Houding KAB onbegrijpelijk Helikopters halen achttien man van gestrande Zuidslaaf Regering demonstreert een onverklaarbare starheid' 4 DODEN Rapport over Baliemvallei uitgebracht METAALIONEN NIET VOOR 1 JULI OMHOOG Baart: Teleurstellend Vragen over beveiliging Zuid-Holland Ook wetenschappelijk onderzoek begrepen in defensiebudget? ■4 Investeringen 15 pet. boven het minimum Venkxxêe Knoop y. VAN NELLE's ANMB in manifest: NW-SEÜRETARIS W. F. VAN TILBURG: 4 BESCHUIT! Straffe maatstaf Levensgevaarlijk Tachtig percent „Afternoon theebuiltjes Verwijt i HET VRUE VOLK WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 PAGINA Kamerleden vragen: ik van pp 'Zacht-hros' GEEN VERTROUWEN ANDERE OPLOSSING EEN LICHTPUNT 98 ei gw** i Geen applaus IN EEN MANIFEST aan de metaalarbeiders in Nederland, .dat vanmorgen door de ANMB in de bedrijven is verspreid wordt gi'ote teleurstelling over de gevallen beslissing uitge sproken. „VOOR deze beslissing treft de werknemers- en werkgevers- f organisaties geen blaam. Het is het front van de regerings partijen, van de in de Stichting van de Arbeid belichaamde protestants-christelijke en rooms-katholieke werkgevers centrales en van de KAB, dat het deze regering heeft moge lijk gemaakt deze afwijzende beslissing te nemen." HET MANIFEST vervolgt: „Vooral de houding van de KAB, dwars tegen de opvatting in van de rooms-katho- Keke organisatie van metaalarbeiders St.-EIoy is onbegrijpelijk en betreu renswaardig. MEDE door haar optreden wordt aan de metaalbewerkers een recht matig aandeel in de toegenomen wel vaart onthouden." HET BONDSBESTUUR van de ANMB legt. In dit manifest voorts: „VOOR ONS is met het uit betalen van de winstuitkering de zaak echter niet af". Het bondsbestuur zal blijven zoeken naar de mogelijkheden om de werknemers toch te laten mee delen in de welvaartsontwikke ling, aldus het manifest in zijn slotopmerkingen. *•*855 NICOSIA (Reuter, AP) Drie helikopters van de Britse luchtmacht hebben vanmorgen vroeg achttien bemanningsle den gered van het Zuidslavische schip Snjeznik, dat niet ver van de oostkust van Cyprus op een rif was gelopen. Brigitte Bardot filmt weer, en dit is ze met haar partner in de nieuwe film die „La bride sur le cou" ofte wel „Laat de teugel vieren" s gaat heten. De partner heet Michel Subor. Hij is nog jong en onbe- s kend, maar dat laatste zal wel niet zo lang meer duren, gezien de g wijze waarop BB kans heeft gezien de namen van vorige filmpart- ners ook in haar privéleven aan de hare te koppelen, zeggen de Fran- se bladen. g Michel Subor heeft nog maar één film gespeeld en die werd prompt verboden door de Franse filmcensuur. Maar verder schijnt het wel g een aardige en rustige jongen te zijn. f§ Roger Vadim, de vroegere echtgenoot van Brigitte, heeft gisteren ff weer de leiding genomen bij haar nieuwe film, nadat zij erover had s geklaagd dat haar tegenwoordige regisseur, Jean Aurel, haar veel te H veel scènes liet spelen, waarin zij half naakt was. Vadim is regisseur g geweest van Brigittes eerste film, waardoor zij zo bekend is geworden: ,J5n God schiep de vrouw". fj Brigitte is intussen kasteelvrouwe geworden: zij heeft in de buurt van Nimes, in Zuid-Frankrijk, een kasteel gekocht. Het heeft 28 ver- s trekken en twee torens, ligt boven op een heuvel en is omringd door g een park. 'Van onze parlementsredactie) Stellen onze NAVO-partners inder daad 5 pet, van hun defensiebudget beschikbaar voor wetenschappelijk onderzoek? D« Tweede-Kamerleden stellen deze vraag in het voorlopige verslag aan minister Cals. De vraag rijst verder of ons land het NAVQ-voorbeeld al heeft gevolgd. Indien dit niet het geval is, dan wil len de kamerleden graag weten of de regering nu en in de toekomst vol doende geldmiddelen buiten het de fensiebudget om beschikbaar kan stellen voor dit onderzoek. Het peil van het wetenschappelijk onderzoek moet voor ons kleine, op uitbreiding van de industrie en op uitvoer van hoge kwaliteitsproüukten aangewezen