A. A. Smits voert halve -relations voor de fiscus eeuw public Verbouwing Bervoets is thans voltooid Novib-comité vraagt vijftig jongelui Enorme drukte bij ijkes huwelijk Reese toont nieuwste collectie hoeden Gouden ambtenaar onderscheiden Zwarte Paard speelt tegen Th. J. Ravestijn Ledental ANMB weer gegroeid ANBB huldigt jubilarissen Jongen breekt pols bij spel Arnold v. Mill zingt niet in The Messiah Bal konmoord'9 13 oktober voor Hof pal CHOCOLADE HAGEL 25 <t. GOEDKOPER OSSESTAARTSOEP voor 50 cent CHOCOLADE PASTA voor 75 cent Altijd een kassabon voor 10°/o korting. HET VRIJE VOLK WOENSDAG 28 SEPTEMBER I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Een beminnelijk mens, die, ofschoon talloze Vlaardingers hem goed kennen, doorgaans slechts schoorvoetend benaderd wordt, is dinsdagmiddag gehuldigd. Het is de heer A.A.Smits (64), kassier bij 's rijks belastingen te Vlaardingen en als zo danig de man die de belastinggelden van de inwoners van Vlaardingen in ontvangst neemt. Hij vierde dinsdag zijn gouden jubileum bij de belastingdienst. Kivinkslagen Grote trouw Het pand van NV Kledingmagazijnen v/"h Gebr. Bervoets aan het Broersvest hoek Herenpad te Schiedam heeft in de afgelopen maanden een ingrijpende verbouwing ondergaan, die vandaag is voltooid. Vanaf 3 uur 's middags stelt Bervoets het pand voor het publiek ter bezichtiging open. chiedammers onder elkaar f Het NOVIB-comité in Schiedam vraagt vijftig jongelui om een dag of een middag aan de siag te gaan voor de hongerende mensheid. In de periode van 24 tot en met 29 oktober wil het NOVIB-comitè een beroep doen om een bijdrage te geven voor de grote anti-hongeractie, die over de gehele wereld wordt ge organiseerd door de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Burgerlijke Stand In De Kroon aan de Koemarkt te Schiedam heeft dameshoeden- magazijn M. Reese dinsdagochtend een aantrekkelijke collectie na jaarsmodellen getoond. Op een enkele uitzondering na waren het goed draagbare hoeden, die door hun hoge vorm vooral de minder slanke dames zullen flatteren. Judoka's klimmen op de ranglijst K.v.K. organiseert zitdag Zwitserland AF l''-vrouwen openen- hel nieuwe seizoen De Vrouwenbond NVV te Schie dam belegt donderdag ie openings- avond van het seizoen in het Volics- I gebouw, Tuinlaan 50. De avond be- gint om 8 uur. Ivlaverjascompe titie deGruvhr Bij f. 4,- De Gruyier-artikelen E2£u2ZE223f Ossestaartsoep o Een zakje Een po! Bij dit zeldzame jubileum is de heer Smits onderscheiden met de ere medaille in zilver behorende b(j de orde van Oranje-Nassau. Van deze halve eeuw heeft hij 35 jaar het kassierschap vervuld op een wyze, die boven alle lof verheven is, aldus de heer B. J. Gorter, waarnemend hoofd van de in spectie, die hem de onderscheiding op de rever speldde. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in de hal van het kantoor. De kassier kan de verhouding tus sen publiek en fiscus bepalen, zei de heer Gorter, en daarmee de verhou ding publiek-overheid. De heer Smits heeft ervoor gezorgd, dat die ver houding uitstekend was. Behulpzaam en opgewekt stond hij het publiek te woord, zodat de begrijpelijke imierl\!ke tegenstand tegen het afdragen van belasting gelden werd overwonnen en de mensen met een glimlach het be lastingkantoor verlieten. Ontvanger J. Wouters schetste de loopbaan van de heer Smits, die in Den Briel is geboren en daar als dertienjarige jongen bij de ontvan ger in dienst trad. Zijn functie: par ticulier klerk zonder bezoldiging. Dat