f2250,- voor één idee Excuus voor zwijgen commandant Doorman 'Vliegtuigverlies van Doorman - geheim dat overal uitlekte' PERSSTEMMEN OVER KABINE" IRISIS De breuk' Verolme bouwt voor nieuwe maatschappij Bij vlammetje in olievat gekeken: ernstig gewond Vervolg zaak dokter O. NILL M Braaf Meningsverschil over compensatie AOW en AWW Limburger met auto omgekomen in sneeuwjacht Kapitein Meerman van tanker Mijdrecht: Goedkoper? Militair wegens dood door schuld toch veroordeeld HET VRIJE VOLK ZATERDAG 24 DECEMBER I960 Kent U onze celraam analyse? PAGINA Dit jaar voor Doris: Kerst zonder angst... (Van onze soc.-econ. reductie) Werkgevers en werknemers zijn het in de looncosxunissie Tan de Stichting van de Arbeid niet eens geworden over de vraag of de maxi male compensatie voor de AOW- en AWW-premle moet worden verhoogd. Men betaalt thans 6,75 fó premie over het inkomen tot 7450 Dat Is dus maximaal 502 Hierover wordt een compensatie gegeven van 5,6 van het inkomen tot de premiegrens, dus maximaal ƒ417,20 Op 1 januari 1961 wordt de pre miegrens verhoogd tot 8450 De maximale premie gaat dan ƒ556 be dragen. De drie vakcentrales zyn van me ning, dat dan ooit de compensatie over maximaal ƒ8450 moet worden berekend, waardoor die van ƒ417,20 op 1462 komt De werkgevers willen echter het tegenwoordige maximum handhaven Voor de werknemers die 7450 en meer verdienen, betekent dit dat zij de gehele premieverhoging zelf moe ten betalen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid moet zich hierover nog uitspreken. f (Van een onzer verslaggevers) Ik oor de eerste maal in vijf jaar tijds een kerstfeest zonder angsten voor Doris van Boekel-Kleinsmith uit Kimberlev (Zuid-Afrika)dolgelukkig vloog ze vanmorgen op de kade in Hoek van Holland mevrouw M. W. Schouw-Rademaker in de armen, die sinds kort haar schoonmoeder is). Doris is de kleurlinge, om wie in Zuid-Afrika zoveel te doen is geweest, omdat zij trouwde met de Nederlander Joh. Hendrik van Boekei uit Haarlem. De jongeman heeft die stap met ver scheidene ontslagen, opsluitingen en ten slotte uitzetting moe ten bezuren. Toen de jonge Haarlemmer Zuid- Afrika werd uitgezet, bleef Dom achter, ziek en ellendig Het tweede kind van Johan en haar werd dood geboren, nadat het eerste al eerder was overleden Johan stelde alles m het werk om haar zo gauw mogelijk uit de ellende te verlossen en ging daartoe in militaire dienst naar De Liberiaanse regering, Verolme en een Israëlische scheepvaartmaat schappij hebben de Liberian Natio nal Shipping Company opgericht. Van het kapitaal van tien miljoen dollar wordt vijf miljoen gefourneerd door de Liberiaanse regering. Verol me zal voor de nieuwe maatschappij twee schepen, elk van 35.000 40000 ton bouwen. Aaron Bosenfeld and Co. te Haifa, welke evenals Verolme 2.5 miljoen dollar zal investeren, zal helpen by het commerciële beheer van de nieu we rederij, die zal gaan varen tussen Liberie en de VS en tussen Liberie en Europa Op de uitreizen zal hoofd zakelijk Libenaans erts vervoerd worden Het is mogelijk dat de nieu we maatschappij schepen zal char teren, totdat haar eigen schepen ge reed zijn. De 40-jarige N. Koster in Tiiburg heeft ernstige brandwonden opgelo pen toen in de schuur achter zijn woning een vat met olie ontplofte en in brand vloog. De heer Koster heeft vermoedelijk willen nagaan, hoe groot de voorraad olie nog was. Waarschijnlijk heeft nij daarbij een brandend voorwerp gebruikt Buren, die naar buiten renden, zagen de heer Koster brandend naar binnen lopen. Hij werd weer naar buiten ge haald, over de grond gerold en nat gespoten waarna hij in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis is ver voerd. De brandweer bluste de brandende olie en de schuur. LEEUWARDEN (ANP) Het is vrij wel zeker, dat de Leeuwarder recht bank midden februari a s. de behan deling