en int seizoen met experiment W. Wier da over BB, Nieuw-Guinea en kortere diensttijd Gelijk spel voor WF tegen Turnlust (5-5) PARAAT Mg ÜfgiP wm I1IIIS8B pllll jfiiD Fraaie pro kunstnijverheid museum Henk van Oosten weer Vlaardings kampioen Seliiedamse Boys en Demos zegevieren Verdienstelijk toneel van Het Voetlicht Schiedam houdt club wedstrijd Dordt en Delft delen de „buit Musis davert van plezier M. M. van Praag 40 jaar in gemeentedienst over de Extersteine Strijd om de judotitels Soos Nieuwland goed gestart Duivennieuws Huren gaan vijf cent omhoog Wat zij vingen Monster snoek OPENT VRIJDAG 30 SEPT. I? UUR HET VRIJE VOLK DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) De afdeling Vlaardingen van het Socialistisch Jongeren Contact, die nu een half jaar bestaat, is het nieuwe seizoen begonnen Met.een openbare bijeenkomst in het Volksgebouw aan de Schiedamseweg. De heer W. Wierda, lid van de Tweede Kamer, besprak enkele facetten van de binnenlandse politiek. Onder meer kwam het probleem van de diensttijdverkorting en Nieuw-Guinea aan de orde. 20 percent Jaarlijks verschijnen ongeveer 85.000 jongemannen ter keuring en twintig percent wordt afgekeurd of chiedammers j elkaar onder Nieuiv-Guinea De dames van Wilton F (handbal) hebben zondag Turnlust uit Den Haag een gelijk spel afgedwongen in een zeer harde wedstrijd. Na het beginsignaal van scheidsrechter C. Venix nam Turnlust het spel in handen. Binnen twee minuten had men reeds succes, 01. Een minuut later werd het zelfs 02 voor de Haagse dames. WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID Wisselkoersen i^igiiiiiiB t|| pi mmits In twee zalen van Het Prinsenhof wordt een tentoonstelling van kunstnijverheid gehouden, die tot stand is gekomen in sa menwerking met het Centraal Orgaan voor het Scheppend Ambacht. Zij omvat glas- en zilverwerk, houtwerk en koper werk van de in 1915 geboren Fin Tapio Wirkkala, een fijnzin nig kunstenaar die zich reeds een tiental jaren in een grote nationale en internationale erkenning mag verheugen. In 1951 werd zijn werk bekroond met de nationale kunstprijs in zijn vaderland. In 1351, 1954 en 1357 ontving hij op de triënnale ie Milaan de grand prix voor glas en zilver en in 1958 werd hij vereerd met de Design medal van de Society of Industrial artists in de USA. Fantasie Veemarkt Rotterdam Visafslag Muziekuitvoering in cle Plantage Burgerlijke Stand Esperanlo-agendo De heer H. van Pothoven, voorzitter van de afdeling, noemde deze bij- eenkomst een experiment. Tot nu toe heeft de afdeling zich namelijk be perkt tot het houden van hufskamerbijccnkomsten. Nu heeft men voor het eerst de huiselijke drempel overschreden. Niet zonder succes, want de bij eenkomst trok een redelijke belangstelling. De heer Wierda. gaf een interes sante uiteenzetting van de proble men, die met de .diensttijdverkorting gemoeid zijn. De. gemiddelde dienst tijd is achttien maanden en een vrij eenvoudig rekensommetje leert, hoe men hieraan komt.. Nederland heeft zich vrijwillig verplicht in NAVO-verband een be paalde prestatie te leveren, die neer komt op twee divisies. Met staven en hulptroepen komt men aan een totaal van 100.000 man, dat jaarlijks paraat moet zijn en ook paraat is. Er moeten echter 67.000 plaatsen in het leger jaarlijks door dienst plichtigen worden gevuld. Over zo'n groot aantal jongemannen beschikt Nederland echter niet. klank in geheel zuid-oost-Azië, waar een zeer groot wantrouwen heerst tegen alles wat de Europeanen on dernemen. De wijze waarop de uitzending van dienstplichtigen is aangekondigd, heeft niet nagelaten flinke beroering te verwekken in Azië en was koren op dc (propaganda) molen van In donesië. Cisteren hebt u een merkwaardig bericht kunnen lezen in mijn lijf blad. Midden in dc stad Schiedam is een tuxas aangereden door een auto. 