In materiële wereld het mens elijk e accentueren ochtendblad Aanrijding bij mist op rijksweg 20: vrijspraak Weinig talrijk publiek musiceren Mr. De Ruyter-de Zeeuw sprak voor PvdA-vrouwen Bepalingen voor vuurwerk Alarm: jongen lag; in water Onder Ons hield 'n instuif in kerstsfeer Vrouw lioort la openschuiven Het Vrije Volk Bromfietser rijdt in op voetganger Verpleegster met auto in de sloot Jazzconcert in Doelenzaal YFC-rally in Grote Kerk Bandrecorder voor blinde Mail raakt bekneld HECTOR WENT AAN RUIMTEPAK Goecl programma huisvrouwen Motorrijder slipt en komt te vallen Insluiper in ivoning Knaap verdrinkt in Rijnhaven GEVONDEN Wisselkoersen Burgerlijke Stand HET VRIJE VOLK DONDERDAG 29 DECEMBER I960 PAGINA 4 De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Schiedam, heeft gisteren in het Volksgebouw bij kaarslicht haar traditionele jaarwisselingsbijeenkomst gehouden. Spreek ster was mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. S PANTALON Oe Broekenspeciaiisi W antoestanden •V» ♦V»V/»V PRIJS 15 CENT (Van een onzer verslaggevers) Na een lange rij automobilisten en bromfietsers, die hetzij zonder de voorgeschreven verlichting, hetzij te snel hadden gereden verscheen gistermorgen de vrachtwagenchauffeur P. voor de Schiedamse kantonrechter, die in oktober betrokken is geweest bij een botsing op rijksweg 20 nabij Vlaardingen. Zevenhonderd harde guldens heeft het jazzconcert ten bate van de Actie Toltèn opgebracht. Dat is het resultaat van de activiteit, die de Delftse Jazz Club aan de dag heeft gelegd voor duinastrsat 39b ;J bruin glacé heren- j uivaar getroffen Chili. Ondanfcs de hoge entreeprijzen, on- (?\vuV', d' B°°gerd'danlcs het feit, dat in deze tijd tussen Kerstmis en nieuwjaar glS^tonLcho'eMn.^traT. het niet z0 hard loopt en alle studenten uit Delft zijn d, Duijn, v. Maasdamstraat 73. vertrokken, waren er toch nog tweehonderdvijftig betalende bezoekers, die niet kunnen zeggen, dat zij geen waar voor hun geld hebben gekregen. Steriele muziek De Schiedamse politie wijst erop, dat er strenge bepalingen staan voor het in voorraad hebben en opslaan van vuurwerk. Men dient daarvoor over een ver gunning te beschikken en bovendien te voldoen aan een reeks van bepa lingen aangaande boeveelheid en veiligheid. Wie vuurwerk in voorraad heeft of neemt, moet die bepalingen dus kennen. De politie heeft bij tien personen vuurwerk in beslag genomen. Negen daarvan hadden geen vergunning en één had een te grote voorraad. Bij een ander stond het vuurwerk op anderhalve meter van een branden de kachel- De 63-jarige heer B. K. is in de distilleerderij Coebergh en De Bruyn klem geraakt tussen een derupost en een vrachtauto, toen de wagen bin nenreed om te lossen. Hy is met een schouderfractuur- door de GG en GD naar de St.-Clarastichting in Rot terdam gebracht. De 19-jarige Engelse dekjongen L. D.. opvarende van het motor schip F. Gorthon, is aangehouden, terwijl hij op de fiets van een ander in de Overschiesestraat reed. Hij heeft nog geen aannemelijke verkla- ring kunnen geven over de herkomst Lonen, dividenden, winsten, omzet- Mevrouw P. G. Moret vertelde vervolgens een kerstverhaal en droeg een paar geestige stukjes voor. Het geheel werd muzikaal omlijst door de Schiedamse mandolinevereniging La Matinata, onder leiding van de heer F. PL Jung. Mevrouw G. Bos-van Ringen open de de bijeenkomst. Zij wees nog eens op de chocoladeverkoopactie. Mevrouw De Ruyter bleek geens zins van plan een historisch relaas over I960 te geven, maar wilde al leen die gebeurtenissen ophalen, die op haar persoonlijk een grote indruk hebben gemaakt. Daar