was op 27 september 1910 en op 12 juli 1915 werd hü eindelijk be zoldigd. In 1919 volgde zijn bevorde ring tot rijksklerk derde klas. Op 1 december 1925 werd de heer Smits overgeplaatst naar Vlaardin gen. Daar werd hij ad.iunct-commies en al spoedig kassier. En op 1 okto ber 1940 volgde zijn benoeming tot commies-titulair. Dat zijn geen schokkende feilen, aldus de heer Wouterse en op het eerste gezicht zou men zeggen, deze man ls een echte uitgedroogde amb tenaar. Maar het I(jkt er niet op. Steeds gaat hij met plezier naar kantoor en als kassier is hij een soort public-relationsman: Hoe somber het gezicht ook is, dat voor zijn loket verschijnt, hij weet het op te klaren. De ene kwinkslag volgt op de andere. Daardoor hebt u een goede naam in Vlaardingen verworven, ver volgde de heer Wouters. U neemt veel van de mensen, maar u geeft hun ook iets. Ook roemde de ontvanger de accu ratesse van de jubilaris en diens vele bijdragen tot de goede sfeer op het kantoor. Hij overhandigde hem ten slotte een geschenk onder couvert en een hoeveelheid sigaren, waarvan de heer Smits een groot liefhebber is. Chef de bureau D. J. Over de Lin den noemde de heer Smits „onze vriend". Hij wees erop dat collega's, die inmiddels naar standplaatsen el- ders in het land waren verhuisd, voor deze huldiging weer naar Vlaardin gen waren gekomen. Tot uit Kerk- rade toe. Nogmaals voerde de heer Gorter het woord, nu namens het personeel van de Inspectie. Hij betuigde zijn respect voor de grote trouw die de heer Smits In een halve eeuw in dienst van het rijk heeft getoond. Namens de douane voerde de heer J. K. de Vree het woord en sectie chef Dorreman en een collega, brachten de berijmde gelukwens over van de douane-ambtenaren van de sectie Vondelingenplaat. Ten slotte sprak de heer v. d. Broek uit Arnhem namens een aantal col lega's van elders. „Ik heb een mill paal met grote cijfers bereikt,' jubilaris in zijn dankwoord. Woensdag heeft Het Zwarte Paard het schaakseizoen 1960'61 geopend met een simultaanwedstrijd door de bekende Rotterdamse schaker Th. J, Ravestijn. Er waren deze avond 19 schakers als tegenstander. De einduitslag werd 17—2 In het voordeel van de hc-er Ravestijn. Een schitterend re sultaat. Totaal 16 overwinningen. 2 remises en slechts 1 nederlaag. De uitslagen luidden: Th. J. Rave stijnH v d Kraan, K Wester, F Steijnen. H Mak, A v d Wilt, J v d Schalk, D Smit. N Bijioo, J Moerer, C v Meerendonk, C W Zom, J Zwart, P v d Kraan, C Groeneweg, A v d Bommel, en J Groeneweg 19. Th J RavestijnJ Wltlox, H M Offer man Vili. Th J RavestijnP v d Waal 01, Woensdag beginnen de huishoude lijke wedstrijden voor de wintercom petitie. Begin oktober wordt er weer met twee tientallen in de NRSB- compecitie gestart, nl. het le tiental in de tweede klasse en het 2e tiental in de derde klasse. De clubavond is elke woensdag om acht uur in het wijklokaal van de zei de Ned. herv. kerk in de Nieuwe Maas straat te Schiedam. Zo is de gouden oelastingamb- tenaar A. A. Smits: altijd bereid tot hel lanceren van. een kwink slag achter het loket in het Vlaardingse belastingkantoor. Dinsdagmiddag is hij gehuldigd- tijdens een bijeenkomst in de hal van het kantoor. Hij ontving daarbij de eremedaille in zilver behorende bij de orde van Oranje- Nassau. V Evenals in voorgaande jaren wordt er in Schiedam (en in alle andere gemeenten van Nederland) een re- cldsseringsdag georganiseerd. Deze dag wordt georganiseerd door de sa menwerkende reclasserlngsvereni- gingen. Het