Mr. M. M. van Praag voor middenstanders over de stadssanering RPhO concerteert onder Rieger voor Toonkunst Eindstrijd biljarten om Vrije Volk-beker Moor zeer modieuze damesmantels Drie overwinningen van Schiedam-teams Bob Spaak over Rome en Spelen van Mercurius Liefde en Vrede huldigt drie (bescheiden) leden Drietal met list naar vergadering gelokt Dans en veel muziek bij Scopulus en Nieuwland Sint-NicoJaas- wandeltochixn van Trekvogels Brommer valt over hond Motor en 'plof in botsing 4De Paraplu4 op ouderavond van Gerhardschool M. Ehrbecher spreekt voor humanisten Geld gevonden onder vuilnis Kledingmagazijn Chr. onderwijs in Schiedam tachtig jaar Dit hebt u in de bus gedaan l Pittige strijd VDL-Flakkee Scooter slipt Kesperweg chiedammers onder I Dr. R. Eysink sprak tijdens KV P-bijeenkomst Film van Morele Herbewapening Visafslag GEVONDEN „Dc Vuurpijl" voor Katholieke Kring Burgerlijke Stand A. v. d. Kaay spreekt over gebruik van gas Esperanto-agenda HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 NOVEMBER 1950 PAGINA 4 Charitatief BROERSVEST 111 - Te!. 67416 GROTE SORTERING EN ZEER EXCLUSIEF De christelijke jeugdvereniging Liefde en Vrede te Vlaar dingen heeft zondagavond in „de Kuip" haar 74é jaarvergade ring gehouden. Het was een nogal ongewone bijeenkomst. Ten eerste, omdat, zoals voorzitter A. van Minnen in zijn openings woord zei, het de eerste keer is in 74 jaar, dat de vergadering op tijd begon. Ten tweede, omdat het programma een „val" was om- drie jubilarissen naar de vergadering te lokken. Boeiend verhaal Voor een groot aantal leden van de Schiedamse Middenstands- centrale heeft nar. dr. Ir. M, M. van Praag, hoofd van de woning- dienst, gesproken over „Stadssanering en Wederopbouw". Die stadssanering is in het verleden een actueel vraagstuk ge worden door enerzijds de bloei van de industrie, met name de over gang van handwerk naar mechanisering, en anderzijds door dc bcvolkingstoencming en de veranderingen in de verhouding tussen de verschillende bevolkingsklassen onderling. Wat die Industriële revolutie be treft, is Engeland vooropgegaan. Er ontstonden m dit land slechte sociale toestanden vooral wat de huisvesting betreft. Rioleringen ontbraken veelal en het drinkwater was slecht, waar door cholera-epidemieën ontstonden, die duizenden slachtoffers eisten. Deze slechte huisvesting! toestanden, kregen we later ook in ons land, ter wijl in het overgangstijdperk van 1800 tot 1840 ook stedebouwkundige pro blemen steeds meer op de voorgrond traden. In de I7de en de 18de eeuw be keek men de stedebouw slechts uit militair oogpunt. Een eerste vereiste was. dat de stad gemakkelijk ver dedigd kon worden. Ook in ons land ontstond steeds meer behoefte aan wettelijk ingrij- pen en in 1838 kwam de eerste bouw verordening tot stand in Utrecht. Schiedam kreeg een dergelijke ver ordening eerst in 1864 maar toch was het daarmee nog vrij vooraan in rij van Nederlandse gemeenten. Dat de toestanden in Schiedam omstreeks deze jaren verre van ideaal waren blijkt wel uit het feit, dat de zuigelingensterfte in onze gemeente voor Nederland het hoogst was. Men bekeek de verbetering van de huisvesting toen nog niet als een so ciale kwestie, maar meer uit econo misch en charitatief oogpunt. He', bekende Agnetapark van de Delftse grootindustrieel "Van Mar ken was In dit bestek al een grote stap vooruit en ook de Schiedammer M. C. k' de Groot heeft grote ver diensten op dit terrein. Gistermiddag hebben we In gebouw Irene een gezellig tafereel aangetrof fen. Een charmante demonstratrlce liet daar aan een groot aantal dames zien, hoe zU custardvla kunnen be reiden, appelcarré's en gebakjes uit, Coöp-koeken. Want