voor iiü iwfeiii VS torpederen paraatheid van onze luchtmacht over Sanovite Kobaltsmokkelaars blijven in arrest Veilig Verkeer keurt autoverbariddoos af ?'.-}M -Slfti |j -»vV Strop van vijf toestellen Goederen van Den Besten °pgespo°rd Kinderbijslag en melkprijs Voorzitter van Kabelf abriek GEEN besluit Shell Prijs aan 2 conservators toegekend Motie-Burger schadelijk voor me taal-c. a. o, «jfehipi-- Ö^llPip^jSlI -* Pater Marijnen vrij HET VRIJE VOLK DINSDAG 20 DECEMBER 1960 PAGINA 3 n r !i r M H B nsi s V&-. -i r"'« wST 5i (Van onze parlementsredactie) Het Starfighter-akkoord, dat minister Visser zondag met de Amerikaanse regering afsloot, halveert in feite het Nederlandse luchtmachtplan. In luchtmachtkringen maakt men zich dan ook ernstige zorgen over de paraatheid in de nabije toekomst. Aanvankelijk heeft Amerika Nederland toegezegd 118 Star fighters te zullen schenken ais Nederland er zelf 100 bouwde. Volgens het definitieve contrast bouwt Nederland er echter 95 en schenken de VS er slechts 25. Daarenboven krijgt Nederland een gift van 30 miljoen dollar, die voor de helft ten goede komt aande marine. RAKETTEN Aan Ben Essinks veel om streden festivals'in Blokker ls veer een hoofdstuk toegevoegd: jelediging van deze 26-jarige energieke organisator. 'Het algemeen belang 'Pastoor ontvoerd (nog méér mogelijkheden) Nu voorzien van een „Sandwich-lijn". Attractief voor gevarieerde schotels, hartige hapjes, hors d'oeuvres enz. Qók' zoutarm, overal -.verkrijgbaar. Onbehaaglijk Verbeteringen Spijkers op laag water m-i *:2§3§r®$6 jV-:* «<5 X..." •v'" $2- £V-' «V. -.*>■• -cj- "v ■?-,:>: .y y - .:«fe --: r' v?'." -*. '-■i- -b^'r^X- •>-;■ De ongerustheid in luchtmacht- kringen is dan ook groot. Men vreest dat er niets terecht komt van de ver vanging der toestellen voor 10 squadrons. Met de 120 Starfighters, waarover Nederland uiteindelijk de beschikking krijgt, zijn namelijk hogstens 6 squadrons uit te rusten en dan blijft er geen enkel reservetoestel over. Bovendien is de Starfighter een zeer ingewikkeld toestel, wat aan leiding geeft voor de vrees, dat de ïuchtmachtteclinici er niet in zullen slagen een even hoog percentage toe stellen vlieggereed te hebben als nu met de Hawker Hunters en de Thun- derstreaks. Voor deze toesteilen ligt dit paraatheidsperrentage rond de C-5. Het luchtmacht; ian kant 5 squa drons voor de luchtverdediging, 4 tactische squadrons en een verken ningssquadron. Bij het kiezen van nieuwe toestellen is gezocht naar een toestel, dat alle drie deze taken kon vervullen. Uiteindelijk ging het toen tussen de Lockheed Starfighter en de Franse Mirage. Het Hjkt weinig overdreven te stel len, dat de keuze uiteindelijk mede is bepaald door de Amerikaanse toezeg ging 118 toestellen te schenken. Met de 100 toestellen die Nederland zeif zou bouwen, zou dan het minimum aantal van 200 (plus enige reserve) bereikt zijn. Nadat de keuze was gemaakt krab belden de Amerikanen echter steeds verder terug. Tijdens de conferentie in Parijs waren ze al gezakt tor. een gift van 25 toestellen op een eigen Nederlandse bouw van 100. Dit aantal stond is schrille tegen stelling tot de aantallen, die andere landen van de Amerikanen kregen toegezegd. België bij voorbeeld kreeg 25 Starfighters op een eigen bouw van 75, Italië zelfs 50 op 50 eigen bouw. De prijs van een Starfighter (Van onze luchtvaartredacteur) Het beslui, van de VS om voor Ne derland slechts 25 starfighters te be talen, betekent