land zo hoog zijn, dat we tegen de concurentie van het buiten land opgewassen zijn. (Van onze parlementsredactie)' De industriële investeringen «uilen 1960 het gestelde minimum met meer dan 15 pet. overschrijden. De minimum taak bedraagt gemiddeld J 2,2 miljard per jaar. Dat zegt de minister van Econo mische zaken drs. S. 3. W. de Pous. In zijn memorie van antwoord aan .ie Tweede Kamer op vragen over zijn aegroting. De bewindsman verwacht voorts, dat over 1960 de stijging van de par ticuliere consumptie 6.5 pet zal be dragen. Hij meent, dat dit percentage op langere termijn weer zal terug lopen. De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het NVV die zich in het bijzonder bezighoudt met loonpolitiek, betreurt het uiter mate ernstig dat de regering niet de wijsheid heeft kunnen op brengen, haar standpunt te wijzigen. 'Zij heeft daarmee een on verklaarbare starheid gedemonstreerd,* zo zegt hij. Onverklaarbaar, omdat naar de mening van de heer Van Tilburg voor do afwijzing van de wa.o.-voorstellen in de metaalindustrie geen economische gronden riln. de verklaring van drs. De Pous ten spijt. (Vervolg van voorpagina) Dat er een ongeluk gebeurd was, stond voor mij vast. Ik remde meteen en ben met enkele passagiers uit de bus gaan kijken. Het was verschrikkelijk. Een gloednieuwe stationcar zat kiem tussen een dikke boom en de ge kantelde aanhanger. Het dak van de personenwagen was volkomen in elkaar gedrukt. De auto was één brok verwrongen metaal. Ik ontdekte tussen de mannen, die in de auto bekne'd zaten en kenne lijk al dood waren, een kind, dat nog levenstekenen gaf. Voorzichtig heb ik het uit de wrakstukken ge haald. het in mijn jas gewikkeld en mee in mijn autobus genomen. We konden toch niet weg. De weg was volkomen versperd. Het ventje is In mijn armen ge storven," zo vertelde ons de heer Ge arts. „Intussen," zo vervolgde hij, „bleek behalve de drie personen, die op slag waren gedood, nog een vijfde man achter in de auto te zijn. die even eens nog tekenen van leven gaf. We konden er niet bij. Er moest eerst uit Heeze een kraanwagen komen om de aanhanger van de per sonenwagen te lichten. Het was uitermate moeilijk om de slachtoffers te bergen. Ze zaten be kneld tussen de wrakstukken. De mannen, die achterin hadden geze ten, kon men door een opengeslagen deur snel uit de auto halen. De heer Van Bussel en de naast hem zittende heer Thijssen konden pas om onge veer acht uur 's avonds uit de wrak stukken worden gehaald. (Van onze parlementsredactie) De procureur-generaal van Nieuw Guinea, mr. G. XV. von Meyenfeldt, heeft thans zijn rapport van het justitieel onderzoek naar de gebeur tenissen in de Baliemvallei ingediend bij minister Toxopeus, bij gouver neur Platteei en bjj het bof van Nieuw-Guinea. Mr. Von Meyenfeldt is tot een jus titieel onderzoek in deze kwestie overgegaan, omdat de bestuursamb tenaar mr. R. O., die met de pacifi cering van de Baliemvallei was be last op Nieuw-Guinea van ernstige misslagen werd beticht. Hfj geraakte daarbij in moeilijkheden met het be stuursapparaat op Nieuw-Guinea dat een reeds begonnen ambtelijk onderzoek wilde doorzetten. De gou verneur van Nieuw-Guinea kan nu naar aanleiding van het rapport en het bijbehorende advies, de procu reur-generaal opdragen een vervol ging tegen de bestuursambtenaar in te stellen. Wanneer hij daartoe geen aanleiding vindt, maar het bof van Justitie wel, kan het hof eigener be weging een proces gelasten. De Amerikaanse posterijen heb ben een zegel van 4 cent met de af beelding van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles uitgegeven. De zegel draagt de woorden .Peace with justice' (vre de met rechtvaardigheid). Advertentie IJM. Wat geniet Onverklaarbaar ook omdat alles erop wijst dat de metaalnijverheid de afwijzing niet zal kunnen incas seren en ten slotte onverklaarbaar omdat in een aantal sectoren van het bedrijfsleven al lang aanwijzingen gaande zijn. die nu aan de opper vlakte komen. 