dit kook- en bakfestijn' ging uit van de Coöperatie DES. En voor zitter A. van der Wei zette in een kort openingswoord uiteen, dat deze bijeenkomsten op touw worden gezet om de band tussen de leden te ver sterken. We geloven, dat kook- en bak- deroonstraties daar we! een goed middel voor zijn. Er is tenminste met aandacht gekeken en geluisterd, met enthousiasme gebabbeld en mei smaak geproefd daar in Irene. Een niet te onderschatten probleem s>IUs/sii* was ls echter: Hoe moeten de eiKU>Cl} krotten worden opgeruimd? Drie op- Onder veel,tromgeroffel en vooral gezang gaan saterdag en zondag19 en, 20 november, weer duizenden wandelaars op pad om de dartiende Sint-Nicotaaswandeltochten te lopen, die de Schiedamse wandelsportver eniging „De trekvogels" organiseert Deze tochten zijn langzamerhand uitgegroeid tot waarlijk nationale wandelingen, hetgeen ook wel blijkt uit de inschrijvingen, die van ver buiten de provincie Zuid-Holland komen. De wandelaars gaan afstanden van acht, twaalf of twintig kilometer lo pen. By goed weer hoopt men records te zuilen breken. Vorig jaar waren er 2300 deelnemers, waarbij 128 groe pen. Deelneming staat open voor ledereen, zowel individueel als in groepsverband. Men kan zich nog opgeven aan de start, die om half drie plaats heeft vanuit de Korenbeurs, Dam, hoek Lange Haven. Aan de Burg. Honnerlager Grete- laan is om zes uur gisteravond de zeventienjarige bromfietser D. P. T. uit Maassluis tegen een hond gere den. Hij viel, kreeg schaafwonden aan zijn handen en is in het gemeen teziekenhuis verbonden. Tegen de eigenares van de hond is proces-ver baai opgemaakt. GINSPAO Bioscopen: MONOFOLS: Gentleman Jim. 1 UW, Zij waren nog geen twintig, 7 en S.X5 uur. PASSAGE: La doice vita, 2 en 6 uur Tentoonstellingen: - STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: WIJKCENTRUM: Coop. DES, bak- sp. kookdemonstratie, 14 en 20 uur. M'JSIS SACRUM: Ned. Bone! van Oud-strijders en dragers van net Moblllsatlekruis, feestavond, 20 uur, VOLKSGEBOUW: Vrouwengroep Partij van do Arbeid, viering inter nationale Vrouwendag, 20 uur, ARCADE: KAB-vergadering, 20 uur. VOLKSGEBOUW: Alg, Boud Meubi- leringsbednjf. ledenvergadering, 20 uur. IREi-ui: bromiletscursus, 20 uur. Apotheek. Van Westendorp, Singel S3. WOENSDAG Bioscopen: MONOPQLE: Gentleman Jim, 2 uur. Zij waren nog geen twintig, 1 ea 9.15 uur. PASSAGE: La dolce vlta, 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: sloten. tijdelijk ge- Diversen: MAISON WESTHUIS: Ned. Ver. van Huisvrouwen, bridge-dnve. 13.30 u. MUSIS SACRUM: WIltott-ïTjenoord De Schouwspelers brengen „O. o. die vrouwtjes, 14 on 20 uur. IRENE: Tbc-verenlging Zonnegloren, ODG brengt „Haar andere man 20 uur. IRENE. v. d. Kamp's service sta tion, middag voor Shell-Junloren- club. 14.30 uur. DAM 30: St.-Jan. de beer A. de Wintel vertelt over de politie, 20 uui- e OPSTANDINGSKERK: Ouderavond A. o H. Gerhardachool, 20 uur. J> Apotheek. Van Westendorp, Singel B3. X lossingen zdjn mogelijk: door aan koop, door onteigening of door onbe woonbaarverklaring. De onteigenings procedure is echter zeer omslachtig. De onteigening moet „ten algemene nutte" verklaard worden. De wet van 1871 ie daaraan wel wat tegemoetgekomen door onteige ning in het belang van de volkshuis vesting toe te staan, maar gemakke lijk is het zeker nog niet. Ook de mogelijkheid tot onbewoon- baatverklarlng Is zeer beperkt. Het betreffende huis moet óf niet meer geschikt voor bewoning zijn óf niet meer te verbeteren. De onbewoon- baarverklartng is hierdoor eigenlijk geheel van de baan. Omstreeks 1880 Is men Jn Schiedam met. de sanering begonnen. In 1925 werden 61 woningen onbewoonbaar verklaard, In 1930 zelfs 