voor de Nederlandse elektronische- en vliegtuigindustrie een strop van vijf toestellen. In de oorspronkelijke plannen was uitgegaan de bouw van honderd star- "ghters voor Nederland ln Europa. Voor vijftig daarvan is reeds een kre diet toegestaan. Aangenomen mag worden, dat in volgende begrotingen een post voor nog eens vijftig star fighters zou worden aangenomen. Die tweede post za', in de veran derde omstandigheden slechts op 45 starfighters betrekking moeten heb ben. De 25 toestellen, die de Verenig de Staten voor hun rekening nemen, zullen, als de gebruikelijke procedure wordt gevolgd, wel in Amerika wor den geproduceerd. Bij het oorspronkelijke schema was uitgegaan van 200 starfighters voor de Nederlandse luchtmacht. De helft daarvan zou voor rekening van Ame lia komen. Ook de produktie van die helft sou, naar men aannam, tn dc Verenigde Staten geschieden. Bij de bouw van starfighters voor Nederland in Europa is oa. Fokker ingeschakeld. met reserveonderdelen is bijna zes miljoen gulden. Minister Visser heeft zich tegen de gang van zaken stevig verzet. Maar de laatsete concessie die hij bereikte en waarmee hij akkoord ging, was 5 toestellen minder eigen bouw en een gift van. 30 miljoen dollar in geld of goderen. De stemming in de Nederlandse delegatie te Parijs was dan ook niet opperbest, al was men wel van ge voelen, dat deze overeenkomst nog het beste was, wat men gezien de recente ontwikkelingen in Amerika, kon bereiken. De moeilijkheden van de minister van Defensie zijn er echter zeer groo. door geworden. Van de lucht- machtpiannen zoals hij die aan de Staten-Generaal heeft voorgelegd, komt bijna niets terecht. In defensiekringen verluidt nu„ dat wellicht in de op vrij korte ter mijn te verwachten memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zal worden aangegeven, hoe men uit de impasse denkt te komen. Het lijkt we! erg onwaarschijnlijk, dat minister Visser toch nog iets wil beginnen met de Hunters en Thun- derstreaks. Met de vervanging van deze toestellen is al zo lang gewacht, dat ze als sterk verouderd moeten worden beschouwd. In luchtmacht kringen laat men weten, dat het in bedrijf houden van deze toestellen geen oplossing kan geven. In Den Haag verluidt daarom, dat het zou kunnen uitdraaien op een versterkte invoering van raketten voor de luchtverdediging. Volgens de plannen zou Nederland de be schikking krijgen over twee afdelin gen NIke-raketten (één daarvan be-: staat al) en twee afdelingen Hawk- raketten. Men houdt nu ernstig rekening met uitbreiding van dit aantal, al weet men niet hoe het financieel verwezenlijkt zou moeten worden. Overigens zou deze versnelling van het rakettenprogramma een omme zwaai in de officiële politiek van het ministerie van Defensie betekenen. Minister Visser heeft immers steeds voorzichtigheid in dit opzicht be pleit. De dertig miljoen dollar, die Ame rika schenkt, bieden voor de lucht macht geen soelaas. De helft van dit bedrag is immers al vastgelegd op modernisering van de kruiser Zeven Provinciën, een operatie die de ma rine hoogst noodzakelijk acht. De kruiser krUgt in plaats van zijn ka- nonen nu afvuurinrichtingen voor terrierraketten. Bij de kruiser De Ruyter zal dit ook gebeuren, naar dit wordt betaald uit de normale Ame rikaanse hulp. Het restant van 15 miljoen, dollar ligt eigenlijk al evenzeer vast, omdat de landmacht hoogst noodzakelijk moet worden gemechaniseerd. Men is in Den Haag sterk geporteerd voor