was in de eerste plaats de grote schok van het overlijden van de partijvoorzitter, de heer Evert Vermeer. Hij was een van diegenen die hun gehele leven aan het so cialisme hebben gewijd. Het Kamer lidmaatschap en het voorzitterschap van de PvdA, waren voor hem niet zijn voornaamste taken. Het socia lisme zelf en de bevordering daarvan voerden de boventoon. Van maatschappelijk-politieke kant bekeken was haar de mening van mevrouw De Ruyter voor 1960 de welvaart kenmerkend in ons land. van het rijwiel en is ingesloten op het hoofdbureau van politie. ten, vertoonden stijgende cijfers. In deze/ decembermaand was dat goed Dit. is Hector, de eerste Franse rat die per raket de ruimte zal worden ingeschoten. In februari zal hij met de Frarse raket Ve- ronique boeen Calomb-Béchar in de Sahara 200 km de hoogte in gaan. Men laat hem nu al vast wat wennen aan het nimfeeor- set dat hij straks op zijn reis zal dragen. Twee meisjes en een jongetje kwa men dinsdag de brugwachter van de Hoofdbrug alarmeren, omdat er een jongen in biet water zou zijn geraakt. -Politie en geneeskundige dienst waren spoedig ter plaatse. Nadat men al met dreggen was begonnen, ■bleek echter, dat de jongen zelf al weer uit het water was geklauterd. Hij was bij het spelen van een sta pel hout naast de brug in het water gerteden, maar kwam er met een nat pak af. Advertentie I.M. UOOGSTKAAT 88 - (TELEFOON 6ï98i De Ned. Vereniging "van Huisvrou wen, afdeling Schiedam, begint het nieuwe jaar met een goed program ma. Donderdag 5 januari gaan de huisvrouwen op excursie naar de Philips Toonzalen in Schiedam. Een week latei- komt mej. V. Fijn, vroeger stewardess bij de KLM, ver tellen over de vliegerij, over Amerika, de Libanon en Egypte. Een en ander wordt toegelicht met dia's. Mevrouw A. Hamaker-Willink uit Haarlem, lid van het hoofdbestuur, houdt donderdag 17 januari een in leiding over het onderwerp „Hoe kan de huisvrouw meewerken om de vijf daagse werkweek van haar man aan het, doel, dat hiermede wordt beoogd te laten beantwoorden?" In het Gereformeerd Jeugdhuis komt donderdagavond 24 januari dr. A Melchior, gynaecoloog te Haar lem en voorts bekend van zijn reizen ais scheepsarts op de Willem Ba- rentsz, spreken over „Schoonheid en bijgeloof" in Oost-Afrika". Het bouwprogramma van de Westduitse marine bevat onder meer de nieuwboouw van 45 tot 50 ravi- taiUeringsschepen van te zamen om streeks 100.000 ton, zeven tanksche pen ten behoeve van de vloot van elk 4.5000 ton en zes van elk 800 ton. Voorts wordt de aankoop in de Ver enigde Staten van twee landings vaartuigen van 1.625 ton overwogen. te zien aan de winkels, die uitpuilden van luxe-artikelen. Onmiddellijk rijst dan de vraag: Wordt die luxe rechtvaardig ver deeld? Het is een bekend feit, dat bij stijgende welvaart het aantal on tevredenen groter wordt. Onder nemers klagen, dat ze gewurgd wor den door de belastingen. Topfunc tionarissen menen dat ze zwaar onderbetaald worden, maar dat Is ook het geval b|j leraren, metaal bewerkers en politieambtenaren. Maar er zijn andere groepen met grote problemen. Mevr, De Ruyter noemde de inva liden en de chronisch zieken. Zeker, er wordt wel iets voor hen gedaan, maar er bestaan op dit gebied nog ernstige wantoestanden. Een andere groep moet leven van a.o.w. of a.w.w. Als ze verder geen steun krijgen van Sociale Zaken betekent dat bit tere armoede. De speelgoedactie van de VARA wordt ook al niet voor niets gehou den. In ons land leven vijftigduizend kinderen in inrichtingen, waar ze voeding en kleding krijgen, maar waar men een presentje met Sint- Nicolaas niet kan bekostigen. En wat