Bejaarden kregen reeks tips voor ?t oversteken Leerzame verkeersfilm en kleurendia's stad Aanbod op arbeidsmarkt nog nimmer zo Aan de grond in Europoort Reorganisatie van gemeentesecretariè Ver. Glasfabrieken vragen Italianen voor camera: filmopnamen in Schiedam Lezing door vlieger voor luclitvaartclub ■A Twee kinderen aangereden bij oversteken Elvis Presley niet halfzacht Martinit won Duivennieuws M0N0P0LE THEATER „LOVE ME TENDER" Burgerlijke Stand SI Visafslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 SEPTEMBER I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Tweemaal heeft hoofdinspecteur W. H. Kloeseman gisteren een volle zaal bejaarden verteld over het voetgangersverkeer. Tweemaal kregen Schiedamse leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen raadgevingen omtrent hetgeen zij in het verkeer wel of beter niet kunnen doen. En hoofdinspecteur Kloeseman haar daarbij al onmiddellijk e goede toon gevonden, zodat op al zijn vragen enthousiaste antwoorden volgden. Verschillende belangrijke kruispunten werden afzonderlijk behandeld, Dc situatie op de arbeidsmarkt is op het ogenblik zeer ge spannen. Vooral in de metaalsector is er een bijzonder groot aantal ontslagaanvragen. Het komt zelfs vaak voor, dat mensen, die al twintig jaar bij een te goeder naam en faam bekend staand bedrijf werkzaam zijn, nu plotseling om een kleinigheid weg willen. Dit vertelde ons dc waarnemend directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord, mr. ir. E. R. Deves, in een beschouwing over de toestand van de arbeidsmarkt. Het arbeidsbureau probeert deze overdadige stroom van aan vragen wat af te remmen en in principe gaat men er van uit, dat een vergunning slechts verleend wordt, als de aanvrager elders een betere positie kan verwerven. Overigens neemt men aan, dat tegen de wintermaanden wel enige stabilisatie zal intreden en het aantal aanvragen terug zal lopen. Dieptepunt Dit aanbod van 180 mannen is wel een dieptepunt. In dit aantal zijn vijftig jeugdigen opgenomen, verder wat wrijvingswerklozen, die wij spel weer in het arbeidsproces opgenomen zullen zijn en een categorie zeer moeilijk plaatsbaren. Per 1 oktober is aan de gemeente-ontvanger, de heer P. J. JVI. Meyer, eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Burgemeester en wethouders stellen voor de dienst nu enigszins te reorganiseren. Men heeft overwogen of het wenselijk zou zijn de functie van chef van de afdeling financiën te combinererf met de ontvangersfunctie. De Verenigde Glasfabrieken te Schiedam hebben tachtig Italiaanse arbeiders aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeids bureau. Een team van arbeidsbemiddelaars bevindt zich op het ogenblik in Milaan om ongeschoolde Italiaanse arbeiders aan te werven. (Van een onzer verslaggeefsters) over deze onverwachte „vakantie" in Het meest pittoreske plekje vein de Lctnge Haven bij de Belangrijk is ook het rolletje, dat Koopmansbeurs en de mooie ophaalbrug over de Korte HavenSandra spurr, een elfjarig school- is gisteren en vandaag het décor geweest voor een speurtocht wetelich dan M^heTbefanÜijk en door gangsters. Een speurtocht naar een diamant, die in het dee!t met de allure van een grote bezit was van een dappere Hollandse jongen, zijn niet minder vedette handtekeninsen ult- flinke zusje en hun Engelse vriendje. Sill I li fii Advertentie I.M. Op veter verzoek as. donderdag in de filmcyclus: ELVIS PRESLEVS eerste film 2 uur, 7 uur en 9.15 uur. 14 jaar. Twee driejarige kinderen rijn gis- teren in Schiedam bij bet plotseling oversteken van de rijweg door een auto gegrepen en gewond. Het meisje Margreet v. d. H. uit de Prof. Aalberselaan stak gister avond om tien minuten voor zes de rijweg over en werd aangereden door een bestelauto, bestuurd door J. M, Met een vleeswonde aan het achterhoofd is liet meisje per GG en GD naar de Dr. Noletstichting overgebracht en daar voorlopig op genomen. Het tweede