C. de Hay over uitgaven en inkomsten van staat Moeilijk onderwerp in boeiende inleiding CONTACTBIJEENKOMSTEN Dertig pet. vertrokkenen zou weer Voornamelijkimport5 verliet Vlaardingen Goedkope en geslaagde SPORTFILMS KLUCHTEN SPEELFILMS DOCUMENTAIRES TEKENFILMS MUZIEKFILMS KINDERPROGRAMMA'S Rennersclub Schiedam intensieve training niet zó jong Plate verbouwt oud pand Deense vertelt bij huisvrouwen over haar land Avontuur met kunst voor „Oost en .West" Kapsalon open Vrolijk program voor Bond van Oud-Strijders Barokconcert in Oud-Kath. kerk Piet de Groot breekt teen Kinderen AISMB- leden genieten van frisse film Wisselkoersen Brand in anto Motor slipt Burgerlijke Sland Stuclent steelt afvalbak Veemarkt Rotterdam HET VRIJE VOLK DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 PAGINA 4 Een echte, meneer, ziet u aan dat moderne, luxueuze uiterlijk en aan de keuriabel. Beter kan ik u niet raden. kunnen voor verenigingen. verzorgd worden door filmdienst Het Vrije Volk presenteert nieuwe I programma's! setzom 2960-1961 Keuze uit: GEEN FILMHUUR! ALLEEN PROJECTIEKOSTEN De nieuwe uitgebreide filmprospectus wordt gaarne door FILMDIENST HET VRIJE VOLK, Postbus 1162, Rotterdam, telefoon 11.10.30, toestel 20, op schriftelijke of telefonische aanvraag aan verenigingen toegestuurd. DIRECTIE „HET VRIJE VOLK" Beroepen In een meer dan 125 Jaar oud pand heeft de firma Plate aan de Grote Markt een moderne zaak opgebouwd. Hoewel het bedrijf al bijna 40 jaar bestaat, heeft men al die tijd gewerkt in een ruimte, die eens een mouterij is geweest. Vorig jaar heeft de heer Plate jr. een begin gemaakt met de verbou wing en gisteren is de officiële ope ning geweest van het totaal ver nieuwde gedeelte, dat direct aan ,de ingang grenst. Drie man hebben 5 weken lang dag en nacht hieraan gewerkt en tegelijkertijd is de nor male verkoop op gang gehouden. Het voorste gedeelte van de winkel, vroeger een soort kelder, is verhoogd en vormt een fraaie entree tot een toonkamer. Bovendien is de gehele ruimte in moderne kleuren behan gen en geschilderd. Vooral het smaakvolle plafond valt op. De heer Plate gaat het pand nog verder mo derniseren. Over 6 jaar hoopt hij het heie huis in dezelfde moderne staat als de benedenverdieping te hebben gehracht. In het kader van de NW-schoIing en -vorming- heeft de heer C. de Hay, bondsbestuurder van de ANGB, gisteravond in het Volksgebouw een interessante en leerzame inleiding gehouden tot het onderwerp „De overheid geeft, de overheid neemt". In het begin van het volgend jaar zal de heer De Hay nog een vervolg op deze inleiding geven. In zijn openingswoord veronder stelde de heer A. v, d. Wel, voorzit ter van de NVV-Bestuurdersbond Schiedam, dat de enigszins teleur stellende opkomst voor deze bijeen komst wei aan het televisieprogram ma te wijten zou zijn. De heer De Hay is erin geslaagd zijn gehoor lange tijd te boeien met zijn moeilijke onderwerp. „De staat is in sommige opzichten te vergelijken met een huishouding, met een gezin. Er komt geld in, er gaat weer geld nit en men heeft er zorg voor te dragen, dat er niet ge durende een lange periode meer uit gaat dan erin komt. Advertentie (LM) Uw rug ligt recht, meneer .