moet de zieke huisvrouw met kinde ren beginnen? Er is een enorm ge brek aan gezinshulp. Het is voor iedere regering moei lijk om „nee" te zeggen op verzoeken om hulp in dergelijke problemen. Maar de woningnood en de groeiende bevolking, waardoor meer scholen nodig zijn, hebben nu eenmaal voor rang. De grote vraag is naar de mening van mevr. De Ruyter: Hoe maken we deze materiële maatschappij men selijk? Door veel zinloos heen-en- weer gepraat in de regering komen we geen stap verder. Mevr. De Ruyter wees op de de batten rond de toto, maar vervolgde zij, ieder land kent zijn problemen: Frankrijk, Algerië, Beigië, de Congo en de stakingen, Duitsland met de kwestie Berlijn en nu Nederland: het kabinet-De Quay. In een t|jd van ernstige problemen, aldus mevr. De Ruyter, moet men zich in Nederland bezighouden met een klucht als dit kabinej. Het Is overigens niets nieuws, dat een land onbestuurbaar is als confessionele partijen regeren. Wat is in deze hele politieke verwarring nu het gezamen lijke christelijke fondament? vroeg mevr. De Ruyter zich af. Natuurlijk, in elke partij komen ge schillen voor, maar de confessionele partijen worden kunstmatig bijeen gehouden. Al regeert men zonder so cialisten, laat men dan toch in ieder geval de besten bij elkaar zoeken en laat men geen noodverbandjes meer leggen. Ten aanzien van het komende jaar zei mevr. De Ruyter: In de toekomst zullen wy nog meer solidariteit moe ten tonen, als het gaat om kwesties als Nieuw Guinea en de rechten van de kleurlingen. Met alle problemen, die er nog zijn, blijft het de moeite waard om je leven aan het socialisme te wijden, zoals Evert Vermeer dat deed, aldus mevr. De Ruyter-de Zeeuw.'die met grote aandacht door de aanwezigen beluisterd werd.' De schoolvereniging van de rijks- h.b.s. ..Onder Ons" heeft in de bo venzaal van het wijkcentrum Nieuw- land in kerstsfeer een instuif gehou den. Bianca.de Vries, voorzitster, opende, de bijeenkomst, waarna er op mu- ziek van een bandrecorder is gedanst. Paul van Vliet en Rudie Skala zon gen een' liedje, waarvan de inhoud betrekking had öp een paar leraren en het dansen werd verder afgewis seld met gezellige spelletjes. DE LIER Met een hersenschud ding werd de motorrijder Nieuwen - dijk uit 's-Gravenzande naar het zie kenhuis in Delft gebracht, toen hij in de bocht van de Bui-g. Creseelaan slipte en kwam te vallen. Ir» de woning van de heer en mevr, V. aan het Stationsplein is dinsdag nacht om kwart voor twaalf een man j naar binnengedrongen. Mevrouw V. hoorde in de kamer naast de slaap- J kamer een paar maal een dressoir- lade open- en dichtschuiven. Zy keek naar binnen en zag een man gehurkt by het dressoir zitten, waarop de heer V, zyu bed uitsprong en de insluiper greep. De man maakte zich bekend als D. K. en zei dat hij aan de Stations- straat woonde en zich in de woning had vergist. De heer V. liet hem gaan, maar ontdekte later dat uit een man tel, die in de gang hing, een porte monnee was verdwenen. De opge geven naam bleek bovendien vals. De tienjarige Klaas Fens, uit de Abcoudestraat Is dinsdagmiddag om vijf uur verdronken In de Rijnhaven te Rotterdam, Zun vriendjes, met wie hy op een haventerrein had gespeeld, misten hem plotseling. Toen ze gingen zoe ken zagen ze hem in het water dry ven, De jongens sloegen alarm en de 5l-jarige chauffeur H. Castelün uit de Nolensstraat .62 a sprong gekleed in het water om Klaas te grijpen. Toen hy in de buurt van de jongen was gekomen, was deze echter in de diepte verdwenen. De chauffeur dook hem nog enige malen na, maar moest toen zijn reddingspogingen opgeven wegens de duisternis. Wel