In Achterhoek is het water bijna niet te stuiten Loonsverhogingen verschuiven en meer winstdeling 'Nee, wij niet' JNoopt Rotterdam Aantal Arnhemmers springt in de bres voor THEATER tegen 500%-koers? Groot bedrijf m Al CV' AANRANDING: TWEE JAAR Duits schip met dode aan boord SER: verplichte premie op 4,8% handhaven Principiële wijziging in ophouw van vervoer starief Geestland in moeilijkheden ggyVtf 'Ongebruikelijke routes zijn niets nieuws9 B. en W. Amsterdam: Christelijke partij MORGEN BEGINT BE VOORVERKOOP ÏAmerikaansë JUBILEUM IJSREVUE Overstag i Overstag II Nv ROTTERDAM VAKRAAD METAAL STELT V09R: SPOORWEGEN Zeven jongens veroordeeld m Voorverkoop Soda-industrie wil aanzienlijk uitbreiden HET vrije VOLK DINSDAG 6 DECEMBER 1960 PAGINA 3 Nederland (Van onze correspondent) Twintig woningen aan de ondergelopen Mackaajstraat in IVleppel zijn vandaag op last van de burgemeester ontruimd. Het uitvallen van de riolering maakte een langer verblijf in de huizen onmogelijk. Overigens is de situatie in Meppel iets gunstiger. In de nieuwe woonwijk Transpordanië zakt het water langzaam. Het regende vanmorgen hard in de Achterhoek en in Twente. Haarle is in deze streek het kritieke punt. Als de kade van de Bolsbeek het niet houdt, wordt Borculo door het water bedreigd. Het water in de Berkel blijft stijgen. In Borculo zijn reeds alle scholen gesloten. Er worden steeds meer huizen ontruimd. Meppel staat blank. Militairen zijn te hulp geschoten. Met boot ies assisteren zij de bakkers en melkleveranciers om de huis vrouwen van levensmiddelen te voorzien. (Van onze soc.-economische redactie) Als de regering bereid is toe te stemmen in het openbreken van de c.a.o. in de metaalindustrie vóór 1 juli 1961, is dc Vakraad bereid zijn voorstellen te wijzigen. Naar wij vernemen heeft de Vak- raad (werkgeversen werknemers) zich bereid verklaard, de datum van de eerste loonsverhoging in de me taalindustrie dan te verschuiven naar 1 april 1961. De verhoging zou dan echter 4 percent bedragen. Daarna zouden nader te bepalen loonsverho gingen volgen op X oktober 1961 en 1 april 1962. De winstuitkeringen voor 1961 en 1962 zouden op 2 percent iin plaats van ia percent) moeten worden ge bracht. De weg Ruurlo-Boreulo is voor al le verkeer afgesloten. Het busverkeer op de lijn Arnhem-Enschede is ge heel ontwricht. In Eibergen is het water gezakt. Enkele straten, waar maandag nog een halve meter water Geheimzinnig l ml op aandelen (Van een onzer verslaggevers) „Nee, wij niet," oftewel: „Geen commentaar!" Daarop komen in het kort de uitspraken neer van de ver voermaatschappijen, die bü het bod op de aandelen van de RTM betrok ken zouden kunnen zijn. De NS zei eenvoudig: „Nee, wij zitten hier niet achter." De RET: „Wij kunnen geen enkele mededeling doen. Wend u tot de Rotterdamsche Bank." De Rotterdamsche Bank ten slotte zei eveneens niets meer te kunnen zeggen dan in haar bericht van maandag was meegedeeld. De nadere bekendmaking, die door de bank in het vooruitzicht is gesteld, zal waar schijnlijk begin volgende week ver schijnen. flllli Advertentie IJd. uvv 'leiiheurtjS vüC1> ^^covtect aJiruve^ s^t^t£JckGH/.lZe^ (Van een onzer verslaggevers) Vijftig zeer vooraanstaande Arnhemmers hebben zich in een open brief tot het Arnhemse gemeentebestuur en het bestuur van de toneelgroep Theater gewend. Ze geven uiting aan hun verontrusting over de berichten, die spreken van de moge lijkheid, dat de toneelgroep Theater Arnhem en Oost-Neder land zou verlaten. Ze doen een dringend beroep op alle be trokkenen om alle secondaire overwegingen opzij te zetten, •waar het gaat om Theater te behouden. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam r'aadt druk naar de achtergronden van een merk waardig bericht, dat maandag door de Rotterdamse Bank werd gepubliceerd. De bank kondigde aan, op korte termijn namens lastgevers de aandelen Rotterdamse Tramweg Maatschappij te w'Vn overnemen teven een kócs ■»-->*-» geow- - m toch niet zó winstgevend bedrijf als de RTM vrij hoog ma,g worden genoemd. De grote vraag is nu: wie zijn ae MSv«»»ers die bereid zijn, voor dit streekvervoerbedrijf zoveel te betalen? Op de beurs in Amsterdam werd men maandag bepaald niet wijzer. Er werd op het bericht in het algemeen met een schou derophalen gereageerd; in Botterdam zelf hoordé men echter voortdurend twee namen noemen: de gemeente óf de Neder landse Spoorwegen. De acteurs van Theater hebben zich per telegram tot hun directie en tot het bestuur van Theater ge wend. Het telegram luidt: „Vol zorg over krantenberichten wensen wij te betuigen onze liefde voor het gezel schap Theater onder de huidige en zakelijke en artistieke leiding. Ook getuigen wij onze trots over hetgeen dit gezelschap in afgelopen jaren heeft volbracht, waardoor het o.i. een eigen, waardevollle plaats aan het Nederlands toneel heeft gekre gen. Verzoeken alle pogingen te doen het gezelschap Theater te Arnhem te laten voortbestaan, indien uw redelijke verlangens worden ver vuld". De open brief van de Arnhemse burgerij luidt: „Met grote veront rusting heeft de Arnhemse bevolking kennis genomen van berichten over de mogelijkheid, dat de directie van de toneelgroep Theater zich genoopt zou achten Arnhem en oost-Neder land te verlaten. Die verontrusting is des te groter, omdat cr blijkbaar elders sterke krachten aan het werk zijn om tenminste de kern van de leiding van Theater naar zien toe te trekken. Ondergetekenden. burgers van Arnhem en omstreken, die gezien de onmogelijkheid om met de ver eiste-snelheid een groots petitionne ment door te voeren menen voor de bevolking te mogen spreken, doen een dringend beroep op alle betrok kenen om alle secudaire overwegin gen opzij te zetten, waar het gaat om: het behoud van de van uitzonder lijke betekenis zijnde aanwezigheid in het oosten van een eerste rangs gezelschap met een staat van dienst als Theater; het beginsel der toneelspreiding; de praktijk van een bewust mee leven met d ctoneclkunst; de faam van Arnhem als levend centrum van kunst en cultuur. Zij wensen voorts uiting te geven aan hun waardering voor wat Theater in het oosten heeft gebracht en aan hun vertrouwen in Rob de Vries, de overige leiding en hun groep. Zeer velen in Arnhem en omge ving zijn voorts oereid deze waarde ring metterdaad te tonen, Indien Theater de kans kan worden gebo den zich nag meer dan tot nu toe, in het oosten en in Arnhem te wor telen en daar verder te ontplooien". Feit is, dat Rotterdam jarenlang met de RTM in de clinch is geweest over de tramtreinen die deze parti culiere vervoermaatschappij door de zuidelijke stadsdelen laat rijden. Hoewel de RTM de laatste jaren dapper moderniseerde, pogend ach terstanden in te lopen, kon zij toch niet voorkomen dat die tramtreinen naar Oostvoorne en Hellevoetsluis ge vaarlijke, onhoudbare elementen wer den in het stadsverkeer. Zoveel onge lukken gebeurden er op drukke kruis punten. dat de RTM-treinen in de Rotterdamse volksmond ten slotte 'de moordenaars van Zuid' werden ge noemd. Maar er was meer. Omdat