Wisselend succes van handballers van WF Bedrijven besparen half miljoen dank zij Kamer van Koophandel Feest bij Ne van Oud-Strij Burgemeester reikt aan jubilaris bij onderscheiding uit Schaakins tu if sim u Itaan-seance 4 Orpheus' zal zingen op kunst- en filmavond van blindenbond Harpquintet concerteert Sint Nikolaas op de markt VGB b deelde punten in SBKC KvK kiest twee nieuwe leden V ernieuwen van kademuur is nu aanbesteed Reisvereniging geeft film met modeshow Kettingbotsing chiedammers r elkaat onder Schoorsteenbrandje Burgerlijke Stand Clubontmoeting bij wielrenners van „Schiedam" Wisselkoersen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 PAGINA 4 De internationale vrouwendag is gisteren in.Schiedam ge vierd. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid was daar toe bijeengekomen in het Volksgebou.w, waar hun een aan trekkelijk programma van zang,, muziek en, traditiegetrouw, een warme toespraak werd voorgezet. - In haar openingswoord herinnerde de presidente, mevrouw G, Bos-van Ringen eraan, dat de vrouwendag'na. voor de vijf tiende maai sinds de oorlog wordt gevierd, niet alleen in Schiedam en in alle Nederlandse gemeenten waar een vrouwen groep bestaat, maar ook in vele andere, democratisch gercgeér de landen. Hoe? Landbouw Met'betrekking-tot een internatio naal landbouwbeleid is er nog weinig bereikt hoewel de socialisten uit de verschillende landen wel tot overeen 'stemming zijn gekomen. - Europa (Van een onzer verslaggevers) De tarieven voor de bestaande buitenaansluitingen op het Rotterdamse telefoonnet zullen niet worden verhoogd. Dit deel de de heer C. H. Buschmann, voorzitter van dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardïn- gen dinsdag mee. De Kamer vergaderde in de bovenzaal van de Harmonie en daar las de voorzitter een brief voor van de plaat selijke telefoondienst te Rotterdam met deze verheugende me dedeling. Het bestaande tarief blijft gehandhaafd, tot Vlaardingen, Kethel en Capelle in het plaatselijke telefoonnet van Rotter dam zijn opgenomen. Nieuwe aansluitingen zullen echter duur der zijn. Bestaande aansluitingen kunnen zo mogelijk echter wel extra-lijnen krijgen tegen het oude tarief. Vanavond is cr weer een schaakinstuif onder auspiciën van de schaakvereniging Schiedam. Alle schaakliefhebbers en ook toekomstige schakers kunnen "er terechtEr wacht hun ditmaal in Irene om acht uur een extra-attractie. In de Harmonie te Vlaar dingen .wordt vrijdag onder auspiciën van het Vlaardings Kunstcentrum een concert ge geven door het Rotterdams Harpquintet. PvdA •vrouwen vieren vrouwendag: muziek en toes Mevrouw Bos kondigde aan, dat de vrouwengroep dit jaar een zoge naamde chocoladeverkoop-actie gaat organiseren in navolging van een dergelijke actie voor de verkoop van zeep, die zij verleden jaar hield, en die toen achtduizend gulden op bracht. Ook dit jaar zal men vrouwen uit onontwikkelde gebieden van de op brengst de mogelijkheid bieden iot studie in Nederland met de bedoe ling, dat zij hun kennis in eigen land zullen verbreiden. Onder leiding van Jaap Weergang en met begeleiding van Cobi Wiel- houwer hebben de leden van de vrouwengroep vervolgens samen ge zongen en een andere, muzikale en zeer vrolijke noot in het programma was het optreden van de Rotterdam se mondaccordeonvereniging Modu latie. Hoofdschotel was de inleiding die distiictsbestuurster mej. N. Onger- boer hield over het onderwerp „Naar een socialistische koers in Neder land: een verenigd Europa; welvaart in de wereld". De vraag „Wat wordt de socialistische koers in Neder land?" was dertig jaar geleden ge makkelijker op te lossen dan nu. Veel is namelijk al bereikt, voóra! Tienduizenden oliebollen worden elk jaar tegen de 3lste december