„Een nijpend tekort aan goedkope huurwoningen Meer inzicht van raad nodig Js hogere straat- In Fotomodellen en chantage knappe en onhandige gedeelten W. Kok: Muziekschool op particuliere basis Mr. Post geestdriftig over Israël terug na congres Bestuur SG: cultureel fonds voor Schiedam 45 uur voor 9500 mensen in metaal SUCCES AGENDA'S Mercurius Mr. H. B. ENGELSMAN NAMENS PvdA VYD-fractie gelioriglieid en sanering KVP-woordvoerder H. Wiliemse: Films in Schiedam B. E. Collé: „U zingt vals' Lekkage boven warenhuis EET VRIJE VOLK ZATERDAG 26 NOVEMBER I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Gemengde gevoelens Doktersdiensten f 395, nu wegrijden zonder trappen fêllM In Passage kan men deze week „Fotomodellen en chan tage" gaan zien. De titel laat niets te raden over, wat de inhoud van de film betreft. Het gaat inderdaad over een slimme, slechte man, die foto's maakt van andere, minder slimme man nen, terwijl ze handtastelijk zijn met aantrekkelijke, slimme fotomodellen. Torenflats Wat betreft de enquête, die is ge houden over het wonen ln hoge flats merkte mr. Engelsman op. dat Schie dam dient te voldoen aan de eisen, die deze flats goed bewoonbaar ma ken: „Bouw ze alleen of ln kleine groepen, met grote tussenruimten en een groot eigen terrein, en liefst als randeffect by parken, steden, ver keerswegen. (Van een onzer verslaggeefsters) hhLÏr^t H' M:.)VilIemsö namens de KVP sloot zich on adellijk aan bij mr. Engelsman, toen deze zijn waardering gfSPrf Y.oor de wijze, waarop het Stadhuisplan is aandafht ncién krefi'en ook b« deze spreker grote ,J°f he<?r wmemse wijdde een beschouwing aan de verschil- nïZ m öe financiële toestand van de gemeente be- fnnkfïn'cr °1; dat men inderdaad moet rekenen op een flinke stijging van het rentebedrag, maar vroeg zich af of het bedrag, dat werkelijk wordt uitgegeven, wel zo hoog moet zijn De heer Kok (c.-h.) stelde in zijn algemene beschouwing voor, de Volksmuziekschool terug te wijzen naar de particuliere sector met toewijzing van subsidies. Hij kon de muziekschool niet zien als een soort „nutsbedrijf". De fractievoorzitter van de C'HU ontveinsde zich niet, dat het telkens moeilijker zal worden om bij de samenstelling van de begroting de eindjes aan elkaar te knopen. Hij zag als een van de oorzaken daarvan het feit, dat Schiedam zich nog altijd be vindt in het overgangsstadium van provinciale naar grote stad. Bevolking Schiedam groeit langzaam Predikbeurten KANTOORBOEKHANDEL LANGE HAVEN 7 7-7 3 TEL. 6 8 8 1 2-6 6 4 8 9 Dank zij de activiteiten van de Schiedamse Gemeenschap krijgt Schiedam een cultureel fonds in de vorm van een stich ting, die op basis van een bestaand basiskapitaal jaarlijks de renteopbrengst zal aanwenden tot stimulering van het cultu rele leven 'in onze stad. Deze mededeling, gedaan door de heer G. W. van Bergen Walraven, als vice-voorzitter, kwam als een grote verrassing voor allen, die in de kantine van de HAV-bank het 121/2-jarig bestaan van de SG herdachten. Dammen Schiedam taSSi aL gPböUW geB'ekt De behandeling van de gemeentebegroting voor 1961 Is ge start. Op de eerste avond zijn de algemene beschouwingen ge bed afgehandeld. De financiële toestand van de gemeente, die als gevolg van de grote werken in uitvoering, als gevolg ook van de vele toekomstplannen en de stijgende kosten, voortdu rend moeilijker worden ,is door verschillende woordvoerders ter sprake gebracht. Het beleid van het gemeentebestuur werd algemeen gepre zen, maar van enige kanten werd er ook aangedrongen op een vollediger voorlichting van de raadsleden, op een goed contact ook tussen gemeentebestuur en burgerij. Mr. H. B. Engelsman (p.v.d.a.) denkende aan alle grootse werken, die