Rika Hopper vertelt aan huisvrouwen over haar toneelloopbaan Onderhoud van woningen schept berg problemen Woningbedrijf heeft iedere dag puzzels Zilveren Start viert jubileum feestelijk Eerste scholieren bij bouwtentoonstelling Dames WFverslaan in Maasstad ROD A m DOK maakt 'n mars door stad Voorwiel van fiets gestolen Vrouw redt drenkeling uit Vaart Uitslagen van de junioren Verduistering om reis naar huis te betalen T wee totoprij zen in Vlaardingen chiedammers j elkaar onder Singing Sisters voor Solustra Bestelauto rijdt wielrijder aan Nieuw directielid Ver. Glasfabrieken Visafsiag GEVONDEN Veemarkt Rotterdam Burgerlijke Stand Papa Bue's Vikings naar Rotterdam V eilingnieuws K. 'Mm HET VRIJE VOLK DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) In een van haar statige japonnen, het haar' in golven op gestoken, de ogen snel bewegend achter glimmende brillegla- sen, heeft de bijna 83-jarige actrice Rika Hopper gisteren voor vele leden van de afdeling Schiedam van de Ned. Ver. van Huisvrouwen over haar loopbaan verteld. Over 'Riekje' Hopper in haar jeugd, over Riekje op de toneel- schooi en in haar eerste engagement. En over Rika, toen ze volwassen was en toen ze tal van aardige ontmoetingen had met interessante persoonlijkheden. Over de Rika Hopper ook, die de jeugd nogal eens vermanend toespreekt en die er een beetje trots op is, 'dat de jongeren zoveel van. me kunnen hebben'. Toneelschool Tranen (Van een onzer verslaggevers Aan de ene kant zien we het als een sport om met zo weinig mogelijk geld zo veel mogelijk te doen. Maar anderzijds is de last van de problemen soms wel erg zwaar. Want het zijn lang niet allemaal technische of financiële moeilijkheden waarmee je te kampen hebt. De menselijke verhoudingen en wat daaraan soms hapert vergen ook veel aandacht. Aldus de heren P. Neelemaat en C. den Bakker, die de leiding in handen hebben van het gemeentelijk woningbedrijf, het ambtelijk instituut, dat de zesduizend woningen en andere ob jecten (van winkels tot badhuizen) die eigendom zijn van de gemeente Vlaardingen, beheert. Rimpels Fotoalbum Maatregelen t Omringd door louter sympathie heeft zij de Schiedamse huisvrou wen, zeer bedaard, maar ook zeer toegewijd de „chronlque scandaleu- se" verteld van haar moeder, die uit een kunstzinnige Groningse familie kwam en een groot voorvechtster was van meer rechten voor de vrouw. „Zij heeft mij ai Jong geleerd een persoonlijkheid te zijn met een eigen mening." Mevrouw Hopper heeft later van haar moeder gehoord, hoe die aan de wieg van Riekje tegen de dominee had gezegd: „Ik hoop dat dat wichie zich aan de kunst zal gaan wijden." Jonkheer Van Lennep was de eer ste, die het kunstzinnige in Riekje opmerkte. Hij vond dat zij bijzonder expressief voordroeg bij het zingen en zei dat aan het hoofd van Riekjes school. Waarop de bovenmeester Gehoord van een Schiedam.rf.er, die het eerlijk zelf heeft beleefd,'er. gens in onze stad. Hij stond op een avond te wachten op de bus, toen een man in volledig werktenue kwam aanfietsen, ergens aanbelde, wachtte en nog eens belde: geen ge hoor. Juist op het ogenblik, dat de man zich wilae omdraaien en weggaan, kwam om de hoek de gezochte aan. Hij liep wat onzeker, kennelijk onder de invloed. De man in werkkleding haastte zich naar hem toe en riep al van verre: „Willem, waar heb je vanmiddag die kist van Philips ge laten? We zoeken 'm." „Die kist van Philips?" sprak Wil lem moeilijk, „man, ik praat al in tien jaar niet meer tegen Philips. Het tamboer- en pijperkorps van de christelijke gymnastiekvereniging „hoor Oefening Kracht" za! woens dag, morgen dus, met medewerking van een viaggegroep een mars hou den ter opening van het wintersei zoen. De optocht begint om half zeven in de Sint-Anna Zusterstraat, waar het oefenlokaal van het korps ligt. Als het weer onverwacht omslaat, wordt de mars uitgesteld tot woens dag 21 september. Tijdens de mars zal een folder over het werk van Door Oefening Kracht worden uit gereikt. De route voor de mars luidt als volgt: St.