van de strafzaak tegen de Berkelse arts O., die wordt verdacht van gifmoord op zijn mede-gedeti neerde Ane Lzal voortzetten. De onderzoekingen met betrekking tot het psychiatrisch rapport over de persoon van de verdachte zijn af gesloten en aan prof. P. A. H. Baan te Groningen is verzocht het rapport medio januari 1961 uit te brengen Zoals bekend is, wees de rechtbank dit voorjaar na een zitting, die vier dagen duurde geen vonnis, omdat men een nieuw psychiatrisch rapport over de Berkelse ex-arts van belang flchfctc Tijdens de behandeling van de eer ste zaak tegen dokter O. waren door de heren Hoelen en Carp psychiatri sche rapporten uitgebracht, die even wel m lijnrechte tegenstelling tot el kaar stonden Mede in verband hier mee werd de verdachte in Groningen aan een nieuw psychiatrisch onder zoek onderworpen Vrijdagmorgen is tijdens een hevig» sneeuwbui op de autoweg Keulen Frankfort ter hoogte van Montebauer een vreselijk ongeluk gebeurd. Een zware vrachtauto met aanhang wagen van het expeditiebedrijf Frans Maas uit Venlo. reed in volle vaart in op een langzaam rijdende Duitse be stelauto. De beide auto's schoven met don derend geraas meters over de auto weg verder. De ravage was enorm. Dit de wrakstukken werden twee zwaar gewonden gehaald: de23-jarigo 3. Stevens uit Arcen, die naast de be stuurder zat, was zo zwaar gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis overleed. Hij was ongehuwd. Bij de bestuurder van de Venlose vrachtwagen, de 22-jarige H Peters uit Velden, moest in Montebauer een been worden geamputeerd. Hij ver keert m zorgwekkende toestand. De passagiers van de Duitse auto werden slechts licht gewond Verondersteld wordt, dat öe be stuurder van de Venlose vrachtwagen verblind Is geraakt door de felle sneeuwjacht. Nieuw-Gumea Daar zou hij het meeste geld kunnen overhouden. Dank zij dr. J. J. Buskes en het actie-comité Zuid-Afrika kon Doris echter eerder naar Nederland worden gehaald dan de twee hadden durven hopen. Schaduw Een kleine schaduw lag er overi gens toch over de gelukkige ontmoe ting ui de Hoek Dons' man kon er namelijk met bij zijn Die keert in september pas uit Nieuw-Gumea terug Broodmager, moe, maar met glan zende ogen doorstond Dons de be legering van de persfotografen Erg vee! zei ze met „Ik wil deze nare episode nu maar het liefst zo snel mogelyk vergeten", verklaarde ze 2e heeft in Kimberley haar beide ouders nog, vier broers en twee zus jes .Moeder huilde toen ik weg ging: ze zijn zo goed voor me geweest Ze reisde met de Fennedis Castle van Zuid-Afrika naar Southampton boord ging, kwamen verscheidene Toen ze m de Britse havenstad van opvarenden haar een gelukkig kerst feest in haar nieuwe vaderland wensen. Zij kenden haar geschiede nis uit de Engelse kranten. Aan het station in Londen werd ze opgevangen door Nederlanders, re laties van leden van het actie-corai- té Zuid-Afrika. Zij gidsten haar snel door de Engelse hoofdstad heen en zorgden, dat ze op tijd bij de Har- vichboot kon zijn De douane In Hoek van Holland ten slotte maakte vergezeld was van haar tweeed man, het ook al heel kort Mevrouw Schouw-Rademaker, die vergezeld was van haar tweede man, de heer P Schouw, liet een van haar eerste daden bestaan uit het over handigen van het trouwboekje. Jo han en Doris deden, dat destijds met de handschoen „We zullen hef yoor haar zpn," zei mevrouw Schouw, toen de auto voorreed „Ons huis m Haarlem staat vol bloemen." (Van een onzer verslaggevers) De heer A. F. Rademaker van de afdeling constructievoorbereiding der N.V. Hollandse Signaalapparaten te Hengelo, ontving gisteren uit handen van directeur ir. lorna een cheque van ƒ2250, omdat hij op 14 april jl. in de ideeenbus van zijn werkgever een idee had gedeponeerd. Het betrof een doelmatiger wijze van bedrading van bepaalde kaarten- rekken alsmede de controle