148. Vervolgens lichtte de heer "Van Pi aag een tipje op van de sluier over de Schiedamse saneringsplannen en vertelde iets over de op handen zijn de verbeteringen aan de Vlaardinger- straat, de Stationsstraat en de Lange Achterweg. Op de vraag hoe de steden moeten worden yerbeterö, gaf de heer Van Praag ten antwoord, dat hij gaarne de karakteristieke punten van een stad behouden zou zien. zoals in Schiedam bijvoorbeeld de Lange Haven en het Rubensplem. Hoge gebouwen of verbreding van wegen kunnen de verhoudingen in een straat volledig verbreken. Wat de ontwikkeling van Schiedam aangaat, merkte de heer Van Praag nog op, dat eerst sinds de bouw van Nieuwund het tot dusver excentrisch liggende centrum van de stad een werkelijk middelpunt is geworden. Er werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen steden en voorzitter P. Verhulsdonk zei de heet Van Praag tenslotte welgemeend dank voor zijn boeiende inleiding. Et" is dit weekeinde een vormings bijeenkomst gehouden door KVP-le- den. In het Katholiek Sociaal Cen trum hield vrijdagavond de heer J. A, Reynen een inleiding over de in ternationale politiek, terwij! zaterdag dr. E. Eysink, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en docent aan de Sociale Academie in Rotter dam sprak over het bevolkingsvraag stuk in ons land. Dr, Eysink zei daarbij onder meer dat het gemiddelde kindertal per ge zin in Nederland 2.3 bedraagt. De geboorte-aanwas vertoont in geheel Europa eén tendenz tot kleiner wor den. Vooral in landen als Zweden en Frankrijk heeft men daardoor met grote problemen te kampen. Ook de vooruitzichten voor ons land zijn niet gunstig, aldus dr. Ey sink. Het zou kunnen gebeuren, dat wij op den duur te weinig mankracht hebben om onze industrieën op gang te houden. De heer Eysink bestreed de gang bare opinie, ais zou verder gaande mechanisering arbeidskrachten over bodig maken. Men vergeet daarbij zijns Inziens te dikwijls de grote groe pen mensen, die nodig zijn in de toevoerbedrijven. HU verzette zich tegen het Nederlandse emigratiepo- litiek, die het land veel geld kost, terwijl wij onze beste arbeidskrach ten verliezen. Op het jBoerhaveplein is om acht uur gisteravond de negentienjarige motorrijder D. G. uit Schiedam tegen de zestienjarige bromfietser A. P. gereden, doordat de motor naaT hnks uitweek, terwijl de brommer inhaalde. Op de duo van de motor zat mej. G. P., die er bij de botsing af werd geslingerd en met een her senschudding In het gemeentezieken huis moest worden opgenomen. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest geeft donderdagavond in het Passage-theater weer een concert voor Toonkunst. Onder leiding van Fritz Rieger worden uitgevoerd „Divertimento für Streicher" van Sutermeister, „Stnfonia concertante voor viool en altviool" van Mo zart en Beethovens derde symfonie („Eroica). Solisten zijn Erzsebet Horvay en'Thomas Lorand. Frltz Rieger i.s Generalmusik- direktor van de Münchener Philhar monic, is in 1910 in Oberalstadt (Bohemen) geboren. Hij ontwikkelde zich aan het conservatorium tot een succesvol pianist en als leerling van Georg Szell, tot dirigent. HU had achtereenvolgens de leiding van de Praagse Radio, de Opera te Aussig en Bremen en het Nationaal Orkest van Mannheim. Ondanks zijn drukke orkestprak tijk dirigeerde hij vele opera's. Deze zomer gaf hij uitvoeringen van „Don Giovanni" en ,431e Meistersinger" tijdens de „Münchener Opernfest- spiele". terwijl hij tn Wenen veel succes boekte met een uitvoering van „Parsifal". Daarnaast dirigeerde hij in het Teatro San Pauio te Napels en het Teatro Colon te Buenos Aires «Tristan, Parsifal e.a.J. Erzsebet Horvay, geboren te Szeged (Hongarije), begon