DIT ZIJN DE GEREDDEN ZUIGER UIT... 1911 rookt heeft goed gekozen! iMJ DIE HEILIGE TAT ZOU DE GOEDE SINT WEL KOMEN? 4 mm I If 5 m Dronken joy-riders ;s met politie Nederlanders verdronken GOLD STAR i Vier doden m ver Jonge acteurs naar Athene Grindlawine bedelft er slis! Infiltratie van Indonesiërs op Nieuw-Guinea Ridderkerk is schroef kwijt: drijft rond Britse Koningin der zigeuners (90 jaar) dood vi "Vindieat9 slaat lek in Zweden Duikers naar gezonken Turk Prof; Thung overleden ■w Rahman vrijdag J naar Den Haag? HET VRIJE VOLK MAANDAG 21 NOVEMBER I960 PAGINA 3 I De Rsu.- •Een onheilsplek. Daar kunnen alleen nog maar rampen ge beuren.' Zo zien (bij)gelovige bewoners uit de streek van Calcutta de plaats waar de Lake Fithian kapseisde. (Van een speciale verslaggever) Nicolaas den Besten» de 'leider' van het Socrates- concern, blijkt zijdelings betrokken te zijn bij een zaak die nog mysterieuzer is dan al zijn financiële manipu laties. Het is de zaak van de als een interkerkelijke or ganisatie aangeduide 'Die Heilige Tat'. Een van zijn medewerkers, de beer Jolle Jansma, die hij op 1 februari '59 aanstelde als procuratiehouder en bedrijfsdirec teur een man die destijds kelner was en die een paar maal met de Justitie in aanraking is geweest, is de grote promotor van Die Heilige Tat. Bjjna anderhalf jaar heeft deze heer Jansma 'door Europa gereisd op kosten van het Socrates-concern. Hij had een functie bij de n.v. en mocht blijkens de inschrijving in het Handelsre gister verbintenissen aangaan tot maximaal ƒ20.000; hij was ook ingeschreven als bedrijfsdirecteur van de dochtermaat- chappij de N.V. Gebr, Overbeek, die een steenfabriek en gron den in Hengelo beheerde. Advertentie LM. iiii PffliNO füalio,' zei Piet door de telefoon, "hallo, •"•spreekt ik met Senor Alfredo, de zak- kenmaker?' 'Si... si...,* zei de telefoon, 'u spreekt met Alfredo.' 'Zoudt u direct langs willen komen in het paleis van Sint-Nicolaas,' vroeg Zwarte Piet. 'Sisizei de telefoon, 'ik kom meteen.' Senor Alfredo, de zakkemnaker, kwam op zijn ezeltje naar het paleis van de Sint. Al jarenlang maakte hij voor Sint-Nicolaas allerlei zakken. Zakken voor pepernoten en suikergoed. Zakken om het speelgoed in te doen en vroeger ook zakken voor de stoute kinderen. 'Buenas dias!' riep hij al van verre. 'Bue- nas dias, senor Pedro I' Pedro is Piet op z'n Spaans. 'Wat kan ik voor u doen?' "'Senor Alfredo,' zei Piet, 'wij hebben een zak nodig voor stoute kinderen en hij moet gauw klaar zijn, want over een paar dagen vertrekken wij naar Holland!' 'Si... si...,' zei Alfredo. 'Ja... jaa! Dat door H. J. BARNARD komt voor elkaar. Maareh Dat zou ik bijna vergeten. Hoe groot moet hij zijn? Want ik deux, dat ik de maat niet meer heb. Het is zo lang geleden!' 'De maat, ja, de. maat,' zei Zwarte Piet. 'Dat weet ik ook niet meer precies. Zo onge veer,' en hij maakte met zijn handen een beetje vreemde gymnastiek om de breedte en de lengte aan te geven. 'Senor Pedro, neem me niet kwalijk, maar daar heb ik niets aan. Ik moet precies weten hoe lang. Ik moet precies weten hoe breed.' 'Laten we dan naar het pakhuis gaan,' stelde Piet voor. 'Dan kunnen we een maatje uitzoeken.' Senor Alfredo, de zakkenmaker, en Zwarte Plet liepen de trappen af naar het pakhuis. Zo'n pakhuis van Sinterklaas lijkt wel lui lekkerland, Speelgoed en ook nuttige ge schenken, suikergoed en marsepein, peper noten en taai-taai vrijers staan er hoog opgestapeld. Klaar om verscheept te wor den naar Holland. 