daarvan Inderdaad is gebleken, dat het door de heer Rademaker aangegeven en gevolgde systeem belangrijk kos tenbesparend werkte. (Van een onzer verslaggevers) Vice-admiraal L. Brouwer, de bevelhebber der zeestrijd krachten, heeft gistermiddag zijn excuus aangeboden voor het verzwijgen van de twee vliegtuigongelukken, die zijn gebeurd tijdens de reis van de Karei Doorman naar Nieuw- Guinea. Ttidens sen dinsdagavond vehou- (Van een onzer verslaggevers) De gezagvoerder van de tanker Mijdrecht die de Karei Doorman heeft vergezeld op zijn wereldreis, heeft vrijdag in zijn woonplaats Vlis- singen verklaard, dat hij over de po litieke onderwerpen en over de onge lukken bij de marine niets mocht zeg gen. "Er mag niet over gepraat worden,' aldus kapitein A. Meerman. "We zijn ook nog niet vrij van de marine. Het contract loopt de 29ste december af.' Over het verlies van twee vlieg tuigen vertelde hij*Het is de hele reis geheim gebleven op verzoek van de marme, maar het is toch in praktisch elke haven uitgelekt.' Hij was het echter met de heer J Hudlg, directeur van de rederij Van Ommeren eens, dat het op deze reis allemaal 'miraculeus goed gegaan is* Over het rammen van de havenkraan de Doorman nu gebeurd, maar het kan mij morgen overkomen De Mijdrecht heeft de Doorman ruim 20 keer in voile zee en onder alle weersomstandigheden 'aan de borst gehad', zoals de kapitein het tanken noemde. De belde schepen voeren dan onge veer 12 mijl ner uur. de ruimte tussen de schepen bedroeg vaak niet meer dan 30 meter. In totaal werd 50.000 ton stookolie en 1000 ton jetfuel over gepompt. De verhouding met de marine was volgens de kapitein uitstekend. *We zaten elkaar te stangen door dicht regels en bijbelspreuken over te sei nen,' vertelde de kapitein. De Mijdrecht was geheel ingescha keld bij de oefeningen en het vlagver toon Volgens de heer Hudig Is het voor het eerst in de geschiedenis, dat een Nederlands koopvaardijschip In vredestijd geheel b(j de marine is in gedeeld. 'De eerstvolgende keer dat Ik tegen een admiraal aanloop en dat ge beurt mij niet elke dag zal ik hem vragen of hij dit nu niet goedkoper vindt dan het laten bouwen van een speciale marmetanker voor dit smal deel/ zei hij. "In Amerika doen ze dat ook, daar betaalt defensie dan de extra uitrus ting aan boord van de tanker, onder meer nodig om het schip sneller te kunnen laten lopen Kapitein Meerman meende dat zo'n tanker dan wel 25-30 knopen moet kunnen lopen. den persconferentie had comman deur A. P Ferwerda gezegd, dat er geen ongeluk van betekenis was gebeurd. Later bleek dat de Door man eert Avenger en een Seahawk heeft verspeeld. Vlce-adnuraal Brouwer gaf toe dat door het verzwijgen van de onge lukken de goede naam van de mari- ne in opspraak wa« gebracht Hij nam de commandant van het smal deel toch in bescheiming Op de uitreis, aldus de heer Brou wer, wilde de marine de ongelukken niet bekendmaken, omdat dat af breuk had kunnen doen aan het vlagvertoon 'De reis,' zei hij, 'was bedoeld om het moreel van de bevolking van Nieuw-Guinea te versterken Boven dien zouden berichten over de onge lukken ook Djakarta ter ore zijn ge komen Daarmee was het smaldeel volgens hem tijdens de uitreis niet gediend.' Toen commandant Ferwerda in Nederland terugkeerde, leefde hij in de veronderstelling uat de ongeluk ken ook toen niet bekend gemaakt mochten worden. Achteraf bezien vindt de manneletding dat daar tegen geen bezwaar meer was Vice-admiraal Ferwerda, die deze nadere toelichting gaf daags nadat het socialistische kamerlid Schouwe- naar vragen over deze kwestie had gesteld, was zelfs van mening dat het verlies van twee vliegtuigen op zo een lange reis niet ernstig is Hij verklaarde dat het verliespercentage aan boord van de Amerikaanse en Engelse vliegdekschepen hoger is 'Juist omdat wij ons voor het ver loren