Meisje (20) dood evonden o Spoorlijn Delfzijl verzakt Gekraakt scheepje slaat van strekdam en lijkt verloren lïAUWlO ITALIAN 0 ITALIAN O Mysterie in Amsterdam Jongen (14) valt dame aan: gepakt Chefari ite Verklaring A 'damse Bank Het is mooi opgedroogd PTT'er licht Girodienst op Vier middelen die S»etroiiw&aarzijn! Kinderen delen briefjes van honderd uit Man reed tegen auto Nederland zesde in scheepsbouw Kindje verkouden? Zes jaar voor huisknecht Geklets Dragline doodt aannemer HET YRUE VOLK WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 PAGINA 3 de medicinalehoestbonbon Rapport directeur Faunabeheer niet in openbaarheid King, en rangfabrieken tonnema n.v. smeek Kincl ongedeerd en goudviskom heel na val uit trein Terugval op ranglijst STfTW -X, Nederlandse matroos nog niet uitgeleverd X-.ï-'y+i ï:oiX:-i: (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse politie heeft gisteravond omstreeks 8 uur op een zolderkamertje aan de Deurloostraat 28 het lijk gevon- ;den van een 20-jarig meisje, dat naar alle waarschijnlijkheid' bijna een week geleden was overleden. Het meisje, de leerling-kleuterleidster Sigrid Sander uit iBloemendaal, had op dit adres een kamer gehuurd en onder hield geen relaties met haar hospita.. Vandaar dat deze niet [gealarmeerd werd, toen zij het meisje geruime tijd niet zag. (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond oro kwart voor acht is de 13-jarige mevrouw Van E., wo nende iu een flatgebouw aan de Zwanenvechtlaan te Utrecht-Noord, in t.et trappenhuis aangevallen door een jongen. Ais verdachte heeft de politie ingesloten de veertienjarige Utrechtse automonteur Van L. Vol gens de politie heeft deze een volle dige bekentenis afgelegd. Deze arrestatie is te danken aan het krachtig optreden van de zeven tienjarige kantoorbediende N. Pos uit Utrecht, die het gegil hoorde en prompt op een gecharterde bromfiets de achtervolging inzette. Op de Am sterdamsestraatweg had hij de dader te pakken. De heer Pos nam de jon gen mee naar de Zwanenvechtlaan. waar twee inmiddels gearriveerde rechercheurs de jongen overnamen. Mevrouw Van E. herkende hem onmiddellijk als de dader. Advertentie IM. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I Oe^vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol komen betrouwbaarheid wel zeer af- doende bewezen. Stuk voor stuk hebben zij millioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tabiet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. BlftOlHDB GMBlSMIDDBlBtï ■j&y-im ÉÉHTABltT- i Tegen pimen en griep. Geschikt voor da gevoeligste maag, want die wedt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 20 tabl, 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tafel. f3.60 Gisteravond wilde een aanstaande schoonzuster van de overledene een bezoek brengen. Op haar kloppen kreeg zij geen antwoord, waarna zij. te zamen met de hospita, de politie waarschuwde. Ook de agenten kregen geen gehoor en betraden vervolgens het plat, van waaruit zij in de kamer konden kij ken. Korte tijd nadien forceerden zij de deur van de kamer, waar een kort onderzoek hen van de ernst der fei ten overtuigde. De deur van de kamer was van binnen gesloten, evenals het raam hetgeen de mogelijkheid van een mis drijf naar alle waarschijnlijkheid uit sluit. Het meisje werd In pyjama op bed aangetroffen. Zij vertoonde geen ken merken van een gewelddadige dood. De politiearts dr. J. Zeldearust heeft in de loop van de avond het stoffelijk overschot onderzocht. Hij vond geen aanwijzingen om te kun nen concluderen tot moord of zelf moord. Ook de officieren van Justitie, mr. Hartsuiker en mr. Van Everdingcn,, hebben zich 's avonds aan het adres' In de Deurloostraat vervoegd. (Van een onzer verslaggevers) De spoorlijn door het haven- en industrieterrein van Delfzijl is dins dagavond over een lengte van zeven tig meter verzakt. Het vervoer naar de sodafafrick werd daardoor