'Zo'n zak moet het ongeveer zijn,' zei Zwarte Piet en hij pakte een lege peper- notenzak, 'maar dan natuurlijk met een luchtgaatje.' 'Sisisizei senor Alfredo. 'Maar hij komt mij een beetje klein voor, want de Hollandse kinderen zijn van al die kaas en eieren flink uit de kluiten gewassen.' 'Help mij, senor Alfredo,' zei Piet. 'Ik zal er eens inkruipen. Als ik er in kan, is de maat goed.' Zwarte Piet kroop in de zak. 'Knoop hem eens dicht van boven,' zei Piet. 'Is daar nog ruimte voor, senor Alfredo?' Senor Alfredo pakte een touwtje en knoopte de zak dicht. Toen klonk buiten de sirene van een brandweerauto. 'M'n ezel! M'n ezel! M'n ezel slaat daar van op hol. Ik kom direct terug,' schreeuw de Alfredo en rende naar boven. (Van e«n onzer verslaggevers) Op rijksweg 13 in Delft heeft zich gisternacht een wild-west- scène afgespeeld tussen twee dronken Rotterdamse knapen met een gestolen auto en een agent van politie. leider op stap met tonnen van Socrates? inilllHIIHHlllHIIIIIIIIIHIHIIIIHIHIIIHIIHI|[|||HIIIIIIIIHlllllllHHUIilllllUHIIlllllllllHHIHIIIIIIIIIIIllllllllllllHlllllllHHl 54-jarige »«- - P i0 G- Samen met de nn onurekonten riiU» ?ier,r JeUVe1?iUil'j15i.eeft Jos van der Starre ging vorig de tamp met de Lake Fithian jaar december Meindert s g overleefd. Nentjes van Crk naar Cal- 1 Kapitem Mulder is een aeeman cntta. Ook h« werkte op de Lake 1 I I?et een grote ea veelzüdige erva- Fithian. Deze zomer is hii even S deJ0°=i°^ VS." hij biJ met verlof th"is geweest. Eind 3 KN'. en de Sheil, Een maag- deze maand komt hij voorgoed S I operatie bracht hem daarna eni- thuis. Hij overleefde de ramp, die I ««jaren aan de wal, waardoor hij zich op zijn verjaardag voltrok. 1 "ok de oorlogsjaren in Nederland De overige Nederlandse beman- I ningsleden van de Lake Fithian S N» de oorlog kwam h« in dienst waren de heren Nak, Van I I WJ fe KJCpl, voerde vervolgens Dijk, Vaartjens, Middel- I p bij de BiUiton-Maatschappu het koop, VanderBenenTho- I commando over verbouwde lan- nissen. Ook zij overleefden de 1 dingsboten en was bij dezelfde maatschappij gezagvoerder op zeeslepers. In de laatste functie heeft hij meermalen tinbagger molens moeten verslepen. Na zijn dienst hjj de Biliton- maatscbappjj heeft kapitein Mul der nog een tijd ais loods geva ren in de Riouw-archipel. Ruim een jaar geleden nam hij het commando van de Lake Fi thian op zich. Het is zijn eerste bevel over een cutterzuiger. De regulering van de Hooghlj-rivier was het eerste project, dat hij in deze functie uitvoerde. De cutterbaas H. P. Prins uit SHedrecht behoort eveneens tot de zeven Nederlanders, die nog bijtijds aan het kapseizende vaar tuig zijn ontkomen. Een halfjaar geleden was deze 54-jarige naar het karwei bij Futta Point ver trokken. Zaterdagmorgen kreeg mevrouw Prins telefonisch het be richt. dat haar man ongedeerd is. Lake Fithian. KAPITEIN J. MULDER (Vervolg van voorpagina) Ruim honderd meter buiten de oever ligt de Lake Fithian nu ge kanteld in de Hoogbly-rivier, die Calcutta verbindt met de Golf van Bengalen. De zuiger die wordt geëxploiteerd door de Amsterdamse Ballast Mij. en de Franse Société de Dragages et dRntreprises de Travatix Publics, werkt reeds