ons gemeentebestuur bezighou den en nog zullen bezighouden, kwam tot de vraag:, of men, gezien de chaos op het Koemarktplein en het Stationsplein, niet teveel tege lijk had aangepakt. Maar h(j gaf zelf meteen het ant woord op die vraag. En het .was een ontkennend antwoord. „Als we ons realiseren welke belangrijke verbete ringen tot stand worden gebracht, zullen we bepaalde ongemakken moeten accepteren". In verband met de ongemakken voor de burgerij drong de fractie voorzitter van de P.v,d.A. er nog eens op aan een algemeen overzicht te geven van de stadsontwikkeling en de sanering zoals die zich zullen voltrekken In verschillende fasen. Immers: men zaï de narigheid in binnenstad en nieuwe wyken ge makkelijker aanvaarden, als men zich een beeld kan vormen van de toekomstige situatie. De technische opzet van het wets ontwerp op de financiële verhouding rijk-gemeenten kon mr. Engelsman wel waarderen. Maar de zogenaamde verfijningsmethode bij de vei-deling van de 'koek' leek hem alleen aan vaardbaar. als er een grotere koek gesneden kon worden; als het voor deel van de één dus geen. nadeel voor de andere betekende. Daarom besloot de heer Engels man zich aan bij het stanpunt van B. en W., dat inhoudt, dat het aan deelpercentage van het Gemeente fonds hoger zou moeten worden gesteld. „Het aflopend karakter van de garantiebepalingen In dit wetsont werp is een novum, waartegen wij niet krachtig genoeg kunnen protes teren. Het is voorzover mij bekend", zo vervolgde de heer Engelsman zijn betoog, „nog nooit eerder voorgèko- men In de geschiedenis van de ver houding Rijk-gemeenten, dat voor een gemeente het vooruitzicht werd geopend, dat op handhaving van het bestaande bedrag der uitgaven niet zou kunnen worden gerekend". M. Engelsman oefende ook kritiek op d einstelling van de Raad voor de gemeentefinanciën, waarvan het ontwerp een adviserend orgaan maakt, zonder dat daarin vertegen woordigers van de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën zittig hebben. Hij sloot zich aan bij de meerderheid in de commissie- Oud, die voorstelde een beheersor gaan te maken van de raad voor de gemeentefinanciën. De drastische verhoging van de reinigingsrechten noodzakelijk om bij te dragen in het sluitend ma ken van de begToting Is in I'vdA- fering met zeer veel gemengde ge- volens ontvangen. Men heeft zich er node bij neer gelegd, nadat uit een toelichting op de ministeriële norm bleek, dat de zaak technisch inderdaad overeen stemde. De PvdA-fractie heeft even eens In aanmerking genomen, dat deze verhoging toch niet lang had kunnen, uitblijven. De heer Engelsman sloot zich aan bij de opvatting van het college, dat in een gemeentebegroting geen spe culatieve inkomsten mogen worden opgenomen, evenmin als met het eventueel wegvallen van op de be groting gebrachte investeringsbedra gen. „Wie hieraan wil tomen", aldus de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, „moet consequent rijn en duidelijk aanwijzen welke kapitaalsinvesteringen kunnen wor den geschrapt". „Het Is teleurstellend, dat de re gering steeds verder blijkt te wil len beknibbelen op het bouwen van woningwetwoningen. Dat zal tot gevolg hebben, dat dit contin gent straks achterblijft bij de be hoefte". Namens zijn fractie deed de heer Engelsman daarom het voorstel de mogelijkheid te onderzoeken om in de sector premiebouw een aanvullen de produktie van goedkope volkswo ningen tot stand te brengen. suggestie ten aanzien van het huis vestingsbeleid. Zonder kritiek te wil len oefenen op dit beleid meende de heer Engelsman ta moeten vaststel len, dat de raad bü gebrek aan vol doende deskundig inzicht nooit een bevredigende indruk krijgt van de gang van