- en blijft recht. Kapok is eindeloos veerkrachtig.' Moor niet hard, voel ik*.. Zo hoort 't ook, kapok is zacht en toch stevig tegelijk meneer. Miljoenen luchtkussentjes met een vochtwerend anti-reuma wasJaagje. Dus licht om te tillen ook, fijn voor mijn vrouw, is dit nu een KeurkapakmatrgsT Het Is dus duidelijk, dat de vi-.aag ..Hoeveel geld staat ons ter beschik king en hoeveel geven wij uit?", van groot belang is. evenals de vraag: „Waar komt ons geld vandaan en waar gaat het naar toe?" De heer De Hay vertelde, dat wij per jaar hoogstens negen miljard kunnen uitgeven. Men is sinds iang van het standpunt .afgestapt, dat. de begroting ieder jaar sluitend moet zijn.. Men .durft het gerust aan om met een tekort te werken, wanneer men verwacht, dat dit tekort over enige jaren weer gecompenseerd zal worden. De voornaamste bron van inkom sten vormen de belastingen, be staande uit indirecte belastingen, zo- als de accijnzen op koffie, thee en tabak, en de directe belastingen: in- en uitvoerrechten, enz. De overheid weet met dat geld best raad: de defensie krjjgt 1*200 miijoen. het onderwijs ruim 1400 miljoen, sociale verzekeringen een miljard, enz. Het bedrag, dat de overheid per jaar uitgeeft is .sinds 1900 zestig maal .zo groot geworden. Het is dus duidelijk, dat de taak van de over heid veel omvangrijker is gewor den. .zelfs wanneer men de waarde vermindering van de gulden en de sterke bevolkingsgroei in aanmer king neemt. Tot hoever deze taak zich uit strekt, is een politiek strijdpunt, waarover men het. volgens de heer De Hay, waarschijnlijk wel nooit helemaal eens zal worden. Het is de taak van de overheid conjunctureel-politieke doeleinden na te streven. Komende depressies moeten zoveel mogelijk geremd wor den door belastingverlaging en ver groting van de uitgaven: aan de andere kant moet men bij het gevaar van een doorschietende hoogcon junctuur ,de belastingen verhogen. De overheid zal bet echter niet bü dergelijke maatregelen kunnen laten. Zij zal zich ook op het structureei- politieke vlak moeten begeven. Voor ons land is in .dit verband de indus trialisatie van .de noordelijke pro vincies van belang. Men zal mis schien door de investeringen hierin enkele jaren met een tekort werken. Deze denkbeelden, die bij de Par tij van de Arbeid reeds iang leven, zijn in andere partijen echter nog niet. tot .rijpheid gekomen. 'Dok de sociale verantwoordelijk heid van de overheid is In ..ontwik - keKrig. Met name komen hierbij her- yerdeUngsvraagstukken als de verho ging van .successier.ecJMen en de be lastingverhoging op vcriuogensaan- was en «onHwssariaatankomen ter sprake, aldus ,de heer De Hay, In het Wijkcentrum Nieuwland komt mevrouw A. G. 't j.'art-Haussler maandagmiddag 14 november voor le den van de Ned, Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Schiedam, ver tellen over Denemarken en de Deen se huisvrouw. Mevrouw 't Hart-Haussler is zelf Deense van geboorte. Woensdag 16 november start in Maison Westhuis de bridge-drive van de Schiedamse huisvrouwen en dinsdag 22 novem ber wordt er in Maison Westhuls, een demonstratie-avond gehouden door de diep vriesbedrij ven Vita N.V. in Utrecht. De t-aditionele sinterklaasmiddag is vastgesteld op vrijdag 2 december. De heer- P. L. A. Janssen, die nog steeds moeilijk ter been is. is gisteren met de leden van Oost en West in het stedelijk museum van zaal tot zaal gegaan om hun het begrip Kunst" te verduidelijken. Hij be sprak oude en moderne kunst en liet