twee jaar op deze rivier. Er staat een sterke stroom, die des te verradelijker is, omdat ruim 50 km ten zuiden van Calcutta een uitste kende punt in de bocht van de rivier het stromingsbeeld voortdurend wij zigt. De Lake Fithian had de taak deze punt weg te snijden om daardoor de toegang van de zee tot Calcutta be ter bevaarbaar te maken. De zuiger was in november 1958 met dit kar wei begonnen. Het strekt zich uit over ongeveer 5 km. Komend voor jaar hoopte men het werk te hebben voltooid. Het beruchte springtijin de Hooghly-rivier waarbij zich plotse ling watermuren van enkele meters kunnen verheffen is de Lake Fithian bij dit karwei noodlottig geworden. Bjjna een etmaal na de ramp was het water zo rustig, dat een ploeg duikers een bergingsactie kon begin- nnen in de cabines van de gekantel de zuiger. Een stoffelijk overschot kon zondagmorgen worden geborgen. Een nieuwe vloedstroom verdreef da. rna de duikers tot een voigend gunstiger tij. Over de bergingskansen van de Lake Fithian is nog niets bekend.. Stroom en wind hebben een onder zoek hiernaar nog bemoeilijkt. Pe Amsterdamse Ballast Mij hees zater- dag op haar hoofdkantoor in A'dam I de vlag halfstok. De maatschappij heeft een rouwperiode van drie da- een afgekondigd. Volgens hen kan er geen zegen rusten op alles wat hier ooit nog gebeuren zal, omdat de Nederlandse Cutters een begraafplaats, die zich bevond op het eiland In de rivier, weggroe ven. Andere Indianen delen die opvatting niet; het kost ten minste geen moeite om personeel te vinden. Veel geluk heeft de Amsterdamse Ballast Maatschappij overigens niet gevonden op de 'onheilsplek.' De Lake Fithian kon er vorig jaar slechts vier maanden werken. Steeds weer waren er moeilijkhe den. Eveneens vorig jaar kapseisde de sleepboot 'Ribaleo H.' Bij dit onge luk kwam de inheemse kapitein om het leven. Nog slechts enkele weken geleden onderging een andere sleepboot, de 'Lyberty', hetzelfde lot. Nu konden de dertig opvarenden zich in veilig heid brengen. De 'Lake Fithian' is een zeer oude cutterzuiger. Het casco en de tur bines zijn gebouwd in het jaar. 1911. De overige onderdelen dateren uit de periode 1920/3.930. In Europa zou de zuiger zo werd gezegd beslist niet gebru'kt mo gen worden. Welk honorarium de heer Jansma. daarvoor ontving, Is niet hekend, maar wel dat hij voor deze twee n.v.'s niets deed. Hij was altijd op reis en werkte aan wat h(f een miljoenenproject noemde. Hii nam dan ook b(j 'Socrates' keer op keer geld op. Tijdens een van zijn schaarse be zoeken aan het kantoor in de Am sterdamse Beursstraat vertelde hij, dat hij tot ambassadeur was be noemd door een organisatie die 'Die Heilige Tat" heette en dat hij een plaatje met CD (Corps Diploma tique) op zijn auto had. Dat plaatje zat er toen ook op. De heer Den Besten liet voor hem een grote villa in Bussum inrichten. Daar hebben wij hem gesproken. Een wat corpulente heer van onge veer 45 jaar, zeer joviaal en zeer ge heimzinnig als het ging oveT zijn eigen zakelijke activiteit. 'Het is erg belangrijk. Ik ben steeds in bespreking met staatshoofden en autoriteiten. Het gaat over een nlet- zakelijke zaak. Het !