'Hoe is het mogelijkdacht invaller. Als Schiedam nu nog een landelijk plaatsje was. Maar overal klinkt het lied van de arbeid en daar hebben hazen doorgaans niet van terug. Het arme dier schijnt toch geen echte stadshaas te zijn. Het zou hem anders niet zijn overkomen, dat hij door een auto werd geraakt. De dak hazen in onze stad weten immers ook opperbest lioe ze de gevaren van het verkeer moeten ontwijken. Maar deze argeloze plattelander werd het slachtoffer van zijn oner varenheid. Invaller is benieuwd hoe het hem. (of misschien 'haar') ver der zal vergaan. Wellicht wordt er hazepeper bereid van de gewonde, die nu in het asiel vertoeft. Het zou Invaller echter spijten, als het beest- Je zo aan zijn eind moest komen. INVALLER Met 'Morgenrood' van A. Boere heeft de Schledamse toneelvereni ging Het Voetlicht zaterdagavond in het Volksgebouw aan de Tuinlaan het seizoen geopend. Het bleek een goed gekozen stuk te zijnr dat ver dienstelijk is opgevoerd. Hier endaar valt er uiteraard wel wat te ver beteren, maar de leden van Het Voetlicht gaven blijk ernstig te stre ven naar goed amateurtoneel. Het stuk speelt zich af in een boerenfamilie en behandelt de moei lijkheden tussen de gezinsleden on derling. Jan Kars gaf een goede ver tolking van de rol van de oude vader Tersteger. Aan de wijze, waarop Rinus Polderdijk en Truus Tettero- BogeM de figuren van resp. dc zoon van Tersteger en diens vrouw uit beeldden, kleefden helaas nogal wat foutjes. Niettemin kwamen zij van tijd tot tijd tot verdienstelijk spel. De overige spelers, onder wie re gisseur Poter Burg, die als Gijsbert Gries af en toe voor komische ogen blikken zorgde, gaven aanvaardbaar spel te zien. Na afloop was er bal met muziek van jack Holzker. krjjgt uitstel. Er blijven dus 55.000 man over. Hiervan heeft de marine de eerste keus van 5000 man, ver volgens krijgt de luchtmacht 5,000 man en de rest gaat naar de land macht, dat zijn er dus 45.000. Deelt men 67.000 (plaatsen) door 45.000 (beschikbare dienstplichtigen) dan is de uitkomst anderhalf. Dat wil zeggen dat de diensttijd ander half jaar moet zijn. Een kortere diensttijd zou moge lijk worden als onze NAVO-bijdrage verminderd werd. Maar dat wil Ne- derland niet. De beste oplossing zou zijn het I opbouwen van een beroepsleger, j maar door tal van oorzaken is de I animo om beroepssoldaat te worden uitermate gering in Nederland. Om tot een verkorting met twee maanden te komen, zou men 7.000 vrijwilligers aan moeten werven. En dat lukt niet. De heer Wierda zag echter nog een andere mogelijkheid om die twee maanden van dc achttien af te knabbelenafslanking van de orga nisatie van het leger. Bepaalde territoriale diensten en reserves zouden moeten worden op geheven, waardoor meer personeel vrij zou komen voor de parate on derdelen. Morgen gaan de eerste dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea, deel de de heer Wierda mee. Dat is zes maanden nadat de wetswijziging, die de uitzending van dienstplichtigen mogelijk maakt, tot stand is geko men. Toen verklaarde de minister, dat er zoveel haast