zaken op het bureau huis vesting. Zou een aantal raadsleden niet een diepgaander onderzoek ter plaatse kunnen instellen, ten einde zich een duidelijk beeld te vormen? Met betrekking tot het consultatie bureau voor zuigelingen en kleuters, dat moet verhuizen, informeerde de heer Engelsman of het terrein tussen Plantage en Oranjestraat niet ge schikt was. „Het heeft mij teleurgesteld, dat er behalve door de PvdA-fractie al leen door de heer Van Woerkom aandacht is besteed aan de sport- nota", zo zei mr. Engelsman. Hij drong aan op tijdige uitvoe rige en juiste voorlichting van de raad, ook over afwijkingen van goed gekeurde besluiten en over noodza kelijk geachte kredietoverschrhdin gen. Mr. Engelsman maakte deze op merkingen niet bij wijze van kri- tiek, maar om te voorkomen, dat men zou afglijden naar een situa tie, waarin het gezag van de raad zou worden ondermijnd. Grote waardering bestond er in de socialistische raadsfractie voor de voorlichting, die aan burgerij en raad is gegeven over de stadhuis plannen. „Over tien jaar klaar!" Dat is de streefdatum, die mr. Engelsman zou willen stellen voor het gereedkomen van het nieuwe Schiedamse stadhuis. Ongecorrigeerd Drs. J. Houtman (v.v.d.) drong er in zijn uitvoerig betoog over de wo ningbouw op aan, dat men in het bijzonder aandacht zou besteden aan de gehorigheid. De heer Houtman sprak zich uit voor een spoedige sanering van het deel van de stad tussen Broersvest en Boterstraat. Hij was nog niet helemaal gerust gesteld ten aanzien van de financie ring van het nieuwe stadhuis. Het antwoord van B. en W. op een des betreffende vraag was zijns inziens nofal „zwevend" geweest, Drs. Houtman gaf als zijn mening te kennen, dat met behulp van mo derne systemen, wel een oplossing zou zijn te vinden voor de geringe brandveiligheid van het Schiedamse gemeente-archief. Waarom heeft de regering opnieuw subsidie voor het Schiedams r.-k. lyceum geweigerd?, vroeg de v.v.d.' woordvoerder zich af. Wat zyn er voor moeilijkheden met dit lyceum? Hjj zou- gaarne zien. dat de ge meente meer inzicht kreeg in de plannen van de PTT voor een nieuw postkantoor te Schiedam. Kan het gemeentebestuur geen suggesties doen omtrent een eventuele plaats voor het gebouw? Hij drong voorts aan op spoed bij de voorbereidingen van de bouw van het gemeenteziekenhuis en vroeg zich af, waarom men niet reeds verder gevorderd was. .De heer Houtman brak een lans voor de schaatsers door het idee te opperen' dat de gemeente deze winter zelf een verlichte baan zou uitzetten op de vijvers in het Prinses Beatrix- park. Dr. G. Pet, Tuinlaan 38; md. C. Duyster-Jamin, Burg. Knappersl. 156; dr. H. J. Ormel, Singel 76; dr. G. W. Ormel, Schoolstraat 5. Apothekers: Gouka, Hoogstraat 29 Advertentie I.M. Donk zij de nieuwe voi-ofomoiische koppeling rijdt.de Sol©X*OÏ© U gelijkmatig en ge makkelijk naar huis- En als U stopt voor verkeerslichten of wat dan ook, blijft hot pittig© motortje lopen, startklaar om op te trekken, zon dor dal U trapt. Met die foto's pleegt hg chantage en dat leidt (uiteraard) tot zijn on dergang. Deze film heeft zeer knappe ge deelten, waar men geboeid wordt door.een scherpe visie en een kun dige cameraopstelling, maar heeft ook stukken waar men verbaasd wordt door een stuntelige, overdre ven handeling van de dramatiek eti onhandig filmwerk. De algemene indruk is echter niet slecht: een redelijk gemaakte film. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De inspecteur-generaal, 2 en 4.15 uur. Voetstappen !a de nacht. 