>gt op ideëel ge bied, maar er mag nog niets over worden gepubliceerd. Dan zou het kapot gaan." Over zich zelf vertelde hij, dat hij 'de gehele oorlog' ondergedoken was geweest en in die periode vift een- schriftelijke cursus voor-, bedrijfs econoom had gestudeerd. Met Nicolaas den Besten 'een moordkerel, maar iemand die te veel hooi op zijn vork neemt' was hij. in contact gekomen door de verhoop van een pand. Het pand aan de He rengracht 341, dat Den Besten als hotel wilde gaan exploiteren: een van de plannen die niet doorgingen. De heer Jansma ging kort daarop weer naar het buitenland en woonde een tijdlang in Zuid-Frankrijk. Hij ging ook vaak naar Majorca. Hij werkte samen met een andere rela tie van Den Besten, de heer M. Voï- raat. Ook de heer Volraat was een actief Europa-reiziger met ongeloof waardige plannen. Het afgelopen weekeinde bevond hij zich in een hotel in Zürich en tijdens een telefoongesprek heeft hij ons 'uitgelegd', wat nu Die heilige Tat is. waarvoor de heer Jansma en hij zich zo inspannen. "Ons doel is: sociale, economische, culturele een rcligïeuse coördinatie. We zijn ai erkend door de rooms- kathoiiekc Kerk. Daar heb Ik een schrijven van.' Toen we de heer Volraat meedeel-; den, dat wij onder andere bij het aartsbisdom in Nederland inlichtin gen hadden ingewonnen maar dat men zijn organisatie niet kende, lachte hij schamper: 'Kijk, die Heilige Tat is alleen be kend bij bepaalde diplomatieke in stanties: om een gummi-muur te vor men. We hebben gezegd: Meneer, weest u zo goed en geef geen inlich tingen. eg niet nee en zeg niet ja. Dat doen ze dus ook. Ik ben de doyen, dat is een oud woord, en onder mij ressorteren alle diplomatieke aanstellingen. Zelfs ben w: ambassadeur voor Nederland en de heer Jansma is ambassadeur voor Majorca. Hij wordt belast met het stichten van een universiteit. Daar zullen dan onze mensen worden op geleid; u zoudt het ons ambtenaren korps kunnen noemen.' Hoe het dan zat met het verleden van de heer Jansma, die toch in aan raking was geweest met de Justitie? 'Ach, daar is natuurlijk wel wat van waar, maar het ils niet ernstig geweest. Hij heeft eens een boete ge had van 2000, maar, wat is dat nu? En dan nog een kleinigheid. Net zo iets onschuldigs als het verkeerd parkeren van een auto. Van de zijde van de Socrates was er voor ƒ300.000 in Die Heilige Tat geïnvesteerd, beweerde de heer Vol raat. Even later: 'tenminste, dat Is mijn idee.' Wie au precies de kosten had be taald? wie GOLD STAR KING SIZE CIGARETTES DEN HAAG "(ANP) Naar in offi ciële kringen in Den Haag verluidt heeft de minister-president De Quay voorgesteld dat Abdoel Rahman, premier van de Federatie van Ma- lakka, vrijdag naar Den Haag komt om met hem en minister Luns te spreken over zijn bemiddelingsplan- nen voor Nederlands Nieuw-Guinea, Het was gisteren nog niet bekend of deze datum voor de premier van Malakka geschikt is. Ach, dat ging vrij vlot. Uit lenin gen op lange termijn. Darri komt er hier wat geld vandaan, dan daarvan daan. Nee, er is nog niets terug be taald, maar er is ook niets terugge vorderd, komt een moment, dat ,er grote gelden ter beschikking wor den gesteld. Dat gaat gebeuren, ais de domicilies voor de ambassadeurs zijn gevestigd.' Het relaas van de heer Volraat werd steeds fantastischer. Wat hij nu precies bedoelde met zijn ambas sadeurs? V 'Ik geloof dat, men dat zelf ook niet weet. De stukken spreken over een ondergeschikt zijn aan een conventie of aan de president. Ik geef wel wat diplomatennum- mers uit. Zo heb ik bij voorbeeld