van Staal (voorzitter van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen), mevrouw J. Vermeer-Van Doesburg en de heer L. Brandes (Comité Roünie Engeland vaarders). (Van een onzer verslaggevers', Minister Visser van Oorlog en Marine arriveerde het eerst. In ge zelschap van de staatssecretaris voor Marine De Jong en diens collega van Economische Zaken, mr. Veldkamp, werd de minister met een barkas van de marine, waarop zich onder meer de bevelhebber van de zee- strijdkrachten viee-admiraal Brouwer bevond, naar de oorlogsbodem ge bracht om kwartier voor zijn col lega's te maken. Later arriveerden in een vlot tem- po de meeste andere leden van het kabinet. Op het appel ontbraken de minister-president, de ministers Luns. Cals, Klompé en Korthals en de staatssecretaris van Oorlog Cal- meyer. Het gezelschap werd met de loodsafhaler naar de kruiser ver voerd. Met deze oorlogsbodem zouden de bewindslieden een dagje gaan spele varen op de Noordzee. De excellen ties waren bij het vertrek goed ge mutst en verwachtten kennelijk veel van dit reisje. Advertentie I.M. Chief Whip f De landbouwers, die zelf of in combinatie met anderen over een maaidorsmachine beschikken zijn het best af, want over het algemeen is de oogst bij hen nu binnen. An deren, die de hoppers van het iand moeten rijden, moeten, zoals dat in Groningen ook gebeurt, een beroep doen op vrijwilligers om zo snel mo gelijk te kunnen werken. De klachten over de grootste scha de aan het graan, dat door de vele regen van de laatste tijd weer is gaan uitlopen, komen dikwijls uit gebieden, die van ouds veel last heb ben van het water. In de polder Arkenheem. in de omgeving van Nijkerk, waar de boeren twee jaar geleden zich in grote meerderheid uitspraken tegen een ruilverkaveling, waardoor de omstandigheden aan zienlijk verbeterd zouden zijn, moeten diezelfde boeren hun vee uit de weilanden haien omdat de koeien de grasmat kapot trappen. Ook de kwa liteit van het graan loopt daar snel achteruit. Vooral by de haver is sprake van veel uitlopen. De toppen van de gar ven die op het land staan zijn weer groen geworden en in sommige ge vallen zullen de boeren er niet veel meer mee kunnen doen. Haver is echter een graansoort, die bij de ge ringste regenbui al gaat uitlopen. Zelfs vorig jaar, toen het uitzonder lijk droog was, is er nog sprake ge weest van „doorschot" bij haver. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens graafwerkzaamheden is op bijna twee meter onder het maaiveld in de N oordlimburgse gemeente Mook een skelet gevonden dat waar schijnlijk uit de Romeinse tijd da teert. Het geraamte, dat zo werd aan getoond niet het overblijfsel is van een kind, is niet groter dan 75 cen timeter. De Rijksdienst voor Ouheidkundig Bodemonderzoek is van de vondst op de hoogte gesteld en zal een onder zoek instellen. Het ziet er naar uit dat ondanks de" regenval een bijzonder grote oogst van het land gehaaid kan worden. De kwaliteit zal echter minder zijn dan men aan het begin van deze zomer verwachtte. Sinds kort worden in ons iand po gingen gedaan soorten tarwe en andere granen te kweken, die minder gevoelig zijn voor vocht. Tot dusver was de aandacht grotendeels gericht op de hoeveelheid. Unilever gaat een 'nieuw merk plantaardige margarine matsen; Diane. Daarnaast zal Jurgens "en. Van den Bergh ook doorgaan met de produktie van de plant- en (door toevoeging van een onschadelijke emulgator) goedaardige Planta-mar- garine. Uit een bericht uit Duitsland blijkt, d&t het anti-spatmiddel, dat in. Ne derland de 'Flanta-ziekte' en in de Bondsrepubliek de 'blaasjesziekte' heeft veroorzaakt, eind 1959 krach tens een nieuwe wet op de vervaar diging van levensmiddelen, buiten ge bruik is gesteld. In Duitsland werd het bijna een jaar lang toegevoegd aan de marga rine, die men daar als 'Rama' en 'Sanella' op de markt had gebracht. - i Door een fout van de voorlich tingsdienst bij het ministerie van Financiën is in ons bericht van. gisteren ovex de inleveringstermijn van oude munten vermeid, dat de uiterste datum was: 19 november. Dit -moet zijn 15 oktober. Dat is de allerlaatste dag dus. waarop uit de circulatie genoraen dubbeltjes, kwartjes, guldens, rijks daalders en zo voort-, kunnen wor den ingewisseld bij alie postkantoren. (Van een onzer verslaggevers) Deze week is de miljoenste passagier van het jaar de toegangs poorten van de luchthaven Schiphol gepasseerd. De luchthaven directie, die dit gisteren bekendmaakte, heeft aan het feit verder geen aandacht besteed. Het totaal van een miljoen passa giers werd twee maanden eerder be reikt dan in 1959, toen de lucht haven op 5 november voor het eerst in de geschiedenis de miljoenste passagier" in één jaar kon begroeten. Per dag reizen op het ogenblik ge middeld 5600 passagiers van, naar en via Schiphol. Een record werd geves tigd op 3 september toen in totaal 6110 aankomende, vertrekkende en doorreizende passagiers op de na tionale luchthaven werden geteld. De directie van Schiphol acht de verwachting gerechtvaardigd, dat het totaal aantal passagiers dat via Schiphol zal reizen, dit jaar min stens 1. 