bü die uitzending was. dat de volksvertegenwoordiging niet drie weken tevoren ervan op de hoogte zou kunnen worden gesteld. De heer Wierda gaf een overzicht van de ontwikkeling die Nieuw Gui nea na 1949 heeft doorgemaakt. Hij stelde vast. dat de Nederlanders die er wonen, beschermd moeten wor den. De troepen die er zijn, zijn echter voldoende. Hij wees erop, dat Nieuw Guinea geen militair maar een politiek vraagstuk is. Elke beweging die Ne derland daar maakt, vindt weer- Ten slotte gaf de heer Wierda zijn visie op de Bescherming Bevolking. Zeker verdient de BB onze steun, meende hij. Maar hij verwachtte niet, dat de BB anders dan bij een conventioneel of lokaal conflict zou kunnen optreden. Voorbereiding op een oorlog met kernwapens heeft weinig zin, vond de heer Wierda. die het betwijfelde, dat een dergelijke oorlog ooit zou uitbreken. Bij de leiding van de BB en dat kan men haar niet kwalijk nemen hinkt men op twee gedachten: moet de BB zich voorbereiden op een con ventioneel of op een nucleair con flict. Men komt niet klaar met dit grote probleem en verdiept zich dan maar in bijzaken als de groetplicht. Als persoonlijke mening gaf de heer Wierda dat het BB-apparaat ingekrompen zou moeten worden tot een kernorganisatie. Op het traject Gustoweg te Schie dam is zondag door de wielervereni ging Schiedam een clubontmoeting georganiseerd. Hieraan namen deel Apollo, Rotterdam. Pedaalridders en Schiedam. De uitslagen zijn: A-klasse 63 km. Tijd 1.30.31: 1 J. Stolk PR; 2 H. Hoek PR; 3 J. v. Geest S; 4 F. Rorijs n.; 5 J. Nrieman A: 6 H. Brinkman PR; 7 F. Hoppe PR: 8 J. Geelhoed A; 9 W. Dop A: 10 H. Schoute PR. B-klasse 54 km Tijd 1.25.05. 1 G. Boer A; 2 G. v. Dorp PR; 3 J. ter Schegget. PR;-4 J. Plank PR; 5 P v. Marion PR; 6 D. Blom PR; TA. v. d. Wal PR; 8 J, Kranenburg R; 9 G. Siriacci PR; 10 P. Mosterd S. Junioren 27 km. Tijd 47.56: 1 E. Dolman A; 2 H. Vogelaar A; 2 C. Smit PR; 4 J. v. Riemsdijk S; 5 D. Valk S; 6 G Minneboo PR: 7 P. Peijnenburg A; S R. v. Klaveren PR; 9.W. Dolman A; 10 W. Lepolder S. B-junioren 21 li km. Tijd 40 min. 1 J. v. Dcursen R; 2 A. Vogelaar A; 3 M. Grootenboer PR; 4 \V. Jerc- miassen A; 5 J. Hersbach S. Na geruime tijd wist met. F. de Raay de achterstand tot 12 te ver kleinen. maar Turnlust had het ant woord klaar en binnen enkele minu ten had het een 1—3-voorsprong. Mej. B. Zonneveld wist de bal voor de tweede maal achter de Turnlust- kecpster te plaatsen, 23. Turnlust kwam weer terug en scoorde 24, maar mej. B. Zonneveld wist voor de rust nog een doelpunt te scoren, zo dat de rust met 34 inging. Na de pauze hadden de dames van WF het beste van het spel, hetgeen twee doelpunten opleverde van mevr. Boer-Keizer en mej. F. de Raaij. zodat de Schiedamse dames een 54-voorsprong hadden genomen. WF bleef aanvallen, maar door het harde verdedigen van de Haagse da mes bleef verder succes 'uit. Turn lust wist zich even los te werken en scoorde een paar minuten voor tijd de gelijkmaker, 55. De heren van WF hebben een 118-overwinning behaald op VO- DO en door dit resultaat hebben zij zich bij koploper Snelwiek ge voegd. VODO startte overdonderend en voor men het wist, hadden de Hage naars een 0—1-voorsprong genomen. WF herstelde zich echter spoedig en de Hagenaars werden in de verde diging gedrongen. Na 18 minuten scoorde H. v. d. Lugt de gelijkmaker. 