tijde lijk onmogelijk. Omstreeks half elf vanmorgen kon de eerste trein, weer van de lijn ge bruik maken. Een speciale ploeg heeft grote hoeveelheden zand aangebracht onder de spoorlijn. Een konvooi geladen goederen wagons van de sodafabriek stond gisteravond op het punt over de on dermijnde spoorbaan getransporteerd te worden. Een rangeerder van de Nederlandse spoorwegen ontdekte echter tijdig het gevaar en waar schuwde de NS in Groningen. Op het haven- en industrieterrein worden sinds enkele dagen vlak bij de spoorbaan grote graafwerken uit gevoerd voor de aanleg van een ge deelte in de nieuwe weg Winschoten- Delfzijl. Door de zware regenval van de laatste dagen (en vermoedelijk door dat drijfzand in de bodem zit) is de grond gisteren plotseling gaan wer ken cn ontstonden gaten onder en naast de spoorbaan. Deskundigen van de NS stelden vanmorgen vast dat aan de spoorlijn zelf minder schade is aangericht dan men aanvankelijk vleesde. Na het aanbrengen van het zand was de baan weer stevig genoeg om de zwaar beladen oda-trein, die gis teravond op het industrieterrein was blijven steken, te dragen. Het Nationaal Hongaars Sym fonie-orkest komt zondag 13 novem ber op zijn tournee door West-Europa één concert geven in Nederland. In het Gebouw voor K. en W. in Den Haag wordt een Bartók-programma uitgevoerd onder leiding van J&nos Ferencsik. (Van een onzer verslaggevers) De Trio is verloren. Vannacht omstreeks half een sloeg de al gekraakte, maar nog niet geheel doorgebroken kempenaar van de strekdam Kurkenol bij Zierikzee waarop hij gisteren muur vast was komen te zitten en kwam een 60 meter verder aan de voet van de pas opgehoogde dijk terecht. Het bergingsvaartuig Transport van De Wit uit Rotterdam, dat met een stevige staaltros aan het achterschip trok, kon het door de hevige stroom voortgejaagde schip niet houden. De sterke sleper Buizerd was wel een keer langs de Trio gevaren, maar had geen poging gedaan vast te maken. Met de Buizerd was het misschien gelukt (Van een onzer verslaggevers) Twee jongetjes van zeven jaar en twee meisjes van resp. negen en zes jaar hebben maandag goede sier ge maakt van f 1558,23 welk bedrag een. van de knapen uit de portemonnaie van zijn grootmoeder aan dc Ka naalstraat te Nijmegen had wegge nomen. Gul deelde hij aan vriendjes en vriendinnetjes briefjes van 100 uit. Toen z(j op de markt op het Marien- burg waren, zagen enkele omstan ders de jongens zo bedrijvig uitdelen, waarop zij de politie waarschuwden. Het meeste geld kwam nog terecht, waaronder ook nog verouderde bank biljetten. Den Haag (ANP) - Minister Ma- rijnen van Landbouw en Visserij heeft meegedeeld, dat hij geen aan leiding ziet het rapport-Langemeijer inzake de directeur Faunabeheer openbaar te maken. De omstandig heid dat over de directeur Fauna beheer, die inmiddels na een bui tengewoon verlof met eervol ontslag gegaan is, beschouwingen in de pers zijn verschenen, acht de minister geen aanleiding hiertoe. De bewindsman deelde dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van. het Tweede-Kamerlid C. Borst (c.pn.). Het was half drie toen eigenaar schipper Jan Vernhout uit Dordrecht het opgaf. De enige toeschouwer op de dijk maakte een werpïtjn vast aan een paaltje; Vernhout zette een lad der overboord en daar kwamen ze: de zeventienjarige Kees Verdonk, neef van Vernhout, berger Koster en schipper Roelof Steenbergen uit Be verwijk. De laatste kon geen gebruik maken van de ladder. Die was in middels tussen de wal en het hevig stotende schip gekraakt. Maar ook hij kwam behouden van boord. „Nog nooit zo'n ellendige reis mee gemaakt, dat zou je als grote kerel de tranen van in je ogen krijgen." was vrijwel het enige wat Vernhout er kon uitbrengen toen hij vallend en struikelend op zijn klompen door de blubber liep. Later zei hij nog op een wat lu- were plaats: „Zonde dat de Buizerd niet heeft vastgemaakt." Hij vertelde hoe het schip op