m Fernandel Jans uit over voor actie oltèn KOK Ziekenfondspremie 0,1 percent hoger i liicliteliii; enhuizen in Ohmstede deugen niet Contract Voor schrootfraude half jaar geëist ZAAK OMROEPEN- NV EXPUCATOR VOOR HOGE RAAD ft Voor de sport geen apart bouwvolume Schipper overleden na ongeval op bak PLEM wil drie krachtcentrales op de Maas Riik voor 17 mille benadei GS van Lim burg kiezen kolen ATLANTA" Weekeind 1 GOUDEN ARMBANDEN HAMEA. Nog nooit zo goed geweest ie Auteursrecht radioprogram 1 Schroot Beurs gered HET VRIJE VOLK ZATERDAG 17 DECEMBER 1960 PAGINi Gouda de kaarsenstad, is al helemaal in kerststem ming. Op de Grote Markt zijn de lichtjes gisteravond ontstoken. Een vredige, sprookjesachtige sfeer op het oude plein. GeefTJw kind f -een.goede kans DEN HAAG (ANP) De mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de pre mie voor de verplichte zieken fondsverzekering voor 1961 vastgesteld op 4,9 percent. De Sociaal Economische Raad had hem dezer dagen geadviseerd de premie te handhaven op het huidige niveau van 4,8 percent. (Van een onzer verslaggevers^ Zonder weegbriefjes WINTERJAS TV-PROGRAMMA KERSTDINER. DANSANT ClÖi% (Sfeerfé KERSTDINER M „MAJOCO TRIO" I (Van onze radio- en TV-redactie) Fernandel Jans is in Nederland. Hij is de enige inwoner van het vroegere Chileense kustdorpje Toltèn die Nederlands spreekt. Donderdagmiddag kwam hij met het lijnvliegtuig uit Santiago op Schiphol aan. Fernandel Jans, wiens ouders in 1903 naar Chili emigreerden, is hier gekomen om namens de 2500 inwoners van het vroegere Toltèn de Nederlandders iets te vertellen over de verschrik kingen van de aardbeving en de vloedgolf, die zijn dorp troffen. Hij is een man van weinig woorden. 'Ik heb nu kort geleden op de plaats, waar straks het nieuwe Toltèn zal verrijzen, een noodwinkeltje geopend.' zegt hij nog diep onder de Indruk van de verste reis die h|j ooit gemaakt heeft. Z|jn hele leven lang dreef h|j voor vrouw en vier kinderen een goed lopend winkeltje in Toltèn. Tot ook h|j alles kwijt raakte. Advertentie LM. Exclusieve Italiaa'-se en Franse modellen. Tevens goede Neder landse modellen. Nwe Binnenweg 295 Sehiedamseweg 129 (Van. een onzer verslaggevers) Do 50-jarige bakschipper J, Voogd nit Nederhorst den Berg is gisteren, vermoedelijk doordat hij een om staand roer van een zandbak tegen zich kreeg, te water geraakt. Toen h|| uit het water werd gehaald was hij bewusteloos. Op weg naar het zieken huis is h|j overleden. Het ongeluk is gebeurd bij zandop- hogmgen bij Nieuwendam-SteUing- werf, De schipper voer voor de Am sterdamse Ballast Maatschappij een sleep zandbakken. Advertentie IM door' eèi)-.- jyr Mlff MUM M van mW-m'MmmmmWm m%M een eeuw levensverzekering- Dit percentage zou met 0,1 percent kunnen worden verhoogd wanneer be sloten mocht worden tot Invoering van een bijdrage in de kosten van verpleging in een verpleeginrichting voor rekening van de ziekenfondsen. De Ziekenfondsraad had geadvi seerd de premie voor 1961 te stellen op 5,1 percent. In zijn aanbeveling had de Ziekenfondsraad zich uitge sproken voor een zekere verhoging van de reserves tn het verevenings fonds. De minister heeft op dit punt het advies van. de Sociaal Economische Raad gevolgd, waann wordt aanbe volen het SER-onderzoek naar de economische factoren van de ver plichte ziekenfondsverzekering af te wachten en m afwachting daarvan, de premie ter verhoging van de reser-' ves niet hoger te stellen. De voor 1981 overeengekomen ho- norariumverhogmgen brachten, op zichzelf genomen niet de noodzaak mede van een verhoging van het premiepercentage. De daartoe nodige middelen worden verkregen uit de meerdere premieontvangsten, die het gevolg zijn van de voor 1961 verwach te stijging van de lonen. Oorzaak van de verhoging is de toenemende omvang der verstrekkin gen. Op grond van de laatste ramings- cijfers van het Centraal Planbureau met betrekking tot de te verwachte loonsom over 1981 heeft de minister de premie thans dus vastgesteld op 4,9 percent. Advertentie LM. Geneest ruwheid en schraalheid