'Voor de chaos die daarvan het gevolg zal zijn stellen wij de regering verantwoordelijk.' aldus Van Tilburg. Vervolgens zei hij: "Wellicnt vindt de Volkskrant dit onwaarchtig, maar het is het toppunt van onwaar achtigheid dat dit blad htt NVV ervan beschuldigt, c.e -.*« le willen openbreken om het id-„. u van een loonronde te verwezenlijk' n en daar na het huidige loonsyste. tn de nek te willen omdraaien. XVaat haalt de Volkskrant die wijsheid vanaaan? Wat mij vooral grieft is het gebrek aan vertrouwen in verantwoordelijk heidsgevoel van de vakbeweging en met name van het NVV, waarbij de regering zich klaarblijkelijk laat op jagen door artikelen als van de Volkskrant. Wij hebben 15 jaar schouderklopjes gehad. Nu gaat de regering blijkbaar van de veronder stelling uit dat wij alle remmen zul len losgooien. Zulk een veronderstel ling vind ik alleen maar dom. Voor mij staat vast dat, als de regering soepeler en vooral tactischer sou zijn opgetreden en als zij niet ioveel weerstand zou hebben opge roepen door de vakbeweging maar iteeds opnieuw in een nauwer keurs lijf te persen, veel onaangenaam heden waren vermeden. Langzamerhand krijgt men er ge noeg van, aldoor maar weer opnieuw te gaan herhalen dat ook wij als NW ons bewust zijn van onze ver antwoordelijkheid, wanneer daaraan toch geen geloof wordt gehecht. De regering moet dan maar dappere taai spreken, of er naar geluisterd wordt is een andere zaak.' (Vervolg van voorpagina) De Vakraad heeft over het besluit van de regering gistermiddag in een communiqué grote teleurstelling uit gesproken. De Vakraad, waarin werkgevers- en werknemersorganisa ties samenwerken, heeft de aangeslo ten werkgevers voorts gewezen op de mogelijkheid vóór het einde van het jaar een voorschot op de winstuitke ring te geven. Gebleken is dus, dat het gematigd optimisme, dat staatssecretaris Roolvink vrijdag tentoonspreidde, weinig grond heeft gehad. Wanneer de staatssecretaris meende, dat het kabinet uitendeiijk toch zou instem men met een geringe vervroeging van een loonsverhoging, is hij bedro gen uitgekomen. Maandag vergader de het kabinet over deze kwestie; gisteren werd bekend dat de richt lijn 'niet openbreken' werd gehand haafd. Als de heer Roolvink verwachtte, dat de Vakraad op bet laatste mo ment zou bijdraaien heeft "hij zich evenzeer vergist- De staatssecretaris sprak vrijdag van een „gering verschil" dat nog zou bestaan. Maar de laatste sugges tie van de Vakraad omvatte een loonsverhoging van 4 percent per 1 april 1961, gevolgd door verhogingen met nog nader te bepalen percenta ges op 1 oktober 1961 en op 1 aprii (Van onze soc.-econ. redactie) Voor de Vakraad en voor ons is deze beslissing van de rege ring, die geheel voor haar ver antwoordelijkheid moet blij ven, zeer teleurstellend. Dit was het commentaar van de heer L Baart, voorzitter van de Alge mene Nederlandse Bedrijisbond voor de Metaalnijverheid, na het misluk ken van het overleg tussen een depu tatie uit de regering en de Vakraad voor de Metaalindustrie. De gevolgen van deze beslissing, al dus de heer Baart, kunnen behalve het niet verdwijnen van de arbeids onrust ook nog zijn, dat de ordelijke gang ven zaken, die er door de be moeienissen van de Vakraad roet de lonen in de metaalindustrie altijd is geweest, kan worden verbroken. Indien dit eenmaal is geschied, kan onherstelbare schade worden aange richt. Bovendien wordt ook in de waagschaal gesteld het slagen van be» overleg dat op het ogenblik in de ondernemingen plaatsvindt, om zon der verlies aan produktie de arbeids tijd tot 45 uur te verkorten. Tot nog toe hebben wij daar zeer gunstige resultaten' mee bereikt, maar ook dit werk wordt aan grote geva ren blootgesteld. 'Gezien de eerder gegeven verkla ring van de regering, dat e.a.o.'s niet mogen worden opengebroken en met name na het verwerpen van de mo tie-Burger in het kamerdebat, waar door dit standpunt nog «s versterkt, verbaast mij de gang van zaken niet.' zei ons de heer -l. A. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbei ders Beweging. 'Het was wel te verwachters, maar ik had gehoopt, dat men een andere oplossing had gevonden door de winstuitkeringen hoger te stelien.' De heer Middelhuis vond, dat de verwachtingen nogal hoog gespannen waren. Maar men kan nu een extra- winstuitkering krijgen van anderhalf percent en in 1951 weer. Bovendien begint op 1 januari de werktijdver korting en op 1 juli is er de moge lijkheid van een loonsverhoging. 'Al met al kan ik niet vinden, dat er niets is bereikt.' 'tVij vinden het zeer teleurstellend, dat het overleg met de regering niet tot een positief resultaat heeft ge leid. Een lichtpunt is, dat twee keer een winstuitkering va» anderhalf percent kan worden gedaan, waarop op zeer korte termijn een voorschot kan warden gegeven." Aldus de heer J. Lanser, hoofd bestuurder van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond. 'Maar dat de metaalindustrie vitor 1 juli 1961 niets mag doen aan de lonen. vino. wij onder de huidige omstandigheden bepaald onbegrijpe lijk.' 1962. De Vakraad wilde de nieuwe c.a.o. dan laten lopen tot 31 decem ber 1962. Daarnaast wenste men wei extra winstuitkeringen van 2 percent. Daartegenover stelde de regering 5 percent per 1 juli 1961 en praten over tweemaal 2 percent extrawinst uitkeringen. Dok dan zou de c.a.o. pas op 31 december 1962 moeten af lopen. Daarop ging de Vakraad niet in. Men nam vorige week na drukkelijk aDe gedane suggesties te rug. Niettemin zei staatssecretaris Rool vink gistermiddag na de besprekin gen nog, dat hij het verschil tussen de twee suggesties gering achtte. Hij had dan ook echt gehoopt op een compromis. De heer Roolvink zei. dat het voor de regering onoverkomelijk was wijziging te brengen in een eenmaal ingenomen standpunt, dat op gezonde overwegingen is geba seerd. Hen meende dat de stijging van de consuptie, het minder wor den van de produktiviteitsstljging, de reeds gerealiseerde loonsverho gingen (11 percent van de rege lingslonen». en de in vele sectoren op komst zijnde werktijdverkorting de nationale economie zwaar belas ten. Wanneer daarbij nog versnelde nieuwe loonsverhogingen zouden ko men. zou een fatale druk kunnen (instaan, meende de staatssecretaris. In de huidige fase is het daardom beter een wat straffe maatstaf aan te leggen. Winstdeling geeft voorlo pig mogelijkheden genoeg om de werknemers te laten delen in de stij gende productiviteit verklaarde hij. Staatssecretaris Roolvink vond niet. dat de jongste richtlijn, die openbreken verbieda, differentatie onmogelijk maakt. Alleen is sprei ding in de tijd even belangrijk als differentiatie. Bovendien is openbre ken van c.a.o.'s geen normaal ver schijnsel, zei hij. Hjj achtte het gevaar levensgroot, dat openbreken van de raetaa!-c.».a. tot een sneeuwballeneffect zou lei den. Binnen vijf maanden liggen openbreekvoorstellen voor c-a.o.'s van 90 percent der werknemers op tafel, was hem van werkgeverszijde in de Stichting van de Arbeid verzekerd. Het College van Rijksbemiddelaars, j gebonden aan de jongste richtlijn zal nu de loonvoorstellen van de 1 Vakraad afwijzen. De Vakraad kan echter nieuwe voorstellen doen voor een loonsverhoging op I juli 1961. Met de winstgevingsvoorstellen mag het College in grote lijn instem men. Over de uitwerking ervan zal echter nog met de Vakraad worden gepraat. Een voorschot zal echter ze ker worden gegeven. Bi de metaalindustrie kent met twee soorten winstdelingsregelingen. Ruim 100 bedrijven hebben een sta tutaire winstdeling, waarbij het per centage samenhangt met de divi denduitkering. Verder maken rond 250 bedrijven gebruik van de zgn. Vakraaduitkering, een regeling waar bij de Vakraad toestemmiing moet geven. "Van de 190.000 werkers in de me taal valt ongeveer 80 percent ondoer deze twee regelingen. De extra uitkering van 13 percent heeft tni betrekking op de Vak- raadsuitkering. Het maximum van deze regeling zal moeten worden ver hoogd van 3 tot 