de onverlichte strekdam was terecht gekomen de nacht daarvoor om om streeks dezelfde tijd. Zij waren te dicht langs de kust gevaren en ze werden afgeleid door het licht van een scheepje uit Zierikzee, die een loods naar een kustvaarder bracht. „We stonden met twee schippers op de brug, zie je, ik ben eigenaar en schipper, maar Steenbergen gaat met dit schip varen en ik vaar alleen mee tot de bietenreizen achter de rug zijn," zei hij. Advertentie ï.M. 19 cent per rol Navigatie fout'' „Het was een navigatiefout, maar we hebben elkaar niets te verwijten. We stonden er allebei op te kijken. Vernhout had zelfs nog stoten op de fluit gegeven toen hij het vreemde scheepje de Zierikzeese haven uit zag komen. Dat verwacht je niet, zo laat nog een scheepje dat uitvaart. Ik had het touw van de fluit nog in mijn handen toen we de strekdam opvlogen," zei hij. Het was de zevende bietenreis dit jaar, dat voor de Trio een ongeluks jaar is geworden. In februari was er al schade, in maart en april ook, on geveer 13.000 gulden reparatie heeft het schip, dat voor ongeveer 75.000 gulden is verzekerd, dit jaar al ge kost. De kans het schip te behouden leek gisteren tegen de middag nog groot. Nadat het water gistermiddag gevallen was, bleek het nog niet ge broken. De storm nam echter in he vigheid toe, het water kwam op en nog vcor hoog water werd het schip dwars tegen de dijk gelegd. „Toen wij van boord gingen was ei- niets meer te redden. Tegen dit geweld is niets te doen geweest. De Berger wou nog niet van boord, maar wat heb ik er aan als er ongelukken gebeuren. Alles sloeg uit zijn voegen, de deuren, de ramen, alles," vertelde hij. (Van onze sociaal-economische redactie) De miljoenenstrop in de Socrates-affaire zal de Amsterdamse Bank uiterlijk niet deren. De directie heeft in een gisteren uitgegeven verklaring nog eens de reeds in februari in de aandeelhoudersvergadering ge dane mededeling herhaald, dat voor de eventuele verliezen ruime voorzieningen zijn getroffen. (Van een onzer verslaggevers) Zonder een schrammetje is de twaalfjarige Vroomitoopse jongen K. R. in een hoop grind langs de spoor lijn AlmeloVroomshoop terechtge komen nadat hij ruggelings uit een rijdende trein was gevallen. De gla zen goudviskom die de jongen in zijn hand hield bleef heel. De jongen had tegen een coupédeur geleund die plotseling opensprong. Op de Bosscheweg in Tilburg is vanmorgen nabij het Wilhelmina- kanaal de 28-jarige motorrijder G. J. Colsters uit Oostelbeers in Noord- Brabant tegen een geparkeerde auto gereden en verongelukt. Met ernstige verwondingen werd de man naar het St.-Elizabeth-ziekenhuis in Tilburg vervoerd. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. Dc Amsterdamse Bank voegt daar nu aan toe, dat de resultaten van het boekjaar tot nu toe niet achter blijven bij die van de overeenkom stige periode van 1959, Van de So- crates-transacties gaat hierop geen nadelige invloed uit. Men mag uit deze mededeling wei afleiden dat de Amsterdamse Bank in staat is het miljoenenverlies, dat waarschijnlijk het gevolg zal zijn van de onverantwoorde kredietver lening aan de N.V. Socrates en haar directeur, de heer N, den Besten, te dekken uit de geheime reserves. Naar schatting is de Amsterdamse Bank voor ongeveer 17 miljoen bij deze affaire betrokken. Banken vor men echter in de loop van de jaren meestal zeer omvangrijke reserves om zich tegen onverwacht grote stroppen te dekken. De omvang van deze reserves, die veelal op de ba lans in de totaalpost crediteuren wordt opgenomen, is voor de buiten wereld niet na te gaan. (Van onze soc.