TWEE DORPJES AAN RAMP ONTSNAPT Kapi - een 1 »itein van Baltica ie' - met schip in veilige haven Vier slachtoffers ENGELAND Drie miljoen kilo slechte koffie over grens IliS Schip zinkt op Waal Ontploffing in fabriek Auto rr kanaal: man verdrinkt r.:;i 9? Bestelauto rijdt vrouw dood Sanapirin Prinies Bij huwelijk vriendin Twee doden bij auto-ongeluk K?: Bicycles Opkomende pijn HET VRIJE VOLK MAANDAG 5 DECEMBER 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Kapitein Gosta Borenz, de 43-jarige kapitein van de Zweedse coaster Baltica, zette zondagavond om half 9 met een zucht van verlichting de pet losjes achter op het hoofd. Dat gebeurde, toen zijn 499 ton metende en in 1960 gebouwde schip behouden in de IJmuider noorder sluis lag. UITZONDERLIJK (Van een onzer verslaggevers) (VERVOLG VAN PAG. 1) DAMMEN NODIG DAKEN WEG VARKENS GERED KERKDAK LOS Giftig gas Zorgen IW!t Aan de Comentusstraat in Amsterdam-Slotermeer werd het dak van een flatgebouw gerukt. De restanten werden in het plantsoen, gevonden. Arbeiders trachtten zondagmiddag het dak enigszins te dichten. pran een. speciaie verslaggever) Kudelstaart en Rijnsaterwoude zijn zondagmorgen aan een ramp ontsnapt. Westeinderplassen en Brasemermeer waren door de storm zo opgezweept, dat het water hier en daar over de dijken sprong de noordoostelijke oeververdedigingen wer den zwaar beschadigd. Diverse huizen en tientallen kassen liepen onder. Gelukkig is nergens door braak ontstaan, zoals 's mid dags door de radio werd omge roepen. De hele dag hebben honderden arbeiders alle be dreigde punten versterkt met zeilen en zakken zand. Zater dagnacht werd overal gewaakt, terwijl de gemalen op volle capaciteit draaiden. Zondag morgen vroeg was het water al enkele centimeters gezakt. Burgemeester G. G. Loggers van Aalsmeer werd in de nacht van zaterdag op zondag uit bed gebeld door bewoners van enkele oude hui zen aan de buitenkant van de dijk bij Kudelstaart. De "Westeinder had toen al heel ■wat vernield: er waren grote gaten geslagen in de pas gestorte water wering van puin. Onmiddellijk werd alarm geslagen. Van alle kanten werd medewerking aangeboden en aan vaard. Gemeentearbeiders werkten samen met tuinders en personeels leden van particuliere bedrijven. Maar aan de Kudelstaartweg nummer 50 stapte Paul van Beek twee jaar oud niettemin zo uit bed in het water, toen deze dreumes wilde gaan kijken of er wat in zijn schoen zat. Huilend plaste hij naar de huiskamer, waar de stoelen toen al dreven. Vader Van Beek (27 jaar, trans portarbeider) heeft vrouw en kind onmiddellijk weggebracht naar ken nissen en. is aan het werk gegaan. Met de buren stond hij zondagmor gen een gleuf te graven om het water .te laten afvloeien naar een put van de riolering. Er was toen om kwart over twaalf nog steeds niemand van het dijkleger of een andere in stantie geweest om hulp te bieden. Zo woelig was het zaterdagmiddag op de Waal by Tiel dat de schipper van het met bieten geladen rivier- scheepje Prima (131 ton) met zijn zuster in de roeiboot stapte en.' zijn schip stroomafwaarts liet dryven. Het scheepje dreef zo'n 3 km met de stroom mee en botste tijdens de tocht tegen drie schepen. Het eerst moest de Engelenberg het ontgel den die met de Vulcaan 108 door de sleepboot Normand de Waal werd opgetrokken. Toen vernielde het schip de syeeptros van de Vulcaan. raakte daarna het schip zelf en kwam ten slotte in aanvaring met 'de tanker BP 25. Al deze schepen hadden slechts lichte avery, doch het bietenschip zonk. De Prima had zyn ruimen niet met de luiken afgesloten, omdat het met teveel lading voer. Toen de ho ge golven in het ruim sloegen en het schip zwaar water maakte, durfden de beide opvarenden niet langer aan boord te bhjven. Na een moeilijke sleepreis van 20 mijl over een kolkende Noordzee was de Simpson van Wijsmuller erin ge slaagd de Baltica. die zondagmorgen ter hoogte van Petten dcor een ge broken stuurinrichting