ge produceerd door de CJV. En omdat de meeste van die tienduizenden bollen hun weg wel vinden naar Schiedamse magennamen we aan, dat er maar weinig Schiedammers zijn, die niet weten van het bestaan van de CJV-oliebollenactie. Die actie wordt ook dit jaar weer op touw gezet, lees ik in het CJV- orgaan „Conttct". En de opbrengst is bestemd voor de feestviering ter gelegenheid van het CJV-jubileum. Omdat de feesten zeer groots zijn opgezet; moet ook de opbrengst van de oliebollenactie, voor deze gelegen- i op het gebied van het loon, de werk tijden en de sociale toestanden. Men heeft veel te danken," aldus mej. On- gerboer, aan minister Lieftinck. die voor het herstel van het nationale produktie-apparaat na de oorlog zorgde, waardoor er voldoende werk kwam en het loonpeil niet onaan zienlijk steeg. Ook dr. Drees heeft op dit gebied grote verdiensten, voor al wat de sociale ziekteverzekeringen en het ouderdomspensioen aangaat. „De jongeren van tegenwoordig hebben vrijwel alles, wat zij wen sen," stelde mej. Ongerboer. „Hoe krijgen wij hen ertoe om te strij den voor een doel, dat ver buiten hun persoonlijk belang ligt?" Een enquête, die onlangs op straat werd gehouden onder een duizend tal willekeurige Nederlanders, bracht aan het licht, dat velen niets van de politiek afwisten en zeker niet van de internationale politiek. Op de vraag: „Weet u.'welke par tijen op het ogenblik in de regering zetelen?" antwoordden niet minder •dan negenhonderd 'personen ontken nend, 36 dat de Party van de Arbeid erin zat, terwijl negen zelfs meenden te weten dat de CPN zitting had in de regering. Het woningprobleem, het belasting- vraagstuk eri de loon- en prijspoli tiek moesten volgens de meeste on dervraagden voorrang hebben. De vraag: „Welke partij zou u op het ogenblik het liefst in de regering willen hebben?" werd door het groot ste deel beantwoord met „De Partij van de Arbeid". europees blok ontstaan met 165 mil joen inwoners," dat kan wedijveren met de Verenigde Staten en Rusland. Terloops wees mej. Ongerboer nog op de NATO, de Raad. van Europa, de .Westeuropere tJnie en de Europese Vrijhandels Associatie, die echter over weinig - daadkracht beschikken. Ook Euratom is een zeer nuttige verdragsorganisatie, daar er in 1980 viermaal zoveel energie zal worden verbruikt dan nu, en die energie is slechts te verkrijgen door atoom splitsing. Groot belang hechtte mej. Onger. boer aan het Europese Parlement, waarin veertien Nederlanders zitting hebben. Zij hoopt op Europese ver kiezingen in 1969, waardoor een ieder zich ook meer Europees burger zal gaan voelen. Wat betreft de hulp aan onder ontwikkelde gebieden: hier zuilen de Westerse landen moeten trachten het Russische blok de loef af te steken ten einde een overheersing van de die tatoriaal geregeerde landen te voorkomen. Mej. Ongerboer meende, dat wij in de loop der tijden niet alleen een nationaal plan voor de arbeid heb ben gehad maar aan een inter nationaal plan voor de arbeid zijn toegekomen. Na de pauze was er opnieuw ac- Op vrijdag 2 december houdt de Centrale Vereniging voor de Markthandel een gratis verloting op de weekmarkt te Schiedam. Er worden gratis loten verstrekt aan alle bezoekers van deze markt. De uitgifte van de loten zal reeds op 18 en 25 november geschieden. De trekking vindt plaats op vrijdag avond 2 december 1960 om 6 uur. De loten kunnen, voorzien van naam en adres op 2 december in de op de markt aanwezige bussen wor den gedeponeerd. Op 2 december komtSint Nicolaas met Zwarte Piet op de markt en vanaf 10 uur tot 18 uur zal aan de kinderen, mits onder geleide, een kleine ver snapering worden verstrekt. De voor deze verloting beschikbaar gestelde prijzen zijn vanaf 17 no vember reeds te bezichtigen