1 en 9.15 uur. PASSAGE: Fotomodellen en chantage, 2, 4.15, 7 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Een nieuw huls een nieuw hart", 1017 uur. Diversen. CHR. SOC. BELANGEN: Melodia, Jaarfeest, 19.45 uur. VOLKSQEBOUW: Gruno, Gruno Rot terdam brengt „Betty het 't leste woord", 19.45 uur. OUD-KATE. KEEK: Barokeoncesrt mjn.v. Marlon Freje, viool. Jan van der Tak, altbiok'lult en Aad van der Hoeven, orgel, 20 uur. OER "F. JEUGDHUIS: Geref. JV en CJV, eontactavond, 20 uur. MUSIS SACRUM: Personeelsver. Roe- lants, cabaretavond, 20 Uur. WIJKCENTRUM: Soe. Nleuwlftnd, 20 uur, ZONDAG Bioscopen: MONOFOLE: De Inspecteur-generaal. 2 en 4.15 uur. Voetstappen ln de nacht. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Fotomodellen en chantage, 2, 4.15. 7 en S.I5 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: ..Een nieuw huls een nieuw hart", 1217 uur. Diversen. WIJKCENTRUM: Instuif ft.-K, Jong Schiedam. De heer Üyt de Willigen, jongleur, 20 uur. IRENE: Société Guillaume, 20 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: Sen Hur (14 Jr.), 1J0 en 7.30 uur. CAPITOL: 0e schrik van de onder- wereld (18 jr.), zaterdag 2, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30. 7 en 0.15 u. CENTRAAL: Handel in minderjarigen (18 Jr), 2, 4.30, 7 en 9,30 uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 0 tot 24 uur CINEAC (Beursgebouw): Ltetde en begeerte (18 Jr.), zaterdag 9.30. 11.30, 1.30, 3.30. 5.30. 7.30 en 9.39 uur, zondag vanaf 3 A0 uur; zondagmor gen 11 uur: Paradijs onder de horizon (a.l.). CINERAMA: Dit is Cinerama (al.)., 2.25, 6.45 en 9.15 uur. COLOSSEUM: Makkers staakt uw wild geraas (1-1 jr.). 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. HARMONIE: De politie volgt het spoor (13 Jr.). zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4,30. 7 en 9.15 u LUMIÈRE: Tussen nacht en morgen (13 jr.), 2, 430, 7 en 9.30 uur. METRO: Ijsparade (a.l.). zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur. zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. PRINSES: Opium (14 jr.), zaterdag 7 en 9.30 uur, zondag 4.30. 7 en 0.30 uur: Rusty en het blinde meisje uur: Rusty en het blinde meisje (a.l.). Zaterdagnacht 12 uur: Strijd tegen verdovende middelen (18 Jr.) REX: Revo'.verdamp In Tucson (14 Jr.). 2, 430. 7 en 9.30 uur. THALIA: The apartment (18 Jr.), 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. 't VENSTER: The man upstairs (14 jr.). zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. zon dag 1.30. 4.15, 7 en 9.15 uur. VICTORIA: Jacht op ontvoerde vrou wen (14 jr.), 7 en 930 uur. zat. 2 uur. zondag 2 en 4.30 uur: Snow- fire, de wilde witte hengst (a.l.). T>m „Wij denken aan een aandeel in de A-woningen, waarvan er voors hands 5000 zijn uitgestrokken, waar voor bepaalde financieringsfacilitei ten worden toegestaan, die waar schijnlijk een gunstige invloed 'uit oefenen op het rentepercentage en daardoor op de huren. Omdat de gemeente zelf geen pre miewoning enkan bouwen, is hierin samenwerking met de woninbouw- verenigingen een gebiedende eis. De bouw van meer goedkope huurwnoingen voor de laagst be zoldigden gaat de socialistische raadsfractie zeer ter harte en mr. Engelsman stelde het college de vraag: ,Hoe denkt u tegemoet te komen aan de nijpende behoefte aan deze goedkope huurwoningen 1 De heer Engelsman drong er in verband hiermee op aan tussen de hoge flats eengezinswoningen te bouwen om ook het afwisselend ka rakter van de nieuwe wijken te be vorderen. Voorts deed hij een belangrijke „Als we de werkelijke cijfers uit de vorige jaren zien, constateren we dat de ramingen telkens van 30 tot 52 percent te hoog hebben gelegen". De heer Wiliemse informeerde, hoe men dus dat rentebedrag dient te zien. De KVF-woordvoerder achtte, het niet onjuist, dat de burgerij een deel draagt van de sterk gestegen kosten van de reinigingsdienst. Met