ook meneer Jansma een nummer gege ven, maar hij kent dat nog niet.' Er was ook eenbank betrokken bij de organisatie: de Universal Mercan tile Bank in Amsterdam. Maar over kapitaal beschikte deze bank nog niet. Het was meer een bankmantel. Er. was sprake van geweest, dat le heer Hoving, de gewezen onderdirec teur van de Amsterdamse Bank zóu worden aangesteld tot directeur. Maar er werd ook een andere ban kier genoemd, mr. E. J. H. v. d. Ven nen van de Nationale Handelsbank. De 'doyen' van Die Heilige Tat be weerde dat er banken genoeg waren die geld hadden aangeboden, drie Duitse onder andere, maar dat hij dat stelselmatig had afgeslagen. Hij verklaarde dat hij een papier had, waarin de Zwitserse advocaten schreven, dat een aantal banken, in Europa bereid is in negentienhonderd en zoveel een miljoen dollar te be talen.' Aan wie? 'Aan mij persoonlijk." Wat wel waar is: Kerkelijke in stanties hebben nog nooit van de Heilige Tat gehoord. De heer Van der Vennen bleek de heer Volraat wel eens te hebben ont moet, maar er was geen sprake van dat hij, enige relatie zou willen aan gaan met de genoemde bank. Waarop de Heilige Tat-organisator in een volgend telefoongesprek zei: 'Ja, hij heeft geen officiële bewijzen gezien, dus ik kan me wel voorstel len dat hij boos is, maar hij staat voor die functie in het door ons ge plande schema.' Wat-echter stellig waar is: hij en de medewerker van Socrates, Jans ma, die zich nu ook in Zürich be vindt leven al anderhalf jaar in grote hotels, maken verre autotoch ten en dure vliegreizen. Hebben zij kans gezien geld voor him vage organisatie los te krijgen van kerkelijke instanties of hebben 2(j enige tonnen van de Socrates N.V.'s opgesoepeerd? Ook de politie in Amsterdam kan deze vragen, op dit moment nog niet beantwoorden. (van onze paiiementsredactie) Een kleine week geleden hebben mannen, afkomstig uit de Indone sische archipel, een poging tot in filtratie gedaan aan de zuidwestkust van Nederlands Nieuw-Guinea. Berichten hierover hebben thans ook Den Haag bereikt, aldus beves tigde de woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De infiltranten zijn aan land ge komen op een dun bevolkt deel vaa de zuidwestkust. Naar de woordvoer der zei. is de omvang van de infil tratie niet bekend, maar berichten uit Nieuw-Guinea zelf spreken van een groep van 20 a 25 Indonesiërs. Volgens het ministerie stelt de marine op Nieuw-Guinea een onder soek in naar de omvang der infil tratiepoging en het slagen ervan. Het Nederlandse vrachtschip Rid. derkerk heeft heel het weekeinde stuurloos rondgedreven in de Indi. sche Oceaan. Zataerdag verloor het 8090 b.r.t. metende vaartuig zijn schroef. Aan boord is ailes wel. De VNS in Den Haag. die het schip in eigendom heeft, dirigeerde de Langlee Clyde naar de Ridderkerk Langlee Clyde was niet ver van de' machteloze vrachtschip verwijderd Zij zai de Ridderkerk op sleeptouw nemen en haar naar Asien of Suez brengen, Dc rederij verwacht, dat de Lang lee Clyde in de loop van maandag morgen bij de Ridderkerk zal aanko men. Haar positie was zaterdag, toen de eerste melding over de verloren schroef werd ontvangen, 660 mijl zuidoost van Kaap Guardafui. De Ridderkerk was goed geladen op weg van. Colombo naar Rotterdam.