in de étalage van Kunsthandel Rosa, Broersveld 28, alhier. Een gelijk spel van leider VGR b tegen Vincent en overwinningen van Standaard b en GW a hebben In de Schiedamse Bedrijfsklaverjascompe- titie weer alle spanning terugge bracht. De voorsprong van VGB b op GW a en Standaard b bedraagt nu nog maar resp. 2 en 4 punten, zodat pas volgende week beslist wordt wie het herfstkampioenschap behaalt. De uitslagen van gisteravond wa ren: Standaard aExcelsior a 60; VGB aExcelsior b 24; Vincent VGB b 3—3: GW a—GW b 5—1; OVD—Standaard b 2—4 en OGW— VDB 2—4. Voor de nodige spanning zulen de i volgende week zorgen de ontmoetin- cordeonmüziek en enkele leden voer- j gen tussen VGB bStandaard a; den een aardige sketch op onder de GW a—Excelsior a en Standaard b— titel .Naar de Bom". |OGW. Uit deze,enquête bleek dat weini gen zich interesseren voor de Neder landse politiek ten aanzien van. Nieuw-Guinea en andere internatio nale vraagstukken. Men kijkt teveel naar zichzélf, naar zijn ttgen, directe belangen,' terwijl de PvdA zo graag zou zien, dat men zich meer voor internationale belan gen interesseerde. ~'A Mej. Ongerboer sprak de vurige wens uit, dat de, Nederlander zich meer gaat openstellen voor een ver enigd Europa. Da eerste stappen om daartoe te komen werden in 1947 gedaan bij de uitvoering van het Marshallplan en Zaterdag en zondag hebben de handballers(sters) van Wilton F het hun toegedachte programma met wisselende successen kunnen afwerken. Dames I moest met 37 het onderspit delven tegen koploopster Animo. Direct na het beginsignaal van scheidsrechter A. Kehnen nam Animo het spel in handen, en voor dat de WF-dames wisten wat er gebeurd was keken zij tegen een 0—X achterstand aan. Na een minuut was de stand weer gelijk door eén schot van mej. F. de Raaij. Animo was iets meer in de aanval, gezette aanval Snelwiek weer een Deze beslissing betekent voor bet bedrijfsleven in Vlaardingen, Maassluis en Rozenburg een besparing van een half miljoen gulden over vier jaar gerekend. Het tarief Is vijftien gulden, maar zou ongeveer 85 worden. Over vier jaar zal de opneming in het Rotterdamse plaatselijke telefoonnet weinig over het rapport op te mer ken. h,eid f^bilade geheten, gróót zün. Het i°p™k'9^a streefcijfer is: niet minder! 50.000 oliebollen en Hoe sceptisch er ook over de jeugd- van-tegenwoordig pleegt te worden gesproken bij de Schiedamse voet bal-, honkbal- en softbdlvereniging Schiedam gaat dat heel anders toe. Ik lees in hun cluborgaan een ar tikeltje, dat meer dan vleiend is voor die jeugd van tegenwoordig. De ver schijning van het Schiedam-nieuws blijkt namelijk voor een groot deel te steunen op een aanta! zeer jeugdige medewerkers. Rinus Schell bij voorbeeld, die het clubblad op de stencilmachine afdraait en het in de omslagen hecht. En dan zijn assistent Theo van Pelt. Voorts de bezorgers: Jan Ouweneel, Wim Wöhler, Jan Bos, Hemiie Bek, Wiebe Pannekoek, Auwie Holleman en nog een aantal ouderen. Nee, bij Schie dam zijn ze best verguld met hun actieve junioren! Aan de Aiberdingk Thijmstraat 51 ten huize van de 73-jarige S. H. is is gistermorgen om 11.40 uur een schoorsteenbrandje uitgebroken. Onder ieiding van de heer Keuze kamp is de brand gedoofd. Er was geen schade „~=r— WOENSDAG Bioscopen; MOK O POLE: Gentleman Jim. 2 u.; ZIJ waren nog geen twintig, 7 en 9-15 uur. PASSAGE: La dolce vlta, 2 en 8 u. lenloonsteUingen: STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: IRENE. TBC-vereniging Zonne gloren. O DG brengt „Haar andere man", 20 uur. DAM 30: St.-Jan. A. de Winter ver telt over de politie, 20 uur. WIJKCENTRUMNCVB. afdeling Nieuwlanü, „Kerk en Jeugd" door do heer J. Schepen. 