11. VODO kwam terug en wist direct daarna de stand op 12 te brengen. H. v. d. Lugt wist echter spoedig weer gelijk te maken maar VODO had het ant woord direct klaar, 23, waarna H. Overheul met een pracht schot de Schiedammers weer naast de Hage naars bracht. De laatste minuten voor de rust 26 SEPTEMBER Engels pond 10,58110,598 Amerik. dollar 3,76»3,771 Franse frank 76,92'76,97è Belgische frank 7.554- 7.56 Zwitserse frank 87,5587,60 Zweedse kroon 73,02473,074 Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 90.39—90.44 54,764—54.814 52,89—52,04 3,8643.868 60,714—60,764 1A5714,58 79 DINSDAG Bioscopen: METROPOLS: De genadeloze wreker. 2, 7 en 9.15 uur (14 jr.) PASSAGE: Never so few. 2 en 8.15 uur (14 jr.) Ten toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Groninger grafiek en werken van Krsio Hegedusie, 10—17 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Expositie bouwbedrijf, 8—12 en 14—16 uur. Diversen: IRENE: propagandavergadcrlng De Combinatie, 8 uur. OPSTANDINGSKERK. Herv. Vrou wendienst. 8 uur. WOENSDAG Bioscopen: METROPOLE: De genadeloze wreker. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr.) PASSAGE: Never so few, 2 en 8.15 uur (14 Jr.) Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Gronlnaei grafiek en werken van Krsto Hegedusie, 10-17 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Expositie bouwbedrijf. 912 uur. Diversen MAISON WESTHUIS: Ned. Ver.; van Hulsvrouwen. 8 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Alg. Foto kring Schiedam, 8 uur. JEUGDHAVENNajaarsledenvergade ring HBSS, 8 uur. WIJKCENTRUM: Clubhuls St. Joris Doele, afscheid van de heer K. Schotten. 8 uur. IRBNE: Personeeisver. Gusto, lezing S. de Waard. 8 uur. Een van de vele fraaie kunstvoor werpen, die d Finse kunstenaar Ta pio Wirkkala exposeert in het mu seum Het Prinsenhof te Delft. De werken zijn met veel goede smaak en inzicht opgesteld. Er is vooral niet te veel; elk ding kan de vereiste aandacht krijgen. Er staan b(jv. twee drinkglazen van overtui gende vorm naast elkaar. Glazen die het doen. Van die glazen zullen er vele duizenden zijn gemaakt. Die overweging wordt door het plaatsen van slechts twee glazen echter te ruggedrongen. De suggestie, dat de beschouwer met precieuze dingen te doen heelt is hierbewust tot een kwaliteit van het exposeren geworden. Het merk waardige nu is, dat juist in de pro dukten van de industrial design het precieuze overwonnen wil wezen, ter wijl het hier in de produkten van Taplo als een kenmerk aan de orde treedt. Aart al de gebruiksvoorwerpen van deze even scherpzinnige als gevoelige kunstenaar, in wik materiaal of tot welk doel ze ook zijn vervaardigd, ligt eenzelfde streven ten grondslag. Tapio tracht zo diep mogelijk door te dringen tot de kern van de prak- tisclte doelstelling. Pronk en versie ring zijn afwezig of blijven, zo ze al zijn toegepast, volledig onderge schikt. Het ding ontleent zijn waarde aan de doeltreffendheid van de. vorm met betrekking tot het gebruikte materiaal en de mechanische toepas sing daarvan. Die vorm is gericht op dc imaginaire eenheidsmens. Het is min of meer symbolisch dat het 'Tapio-bestek' (tafelzilver) op de Ex po te Brussel werd uitgekozen voor het huis in het jaar 2000. Bü het ontwerpen van de gebruiks voorwerpen is de fantasie dus niet uitgeschakeld doch wel overwogen aan banden' gelegd. Het resultaat is, dat ook de fantasie van de gebruiker met betrekking tot het ding slechts een beperkte speelruimte krijgt. Er zijn in de loop der eeuwen glazen, koffiekannen en messen gemaakt, die