In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Ter reparatie is een schilderij van Olivier Cromwell uit de Koffiekamer van het Lagerhuis verwijderd. Het was beschadigd door een champagne- kurz. (Eericjlt onder het kopje: 'Rubriek: U heeft het nog nooit zo goed gehad', Daily Mail, Londen). De Provinciale Limburgse Electrt- citeits Maatschappij heeft bij Rijks waterstaat in Limburg vergunning gevraagd voor de bouw van drie waterkrachtcentrales op de Maas. Deze centrales zouden worden ge bouwd bij de sluis bij Born en de toekomstige nieuwe sluizen te Linne en Maasbracht. GS van Limburg hebben dit schrif telijk meegedeeld aan de Provinciale Staten. Reeds jaren lang is er in Limburg sprake van waterkrachtcentrales op de Maas. Promotor ervan is de direc teur van de PLEM, prof. dr ir. H. Gelissen. Zijn Ideeën zijn door andere des kundigen steeds met de nodige twij fel bekeken. Vorig jaar nog verklaarde het provinciaal bestuur van Limburg, dat de kosten van waterkrachtcen trales op de Maas met zouden opwegen tegen de waarde van de elektrische energie die de installa ties zouden kunnen leveren Deze energie zou bovendien slechts een aanvulling kunnen zijn op de capaciteit van de grote Maascentrale te Buggenum bij Roermond. Wanneer de centrales er ooit zul len komen, zal de bouw m geen geval voor 1965 kunnen beginnen. Want op zijn vroegst dan zullen de nieuwe sluizen, klaar zijn. (Van een speciale verslaggever) De nieuwe huizen in het door Nederland geadopteerdi luchtelingenkamp Ohmstede bij Oldenburg blijken ondeug lelijk te zijn. Alle kelders maken water. De daken lekken onstuitbaar 3ij elke bui slaat de regen dwars door de muren heen. Het i erg, dat de meeste bewoners betreuren hun vroegere barak •en të hebben verlaten De Nederlandse vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris /oor de Vluchtelingen, jhr, G. A. de Bosch Kemper, heeft ons toegezegd onmiddellijk een onderzoek te zullen doen instellen via het hoofdkwartier te Genève. Enkelen honderden Letten wonen al vijftien jaar binnen de omheining van wat tijdens de oorlog een kamp was voor dwangarbeiders ook uit ons, land. Dit voorjaar gingen hier eindelijk de eerste vuil-groene houten 'woon-schoren* tegen de grond om plaats te maken voor echte huizen: flatgebouwen, die voor een belangrijk feel werden gefinancierd door Ne derland. De Nederlandse bevolking stelde ■n het kader van het wereldvluchte- 'mgenjaar '59-*60 meer dan zeven honderdduizend gulden ter beschik king. Enkele maanden geleden zijn de eerste twee gebouwen feestelijk in lebruik genomen. Er waren allerlei lutoriteiten bij aanwezig die de hui- len van onder tot boven bekeken en oewonderden, Nog geen veertien dagen later begon de wateroverlast. Onlangs kwam een derde blok ge reed. Met dezelfde gebreken. De opdracht voor het Ohmstede- project is aan een particuliere aan nemer verstrekt door de woning bouwvereniging "Gemeinnüze Sied- lungsgesellschaft" in Oldenburg. Met deze instantie is een contract geslo ten. Deskundigen uit Genève hebben de tekeningen gecontroleerd. Op de naleving van de voorwaarden in het contract wordt toegezien door ex perts van de Duitse vertegenwoordi ger van de HC in Bonn. Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Inttitte giatsrsu fttgan de 41-jarige autosloper-koopman D. de R. uit Amersfoort en tegen de 53- jarigc gewezen ambtenaar van het departement van Defensie P. 3. van de O. uit Soesterberg. Zij moesten zich voor de Utrechtse rechtbank verantwoor den voor een vrij omvangrijke schrootfrande, waarmee rij het rijk voor onge veer zeventien mille hebben benadeeld. Op 28 maart 1958 scnreei Koopm*n De R. in voor een partij schroot van 160 ton. die m één kavel lag op net terrein van het vliegveld Soesterberg. De koop werd gegund voor 150 per ton met aftrek van tien percent on- ",!Ra enkele weken kreeg de koopman echter spijt, omdat de schrootprijs was gedaald. De R. maakte dit ken baar aan de ambtenaar v. d. O., die hem geruststelde met de mededeling, dat hij wel zou zien of hij er iets aan kon doen. En hij dééd er ook iets aan. Bij de afvoer van