aanschaf van lichte tanks, gemecha niseerde artillerie en gepantserde in fanterie voertuigen van het Franse merk AMX. Men wacht eigenlijk al enige tijd op de bekendmaking, dat dit type uitverkoren is Het zou echter ook nog kunnen, dat de Amerikanen aan hun extra hulp bepaolde voorwaarden hebben gesteld, om hun eigen produkten op dit terrein te bevoordelen. De tiende kerstboom, die de stad Oslo aan Rotterdam heeft geschonken, is groter dan alle voorgaande bomen. De vijftien meter-ladder van het GEB was niet hoog genoeg: men moest een ladder van zeventien meter laten aanrukken om alle lampjes wel geteld 973in de boom te kunnen hangen. Die lampjes werden maandag avond ontstoken door de voorzit ter van de gemeenteraad van Os lo, de heer Brynjulf Bull, die evenals vorige malen in het Ne derlands een toespraak hield. Hij sprak van de vele vriendschaps banden, die er tuusen Noren en Nederlanders en dientengevolge ttissen Noorwegen en Nederland bestaan. Burgemeester mr. G. E. van Walsum zei ónder meer: „Deze kerstboom herinnert ons er,aan, dat vele Noorse zeevarenden onze stad plegen te bezoeken en dat banden van sympathie en vriend schap onze beide volken verbin den". Deoverdracht van de kerst boom-werd weer omlijst door zang en muziek van de mannenkoren Verenigde Zangers en Zanglust, het muziekkorps van het Leger des Heils, het bazuinkwartet van de Marinierskapel en stadsbeiaar- dier Leen 't Hart. De plechtigheid trok niet zo veel publiek als andere jaren wel het geval is geweest. En vreemd: het drukke verkeer op de Cool- singel, dat anders soms 'wat' hin derlijk was, hebben we dit jaar echt gemist. (Van een onzer verslaggevers) Twee inwoners van Blokker, dc 59- jarige J. Dekker en de 34-jarige fa brikant W. Schouten stonden er maandag in Hoorn voor terecht. Zij hadden op 23 juni een open brief als advertentie geplaatst in een West fries weekblad, want zo zeiden zij, Essink had in een interview met een dagblad de boeren van Blokker zwart gemaakt. In deze brief, door oesde heren vol uit getekend, stonden veel beledigen- De curator in het persoonlijk fail lissement van Nicolaas den Besten heeft met veel moeite de hand kun nen leggen op bezittingen die nergens geregistreerdwaren; een partij tex tiel ter waarde van enige duizenden guldens, enige jachtgeweren; een zeil boot met aanhangmotor. Een gewezen secretaresse van de heer Den Besten, de 25-jarige mej. B„ bleek in het bezit te zijn van tal van rollen textiel die dateerden uit de periode dat Den Besten manne quins uit het buitenland Het overko men voor shows in de Bussumse villa. Deze shows waren de voorbereiding voor een textielhandel, die overigens nooit iets is geworden. De ex-secretaresse was de laatste tijd druk in de weer met het vervoe ren van de stoffen. Zij bracht ze eerst naar het nagenoeg onbewoon bare Socrates-pand Herengracht 341 in Amsterdam en deponeerde ze daar by een vriend. Vandaar werd de textiel later weer getransporteerd naar het adres van een oud-medewerker van Socrates, de heer M. Regoor, 'de vriend die de persconferentie betaalde.' 