betrek king tot de verhoogde straatbelasting noemde hy het niet redelijk de huis eigenaar via deze belasting zoveel meer te laten betalen voor voor zieningen, die voor het algemeen nut worden getroffen. „Er wordt gezegd, dat voor het sluitend maken van de begroting tel kens een. beroep moet worden gedaan op de reserves. Maar een feit is, dat deze in de laatste jaren, nauweiyks zyn verminderd. Is het nu al nood- zakeiyk de straatbelasting te ver hogen?", vroeg de heer Wiliemse zich af. En hij vervolgde: „Een voorzichtig beleid van B. en W. is te prijzen, maar het is niet juist burgers extra zware lasten t»p te leggen, als dat niet dringend nodig is". De heer Wiliemse drong er op aan, datcontinuïteit bü de woningbouw zou worden nagestreefd en zag met belangstelling de activiteit van de woningbouwverenigingen tegemoet. De KVP-woordvoerder sprak tevens de hoop uit, dat de suggestie van. de heer Engelsman ten aanzien van de betere voorlichting over het huis vestingsbeleid, by B. en W. niet op bezwaren zou stuiten. De heer Wiliemse getuigde van zijn „77 Ten aanzien van de sociale werk plaats kon de heer-Kok zich niet van de gedachte los maken, dat deze met meer elan zou kunnen worden be heerd De heer Kok oefende kritiek op het onderhoud van groenstroken, op het gebruik van trottoirs sis spoel-, werk- en parkeerplaats. overtuiging, dat men de burgerzin van de Schiedammers levendig zou kunnen houden door goede, niet te formele voorlichting. Hij zou graag zien, dat het Schie damse gemeentebestuur een slagvaar dig beleid zou voeren in de kwestie van de Beneluxtunnel. Ook aan de vrijetijdsbesteding van de jeugd, als straks de vrye zaterdag meer en meer ingang zal vinden, be steedde de heer Wiliemse aandacht. Hy opperde de gedachte, dat nu mis schien de tyd was gekomen voor de instelling van een bureau voor jeugd zaken, dat onder meer zou kunnen voorlichten omtrent de manier, waar op men in Schiedam zyn vrye tyd kan doorbrengen. Trevor Howard, die langzamerhand ook een veteraan van het witte, doek begint te worden, is in „Voetstap pen In de nacht" een verbitterd man. Klaarbiykeiyk is hem in het ver leden onrecht aangedaan, dat hy niet kan vergeten en waardoor hy op het slechte pad belandt. Ook daar wordt hij bedrogen. De film toont zyn meedogenloze ach tervolging van de bedrieger, gespeeld door Edmund Purdon. De minnares van de bedrieger (Dorothy Danörid- ge) helpt hem by die achtervolging, die hen in Spanje brengt. Zoals het hoort, wordt het kwaad gestraft en overwint de deugd, die in dit geval steun krijgt van de lief de. Voordat het zover is, moet er veel gebeuren. Soms is dat zeer goed filmwerk, vaak nogal sensationeel en traag. Onsmakelijk is de opofferings gezindheid van het meisje Glana in Madrid. Geen uitzonderlijke film, maar toch wel een stukje vakwerk van de regisseur Laslo Benedek. In Monopole, Danny Kaye en Nicolaas Gogol Ün toch wel onverenigbare groothe den. Maar de film staat voor niets en we zien Danny dus de hoofdrol spelen, praten, zingen, fiedelen en dansen in „De inspecteur-generaal", een zeer vrije bewerking van het fel spottende toneelstuk „De Revisor" van de grote Russische schrijver. Aan het stuk is eigeniyk weinig meer ont leend dan de dankbare situatie. In wezen verschilt ook deze pseudo-revisor niet veel van de figu ren. die andere grote komieken 'uit beelden: Danny is een goedhartig, doodeerlijk cn vaak wat stumperig man, die toch vele min of meer han dige slechtaards overwint en zelfs de sympathie van een lief meisje wint. In de middagvoorstellingen in Monopole. Met vijftien is het Inwonertal van Schiedam in de maand oktober ge stegen. 