ons nu nog in vervoering bren gen door een fantasierijke geladen heid, die Tapio heeft afgewezen. Wat echter geenszins wil zeggen.dat zijn uitgangspunt onverantwoord zou zijn. Het ligt in de lijn der ont wikkeling, dat de industrial design op de duur van beslissende betekenis zal zijn voor. het ontstaan van het zoveel i mogelijk verantwoorde ge bruiksvoorwerp op leder gebied. Tapio Wirkkala heeft ons in die overtuiging gesterkt. De doelmati ge' vorm van zijn glaswerk is zuiver en expressief, terwijl de gezonde toepassing van het materiaal tot een waarde wordt op zich zelf. Bij zonder en fraai is het sierglas, waarbij de kunstenaar soms een intelligent gebruik maakt van de holteplastiek der moderne beeld houwers. Een winst is ook, dat hij zich nergens laat verleiden cot het sch. -pen van vormen, die vijandig zijn aan de natuurlijke eisen van het ding en het gebruik van het materiaal. Tot zijn meest treffende scheppin gen moeten zijn lampen gerekend worden, eenvoudig als de lamp in net roefje van een schip' en steu nend op een harmonisch samengaan van vorm en materialen. De voor werpen van hout, die als plastieken zijn opgesteld, maken een ietwat ge maniëreerde indruk. Hier heeft de kunstenaar de principes van de in dustrial design volledig losgelaten en vaart hij, zij het ook met grote tech nische vakkundigheid, te duidelijk in het zog van kunstenaars als Gabo. PIET BEGEER ROTTERDAM, 26 september Aanvoer 2147 dieren: 1205 koeien en 942 varkens. De prijzen waren; Vette koeien. Ie kw. 3,00—3.30, 2e kW. 2,65—3,00; 3e kw. 2,552.65: Varkens: ie kw 1.70, 2e kw. 1,68, 3e kw. 1.65. Overzicht. Vette koeien: aanvoer, ruimer: handel: kalm; prijzen: 1" kw. onveranderd, 2e en 3e kw. iets lager in prijs, prima's boven note ring. Varkfis (levend gewicht): aan voer: grotei; handel: zeer kalm: prij zen: lager, prima vleesvarkens bo ven notering, slachtzeugen van 1,45 tot 1,48 pér kg. In het sportcentrum van Reinier Hulsker te Schiedam is zondag het nationaal judotoernooi voor gele ban den gehouden. In de drie gewichts- kiassen traden zowel junioren als se nioren aan. Bijna alle partijen zijn beslist met volle punten. De scheids rechters behoefden weinig moeilijke beslissingen te nemen. De meest succesvolle club Iswel Dordrecht geweest. -Met slechts 4 man verschenen, wisten er niet minder'dan 3 een beker mee naar huis te riemen. Ook Sportschool Bonte uit Delft wist 2 oekers te bemachtigen, waarmee dan de „bult" verdeeld was. Pech had wel de Schiedammer Ket ting. Nadat hij in het lichtgewicht bij de senioren zich via 4 overwinningen met volle punten in de finale had we ten te plaatsen en bij de middenge wichten ook al via 4 overwinningen (2 met volle punten, 1 met een half punt en 1 op beslissing) verloor hij deze finales op beslissing. Een verlenging was voor hem mo gelijk wel verdiend, vooral omdat één der hulpscheidsrechters „onbeslist" gaf. De uitslagen van de finale-par- tyen luiden: Junioren, lichtgewicht: J. de Wit verliest van Zuidervaart (beide van Sportschool Bonte, Delft (op beslis sing scheidsrechters. Junioren mid dengewicht: Hagens (Dordrecht) wint met 7e heupworp van Sleifer (Judoclub „Vanderhost", Utrecht). Senioren lichtgewicht: Verk (Dor drecht) wint op scheidsrechterlijke beslissing van Ketting (SCS). Senioren middengewicht: v. d. Burg (Sportschool Bonte, Delft) wint op scheidsrechterlijke beslissing van Ketting (SCS). Senioren zwaargewicht: St.