'Eerst nadat de curator een aan klacht bij de justitie had ingediend wegens hefc onttrekken van goederen aan een failliete boedel, was mejuf frouw B. bereid de stoffen in te leve ren. Zij deed dat met uitzondering van een partij die - -veer 1250 waard was. Deze had zij achtergehouden 'als een normale vergoeding voor de opbouw van een verkoopkantoor.' Min of meer door een toeval heeft de curator nog ontdekt, dat Den Bes ten ook een vergrote BM met aan hangmotor bezat. Deze zeilboot had hij op de Vinkeveense Plassen liggen, -Ook heeft men npg een aantal jacht- geweren gevonden.; - - Veertien percelen, woningen, win kels en cafés van de failliet verklaar de bouw- en handelsonderneming N.V. Socrates zijn gisteravond onder grote belangstelling gevend. Ze brachten ƒ507.660 op. De totale huuropbrengst bedraagt bijna 35.500 gulden en de lasten omvatten een be drag van bijna zesduizend gulden per Jaar. de uitdrukkingen aan het adres van Essink en diens vader, de burgemees ter van Blokker. Gesuggereerd werd dat Essink geld in zijn zak had gestoken dat Benny Goodman voor jeugdverenigingen had gegeven en voorts dat burge meester Essink geen vermakelijk heidsbelasting had geheven 'om dan de centjes in de zak van zijn zoon te laten glijden'. De officier van Justitie, mr. J. M. Vellinga, zag geen motieven 'of het zou jalouzie moeten zijn'. 'Vuilspui terij/zei hij. Hij eiste ƒ250 boete of 30 dagen hechtenis voor elk. De poli tierechter mr. J. A. Markus zal vrij dag in Alkmaar uitspraak doen. Ben Essink. als getuige gehoord, ontrafelde zeer beleefd en lichtelijk ironisch de vele verdachtmakingen uit de brief. De heer Dekker merkte op: 'Ik als raadslid (hij vertegenwoordigt een eigen partij) wilde het algemeen be lang dienen,' zei hij. 'Dit is een pare manier.'- zei de po litierechter droog en de heer Dekker weer: 'Volgens de kranten deed-ie alles voor de jeugdbeweging, maar die neeft nooit een cent gezien.' De heer Essink zei later: Ik heb de cheque van Goodman niet op mijn naam laten zetten. Ik denk, mijnheer de politierechter, dat de he ren dat verkeerd hebben begrepen. De cheque is naar de Boerenleen bank gegaan en die zal hem wel heb- oen overgemaakt aan de jeugdver enigingen. "Hebben de beide heren zich tot u om gegevens gewend?' Ben Essink: "Neen, meneer.' 'Hoe kwam u er dan aan?' vroeg de politierechter aan de verdachte. De heer Dekker: Uit de dagbladen.' Toen was de beurt aan de heer Schouten. Die had zich 'als goed ka tholiek opgewonden over de beledi- 5ing van de geestelijkheid'. Een van ie pastoors zou namelijk in de ope- \ingsstoet van het festival hebben meegereden; hij was als men ver dachte Schouten hoorde, min of meer ontvoerd. Essink: "Een vergissing, denk ik, er heeft geen pastoor meegereden. Misschien iemand die op hem leek (Van onze parlementsredactie) Over de voorgestelde verhoging van de kinderbijslag wordt door vele Tweede-Kamerleden de vraag ge steld of deze verhoging in enig ver band staat met de melkprUsverho- ging (een cent per 1 januari 1961) die het gevolg is van de toename van het vetgehalte van de melk. Deze kamerleden vragen ook waarom de regering het advies van de Stichting van de Arbeid pas had gevraagd, nadat aan de plannen van de regering tot verhoging - van de kinderbijslag reeds publiciteit was gegeven. Andere leden zeggen dat „nu eenmaal verwachtingen zijn. ge wekt" aan de doorvoering van de verhoging moeilijk een halt. kan worden toegeroepen. Zoals bekend heeft de regering voorgesteld om de bijslag voor het eerste kind te verhogen met drie cent (tot 75 cent), voor het tweede en derde kind met drie cent (tot 82 cent), voor het vierde en vijfde kind met vijf cent (tot 1,11) en voor het zesde kind en volgende kinderen met acht cent (tot 1,25) per dag Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) De twee buitenlanders die vorige