't Bedraagt nu 80.529, waar van 33.889 mannen en 40.640 vrou wen Er hebben zich in totaal 277 per sonen gevestigd, terwijl er 305 ver trokken. Er werden 104 kinderen geboren, terwijl 61 inwoners overleden, 54 huwelijken zyn in de maand oktober voltrokken en vier werden ontbon den. Hervormde gemeente te Schiedam. Grote kerk 10 uur ds. Spaling, 5 uur ds. Hóekstra, Rotterdam (Jeugd dienst) Bethelkerk 10 uur ds. J. D. Smids; 5 uur: ds. Brummelkomp, Kethel. Opstandingskerk 10 uur: ds. Hem mes (H. Avondmaal); 1 uur: ds. Hemmes, Vredeskerk 9 en 10.45 uur: dr. L. J. Cazemier; 7 uur: ds. Spaling. Baptisten Gem.: 10 en 18 uur ds. Relling. Oud-Kath. kerk: H. Mis, 10 uur; 10.30 uur ds. J. Laforêfc (Rem.) Rot terdam: 19 uur ds. J. B. Schouwink, wykdienst Westen, Wijkcentrum Wi- bautplein. Lager des Heils: 10 uur heüigings- samenkomst; 12.15 uur zondags- schooi; 7.30 uur verlossingssamen komst. Jehova's Getuigen: Volksgebouw S uur Wachttorenstudie; woensdag 7.30 uur dienstvergadei'ing en. theocrati sche bedieningsschool. Advertentie (I.M.) (Van een onzer verslaggeefsters) Een geestdriftige gemeentesecretaris achter een bureau, be dolven onder landkaarten, folders, tijdschriften en andere pa pieren, die op Israël betrekking hadden, heeft ons gistermor gen verteld over die bloeiende, jonge staat in het Nabije Oos ten., J. .,V -hv'rr-: Mr. Post heeft gedurende 12 dag en deel genome n aan het congres van de Internationale Vereniging van Gemeenten in het kleurrijke, moderne Tel-Aviv. En hij iser vol over. Woorden als economie, modern, ijver, sfeer, ze roepen onmiddellijk le vendige herinneringen op aan Israël, aan zijn belevenissen tij dens het congres. Even tevoren had de heer K. J. Heijboer, sprekend namens de be stuursraad, nog herinnerd aan een wens, die tydens de laatste bestuurs vergadering was geuit, om te komen tot een cultureel fonds, waaruit by- zondere prestaties op cultureel ge bied in de stad zouden kunnen wor den gehonoreerd. Ter gelegenheid van het koperen SG-feest bood de bestuursraad liet dageiyks bestuur alvast een in leer gebonden boekwerk, waarin de ge schiedenis van het culturele fonds zou kunnen werden beschreven. "Vlugger dan leder verwachtte, zal men daarmee kunnen beginnen. Want de heer Van Bergen Walra ven kondigde aan, dat dank zij Hij was van mening, dat de flat- bouw teleurstellingen zou kunnen brengen en dacht daarby aan de uit slag van een enquête, die onder be woners van hoogbouw is gehouden. Namens de ARP ging ook de heer W, van Schooneveld uitvoerig in op de financiële problemen. Hij sprak met enig optimisme over het aantal woningen dat dit jaar gereedkomt en zei met betrekking tot de bouw van torenflats overtuigd: „Geen ge zinnen met kinderen in hoogbouw". De heer B. E. Collé (c.pm,) drong er voldoende bouwryp terrein in Kethel voorhanden is, Hy gewaagde van een gebrek aan durf bü het col lege als het om een goede aanpak gaat van by voorbeeld de verlichting op de wegen voor interlokaal verkeer. De heer B. E. Collé (s.p.n.) drong ook aan op meer woningwetwoningen en ging in op verschillende onderwijs kwesties. Hy noemde een andere aanpak van 't v.g.Lo.-onderwijs nood zakelijk om succes te bereiken en stelde vragen over de mogeiykheden voor het lom-onderwijs (voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei- hjkheden) ln onze stad. De heer Collé protesteerde tegen de suggestie van de heer Kok, die volgens zijn zeggen, altyd „vals tong", als de Volksmuziekschool in het geding kwam. HU sprak zich uit voor uitbrei ding van dit werk en vroeg of het mogelijk is na schooltyd volksmu- ziekschoolonderrieht te geven in schoolgebouwen. Donderdagavond zyn by damclub „Schiedam" de wedstry'den voor de huishoudelijke competitie 1960-'61 voortgezet