Rotter dam zich steeds sterker naar het westen-uitbreidt, verzocht de stad de RTM enige jaren geleden, de ver voersconcessies voor de satellietstad Hoogvliet en de randgemeente Spij kenisse te mogen overnemen. Er werd langdurig onderhandeld, maar zonder resultaat De besprekingen stuitten af op zeer hoge financiële eisen van de RTM, Bet opmerkelijke feit deed zich ech- !er voor, dat gedurende die onder- bandeiingen de koersen van aande len RTM vrij sterk stegen. Te oordelen naar zijn uiterlijk vertoon is het streekvervoerbedrijf niet bang voor de toekomst. On langs moderniseerde het zijn oude hoofdkantoor annex tramstation aan de Rosestraat in Rotterdam- Zuid. ofschoon het volgens insiders wel zo goed als zeker is dat het ge bouw over een jaar of wat voor een groot verkeersplein zal moeten wijken. - Dat lot deelt het met vele honder den huizen die gesloopt moeten wor den als straks de Willemstunnel Rot terdams grote Maasbrug gaat ver vangen. Waarschijnlijk kan in 1964 at met de bouw van de Willemstun nel worden begonnen. Maar hoe dit alles zij: het staat wel vast dat in de boezem van het Rotterdams gemeentebestuur wel met de gedachte is gespeeld, de RTM dan maar van de Zuidhollandse eilanden weg te kopen. Er zjjn echter ook Rotterdammers die achter de aankondiging van de bank de gemeente niet veronderstel len. Zij geloven dat de prijs, die de stad op deze wijze zou moeten beta len, nog hoger is dan de toch al gro te bedragen, die de RTM voor de overdracht van haar concessies voor Hoogvliet en Spijkenisse vroeg. Bo vendien, zo zeggen zij, heeft de stad bepaald geen belang bij het exploi teren van onrendabele lijnen op een ver eiland als Goeree-Overflakkee. De RTM doet dat op het ogenblik wel. De Spoorwegen hebben ongetwij feld even grote belangstelling voor het doen en laten van de RTM al: de gemeente Rotterdam en haar stadsvervoerbedrijf, de RET. Het is wel zeker dat er een spoorlijn gaat lopen van Rotterdam naar Hoog vliet, Spijkenisse en Hellevoetsluis. De beide laatste gemeenten zullen binnen niet al te lange t(jd steden zijn met 150.000 tot 200.000 inwoners J--i np dit «"inent in hoofd zaak door smal-spoor-trams van de RTM bediend. (Van een onzer verslaggevers) De RTM is een groot bedrijf, dat tram-, bus- en vrachtdiensten on derhoudt in de Hoeksehe Waard, op Voome-Putten, Goeree-Over flakkee en Schouwen-Duiveland. De onderneming onderhoudt ook een groot aantal veerdiensten tus sen deze eilanden. Zij beschikt over drie stoom- en veertien motoriocomotieven, heeft 57 bussen met twaalf aanhangers in eigendom en 31 vrachtwagens met is opleggers en aanhangwa gens. De RTM bezit vervolgens nog tien veerboten en twee sleepboten. In 1959 vergrootte de onderneming haar maatschappelijk kapitaal en bracht het op vijf miljoen gulden. Op 31 december 1959 was daarvan geplaatst en volgestort tot een be drag van een miljoen. Twee jaar jeugdgevangenis wegens aanranding en poging tot overweldi ging. Tot deze slraf veroordeelde gis termorgen de Maastrichtse recht bank de voornaamste dader van de op 17 augustus in het stadspark te Maastricht gepleegde aanranding. Drie andere jongens werden ver oordeeld tot, respectievelijk negen maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, zeven maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en zes maanden gevange nisstraf. Nog drie jongens werden veroor deeld tot zes maanden tuchtschool voorwaardelijk. Dit drietal werd gis termorgen onmiddellijk in vrijheid gesteld. (Van een onzer verslaggevers) Het