-Anna Zusterstraat, Groe- neweegje, Ooievaarsbrug, Gr. Markt, Hoogstraat, Dam, Vlaardingerstraat, Nieuwe Haven, Gordonstraat, West Frankelandsestraat, Huijsmansstr., Mariastraat, Aleidastraat, Van Be verenstraat, Ant. Muijsstraat, Veen- landtstraat, Nassaulaan, Schoolstraat, Nieuwe Haven, Oranjestraat, Rot- terdamsedijk, Broersvest, Korte Sin gelstraat, Marconiweg, Van Swinden- straat, Edisonplein, Van Leeuwen- hoekstraat, Singel, Broersvest, Hee renpad, Broersveld, Lange Kerkstraat, Grote Markt, Spinhuispad, St.-An- na Zusterstraat. Rika's ouders schreef en voorstelde het kind voor het toneel te doen op leiden. „Ma zag mij al en was verrukt." vertelt mevrouw Hopper, „Maar pa voelde meer voor een studie in de medicijnen, waarna ma, slim, naar haar grote vriendin dr. Aletta Ja cobs stapte. En samen hebben zij pa bewerkt. Met goed resultaat!!" Riekje deed toelatingsexamen voor de toneelschool in Amster dam „Aan de Marnixstraat, nog precies zoals nu" en op een september 1889 stapte zij, twaalf jaar oud, voor de eerste lessen binnen. De opleiding duurde toen nog vijf jaren, en mevrouw Hopper heeft er talloze prettige herinne ringen aan. Mevrouw Betty Holtrop—van Gel der, beroemd actrice, was een van haar docenten. „Zij wordt 16 decem ber 94 jaar (wat een gezond vak is dit, hè?) en ik schrijf nog altijd .Hooggeachte mevrouw", hoewel zij de voorkeur geeft aan „Betty". Maar dat durf ik eenvoudig niet te zeggen zovee! respect is mij nog uit mijn schooltijd voor haar bijge bleven." „Ik heb een pracht opleiding ge had." Ze noemt namen van bekende acteurs en actrices. ,.En ik deed eind examen ia Maria Stuart van Schiller. Een Hoorns meisje speelde koningin Elisabeth, ik was Maria Stuart." Julia van LierCuiper zat daarbij in de examencommissie en zij gaf mevrouw Hopper haar eerste engage ment bij een reizend gezelschap, dat nu in België, dan weer in Nederland zat. „Ontberingen en nog eens ont beringen! Het was een harde, maar een hee! goede leerschool," zegt me vrouw Hopper. „Ik was eigenlijk zo'n beetje krullenjongen. Ik speelde kin deren en oude mannetjes, bedaagde huisvrouwen en demi-inondaines." Eén van die rollen zag „ma". En het beviel haar niet erg: haar doch ter als demi-mondaine. Ze stapte naar de directeur van liet gezelschap, maar liet zich ompraten. „Mevrouw," zei Van Lier, „het is misschien geen prettige rol, maar als uw dochter het goed doet, kan ze er een stuk verder mee komen." „Ik deed het niet goed," bekent Rika Hopper, „went in een Dordtse krant schreef men: „Hoe kwam dat stuk landelijk onschuld verzield tus sen ai die verdorvenheid?" Bij het Nederlands Toneel heeft mevrouw Hopper de grootste acteurs en actrices uit die" jaren leren ken nen: de Bouwmeesters. „Mijn eerste rol speelde ik in „Het lichten der zee", waarin ik een huil- scène had, Louis Bouwmeester regis seerde het stuk en hij was niet erg tevreden over mijn builen. Het moest over, en weer over en nog eens over. Totdat ik naar hem toeliep er> zei: .Meneer Bouwmeester, ik huil echt. Kijkt u maar." En het antwoord van de grote