werd de jongen nog vrij kort daarna door een schipper opgedregd, maar toen was het al te laat. Kunstmatige adem haling en toediening van zuurstof mochten niet meer boten. Het nieuwe ziekenhuis, dat aan de groene noordrand van Vlaardingen wordt gebouwd, is dit jaar al een flink stuk om hoog geklommen. De moderne betonconstructie staat in fel contrast met üe fraaie kolom men van de oude toegangs poort van Holy. Iedere morgen In Schiedam verkrygbaar: Station (ca. 7.15 uur): Broersvest bij de Hema; Kiosk, Broersvest; lla-Kiosk. Gerrit Ver boonstraat. AP-kantoor Passage. Te bevragen aan hst Hoofdbureau van Politie te 'Schiedam tussen 9 12.30 uur en 26 uur: Rilwieltas; zil veren kinderringetje: bril in etui. Zwart hondje met witte poten, Bloemendaal, Rotterdamsedyk 268b; lichtbruin hondje, M. Foist, Marco nistraat 65; 1 p. gryze meisjeskousen H. van Kampen, Heenvliefcstraat 37; mohair shawl, H. Scheffers, Burg. van Haarenlaan 418; jongensjas, T. Donkersloot, Goereesestraat 8; kin- deroverhemd, Heiusbroek, Broersvest 139b; groen voetbalshirt, Hoorman, St. Liduinastraat 54b; aansteker, Bosch, Burg. Knappertlaan 178; ring met sleutels. Peters, Polderweg 230; zonnebrillen in etui, J... Offerman, Oosterstraat 39; herenpolshorloge, May. Marconistraat 4b; rode school tas, S. Klepke, P. de Hooghstraat 12; aktentas met inhoud, v. Huiten, Troelstralaan 92;- bruine portemon nee, MJuller, Makkerstraat 1; porte feuille met inhoud, Burgers, Fr. Ha- verschmdtlaan 74; schooltas met in houd. G. Buitenhek, Vlaardingerdijk 160b; kinderportemonnee, Joore, Warande 210; militaire tas met in houd. De Veld, Paulus Potterstraat 60b; 1 p. bromfletshan'dschoenen, E. v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 7b; grijs kinderwantje,, v. Maurik, St. Li- De 18-jarige bromfietser G. Lukas, automonteur uit Delft, is gisteravond op een langs de kant van de weg staande 16-jarige jongen H. v d Helm, autospuiter en eveneens uit Delft, ingereden. Beide jongemannen moesten met een hersenschudding naar het Gasthuis worden vervoerd. De bromfietser reed op de knaap in toen deze by het viaduct aan de Brasserskade op zyn vriend, de 16- jarige monteur W. Smits, stond te wachten, die een reparatie aan zyn bromfiets verrichtte. De 27-jarige verpleegster uit Delft, mej. A. Simmerman, is gisteren met haar personenauto op de Brassers kade via een bermpaaltje in de langs de weg lopende sloot gereden. De bestuurster kon de auto, die nog ge- deelteiyk boven het water uitstak, op eigen kracht verlaten, zy liep geen letsel op. De van voren zwaar inge deukte auto is later doo:r een kraan wagen op het droge gebracht. Alleen al de behandeling van zijn zaak, waarin dc officier van Justitie, mr. Van Moorsel een boete van dertig gulden eiste, vergde meer dan een uur, en dc kantonrechter, mr. Cos, besloot ten slotte tot vrijspraak van de verdachte F. Het ongeluk was in een vrü dichte mist gebéurd omstreeks zeven uur 's morgens. De vrachtwagen van P. was daarby tegen die van het echt paar D. gereden, die volgens P. niet verlicht op de weg had stil gestaan. De eerste getuige was Van N., die voor het echtpaar D. had gereden. Hu" had eigeniyk niets gezien, maar hoorde een enorme klap, was daarop uit zyn wagen gesprongen en zag de auto van P. juist links de berm In rijden. Hy had daarop het verkeer gere geld en hü was al vertrokken, voor dat de politie ter plaatse verscheen. De mist was op dat ogenblik dicht. Op een vraag van P.'s raadsman, mr. W. A. P. Smit, vertelde Van N„ dat hy ongeveer 30 km per uur had gereden. Mevrouw G. D.