Duitse motorschip Simon von Utrecht is maandag met een dode aan- boord Rotterdam binnengeko men. Zondagmiddag, toen het schip ter hoogte van Terschelling voer, viel de 23-jarige matroos P. Hei- nicke uit Hamburg van het tussen dek in het ruim. Hij had zware ver wondingen aan het hoofd en is eni ge uren later overleden. De Verenigde Staten hebben de nieuwe regering van El Salvador de militaire junta van kolonel Mi guel Angel Castillo, die zich 26 ok tober van de macht meester maakte erkend. stond, zijn reeds drooggevallen. De GTW heeft de lijndiensten in deze streek hervat. In Rekken staat het water in het zuidelijke buurtschap nog zeer hoog. In het noorden is het peil enigzins gedaald. Bij Denekamp zijn gedeelten van de Dinkelkade weggeslagen. Enkele laaggelegen hulzen en boerderijen zijn ontruimd. Het dorp Denekamp loopt geen gevaar. Door het wegspoelen van elektri- citeitspalen is de stroomvoorziening in Achterveld en Stoutenburg in de Gelderse Vallei voor een deel uitge vallen. De eierproductle van duizen den kippen is verloren gegaan. Zeemeeuwen trekken in grote troe pen van het IJsselmeer naar de Gel derse Vallei. In Barneveld en Voort huizen staat het water in de huizen. Een groot aantal wegen is afgeslo ten. Naar aanleiding van de berichtei over illegale koffietransaeties, waar bij Nederlanders zijn betrokken deelt het bestuur van de Vereeni ging voor den Koffiehandel mee: t. Reeds het jaarverslag van de ver eniging over 1959 maakte melding van de ook toen reeds plaatsvinden de verschepingen van Braziliaans! koffie van Braziliaanse havens vis ongebruikelijke routes om. naai Frans Guyana en Suriname. Ook cacao en andere Braziliaanse pro- dukter. werden op dergelijke wijze van Brazilië verscheept, ook o.m. via Paraguay. In Brazilië gevestig de firma's verzorgden deze versche pingen. Van deze havens-uit werd deze kof fie normaal verhandeld zowel naar de consumptiemarktexi in de Ver enigde Staten als naar Eurons. 5. De "koffie werd op «e bekende standaardtypen van de New Yorkse koffiebeurs verhandeld en betrof fen normale consumptiekwaüteiten. welke ook direct vanuit Brazilië naar de consumpfeiemarkt-en wor den verscheept. net onttrekt zich aan onze beoor deling of er bij invoer van koffie in Frankrijk niet gehandeld zou zijn overeenkomstig de bepalingen van de Franse douane-autoriteiten, aldus het bestuur van de Vereeni- ging voor den Koffiehandel. De 23-jarige sergeant M. P. 3. Ber nards uit Nijmegen, gelegerd in de Oranjekazerne te Schaasbergen, is gistermiddag op de Koningsweg in Arnhem bh een autobotsing veronge lukt. De militaire jeep waarin h(j naast de chauffeur zat, botste fron taal tegen een personenauto uit Amersfoort, (Van onze sociaal-economische redactie) De Sociaal-Economische Raad heeft staatssecretaris Roolvink gead viseerd, de premie voor de verplicht» ziekenfondsverzekering in 1961 te handhaven op 4,8 Volgens de Ziekenfondsraad zou in verband met de hogere uitgaven een premie van 5,1 nodig zijn. De SER acht het echter niet wen selijk, zich op dit moment uit te spre ken over het kostenverloop. Een commissie uit zijn midden is. al ge ruime tijd bezig met een diepgaande studie van de economische aspecten van het ziekenfondswezen. (Van een onzer verslaggevers) Een verhoging van de tram- en bustarieven, zo nodig met een prin cipiële wijziging van de opbouw van het tarief, wordt overwogen met als doel de bedrijfsresultaten van het openbare vervoer te verbeteren. B. en W. van Amsterdam delen dit mee in de toelichting op