gaan van de twee vliegtuigen op een reis met 1500 deklandmgen niet hoeven te schamen," zei de vice- admiraal, 'hadden wt) de fout van het verzwijgen van de ongelukken beter niet kunnen maken.' Advertentie I.M eer» eeuw levensverzekering Ambtenaren in 1962 vijfdaagse werkweek Met ingang van het nieuwe jaar zal m Zuia-Rhodesié bij de vervul ling van openbare functies niet meer op ras worden gelet, maar uitslui tend op kwaliteiten Dit is door de premier, sir Edgar Whitehead, mee gedeeld. Bij een treinongeluk tussen Ttl- maco en El Dificil in Columbia zijn tenminste vier mensen om het leven gekomen en talrijke gewond Als een meisje die er een be roep van maakt haar foto op de voorpagina's van tijdschriften te laten afdrukken, gaat trou wen, dan gaat dat meestal niet ongemerkt. Amerika's „Cover- girl nummer 1" is in Londen getrouwd. Waarom? Omdat haar ouders zn Londen wonen. Haar man is de Amerikaanse 'zakenamn Howard Elikns. (V£ De ambtenaren 1 Daarover is gistere renzaken overeens verwezenlijking is van het komende j De regeling zal d 1961 zal voor alle j een werktljdverkoi Tegelijkertijd worde: die ambtenaren eens ambtenaren, die reeds ting evenveel minder d De overeenkomst is de ambtenaren in rijk. de minister van Brunei heeft reeds verklaard, c bezwaar tegen heeft da bare lichamen dezelfde passen. Bij de uitwerking va overeenkomst, waarbij stappen m de etappeg ting het belangrijkst zi, snoer zijn dat taalr dienstbetoon niet moge schaad Evenmin mag leiden tot verhoging va gaven of versterking vi op de krappe arbeidsm tenarenorgamsaties heb hieraan te zullen meev Als de vijfdaagse wer uur met 1 mei 1962 eer zullen de ambtenaren wat langer werken. Voc 48 uur per week werken nuten (per 1 mei 1962 per dag. Voor hen die n per week werken, is de de eerste stap 20 mlnu dehjk 45 minuten per Afdelingen die etapsi ring van de vijfdaagse kunnen verwezenlijkei verkorting omstreeks i direct volledig mogen De uiteindelijke tüdei ïmentsredacfie) ijfdaagse werkweek van 45 uur. rganiseerd overleg in ambtena- •eikt. Als streefdatum voor de istgesteld, maar reeds op 1 mei •erste stap worden gezet. rijs worden ingevoerd. Op 1 mei die nu 48 uur per week werken, uur per week worden ingevoerd en sluitingstijden zo verschoven, dat tgen een. vrije zaterdag hebben. Voor uur per week werken, zal de verkor gen en eindigen met de dienst en de tijden van de lunchpauze zullen in overleg met de personeelscommissies worden vastgesteld Waar het invoeren van een vijf daagse werkweek onmogelijk is (men denkt bij politie, ziekenhuizen, nuts bedrijven en PTT) zal naar een com pensatieregeling worden gezocht Ook voor onderwijzers en ieraren zal de kwestie nader worden bekeken. Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft de twintigjarige dienstplichtige soldaat J. B uit We- zep wegens dood door schuld over eenkomstig de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar B. was op 29 mei in Wezep met een auto voor een aanstormende trein de spoorwegovergang overgestoken Mid den op de overweg was de auto bly- ven steken. De auto werd1 volkomen vernield B. had de wagen tijdig kun nen verlaten, maar zijn collega J. M. van Gorcum, kwam om het leven. De krygsraad had. B. vrijgesproken. De auditeur-militair ging van dit vonnis in beroep. De plotselinge val van het kabinet- De Quay stemt öe meeste bladen van katholieke en liberale richting enigszins spijtig. Zij zijn van oor deel, dat de protestants-christelijke kamerfracties wel een grote verant woordelijkheid op zich hebben ge laden. Vrijwel alle bladen vragen zich af wat er nu moet gebeuren. Men is het er wel over eens, dat een recon structie van het kabinet niet gemak kelijk zal zijn. Evenmin ziet men reële mogelijkheden voor een rege ring van een geheel andere samen stelling. DE VOLKSKRANT zegt. dat mi nister Van Aartsen met