-Nico- laas (Dordrecht) verslaat Verstein (Sportschool Bonte, Delft) met houd greep. leverden nog in totaal 5 doelpunten op nl. 3 voor Wilton door H. v. d. Lugt 2 maal en J. Zonneveld en twee voor VODO, zodat de rust met een 65-voorsprong voor WF inging. Direct na rust ging WF flink van start en had binnen vijf minuten een 95-voorsprong door doelpunten van J. Foncke en C. Boer. Toen liet men de touwtjes wat vieren waarvan VODO gebruik maakte om de achter stand tot 9—8 te verkleinen. Daarna was WF weer aan het woord en door twee doelpunten van C. Boer werd de eindstand op 118 gebracht. Heren II kwam weer met 10 man in het veld en moest met 117 in Snelwiek II zyn meerdere erkennen. Dames II verloor slechts met 21 te Dordrecht van het sterke Victory. Dames junioren kwamen niet bin nen de lijnen omdat de scheidsrech ter het had laten afweten. Van de aspiranten, die zaterdag speelden tegen DWS wist het 1ste team gelijk te spelen 22. terwijl het 2de team met een 1—0-nederiaag genoegen moest nemen. „Mama's kleine jongen" heeft za terdagavond een vol Musis Sacrum laten daveren van plezier. Dit blij spel van. de Amerikaan Charles Geor ge werd met veel vaart en enthou siasme gebracht door de Schiedamse Arbeiders Toneelvereniging „Tot steun in de strijd". In drie bedrijven worden allerlei misverstanden op een zonnige voor jaarsmiddag weer netjes opgelost. Een trouwlustige weduwe weet een even trouwlustige weduwnaar te strikken. Beiden denken een rijke partner aan de haak te slaan. Ter wijl ze in de loop van het stuk nog "ze ook (Van een onzer verslaggevers) l)c directeur van dc gemeentelijke wonlngdicnst Schiedam, mr. dr. ir. 5L M. van Praag, zal op 1 oktober veer tig jaar in gemeentedienst zijn. In verband daarmee za! op dins dag 4 oktober ten stadhuize een hui- digingsbijeenkomst worden gehouden in tegenwoordigheid van burgemees ter en wethouders, de raadscommis sie voor de woningdienst, de hoofden van dienst en het personeel van de gemeentelijke woningdienst. Daarna zal tussen vijf en zes uur (eveneens in het stadhuis) een re ceptie worden gehouden voor raads leden en andere belangstellenden. De werkgroep Hellnium van de Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland organiseert vrijdagavond een. lezing met licht beelden in zaal 2 van de Rehoboth- kerk aan de Biïlltonlaan te Vlaardingen. De heer F. E. Farwerck zal spreken over „De Extersteine, een prehistorisch heiligdom". De lezing begint om acht uur. De' Exstersteine, die na de kerste ning van de Saksen een christelijke kapel herbergden, waren voordien een Germaans eri daarvóór een keltisch heiligdom. Dit is lang bestreden, maar de overstelpende hoeveelheid aanwij zingen, waaronder ook de duidelijke sporen van prehistorische steenbou- werstechniek, leveren hiervoor wel het bewijs., Verder zullen In dit seizoen nog de volgende lezingen worden gehouden: In november te zamen met werk groep De Nieuwe Maas uit Rotter dam: G. von Schlabow „Textiel in de prehistorie"; 15 december W. L. Essed: ,-De Etruriërs aan deze en aan gene zijde van het léven". 