Schiedamse comité van uit voering doet een beroep op onze of fervaardigheid om het reclasserings- werk eens flink te steunen op fi nancieel terrein. Dit kan gebeuren door in te te kenen op de lijsten die door het co mité zullen worden aangeboden, door het deponeren van een gift in ue collectebussen die ons zaterdag zul len worden voorgehouden, of door een bedrag te storten op gironummer 174091 ten name van de heer H. W. Metaal, penningmeester van het co mité, Joh. de Witsingel 215 te Schie dam. Het comité kan ook nog een aan tal collectanten en collectrices ge bruiken voor zaterdag. Wie de re classering op deze w(jze wi! helpen kan vrijdagavond van 7—9 uur en zaterdag van acht uur 's morgens een collectebus afhalen in het ge bouw Chr. Soc. Belangen, Lange Ha ven 73. INVALLER. Door een conflict tussen haven arbeiders en een stuwadoörsflrma kunnen ruim 50 schepen, die in de haven van Montreal liggen, niet ge laden of gelost worden. Het conflict brak vrijdag uit, toen de 3000 haven arbeiders bepaalde eisen van de fir ma afwezen Men zal dan kennis kunnen ne men van de veranderingen, welke zowel aan de buitenzijde als in het interieur zijn tot stand gebracht. Wat het exterieur betreft, is onder leiding van architect A. J. M. Buys de gevel van een 2 m brede luifel voorzien over de gehele breedte van het pand. Het etalage-complex is verruimd doordat de entree naar achteren is verlegd, terwijl de afgeschuinde hoek bij het Herenpad recht is gemaakt. De bronzen pui is vervangen door een van geanodiseerd aluminium, waarvan ook de luifelrand is voor-' zien. De portiekvloer is iutgeveord in Finse flag-stones, welk materiaal eveneens is toegepast in de daarop aansluitende vitrine, die speciaal is ingericht voor twen- en teenager artikelen. Ook het interieur, dat b»J deze gelegenheid een verruiming onder ging ten behoeve van de verkoop, werd naar de adviezen van de heer Jan van Bommel geheel gemoderni seerd. Ten behoeve van het winkelend publek werden een aantal z.g, gon dola's opgesteld, waar men vrijelijk de aangeboden mode-artikelen kan bekijken. De confectie voor dames, heren en kinderen wordt op meer overzichte lijke wijze dan voorheen aan rek ken in verlichte wandkasten naar voren gebracht. De damesconfectie-afdeling staat in open verbinding met de winkel, heeft anderzijds een eigen intimi teit behouden. Men heeft de toetreding van dag licht via grote lichtkokers gehand haafd en daarnaast een uiterst efficiënte TL-verlichting aange bracht. De verbouwing werd uitgevoerd door de firma M, P, Kloppers Zn. Schiedam. B(j zware heiwerkzaamheden voor het stadhuis op de Markt te Vlaardingen, maakte een vracht wagen van het Rotterdamse hei- bedrijf C. Nederveen dinsdagmid dag een (niet al te hoog) hoog standje. De bok op de wagen trok nogal stevig en bijgevolg verhief de zware wagen zich statig op de achterwielen. Personeel van het heibedrijf spoedde zich ijlings naar de bumper van de speelse kolos om voor enig tegenwicht te zorgen. (Van een onzer verslaggevers! Het ledental van de ANMB, afde ling Schiedam is in september weer gegroeid. De nettowinst bedroeg ze ventien leden, waardoor het ledental op 2682 kwam. De afdeling Schiedam van de Al gemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond zal tijdens een bijeenkomst, die zaterdagavond in het Voiksgebouw. Tulnlaan 50, wordt gehouden, een aantal leden huldigen, dat 25 of veertig jaar lid is van de ANBB. De ze avond begint om acht uur. Na deze huldiging wordt er een ca baretprogramma" gébracht onder lei ding van Bernard Barends. De mu zikale omlijsting is van Jan Staats. SCHIEDAM Geboren; Lode- ,wijk W. z. v. L. W. Snelders en J. C. 