achter zich het hele kabinet toen er nog wat te redden viel, zich onvoldoende moeite gaf om de zo terecht be zwaarde Kamer tot het uiterste te gemoet te komen. Vervolgens stelt het blad de vraag, of de Kamer bij een dergelijke hou ding een kabinetscrisis moest ris keren. Me vraag had zeker bevesti gend beantwoord moeten worden wanneer het kabinet, op aandrang van de KVP, met alsnog enige wijzi ging in zijn houding had gebracht Maar door tegemoetkoming van de regering werd het ontegenzeglijk veel moeilijker om dan toch maar vóór een kabinetscrisis te kiezen. Na geconstateerd te hebben, dat het kabinet-De Quay door 'de won derlijke meerderheid' wn protestan ten cm socialisten ten val is gebracht, schrijft de Volkskrant: 'En nog wonderlijker is het, dat hierbij de AR vooraan gingen de zelfde AR waarvan partijvoorzitter Berghuis nog maar kortgeleden op riep om het kabinet-De Quay nu voortaan toch vooral con amore te steunen. Het kan snel veranderen Hoe uit de brokken een ander ka binet kau worden opgebouwd en wat voor een, vindt de Volkskrant op dit ogenblik nog een kapitaal raadsel. Volgens DE TIJD-DE MAASBODE heeft de economische voorzichtigheid van de bewindslieden blijkbaar de politieke wijsheid bedrogen. 'Politieke wijsheid zou hebben mee gebracht, dat aan beide zijden, zowel bjj de regering als by de Kamer, meer aandacht was besteed aan de nadelen, om met te zeggen de volslagen zin loosheid. van een kabinetscrisis op dit ogenblik. Behalve Wim Kan is waar- scliijnlijk niemand, ook de oppositie niet, bij een aftreden van de minis ters gebaat. Een grondige wijziging van de politieke constellatie, door een terugkeer tot de vroegere brede basis, ligt niet bepaald voor de hand. De PvdA heeft zich zelf daar allerminst op voorbereid Een terugkeer van precies dezelfde combinatie van par tijen is ook niet geheel zeker, aange zien er met name voor de KVP wel aanleiding is van de ARP haring of kuit te vragen over een aantal pun ten, met name over de mammoetwet.' 'In ieder geval,' zo voorspelt De I Eibergen zou zijn verworpen, maar Tijd-De Maasbode, 'zullen de krach- wel veel a r. stemmen zou hebben tigste figuren van het aftredende verworven. De ar, ministers vonden kabinet, minister Zijlstra en staats- blijkbaar, dat er tussen hen en hun secietans Roolvmk, met terugkeren j geestverwanten m de Kamer een Als er dan uit de oude equipe ook nog wat zwakke figuren worden geeium- neerd, kan men nauwelijks nog van een terugkeer spreken.' Het blad betreurt de kabinetscrisis, omdat het ons ondanks de zwakke piekjes in het kabinet nog nooit zo goed is gegaan. TROUW schrijft, dat de kabinets crisis bepaald niet is veroorzaakt om' dat er bezwaren tegen de huidige politieke constellatie zijn. Het is een meningsverschil op een onderdeel van het beleid, dat de crisis veroorzaakt heeft Zij het ook een zeer belangrijk onaerdeel Het blad begrijpt niet waarom de regering de Kamer niet Is tegemoet gekomen "En het is ook niet cïuidehj'- waar om minister Van Aartsen bij de be, antwoording van de sprekers niet zelf duidelijk zeide, dat hij bereid was om 2500 woningen meer te geven hoe wel hij dat toen kennelijk al wist maar dat pas naar aanleiding van de KVP-motie uitsprak.' Opmerkelijk vindt DE NIEUWE RGTTERDAMSCHE COURANT het, dat de ar bewmclM.pden zouden zijn heengegaan ook als de motie-Van band moest bestaan ,Toch was het kabinet-De Quay anderhalf jaar ge leden zonder fractiebindmg tot stand gekomen. De NRC meent, dat er nu een prachtige gelegenheid is voor recon structie van het kabinet, maar zij ziet ook een mogelijkheid om iets heel anders te doen, 'Na de verkiezingen van 1959 heb ben wij voorkeur geuit voor iets wat we toen 'buitenpartijpolitiek' hebben genoemd. Ons motief tot die voor keur de hele partijconstellatie moet gelegenheid krijgen tot rust te komen bestaat