slachtoffertje van on voorzichtig oversteken was C. O. uit de Laurens Kosterstraat, die niet uitkeek op de kruising van deze straat met de Simon Stevinstraat. Het kind werd aangereden door een personenauto, bestuurd door H. G. K, uit Botterdam en moest met won den in zijn mnod naar d eDr. Nolet stichting .worden gebracht. Gistermiddag kreeg de 59-jarige gemeentewerkman Th. C. S. in de bocht Lange Haven-Gerrit Verboon- straat het rechtervoorwiel van de door hem bestuurde vuilnisauto over zijn linkervoet. De GG en GD heeft hem naar zijn woning vervoerd. WOENSDAG Bioscopen MONOPOLE: De m&rteUng van de aacat. 2, 1 en 9.15 uur. PASSAGE; Animeermeisjes, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MOSEUM: Groninger grafiek, 1017 uur. Apotheek: 'Evers. Lange Haven 81. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLYLove me tender. 2, 1 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Groninger grafiek, 10—17 uur. Diversen: PASSAGE: Personeelsver. WEK, Musicalshow en cabaret, 20 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven SI. - Koemarkt bijvoorbeeld, waar niet alleen de bejaarden het wel eens moeilijk hebben met oversteken'. hebt niet meegedaan aan de Olym pische Spelen en u mag het dus op uw gemak doen." zei de heer Kloese man. We houden zelfs rekening met' de winter. Als het koud is versprin gen de lichten vlugger, zodat u dan niet lang hoeft te wachten." De heer Kloeseman spoorde zijn gehoor aan om waar mogelijk met klaarover over te steken. „Die kin deren zijn uitstekend opgeleid en men kan zich gerust aan hen toever trouwen." Als er geen klaarovers zijn kan men overigens ook rustig hulp aan andere jongeren vragen bij het oversteken. Een belangrijke regel voor het vei lig oversteken is: nooit weifelen. „Als u denkt, dat u het moment voor oversteken niet gunstig hebt gekozen, loop dan door, sta desnoods stil, maar spring niet terug." De voorschriften bij het oversteken kwanten aan de orde: eerst links, dan rechts kijken, altijd achter een auto langs oversteken, vooral haaks over steken. De knipperbollen bleken de meeste bejaarden nogal wat angst in te boe zemen. „U hebt gelijk," vond hoofd inspecteur Kloeseman, „ze zijn geen geslaagde beveiliging voor het voet gangersverkeer gebleken en ze zullen waarschijnlijk binnen afzienbare tijd weer verdwijnen." Bij die knipperbollen is het van het grootste belang, dat men blijft uitkijken, ook wanneer de dichtstbij zijnde anto stopt, want een andere, minder oplettende chauffeur zou kunnen doorrijden. Aan de hand van een grote situa tietekening op een schoolbord legde de heer Kloeseman de mogelijkheden voor het voetgangersverkeer bij het kruispunt Lange Nieuwstraat—Oran jestraat uit. En hij adviseerde de bejaarden zo min mogelijk gebruik te maken van de oversteekplaats aan de andere kant van de Plantage, net. voor de brug. Wanneer namelijk het licht op hel kruispunt verspringt komen de voetgangers (tear maar al te dikwijls in moeilijkheden. De heer Kloeseman sprak de hoop uit, dat zijn raadgevingen veel zou den worden toegepast. Ter afwisse ling konden de toeschouwers vervol gens een reeks kleurendia's van Schiedam zien. Dia's van het Zak kendragershuisje, van oude plekjes en van gloednieuwe straten in Nieuwland. En in de verkeersfilm, gemaakt door P. Groot, kwam daarna het voetgangersverkeer opnieuw aan de orde. De fouten én de goede gedrags wijze werden er op geestige wijze in aangetoond en adjudant ,T. B. Tim merman zorgde voor een pittig com mentaar. De voorzitter van de afdeling Schie dam, de heer E. Kerssen, snrak in de pauze, terwijl koffie en Vjek werden rondgedeeld, een opwekkend woord met betrekking tot het werven van nieuwe leden. De leden van de Bond van Ouden van Dagen hebben daar na veel plezier beleefd aan een paar komische films met veel gooi- en smijtwerk. 