20 uur. MUSIS SACRUM: Wllton-Fijenoord. De Schouwspelers brengen ..O. o. die vrouwtjes", 20 uur. OPSTANDINGSKERK: A. H. Ger- Jardschooi, ouderavond. 20 uur. DONDERDAG Bioscopen MONOPOLE: Helena van Troje, 2. 7 en 9.15 uur. len toonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: tijdelijk ge sloten. Diversen: MUSIS SACRUM: WUton-FUenoord, De Schouwspelera brengen „O. o, die Vrouwtjes", 20 uur. PASSAGE: Toonkunst, concert met medewerking van Erzsebet Horvay en Thomas Lorand, 20 uur. GEREF. JEUGDHUIS: DOK, leden vergadering. 20 uur. WIJKCENTRUM: NVSH, voorlich tingsavond voor jongeren. 20 uur. IRENE, wljkgemcentc V. toneel, 20 uur. Apotheek: Van Westendorp. Singel 83. Europese Economische Samenwer king, de OEES. Belangrijker was het plan-Schu- man van mei 1952. De grote staal- produktie van Duitsland en Frankrijk zou onder internationale controle gezet moeten worden ter voorkoming van een nieuwe oorlog. In 1952 werd ook de Hoge Autori teit voor Kolen en Staal ingesteld, een bovennationale organisatie. De acht leden, die door de verschillende landen worden gekozen, zijn geen verantwoording schuldig aan hun eigen land. Ook de Europese Economische Ge meenschap (EEG) is een organisatie van de laatste jaren. Door deze ge meenschap za! over een aantal jaren de douane van de zes aangesloten landen (Italië, Frankrijk, Duitsland en de Benelux)geheel komen te ver vallen. Er komt een vrij verkeer van personen en handel. Door de aaneensluiting van déze zes landen is er een machtig West- maar door hetgoede werk' van de WF-keepster bleven doelpunten uit.' Maar iri de negende en 13e minuut wisten zij toch 2 maal te doelpunten door verdedigingsfouten van de WP- verdediging. In de 15e minuut bracht mej. B. Zonneveld dé achterstand op 2—3. Even' voor rust maakte Animo ei' 24 van. Nade rust was er' een aardige strijd te zien tussen beide teams maar'-de. keepsters wisten in eerste "instantie alle onheil te keren. In de negende minuut ha de rust"kon mej. F. de Raaij de stand op 34 bren gen, maar de eerste de beste aanval van Animo na de afworp was raak: 3o. Vele mooie kansen werden door de WF-dames door slecht schieten ge mist en daar de Haagse dames nog 2 maal wisten te doelpunten, kwam de eindstand op 3—7 in het voordeel doelpunt maakte. Toen kwamen de WF-mannen op zetten en. door -doelpunten van H. v. d. Lugt (2x) en J. Foncke (lx) namen zij een kleine voorsprong. Snelwiek had het antwoord spoedig klaar en na 2 minuten lag de gelijkmaker in het WF-doel: 7—7. De resterende minuten verstreken onder grote spanning en in dié pericie wist de WF-keeper nog een. strafschop te stoppen, waar na de scheidsrechter het einde blies. Heren II speelden gelijk tegen koploper HVZ na tot kort voor het einde met 76 te hebben voorge staan. Dames II kon het tegen de Meeuwen 2 niet klaren en verloren met 12. Dames junioren overwon stadgenote DWS met 52, terwijl de adspirantenteams het zaterdag van Animo, dat door deze ovenvin- JRRI en JR.R 2 met7-3 mng nog steeds ongeslagen is gebleven. Heren I speelden tegen Snelwiek uit Rotterdam gelijk: 77. Direct na het beginsignaal nam Snelwiek het spel in handen en had daarmee in de 3e cn 9e minuut succes: 02. Na 11 minuten verkleinde H. v. d. Lugt de achterstand tot 12. Na een gelijk opgaande strijd smaak te dezelfde speler 't genoegen de par tijen op gelijke voet te brengen: 2—2. Na 21 minuten nam echter Snelwiek weer de leiding: 2—-3, maar twee minuten later was het weer ge lijl. door H. Overheul. In de 29e mi nuut hernam Snelwiek door een strafschop de leiding (34), waar mede de rust inging. Na de rust waren beide partijen om beurten in de aanval en wisten in de 5e minuut ieder êénmaai te doelpunten. Een minuut later werd het zelfs 46, toen bij een goed op- allebei tot een overwinning brachten