met de volgende uitslagen: D. van der Spek verliest van Theo Vryianö die hiermede bovenaan in zyn groep staat (een zeer goede pres tatie van de 17-jarige Theo), a. Koti- wenhoven speelt remise met J. van Strasten. W. Spruyt wint van L. Breevoort, nadat de laatste een fout maakte, L. Vrijland wint na een zeer moeilijke partij van W. C. Heuvel man. die in het middenspel een steek liet vallen en een schijf verloor. J. P. van de Watering verliest van de rustig, maar correct spelende J. C. "t Hart. C. W. Sleeuwenhoek moest zijn meerdere erkennen in de sterk spelende J. C. Onlnk. A. van Otterloo en J. de Wilde komen na een scherp gespeeld eindspel remise overeen. Clubavond iedere donderdagavond 7.45 uur in het wijkgebouw van de N.H. Kerk. Nieuwe Maasstraat. Nieuwe leden zyn altyd welkom. de medewerking van enkele par ticulieren en bedrijven in Schie dam reeds kon worden gestart met het respectabele bedrag van 15.000. De beide oud-voorzitters, die de herdenklngsbyeenkomst bywoonden, de heren P. B. M. Alberts en M. Holl, toonden zich verbluft door zoveel spontane medewerking en wezen er op, dat als de SG ooit haar bestaans recht heeft bewezen, dit nu wel was. Tijdens deze byeenkomst werd ook de ontwerp-begroting 1961 aangeno men en de voorzitter, de heer F. A. „Dat congres op zichzelf was een onvergetelijke gebeurtenis", zegt mr. Post. „En het samenkomen van men sen uit veertig verschillende landen kreeg een byzondere achtergrond door de historische bodem, waarop wij byeenwaren. Nederland was sterk vertegenwoor digd, ook al omdat de staf van de internationale vereniging onder voor- zitterschap van prof. Crad in Den i Haag is gevestigd. Burgemeesters en andere gemeen--' tebestuurders van veertig national!- i teiten hebben gesproken over spe ciaal de ontwikkelingsgebieden in hun landen. Onder meer de populaire oud-burgemeester L. F. W. Jansen van Cuyk spjrak in Tel-Aviv een opmerkeiyke rede uit. Dat congrs was voor mr. Post een grote belevenis en hy Is de gemeen te Schiedam dankbaar, dat hij, nau weiyks een jaar voor zyn pensione ring, in de gelegenheid werd gesteld hieraan deel te nemen. Maar voor mr. Post en zyn echtgenote was toch ook het vei'biyf in Israël op zichzelf onvergetelijk. De gemeentesecretaris getuigde van zijn grote bewondering voor de opbouw van het land, voor het enthousiasme, waarmee dat gebeurt, voor de praktische zin van de bewo ners esi voor de resultaten, die zy bereiken. Kü heeft zich in het bijzonder ver diept in de kibboetser en ontmoette in één daarvan de dochter van de vroegere h.b,s.-directcur in Schiedam, de heer Horn. Mr. Post trok tussen de byeen- komsten van het congres door, van. noord naar zuid, van oost naar west en hy heeft alleen de Negeb-woestijn niet kunnen Men, omdat die afstand te groot was. Hy was dus niet in het zuidelijke Ellath, maar maakte wel kennis met de burgemeester van die stad. Mr. Post was erg gespitst op ont moetingen met de Israëliërs, „omdat men immers van hen heel wat over het land te weten kan komen". In de Wolff, wees erop, dat het begro- 1 het congres zaten de verschillende tingstekort in de loop der Jaren angstaanjagend is gestegen. Hfi sprak de hoop uit, dat de bestuurs raad het gemeenschapswerk met wijsheid en zuinigheid zal leiden, zonder evenwel aan kracht in te boeten. De heer De Wolff schetste daarna ln een bewogen toespraak de levens loop van de jubilerende stichting. „Het meest verblijdende is," aldus de voorzitter, „dat de Schiedamse Ge meenschap in een stad, zo vol tegen stellingen als Schiedam, een vrucht bare voedingsbodem heeft kunnen vinden." nationaliteiten alfabetisch gerang schikt en de Nederlanders, naast de Israëliërs, kregen dus heel