- LONDEN (Reuter) Opnieuw is een zigeunerkoningin gestorven. Ditmaal in Groot-BriUannië, de ongeveer ne gentigjarige Eliza Woods, die veertig jaar lang de onbetwiste koningin van de veertigduizend Britse zigeuners is geweest. Van alle kanten trekken kleurige woonwagens van zigeuners die haar begrafenis willen bijwonen naai* de plaats waar zij gestorven is, Hasei- bury Phicknett bij Yeovil in het graafschap Somersethire. Vijfentwintig jaar geleden zag Eliza Woods deze plaats voor het eerst. Het beviel haar daar zo, dat z(j cr een klein stukje land kocht om er haar laatste dagen door te brengen. Toen zij haar einde voelde naderen, liet zij haar familieleden overkomen. Over enkele dagen zal Eliza Woods ter aarde worden besteid. Na de be grafenis zal haar woonwagen worden verbrand en de pony die de wagen jarenlang heeft voortgetrokken, zal, krachtens de zigeunergebruiken, wor den doodgeschoten. Eliza Woods moet volgens de gel dende voorschriften worden opge volgd door het oudste lid van haar familie. Dit is Nella Hughes, een zus ter van Henry Hughes, (lie getrouwd is met Eliza's dochtetr Celia. Nella Hughes is ruim zeventig jaar. .Zij heeft zeven kinderen. AMSTERDAMANP) Vijf talent volle, jonge Nederlandse acteurs en actrices zullen in de zomer van 1961 per KLM naar Griekenland kunnen, waar zij tien dagen lang, als gast van de Griekse regering, bezoeken zullen brengen aan o.a. Athene, Delphi en Korinihe en repetities en voorstellingen bijwonen van oude Griekse drama's in Epideiros. Dit maakte de actrice Josephine van Gasteren gisteravond in een televisie-interview bekend. Zij heeft zelf het initiatief genomen voor deze studiereis, die verder mogelijk is ge maakt door het Griekse regerings- tueristenbureau. de Griekse ambas sade in Den Haag en het ministerie van O, tenW De selectiecommissie voor de ge gadigden zal bestaan uit Caro van Eyck, Ank van der Moer, Pim Dikkers, Bob de Lange, Guus Hermus en Ferd Sterneberg Ook voor 1S62 en 1963 is deze uit zending overeengekomen. (Van een onzer verslaggevers) De 45-jarige vrachtrijder J. Bur gers is zaterdag in een grindafgra- ving te Lunteren bij een instorting bedolven. Zijn. zoon die het ongeluk zag gebeuren, probeerde zijn vader ie bevrijden maar werd in zijn po gingen gehinderd door een tweede instorting. Toen het slachtoffer waa uitgegraven, bleek hij need* overie- Bij een botsing in Voorscho ten, waarbij een bus en vier perso nenauto's Waren betrokken, is zon dagavond de 42-jarige automobilist A. W. den Boer uit Den Haag gedood. Zijn vrouw, die naast hem zat. werd aan het hoofd gewond. De achterin zittende 19-jarige zoon brak een been. Na de botsing ramde de bus nog drie geparkeerde auto's. Een daarvan werd totaal vernield. De autowrakken blokkeerden het spoor van de „blauwe tram" naar Den Haag, waardoor het tramverkeer twee uur vertraagd werd. Ook de- ziekenauto kreeg een. aan rijding. Er moest een tweede zieken auto aan te pas komen. De 29-jarige A. Sip uit N jj m e- g e n reedzaterdagavond op de Teersdijk te Wijchen bij Nijmegen met zijn motorfiets tegen een stil staande vrachtauto. Hij overleed later. Drie mensen zijn ernstig gewond toen zaterdag op de Stramanweg te Ouderkerk a. d. Amstel een personenauto tegen een vrachtauto botste. Het waren de bestuurder D. Dijkman uit Badhoevedorp en zijn achterin zittende bejaarde ouders. De 48-jarige mevrouw G. Strijker- Makken uit s c h o o n 1 o o is gisteren om het leven