'Love me tender* (bemin me teder) vraagt Eivis Presley donderdag in M o n o p o 1 e. En zoais hij een paar liedjes zingt, merkwaardige grappen met zijn lin kerbeen uithaalt en er op zijn tijd een glimlachje tegen aan gooit, zal hij wel weer veel jeugdige harten vertederen. Een heei klein tikkeltje rock en roll maar voor de rest een film die in opzet aanleunt tegen de tientallen films waarop Amerika blijkbaar ver zot is: een duik in de jonge, ruige geschiedenis van het land. In dit geval de naweeën van de burgeroorlog. Een groep zuiderlingen heeft soldij gerooid van noorderlin gen, niet wetend dat de oorlog al voorbij was.' En daaruit vloeit dan allerhande narigheid voort. Elvis is in deze film beslist niet het halfzachte jongetje waarvoor hij ge woonlijk wordt gehouden. Wij vermeldden maandag abusie velijk. dat Martinit van Olivia ver loor. De Schiedammers waren daar entegen met 2—1 ais overwinnaars uit de bus gekomen. Geboren: Marijke, d v D Goud zwaard en E W de Brujjn; Johannes H. z v J H van IJperen en L P Klompc; Hendrik B, z v Ch Goud appel en J S van Zeist; Edmunde G, z v M Mes en A C Sonneveld. Overleden: J J van Dorp, 50 Jr; A H de Goede, 48 jr. echtg van J A Meulstee; A J Weber, 71 jr, echtg van N G Arkesteijn; L Mookhoek, 86 jr. De Blauwe Doffer vloog uit Eist, los 8.45 uur. De uitslag is: Hersbach 1 15, Vrauwdeunt Zn 2 dipl.. Ilmer 3, Wenteier 4 11. Sebrechts 5 6 17, De Neef 7 9, v. d. Hoeven 8, Hartog 10 13, Mevr. Simons 12 14, Kamp Co 16, OpUnen 18, Houbing 19. Baliyns 20. Aankomst eerste duif 9.53.17 uur, laatste duif 10.08.40 uur. De heer Deves noemde het pas ge vormde GAB Nieuwe Waterweg Noord zeer boeiend. Het is echter niet onder ideale omstandigheden gestart, want de ambtenaren zijn verdeeld over twee bureaus, één in Schiedam en één in Vlaardingen. En dit zal ook nog wel enkele jaren zo blijven. Het wachten is natuurlijk op het nieuwe kantoorgebouw van het GAB, waarover de heer Deves echter nog geen nadere mededelin gen kon doen. Het aanbod van arbeidskrachten beweegt zich in Vlaardingen en Schiedam te zamon omstreeks de 180. De vraag schommelt rondom de 1750. Daartoe is advies ingewonnen bij het bureau personeelsbeheer en or ganisatie van de vereniging van Ne derlandse Gemeenten, dat belast is met het onderzoek naar de organisa tie van enige gemeentediensten. Dit bureau noemde als voordelen van de combinatie het laten verrich ten van gelijksoortige werkzaamhe den in één afdeling, het slechts een maal laten verrichten van werk zaamheden, die nu op het ontvan gerskantoor én op de afdeling finan ciën plaatsvinden, een gemakkelijker samenwerking van de ambtenaren onder leiding van één persoon, be zuiniging op de personeelsuitgaven. Een nadeel was echter, dat het kasbeheer niet volledig is gescheiden van de administratie. Dit bezwaar is echter te ondervangen door binnen de éne afdeling een vérgaande schei ding te brengen tussen de kassiers- functie en de administratieve functie. Het nadeel is op die wijze opgeheven, terwijl van de voordelen ten volle kan worden geprofiteerd. De organisatorische consequentie van deze combinatie zal zijn, dat er een afdeling financiën moet worden gevormd, die uitsluitend met finan ciële aangelegenheden, die tot dusver behalve het bureau financiën ook het bureau personeelszaken omvatte. De leiding van deze zelfstandige afdeling financiën zou dan in handen moeten komen van de leiding van het ontvangstkahtoor. B. en W. bevelen de raad aan mr. Joh. Knape (nu chef van het bureau financiën der secretarieafdeling ,C) te benoemen, als gemeenteontvanger.. B. en W. zullen mr. Knape dan benoemen als chef van de nieuwe secretarieafdeling financiën. B, en W. hebben zich inmiddels verenigd mee het advies van de com missie ad hoe inzake het gemeente ziekenhuis om aan de leiding van het ziekenhuis een aan de genees heer-directeur ondergeschikte admi nistrateur-econoom toe te voegen. Het is de bedeoling om drs. J- Buntjer, die tot nu toe de functie van secretaris-penningmeester van het ziekenhuis als nevenfunctie