in moeilijk heden was geraakt, de havenmond van IJmuiden binnen te siepen. Na de eerste SOS-seinen was de Simpson onder commando van kapi tein Arie v. d. Wiele op volle kracht naar de opgegeven positie 20 mijl jw.n.w. van IJmuiden gestoomd. De Baltica werd steeds meer van de open zee naar de kust gedreven. Om 11 uur was op de noodgolf het volgende gesprek te beluisteren. Kapitein Borenz: 'Simpson, rue zien .u naderen. We worden van zuid naar noord en van noord naar zuid ge slingerd. Kom gauw.' Kapitein v. d. Wiele: 'Over een uur kunnen we bij u zijn. Houd nog even moed.' Om precies 12 uur kwam de Simp son langszij. In uiterst moeilijke om standigheden werd een sleepdraad overgezet. Het eerste werk was de Baltica verder naar open zee te brengen. Hierna kon aan de vaart naar IJmuiden begonnen worden. Tijdens het oponthoud in de sluis vertelde kapitein Borenz iets van zijn ervaringen. Hij was vol bewondering over de prestatie van de sleepbootbe manning. 'Prima werk!' 'Ik heb mij.' zo vervolgde hij 'hele maal aaa de sleepboptbemanping overgegeven, wetend.dat ons rot, m goede handen was. Bovendien zou, ais ik mij met het karwei had be moeid, alles niet zo goed zijn ge lopen.' Kapitein v. d. Wiele was vol lof over de houding van de Zweedse ka pitein. 'Zo'n Ijskoude heb ik nog nooit meegemaakt. De man was de rust zelve en heeft zich geen ogen blik met ons werk bemoeid.' - (Zelfs in de rampnacht van 1953 is liet water hier niet zo hoog ge weest,' vertelde een van de gedupeer de bewoners uit de buurt. De chel technische dienst van het hoogheem- raadschap Rijnland, ir. Groot uil Oegstgeest bevestigde deze medede-, ling ook. 'Dit is inderdaad een uit zonderlijke toestand, veroorzaakt door de vele regens van de laatste dagen en die verraderlijke storm.' Volgens deze deskundige bestaat er geen enkel gevaar voor een calami teit. 'De dijken zijn hoog genoeg.' meende hij. 'Niettemin zullen wij naar aanleiding van dit gebeuren de hele situatie nog eens nauwkeurig bezien. Wij hebben de betrokken pol derbesturen die volkomen zelf standig zijn geadviseerd voorlopig paraat te blijven. Ik heb overigens nog geen idee hoe groot de aange richte schade is.' In Rijnsaterwoude pompte intus sen de brandweer met man en macht, om te proberen die schade zo gering mogelijk te houden. Enkele kassen met bloeiende bloemen waren hier volgelopen. 'Als wy ze voor donker droeg krijgen, dan is alles niet zon der meer verloren.' zei ons hier de directeur van gemeentewerken, L. J. Greweldinger. Twee jongens voeren met een roei boot heen en weer tussen hun huis en het bedreigde warenhuis vol vuur rode anjers. IN VLAGTWEDDE is zondagmorgen de vier jaar oude Henkie TIbben in de IVesterwoIdse Aa verdronken. Het jongetje stond, terwyi zijn ouders naar de kerk waren, op een bruggetje naar het wild stromende water te' kijken. Daarby werd hjj door een windstoot gegTepen en kwam hij in de rivier terecht, waaruit hij later levenloos werd opgehaald. TE ZAANDAM Is de 21-jarige A. Kruiswijk als gevolg van een rukwind de macht over zyn autostuur kwijtgeraakt en tegen een boom terechtgekomen Hij verloor daarbij het leven, IN DEN HDLST (Overysel) is zaterdagavond de 22-jarige wielrijder Z. op weg naar Nleuwleusen door de hevige wind uit de koers geraakt en door een achteropkomende vrachtwagen gegrepen. Z, is zondag in het Sophia- ziekenbuis te Zwolle overleden; hjj was gehuwd en vader van een kind. TE EDERVEEN is als gevoig van zeer slecht zicht tijdens het noodweer za terdagavond omstreeks zeven uur de 40-jarige L. met zijn bromfiets tegen een geparkeerde vrachtauto aangereden. Hij kwam zo ongelukkig terecht dat hy vrijwel op slag werd gedood. Hjj laat een vrouw en twaalf kin deren na. (Van een onzer verslaggevers) Op het Heideveldplein te Kerkrade is zaterdagavond de 46-jarige mevr. De Lange, moeder van vijf kinderen, door een bestelauto gegrepen en op slaé gedood. Het ongeluk ontstond doordat de vrouw, schuilgaande achter haar pa raplu, plotseling de weg overstak. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Vólk zander commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Kampola, november, Het vol gende verhaal tekende ik op uit de mond van de heer Benedicto K. M. Kiwanuka, die sinds drie jaar presi dent is van de Democratische Fartij van Oeganda. Toch hebben wij voor de komende verkiezingen in het voorjaar veel geld nodig en ik heb mij dan ook als een bedelaar gewend tot de katholieke partij in uw land. Ik heb contact gehad met de heren Romme, Gielen en Hahn en hun mijn moeilijkheden voorgelegd. Ik heb hun gevraagd mij te helpen en gesuggereerd mij twee 'vehicles' (ge luidswagens) voor de propaganda te schenken. Ik wist hoe de TANÜ in Tanganyika juist 'oor het gebruik van geluidswagens reel succes ge boekt heeft. Ik ontmoette bij uw heren veel sympathie. Zij schenen mij te begrij pen en zegden mij toe mijn belangen te zullen bespreken en bepleiten. Ik vertrok. Enige tijd later ontving mijn partijbureau 300 (zeshonderd shil ling) voor de aanschaf van twee •bicycles' (fietsen), voor de propa ganda. Wij hebben onze ogen uitgewreven. Wat denkt men bij u, dat men in dit land met twee fietsen voor de propa ganda kan doen? Misverstanden moet ik uitgesloten achten. Ik herinner mij zeker ter verkla ring woorden als 'American jeep' ge bruikt te hebben en trouwens men kan toch niet in ernst menen, dat ik de kosten van een goodwilireis zou maken, wanneer ik de aanschaf van twee fietsen op het oog had? Tot zover Benedieti Kiwanuka. Ik zat tegenover hem in het kleine en nogal rommelige bureau van de Democratische Partij en ik heb maar (beschaamd) gezwegen. De enige die spreken kan, is de KVP.' Alb. Welling in De Tijd-Maas- bode, 28 noverber 1960. (Van onze correspondenten In Londen en Brussel) In geheel West-Europa heeft de storm, die ook Nederland teister den ontzettend huisgehouden. Vooral Engeland is er zwaar door ge troffen. De storni, die een snelheid van 120 km per uur bereikte en een regenval die in 24 uur meer water bracht dan anders in een hele maand valt, hebben de' ernstigste overstromingen veroorzaakt die zich ooit in Engeland hebben voorgedaan. Veertig provincies staan blank en het autoverkeer tussen Engeland en Zuid-Wales is onderbroken. Vele tienduizenden mensen zijn dak loos en zijn ondergebracht in scholen en kerkgebouwen. Drie mensen zijn om het leven gekomen, een motorrijder, een postbode en een uiloot die door zijn vliegtuig op de grond werd omvergeworpen. In zuid-Wa!es is de Rhondda- vallei overstroomd. In twaalf uur viel er veertien cm regen. Cardiff, de hoofdstad van Wales, bestond plot seling uit twee delen die van elkaar gescheiden waren door een diep meer Zelfs het grootste ziekenhuis van Cardiff staat onder water. De toe schouwers van de internationale rugbywedstrijd WalesZuid-Afrika konden het stadion niet verlaten en stonden en zaten rondom een meer. In het westen van Engeland is de Advertentie LM. kou of griep, blust U snel uit metde veelzijdig samengestelde V••'i M jN HA R OT Koker 50 tab!, 90 ct. - 25 tabl. 60 ct. (Van onze Parijse correspondente) Nederlandse, Belgische en Franse handelaren zijn betrokken bij een koffieschandaal, dat eind vorige week in Duinkerken aan het licht is gekomen. Daar werden twee vrachtwagens met elk 15 ton koffie in beslag genomen. De koffie werd in een la boratorium ter plaatse aan een onderzoek onderworpen. Zij bleek van zo slechte kwaliteit te zijn dat ze niet voor consump tie geschikt was. By een verder onderzoek is komen vast te staan, dat in de loop van. dit jaar 3 miljoen kilo koffie van een dergeiyke inferieure" kwaliteit; voor zien van valse papieren, over de Franse grens zyn gevoerd. Het gaat hier om koffie uit Bra zilië, die van gedegenereerde planten komt, die nog slechts slechte vruch ten geven. Dergelijke koffie mag niet worden uitgevoerd, zy kan nog