het materiaal verzuimde hli met opzet een aantal weegbnef jes in te leveren bij de inspecteur van de Domeinen die met de afrekening van de verkopen was beiast. Een groot deel van het verkochte schroot kwam dus met op de afrekening. Het gevolg was, dat de koopman 17.218 te weinig aan het rijk betaal de. Ondanks de daling van de schroot prijs een voordelige /aak. De R. Uitte zijn dankbaarheid met een gift van ƒ500 aan de ambtenaar die ham fit voordeeltje had bezorgd. De officier van Justitie achtte om koping, aan beide verdachten ten las te gelegd, wettig en overtuigend be wezen. De raadsman van v. d. O., mr. Van Meeteren tot Westerouwen, wees in zijn pleidooi op de gebrekkige admini stratie en. het gemis aan voldoende controle. Hij meent dat er in deze affaire meer schuldigen zijn, die tot dusverre buiten het bereik van de justitie zijn gebleven. De rechtbank zal op 30 december vonnis wijzen. De bewoners zeggen nu: 'Onze huizen zijn zo goedkoop mogelijk gezet en veel te vlug. Ze waren toch maar voor de vluchte lingen en dus kwam 't er niet zo op aan" Deze achterdocht is begrijpelijk. De Letten hebben geleerd alles en iedereen te wantrouwen gedurende vijftien jaar in het kamp. Een magere vrouw met reumatiek liet me haar huis zien. Ze huilde haast 'De muren zijn doorweekt. On der alle ramen moet ik iedere dag dweilen. Mijn man is te oud om te helpen. Ik weet me geen raad. Onze slaapkamer staat voj koffers en an dere spullen, want in de kelder ver rot alles.' We gingen naar beneden. Op de enige droge plek stond een hoge stapel briketten. De kolen lagen op een oud ledikant. Ze kan de teleurstelling amper baas. Zo .vergaat het velen. De vluchtelingenprahkant Paulis tfrdse vond: "He -net er inderdaad naar uit, dat c- -nemer aan dit project te veel fc- vilen verdienen. De huizen zijn .- t ook verge leken bij soortgelijke woningen hier in de buurt. Er is geklaagd, men heeft herzieningen toegezegd, maar we wachten al weken. Ooverfgens hebben de huizen ook nog andere ongemakken. In de keu kens is geen aanrecht. Boven het bad zitten geen kranen er is alleen een handdouche aan een flexibele slang, die uit een ongelukkige bolengeiser komt. De Duitse woningwetbouw heeft bij dit project als richtlijn gediend. En binnen dat kader schijnen dergelijke onvolkomenheden vaker voor te ko men. Maar niet 'normaal' zijn de lek kende daken en 'zwetende" muren, de drijfnatte kelders en 'stromende'ven sters. Het land rond Toltèn wordt nog steeds niet bebouwd. Weliswaar is de schade aan weilanden en gewassen toegebracht meegevallen, maar de landbouwers wonen te ver van hun landerijen in noodwoningen om het land te kunnen bewerken. Binnenkort zal de Chileense rege ring beginnen met de bouw van offi ciële gebouwen, zoals een gemeente huis en een politiebureau. Op de plaats van het nieuwe Toltèn is tot nu toe alleen maar een straatje noodhuizen verrezen. Het eerste wat Fernandel Jan; vrijdagmorgen deed toen hij weer wat was uitgerust van zijn reis, was een dikke winterjas kopen. In Chili op het zuidelijk halfrond - is het bijna zomer en dus zéér warm. Daarna telefoneerde h|j met een neef, de heer Holtman uit Amers foort. 'Ik heb nooit contact gehad met familieleden die in Nederland wonen,' zegt de heer Jans, die een belangrijke rol vervulde in de film. die het VPRO-team voor de natio nale hulpactie ten bate van Chili op het televisiescherm bracht. Fernandel Jans zal in de komende dagen verschillende keren in radio programma's te horen zijn. Maan dagavond komt hij in de AVRO- radioscoop, donderdagavond in de NCBV-steravond van Johan van Bodegraven. Vrijdagavond 23 december zal in ?en televisieprogramma over Toltèn opniëuw te zien zijn. Niet alleen zal dan de onlangs bjj de start van de actie uitgezonden film weer op het scherm komen, bovendien zal de heer Jans een vraaggesprek hebben. In Chili heeft de heer Jans voor het eerst van zijn leven ook post uit Nederland g.I'.r.d. *Van mensen o.a. uit Groningen, die meenden dat zij nog familie zijn,' zegt hij. Gistermiddag bracht hij een bezoek aan de Bussumse