4.5 percent. Voor de statutaire uitkering moet een wat andere regeling worden ontworpen, die echter een gelijk resultaat heeft, i van Adib Sjlsjakli. Kort voor het aanbreken van de dag seinde kapitein Alexander Zori- cik naar de kust: „Mijn schip breekt doormidden. Zendt a,u.b, hulp om de bemanning te redden." Aangezien de zee zo ruw was dat men het te ge vaarlijk vond reddingboten erop uit te sturen, werden de helikopters naar de Snjeznik gezonden. Het was een halsbrekende toer, het schip zo dicht te naderen, dat de bemanningsleden in de helikopters konden worden gehesen. Binnen een uur waren achttien man naar land gebracht. Vijf andere opvarenden hadden he schip inmiddels in een reddingboo' ver'aten. Twee man wa ren vanmorgen nog aan boord. Een van de helikopters vloog tij dens de reddingactie tegen een mast van de Snjeznik en stortte in zee. De twee piloten konden worden ge red. Het Zuidslavische schip liep op het rif toen het hulp verleende aan de Japanse vrachtboot Magato Maru, die eveneens buiten de kust van Cy prus aan de grond was gelopen. Dit schip loopt geen gevaar. De ruim tachtig opvarenden zijn aan boord gebleven. De sleepboot Schelde van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zal trachten de schepen vlot te krij gen. De heer Lichtenauer, lid van de Eerste Kamer heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat de vol gende schriftelijke vragen gesteld: X; Heeft de minister kennis geno men van: A: Een artikel in het dagblad Het Vrije Volk van 23 noven >r 1960 om trent de waterstaatk»' e beveili ging van het eilan- sselmonde, welke onvoldoende zou ju, B: Een artikel in het Algemeen. Dagblad van woensdag 30 november I860 over de onveilige toestand van Rotterdam, om. omdat Schielands Hoge Zeedijk een meter te laag zou zijn. C: Dagbiadberichten omtrent het gevaar, waarvan de gemeente Spij- kenisse op grond van de waterstaat kundige toestand daar ter plaatse zou zijn blootgesteld? 2: Deelt de minister de mening, dat de waterstaatkundige beveiliging van dit gedeelte des lands, ook bui ten Schieland en Usselmonde, on voldoende verzekerd is? 3: Kan de minister, gelet op zijn verklaring In de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-GeneraaJ op 6 ju.ll 1960 dat in 1953 inderdaad sprake is geweest van een uiterst moeilijke situatie met betrekking tot Schielands Hoge Zeedijk en dat hij grote waarde hecht aan de verzwa ring van deze belangrijke waterke ring, meedelen, wat hij intussen heeft gedaan om. zoals hij destijds aan de Eerste Kamer heeft toege zegd. te bevorderen, dat het hoog heemraadschap Schieland regelma tig met de dijkverzwaringswerken zou kunnen voortgaan? 4: Kan de minister meedelen, wel ke maatregelen hij verder of anders heeft genomen om de waterstaat kundige veiligheid van het gebied om de grote rivieren in. Zuid-Holland te verzekeren? 5: Ksn de minister meedelen, wel ke verdere maatregelen hetzij van plaatselijke, hetzij van algemene aard, hij te dier zake denkt te nemen? De Syrische oud-president Hasjem Afctassi is dinsdagochtend in aljn ge boorteplaats Homs overleden. Has jem Attassi is drie maal president geweest: van 1936 tot 1938. van 1950 tot 1951 en in 1954, na de staatsgreep die een eind maakte aan het bewind Advertentie I.M. formaat) doos van 20 stuk Roos van 10 sin li V/ familie He economen, die zaterdag in de XJ Vereniging voor de Staathuis houdkunde hebben gediscussieerd over de loonpolitiek, zijn het niet eens geworden. De steen der wijzen hebben ook zij niet gevon den. Deze constatering kon men in verschillende dagbladversïa- gen van de vergadering aantref fen. En die constatering is zeker juist. Maar even opmerkelijk achten wij het. dat men het in dit bonte gezelschap van theoretici van- allerlei richting en van mensen uit de praktijk eveneens van allerlei richting over enkele dingen toch nog wel aardig eens was. 