heeft vervuld, te benoemen tot economisch adjunct-directeur, welke functie hij dan als hoofdbetrekking zal uitoefe nen. Het gemeentebestuur is overigens voornemens om met de maatregelen inzake de reorganisatie van de ge meentesecretarie niet te wachten tot het bureau personeelsbeheer en or ganisatie het onderzoek geheel heeft voltooid. Wanne* reen bepnald van de studie Is voltooid, zal men het resultaat Ziellier dan de eerste tanker die vastliep in. Europoort. Een waterboot van de N.V. Ha- tenboer-Neptunus raakte dins, dag in de nieuwe, maar nog heel smalle toegang tot Rotterdams meest westelijke havencomplex even in moeilijkheden, miste de geul en voer aan de grond. Urenlang bleef het scheepje zit- ten totdat het 's avonds hoog water werd en de reis zonder schade kon worden vervolgd. De waterboot had een lading zoet water afgeleverd op een bouwplaats van de Shell. Zij s'randde toen zij de Europoort verlaten wilde op een ondiepte in de Nieuwe Waterweg. Enige tientallen meters buiten de vaarroute overigens en gevaar voor de scheepvaart leverde zij dus niet op. daarvan steeds direct in p aktijk brengen. Zo is het bijvoorbeeld reeds ge wenst gebleken aan de gemeente secretarie een nieuwe afdeling inter ne zaken toe te voegen, die dienst verlenende werkzaamheden zal om vatten, zoals de registratuur, de centrale inkoop, typewerk ijz. De afdeling algemene zaken is vi^tefag^mte^'werd^n ^van IJrmfl6 daardoor van deze werkzaamheden de"n elders 200 kisten verse zeevis ontheven. De kabinetszaken worden df kf /piering aaSgévoerd van algemene zaken .overgebracht y 5 6 naar de afdeling juridische zaken. De chef van de afdeling, mr. H, Snoep is daarbij bevorderd tot referendaris- plv. gemeentesecretaris. Tot chef van de afdeling algemene zaken is de heer C. Brunt benoemd, die daarbij is bevorderd tot referen daris. Al deze maatregelen vormen slechts het begin van de reorganisa tie. De prijzen waren: tarbot middel .70—1.80, klein 1.101.40, griet 0S5— 1.10, per kg; schol groot 53—55, mid del 4346, klein 20—23, schelvis mid del 3841, klein 2833. kabeljauw groot 46—48, middel 43—46, klein I Het aanbod van arbeidskrachten is zelden zo gering geweest, ver klaarde de heer Deves. In Vlaardingen Is werkgelegenheid voor ongeveer 14.600 mannen, waar van 8800 in de Industrie, 100 in de landbouw, 300 tn de visserij en 5400 in de dienstensector. Bovendien zijn er voor vrouwelijke arbeidskrachten 1400 plaatsen in de industrie, 2900 in de dienstensector en 30 in de vis serij. In Schiedam zijn er in de indus trie 19000 plaatsen, in de landbouw 200 en in de dienstensector 6150, wat de mannelijke beroepsbevolking in loondienst betreft. De industrie biedt voorts werkgelegenheid voor 2200 vrouwen en 3000 vrouwen vinden in de dienstensector een plaats. De metaalindustrie verschaft in Vlaardingen en Schiedam de meeste werkgelegenheid. Hier volgen enkele Vlaardingsc cijfers: metaalindustrie 2900 mannen en 150 vrouwen; che mische industrie 1650 mannen en 400 vrouwen; bouwnijverheid: 1600 mannen en 60 noawen; houtbewer- kende industrie: 600 mannen en 60 vrouwen: voedings- cn genotmidde lenindustrie: 1400 mannen en 370 vrouwen. De Schiedamse industrie biedt in grote lijnen het volgende beeld: metaalindustrie: 12.000 mannen en 500 vrouwen; bouwnijverheid: 2100 mannen en 50 vrouwen; voedings- en genotmiddelenindustrie: 1800 mannen en 500 vrouwen. Het pendelen blijkt in Vlaardingen en Schiedam niet van grote invloed te zijn. Immers, mensen, die in Rot terdam wonen en in Schiedam hun werk hebben, kan men nauwelijks als pendelaars in de gebruikelijke zin van het woord betitelen. In Schiedam telt men dagelijks ongeveer 9500 inkomende „pende laars". Hiervan komen er 5000 uit Rotterdam en uit Vlaardingen 2300. Verder werknemers uit een aantal andere gemeenten in Zuid-Holland en in totaal 350 uit Noord-Brabant. Deze laatsten zijn dus wel „echte" pendelaars. Vlaardingen heeft 2900 