worden gebruikt by de fabricage van zeep. Een grote hoeveelheid is even wel in Brazilië tegen zeer lage prijs opgekocht en naar Suriname ge smokkeld. Daar is de koffie vanuit Paramaribo naar Nederland ver scheept, nadat zy voor de reis was overgeheveld in zakken, waarin nor male kwaliteit koffie wordt verzon den. Nederland bood niet voldoende markt voor deze stroom van slechte koffie en men verstond zich dus met handelaren in België en Frankrijk. Dc koffietransporten werden voor zien van valse papieren. De douanen werden maandenlang bedrogen. Ge durende tien maanden reden voort durend vrachtwagens met deze kof fie over de Belgische en Franse grens. De auto's kozen hun route langs kleine grensstations. Een van de wagens werd in Tourcoing terug gezonden, maar bereikte via Duin kerken toch zijn doel. In Duinkerken ten slotte ging men tot een nader onderzoek over. Ver schillende Franse importeurs o.in. uit Le Havre, zyn by de smokkel be trokken. Per kilo werd ongeveer 38 cent verdiend. Regen richt veel schade aan imHnmon TT of wnrlrnör f li cc on V.xi'nllo on A nol. De laagste gedeelten van de stad kwamen tot dertig centimeter onder water te staan. Aan de Oldenzaalse- straat moesten twintig gezinnen hun huizen verlaten. Vijfentwintig stra- ten stonden geheel of gedeeltelijk blank. Het internationale wegverkeer (Duitsland—Nederland) ondervond grote vertraging. Honderden kelders liepen vol: telefoonverbindingen wer den gestoord. Door kortsluiting hebben de sirenes van de BB in Hengelo de gehele zondagmorgen met tussen pozen geloeid. In de kelders van het In aanbouw fcynde gemeentehuis van Hengelo was om half twaalf gisteravond ruim 10.000 kubieke meter water ge stroomd. Er werd daardoor grote schade aan de elektrische installaties toegebracht. In grote delen van Overysel heb ben de Dlnkel, de Regge en de Vecht, die In brede, woeste stromen veran derden, uitgestrekte landerijen tot binnenzeeën gemaakt. BQ Hardenberg werd het zondag middag kritiek. Om het water van de Vecht te keren moesten op verschil lende punten dammen worden opge worpen. In de weg tussen de buurtschap Glane eu Bet dorp Overdinkel werd de Rotermansbrug over de Dlnkel door het wassende water overspoeld ea bedreigd. De elektriciteitsvoorzie ning in deze buurt kwam in gevaar. In de Kerkstraat in Glanerbrug en in de Gronausestraat te Glane heb ben vele gezinnen bun woningen ver laten. Sommige gedupeerden hadden kri- tare gras- en bouwland onder water schap De Regge. Een zegsman van dit waterschap gaf ons het volgende commentaar: "Tegen deze abnormale regenval zy'n geen voorzieningen te treffen. Het enige wat ons helpen kan is: géén regen meer.' In Vriezenveen zyn 300 tot 400 hec taren gras- en bouwland onder water gelopen. In de Pollen, West-Geeste- rea en de Vrlezenveense Wijk stroomde het over de wegen, tot de drempels van verschillende boerde rijen. Van twee fiats lu de nieuwe Haa- sewfjk van Kampen werden de daken weggeslagen. Twee gezinnen namen de vlucht. Door bemiddeling van wet houder D. van Dijk konden zij dade lijk twee nieuwe, zo goed als gereed zijnde woningen, tijdelijk in gebruik nemen. De omgeving van de middeleeuw se doopsgezinde kerk op de Broe- derweg moest worden afgezet. De kerkgangers liepen gevaar door in het rond vliegende dakleien. Een losgeslagen motorjacht dreef stuurloos naar de IJsel en strandde op een zandbank. Het dorp Vragender, tussen Win terswijk en Lichtenvoorde, in de Ach terhoek, stond wat de lagere delen betreft diep onder water. Ook in Winterswijk hebben straten blank gestaan. Het treinverkeer tussen Winters wijk en Aalten is gestaakt nadat het sterk gewassen riviertje de Stage de spoorlijn had overspoeld. Ook hier afgesloten wegen en om gelegde busdiensten. Een varkenshouderij op het in dustrieterrein van Groenio moest zondagmorgen in allerijl worden ontruimd. Met man en macht wer den 600 varkens van da verdrin kingsdood gered. Het verkeer