gekomen, toen haar man met zijn bromfiets, waar zij achterop zat, verongelukte. De heer G. strijker raakte de macht over het stuur kwijt, reed een eind de berm in, botste tegen een betonnen paaltje en sloeg over de kop. Zijn echtgenote die geen .valhelm droeg, werd van de bromfiets geslingerd. Zij liep een schedel basisfractuur op en was vrij wel onmiddellijk dood. Vanmorgen is de 39-jarige H. Wil- kens, afkomstig uit 2e Exloërmond, bij een verkeersongeval in Exloër- k 1 om het leven gekomen. De heer Wilkens bestuurde een paard en wagen, Door onbekende oorzaakschrok het paard, waardoor de heer W. van de wagen viel, jaist voor een passerende vrachtauto. De heer W. was op slag dood. Het slacht offer was gehuwd en vader van één kind. (Van onze Scandinavische corresp) Het uit Rotterdam afkomstige mo- torschip Vindieat, dat in" de nacht van vrijdag op zaterdag midden in ;het Zweedse Vaner-meer, aan de grond liep, heeft gistermorgen assis tentie gekregen van het bergings schip Einar uit Gotenburg en een schip dat de uit hout bestaande last kan overnemen. Daarmee is men gisteren de gehele dag bezig geweest. Vindieat, die op veg was van de aan het Vaner-meer gelegen ha ven Sk'-ghall naar Londen, is losge slagen, maar aangezien het schip over een -dubbele bodem beschikt, kon de bemanning aan boord blijven. Het sneeuwde gisteren voortdurend op het Vaner-meer. Vandaag zal de Einar trachten de Vindieat vlot te krijgen. Het vaartuig zal daarna naar Gotenburg worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) Rederij Doeksen op Terschelling wil proberen nog een deel van de lading van het gezonken Turkse ss. Kutahaya te bergen. De Harlinger duikers K. de Groot en G. Driehuizen houden zich gereed naar Terschelling te vertrekken. Men wacht op oostenwind. De duikers zullen proberen de rui men te openen of anders een gat in de romp te branden. Inmiddels zijn door verscheidene schepen in totaal ruim 700 balen katoen geborgen. In Wageningen is vrijdagavond de 63-jarige hoogleraar in de planten- ziektenkunde prof. dr. Tjen Hiang Thung overleden. Van 1925 tot 1929 en na 1949 heeft hij gedoceerd aan de Landbouwhogeschool. De teraardebestelling is dinsdag middag om half drie op de algemene begraafplaats te Wageningen. Na een vechtpartij aan de kant van de weg lukte het de agent met ge trokken pistool de ene jongeman, dc 18-jarige bankwerker A. B. tot beda ren te brengen. De andere, de 19-jarige smid J. de Advertentie LM. W. zag kans te ontvluchten. In blinde haast sprong hij pardoes in een naast de weg gelegen sloot, die hij aan de andere kant ijlings verliet. Nader hand kwam hij zich druipend bij de agent melden. De jongelieden hadden een wilde rit achter de rug. Toer: zij in Delft een voor hen rijdende personenwagen rechts wilden passeren, strandden zij in tie berm van de weg. De auto maakte een halve slag en werd licht beschadigd. De jongens waren niet in het bezit 'van een rijbewijs. Volgens een aan de politie afgelegde verklaring hadden izij ieder twintig biertjes gedronken in Rotterdam. Daar. stalen- zij inde I Vijverhofstraat een auto van een tandarts en zetten koers naar Den E-ag. Een surveillerende agent Cror hen na het ongeluk langs de kant van de weg aan en sommeerde hen mee naar ihet politiebureau te gaan Dat wei gerden se.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2