6 februari A. Bruyn: „Techniek in de prehistorie" (vuursteen en cera miek) '24 maart H. Apon: „Leven en kunst in de ijstijd", erg arm zijn. worden ze ook weer 16 april G. J. Verwers: „Een Neder- door een toeval rijk. Maar om zich lands archeoloog in Boven-Egypte". aan eikaar jong voor te doen, laten ze hun kinderen van bijna twintig jaar in babykleertjes rondlopen. Leeftijd laat zich echter niet ver loochenen. Alles komt uit, ook de liefde van de kleine jongen en de kleine meid,- In negen weken heeft regisseur D. D. Goedhart een serie repetities ge organiseerd die tot een leuke, vlotte uitvoering hebben geleid. Tot slot van deze avond werd er nog even gedanst op de muziek van „The Melodia's" onder leiding van Harry Zelm, ROTTERDAM, 26 sept. Aan de visafslag werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aan gevoerd, De prijzen waren: schil middel 4451, klein 2832, schelvis groot 4951, middel 5862, klem 2529, kabeljauw middel 38—48, klein 2528, makreel 1820, zee hanen klein 2630, wijting 2529, heek 3038, verse haring 25—27, alles per kist. Henk van Oosten heeft zaterdag voor de vierde achtereenvolgen de maal het judokampioenschap van Vlaardingen veroverd. Dit gebeurde tijdens de judokampioenschappen, die in zaal Harmonie werden gehouden. (Van onze sportredactie) Voor de derde maal hebben zowel Demos als Schiedamse Boys in de afdeling Rotterdam-zondag overwinningen geboekt. Het slachtoffer van Demos was deze maal Belvédère, dat met 43 aan de zegekar werd gebonden. Toch heeft het er in deze wedstrijd niet naar uitgezien dat het nog een overwin ning zou worden. Binnen 20 minuten was Belvédère er namelijk in geslaagd drie doel punten te scoren. Deze voorsprong hceit echter, totaal geen indruk ge maakt op de rood-zwarten en nog voor de rust maakten zjj hun te- Sociëteit Nieuwland heeft haar be loften waar gemaakt. Met een zeer geslaagde dansavond is zij haar loop baan als jeugdsoos begonnen. Dat iedereen zijn uiterste best deed voor deze gelegenheid bewijst wel het feit dat het Birdland Quartet met een zieke clarinettist optrad. De dok ter had hem verboden op te treden, maar hjj wilde deze avond niet mis sen. En zo is hy in een dikke deken gewikkeld in een taxi naar het Wijk centrum gebracht, waar hij ondanks zijn bronchitis nog een leuk nummer tje wist te blazen. De Laxv River Jazzband had zoals altijd weer veel succes, en deze eerste Nieuwland doet velen dan ook weer uitkijken naar de volgende op vijftien oktober. genstander duidelijk, dat de overwin ning nog lang niet binnen was. Dit tegenpunt werd gescoord door H v. d. Wal uit een strafschop. Na de hervatting greep rechtshalf Groenhorst op tijd in toen een der achterspelers de bal zeer gevaarlijk op zijn doelman terugspeelde. Met een fel schot kondigde hij het twee de doelpunt voor Demos aan. 23. De gelijkmaker kwam van de voet van v. d. Wal. die op de juiste ma nier profiteerde van een trefbal van zijn rechtsbuiten. De eer oir. het winnende doel punt te scoren kwam toe aan Fa- landt, die op aangeven van C. Tet- tero, de Rotterdamse doelman kans loos maakte. CrooswijkSchiedamse Boys (2 7). De stevige overwinning die de Boys behaald hebben, loog er niet om en gaf het krachtsverschil tussen de beide ploegen duideljjk aan. Voor rust was de stand reeds tot 4—1 op gevoerd: het tegenpunt was te wijten aan de overmoedigheid van de Schie damse verdediging. Gescoord werd door Bonte (2 x). Jongeneel en Spreye. De tweede helft was eveneens voor onze stadgenoten, hetgeen nog drie treffers tot gevolg had. gescoord door Bonte en Jongenee! i2x). hier mee dus beiden de hattrick verrich tend, 27.