televisiestudio's en aan Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren geconcludeerd tol vernietiging van het arrest van het Arnhemse hof in de procedure van de radio-omroepverenigingen tegen de N.V. Explieator te Doetin- chem en terugwijzing van de zaak naar het Arnhemse hof. De omroepverenigingen hebben de N.V. Explieator in eerste aanleg ge dagvaard voor de president van de Arnhemse rechtbank met het verzoek te bevelen, dat in het door de n.v. uitgegeven weekblad het afdrukken van de radio- en TV-programma's achterwege wordt gelaten. In deze zaak heeft de president een onderzoek van deskundigen bevolen, o.a. om na te gaan of het redactie werk van het weekblad als eigen, oorspronkelijk werk beschouwd moet worden. Het Arnhemse hof heeft dit vonnis bevestigd, waartegen de N.V. Explieator cassatie aantekende. De proeureur-generaai meende dat niet moet worden afgeweken van het arrest van de Hoge Raad van 1953, waarbij uitgemaakt is dat radiopro gramma's in beginsel auteursrecht zijn. Naar zijn mening strekt de be scherming van dit auteursrecht zich echter niet uit tot de vastleg ging van een ontworpen program ma, dat als naaste doel nog niet publikatie, maar onderling over leg tussen de omroepverenigingen heeft. Ook achtte hij het arrest van het hof onvoldoende gemotiveerd en op deze gronden concludeerde hij tot vernietiging van het arrest en terug wijzing van de zaak. Het arrest is bepaald op 27 januari. (Van een onzer verslaggevers) In het nieuw te zetten gebouw van Provinciale Waterstaat tn Limburg m Maastricht zal een kolenstook- installatie worden aangebracht in plaats van de oliestook die aanvan kelijk in de bedoeling lag. Door deze beslissing van GS van Limburg is een ietwat ontijdig eind gekomen aan de strijdvraag over de soort verwarming in het waterstaate gebouw. Toen een maand geleden bekend werd dat het provinciale bestuur om economische redenen de voorkeur gaf aan olieverwamung, zond onder an dere de Mijn Industrie Raad een pro test. omdat men het onjuist vond dat de provincie het slechte voorbeeld in Limburgse verhoudingen althans zou geven door de Limburgse steenkolen te versmaden als warmte bron. De meeste leden van Provinciale Staten deelden deze mening. Advertentie LM. 5? Die. D. REESE In ons Restaurant fingsng Aert van Nesstraat) bieden wij U in een elegante entourage een uiterst verfijnd Voor muzikale omlijsting toigt het ensemble van de meester-vïolist m.m.v. de Rotterdamse troubadour '~Bram <Schilperoert met een internationaal repertoire ca de zangeres SBianca cïïlar'ma in het Café-Restaurant (in gang Coolsingel) serveren wij een zeer verzorgd Voor een gevarieerd Kerstprogramma zorgt het Nederlandse top-otkest Zhe cAmbaooadoro o,l v. Frank Meyer met zang van de charmante '^Bicmca <~Ytlarina reserv: 13 90 75 tel. reserv: 1104 20 S Als extra attractie in beide Restaurants het u S bekend van radio enT.V. in hun laatste Neder- g iandse optreden voor hun vertrek naar Amerika. - (Van onze parlementsredactóe) Ofschoon de Tweede Kamer hieroj heeft aangedrongen, zal er van rege ringswege geen afzonderlijk bouwvo lume worden gereserveerd voor sport accommodaties. Dit blijkt uit een zojuist versche nen memorie van Antwoord over de begroting van O-, K. en W. Minister Cals motiveert dit afwe rende standpunt met de mededeling, dat aan de behoefte op drieërlei wijze kan worden tegemoet gekomen: voor gymnastieklokalen uit het bouwvoiu- itv yc scholen, voor zweminrich tingen uit dat voor gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne, voor sporthallen uit wat beschikbaar is voor de sector 'andere gebouwen voor eredienst, opvoeding, cultuur en ont spanning.' Dit de Memorie blijkt verder dat het instituut voor stedebouwkundig onderzoek van de Technische Hoge school te Delft een uitvoerig onder zoek heeft ingesteld naar de behoefte aan sportaccommodaties en wel in de gemeenten Gouda, Helmond en As sen. Te zijner tija zal worden bekeken of dit proefonderzoek moet worden uitgebreid. f)e taak van de Hoge Autoriteit in het schrootonderzoek is nu bijna ten einde, heeft