week bij de grenspost Maal- broek werden aangehouden in verband met smokkel yan kobalt en .andere kostebare stoffen naar achter het ijzeren gordijn, zijn gisteren in verzekerde bewaring gesteld op last van de officier van Justitie in Roermond. Het tweetal, de 37-jarige Brusselaar J. S. die aanvankelijk verklaarde R. te heten, de naam die ook op zijn valse pas stond, en de vijftigjarige Oostenrijker L. W. die eveneens in Brussel woont, zo udeel uitmaken van een internationaal smokkelkom- plot. Een derde man wist aan aanhou ding te ontkomen door tijdens het douane-onderzoek aan de grens er plotseling met zijn auto vandoor te gaan. Die auto droeg een Duits nummerbord, maar dit is bij navraag in P- '';nd vals gebleken. - mannen die bij deze plot s' purt achterbleven, verklaren si- Ufters te zijn en blijven ont kennen iets met een smokkelbende te maken te hebben. Uit inlichtingen' uit België en Duitsland is echter gebleken dat het tweetal internationale faam op smok- keigebied bezit. De Belg was bij zijn aanhouding in het bezit van vreemde valuta ter waarde van veertiendtri- zend gulden. in een vergadering van winstbewijs houders van de Nederlandse Kabel- fabrieken heeft de voorzitter van de Raad van Commissarissen, ir. Hupkes. blijkens het verslag in het Algemeen Handelsblad meegedeeld, dat de NKF Inzake de kwestie-Rozenburg nog geen definitief besluit heeft genomen. In dien dit zal geschieden, aal men hier aan onmiddellijk de nodige publici teit geven. Een der aanwezige houders van winstbewijzen, tevens aandeelhouder, maakte zich ongerust over het beleid van het bestuur van de NKF inzake Rozenburg. Naar zijn mening dreigt- het gevaar, dat de Beigen aan de kust een staalbedrijf zullen stichten en ons voor zullen zijn. Deze aandeelhouder wenste een duidelijke uitspraak over de vraag of de NKF voor of tegen Rozenburg is en hoopte niet, dat men zich inzake dit project in de boot zou laten nemen. De heer Hupkes antwoordde blij kens het verslag in het Handelsblad: "Wij willen in geen enkele boot. Ook met in de boot met Krupp. Wij laten ons alleen door de belangen van de NKF leiden.' Hij voegde aan deze wat vage mede deling toe, dat men nog niet tot eea fc gekomen. De in 1959 ingestelde Koninklijke- SHelprijs is toegekend aan drs. G. Kortenbout van der Sluys, conser vator afdeling Vertebrata, rijksmu seum van Geologie en Mineralogie te Leiden en drs. C. J. Overweel, con servator afdeling Petrologie van het zelfde museum. De prijs, groot ƒ10.000 is aan de winnaars uitge reikt door ir. L. Schepers, directeur N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij. Voor mededinging naar deze prijs, die voor 1960 werd uitgeloofd voor een onderzoek op het gebied van de geologie, werden 10 aanvragen inge zonden. De Hollandse Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem had voor de tweede maal op zich geno men de bestemming van de prijs te bepalen. Het doel waartoe de bate door de prijswinnaars zal v-orden besteed, is het opsporen, dateren en wetenschap pelijk bewerken van fossiele beende ren uit de Zeeuwse wateren. De Koninklijke-Shellprijs wil on derzoekingen op verschillend weten schappelijk terrein mogelijk maken. In 1961 zal de prijs ten goede komen aan nog te verrichten onderzoek op 1 het gebied van de medicijnen. (Van onze sociaal-economische redactie) De motie-Burger (die tussentijdse herziening van o.a.o.'s mogelijk wilde maken, red. HW) heeft de aaak van de metaalbewerkers