nog steeds. De par tijen onderling en elke partij in eigen huis voor de ar. (maar met voor hen alleen) spreekt dit nu heel dui delijk zouden dan eens, na gron dige bezinning, orde op zaken kunnen stellen.' HET HANDELSBLAD noemt het gebeurde typerend voor de onwelwil lende stemming in de protestants- christelijke fracties jegens het kabi net. Het blad schrijft, dat de verant woordelijkheid voor de kabinetscrisis bijzonder zwaar drukt op hen die haar hebben veroorzaakt In een artikel onder de kop 'Om een paax huizen' wordt verder ge zegd; 'De mogelijkheid van te het eventueel wat gerei kabinet is stellig aanw ook in onze naoorlogse taire geschiedenis, al me Het zal echter niet kun een oplossing te vinden dit en op enkele ander ontstane kortsluitingen kabinet en de fracties, i steun meende te kunnen 'Boontje komt eindelijk half jaar om zijn loontj HET PAROOL, Het blad wijst erop, d duidelijk <s geworden hc vlag was, waaronder dit ka toen het anderhalf jaar zee ging als de bewindspli bindingen met enige fract 'Het is duidelijk, dat de necl-Uberale meerderheid i sis-Hofstra van december zich in dit stadium eeavi veroorloven kan een ka! andere politieke signatuur bewind te helpen brengen, zien van het feit, dat naar i tuigmg de socialisten er voor zouden bedanken nu 1 tje uit de modder te help waar het door de verdeelde held in Is beland. Het landsbelang zou da deze ofnstandigheden het t den gediend door een ingri, reconstrueerd kabinet oude ding, die er dan eerlijk voor zou oeten uitkomen, dat het steunt op n meerderheid, die voornamelijk irdt bijeengehouden door een ge- senschappehjke afkeer van de so- vlisten Wat zijn de mogelijkheden nu het bmet-De Quay is afgetreden, vraagt t ALGEMEEN DAGBLAD. Een rievmg van de rooms-rode samen- rkirtg? Wij kunnen niet aannemen, t dit de ar. in dit stadium, nu zo zonder welgevallig zou zijn. Een ider kabinet als dat van prof. De ay? Dus dezelfde samenstelling z politieke partijen, maar met lere figuren9 Wij hebben ons van zomer al afgevraagd: waar zijn andere figuren uit dezelfde par- n die nu wel zo veel beter zouden i dan de leden van het nu ver men kabinet? En me -eeft de a r. garantie dat dan die 2o00 begeerde zen er wel zouden komen? et is goed, zegt het Algemeen :blad, m het leven en in de poli- pnncipieel te zijn. Maar gister- lid hebben de antirevolutionairen aanzien van hun partijgenoot Aartsen de principes iets te ver even. en zou haast gaan denken, dat val een vertraagd gevolg is van toto, die de a r. zozeer heeft •sgezeten1' •t de heer Oud zegt het Alge- i Dagblad- Deze zaak was geen letscrisis waard.' "Dij het heengaan van het kabi- net-De Quay maken verschil lende kranten zich aan dezelfde luchthartigheden schuldig, die zij tijdens het regeren van dit kabi net ten beste hebben gegeven. De harde feiten worden verbloemd door holle kreten Het Algemeen Dagblad schrijft bij voorbeeld: 'Het scheepje van prof De Quay Is gezonken Maar met de vlag In top". In werkelijk heid Is het kabinet als een plum pudding in elkaar gezakt. De eer ste minister heeft het kabinetsbe leid nauwelijks verdedigd. Hij heeft niet eens in tweede termijn het woord gevoerd Zo was deze regering uitgepraat De Tijd-Maasbode schrijft: 'Want wat ook de zwakke plekjes waren van dit kabinet: wij waren op de goede weg en ons volk kon naar het voorbeeld van een Engel se verkiezingsleuze zeggen- het U nog nooit zc goed gegaan'. Ta. ja de zwakke plekjes Wij horen het Wlm Kan al zeggen. En het is toch wel brutaal om na al het gekronkel met een cocktail party, de Karei Doorman, de po- litiesalarissen, de woningbouw, de busstaking, de commerciële tele visie, de toto, enzovoorts, enzo voorts, te schrijven: Het is ons nog nooit zo goed gegaan. Dat kan alleen uit de pen komen van rooms-katholieken voor wie het materiele bestaan het enige ls dat