en 10 te verslaan. Vrijdag vergadert de bouwcommis sie weer. In de vorige vergadering heeft deze commissie na bestudering van het pïan voor het nieuwe ge bouw, dat aan de Hoflaan zal verrij zen. een verlanglijst van zeventien punten opgesteld. Aan de hand hier van heeft de architect een gewijzigd plan gemaakt, dat vrydag zal wor den besproken. Men heeft nog geen rijksgoed keuring voor deze nieuwbouw en de overdracht van de grond heeft nog niet plaatsgehad. De Kamer was om advies gevraagd omtrent een verzoek van het Mid denstands Actiefonds te Vlaardingen aan het gemeentebestuur om wijzi ging van de winkelsluitiiigsverorde- ning in verband met Sint-Nicoiaas. Mede ïn verband met 1 et stand punt. dat de werknemersorganisaties innemen, heeft het bestuur van de Kamer het actiefonds geadviseerd het verzoek in te trekken. Dit is in middels gebeurd. De begroting van de Kamer voor 1961 is goedgekeurd. De begroting i sluit met een bedrag van 128.850 en een batig saldo van 3276. Steun voor Maassluis Het verzoek dat Maassluis aan het College van Rijksbemiddelaars heeft gericht om in een hogere gemeente- klasse te komen (van drie naar één), zal door de Kamer worden onder steund. Een klacht is binnengekomen over de pontverbinding, die 's avonds om 7. uur wordt gestaakt (in Vlaardingen). Men zal de no dige stappen ondernemen om hier in verbetering te werkstelligen. De besturen van de Kamer van Rotterdam en de Beneden-Maas heb ben samen het rapport van de eom- missie-Klaasesz over het publiek rechtelijk lichaam Rijnmond bespro ken. Men constateerde, dat er in de betrokken gemeenten geen princi piële bezwaren tegen een dergelük lichaam bestaan. Wel zyn er ver schillen van mening over diverse on derdelen. maar deze zijn van poli tieke aard. De Kamers hebben dus Voorzitter Buschmann deed enkele mededelingen uit de vergadering van de Unie van Rijnkamers, die in Ba den-Baden is gehouden. Hierin is o.m. de Rijn-Maln-Donauverbinding ter sprake gekomen, die het In de toekomst mogelijk zal maken om van Rotterdam dwars door Europa naar de Zwarte Zee te varen. Minder" vuil Verder was de verontreiniging van het Rijnwater hier besproken. In Duitsland is nu een stringente wet geving op de waterverontreiniging, zodat de verontreiniging ai sterk is verminderd. Het zoutgehalte kon ech ter nog niet verlaagd worden. Hier voor zijn de Kaiimijnen in de Elzas verantwoordelijk. wenden, ten einde paal en perk aan dit euvel te stellen. De voorzitter zegde toe. dat dit voorstel in studie zou worden geno men. De aftredende leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas zijn op de verga dering van dinsdag herkozen. In de plaats van de heer H. Kam steeg, die zich wegens vertrek naar Rijswijk (Z.-H.) niet herkiesbaar stelde, benoemde men de heer W. Fortuin, eigenaar van boekhandel en drukkerij Embede te Maassluis. Het werknemer-lid A. Mulder heeft wegens persoonlijke omstandig heden ontslag genomen. Ter voor ziening in deze vacature koos men de heer E. de R. o o ij. stationschef twee de kiasse bjj de Nederlandse Spoor wegen te Maassluis. Burgemeester en wethouders van Maassluis hebben dinsdagmorgen in het openbaar aanbesteed de vernieu wing van een deel van de kademuur aan de Burgemeester de Jonghkade (buitenhaven). Er was veel animo voor dit werk, want er zijn bil jetten ingeleverd. Laagste inschrijfster is N.V. tot aanneming van werken v.h. H. J. Nederhorst te Gouda met 365.900, opvolgster is H. E. Deest v.h. Goudse aannemingsmaatschappij te Reeu- wjik met 388.000. De hoogste inschrijving is van H. Broeres aannemingmaatschappi} te Met het zingen van het Wilhelmus, terwijl voor het eerst het nieuwe vaandel in het openbaar werd getoond, is gisteren in Musis Sacrum de feestavond van de Ned. Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatie-Kruis plechtig geopend. In. het gezellige bovenzaaltje van F. Melchers' Distilleerderij en likeurstokerijen „De Locomotief" aan de Lange Haven heeft gister morgen de procuratiehouder de heer B. A. M. Schaap, zijn vev tig- jarig jubileum gevierd. Het hoogtepunt was wel de uit reiking door burgemeester mr. J. W. Peek van de zilveren eremedaille in de orde van Oranje-Nassau. De bur gemeester sprak daarbij waarderende woorden. De bijzonder geiukkige jubilaris merkte op, dat het enige, wat hem nu nog ontbrak zijn drie dochters waren, die verspreid over de aardbol wonen. De heer Melchers sr. was de eerste, die de heer Schaap toesprak. Hy gewaagde van de band tussen de fir ma en de familie Schaap. De vaders van directeur en procuratiehouder hebben a! samengewerkt. De heer Schaap was een zeer trouw medewerker, die dank zij zijn kennis van talen, by voorbeeld Spaans de export zeer heeft kunnen bevor deren en vergemakkelijken. Daarom heeft een cognac van Mel chers de naam Mouton gekregen de Franse vertaling van Schar- De heer Melchers junior zei ondr.neer trots te zijn op zijn leermeester, de heer Schaap. Namens het personeel bood de heer Meder een fraaie ets aan van Schie dam. De heer Wasserman speelde wat met het woord „schaap" een schaap met vijf poten en de schaapjes op het droge, Velen kwamen de heer Schaap ae hand drukken. De heer A. v. d. Touw, wonen de J A. Aiberdingk Thijmstraat 30 in Schiedam, was gisteren veertig jaar in dienst by de coöp. DES. In de Vjjfsluizenflat op de gale rij 1 en 7 is enig wasgoed van 2 da mes gestolen. In de ".tadsgehoorzaal seefl de Vlaardingsc afdeling van de Neder landse Reisvereniging dinsdag 22 no vember een filmavond met mode show. Er wordt een film trilogie ver toond over Zuid-Italië, die opgeno men is door de heer Ed. v. Ellinck- huizen. Het eerste deel behandelt Napeis en omgeving, waarbij de nadruk valt op de unieke omgeving van deze stad. De film neemt Napeis als uitgangs punt voor een aantal excursies. De eilanden Ischia en Capri worden be zocht, de Vesuvius beklommen en de uit de lava opgedolven steden Pom pei' en Herculanum worden bezich tigd. Na de pauze is er een modeshow, waarin vier dames en een heer; zullen laten zien, wat men wei en wat men niet moet meenemen op diverse reizen. Deze avond begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de vol gende adressen: Mevr. Bolhuis, Juli- analaan 28. tel. 6275; Hr. Langbroek, Verkadesingel 43. tel. 3252: Hr. V. Keulen, Liesveld 44, tel. 2569; Drog. V d. Goot, V. Hogedorplaan 99. tel. 5191:' Boekh. Den Draak, tijdelijk Hoogstraat 194. tel. 3760; Sig. Mag. Wed. V. d. Boogaard, Westh. Kade 4 tel. 4107. Voorzitter F. van Rijn sprak een welkomstwoord en dankte in het by- zonder de vertegenwoordigers van het landelijk hoofdbestuur en het districtsbestuur voor hun komst. De zaal was niet geheel uitverkocht, maar toch was de heer Van Ryn voldaan over de grote opkomst. Ter bestrijding van de kosten van het Sint-Nicolaasfeest werd een tom bola georganiseerd. Ook het nieuwe vaandel is betaald uit dergelijke tom bola's en andere vrijwillige bijdragen. Het programma voor deze feest avond werd op kundige wijze verzorgd door de Rotterdamse Politie-amuse- mentsvereniging „Hermandad". Diri gent Rob Trappel speelde zelf trom pet. Hij bracht een showorkest met SCHIEDAM Geboren Jenny d. v. H G Leenders en A M Over de Vest; Elisabeth 0 d.v. j Houtman en J G Dirkzwager; Monique R d.v. Th. Bakkers en L de Wit: Petrus J F z. v. P J van Dijen en C A T van Fes- sem; Teunis W z.v. J Ch de Gids en A Th Rooijakkers. Overleden: J A Brouwer 74 jr. Geboren: Peter z.v. P. van den Eynden en J Korpel; Jacob z.v. R J van Rhijn