fraaie kleurendia's .zien. Als ope ningsmuziek had de conservator dit maal een moderne Spaanse compo sitie gekozen met heldere gitaar klanken tegen de achtergrond van een groot orkest. De heer Janssen vertelde over de vreugde en de pro blemen, die de kunst met zich brengt Men zag beelden uit -de Ijs tijd. duizenden jaren voor Christus, en afbeeldingen van kunstwerken uit latere tijdperken. FILMDIENST HET VRIJE In een overvol Volksgeboww hebben gistermiddag kinderen van ANMB- ledcn zichtbaar en hoorbaar genoten van een frisse Deense kinderfilm. Kanae, de Deense schooljongen die bij liet voetballen een grote ruit stuk trapt, denkt, dat hij daarvoor 900,— zal moeten neertellen. De 'klas laat hem niet in de steek, alies gaat in de vakantie op karwei, de dén .doet dienst als loopjongen, de ander verkoopt oude kleren enz. De spanning sfcjjgt ten top. als het verzamelde bedrag wordt gestolen, maar het geld komt na allerlei ver wikkelingen weer terecht en dan blijkt dat zij de ruit niet behoeven te betalen: de verzekering dekte de schade. Het jonge Schiedamse pu bliek heeft de filmhelden bij al hun belevenissen enthousiast aangemoe digd. Nadat de Landsbestuurder zfin in leiding. had beëindigd volgde er nog .een levendige discussie. Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse .schilling 10,621—10,621 .,..3.77L—3,77g ,.76,951—77,014 .....7.60—7,601 .87,62—87,67 ....73.14—73,19 .,90,42590,471 ..54,84—54.89 .52,99453.044 - 3.87A—8.83rt, ,60,774—>60,821 14,51.114,52 j VOLK De rennersclub „Schiedam" hield in het club- en trainingslokaal i zijn algemene ledenvergadering, die ditmaal in het teken stond van de plannen voor een nieuwe wielerbaan, die nu toch werkelijk binnen afzienbare tijd gerealiseerd zullen worden. „DONDERDAG Bioscopen MONOFQLE: De ,man met de gouden wm, 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk se- sloten. Diversen, IRENE; Scliled. Cbr. Mannenkoor, feestavond. 19.46' uur. PASSAGE-; Gusto's muziekver,, uit voering, 20 ,uur. Apotheek, Gouka en Co. Groenclaan 127. •VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: Comanche, ,de .blanke Indiaan. 2 uur. In liefde en oorlog, 7_en 9.15 uur. PASSAGE: Kolonel Hyde contra .Scot land Yard, 2" en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen. IRENE: Willem de Zwjgerschcol, ouderavond.'20 uur. MUSIS SACRUM: Vereniging Har- monla. vergadering. :20 uur. Apotheek. Gouka en-Co., Groenelaan 127. Aan het Broersveld aan de achter zijde van het pand -van Vlugs bak kerijen zijn een paar fraaie winkels geopend, waarvan kapsalon Lilian er één is. De heer W. J. Kettmann, eigenaar van déze zaak, komt uit een familie van zes broers, die allen het kap persvak hebben gekozen en tezamen 9 winkels hebben in Den Haag. De heer W. J. Kettman is de eerste, die buiten Den Haag een filiaal opent. Zijp zaak heeft een fris en kleurig aanzien gekregen, door de kleurige tyanden en vooral door .een verhoogd deèl van het plafond dat fel oranje is geschilderd. Tegen de w.anden ko men decoraties op schilden, die ver wisselbaar zfjn. De heer W. Holland wordt de bedrijfsleider van kapsalon Lilian. -De Rotterdamse Politie-A.mus.e- nients Vereniging .Hermandad" zal dinsdag 15 november tn Musis Sa crum een feestelijk programma ver zorgen voor leden i'ah de afdeling Schiedam der Nederlandse Bond van Oud-strijders en