geschaad. Zij had beter achterwege kunnen blijven, want het was te voorzien dat «ij zou worden verworpen. Aldus de heer Middelhuis, voorzitter van de KAB, maandag op de verbondsraadsverga- dering te Utrecht. Naar zijn mening had men het daardoor d" regering onmogelijk ge maakt, de voorstellen van de metaal industrie wat soepeler te behandelen. De heer Middelhuis zei nu wel te willen verklappen dat de KAB in de laatste bespreking van de Stichting van de Arbeid met de regering nog een poging heeft gedaan, voor de metaal industrie wat het niet-openbreken betreft een uitzondering te maken. De regering heeft dit echter niet gewild. De voorstanders van het open breken voelden evenmin voor een uit zondering, waarmee zij toegaven, ai- dus de heer Middelhuis, dat zü van het openbreken eerder een regel dan ten uitzondering wilden maken. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uil Leopoldstad bericht ontvangen, Aal pater H. L. M. Marijnen, die in Stan- leystad, de hoofdstad van de Kongo lese Oostprovincie, gevangen werd gehouden, zaterdagmiddag is vrijge laten. Pater Marijnen is een broer van de Nederlandse minister van Land bouw. r\e heer Middelhuis, voorzitter van de KAB, heeft in de ver- bondsraadsvergadering nogmaals getracht de houding van zijn vak verbond tè rechtvaardigen. Het openbreken van c.a.o.'s zou vol gens hem fataal zijn en daarom moest de c.a.o. van de. Vakraad Metaal worden afgekeurd. Wij delen deze mening niet, maar de heer Middelhuisheeft het volste recht zijn eigen kijk op de zaak te hebben en öi*» ook te verdedigen. Hij maakt zich echter op zijn minst aan eenzijdigheid schuldig, als hij ter verdediging van zijn standpunt net doet alsof de bij het NW aangesloten ANMB alleen verantwoordelijk is voor de overeenkomst die aan het College an Rijksbemidde laars is voorgelegd. Dit nu is onjuist. De overeen komst is aanvaard door alle werk gevers- en alle werknemersorga nisaties in het metaalbedrijf, die aan de onderhandelingen hebben deelgenomen. Dus óók door de r.-k. Metaalbedrijfsbond St. Eloy, die bij de KAB 1s aangesloten en óók door de r.-k. werkgeversorga nisaties. De ANMB is wel een grote bond, maar alleen maakt hij de dienst niet uit. TTet verheugt ons dan ook, dat in dezelfde .vergadering van de verbondsraad een bestuurder van St. Eloy is opgestaan om de heer Middelhuls hierop te wijzen en duidelijk te maken, dat binnen de KAB omtrent het openbreken geen eensluidende mening be staat. De ANMB. aldus de heer Mid delhuis, heeft verwachtingen ge wekt, waaraan niet ls voldaan. Dit ls een ander voorbeeld van legendevorming. Niet de ANMB (of liever de hele Vakraad) heeft verwachtingen gewekt. Het is de regering geweest, die nu al an derhalf jaar verwachtingen wekt door te spreken over de primaire verantwoordelijkheid die het be drijfsleven draagt bij de loonvor ming. Dóór schuilt de fout en nergens anders. Daar veranderen hard nekkig volgehouden beweringen van de minister van Sociale Za ken, uitgesprok n door de mond van de staatssecretaris of van de heer Middelhuis, niets aan. Dr is ruzie bij de Nederlandse Kabelfabrieken. Een vreem de ruzie. In een zaak, waar toch waarlijk meer dan een tientje mee gemoeid is het Rozenburg- project neemt een directeur een standpunt in, gaat op reis en onderschrijven vervolgens twee andere directeuren omdat ón deren haast hebben een rap port, waarin een heel ander standpunt wordt verdedigd. Er zijn voorts ruzies tussen de