Bouwmeester: „Ja, maar het zijn de tranen van Riekje en niet die van een boerenmeisje." Het is voor Rika Hopper een leerzame tijd ge worden. Rika Hopper vertelt over de disci pline, die zij zich zelf oplegde om slank te blijven. Over de andere of fers, die men aan het publiek timet brengen. Over haar weerzin t<"gen „schmieren" op de planken. En over de reacties van de jeugd op haar op treden, op haar opvattingen. Volgende maand wordt mevrouw Hopper V3 jaar. En het is dus be grijpelijk. dat die goede verhoudin gen met de jongeren haar een beetje met trots vervullen/ De sociëteit Solustra start 17 sep tember met een gloednieuw reper toire, waarop „The Singing Sisters of Solustr^" voorkomen en voorts het kwartet Pete van Hees. De bijeenkomst begint om acht uur in het wijkcentrum Nieuwland. H. J. J. te Schiedam deed aan gifte van diefstal van een voorwiel van zijn bromfiets, cüe in de stalling van Wilton Fijenoord stond. F. B. van W. mist zijn sportcol- bert met in een van de zakken 75 gulden. Hij heeft het jasje opgehan gen in een café, waar hij op 10 sep tember een tijdje heeft gezeten. Pas op de twaalfde september is hij gaan kijken, waar het jasje was gebleven. Het was toen echter verdwenen. Het vijftienjarige dienstmeisje C. M, M. deed aangifte van diefstal van haar fiets die zij 's avonds niet op slot voor haar woning aan de Befjerlandsestraat had gezet waar hij de volgende morgen was verdwe nen. (Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt Gedempte Biersioot Korte Hoogstraat te Vlaardingen is zondagmorgen de 78-jarige wielrijder W. v. D. aangereden door een bestel- ,".;vo J Intiem, maar feestelijk heeft de r.-k. zwemvereniging Start zon dag zijn zilveren jubileum gevierd. Na de kerkelijke viering in de bijkerk van St.-Jan de Doper in Nieuwland zaten leden, en oud leden in zaal Beatrix aan een goed verzorgde ontbijttafel met als eregasten de oud-leden L. Kamp, Th. de Kievith en Chr. Visser. Een belangrijk onderdeel van het werk van het woningbedrijf is het onderhoud van deze objecten, waarin zo'n 69 miljoen gulden is geïnves teerd. Daarvoor komt uiteraard heel wat kijken. En elke dag staan de heren auto. Van D. werd daarbij aan het j Neelemaat en Den Bakker c.s. (de laatste houdt zich voornamelijk bezig gezicht gewond. j met het cijferwerk) voor nieuwe puzzels. Er kan natuurlijk financieel niet uit ai te ruime middelen wor den geput. Men is voor het onder houd Van de woningwetwoningen wettelijk aan dotaties gebonden. Voor sommige huizen bedraagt de dotatie, dat is het bedrag ,dat per jaar besteed mag worden, 89 en voor andere huizen is dat 115. Dit verschil vindt zijn oorsprong in het feit of een woning ai dan niet voor huurverhoging in aanmerking is ge komen. Theoretisch zitten de gelden van die dotaties niet in één grote pot, maar zijn netjes per complex ver deeld. Vooral voor kleine complexen levert dat heel wat hoofdbrekens op. De vierjarige Willem Kreukniet is maandagmiddag omstreeks twaalf uur in de Vlaardingse Vaart ge vallen nabij de Loswal. De 22-jarige mevrouw 't Veid-v. d. Brugge, we nende aan de Vaartweg, zag het on geluk gebeuren. Zij begaf zich ge kleed te water en bracht het knaap je op het droge. Naar wij vernemen zal in de eerst volgende aandeelhoudersvergadering van N.V. Verenigde Glasfabrieken in Schiedam door commissarissen worden voorgesteld de heer ir. M. Greutert te benoemen tot directeur van deze vennootschap. Ir. Greutert is thans werkzaam als technisch di recteur van N.V. Koninklijke Sphinx Céramique in Maastricht. Xerxes