Dragers van het Mo- bilisatiekruis, Na afloop is een ge zellig samenzijn, waarbij de muziek afkomstig zal zijn van de Wilton- Fijenoord band „Music Boys". lp de oud- katholieke kerk aan de Dam wordt zaterdag 26 november een Barokconcert gegeven, waaraan meewerken Marion Frehe, viool. Jan van der Tak, altblokfluit, en Aad yan der Hoeyen, orgel. Deze jeugdige musici, die hun op leiding krijgen aan het Rotterdams Toonkunst Conservatorium, zijn reeds enige malen met succes opgetreden. Het programma bevat werken van Samtnartini, Handel, Telemann en anderen. Van deze componisten wor den triosonates, solosonates en en kele orgelwerken uitgevoerd. De automobilist G. H. D. maakte gisteren een eerste proefrit met zijn pas gerepareerde auto. De wagen ontwikkelde op de B.K.-laan een enorme hoeveelheid rook. Later bleek dat de benzineleiding was losgescho ten. De heer D. heeft het vuur zelf gedoofd .en ,de schade bleef beperkt. De brandweer, die ter plaatse was. behoefde geen dienst te doen. De motorrijder W. van E>. kreeg vannacht een hersenschudding en een hoofdwond, toen hij op de krui sing Lange Kerkstraat-Nieuwstraat slipte. Voorbijgangers verklaarden, dat hij niet had hoeven uit te wijken of te remmen. Voorzitter H. Breur sprak hier over zijn grote voldoening -uit. Tij dens het afgelopen verenigingsjaar is het ledental gestegen tot jaarn ze ventig. Hef is vooral verheugend, dat de jongeren steeds meer belangstel ling tonen voor deze tak van sport. De heer Breur dankte zijn mede bestuursleden voor de steun en hulp, die hij steeds mocht ondervinden. Voor het nieuwe jaar zijn grote plan nen gemaakt om de wielersport op een hoger niveau te brengen. De training zal intensief ter hand genomen worden. De in-door warning gaat plaats vinden elke woensdag avond en zaterdagmiddag in het clublokaal. Aan de oud eis van de jeugdleden zal de kans geboden wor den om tijdens de trainingsuren een 'kijkje te komen nemen. Ook mogen de leden vrienden en kennissen "meebrengen, dit met het doel belangstelling en animo voor de wielersport, te kweken. Naast .de home-trainer zullen nog andere middelen te baat genomen worden om de lichaamsconditie van de renners en aspirant-renners te verbeteren. .Men denkt hierbü aan het beoefenen van tafeltennis, ter wijl het gebruik van een wherrystoel (veel gebruikt door wedstrijd-oeievsi als een uitstekend middel voor de spierontwikkeling gezien moet wor den. Met een baan in 't vooruitzichc beslaat er steeds meer behoefte om met clubs vit de naaste omgeving samen te werken. Met de club „Rot terdam" is dit contact reeds geruime tijd gaanae. De Vlaardingse club .De Coureur" ziet ook het grote nut van een sa- uren deelnemen. mengaan. De renners uit de haring- ziging gekomen. Penningmeester J. stad gaan nu ook aan de trainings- j In het- bestuur is een kleine wij- j Schafthuizen stelde zijn functie we- i gens drukke werkzaamheden ter be- schikking. Hij wordt opgevolgd door Geboren: Ernst R... z. v. W, Faasse en J. Hekman; Anja, d. v. N. C. Kerkhof f en A, van Grondeüe; Adri ans A. A., d. -v. J. F. C. yan der Touw en C. J. E. V.jjfvJnkel: Jan L., z. v ,J, L. de Waard en W, F. M. Niël; Astrid. ,d, y, W. J, Schewe en A. (ie Jongste: Patricia, d. v. M. Sabel en C. G. van Eijk: Wilhehnina C., d. v H. ,C. Grims en W. Schoon. Overleden: K. van Weelde, 84 jaar. wed. van