inkomende pendelaars. Daarvan komen er 1200 uit Rotterdam en 600 uit Schiedam, verder een aantal uit diverse gemeen ten in Zuid-Holland en een gering aantal uit Noord-Brabant. Aanvankelijk trok de Vlaardingse industrie grotere aantallen Brabant se pendelaars aan, maar men heeft met deze mensen slechte ervaringen opgedaan. Z(j zijn dus afgestoten, voor zover zjj eigener beweging niet hun heil zochten in bij voorbeeld het Botlekgebied, waar zij iets meer konden verdienen. Beziet men de cijfers van de uit gaande pendelaars, dan blijkt, dat uit Schiedam 8600 mensen dagelijks naar hun werk In andere gemeenten trekken. De meesten, 7250. gaan naar Rotterdam en 600 naar Vlaardingen. Vlaardingen heeft een uitgaande pendel van 8900, waarvan naar Rot terdam (vooral Pernis) 5300 en naar Schiedam 2300. De bijzondere bemiddeling, die ge handicapten betreft, is in Vlaardin gen nog niet ontplooid, maar er wordt thans aan gewerkt, In Schie dam heeft men al een aantal jaren ervaring hiermee en er zijn goede resultaten bereikt. Deze werden na tuurlijk door de gunstige conjunc tuur in de hand gewerkt. Maar men heeft bovendien ont dekt, dat er onder de minder-vali- den zeer veel uitstekende krachten schuilen, die bereid zijn zich voor de volle honderd percent in te zet ten. Wat de jeugdbemiddeling betreft worden er regelmatig contactavon den belegd met ouders van teerlingen. Er wordt naar gestreefd de overgang van school naar bedrijfsleven soe peler te doen verlopen, dan voorheen het geval was. Er is ook een goede samenwerking met de schoolartsendienst. Komt de arts bij zjjn werk een kind tegen, dat een gebrek heeft, dat van invloed kan zijn bij de beroepskeuze, dan wordt contact opgenomen met het GAB en in overleg met de ouders worden dan de mogelijkheden be sproken die het kind in de toekomst heeft. De belangstelling voor emigratie is de laatste tijd sterk teruggelopen. Voor een niet gering deel is dit te wijten aan de gunstige conjunctuur. De gangsters kwamen in een grote, zwarte Mercedes de Haven oprijden, maar wie goed keek, herkende in een van die dreigende- figuren de acteur John Soer. En wie goed luisterde, hoorde het snor ren van filmcamera's. Zo ook haar filmbroertje, de Haagse jongen Jacques Verbrugge, die op een vrije middag niets beters te doen had en dus maar eens op een advertentie afstapte, waarin een acteur werd gevraagd. Ook voor hem betekenen deze want aan de Lange Haven on- een zuidpoolexpeditie verfilmd. Wil- filmopnamen extra-vakantie, want der grote belangstelling van de voor- llams heeft destijds Sir Vivian Fuchs Pas ais op 29 september de laatste by gangers maakte de Engelse re- op zijn beroemde expeditie naar scènes worden gedraaid, gaat gisseur Derek Williams opnamen Antarctica vergezeld. Jacques weer aan z'n lessen denken. ..Ik leer hier trouwens ook wei clogs" heet dteUto onenwe"le„Le°eUn acfeLWMtTR^ndaf"metaetoleht6 Tk'i' hU T' T' OTftD*in*- acteur waiter uanaail meegebracht. „Ik leer immers Engels spreken. Hoe- In Rotterdam hebben vijf berdijven Italiaanse arbeiders gevraagd. Enkele Vlaardingse bedrijven had den aanvankelijk wel belangstelling maar zijn kennelijk teruggeschrokken voor de consequenties. De bedrijven moeten namelijk zor gen voor de huisvesting van deze mensen. Daarbij komt nog, dat er ze ker aanpassingsmoeilijkheden zullen zijn, om nog maar niet te spreken van de taalmoeilijkheden. Italianen hebben namelijk geen talenknobbel. Een vreemde taal leren zij niet spoe dig. Hoewel er sprake van was, dat Verolme's verenigde scheepswerven eveneens een aanvraag zou hebben ingediend, is dit toch niet het ge val, zo verzekerde men ons bh het GAB, De Italianen zullen In principe voor één jaar worden gecontracteerd. - Het congres van het Afrikaanse handelsinstituut, momenteel in Bloemfontein bijeen, heeft besloten de Zuidafrikaanse regering te verzoeken de Drankwet zodanig te herzien, dat alle soorten drank beschikbaar komen voor Afrikanen. 