350.000 zal bedragen. In het eerste halfjaar van 1960 telde men op Schiphol 635556 pas sagiers, ruim 32 percent meer dan in de eerste zes maanden van 1959. Het vrachtvervoer steeg met 22 percent tot een totaal van bijna 22 miljoen kg en het vervoer van bagage met 31 percent tot iets meer dan 12 mil joen kg. Daarnaast werd ruim 2.300.000 kg post van en naar Schiphol vervoerd, 17 percent meer dan in de eerste maanden van 1959. Om het hoofd te kunnen bieden aan de steeds groter wordende druk te, heeft men op Schiphol verschil lende uitbreidingsplannen ter hand genomen. Het verkeersplatform is onlangs vergroot tot een totaal oppervlakte van 157.000 vierkante meter ro biedt thans plaats aan 28 vliegtuigen. Ook de aankomsthal en de ver trekhal voor passagiers met bestem mingen in Europa worden op het ogenblik vergroot, terwijl het vracht gebouw naar de platformzijde wordt uitgebouwd. Advertentie IH. Als U toch dit najaar wollen dekens moet kopen, maak dan gebruik van deze voorverkoop van moderne wollen dekens, bijna tien gulden goedkoper, dan U in het volle seizoen kunt verwachten. Want morgen begint de ver koop van grote twee-persoons wollen dekens, geweven van voorgesorteerde garens, in effen double face en met leuke kleurige blok-dessinswol len dekens, die normaal ver kocht worden voor 24.50, koopt U morgen voor nog géén zestien gulden. double face Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze grote twee-persoons wollen dekens, 175 220 cm. door elkaar voor WÊÊ |4^»| Maat ISO x 220 cm 12.90 Tnri Met deze uitbreidingen hoopt de directie het steeds groeiende lucht verkeer in de eerstkomende vijf jaar te kunnen verwerken. In 1965 ver wacht men het nieuw te bouwen verkeersareaal aan de rijksweg Am sterdam-Den Haag in gebruik te kunnen nemen. Edwin mag dan niet zo algemeen bekend zijn als Florientje, op de Flo- riadevolkstuinen. is hij hee! populair. Hij weet precies waar de koekjes trommels in de huisjes staan. Als de echtparen die de huisjes bewonen 's morgens gezamenlijk koffiedrinken (om de beurt bij elkaar), is Edwin natuurlijk ook van. de partij. V weet nu iets van Edwin, maar misschien wilt u ook wel weten wat er na afloop van de Floriade met die aardige huisjes zal gebeuren. Komen ze onder de hamer, tegelijk met al lerlei andere onderdelen van de Fioriade-mventaris? In geen geval. Het ontbreekt niet aan gegadigden, vernamen we van de eigenaar, een bouwer die desgewenst bungalows en volkstuinhuisjes bij grote aantallen tegelijk kan leveren. Én als men het niet eens kan worden over de prijs, wek dan gaan dexe huisjes naar het bedrijf terug. Ze kunnen gemakkelijk uit elkaar wor den genomen. Het biologielokaal bi) de volkstui nen zal vermoedelijk naar een Gel derse gemeente verhuizen om er dienst te doen als kleuterschooltje. Onderhandelingen zijn gaande, zoals dat heet. „Jammer dat de Nederlandse naam er niet bij staat." hebben we al me nigmaal op de Floriade horen zeggen als bezoekers de een of andere exotische plant bewonderden. Op verscheidene bordjes staat inderdaad alleen de Latijnse naam, maar dat kan ook moeilijk anders. Tal van in Nederland gekweekte bloemen, die hier niet in het wild voorkomen, heb ben geen officiële Nederlandse naam. De kwekers en botanisten houden ook liever de wetenschappelijke naam aan, dat voorkomt verwarring. Toch krijgen vele exotische planten vroeger of later wel een Nederlandse naam. De platyceriumsoorten uit Afrika en Suid-Azië met hun diep ingesneden bladeren werden hier be kend als hertshoornvarens. Een Afri kaanse ornlthogalumsoort kreeg (van de importeur?) de aardige, maar on juiste naam zuidenwindlelie. Het is geen lelie, maar een vogelmelksoort. Namen als Vlijtig Liesje, pantof- felfcjesplant, gatenplant, Hoe l8®!®!; hoe liever, zijn „uit het publiek voortgekomen." In de Open Kas tegenover de zen Zaal slingert zich een sierlijke klimplant omhoog, de Thunberg» alata. De bloemen zijn wit of oranje geel met een bruin hartje. Als de beheerder van deze kas, de heer A. de Weert uit Steenbergen vraagt, o' die klimplant ook een Nederlandse naam heeft, zegt hij: „Ja, dat is Su- zanna met het Mooie Bruine Oog. Maar wie die naam heeft bedacht, weet hij ook niet. In diezelfde kas bloeien plantjes met bloemen als van kleine gerbera s. De wetenschappelijke naam is Me- sembrianthemum criniflorum. Ont houd dat maar eensHet publiek heeft er een veel gemakkelijker naam voor gevonden: ijsplantie. De sten gels vertonen namelijk glinsterende witte spikkels, alsof ze met ijskns- talletjes zijn bedekt. „Herfstglorie", de laatste binnen- tentoonstelling, kriigt een interna tionaal karakter en zal dus. op 16 sep tember worden geopend door een in ternationale figuur: dr. S. L. Mans- holt, vice-voorzitter van de Europese commissie voor de Europese Econo mische Gemeenschap.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2