'van der Helm: Hendricus G. A. J. z. v. M. Löke en J. A. M. van Krug- ten; Fredericus J. C. z. v. J. W. C. van Henten en J, E M Oomen; Hugo J. P. z. v. A. P. van Son en M. J. J den Boogert Overleden: H Ruseier, 81 jaar. WOENSDAG Bioscopen: METROPOLË: De genadeloze wreker, 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr.) PASSAGE: Never so few, 2 en 8.15 uur (14 Jr.) Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Gronings» grafiek en «erken van Knco Hegedusic, 10-17 uur. Diversen: MAISON WESTHUIS: Dia-avond Ned. Ver, van Huisvrouwen, 8 uur. CHK. SOL'. BELANGEN: Alg. Foto kring Schiedam, 8 uur. JEUGDHAVEN: ledenvergadering HBSS. 8 uur. WIJKCENTRUM: afscheid hoofdlei der K. Scholten ar. van clubhuis Sint Joris Doele, 8 uur. IRb.NE, persuneelsver. uusto. lezing S. de Waard. S uur. DONDERDAG Bioscopen: METKOPOLE: Heerser zonder kroon. 2, 7 en 8.15 uur (14 Jr.) PASSAGE: Never so tew, 2 uur (14 Jr.) Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Groninger grafiek en werken van Krato Hegedusic, 10—17 uur. Diversen: PASSAdE' Kath. Kring, A3C-C&0&- ret, 19.45 uur. MUSIS SACRUM: Filmavond WUton- Föennord, E uur. VOLKSGEBOUW- Filmavond KW Vrouwenbond, 8 uur. De hoge bollen blijken zeer in trek en zijn bovendien praktisch nu er op het ogenblik veel hoge kapsels wor den gedragen. Voor- het najaar over heersen de donkere tinten; er was veel bruin te zien. Maar men kreeg toch zeker geen sombere indruk van deze collectie. Als materiaal ls veel haarvilt en bont toegepast. En de haneveertjes, die tn de twintiger dagen „le der- nier cri" waren, komen terug. Er was zelfs een model, dat geheel uit deze veertjes was samengesteld. Er waren enkele opvallende model len, die maar door een enkeling ge dragen kunnen worden. Dit geldt bij voorbeeld voor de hoge witte, met zwart afgezette cloche, die echt wel gedurfd was. Mannequin Patrick, die wegens ziekte van haar collega alleen moest showen, toonde de nieuwste creaties uit Zwitserland, Italië", Duitsland en Frankrijk. De modellen uit het atelier van mevr. Reese deden echter niet onder voor de buitenlandse scheppingen. De show werd afgesloten met een bruidje, dat door Bervoets was ge zonden. Herman Frensdorff zorgde voor de muzikale omlijsting van deze show. Marijke Bruinsma die op zo'n waardige wijze het Westland tij dens de oogstfeesten als druiven- prinses heeft vertegenwoordigd, stond dinsdagmiddag wederom in het middelpunt van de be langstelling. Zij trad toen in het huwelijk met de heer L. v. d. Kruk uit Monster. Nadat burgemeester D. v. Heyst van Naaldwijk het burgerlijk huwe lijk had voltrokken en ds. G. Scheper dit kerkelijk had bevestigd gingen honderden naar hotel Torenburg, waar het jonge paar recipieerde. Onder die tallozen bevonden zich natuurlijk ook de leden van de Broe derschap van de Blauwe Druif, die hun gelukwensen vergezeld deden gaan van een enorme fruitmand, aangeboden door de heer J. Steenks Ook de voorzitter van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen, de heer M. Prins, alsmede verschil lende bestuursleden van de Floriade kwamen hun opwachting maken ter wijl telegrammen uit binnen-en bui tenland binnenstroomden De straatcoUecte ten bate van de kankerbestrijding In Vlaardingen heeft dit jaar 2.730,45 opgebracht. Dit is ruim duizend gulden meer dan in 1959. Dinsdagavond heeft de vijftienja rige