- De eindstrüd ging tussen Theo Kool en Van Oosten. In de eerste ronde behaalden beiden 20 punten. Een eerste armworp links was voor de scheidsrechter aanleiding Van Oosten als winnaar en daarmee als kampioen van Vlaardingen aan te wijzen. Johan Jongeneel werd voor de tweede achtereenvolgende maal kam pioen middengewicht. Hij won van Goof Handstede. Chris de Korte en Wim van Klink. Jan van Unen is kampioen licht gewicht geworden. Hij dolf het on derspit tegen Johan Wildt, maar herstelde zich tegen J. Valk en Aad de Koning. Bij de jóngens van 15. 16 en 17 jaar behaalde Albert Both het kam pioenschap na een spannende partij tegen Huib Wijntje. Bü de jongens van 13 en 14 jaar veroverde Tino Hoogendijk de titel. Tweede werd Ton Willemsteijn. Piet de Kok won alle drie partüen Het programa dat Gusto's Muziek vereniging onder leiding van dir. B. Boerman, op woensdagavond om acht uur in de Plantage zal uitvoe ren, luidt als volgt: 1 Defileermars (met drumband). W. F. Sprlnk; 2 Symphonic in één beweging. L. E. Jadin; 3 J. A. Hasse Suite. A. den Arend: 4 Versmade Liefde (wais). Paul Lincke; 5 Manoevre-Mars (met drumband), P. A. Stenz; 6 Imperial Echoes (met drumband), A. Safroni. bij de jongens tot en met 12 jaar en werd aldus kampioen. Scheidsrechter was de heer Rat ten uit Rotterdam, bijgestaan door de heer D. y. d. Lee uit Maassluis. De leiding van de middag berustte bü de heer j. van Gorsel. Dr. G. A. Verstege, voorzitter van de judoclub Vlaardingen, reikte de prijzen uit. SCHIEDAM Geboren: Johanna C G, d.v. T Hemminga en A van der Heyden; Gerrit L, z.v. A van Beek. en M Bogerd; Alexandra W S M, d.v A H M Osterholt en L M P van den Berg; Hendrik, z.v. H J van Dam en G M C Biesheuvel: Maria A J, d.v. H G Eibers en A C Soek; Catharina M. d.v. J J A van Winden en W c Ph van Mil; Rudv, z.v. J van Schyn- del en A Heus; Susanna A, d.v. J Th de Raaij en E Volk; Gerrit, z.v. M Verwaal en G Sterrenberg; Lamber- tus L. z.v. L L in 't Hout tnMJC Tomasini. Overleden: F van Zomeren, 70 j, wed. van W B Scholten; C Kleinhe- renbrink, 56 j. echtg. van W Roden- buig; C J Bels. 79 j. wed. van J J M Wolskij. Uitslagen van de Blauwe Doffer: Sebrechts 1-8-18; W, v. d. Hoeven Balvers 3-6-9; Wenteler 4-5-10-14- 19; Ilmer 7; Neef 11-15-17; B. v. Goeh 12-16-20; Vrandeant 13; Simons dipl. De eerste duif arriveerde te 12.43.12 uur en de laatste te 13.07.25 uur. MAASSLUIS Voor de 50 galerij woningen aan de Reviuslaan is door het ministerie van volkshuisvesting de definitieve huurprijs vastgesteld- Om een sluitende ^exploitatie te ver krijgen moet de huurprys met 5 cent per week worden verhoogd. De extra-vergoeding voor de ge meenschappelijke tuinen, het schoon houden van de trappehuizen, de radio- en televisieantenne enz., zal gebracht worden van 0,90 op ƒ0,85 per week, zodat de huurder een zelf de bedrag voor de woning blijft be talen. VLAARDINGEN, 27 sept. "Vangst- berichten van hedenmorgen: VI 16 weinig. VI 56 1 kt. VI 70 40 kt, gisteren 20 last; VI 78 85 kt. nog 70 netten, VI 79 3 kt, VI 89 55 kt. VI 97 weinig, VI 114 50 kt. VI 132 140 kt. Vi 172 100 kt nog 50 netten. VI 197 25 kt, VI 190 weinig, VI 216 25 kt. Marktprijs: volle haring 49—50.20, maatjes en voile 29.50—36, eileharing 29.60, steurharing 37.60. MEERKERK Arie' .Wink had zondagmiddag het genoegen een snoek te vangen van 105 cm, met het enormegewicht van 22 pond. De snoek werd gevangen met een stukje aardappel als aas. Advertentie IjM. Merkredon. !_a 28 an de septembro Klubvespero. Klo estaa via opinio pri tio? Ce kino v. Gink. Ploegstraat 19 Venu en Esperantujon. BEURS VOOR MODE I EN HUISHOUDING AHOY* GEBOUW t/m 12 Ocl.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1