18—20, makreel 2326, zeehanen middel 4042, klein 2023, wijting 1921, verse haring 2932, per kist; spiering 0.60—0.65, per kg. Majoor-vlieger Smitehuizen heeft dinsdagavond in het gebouw De Ark in Kethel voor de leden van de luchtvaartclub Icarus ver teld over de ontwikkeling van de luchtvaart. Deze luchtvaartclub, aangesloten bij de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, telt twin tig leden. Men startte aanvankelijk met 35 leden, maar dat bleek te veel. De twintig Icarus-Ieden heben het af gelopen jaar 27 modelvliegtuigen ge bouwd, maa ze hebben door het minder gun. te weer helaas maar weinig gelegenheid gekregen om met hun zweefmodellen te vliegen. Na informatie bij de clubs in Vlaardingen en Rotterdam is aan het bestuur gebleken, dat men daar In het algemeen is overgegaan op lijnbestuurbare modellen, hetgeen betere resultaten geeft. Ook in Kethel zal men hierop overgaan, hoewel bet misschien voor de jongere leden wel eens bezwaar lijk kan zijn om enkele tientallen guldens, neer te tellen voor een mo tortje. Het bestuur is daarom van plan zelf een motortje aan te schaffen, dat door da leden tegen ccn ge ringe vergoeding gebruikt kan worden. De majoor-vlieger Smitshuizen, die in Den Haag op de afdeling militair personeel werkt, is zelf vlieger en instructeur-zweefvlieger en hij wijdt zich ook aan de jeugdluchtvaart. De majoor bracht de stemming erin met een paar gezellige films. Een filmpje over Count Basie en zijn band. een film van Tom en Jerry en een geestig lachfilmpje van „The Coocoo Bird". Daarna vertelde de majoor over de historie van de luchtvaart, begin nend bij Icarus, verder gaand met Leonardo da Vinei en de Duitse zweefvliegers en- eindigend of eigenlijk beginnend bij de gebroe ders Wright, die in 1903 als eerste mensen vlogen. De interessante causerie van de heer Smitshuizen werd gevolgd door de vertoning van de film Powers flight, gemaakt la opdracht van de Shell, waarin men de hete ontwik keling van de luchtvaart in oor spronkelijke opnamen kreeg te zien. Waarom iiiivr in Rrhtertemv «„.He Fn ook do twaalfjarige Australische wel: 11c versta niemand zo goed als sema W°imaJmf Z zyf^panS; jXoofin °'e T" nicts verhaal een pittoreske achtergrond op hoo! in En-'e^anci en enthousiast of ik snap hem air geven: hij trok daarom met zijn (vrij p kleine) staf naar Alkmaar. Amster- dam en Kinderdijk („Windmills!"). Maar ook Schiedam vond hij een r mooie stad vol sfeervolle plekjes en daarom draalde hij hier een paar zeer spannende scènes van zijn ,.lm- f verhaal. Dat verhaal heeft de vakantie van een Engels jongetje bij zjjn Hollandse „penfriend" tot onder werp. De jongelui, met het zusje van de Hollandse jongen, komen een diamantdiefstal op het spoor en ze achtervolgen de daders; een paar gangsters, die bepaald niet mis zijn. Bij die achtervolging belanden zij in Alkmaar, waar zij een van de gangsters een duikeling laten maken in een gracht. Er er wordt ook een originele bergplaats voor een gesto len diamant gevonden: het gaatje, dat de keurmeesters in de kazen bo ren. De vader van de Hollandse jongen is schipper en hij vaart met zijn grote schuit het hele land door. De gangsters ontmoeten hun belagers aan boord van dat schip, in Schie dam - de Lange Haven. Daar komen ze aanrijden, in hun forse Mercedes en daar zien ze de schipper zitten op het dek: het is Thom KeIHng in eigen persoon en vele Schiedammers hebben zich gis teren en vandaag afgevraagd, waarom die schipper hun zo bekend voorkwam. Goed, de jongens winnen het pleit natuurlijk. Ze lokken de gangsters zelfs aan boord en sluiten ze elven - handig in. Regisseur Williams heeft al eens eerder een film speciaal voor kinde ren gemaakt. Hij heeft trouwens ook zeggen, De drie jeugdige hoofdrolspelers op het ophaalbruggetje bi) de Beurs: Sean Scully', Sandra Spurr en Jacques Verbrugge (van links naar rechts).

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1