C. R. op het dak van een onbe woonbaar verklaarde woning aan het Bagijnhof te Schiedam zijn pols ge broken. Hij was met enkele vriendjes krijgertje aan het spelen. De jongen wilde daarbij door een dakraam klau teren. Terwijl hij zich. optrok, brak het vermolmde kozijn, waardoor hij viel. De GGD heeft de knaap naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Daar beiden ook deel hebben aan 't verenigingsleven, ontbraken de le den van de toneelvereniging Sopho cles de heer Klop bood "n geschenk aanen die van voetbalvereniging Monster evenmin. Dat de hofdames de beste wensen kwamen aanbieden, was eveneens vanzelfsprekend. En al is druivenprinses Marijke drukte wel gewend, zij stond be grijpelijk toch wel even beduusd te kijken naar die ongekende en vooral gezellige drukte tijdens haar huwelijk. (Van een Qnzer verslaggevers) In het sportcentrum van Reinïer Hulsker te Schiedam zijn in de loop van september de volgende gradua ties behaald door de judo-leerlingen: Witte banden: P. J. v. d. Lem, Campo, Jan Lowe, A. Hordijk, A, van Buytenen, H. J. A. v. d. Lem, D. v. d. Huk, M. Breur, J. Tieleman, J. Car- pentier, H. v. d. Reyden. Van rode slip naar gele band gin- gen: A. A. Boudewijn, L, F. J. Knijf, J. A. N. Koene, W, üenk, W. Wil- lems. H. U. Scheffer en F. den Otto- lander. Van rode slip naar gele slip ging P. G. Verbeek. Voor gele band slaagden: H. Steen- hors J. W. van Zijl, F. P. J. v. d. Luur, B. Kokken, C. de Koning. K. v. d. Voordt. C. E. v. d. Griend, A. W. O. Jansen. F. A. L. Meerman, Thea Schap, Doeschka Sartorius en J. van Harmelen. Voor de oranje band slaagde J. v. Niemvstraten. De le graad jioe-jitsoe werd be haald door: J. B. F. Schaap, B, Eykenbroek en J. W. Stoker. Verschillende dames stelden zich reeds beschikbaar voor de lijstinza- melingen. Het comité hoopt, dat er nog velen zullen volgen. Gaarne doet het comité echter ook een beroep op de Schiedamse jonge ren (16 jaar en ouder) om deze actie te steunen door zich als collectant voor de straatinzameling op zaterdag 24 oktober beschikbaar te stellen. In diverse plaatsen nemen de jon geren reeds actief en met groot succes aan het NOVIB-werk deel. De NOVIB schonk een technische school aan Chryasou polis In Grieken land. Leerlingen van lagere tech nische scholen, vooral in het zuiden van ons land, vervaardigden en schonken een groot deel van de klei nere Inventarisstukken, als bank schroeven, meetgercedschap, af teken gereedschap, bankwerkersgereedschap, tabonretten, tekenplanken, tekenha- ken e.d. In totaal 1100 stuks gereed schap. Voor 11 landen van het Midden- Oosten is een graan verbeteringspro ject m een vergevorderd stadium van voorbereiding. De uitvoering vraagt veel geld. Voor iedere gulden echter, die besteed wordt, wordt een meer opbrengst aan graan venvacht van 250 kg, dw.z. een hoeveelheid voedsel, welke een hongerend mens lange tijd kan voeden. Bedenk eens goed wat dit betekent! De Schiedamse jongeren kunnen zich aanmelden bij: F. Dubbeldam, Burg. Knappertlaan 216b: J. van Heerde, Rembrandtlaan 97a; secr. NOVIB &Xd. Aig. Zaken, stadhuis. (Van een onzer verslaggevers) Arnold van Mill zal nie' meewer ken aan d-> uitvoering van The Mes siah van G. F. Handel, die op 26 de cember in de Grote Kerk te Schie dam wordt gegeven door arbeiders- zengverentging Excelsior en Konink lijk Schiedams mannenkoor Orpheus. Van de organisatoren vernemen wij, dat het honorarium, dat deneer Van Mill aanvankelijk bedong, niet juist was opgegeven, door een fout van