vlce-voor- zitter, de heer D. P. Spierenburg vrijdag in een persconferentie verklaard. Hij zei het met enige voldoening en dat is wel begrij. pelijk, want de schrootaffaire is nu juist drie jaar aan de gang en ze behoort stellig niet tot de meest plezierige onderdelen van de taak van de Hoge Autoriteit. We mogen hopen, dat de Hoge Auto riteit haar werk grondig heeft verricht en verwachten dat zij spoedig in een verslag aan het parlement verantwoording over het gevoerde beleid zal afleg- een. De zaak ligt nu voornamelijk by de nationale justitie in de zes lan den. Maar daarmee kunnen M helaas nog niet gerust zijn. Want om dat justitiële onderzoek dat intussen ai. meer dan een jaar duurt of althans behoort te duren hangt In de landen in kwestie naar onze smaak al veel te lang een bedenkelijke stilte. Het behoort mede tot de taak van de Hoge Autoriteit, ervoor te zorgen, dat die stilte niet die van de nationale doofpotten zal blij ken te zijn. De schrootaffaire moge wat de Hoge Autoriteit be treft nu bijna 'tot de bodem toe' zijn uitgezocht, maar de schul digen zijn nog niet gestraft. En uiteindelijk gaat het daarom. Otaatssecretaris Roolvink heeft J woensdag in de Tweede Ka mer bij verrassing meegedeeld, dat in bedrijven waar men a!s gevolg van de arbeidstijdverkor ting in andere bedrijven in moei lijkheden raakt, men met ingang van 1 januari een uur korter kan gaan werken. Onder bepaalde voorwaarden natuurlijk en het College van Rijksbemiddelaars moet het goedvinden. Het had er even de schijn van, dat de staatssecretaris In een op welling uit de volheid van zijn goede hart dit extra vrije uurtje aan de werkende mens toeschoof. In werkelijkheid Is aan deze schijnbaar achteloos gedane mededeling een uitvoerig overleg met het bedrijfsleven voorafge gaan en er zal ook nog wel een nadere verduidelijking moeten volgen. Intussen, is de mededeling van de staatssecretaris een symptoom van de snelheid waarmee wij in ons land op de verkorting'van de arbeidstijd afstevenen. Want bij dit ene uurtje blijft het niet. Het worden twee en drie uurtjes en als het even kan wordt het de vijfdaagse werkweek. "Fr zijn op dit ogenblik al ver- AJ scheldene ondernemingen waar de zaterdag een vrije dag is. In de steden is dit, menen wij, al aan het straatbeeld te zien. Maar over veertien dagen komen er plotseling honderdduizenden werknemers bij, die op zaterdag niet meer behoeven te werken. Dan zal, voornamelijk in indus triële centra, de zaterdag plotse ling een heel ander karakter krij gen. En in de loop van 1961 zullen successievelijk nog vele andere werknemers op vrijdagavond kunnen zeggen dat de week om Is. TTet is nog niet precies te zeggen 11 tot welke veranderingen in het levenspatroon de vrije zater dag zal leiden. Maar men kan zonder overdrijving stellen, dat 1961 het jaar is van een stille revolutie, die voor een zeer groot aantal werkers afzonderlijk en voor de gemeenschap van ingrij pende betekenis zal zijn. Tteze week heeft de Amsterdamse gemeenteraad de beurs van Berlage voor afbraak behoed. Het is een wijs besluit, waarover wij ons van harte verheugen. Reeds eerder, toen de kansen voor het behoud van het gebouw nog zeer zwak stonden, hebben wij voor Berlages schepping gepleit. Een uniek bouwwerk, dat het revolu tionaire begin van een nieuw tijd perk in de architectuur markeert, mag niet worden opgeruimd tenzij het om zeer dwingende redenen niet gehandhaafd kan worden. Dwingende redenen tot afbraak waren er niet. Dat de fundering in het oude Amstelbed zo grote gebreken vertoont, dat slechts met onverantwoord hoge kosten verval zou kunnen worden tegen gegaan, bleek een fabel te zijn. De noodzakelijke en effectieve voor zieningen kunnen met betrekke lijk geringe middelen worden ge troffen. En het argument, dat een mo dern zakengebouw op de plaate van de beurs zoveel beter zou staan, Is een redenering die ieder vandalisme kan verontschuldigen. De raad heeft de beurs gered. Zijn besluit is een daad van na tionale betekenis. Advertentie LM. 0 1

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2