al—Fortuna al 3—3; VFC al—Overmaas al 23; Zwal. al-HOV al 1—1; Fortuna a2~Sparta a4 31; VFC a3PPSC a2 3—1; Exc. R bl— Fortuna bl 3—3; DHZ ol—VFC bl 23; De Hoil. bDRZb50;Feijen- oord b4Zwal. b3 91Fortuna b2— Overm. b2 10; Zwal. b4Transva- lia b2 01; Martinit b2VFC b4 26; Zwal. b6TSB b2 23; Fortu na b5H-DVS b4 0—4; SVV b4— Zwak b7 111; Schiedam b2—VFC b5 2—2; HOV clFortuna cl 14; VFC cl—EDS cl 3—1; Zwal. cl—VOC cl 3—4; 'De Holl. cl—VDL cl 1—6: MVV c—HVO cl 2—2; H-DVS c3— VFC c2 2—3; Fortuna c2Spartaan c3 10—1; VFC c3—H-DVS c4 2—1; Zwai. c2—Exo. R c6 10—2; Feljenoord c8—Zwal. c3 2—1; VFC cl—Spartaan c4 150; Exc. S cSVFC c5 3-4: Fortuna c4H-DVS c6 52; Zwal. c5HBS5 c3 3—4;HBSS c4—HVOc'i 1—11; Martinit c2—Fortuna c5 1—1; Fortuna c6Exc, S c9 61; Zwal. c6—H-DVS c7 2—S; Exc. S clO—VFC c8 43; Unicum c5Zwal. c7 40: VFCc 10—HVO c3 3—3. DINSDAG Bioscopen MONOPOLE: De marteling van de nacht. 2, 7 en 8.Ié uur. PASSAGE: Anlmcermeisjes. 2 en 8.15 uur. tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Groninger grafiek, 10—17 uur. Diversen: DE ARK. I.uchtvaartclub Icarus, film avond, 20 uur. Apotheek; Evers, Lange Haven 81. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De marteUng van de nacht. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Anlmeermeisjes. 2 en S.I5 uur. tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Groninger grafiek, 1017 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. ROTTERDAM, 12 september. Aan de visafsïag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten aan gevoerd. De prijzen waren: Tarbot kl 90-1.15 per kg; schol midd 34-41, klein 20- 29' schelvis midd 38-40; kabeljauw groot 63-65, midd 42-50, klein 23-31. makreel 233-25; wijting 18-20, haring verse 25-27 per kist,. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9—12.30 uur en 26 uur: overall, grijs jongensjack. autoped, hulssleutel, duif. Bahco-sleutel, H. Karei, v. Heuven- Goedhartstraat 9; klein model oleutel. Markens. Schiedamseweg 84; wieldop van auto, H. Budding, Rotterdamsedljk 172a, duimstok. De Koning, Burg. van Haarenlaan 566; houten aut03tepje, v. d. Vlies, Nw, Maasstraat 61; lederen bal. De Vette, Boerhavelaan 98, roou kinder tasje met inhoud, De Jong. Wattstraat 3Sb; ektentas, Horstman, Archimetles- scra'at 21a: damesparaplu. De Papaver, Gerrit Verboonstraat 8; aktentas met 15a; kinderportemonnee. Sneep, Burg. van Haarenlaan 1360; plastic regenjas, v. Dijk, Overschlesestraat 56b; rode ca puchon, P. Wijsbroek. Kerkweg 6, Kethet; zwarte regenbroek. Timmerman. Parel- traat 7. Rotterdam; regencape, brug wachter Oranjebrug; blauw Jongcnsjack, S Scbolten. Fabripiein 19c; .2 handdoe ken, zwembroekenzeep en kleding, Gerrlts, Pernlssestraat 9; overall, A. Bochove. Lekstraat 104b: geruit jongens jasje, Th. Coenen. Snelliusslugel 46b; autocoat. Hollander, Brugmanstraat 3; blauw vestje, Bernard. Mgr. Nolenslaan 233. De heer Bourquin van de stichting Opleiding Bouwbedrijf heeft te midden van de expositie over bouwen, die in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen is ingericht, gistermiddag om 2 uur zijn eer ste leerlingen verwelkomd. Het was een schoolklas met een groot aantal meisjesleerlingen, maar ook die meisjes toonden veel belang stelling voor hetgeen de heer Bou- quin op een vlotte en instructieve manier, die er bij de jeugd best in ging, vertelde. „Wat behoort eigenlijk tot de bouwvakken?" vroeg de heer Bouquin en de Schiedamse jongens zorgden we! voor het antwoord: „Metselen, timmeren." Aan de hand van dia's hoorden ze welke beroepen nog meer