meetelt. [Jet Algemeen Handelsblad J J- doet het weer anders. Het schrijft boven zijn artikel: Om een paar hulzen! Alsof de hele crisis om een onbetekenende aan leiding is uitgebroken. In de be schouwing zelf komt echter heel duidelijk uit. dat het gebrek aan een regeringsprogram de kuil werd waarin het kabinet is geval len. Op het sociaal-economische be leid, dat, zo hoont het Handels blad, ons juist als zo bij uitstek sociaal-christelijk is aangeprezen, omdat het bepaald werd door twee protestantse (en één rooms- katholleke) ministers ls het kabi net gevallen. Maar ook de toto geschiedenis en de mammoetwet hebben de protestantse partijen zwaar op de maag gelegen. Het Algemeen Handelsblad raakt wellicht toch wel een van de kernpunten. Het kan geen toeval zijn, dat de protestantse partijen juist het sociaal-economische beleid, gevoerd door twee van hun ministers, hebben aangegrepen om het kabinet ten val te bren gen. Immers door uitdrukkelijk te gen de ministers Van Aartsen en Zijlstra op te tornen hebben de antirevolutionairen welbewust hun eigen lijstaanvoerder bij de verkiezingen de politieke nek ge broken. Prof. Zijlstra heeft wellicht nog wel een verkiezlngsblljet waarop zijn afbeelding staat met de woor den: jong en vastberaden. Modem christelijk staatsmanschap. De fractie die hij als lijsttrekker de Tweede Kamer heeftingetrokken, heeft hem afgedankt. Heeft zij ge noeg van hem en zijn - modem christelijk staatsmanschap. En meer dan genoeg van zijn vastbe radenheid? Allerwegen vindt men, dat de ■ri huidige regeringspartijen de boel maar moeten opredderen. Dat het regeringspartijen zijn, wordt eindelijk niet meer geca moufleerd Dat er toch van een zakenkabi net wordt gesproken om de crisis op te lossen, demonstreert slechts de onmacht die van deze partijen wordt verwacht. Een zakenkabi net zal immers ook op deze vier partijen moeten steunen. Want een zakenkabinet is een kabinet zonder politieke visie, dus zonder socialisten. Die onmacht is de onmacht van hen die niet durven en niet kun nen kiezen tussen progressief en conservatief. En die als zij kiezen voor een conservatief beleid, daar niet voor uit durven komen. De huidige situatie wordt ten slotte nog ingewikkelder omdat er zoveel tegenstellingen tussen de protestantse en de rooms-katho- lieke partijen aan de dag zijn ge komen, dat alle gepraat over een christelijke politiek van de chris telijke partijen tot een aanfluiting wordt. TTet rijkspersoneel krijgt de twee zaterdagen die aan Kerstmis en nieuwjaar voorafgaan, vrij, In De Ambtenaar, het orgaan van de ABVA, wordt de gedachte ge opperd, dat het rijkspersoneel dit wel eens te danken zou kunnen hebben aan de gemeente Rotter dam, die al een overeenkomstige maatregel had genomen. Dit blijkt een vergissing te zijn. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel deelt in een rondschrijven de ware toe dracht mee: De vrije zaterdagen zijn een beloning voor de houding die de vertegenwoordigers van de ehvlstehjke centrale in het over leg hebben ingenomen tijdens de jongste salarisonderhandelingen. Deze mededeling is voor ons re den tot tweeerlel verbazing. Eer ste verbazing: De regering zegt: 'Als jullie in dit geval de chris telijke centrale aardig bent bij het salarisoverleg, gooien wij er een paar vrije zaterdagen tegen aan Zo'n overleg gaat blijkbaar heel anders dan wij ons hadden voor gesteld. G"1 we ede verbazing: De Christe lijke Bond ls nog trots ook op deze manier van behartiging der belangen van de leden. De circu laire besloot met het verzoek aan de Inhoud de nodige bekendheid te geven. Dat doen we dan maar. De Inhoud is gek genoeg. De Hamburgse senaat heeft vrij dag de socialist dr. Nevermann tot burgemeester gekozen De 58-jarige Nevermann volgt zijn partijgenoot Max Brauer op.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2