-econ. redactie) Nederland is gedurende het derde Kwartaal van dit jaar van de vierde naar de zesde plaats teruggevallen in de ranglijst van scheepsbouwende naties, We wisselden met Italië, waar 50.009 ton scheepsruimte méér onder handen werd genomen, terwijl wij ruim 82.000 ton minder hadden. Op de ranglijst neemt Groot-Brit- tannjë nog steeds onbedreigd de eerste plaats in met één en driekwart miljoen ton, Japan komt op de tweede plaats met ruim 920 duizend ton en West-Duitsland is derde met ruim 890 duizend ton. In Nederland lag gedurende het derde kwartaal voor ruim 639 duizend ton scheeps ruimte op de helling. In verhouding met het tweede kwartaal omvatte de totale scheeps ruimte, die over de gehele wereld met uitzondering van het Sowjet-blok onder handen is, ongeveer 313 dui zend ton. Advertentie IM. Dan rug, keel of borstje inwrijven met JÉwÉL Dit is het schilderij 'Vrouw en struisvogel', waarmee Karei Appel de internationale Gug- genheim-prijs voor 1960 heeft gewonnen: 10.000 dollar (onge veer 38.000 gulden). 'Ja, dat kunt u wel zeggen: 'tls een van mijn Uevelings- doeken. Ik heb er een paar uur aan gewerkt. Het is mooi opge droogd. Eigenlijk maak ik mijn schilderijen nooit af. De tijd maakt mijn werk. wel af,' zo vertelde Karei Appel ons door de telefoon uit New York. Het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft dit doek in 1957 aangekocht. Karei Appel heejt het in datzelfde jaar ge maakt in Parijs, waar hij sinds 1950 woont. filiiltillillllllllltlllllllllüllüilll (Van een onzer versiaggevers) Aan de 27-jarige huisknecht P. de S. heeft de Amsterdamse rechtbank vanmorgen een gevangenisstraf van 6 jaar met aftrek en daarna terbe- schikkingsteling van de regering op- j gelegd. De rechtbank achtte onder meer bewezen, dat de man zich schuldig heeft gemaakt aan een poging tot doodslag op een publieke vrouw in de Kortjespoortsteeg te Amsterdam en een verkrachting en enkele pogingen daartoe in duinen bossen v. Schoorl. Deze reeks sinistere misdrijven kon aidusde officier van Justitie, die acht jaar met aftrek en terbeschikking stelling geeist had, in de dagvaar ding gemakelijk met andere worden uitgebreid. Een van de slachtoffers was een veertienjarig meisje dat door de huisknecht van het strand af was achtervolgd. De rechtbank heeft er bij de straf maat rekening mee gehouden dat de geestvermogens van de man zieke lijk gestoord waren. (Van een onzer verslaggevers) De postrecherche heeft een Am- Jiemse PTT-beambte aangehouden die heeft bekend verantwoordelijk t« zijn voor een tekort van 9500 gul den op bet postcheque- en girokan toor. Met een door hem tussengevoegd girobiljet liet hij de girorekening van een kennis te verhogen; het bedrag werd uitbetaald, de beambte deeldt het met zijn kennis en nog twee Arnhemmers. Het viertal is voorge leid bij de officier van Justitie. Van Nederlandse zijde worden nog steeds stappen ondernomen om de 22-jarige matroos G. M. door Austra lië uitgeleverd te krijgen. M„ opvarende van de 'Karei Door man' doodde op 22 oktober in Sydney tijdens een ruzie een medeschepeling De commandant van de''Karei Door man' deed een poging, M. aan boord van zijn schip te krijgen, ten einde hem in Nederland te laten berechten; maar de Australische autoriteiten weigerden. Het centrale hof In Sydney heeft het voorarrest van M. gisteren ver lengd. In Doorbraak, het orgaan van de Protestants-Christelijke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid, staat een uitroep van een van de redacteuren, G. Gunder- man. In een bespreking van het VPRO-plan voor een nationale omroep schrijft de heer Gunder- man'Het is droef, maar als regel staat er wel over een van beide zenders iemand te praten. En of hij dr.t nu in zijn eentje doet of in een vraaggesprek of in een hoorspel, of wat dan ook, het wóórd wordt gevoerd. Laat ons er onmiddellijk bijvoegen, tot grote ergernis van menig luisteraar, die als hij eens van zijn misnoe gen over al dat geklets blijk geeft, nog wel eens te horen krijgt: "Maar weet je dan niet, dat er een knop aan je toestel zit, waar je het mee kunt uitzetten?" Alsof ter wereld iemand een radiotoe stel koopt om het uit te zetten!!' De toon van deze boutade ver schilt niet veel van de toon van brieven die wij