bij de uit gebreide bouwvakken behoren, grond werker bij voorbeeld, machinist, heier betontimmerman, betonstaal vlechter, tegelzetter, enz. tot stukadoor toe. Er zijn in het bouwbedrijf veer tig tot vijftig verschillende beroe pen, die gedeeltelijk ook onder de voorbereiding van het bouwen val len. Die voorbereiding vereist im mers veel tijd en werk. „Wat heb ben de mensen het eerst gebouwd?" Aile jongens zetten hun fantasie in beweging en het resultaat was een gesprek over de Eskimohut. Elk volk immers heeft zijn eigen wijze van bouwen. De Eskimo's ge bruiken sneeuw en ijs. Voor grote gebouwen is marmer belangrijk en wij gebruiken vooral baksteen. Vra genderwijs kwamen de scholieren er achter dat deze bakstenen aan de grote rivieren worden gemaakt. Er 'werden er vorig jaar niet minder dan 1500 miljoen vervaardigd. De Stichting Opleiding Bouwbedrijf heeft op de tentoonstelling allerlei bouwmateriaal verzameld cn ook bouwwerktuigen geëxposeerd. Langs de wanden zijn duidelijke foto's en tekeningen gehangen. Er ligt ook een grote hoeveelheid lectuur over op leiding en mogelijkheden in het bouwbedrijf. Een van de* grote moeilijkheden, waarmee men in het bouwbedrijf kampt, is het gebrek aan vaklieden. Daarop is de tentoonstelling gericht, De heer Bourquin legde er de na druk op ,dat de jongelui voor hun vak al beginnen te leren op de lagere schooi. Hij vertelde over de opleiding door middel van het leerlingstelsel en verduidelijkte dat alles aan de hand van concrete voorbeelden. Een zeer groot aantal schoolkinde ren zal de tentoonstelling in de ko mende dagen gaan bezoeken. De in specteur van het onderwijs, de heer Kamp, woonde de eerste „les" bij. (Van een onzer verslaggevers) Een geheel voorwaardelijke straf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse recht bank, mr. Groeninx van Zoelen, dinsdagmorgen tegen de 29-jarige M. E. M. W. uit Rotterdam. De man was ten laste gelegd dat hij in 1958 in Hollandia (Nieuw Guinea) als klerk bij de zgn. residentie water staatsdienst (waterleiding) een be drag van 2000 aan geïncasseerde gelden in eigen zak had gestoken. W. had daartoe een stortingsbewijs vervalst; van het cijfer 1 had hij een 3 gemaakt. Mr. Groeninx van Zoelen noemde dit een „brutaal stukje". Hij wilde er echter rekening mee houden, dat de controle op de man onvoldoende was geweest. Waarom W. dit geld had verduis terd? Hij wilde bijzonder graag naar Nederland, waar zijn familie woon de. Als hij het geid voor de reis zou hebben moeten sparen, dan zou hij daarvoor een jaar o£ zes nodig heb ben gehad. Toen verdachte zich het geld door deze valsheid in geschrifte wederrechtelijk had toegeëigend, heeft hij vier maanden gewacht voor hij passage boekte. En al die tijd heeft men niets tegen hem onder nomen. De raadsman, mr. J. van Meiu's, vroeg aandacht voor de omstandig heden. Het verleden (Jappenkamp, Indonesië) is voor W. zeker niet plezierig geweest. Hij voelde zich in Nieuw Guinea losgeslagen, Mr. Van Meurs sprak over een vereenzaamde figuur, die in een reis met het vlieg tuig de enige weg zag om naar Hoi- land te komen. Over twee weken zal de rechtbank vonnis wijzen. "v. Bovendien was de heer J. van Lient als afgevaardigde van de NKS bij deze feestviering aanwezig. Deze laatste uitte zijn waardering voor het! werk, door start in de loop van 25 jaar verricht. Namens de oud-leden voerde de i heer J. Jaspers het woord. Hij bood voorzitter F. S. Jansen een fraaie wisselbeker aan. Tijdens het later gehouden kofie uurtje kwamen de heren F. Buckers en N. Martens de gelukwensen aan bieden van de plaatselijke zusterver enigingen, de r.