de secretaresse van de heer Van Mill. Het honorarium dat thans wordt gevraagd, is drie keer zo hoog. De organisatoren van deze uitvoe ring hebben er daarom van afgezien Arnold van Mill te engageren." Behalve de Engelse sopraan Jennifer Vyvyan. is nu voor cie altpartij Sy- bille Raaphorst geëngageerd. Haar mooie stem heeft men op 6 juli nog in Schiedam, in gebouw Arcade kuil en beluisteren. De jongeren van Orpheus traden toen op. Voor de tenorpartij heeft men Comeiis Kalkman aangetrokken en voor de baspartij Lcon Cotnbé. Bei den zijn niet alleen van uitvoeringen alom in het land bekend, mnar ook van hun optreden voor de radio. De orgelmuziek zal worden ver zorgd door Meindert Boekei en de klavecimbelmuziek door Adri Sloot- maker. De naam van het orkest, dat zal meewerken, is nog niet bekend. Het Amsterdamse gerechtshof zal 13 oktober de Rotterdamse „batkon- moorc!" (1954) behandelen. De Ho ge Raad achtte opzet in deze zaak niet bewezen en vernietigde het von nis van het Haagse hof, waarbij de 30-jarige chauffeur A. A. tot tien jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. De Hoge Raad verwees de zaak tevens naar het gerechtshof in Am sterdam. De chauffeur was veroordeeld we gens doodslag op de 39-jarige echt genoot van sfjri vroegere minnares. Deze man viel in de nacht van 19 op 20 november van een balkon in de St. Agathastraat en was op slag dood. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas maakt bekend, dat de directeur van de Ne derlandse Kamer 'van Koophandel voor Zwitserland, mr. C. A. A. Vorti- hoit, op dinsdag 4 oktober vanaf des morgens 10 uur te haren kantore aan de Schiedamsewee 49 te Vlaardingen een zitdag zal houden. Het bedrijfsleven in het district der kaxner wordt hierdoor de gelegenheid gegeven tot het inwinnen van gege vens met betrekking tot de handel met Zwitserland. Belangstellenden die van deze zit dag ge', uik willen maken, dienen dit te voren op te geven in verband met het maken van een afspraak. j Onder meer staat de vertoning van de film "Werkstudenten' op het"pró- gramma. De uitslagen van de gisteren ge speelde derde ronde in de Schiedam se Bedrijfsklaverjascompetitie, die plaatsvindt in de kantine van de N.V. Excelsior aan de Buitenhavenweg, zijn als volgt: Standaard A—Standaard B 3—3; VGB AExcelsior A 42; Vincent OGW 3—3: OVDExcelsior B 4—2: GW BVDB 3—3; GW A—VGB B 3—3. Na drie ronden leidt Standaard B met 12 punten, gevolgd door Stan daard A en GW A met elk 11 punten. Hierna volgen VGB A en VGB B met, 10 punten, terwijl bekerhouder Ex celsior mot 7 punten onderaan staat. Donderdag beslaat er voor leder een gelegenheid om afscheid te nemern van gemeente-ontvanger P. J. M. Meijer te Schiedam, die met pensioen gaat. In het stadhuis wordt daartoe van 5 tot 6 uur een receptie gehouden. Advertenties Dit is de echte chocolade hagel uit De Gruyter'f eigen chocoladefabriek. Een voor delige en lekkere boferhambelegging, Deze week slechts 50 ct. Een lekkere hortige soep, bereid met pittig vlees-extroct en heerlijk gekruid. Slechts 5 minuten kooktijd. Vier borden uü een zakje. Kinderen zijn er dol op om de heerlijke smook. Moeders geven graag chocolade posla, omdat je er zoveel boterhammen van smeert. Exlr» voordeel deze week: 14 ct. het Snoepje von de Week voor slechts 15 cent bij aankoop von f. 4,- De Gruyter-ortikelen. v At V;»4t'.vSi'. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 28 september t/m 4 oktober 1960. 400928

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1