reeds op S-jarige leeftijd met vioolspelen. Nadat zij het einddiploma gymnasium had behaald ging zij naar Boedapest, waar zü haar muzikale opleiding In het Passage-theater waren zon- dagmorgen enige honderden bijeen om de filmvoorstelling van de Mo rele Herbewapening in Schiedam by te wonen. In de foyer kon gediscus sieerd worden de sprekers. De heer ms sprak een wel komstwoord. De heer van Looi zei onder meer, dat de Morele Herbe wapening geen anti-communistische beweging is Een mijnwerker uit Duitsland, die met bondskanselier Adenauer over de Morele Herbewa pening heeft gesproken, haalde voor het Schiedamse publiek de woorden van Adenauer aan. In de film. „Mannen van Brazilië"" werd beschreven hoe in de haven van Rio de Janeiro havenarbeiders in de Morele Herbewapening 'n ant woord vinden op gangsterdom en corruptie. Voor de ouders van de leerlingen van de A, H, Gerhardschool is er woensdagavond 16 november ln de zaal onder de Opstandingskerk, in gang Dr, Kuyperlaan, een ouder avond. M-j. dr. A. L. van Wely zal tijdens deze bijeenkomst spreken over een onderwerp, dat de belangstelling van zeer velen heeft: "De Kinderbescher ming". Tevens zal de film „De Para plu" worden vertoond met Kees Bnis- se Cn Mieke Verstrate,. Aanvang van de ouderavond acht uur. voltooide aan de „Musikhochschuie". Zjj maakte achtereenvolgens deel uit van het Philharmonisch Orkest te Szeged (o.l.v. Ferenc Fricsay). het Hongaarse Damesstrijkorkest en het Hongaarse Staats Symfonie Orkest te Boedapest. In 1956 verliet Erzsebet Horvay Hongarye. Sedert 1957 is zij aa.j hei Rotterdams Philharmonisch Orkest verbonden, Erzsebet Horvay is ge huwd met de pianist Istvan Hajdu. Thomas Lorand, geboren in Boedapest, ontving zyn muzikale opleiding aldaar van de professoren wemer, Waldbauer, Zathureezky en Lukacs. Tot 1956 was hij alt violist in het Hongaarse Staats Symfonie Orkest. Thans is hij als soto-altist verbon den aan het Rotterdams Philharmo nisch Orkest en ieraar aan het Rotterdams Toonkunstconservato- num. „De toekomst van het ongeloof", het geruchtmakende hoek van de Oos'duitser Gerhard Szcesny, kwam gisteren aan de orde in een inleiding, die de heer M. Ehrbechcr uit Haar lem hield voor dc leden van het Hu manistisch Verbond. De heer Ehrbecher trok vergelij kingen met het werk van de katho liek Friednch Heer „Geloof en on geloof". Humanisten zyn vrijdenkers, maar op hun weg vinden zij de kerk tegen zich, zo zei spreker. De kerk is door de eeuwen heen onmaatschappelijk geweest en sociaal bewogen figuren als Talma en Ariens hadden de grote massa nooit achter zich. Nieuwe plannen moesten on der de dekmantel blijven. De heer Ehrbecher wijdde veel aandacht aan Multatuü, uit wiens ideeën De Dageraad voortsproot. Het christendom, aldus de spreker, ver spert de weg naar het vrije, weten- schappeiyke en filosofische denken en de christeiyke gedachtensfeer is kinderlijk. Een geanimeerde discussie volgde op de inleiding. Bij het ophalen van het vuilnis aan de Oude Maasstraat heeft een werkman van de Reinigingsdienst, de heer B. de Winter, onder het vuil een bankbiljet van 25 gulden en vijf biljetten van tien gulden gevonden. Ze bleken afkomstig van de weduwe A. A. van. K.S. Zij had het geld op zy gelegd om het naar de spaar bank te brengen. Het is blijkbaar in een oude krant geraakt cn in de vuilnisbak gegooid. ROTTERDAM. 