-k. sportvereniging Excelsior, de gelijknamige gymnas tiekvereniging. de hockeyclub Spirit en de handbalvereniging TTVG. Een geschenk onder couvert was het stof felijk blijk van waardering van deze gezamenlijke verenigingen. Aan het begin van de laatste wed strijd van de NKS-vijfkamp, waarbij Start als gastvrouwe optrad en die gehouden werd in het Sportfondsen- bad, heeft oud-voorzitter L. Kamp de eerste voorzitter van Start, wijlen de heer Jonker Roelants, herdacht. Ook de heren L Krol en M. Dode- mond voerden hier resp. ais afge vaardigden van de NKS en de ZRO het woord. Namens oe overige vier deelnemende verenigingen aan de vijfkamp bood de heer G. Beer ven Nautulus uit Dordrecht zijn geluk wensen aan. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Tusen de verschillende zwemnummers door zorgde het trio Jo Heinsbroek voor een attractief stukje muziek. Een leden-reünie, ge houden in de kantine van de Schie damse Cartonnagefabriek besloot deze voor Start zo succesvolle jubi leumviering. Zaterdagmiddag waren ongeveer 300 jeugdleden in deze zelfde kan tine aanwezig waar hen een feest middag werd aangeboden. Het pro gramma hiervoor werd verzorgd door het Schiedamse gezelschap De Wido's. Het aantal prijswinnaars van de voetbaltoto is deze keer vrij groot. Tot de gelukkigen behoren ook twee Fortuna-Ieden. namelijk de heer Van Nieuwstraten uit de Floreslaan met veertien punten en de heer v. d. Hoek 'uit de Van Hogendorplaan met der tien punten. ROTTERDAM, 12 sept. Aanvoer 1954 dieren. Hierbij waren 1121 vette koeien en 833 varkens. De prijzen waren: Vette koeien le kw. 3.003.30 2e kw. 2.70—2.95, 3e kw. 2.55—2.54; varkens 1.681.661.63. Overzicht: Vette koeien aanvoer even ruimer, handel zeer kalm, le kwaliteit on veranderd, 2e en 3e kwal. niet geheel prijshoudend; prima's boven note ring. Varkens (lev. gew.) aanvoer iets minder, handel redelijk, iets ge drukt in prijs, vooral bjj afloop; pri ma's boven notering. Slachtzeugen van 1.25 tot 1.30 per kg. Zo kan het gebeuren, dat voor een complexje van acht woningen acht maal 115 besteed kan worden. En het komt heus niet zo erg weinig voor, dat het geld voor een aantal woningen aan repara ties ten behoeve van één huis moe ten worden besteed. Daar komt dan bovendien nog by, dat een kwart van de dotatie gere serveerd moet worden voor toekom stige kapitaalsuitgaven. Het zal dus niemand verbazen, dat er meer dan eens zorgelijke rimpels verschijnen op de voorhoofden van de heren Neelemaat en Den Bakker. Tot ver in de toekomst wordt dan ook gepland op grond van ervarings cijfers. Op den duur komt men er wel weer uit, maar enige tijd moet dan met een negatief saldo worden gewerkt. Helaas is het niet mogelijk, dat in Vlaardingen (zoals in een heel en kele gemeente het geval is) een pre ventief systeem wordt toegepast. Dat wil zeggen, dat het personeel van het woningbedrijf de huizen langs gaat om te controleren of er gebreken zijn. Het aantal klachten in onze stad (en Vlaardingen is wat dat betreft geen uitzondering) is zo groot, dat men constant handen vol werk heeft. In eigen beheer worden spoed eisende karweitjes uitgevoerd, zoals het herstellen van een gebroken rio lering, van slechte vloeren, van af brokkelende plafonds of van ge kraakte ruiten. Ongeveer 25 mensen technisch personeel heeft de ge meente daartoe in dienst. Het overgrote deel van de werk zaamheden wordt echter aan parti culieren opgedragen. Bij voorbeeld schilderwerk, ioodgieterswerk, tim