heren van de (Rotterdamse) Staalstudie Stichting en de heren van Hoogovens en wellicht zijn er nog wel meer boze gezichten. Die ruzies gaan allemaal over een zaak, waarbij niet alleen de belangen van de bedrijven in kwestie, maar ook zeer grote al gemene Nederlandse belangen ge moeid zijn. Belangen op econo misch, industrieel, planologisch, strategisch en volkshuisvestings- gebied. ons nu opvalt is, dat de stem van het algemene, Ne derlandse belang er tot op dit mo ment nauwelijks aan te pas is gekomen. De Nederlandse gemeenschap moet maar afwachten, wat er uit de ruzies van al deze heren die niet primair het algemeen be lang hebben te dienen en die ln dit opzicht aan niemand verant woording schuldig zijn... te voor schijn komt. Met de niet te ver waarlozen mogelijkheid dat straks aan de Maasmond een Krupp- bedrijf gevestigd zal blijken te zijn. Het ls misschien in onze vrije economie 'normaal' en onvermij delijk, maar wij vinden het toch een onbehaaglijke situatie. (Van een onzer verslaggevers) Veilig Verkeer heeft in een communiqué stelling genomen tegen verband dozen voor automobilisten die door de Gorkumse Autocentrale N.V. onder de naam Vita op de markt worden gebracht. "Het is een zeer ernstige zaak dat de automobilist, menend hulp te kunnen bieden bij een verkeersongeluk, op het kritieke moment bijna niets bezit waarmee hij hulp zou kunnen verlenen/ zegt Veilig Verkeer. juist toen de communiqués de Men acht de aankoop van de 13,5t kostende dozen in geen enkel opzicht verantwoord omdat kwaliteit en in houd zelfs niet aan de minimum eisen voldoen. Dat de fabrikant ver meldt dat de doos de modernste ver band- en geneesmiddelen bevat, is misleiding van het publiek en geeft blijk van een volslagen gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef, zegt Vei lig Verkeer. Het Verbond heeft hot Gorkumse autobedrijf schriftelijk -ebre- ken van de dozen gewez< heb ben geantwoord dat we het niet goed konden bekijken,' vertelde ons dt heer Van MUI van de Gorkumse Autocentrale, "maar dat we het on middellijk met de fabrikant, de Vita- verbandstoffenfabriek in Leeuwar den opnemen.' Daarop zijn er verbe teringen aan de doos aangebracht Verleden week hebben we Veilig Verkeer schriftelijk verzocht om eer, onderhoud, samen met de fabrikant om de zaak te bespreken. Daarop hebben we geen antwoord gekregen En nu deze publikatie.' "We hebben die brief inderdaad ge- &r*gfe>.jna«r P«» na lang «WHÈctogsn deur uit waren,' zei men ons bij Vei lig Verkeer. 'We zijn al enkele maanden met deze zaak bezig. Verleden week .woensdag hebben we het Gorkumse bedrijf nog eens gewaarschuwd, dat we tot publikatie zouden moeten overgaan als we donderdag geen ant woord op onze brief zouden hebben. De volgende dag was er geen brief, die kwam pas een dag later.' In Gorkum geeft men toe dat ei 'vast en zeker fouten zijn gemaakt maar dat Veilig Verkeer af en toe ook wel spijkers op laag water zoekt. De heer Van Mill brengt dit in ver band met de fabrikant van de ver banddoos die naast de bond van ver bandstoffenfabrikanten zou staan. Veilig Verkeer stelt daar tegen over dat men graag een. onderhouc met het Gorkumse bedrijf plus d( fabrikant wil hebben. 'Als er eer goede doos op de markt komt, zul len we die graag aanbevelen.' Veilig Verkeer meent overigens da> er in Leeuwarden geen Vita-verband sfcoffenfabrlek bestaat. Ditzo» atoebtt een groothóPdel zijn.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2