14 november Aan de Visafslag alhier werden van IJ- muiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De pryzen warenSchol mïdd 64 —ƒ75, klein 43—50, zeebot 33—35, schelvis midd 50—60, klein 3639, kabeljauw midd 50—52, klein 2834, makreel 2024, zeehanen kiein 23 25, wijting 3340, haring verse 30— 34, alles per kist. Op maandag 28 november vindt in café de Oude Markt, Markt 9 te Vlaardingen de eindstrijd plaat» om de Vrije Volkbeker tussen twee teams van de B.v. De Waal. Het zijn de beide teams van de biljartvereniging De Waal, die in de voorwedstrijden in hnn afdeling beslag wisten te leggen op de bovenste plaats. Hoewel de beker in iedér geval voor De Waal is, zal het toch wel spannend zU» om die eindstrijd te volgen, omdat beide teams zeker de eer voor zich zullen willen ophouden. Nu de eerste districtskampioen be kend is, (de heer A. A. Spronkers uit Vlaardingen. die het kampioenschap 5e klasse libre behaaldeen inmid dels een aanvang is gemaakt met de eindstrijd om het 4eklasse-kampi- oenschap, gaan ook de voorwedstrij- den om net 3eklasse-kampioenscliap beginnen. Hiervoor hebben 35 biljarters inge schreven, die elke woensdagavond ln 5 poule's voorwe&stryden moeten spelen. Dc wedstryden vangen 23 no vember aan. Poule 1. Café De Kroon, Hoog straat 21, Vlaardingen, Poule 2. Ca fé De Moriaan. Haven 29, Maassluis, Poule 3. Café De Sluis, Lekstraat 2, Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9-12.30 uur en 2-6 uur: medaille: ring met sleutels; zw. wollen handschoen CR); zwarte damesglacé; schoudertas. Weegschaal, Nederhof, v. d. Duijn v. Maasdamstraat 99; autoped, Her mans, Lekstraat 78b; 1 p. zwarte da mes glacés, Slavenburg. Troelstra- laan 175;herenhandschoen half le der/half gebreid, Schoof, St,-Lidui- nastraat 102; wit kinderwantje, Valk, Villastraat 72 (na 18 uur); 1 p. glacé handschoenen, v. Veen, Brugman straat 53b; ring met sleutel. Franken, Slachthuislaan. 31; ring met sleutels, v. Buuren, Rijnstraat 10b; ring met sleutels, Grashof, Fr. Kuiperlaan 235; etui met sleutels, Den Ouden. L, Nieuwstr. 31b; bril met etut, Holler- hoek. Polderweg 194; ketting met kruisje, Onder de Linden, Galileistr. 18a; gouden ring. Maan, Groenelaan 44; zilveren ring. N. Numes, Waranda 51; zeeuwse broche, Kok, Broersvest 93; rol geruite stof, P. J. Bastyn.Dr. Zamenhofstraat 51a, Rotterdam; pak jes luiers. Den Elt, Adriaan Pauw straat 25, Vlaardingen; blauwe he renpantalon, v. IJzendoorn, Laurens Costerstraat 31a; geei-bruine sjaal, Witberg, Mariastraat 93, Advertentie LM, aua Schiedam, Poule 4, Café dc Karse- booro, Broersvest 101, Schiedam, Poule 4. Cafe Thalia, Rotterdamse- dljk 54. Schiedam. Het driebandenspel krijgt in het district Schiedam steeds meer aan hang. Er zijn dit jaar weer meer deelnemers dan vorig jaar. Om het Bliekendaalbiljart zal nu door 45 deelnemers in 5 poule's moeten wor den gespeeld, om uit te maken wie er met de winnaar van vorig jaar de heer Buytenhek, in de eindstrijd komt. Ingaande maandag 21 novem ber wordt er wekelijks in 5 verschil lende café's gespeeld. Poule 1. donderdagavond in café De Sluis, Lekstraat 2, Schiedam Poule 2, woensdagavond ln. café Heuisbroek, Vlaardlngerdljk 54, Schiedam, Poule 3, dinsdagavond in café Thalla, Rotterdamsedyk 54. Schiedam. Poule 4, maandagavond ln café Centrum-West. Rembrandtlaan 118, Schiedam, Poule 5, dinsdagavond in café Pleinzicht, Singel 234, Schie dam. Er zullen nog 18 spelers gaan deel nemen aan het Rembrandtlibrebe- kertoernooi. Hiervoor moeten ook voorwedstrijden worden gespeeld. Poule 1. dinsdagavond café De Gouden Leeuw, Emaus 72, Vlaardin gen, Poule 2. maandagavond café Heijnsbroek, Vlaardingerdyk 1, Schiedam, Poule 3. maandagavond café Raadhuis, Grote Markt 2a, Schiedam. De Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Schiedam herdenkt 23 november haar tachtig jarig bestaan. Deze herdenking vindt plaats in een bijeenkomst, 's middags om twee uur, in gebouw Irene. Om half vijf volgt een receptie. De Katholieke Kring Schiedam heeft voor