tussen Zwolle en Apel doorn is omgeleid. Tussen Epe en Deventer was verkeer zelfs, als ge volg van het onklaar raken van een aantal duikers, geheel onmogelijk. Te Millingen, aan de Rijn, brak brand uit In een woonwagen doordat de wind een lamp omstootte. Vader, moeder en drie kinderen moesten in nachtgewaad vluchten. In Nijmegen sneuvelden meer dan honderd tele- visiemasten. Te Maastricht rukte zondagmorgen de wind een stuk van het dak van een noodkerkje. Het was tijdens de vroegmis. Van een danszaal werd da muur ingedrukt. Ook Boxtel heeft van de storm- ge weten. De nieuwe Maria Reginakerk aldaar (op 2 oktober pas geopend) bleek niet tegen de storm bestand. De oorzaak schijnt te liggen in een dakbevestiging, die anders is gemaakt dan oorspronkelijk de opzet was. Tij dens het lof van zaterdagavond bra ken enkele bouten, zondagmorgen scheurde het dak langzaam tos. In dc kerk kwam alles blank te staan. De scheepvaart van en naar Ant werpen is ernstig gestagneerd. Laag gelegen delen van Vliesingen kwamen onder water. Prinses Beatrix heeft saterdag in Ottawa de sluiting bijegwoond van het huwelijk van haar vriendin jkvr. JRenèe Raell met de heer T. Bradbrook-Smit-h, rechtskundig adviseur van het Canadese ministerie van Finan ciën. Het huwelijk werd in de kapel van Asbury College een jon gensschool ingezegend door ds. Robert Mackay uit Toronto, een studiegenoot van de bruide gom. De kapel was met kaarsen verlicht. Prinses Beatrix is vanochtend met het DCS lijntoestel van de KLM uit Montreal op Schiphol terugglkeerd. Vannacht om vijf minuten voor twee heeft een zware ontploffing een groot deel van Hoek's Zuurstoffabriek aan de Amsterd&msestraatweg in Utrecht verwoest Een arbeider, de 38-jarige J. C. Ackooij uit Utrecht, werd ernstig gewond. Hij moest, met een hoofdwond en een hersenschud ding naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht De ontploffing is veroorzaakt door het springen van een zuurstofcylin-i der. Een groot aantal machines werdi vernield, terwyi er vrijwel geen rultj ta.da fabriek feed Weef. Tegen half zeven zondagavond raakte een personenauto op de Ven- loseweg onder Horst in volle vaart uit de bocht van de weg en sloeg via een betonnen paal tegen een dikke boom te pletter. Van de vier inzittenden zijn er twee op slag ge dood. De slachtoffers zijn de 21-Jari- ge J, Jaeobe uit Melderslo en de 23- jarige H. Jansen uit Venray. De andere inzittenden werden zwaar gewond uit het autowrak ge haald en moesten in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Horst worden overgebracht. Het wa ren de 22-jarige Th. Wlllemsen uit Melderslo en de evenens 22-jarige J. van der Vegt uit Venray. De 38-jarige verzekeringsinspecteur W. J. F. Peek uit Maastricht is zaterdagmorgen in alle vroegte mét zijn auto In het kanaal Maastrichts- Luik gereden en verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en vader vsrh een kind. Enkele douaniers, die op weg waren naar de grenspost Klein Temaayen, ontdekten 's morgens om acht uur eer hoogde van de ENCI enkele omver gereden wegpaaltjes. Op het water van het kanaal, dat vlak naast de weg ligt, zagen zij een grote olievlek drijven. Met behulp van een takelwagen en personeel van de UNCI werd een bajf uur later een personenauto aan i» oppervlakte gebracht, situatie niet beter. In Devon steeg de Exe plotseling 3.10 meter en over stroomde o.a. een grote textielfabriek in Tiverton. De situatie in Bath is bepaald gevaarlijk, want het peil van de Avon is 5.40 meter gestegen. Het autoverkeer tussen Londen en Bath is volstrekt onmogelijk. Gisteren en vandaag hebben de po litie, de brandweer en de BB in tal loze Britse steden en dorpen zonder enige onderbreking doorgewerkt. Tienduizenden mensen moesten wor den geëvacueerd, vaak in roeiboten. Verder naar het noorden, in Der byshire, ontstonden plotseling grote zware gele giftige gaswolken, toen de hoogovens van Stanton over stroomd werden. Honterden