mer- en metselwerk. Wereldoorlog. Dat is grotendeels ook een gevolg van een mindere kwali teit van een materiaal als bijvoor beeld hout. Ter illustratie van zijn betoog heeft de lieer Neelemaat in een kast een aantal voorwerpen liggen, waarvan te zijner tijd, als het woningbedrijf over meer ruimte in een nieuw ge bouw beschikt, een aardige expositie kan worden samengesteld. Bijvoorbeeld een stuk sponning. Het hout is na een jaar reeds vol komen aangetast door vocht. Er komt een foto-album op tafel, met opnamen ran een kinderkamer. Het plafond is er naar beneden ge komen en de forse brokstukken lig gen in de wieg. Aan het voeteind. Men mag er niet aan denken wat er zou zijn gebeurd, ais de baby, die toen het gebeurde in de wieg lag, die stukken op het hoofdje zou hebben gekregen. Hoe dat kon gebeuren? Dat is een strijdvraag die niet op te los sen is. Wellicht werd het plafond zonder de vereiste zorg aange bracht, misschien ook is het pla fond in een vorstperiode vervaar digd. De bewoners zitten echter met de brokken en het woningbedrijf moet trachten hen uit de ellende te ver lassen. Men kan zich voorstellen, dat zo'n gebeurtenis, als zij zich een paar keer herhaalt, een onderhoudsbegro- ting voor een bepaald complex danig in de war kan sturen. Bijzonder onaangenaam zijn ook gevellekkages. En niet alleen voor de bewoners. Ze komen doorgaans voort uit een complex van oorzaken. Het zou te veel tijd. kosten om deze op te sporen. Uitgaande van de stelregel: tracht met zo weinig mogelijk kosten zo veel mogelijk te doen, gaat men aan de slag met de nieuwe materialen, die het nimmer stilstaande speur werk heeft opgeleverd. Geboren: Niesje T. d.v. J Roest en Th Middelburg; Neeltje M. d.v. A C Fool en J H de Groot; Helena G A, d.v. C J de Gooijer en j J Hilienaar; Maria A, d.v. J van Mourik en L Landzaad: Cornelia A M, d.v. L J Kerkhof en M H Lansbergen; Judith M M, d.v. I G Szénasi en M A Vel- iinga; Robert A, z.v. B aan de Wiel en H W Beer; Jacob G, z.v. H W Hesselink en Ch C Viets; Anna E, d.v. G H Kruijs en a E van den Berg; Johannes L M, z.v. B Ch M Kies en M J M Bulder. Overleden; A van Kempen, 90 jr. wed. van A van der Schalk; M Schuurmans, 49 jr. echtg. van' M Kruse; F A Kuiters, 10 urn-; P Kou- vetd, 52 jr. (Van een onzer verslaggevers) Papa Bue's Viking Jazz Band komt opnieuw naar Nederland en zal op zaterdagavond 24 september een nachtconcert geven in de Rotterdam se Schouwburg. Het orkest treedt voorts op in Leeuwarden, Scheve- ningen, Deventer, Arnhem en Utrecht. Half miljoen Gemiddeld wordt jaarlijks een half iniljqen besteed aan onderhouds werkzaamheden. Zo ih dit jaar reeds voor twee ton schilderwerk in uit voering genomen. De voor bouwwerken slechte on dergrond van Vlaardingen, waar voortdurend werking in zit, is de grootste vijand van de onderhouds dienst. Rioleringen verzakken daar door en breken af, houtwerk barst uit de voegen en daarbij wordt het schilderwerk ook beschadigd. Het schilderwerk heeft ook nog te lijden van aantasting door de chemische stoffen, die de Vlaardingse lucht zo pittig maken. Bovendien merkt men bij het wo ningbedrijf heel goed, dat de na oorlogse woningbouw kwalitatief min der is dan die van voor de Tweede Thans is men bezig met een aantal gevels aan de Boerhaavest.raat. Er worden maatregelen getroffen en men neemt aan, dat deze voldoende zullen zijn. Helemaal zeker is men daar niet van. want de materialen die ervoor beschikbaar staan, zijn betrek kelijk „jong". De fabrikant is er van overtuigd, dat ze zeer lang uitstekend dienst zullen doen, maar dit kon nog niet in (tientalten jaren praktijk vastge steld worden. Een veelgehoorde klacht betreft het verzakken ran gemeenschappelijke tuinen, schuren en paden bij de wo ningen. Dat is een vrijwel hopeloze zaak. Niet alleen zou het grondig op hogen bijzonder kostbaar zijn, maar bovendien is er in Vlaardingen on voldoende grond beschikbaar om dit te doen Dat is maar een greep uit een berg problemen. Dag en nacht zijn de mensen van de onderhoudsdienst be schikbaar, Raakt op zaterdagavond een centrale t.v.