en E van Vliet; Samuëi z. v. D J van der Raaf en H de Vos; Astrid d.v. P Lund en E G de Ko ning; Marinus B z.v. M Otten en L G Lassay; Peter zv P Tanis en G H J Smit; Jan zv H Nomden en A F van Hekke; Catharine d.v. A F Teunnissen en C Booij: Linda E M d.v. J de Jong en C M H van der Velde; Johannis K z.v. J K Scheuller en W P C Bouter; Anna M E d.v. J H Storm en M E Gedella: Johan z.v. D J Damen en A M van Es, nummers uit de dertiger jaren, die door drie zangeresjes charmant wer den gezongen. Ook het cabaret was geslaagd en de medewerkenden hebben hun pu bliek uitstekend weten te amuseren. Na afloop kon men een dansje ma ken op muziek van de band van Wii- ton-Fyenoord, de Music Boys". In de rondvraag wees de heer Bracco erop, dat het rijksinkoopbu- reau de bona fide handel oneerlijke concurrentie aandoet. Hy stelde voor, dat men zich in samenwerking niet Amsterdam met 455.000. andere Kamers tot de minister zou D« gunning is aangehouden. De heer S. F. W. Meyer, die men gerust een schaker „pur sang" zou kun nen noemen, heeft zich bereid verklaard om op deze avond een simultaan seance te houden tegen 20 tot 25 schakers. "jv Dat hij daartoe volkomen compe tent is, biykt wel uit het feit, dat hy vele achtereenvolgende jaren kam pioen was van Schiedam, voor het eerst in 1924, het jaar waarin hy zich bij de schaakvereniging Schie dam aansloot. Hij is ook in de hogere regionen van het Nederlandse schaakleven geen onbekende, getuige de belang stelling. die er altijd heeft bestaan voor de partyen, die de heer Meyer in toernooien speelde. De verwachtingen voor de kracht meting tussen de heer Meijer en de andere Schiedamse schakers zijn bijzonder hoog gespannen. Mocht eventueel het aantal gegadigden voor de simuJtaan-seance te groot worden, dan staat een aantal ster ke schakers klaar om bij te sprin gen. Wil men ervan verzekerd zijn tegen de heer Mey'er te kunnen schaken, dan dient men tydig aan wezig te zyn. De zaal is al om half acht open Men is vanzelfsprekend niet verplicht om mee te doen aan de simultaan. Voor schakers, die rustig een ge wone partij willen schaken, is er nog plaats te over. Voorwaarden zyn niet verbonden aan deze instuifavond. Men hoeft geen lid te zijn of te wor den van een schaakvereniging en zelfs inleggeid is er niet bij. Tot de keur van medewerkenden aan een kunst- en filmavond van de Nederlandse Blindenbond op maandag 28 november behoort ook het Kon. Schiedams mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Gysbert Nieuwland. De zangers treden op tydens een avond, die bedoeld is ais propaganda voor de blindenbond en de bekende propagandist van de NBB, de heer Joh. van den Berg, die reeds 31 jaar Overleden; S N Sluiter, 83 jr. wed. van L Janssen; A D H Collignon, 75 jr. wed. van W P Koevernians; H C Dame, 74 jr. echtg. van J J van Geerenstein. Bij het oversteken van de Stad houderswee: te Rotterdam is dinsdag middag de zesjarige Maarten Bolt van de Walenburgerweg onder een auto gekomen. Maarten had een pijn- lyke linkerarm en buikklachten. Hij is ter observatie opgenomen in het Bergwegziekenhuis. Uitslag van de clubontmoeting, die zondag in Schiedam is gehouden en waarbij „Schiedam" de ontvangende club was. De bezoekers waren De Coureur. Rotterdam en Sportief. A-klasse, tijd 2x500 nv. 1. J. van Rysoord 37.1 C; A v. d. Ley 38.2 R; 3. S. Bakker 39.3 C; Veteranen, 2x500 m: 1 P, Heyster 39,3; 2. D. Duyvenbode 42.2; 3. B. Nulie 43.6; 44. L. Mullvik, 49.7. B-klasse, tyd 2x500 m: I. J. Sloot 38.2 C; 2. T. Kranenburg 40.6 R; 3. A. Bakker 42.6 C; 4. H. Stolk 43.4 S; 5. P. Mostert 44.3 S. B-junioren, 2x250 m: 1. W. Meyer, 26.1 C; 2. W. Lubregts 26.2 C; 3. H. Hersbach 27.2 S; 4. A Dalmeyer 27.4 C 5. J. Molden: 27.7 S; 8. M. Over- beeke 