de begroting 1961. Het geraamde tekort voor 1961 be- draagd 18.577.000. Hiervan komt ten laste van de exploitatie van tram en bus 13.976.787, personenveren ƒ692.406 en ponten ƒ3.907.807. Voor het openbare vervoer is de aldoor voortgaande groei van het verkeer op dé weg een steeds zwaar dere belemmering, welke in aanzien lijke mate het exploitatieresultaat van het vervoerbedrijf nadelig be ïnvloedt. Binnenkort zal over het openbare vervoer een nota verschij nen. (Van een onzer verslaggevers) Het gloednieuwe Nederlandse vrachtschip Geestland is maandag in moeilijkheden geraakt: 300 mijl west-noord-west van de Azoren kreeg het schroefschade. De Neder landse sleepboot Elbe vertrok uit Horta (Azoren) om de Geestland die 1937 brt. meet, assistentie te verle nen. De zeesleper zou vanmorgen om acht uur bij het stuurloze vracht schip arriveren. De Elbe zal de Geestland niet naar de Azoren brengen maar naar Barry een haven aan het Bristol Kanaal. Snelheid is namelijk geboden: de Geestland is geladen met bananen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Voor de aanspraak van God op deze wereld en voor de vrijheid van de Christenmens in deze wereld moet op poiitiek-ideologisch terrein wor den gestreden. Dc politieke weg van de evangelische Christenen moet zo mogelijk In samenwerking met de katholieken worden gegaan. Op het ogenblik, vijftien jaar later, is deze boodschap in geen enkel Duits kerkelijk jaarboek terug te vinden. Het is volgens de schrijver van het artikel reeds lang niet meer 'couleur- fabig' in de Duitse kerken om de hier weergegeven beginselen als richtsnoer voor politiek handelen te beschouwen. Men distantieert zich van kerkelijke zijde steeds meer van een partij die zich christelijk noemt en waarin protestanten en rooms- katholieken samenwerken. Uit; het Ch' j&elijk-Historisch Weekblad voor Nederland, gjg van 25 november 1960. Advertentie I.M. rymderdag zal de beslissing val- LJ len over de begroting van Landbouw en Visserij. De inge diende moties komen dan in stem ming. Er bestaat nauwelijks twijfel over dat de begroting wordt aangenomen. Het 'groene front', dat eerst met de gedachte schermde collectief tegen te stem men, zal daarvan wel zijn afge stapt onder druk van de fractie leiders, die zo'n demonstratie niet wensen. De agrarische woordvoer ders hebben, ondanks hun mede delingen, zeker niet allen namens hun gehele groepering gesproken. Minister Marijnen heeft bij de behandeling van de begroting weer het gebruikelijke beieid van het kabinet-De Quay vertoond. Hij kwam met een stelsel garan tieprijzen voor de Tweede Kamer. Die prijzen lagen onder het door de georganiseerde landbouw ge vraagde peil. Maar de minister had zijn afwijkende beslissing ge nomen. En deze beslissing had hij vanzelfsprekend krachtig met redenen omkleed. In de Tweede Kamer bleken de 1 landbouwspecialisten de garan tieprijzen te laag te vinden. En zij getuigden van hun inzichten in vrij forse taal. En wat gebeurt? Wat bijna steeds gebeurt in dit kabinet. De minister verlaat zon der meer zijn stellingen en zegt, goed, dan doe lk er nog een vijf tien miljoen bij. Die had hij blijk baar achter de hand! Deze keer hing dit siappe gedoe de antirevolutionairen zo de keel uit, dat hun woordvoerder mr. Biesheuvel verklaarde dat hij dit geen beleid meer vond. Eerst neen en dan zonder meer zeggen, och, vijftien miljoen meer kan ook wel! yfo'n beleid lijkt ook naar niets. Een handelaar op de veemarkt kan zich zo'n stijl veroorloven, een regering in de Tweede