gemak- keiyk contact met hun gastheren. Een van deze Israëlische burge meesters was de Nederlanders dankbaar voor het Hollandse weer. dat zx} hadden meegebracht Hij Het die boodschap tydens een plensbui omroepen in de excursie bus: Dank aan de Nederlanders voor hun komst en voor het Hol landse weer, dat ze meenamen". Want van regen immers moeten ze I het hebben, daar in Israël. INamens de gemeente Schiedam De cudercommissie van de Klaashebben de heer en mevrouw Post in de Vriesschool B houdt woensdag 30 het Woud der Martelaren twee bo nnxri*m>i*r vHn 4, uw cc W november zyn jaarvergadering, waar bij onder meer een voorzitter, een secretaris en een derde lid moeten worden verkozen. Kandidaten kun nen tot 28 november worden inge diend bij de heer M. Boomsluiter, Havendüb 194a. Tijdens de bijeenkomst zal dc heer C. Geurts uit Haarlem spreken over „Jeugd en televisie en over „Humor in de kinderwereld". De byeenkomst begint om acht uur en wordt gehou den in het wykgebouw van de Ned. herv. kerk aan de Nieuwe Maasstr. men geplant, v. "?el„terr,;P°- waarin Israël,, lééft, heeft byzondere consequenties" ver te" mr post. „vyf jaar geleden is lang geleden, voor de oorlog is zéér lang geleden 1" HU zag een cultureel gebouw waar h SGr misschien wel jaloers op zou zyn, hj zag Sedouïnen m hun gelte- haren tenten, hy bezocht streken waar de Jaren van het Oude en Nieu we Testament nog heel dlchtby lij ken. Opvallend was de harteiykheid, waarmee men in Israël vooral Hol landers tegemoet treedt. Ja, mr. Post zal ongetwijfeld nog lang nagenieten van zyn bezoek aan Israël, aan steden als Jeruza lem, Tel Aviv en Haifa en er zal in huize Post nog dikwijls over worden nagepraat. (Van een onzer verslaggevers) Voor 9500 metaalarbeiders in het Maasmondgebied, werkzaam bij on dernemingen bestaat thans de zeker heid, dat zij per 1 januart de 45- urige werkweek met de vrije zaterdag zullen hebben. De "Vakraad Metaal (werknemers en werkgevers uit cle grote metaal nijverheid" hoeft de verzoeken van deze zeventien ondernemingen om totide verkorte arbeidsweek met de vrije zaterdag ingaande 1 januari over te gaan, thans goedgekeurd. De mededelingen daaover zyn heden b(j de desbetreffende ondernemingen, binnengekomen. Onder deze ondernemingen vin den wij de vijf bedrijven van Verol- me in de Botlek, Maassluis. Heus- den. Alblasserdam en IJsselmonde. Voor een aantal andere grote scheepswerven zyn de aanvragen nog niet ingewilligd. Men neemt echter aan, dat ook hierop spoedig de goed keuring zal volgen. Tot die" bedrijven behoren o.a. de Rotterdamse Droog dok Maatschappij met circa 6000 werknemers en Wxlton-Fyenoord met circa 7500 werknemers. De bedrijven, waarvoor 'thans de goedkeuring binnen is. zijn: Swart- touw Schiedam; Nederlandse Klink- uagellabriek, Schiedam; Electro- stoom, Rotterdam; Rademakers, Rotterdam; Scheepswerf A. de Jong. Vlaardmgen; Spronk en Sn. Rotter- 'S 7!' ï*ellen, Rotterdam; Industria, Rotterdam; Vuijk en Zn, Capelle a. d. Ussei: Fanametaal, Rotterdam- Bosman, Rotterdam: v. d. Ben, Roti terdam; Caminada, Rotterdam- v d Toorn, Schiedam; Verohne (alle be dreven.); Niehuls en v. d. Berg, Rot- sel m °lthof- c«Pehe a. d. IJs- j ernstige lekkage ls donderdag avond half elf ln de Hema ontstaan, toen een bewoner van een erboven liggende woning aan de Rotterdam- sedijk. de heer j. v. d; v., vergat de baakraan af te sluiten, werd bij de ontdekking door -var' „her- warenhuis stelde vast, dat oe schade niet onaanzien lijk was. Een deel van de TL-ver- iichtme was uitgevallen en ernstige schade was toegebracht aan de kus- metische artikelen, waarop het lek kende water was terechtgekomen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1