donderdag24 november in het Passage-theater het cabaret "De Vuurpijl" uitgenodigd. Geboren: Geertruida P. C. d.v. J. C. L. van Vondelen en P. J. L, Kloos; Monique -J- d.v. G. M. Henkelman en J. Hoppe; Helga J. d.v. Korstanje en A. M. J. Becks Michel. Ch. z.v. C Meljers en J. Voogt; Carolina d.v. C. Dijkmans en A. G. van Laak; Maria Ch. d.v. A. Borriello en A. P, van 't Zelfde. Overleden: V. van Leeuwen, 55 jr. In New York, Los Angeles en San Francisco zyn kostbare Chinese kunstvoorwerpen met een totale waarde van 400.000 dollar (ongeveer 1.500.000 gulden) ln beslag genomen, die uit Communistisch China de V.S. zouden zijn binnengesmokkeld, In Los Angeles werd een man aange houden op beschuldiging van „han del drijven met de vijand". Op grond van een wet van 1950 is het verboden zaken te doen met Communistisch- China, Gelukkig is er weer volop gekorfbald. Slechts enkeie velden bleken zich nog niet voldoende te liebben hersteld, maar daar hebben de Schiedamse clubs weinig.of geen hinder van ondervonden. ODI heeft vrijaf gehouden. Schiedam heeft een bijzonder goede dag gehad met drie overwinningen in tegenstelling tot Succes, dat geen enkel winst punt binnenhaalde. Het lag in de lijn der verwachtin gen, dat Schiedam spoedig zijn twee de overwinning zou binnenhalen. En dat is nu ln de lastige uitwedstrijd tegen Blauw Wit '51 gebeurd. De thuisclub gaf de eerste helft de toon aan, hetgeen in een voorsprong tot uitdruking werd gebracht, maar na de rust werden de rollen op duidelijke wijze omgedraaid. De ee.rste helft met me' 31 voor de thuisclub afgesloten, nadat F, Veer een 20-achterstand tot 21 had verkleind. Na de hervatting knabbelde D. Vermeulen weer een stukje van de achterstand af (3—9i, maar Blauw Wit '51 kwam nog een maal terug. Daarna heeft men niets meer in te brengen gehad. J. v. d. Tuuk zorgde beel vlot vopr 44. F. Veer daarop voor 47 en H. Ver schoor sloot de score af op 47. Vrouwe Fortuna schijnt Succes vol- De Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorliehting zal vrijdagavond in het Centrum, Westhavenplaats 17 te Vlaardingen, een praat- en vraag- avond organiseren. Tijdens deze byeenkomst zal de heer a, van de Kaay. hoofd van de afdeling gas en water van de ge meentelijke energie- en waterleiding bedrijven spreken' over gas en gas verbruik. Alle huisvrouwen en aanstaande huisvrouwen in Vlaardingen zijn op deze leerzame avond van harte wel kom. Aanvang acht uu; Merkredon, la I6an de novembro. Ni kune legos la lastan „Sennaciulon" ce k. ino v. Gink, Pioegstraat 19. Dimancon, la 20an de novembro okazos la jarkunveno 10.30 matene c k. ino v. Gink Pioegstraat 19. Venu ciuj, por ke ni povu pnparoli nian sekcio- vivon. De Algemene Bond van Mercurius heeft gisteravond een propa- ganda-avond gehouden in gebouw Irene. De opkomst was niet zo groot, dat men de grote zaal kon bezetten, zodat men een kleinere zaal verkoos, hetgeen de gezelligheid zeer zeker ten goede kwam. De bekende sportcommentator Bob Spaak hield een genoegiyk praatje over „Rome, Romeins en Olympisch". Het werd 'een plezierig onder-onsje en dat begon al met de inleiding van de lieer spaak. Na zijn keel geschraapt te hebben, begon liij nl. met een.anecdote en er volgden nog vele andere. Maar ook over Rome wist hij boeiend te ver monumenten, het druke verkeer en het gezelligheidsleven in de oude stad. Hij vertelde over de tegenwerking, die de Italiaanse organisatoren de radio-t.v.