'Het wonderlijke gemiddelde resultaat van de discussies.' zo schrijft de verslaggever van de Handels- en Transportcourant terecht, 'was. dat drs. Den üyl met zijn systeem van een gedeel telijk eerherstel van de geleide loonpolitiek zowel bij vakgenoten economisten als bij vertegenwoor digers van het industriële be drijfsleven de meeste instemming vond. Van zeer uiteenlopende zijden bleek men geen vrede te hebben met het huidige systeem en evenmin te voelen voor een overgang naar een stelsel vaa vrijheid, zoals prof. Witteveen, had aanbevolen.' Nu was die (gedeeltelijke) in-'] stemming met de geleide loon-j politiek toch weer niet zo heel verwonderlijk. Na het loslaten vaa! de geleide loonpolitiek (waarbij! beurtelings de kreten 'differentia-; tie' en 'vrijheid' werden aange heven) zijn we in een periode van steeds grotere onzekerheid te rechtgekomen. Opmerkelijk was, dat beide kreten er op de vergadering niet zo best afkwamen. Wat de diffe rentiatie betreft: men was het er vrijwel algemeen over eens, dat de loonverschillen per bedrijfs tak beperkt moeten blijven, dat grote loonverschillen onaan vaardbaar zijn. Daarbij kan men dan met drs. Den Üyl constateren, dat be perkte verschillen ook onder de geleide loonpolitiek konden voorkomen en voorkwamen. Wat de kreet 'vrijheid' betreft f; zelfs voorstanders van het huidige systeem gaven toe. dat de loonpolitiek nu minder vrij is dan ooit. En voor een echt geheel vrije loonpolitiek kreeg prof. Wit teveen weinig bijval. De algemene mening is. dat we een zeker cen traal toezicht op de loonvorming niet kunnen missen als middel om de conjunctuur te beheersen. Waarmee in dit milieu een goed stuk centrale verantwoordelijk heid voor de economie wel als vanzelfsprekend werd aanvaard. De vraag is alleen: wie toetst en waaraan moet worden ge toetst? Op het ogenblik toetsen in nachtelijke vergaderingen één staatssecretaris en een hele reeks ministers. Het resultaat is, dat het aandeel van de arbeid In de nationale welvaart daalt, dat een mogelijk geworden loonsverhoging te laat komt en dat daafdoor de conjunctuurschommeling dreigt te worden verscherpt. XTet Is dus niet zo vreemd, dat de oude geleide loonpolitiek er onder deze omstandigheden nog niet zo slecht afkwam. Een slui tend beter stelsel is er nog niet. Zeker, ook de gelelde loonpolitiek had fouten. Drs. Den üyl heeft ze vrij uitvoerig besproken. Maar de grotere fout van de regering is geweest, dat ze niet geprobeerd heeft die fouten te verbeteren, maar onmiddellijk is gesprongen naar een systeem, waarvan ze de consequenties met geen mogelijk heid kon overzien. Ze heeft er bij de economen weinig applaus voor gekregen. lyrinlster Cals heeft kort enbón- - dig verklaard dat de onder zoekingen in Amsterdam in het FOM-iaboratorium geen gevaar 1 opleveren voor de bevolking. Men onderzoekt daar het winnen van verrijkt uranium, door wat men noemt de centrifuge-methode. Met deze verklaring bevestigt de minister wat iedere Ingewijde best wist en wat iedere nlet-inge- wijde mocht veronderstellen. Bovendien heeft minister Cals uitdrukkelijk verklaard, dat aan prof. Kistemaker geen enkel ge rechtvaardigd verwijt kan worden gemaakt wegens zijn optreden tijdens de oorlog. Prof. Kistema ker is belast met de leiding van het Amsterdamse speurwerk in het FOM-laboratorlum. Ook deze uitspraak is niet ver bazingwekkend. Het tegendeel was alleen maar door het communis tische blad De Waarheid beweerd. En dat zegt genoeg over de waar de die aan dergelijke beschuldi gingen mag worden gehecht. Geen enkele. Man overlijdt tijdens zitting kantonrechter (Van een onzer verslaggevers) De 44-jarige dameskapper C. God schalk uit Zevenhulzen is vanmor gen om half twaalf in het Gouds® kantongerechtsgebouw aan hartver lamming overleden. De man was als getuige opgetre den bij de behandeling van een_ver keersovertreding waarbij hy zeix be trokken was geweest. Kort nadat de officier van Justitie zijn eis had uit gesproken viel de man van een bank en overleed binnen enige minuten.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2