mensen dreigden te stikken. In andere plaatsen werden grote ondergrondse benzinetanks over stroomd. Niemand mocht roken, licht maken of komen, omdat er gevaar bestond voor een alles vernietigende ontploffing. Enorme schade Het noodweer heeft in België voor tientallen miljoenen franken schade aangericht. Op ettelijke grote wegen, zoals de autoweg Brussel—Antwer pen en zelfs de nieuwe autoweg Brussel—Oostende, kwam het ver keer door overstromingen tot siil- tand. Telefoonverbindingen met hele streken, vooral in de Ardennen, wer den verbroken, honderden hectaren landerijen in Oost- en West-Vlaan- deren z(jn overstroomd. Ook in West-Duitsland en Frank rijk heelt de storm grote schade aan gericht. Vooral in het noordwesten, van Duitsland traden vele rivieren buiten hun oevers. In Frankrijk kwa men twee mensen om het leven. - (Vervolg van voorpagina) „De organisatie loopt perfekt. We hebben nu ongeveer 50 mensen uit dé meest bedreigde huizen geëvacu eerd. Het vee van de vier onder wa ter gelopen boerderyen in de stad hebben we veilig in de nieuwe markt hallen kunnen onderbrengen. Maar de toestand in de stad is niet best. Hoogst ernstig eigeniyk. Het water stytg nog steeds, zy het dan lang zaam. En de wind zit in de verkeer de hoek. Er komt nog steeds veel water aan boven, dat onmogeiyk door het Malle Gat, de verbinding, met de afwatering in de richting, van het IJselmeer, kan worden verwerkt. De regenput is nu wel goed overgelo pen;..." By de politie hoor je precies het zelfde verhaal: „ja" de stroom- en gasvoorziening is nog normaal, maar voor hoe lang? Telefoonlijnen zijn op veel plaatsen al uitgevallen. Het ver keer in de stad is volkomen gedesor ganiseerd, Steeds meer straten heb ben we in de loop van de nacht moe ten afsluiten. Nu trachten we om alle verkeer zoveel mogeiyk buiten Mep- pel om te leiden. De aanvoer van le vensmiddelen moet echter doorgaan". liedereen doet wat hij kan in mep- pel. Slechts een hotelhouder maakte een slechte beurt toen hem vannacht gevraagd werd of hij kamers vrij kon houden voor eventuele evacuees. „Daar kan ik niet aan. beginnen", zet deze man. „Ik moet deze kamers vrij houden voor doorkomende reizi gers. Maar deze man is vandaag in Meppel een grote uitzondering. Iedereen in Meppel ziet de naaste toekomst met zorg tegemoet. De kin deren van de Vledderschool kunnen vandaag in hun klassen geen blen Sint-Nicolaasfeest vieren. Hun klas sen zijn ondergelopen. De verwar- mingsinstellatie in de kelder van deze school ziet eruit als de machi nekamer van een gezonken schip. In de loop van de morgen hebben de telefoons van de diverse gemeen- teiyke instanties in Meppel rood gloeiend gestaan. Men probeert zich zoveel mogelijk voor te bereiden op nog meer narigheid. Men is inmiddels begonnen met het verspreiden van een bulletin met wenken voor de bewoners van de ondergelopen stad. Het zal misschien nodig zijn om tot evacuatie op grote schaal over te gaan. Dat hangt ech ter af van de wil van het machtige water, dat de stad ruisend vanuit het noorden en oosten binnendringt. Dat hangt, af van de wind, die be looft om weer krachtiger te worden. Maar in alle narigheid verliezen die van Meppel hun kalmte en gevoel voor droge humor niet. „Sint-Nicolaas vieren? zei een van de bewoners van de „regenput van Drente". Man, ik heb van mijn vrouw een kistje sigaren gekregen, maar ze had me beter een Giethoornse pun ter kunnen geven. Daar heb ik van daag meer aan". Van 1948 tot 1957 zijn ongeveer een miljoen mensen bö natuurram pen omgekomen, aldus heeft Georges Laclavere, secretaris-generaal van de Internationale landmeet- en aard rijkskundige unie meegedeeld. In de ze tien jaar werden 64 grote natuur rampen geregistreerd, te weten 25 overstromingen, 17 aardbevingen, 16 cyclonen van oceanische oorsprong, 3 tornado's van continentale oor sprong, 2 vulkaanerupUes én 1 vloed golf.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2