-equipe boden en dan volg de er weer een anecdote. Over de spelen zelf was Bob Spaak zeer enthousiast, maar niet over de Nederlandse prestalte Met uitzon- Aan het opstellen vafi deze val verleende ds. P. v. d. Vloed zijn mede werking Het programma vermeldde namelijk, dat hij iets zou vertellen oyer zUn reis naar Griekenland. Door echter met voorbedachten rade thuis te blijven, «af ds, v. d. Vloed de vereniging gelegenheid, om deze zeer bescheiden jubilarissen te huldigen. De heer Van Minnen noemde als eerste jubilaris Bastiaan Broek, die 35 jaar actief lid is van L. en V. Met een niet erg opgetogen gezicht nam de jubilaris plaats in het versierde gestoelte op het podium. De heer Broek is o.a. de ideeën- man van de vereniging. De voorzit ter achtte liet een prestatie, om, zoals de heer Broek, in alle eer en deugd getrouwd te zijn met twee vrouwen, namelijk zijn wettige echtgenote en L. en V. Dank zij een bandopname kon men horen hoe de heer Broek deze twee vrouwen leerde kennen. De tweede jubilaris was Rinus van 't Hoff, 25 jaar actief lid van de vereniging. De heer Van 't Hoff stamt uit een gezin, waarvan negen kinderen lid van L. en V. waren of nog zijn. Ook hij moest plaats nemen op de huldigmgszetei. Hendrik Langstraat sioot de rij dei- jubilarissen. Ook hij is een kwart eeuw actief lid. Thans is hij secre taris van Liefde en Vrede. De heer Van Minnen noemde hem een ware steunpilaar voor de vereni ging. Verder achtte hij hem ,.ech' een figuur om een boeiend verhaa over te schryven", bladzij voor uit het „Dagboek van de vrouw van een secretaris". DH be vatte onder meer de vraag van haar dochtertje: „Mamma, wie is die man, die hier zondags a!t(jd komt eten?", waarop moeder Langstraat ant woordt: „Dat is nou je vader". Het biykt dus wel, dat de jubilaris heel wat tijd aan Liefde en Vrede spendeert. De drie jubilarissen kregen een in goud uitgevoerd verenigingsinsigne opgespeld. Van het centraal bestuur ontving elke jubilaris een boekwerk als herinnering aan deze huldiging. Ook hun echtgenoten, die door het toedoen van L. en V. menig een zaam uurtje hebben gehad, ontvingen een geschenk van het centraal be stuur. Aan deze huldiging ging het ge bruikelijke jaarverslag vooraf. Daar in is o.m. herinnerd aan Jeugdspek- takel I en II, die een deel van het geld voor her, nieuwe L. en V.-ge- bouw opleverden. Geen maquette Het iag' m de bed-«'"mg op de jaarvergadering eer .uette van het toekomstige e" te tonen. Dit kon echter, a. r ten spijt niet doorgaan, want de maquette is nog niet gereed. De heer Van Minnen hoopte, dat met het 75-.iarig jubileum van Liefde en Vrede, dat op 15 november 1961 gevierd wordt, het huisvestingspro bleem van dc vereniging opgelost zal /-i i n dering van de vier winnaars van de medailles heben de deelnemers be slist te weinig doorzettingsvermogen getoond. D' wil om te winnen ont brak. Voor wat Tokio 1964 zal bieden, voorspelde de heer Spaak een enorme toeneming van het aantal Afrikaanse winnaars. Door het onafhankelijk worden van verschillende staten ko men ook dr natuurtalenten vry. En ens land zal er dan waarschynlijk de eerste veertig jaar niet meer aan kunnen tippen. De Klaprooscollecte, die het Nederlandse Oorlogsgraven- comite zaterdag in ons land heeft gehouden, bracht in Vlaardingen f 664.69 op. De inzameling voor het Prin ses Beatrix-polio fonds heeft in Vlaardingen 1.501,- opge leverd. Dit fonds kan nog steeds steun, gebruiken en via gironummer 1021 van fa, ft. Mees en Zoonen te Vlaardingen worden giften graag ingewacht. ledig de rug te heben toegekeerd. De Blauwwitten hebben een alleraardig ste en plezierige wedstrijd tegen ALO gespeeld, maar ondanks gelijkwaar dig veldspel moest men toch de eer aan de bezoekers gunnen. Het ligt voor de hand, dat de tegen partijen beter van hun kansen ge bruik weten te maken. De Hagenaars deden dat tot na de rust voortreffe lijk. hetgeen in een 0—5-voorsprong resulteerde. Het ïeek er