28.3 S; 7. P. Heyster 29.6 C; 8. R. van Peer 30.5; 9. B. Kam beek 31.5; S. A-junioren, 2x350 m: 1. W. Lepolder 33.7 S; 2. W. Luyendyk 34.3 C; 3. D, Valk 36.8 S; 4. J. Karnbeek 36.9 S. de belangen van zijn lotgenoten dient, geeft daarbij een toelichting op het streven van de bond. De heer Van den Berg verzorgt te- Voor de Vlaardingse muzieklief hebbers is dit concert in twee op zichten interessant. In de eerste plaats, omdat men niet vaak in de gelegenheid is een ensemble van deze samenstelling te beluisteren. De combinatie fluit, viool, altviool, cello en harp verschijnt weinig op onze concertpodia. In de tweede plaats kan men thans vijf vooraanstaande leden van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, die zo dikwyls in orkestverfcjand voor ons optreden, als kamermusici beluisteren. Het quintet bestaat uit Wim Cle mens (fluit), Elizabeth Horvay (viool). Thomas Lorand (altviool), Samuel Brill (celio) en Margot Broeders (harp). Het programma vermeldt naast stukken uit het bekende kamermu- ziekrepertolre enkele minder bekende laat-romantische en moderne com posities. We vinden een van de su- biiemste kwartetten van Mozart dat m D KV 285 en de Variations libres cn Finaie van Gabriel Pierné. Verder een trio van Jacques Ibert en com posities van Fauré, Tournier en de beroemde Belgische componist Jas Jongen. Door een onhandige manoeuvre van de 56-jarige automobilist J. W„ groentenhandelaar uit Den Haag. werd gisteren in de namiddag op Rijksweg 13 een kettingbotsing ver- oorzaakt waarby elf auto's waren be- vens een geheel ander programma- 1 trokken. Een van de bij de botsing be- onderdeel, nameiyk de declamatie trokken automobilisten, de 51-jarige van gedichten van Annie M. G. i adjunct-directeur J. Woerlee uit Rot- Schmidt. Verder wordt een interes- i terdam sloeg met zyn personenwagen santé kleurenfilm, getiteld „Van bol °ver de kop en kwam in de midden- tot bloem" vertoond. Hoofdschotel van het programma Is de film ,De Stoute Schoenen", die door de cineast Piet van den Ham is gemaakt naar een scenario van de bünde predikant en dichter, ds. Jan Wit. Het is het verhaal van een medisch student, die by een ongeluk blind wordt en de geschiedenis geeft gele genheid om te zien op welke wijze dc herscholing van de blinden plaats vindt. Ook wordt er een braille-de- monstratie gegeven. Mevrouw M. Ch. Schroot-Drooglee- ver Fortuyn zal de byeenkonist ope nen als presidente van het comité van voorbereiding, waarin voorts de heren A. de Groot, C. A. Kamp en ds. B. Schouwink en de dames M. Moll- Lips, T. Oosterhuis-Smit.. W. Rys- dorp-v. d. Tas en J. C, v. Woerkom- Witte zitting hebben. De bevolking van de VS be droeg op 1 april 1960 179.323.175 zie len tegen 151.325.798 in 1950. In Washington is bekendgemaakt dat de bevolking van de VS in feite de 180 miljoen heeft overschreden. berm terecht. zyn auto moest met een kraan wagen worden verwyderd.Hij zelf kwam met de schrik vry. Dé aanrij ding gebeurde toen J. W. bij de af takking naar Delft eerst naar rechts en vervolgens naar links wilde uitwij ken, Hij raakte hierby' de achterop komende bestelauto, bestuurd door de 28-jarige granietwerker E. Matsola uit Den Haag en vervolgens de per sonenauto van de heer Woerlee, met het bovengenoemde gevolg. De drie in het halfduister gestrand- de wagens hadden voorts de ketting botsing tot gevolg. Engels pond 10,605—10,611 Amerik. dollar3.7TA—3.TTA Franse frank 77,001—77,055 Belgische frank 7,595—7,60 Zwitserse frank 87.53—87,63 Zweedse kroon 73,01—73.06 Duitse mark 90,47—90,52 Deense kroon 54.74—54.79 Noorse kroon 52,91—52,96 Canada 3.85Ï—3 S6i Italiaanse lire 60.771—80*821 Oostenrijkse schilling 14,515—14,521

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1