Kamer niet. Geheel in de stijl van de veemarkt schrijft de Volkskrant dan ook, dat de landbouw er vijf tien miljoen heeft uitgehaald. En dat constateert het blad, das in de aan het debat voorafgaande dagen de indruk heeft trachten te wekken dat het politieke hoofd van minister Marijnen op het spel stond, kennelijk met genoegen. Het is dan ook wei een triomf voor de regeringspartijen: die in de verkiezingspropaganda ver laging van de belastingen en de rijksuitgaven vragen! Maar dat zijn dan niet de landbouwspecia- listen, natuurlijk. En bij het land- bouwdebat houden dë bezuinigers en belastingverlagers zich stil. Verscheldenen van hen zijn niet eens in de Kamer aanwezig, als Landbouw aan de orde is. TTet pijnlijke is bovendien, dat de vreugde om de vijftien mil joen zo schaamteloos wordt ge toond, ook al deden de regerings partijen officieel en in het open baar alsof ze nog helemaal niet tevreden waren. Het besef, dat landbouwgaranties gekoppeld moeten zijn aan een landbouw beleid, dat de boerenbedrijven een rendabele omvang geeft, is nog steeds zwak ontwikkeld bij de niet-sociaiistische partijen. Het gaat hen erom de boeren van nu over de kuif te aaien. Of de boe ren van morgen een redelijk be staan zullen hebben, is van later zorg. IVfinister Marijnen ls geen op x zich zelf staand geval. In dezelfde week waarin hij een standpunt, dat hij eerst met over tuiging had ingenomen, zonder slag of stoot prijsgaf, is de minis ter van Justitie weer eens door de wind gegaan. De grote woorden die minister Beerman bij de martelgang van de toto-wet heeft gesproken, zijn nog niet vergeten. Het verwerpen van de wet zou een ernstige poli tieke situatie doen ontstaan. In de Eerste Kamer riep hij met een pathos, dat op de lachspieren van de aanwezigen werkte, de liberale professor De Grooth tot getuige om te betogen hoe onhoudbaar, hoe in strijd met de wet, de be staande toto-situatie was. En hij dreigde dat, wat als tijdelijke regeling nog wel door de beugel kon, niet gehandhaafd zou kun nen worden, als de voetbaltoto niet bij de wet geregeld zou wor den. De minister zou dan terug vallen op de bestaande bepalingen. s Werelds allergroot ste show van kampioe nen en sterren. Een adembenemende parade van kostbare ijsballetten en dolkomische clownerieën. PRIJZEN DER PLAATSEN; 3.-, 4.50, 6.-, 7.-, 7.50, 8.50 De ha! is gerieflijk verwarmd. ELKE AVOND aanvang 20 uur. MATINEES: zaterdag 17 decem'oef en zondag 18 december. Aanvang 16 uur. f AHOY KASSA'S, tel. 113280-113281 5 l. van 8eek,Nw. Binnenweg 381, tel. 31396 M. Breedve!d,van Cbterssiraat 1, tel. 31442 W.Groüé, Oostzeedijk 83, tel. 131823 J. Hordijk, Noordmaienstraat 51b, tel. 47132 C.Milot, Slagheksfraat 36, tel.77666 Ju, de minister ls teruggevallen. Maar hij heeft wel uitgekeken hoe hij viel. Precies op het zachte kussen van de minister van Jus titie. En dat kussen is gevormd door een definitieve tijdelijke ver lenging van de regeling die de wet wilde, de wet die door de nederlaag in de Eerste Kamer jeen wet is geworden. Een spel van schijn en wezen is .iet beleid van het kabinet-De Quay door mr. Burger in de Tweede Kamer genoemd. Een spel van schijn en wezen. Wat is het toto-beleid anders? - (Van een onzer verslaggevers) De N.V. Koninklijke Nederlandse Soda Industrie te Delfzijl heeft plan nen. voor een uitbreiding van zeeri grote omvang. Naar verluidt zou mem Eet huidige complex van vijftien hec-; tare willen uitbreiden tot vijftig hec tare. i

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2