-antenne defect: on middellijk wordt er raad geschaft. Roodgloeiend Stormt en regent het, dan kan men er zeker van zijn, dat binnen korte tijd de telefoons roodgloeiend staan, doordat verontruste bewoners opbel len met klachten over lekkages Dan gaan de technische mensen er weer op af. Om het werk te bespoedigen hebben zij de beschikking over twee auto's. Er komt heel wat voor kijken om er voor te zorgen, dat de inwoners van onze stad een goed onderdak krijgen en ook houden. „Het is geen eenvoudig werk", zegt de^ heer Neelemaat, „maar het pakt J6 Oude Tonge Prijzen der veld vruchten: gerst 24—26; haver 22— 23; envten (schokkers) 35—42; erw- ten kl. gr. 3542; maanzaad 100 115; karwijzaad 100—145; uien 4—6: ct per kg en aardappelen 1011 ct. ROTTERDAM Coöp. Tuinbouw veiling der Zuidhollandse Eilanden, GA. Prijsverloop van maandag. Aardappelen 913. andijvie 25—33. bloemkool LA 40—72, LB 12—23, HA 1852, komkommers A 2636, B 21 sIa, 1 ^5II 1018, stoof sla 19* stoksny bonen I 1,01—1,06, II 65-1 77, spinazie 61, pronkbenen 57 64, dubbele bonen I 811,15, n 32— 80, uien 89» kroten 1012, rode kool 810, golekool 1214, groene- kool 713, peterselie 710, waspeen Ia 1317, prei 1226, Ananasmeloen 41—97, Netmeloen 36, Frankenthaler 1,75, Alicante 1,60—1,74, Gold. Cham pion 1,97. Het dameseiftal van Wilton-Fijenoord heeft kans gezien ROD in Rotterdam met 4-5 te verslaan. Na tien minuten gaf mj F d" gelijk de leldlng' maar R0DA rnaakte in de twaalfde mixiuut Wilton bleef het beste van het spel behouden en in de vijftiende en zeventiende minuut werd het overwicht omgezet in twee punten gescoord door mej. r. de Rooy en door mej. E. de Groot. RODA kwam nu zeer gevaarlijk opzetten en wist binnen enkele mi nuten de stand weer in evenwicht te brengen: 3—3. Met deze stand kwam de rust. Na de pauze hetzelfde spelbeeld. Dan was het weer Wilton, dan weer RODA dat in de aanval kwam RODA wist zelfs de leiding te nemen met 43. Maar Wilton bleef aan vallen en mej. F. de Rooy deponeer de even later de gelijkmaker in het RODA-doel. Ten slotte wist mej. A. v. d. Horst twee minuten voor het einde de Stand op 45 te brengen, waarmee Wilton-dames een verdiende over winning hadden behaald. De reserve-keepster van WF speel de daarbij een prima partij. Het tweede dameselftal speelde niet, om- dat het terrein van St. Lodewijk in Hillegersberg werd afgekeurd. Het eerste heronelflal van WF werd met 98 verslagen door het Rotterdamse Actief. Met de rust nadden de Schiedammers een 32- voorsprong. Daarna liepen zfj uit tot 6—3. waarna Actief echter zo fel kwam opzetten, dat de achterstand binnen tien minuten werd omgezet in een 7—6-voorsprong. Wilton kwam terug en had na korte tijd weer even een voorsprong van 7—8. Tegen het einde echter legde Ac tief er normaals ccr. schepje op en zag kans de spannende strijd te win nen met 9—8. Het tweede herenteam versloeg (tiet. I-y3 Actief 2, terwijl de meis jes-junioren met 4-4 gelijk speelden tegen RODA.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1