J. Jannessen; F. A. van Steenoven, 31 jaar; A. de Groot, 4 maanden. de heer J. Godijn. Deze zal echter nog steeds van cïe ervaring van zijn voorganger kunnen profiteren, aan gezien deze als 2de penningmeester deel van het bestuur blijft uitmaken. (Van een onzer verslaggevers) De Hermes-DVS-acbterspeler Tiet de Groot heeft zjjn rechter grote teen gebroken. Hij moet ten minste veer tien dagen liggen en het zal vermoe delijk tri totaal vijf weken duren voor hij weer voetballen kan. De Groot heeft zijn teen in Praag gebroken waar hij bet afgelopen week-einde was met Jong-Oranje. Toen de spelers een wandeling door de stad maakten viel er. net toen De Groot passeerde, een ruit uit een vi trine. De .Schiedammer trachtte de ruit nog op te vangen, maar daarbij brak hij zijn teen. De arts van het Nederlands elftal kon dit niet onmiddellijk constateren, maar bevroedde wel dat er sprake was van een ernstige kwetsuur. Hij adviseerde hem in Schiedam onmid dellijk een foto te laten maken. En die foto heeft thans uitgewezen, dat de teen inderdaad gebroken is. (Van een onzer verslaggevers) Tegenover bet antwoord; „Neen, nooit terug naar Vlaardin gen" van een gezin uit Urk staat het antwoord van het Vlaar dingse gezin: „Indien het kon dan graag morgen terug naar Vlaardingen." Dit zijn twee antwoorden die binnengekomen zijn op de migratie-enquête van de Vlaardingse Sociale Bond. Bij dit onderzoek bleek, dat dertig percent van de vertrokkenen terug zou willen naar Vlaardingen. De samenstellers van het rapport over de enquête wijzen erop, dat dit een misschien toevallige, maar in ieder geval j merkwaardige overeenkomst is met de dertig percent die van- j uit Vlaardingen terugkeerde naar de oude omgeving. j gevende beroepen komen werkkring en bedrijf met 53.2 percent ais voor naamste reden van vertrek in aan merking, 25.5 pet. gaf de ■woning pils reden, op, 12,8 pet. sociale en ge zondheidsredenen en 8,5 pet. diver sen of geen antwoord. Van de groep hogere beroepen gaf 60.6 pet. werkkring en bedrijf op. als rcaen van vertrek, 18 pet. de woning, 10.7 pet. sociale en gezondheidsrede nen en 10,7 pet. diversen of geen antwoord. Van de 277 vertrokken gezinnen waren er slechts 45 (ruim zestien percent) „geboren Vlaardingers". De overige 232 gezinnen bestonden uit „import". Bij het -verder nagaan van de cij- De 23-jarige Delftse student 3.. die in de vroege ochtenduren in de Phoenixcstraat, met een vuilnisvat liep. te slepen, is door de Delftse po litie aangehouden en ingesloten. De afvalbak bleek van een lantaarnpaal te zijn afgerukt. Toen de student een surveillerend agent gewaar werd., gooide hij de bak weg en zette het op een lopen. Na een korte .achtervolging, die de agent met succes beëindigde, bekende de student, dat hij de bedoeling had gehad het vat mee naar zijn kamer te nemen. Hij zei echter dat Ltij het vat niet van de lantaarnpaal had af gerukt. fers bleek, dat hiervan bijna 83 pet. betrekkelijk kort in Vlaardingen i heeft gewoond en slechts zeventien percent tien jaar en langer. Wan neer men deze cijfers vergelijkt met de percentages van het totaalaan tal vertrokkenen, waaronder slechts zestien percent Vlaardingers waren, ziet men. dat de „oudere" migran ten zich wat het vertrek betreft hebben gedragen als „eigen" Vlaar dingers. Hieruit blijkt, aldus het rapport, een zekere