-M. heeft het ook niet zien gebeuren. Zij zat samen met haar man voor in de wagen, toen ze ineens een schok voélden. Haai man remde en zy sprong de auto "flitT „P. moet er wel heel Vlug uit zijn geklauterd, want hij stond al by onze auto en zei: „Hoe kun je nou met een auto zonder licht stil gaan staan op zo'n weg?". Zij schat te de snelheid van haar mans wagen op veertig km per uur en de afstand tot hun voorganger op een meter of vier, vyf. Z(i vertelde, dat de achterlichten na de aanrijding nog hadden ge brand. „Ik stond er zelf versteld van, want de botsing was hevig aan gekomen." Ook drie mannen van de rijkspolitie hadden dat geconstateerd, maar voor het overige liepen hun verklaringen op enkele punten uit een. De. verdediger, mr. Smit, bouwde daarop zyn verdediging, die tot re sultaat had, dat mr. Cos tot vry- spraak besloot. Een byzonder groot aantal gedaag den hadden te hard gereden of de ver lichting niet ontstoken. Zij kregen boeten van 15 en 20 gulden. Tegen een automobilist die op de Vlaar- dingerdyk tachtig km had gereden, eiste de officier een boete van 100, De kantonrechter maakte er ƒ75, of 25 dagen van. De Schiedamse jongeman B. reed zonder rybewijs op een vehikel rond. Het ging 40,— kósten en'de..offi cier informeerde hoeveel het voer tuig had. gekost. Het antwoord luidde„25gulden," waarop mr. Van Moorse! bovendien verbeurdverkla ring eiste, ,,'t Kan mij niet schelen." sprak de verdachte, waarop mr. Cos conform de eis besloot. De jeugdige onderwyzer P., van een school aan de Lange Singel- straat, besteedde veel aandacht aan zijn verdediging: hy was op het kruispunt Singei—Lange Sin- gelstraat doorgereden na een stop teken van een agent, dat naar zijn zeggen echter niet was gegeven. Hy vond dat een stopteken voor iedereen zichtbaar moest zyn. Hy gaf zelf verkeersles op school en was ervan overtuigd, dat hy in zyn recht stond. Mr. Van Moorsel was het er niet j mee eens: Een bekeuring is het no- teren van kortsluiting in het'ver keer. Dat zoiets onaangename ge volgen heeft is naar. Maar het ver keer moet nu eenmaal een goed sa menspel zUn, ook tussen degenen, die leiding geven en degenen die eraan deelnemen." Hij eiste 15, of zes dagen en mr. Cos maakte er 7,50 van. handschoen 28 DECEMBER Engels pond 10.571—10.572 Amerik. dollar 3.7653.771 Franse frank 76,86—76.91 Belgische frank 7.5817.59 Zwitserse frank 87.554—87,60è 2weedse kroon 72.854—72.904 Duitse mark 90.36190.414 Deense kroon 54.6654.71 Noorse kroon 52.81—52.86 Canada 3.733,8 Italiaanse lire 60.72460.774 Oostenrijkse schilling 14.50—14.51 Van de vele combo's en orkesten, zowel in oude als in moderne stijl spelend, zijn er natuurlijk een aantal te noemen, waarvan de prestaties niet al te hoog waren, maar ook zy deden hun best, het concert te doen slagen. Het optreden van het kwartet Jaap GisoLf was geen groot succes. Daar stond echter in de oude sector een soepel swingende Sunny Side Seven tegenover, met eentechnisch en muzikaal fraaie banjosolo van leider Hans Van Wijngaarden. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Rendez-vous aan de Cóte d'Azur, 2, 7 eu 9.15 uur. PASSAGE: Alles do luclit In, 2 an 8.15 uur. l'en toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: „Van Jong kind tot Jorn", 10—17 uur. Diversen: IRENE: Schiedamse Gemeenschap, ruilbeurs, 1416 uur. Apotheek. Van Westendorp, Singel 81. VRIJDAG Bioscopen MONOPOLE: The Proud Ones. 2 uur The Big Circus, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Alles de lucht in, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: „Van Jong kind tot Jorn, 1017 uur. Diversen: CLUBHUIS ST.