daarna heel erg op, dat Succes de voorsprong aan de bezoekers ging ontnemen. Door doelpunten van S. la Lau, B. van Krogten, de dames A. Kauffman en N. Ouwendijk haalde men op tot 45. Een hierop volgende dubxeuse strafworp nekte de Blauwwitten ech ter weer. aLO benutte deze terecht en had daarna weinig moeite om de strijd met 48 in zyri voordeel te beslechten. Verder kwamen de vólgende uitsla gen uit de bus: Schiedam 2USV 2 31; ODI 2Oranje Nassau 3 30; junioren; SucesSpangen 2 45 en aspiranten Schiedam AHillegers- berg A 31. Direct na de aftrap van de wed strijd VDLFlakkee (1—0) ontwik kelde zich een pittige strijd. Veel ver der dan de verdedigingen kwamen beide aanvaislmies echter niet, daar het spel te doorzichtig was en de defensie tyd kreeg om afdoend in te grijpen. Zo nu ea dan zag men goede din gen. die echter niet tot succes kon den leide-u. Zonder doelpunten ver streek de eerste speelhelft. Na de thee ging de thuisclub direct tot de aanval over. Er werden vlotte combinaties opgebouwd. Uit één van de aanvallen wist VDL te doelpunten. G. van Gij zen wist zich op. han dige wyze vry te spelen en op het juiste moment Brinkman ln de ge legenheid te stellen met een goede kopbal te scoren (10). j Flakkee kwam met de rug tegen de muur te staan, doch wist andendlds i met lang niet ongevaariy'ke aanval- len het spel zo nu en dan te ver- plaatsen. Daardoor bleef de strijd, die voor beide partyen van belang was i en veel belangstelling trok, tot het j einde spannend. j Het was een sportieve strijd, die j door scheidsrechter Weber goed ge- ieid werd. Ook vrijdagavond organiseert de Vlaardlngse klaverjasclub DOM wezr I pnjsklaverjassen in het Volksgebouw, Schiedaniseweg 12. De hoofdprys is j een kip. Aanvang acht uur. Dat de verschillende jeugdsociëteiten hun eigen sfeer hebben ïs voor een groot deel te danken aan de muzikale prestaties van de op tredende musici. Dat was het afgelopen weekeinde wel heel duidelijk bij de sociëteiten Scopulus en Nieuwland. Mevr. Langstraat las daarop oor de vergadering was er een bi oodmaaltijd onder leiding van een I Rinus van 't Hoff. Zaterdagavond hield Nwland het ge- bruikeiyke dansfeest in het Wyk- centrum. In een propvolle zaal speel den het trio Thom Berns en de be kende Lazy River Jazzband. Vooral het iaatste groepje wekte enthousias me bU de danslustigen. Scopulus hield zondagmiddag haar ..Jazz in the grove". Dit is een oude vakterm van jazzmusici en het be tekent gewoon: „We zijn in de juis te stemming". Die stemming was er bij Scopulus al gauw, dank zij de muziek van René Tirion en latei- het uitstekende spel van de pianist fluitist Ruud Kuiper. De stemming was niet zo uitbun dig als zaterdagavond in Nieuwland. Men luisterde meer, dan men danste. Maar 's avonds werd die schade inge haald. Pete van Hees bracht een se rie rock 'n roli-nummcrs op Scopu lus' amuseraentsavond in Musis Sa crum. Drummer Tom de Niet uit het trio Thom Berns wist zyn publiek tot grote geestdrift te brengen. Maar ook in het serieuze vjak stonden De Niet, Thom 3erns en bassist Joop Ver- heij hun mannetje. Het bestuur van Scopulus denkt ér over de activiteiten weer te gaan uit breiden. Men denkt bijvoorbeeld aan een schaak- en bridgeavond. „,°P de Mr. L. A. Kesperweg te Vlaardingen Is maandagmiddag de 37-jange belastingambtenaar J H uit Rotterdam geslipt met zyn scoo ter, Hij liep een lichte hersenschud ding op. Zijn 3S-jarige echtgenote, die op de duo zat. werd licht ge wond. De heer Alderling, wonende in de Tuinstraat te Schiedam, is vandaag 40 jaar in dienst van de coöp. DES Tevens is de heer A. v, d. Touw 30 jaar abonnee van Het Vrije Volk.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1