gebondenheid aan de eigen omgeving. Nadat men langere tijd in een eerst vreemde omgeving heeft gewoond, wordt deze omgeving als „eigen" aanvaard. Het ouder worden, waardoor me» niet meer zo gemakkelijk van werkkring veran dert speelt uiteraard ook een rol. (Van een onzer verslaggevers) De wijdverbreide mythe, dat Vlaardingen zo'n jonge bevolking heeft, wordt in het migratie-rap port van de Sociale Raad ontluis terd. De gemiddelde leeftijd van de Vlaacdinger ligt weliswaar ruim twee jaar lager dan die van de gemiddelde Nederlander, maar dit geeft toch geen aanleiding om te spreken van „het jonge Vlaar dingen". De conclusie: Nederland heeft zo'n jonge bevolking, zou dan eerder gewettigd zjjn. V Het grootste percentage van de vertrokken gezinnen (48 pet.) be hoorde tot de leeftijdsgroep van 2034 jaar en 42 pet. tot de leef tijdsgroep .3549 jaar. De leeftijds groep 50 jaar en ouder leverde slechte tien percent van het aantal vertrokkenen op. Als de vertrokken gezinnen ge rangschikt worden naar beroepen, dan valt het cp, dat het vertrek in de groepen handel, verkeer en nij verheid, middelbare en leidinggeven de beroepen en In de hogere oeroe- pen beduidend hoger ligt dan in de andere groepen. Verder komt naar voren, dat ver andering yan werkkring bij de lei dinggevende, middelbare en hogere beroepen een iets grotere rol speelt dan by de lagere beroepen, terwijl het woningvraagstuk van iels gerin gere betekenis Is. Men kan overigens niet conclu deren, dat Vlaardingen voor be paalde bevolkingsgroepen minder aantrekkelijk zou zijn. De groep handel, verkeer en nij verheid geeft voor 54,8 pet. werk- 'cring en bedrijf op als reden van vertrek, voor 25 pet. de woning, voor 10,7 pet. sociale en gezondheidsrede nen en voor 9,5 pet. diversen of geen antwoord. In de groep middelbare en leiding- Rotterdam I nov. Aanvoer 2651 dieren. Hierbij waren .350 vette koei en. .804 stuks gebruiksvee, 380 vette kalveren, 436 nuchtere kalveren, 252 graskalveren, 10 varkens, 23 biggen, 37 lopers, 50 paarden, 7 veulens, 270 schapen of lammeren en 32 bokken of geiten. Weekaanvoer 4566 dieren. De prijzen waren: vette koeien le kw. 3.003.20. 2e kw. 2.602.90, 3e kw 2,402.60; vette kalveren le kw. 2.80—3.20, 2e kw. 2.50—2.80, 3e kw.' 2.202.50: graskalveren 440-340-24Ó* nuchtere kalveren 70-60-50; lopers9$'- 8°-60: higgen 48-40-35; slachtpaar- den 2.20-2.00-1.70; schapen 110-95-80* lammeren 105-90-75; kalf- en melk koeien 1275-1125-925: vare koeien 830 -730-630; vaarzen 930-700-600; pin ken 570-470-400. Overzicht: Vette koeien: aanvoer iets minder, handel traag, prijzen ge drukt: vette kalveren: even korter vlot, wat stijver in prijs, prima's bo ven notering: Eraskalverenkleiner, redelijk, constant: nuchtere kalveren: iets meer, tamelijk, niet geh. prijs- houdend; iopers: als vorige week kalm, ongewyziEd; slacht-paarden iets minder traag ais vorige week; schapen of lammeren: gro ter stroef, geheel prijshoudend: Kalf- of melkkoeien: even kleiner kalna. stabiel; vare koeien; tamelijk stroef, vooral niet hoger In prijs; vaarzen of pinken: als vorige week, lui, ongewijzigd, poeldijk Uitgaande van de bloemenkwekersver. Bloemenlust wordt zaterdag 19 november in de bloemenveiling Het Westland te Poeldijk een bloemententoonstelling en -keuring gehouden.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1