-JORIS DOELE: OUde- jaarsbal, 20 uur. Apotheek. Van Westendorp, singel 81. Hobby Buskop speelde met zijn trio en dat is muzikaal een winst punt. want de drummer, die het kwartet vroeger completeerde, heeft my in zijn jachtig spel nooit erg kunnen boeien. Het blijkt ook wel dat Buskops spel nu soepeler, min der gemaniëreerd en vee! evenwich tiger is geworden. In zijn-bassist bezit hy een tech nisch fabelachtige en. heerlyk stu wende kracht, die ook muzikaal het stemmenweefsel zeer verrijkt. Een muzikaal hoogtepunt was ook het kwartet Frans Eisen, met Ruud Kuyper, fluit. Het zandiichaam van het nieuwe gedeelte van rijksweg 20, dat van de Spaansepolder, langs de noordelijke rand van Schiedam naar Vlaardingen voert, - sluit reeds aan op het oude gedeelte van de rijksweg b|j Vlaardingen. Ter oriëntatie: de cameralens werd vanuit het nieuwe malsonet- teblok in Westwyk op de weg in aanleg gericht. Op de voorgrond loopt de vüver tussen VVestw|jk en bestaande rijksweg, daarachter ligt de zandbaan van het nieuwe st.uk. Links is nog een gedeelte van het nieuwe volkstuincomplex op de gevoelige plaat vastgelegd. Er is flink gewerkt aan de weg, Naastr het in de. styi van Oscar Peterson spelende trio George Hane- pen uit Den Haag hoorden we na de pauzé onder meer het onder de veel belovende naam „Les Mats du Jazz Moderne" spelende ensemble. Een groep, die in een schamel sa menspel wat steriele muziek produ ceert, die de toets der welwillendste kritiek niet kon doorstaan. Hoewel we de originaliteit ver moe ten zoeken, toonde Hein van der Gaag zich als imitator van Jimmy Yancey een bekwaam pianist met een voldoende dosis souplesse en swing. Met een heerlijk kwartiertje oude styi besloet de Down Town Jazz Band onder leiding van Roefie Huetinghet concert. Er klonken prachtige solo's van trompet, klarinet (in Lulu's back In town!) en trombone, en de stu wende ritmegroep heeft in drummer want het is nog maar enkele Louis de B|j een uitmuntende kracht maanden geleden, dat een eenza- wet een felle heat. me dragline midden in het wei land stond te ploeteren, waar nu een rivier van zand schijnt .te stromen. Het was een hoogtepunt In de groep oude stijl, dat helaas te vroeg móést worden afgesle' n. RIEN FRÖLICH ml In de Grote kerk te Vlaardingen is woensdagavond een oudejaarsrally gehouden door de groep Vlaardin gen van Youth For Christ. De neer J. J. van Capelleveen uit Rotterdam sprak over het onderwerp „1960 loopt niet ten einde". Deze toespraak werd omhjst door koor-, solo- en samen zang. Als zang leider trap op Guus Hod- denbach uit Den Haag, Het Ham mondorgel werd bespeeld door Frans van der Heijden uit Leiden. Verder werkten mes de Vlaardingse zingen de zusjes Elly en Franny Faasen en het trompettrio Jaap van Haften. De hervormde predikant ds. Van Noort leidde de rally in. OOLTGENSPLAAT Door enkele ingezetenen van deze gemeente is een actie ondernomen om voor de enige bunde in deze gemeente, de heer W. den Braber, een bandrecorder aaii te schaffen waarmede hy de door hem toegezonden bandjes aan de Ned. Blindenbond zelf kan laten draaien en ook nieuwe banden kan opnemen. Tot nu toe moest hij zich behelpen met een gehuurde recorder wat op moeiiykheden stuitte. De gevoerde actie vond overal gro te weerklank en woensdagavond kon m byzijn van enkele personen door de heer Geerts een splinternieuwe bandrecorder aan de heer Den Bra ber worden aangeboden. Geboren: Erna, d v u. Klein en A. C. de Vries; Carlo P., z v W Drinkers en M. E. Veltman; Jlntina d v a. van der Sluis en W. van Well- Imelda M. d v J. Hartendorp en N. Lindeman. Overleden: C. Donk, 71wed. van P. vinje

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1