van tijd tot tijd van onze lezers ontvangen. Deze lezers hebben dikwijls twee wen sen: In de eerste plaats willen zij meer muziek en ontspanning en minder 'gesproken woord' of wel geklets. In de tweede plaats willen zij de muziek en ontspanning van hun eigen smaak. Daarbij veron derstellen zij met de onbevangen heid van de onschuld dat zij een meneer Doorsnee zijn en het hele volk hun voorkeur deelt. Van geen van deze briefschrij vers hebben wij ooit vernomen dat hij als lid van een omroep vereniging zijn stem binnen zijn vereniging heeft laten horen. Jammer, want geen bijeenkomst zou voor hen leerzamer zijn dan een vergadering bij voorbeeld van de Verenigingsraad van de VARA, waar de besteding van de zendtijd van a tot z aan de orde komt. Dar zouden zij beseffen, dat geen enkele wens waarvan men meent dat zij algemeen wordt gedeeld, ook werkelijk door ieder wordt onderschreven. Geen twee men sen denken over het hele pro gramma gelijk. Wat de een met Mie geweld wil behouden, wil de ander morgen missen. Van de veronderstelde eenstem migheid blijkt dus heel weinig op die plaats, waar velen bijeen zijn om over een concreet programma te spreken. En daar waar dat ge beurt wordt moeizaam gezocht naar een verantwoord evenwicht tussen lichte en zware muziek, tussen gesproken woord en andere programma's. Een verantwoord evenwicht. •Tegenover wie verantwoord? Te genover degenen die een radio of televisietoestel hebben en tegen over degenen die de programma's verzorgen. Dit betekent In de eer ste plaats dat betrekkelijk kleine groepen luisteraars die zeer zijn geïnteresseerd in bepaalde pro gramma's, ook aan bod moeten kunnen komen. En dit betekent in de tweede plaats dat geen om roepvereniging die zich zelf res pecteert, zou willen volstaan met het volledig vullen van de zend tijd met die lichte amusements- stof die ledereen zonder noemens waardige inspanning kan genie ten. Maar daar betalen wij voor. is dan het laatste argument. Wij be talen ervoor om ons te laten ver strooien. Wij zijn in de meerder heid. En de meeste stemmen gel den. Deze opvatting is een misvat ting. Op cultureel terrein gelden de meeste stemmen niet. En voor de radio wordt niet betaald opdat men alle uren van de dag een programma naar eigen keuze krijgt. De radio (en de televisie) dienen natuurlijk rekening te houden met de smaak van de vele luisteraars en kijkers. Maar zij hebben tot taak een verscheiden heid van programma's te brengen en het is niet waar, dat de mate waarin een programma wordt be luisterd de waarde van dat pro gramma bepaalt. Wij betalen voor radio en tele visie. niet opdat we op onze wen ken worden bediend. Wil betalen om van deze media te profiteren. Daarbij aanvaarden wij dat ook anderen van deze media profite ren. En het is een diep in onze democratie gewortelde gedachte dat wij ook bedóelen elkaar ven de radio en de televisie te laten profiteren. Maar dan behoort daarbij dat wij het recht hebben de knop om te draaien. Wie een radio koopt met de bedoeling dat niet te doen, is op het verkeerde pari. De kunst van het luisteren naar radio en televisie is ook de kunst van het kiezen. Zij die de uitzendingen verzorgen, moeten ervan uitgaan dat er wordt gekozen en dat zij niet gebonden zijn programma's te maken die iedereen kan waar deren, Dat zou een onmogelijke en smaakbedervende opgave zijn. Zij die aan de ontvangtoestel len zitten, moeten beseffen dat zij geen worsten zijn die met muziek of gesproken woord worden opge vuld tot zij barsten maar men sen die kiezen wat hun past. En als dan in de loop van de tiid ieder iets van zijn gading vindt, is-dat een compliment voor onze omroepverenigingen. De aannemer H. Overwater f» gis termiddag op slag gedood, toen hij bU een kraan in de Jacq, Veltmanlaan t« Amsterdam omstreeks half drie met hot hoofd bekneld raakte tussen het kraanhuje en de kraanarm.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2