Max Kaufmann - nóg in cel - profiteert NIET van algemene amnestie 'Eenheid in NOV moet bewaard blijven' Streng zwijgen om vergadering ARP 'Anti-socialistisch kabinet-cement is nog niet verteerd9 Ook Hof verklaart Den Besten failliet Mg comiMar op uitwijzing in 'Welbeschouwd' Ex-secretaris van Bergen vrijgelaten ZONDER COMMENTAAR Onder berg suikerbieten bedolven a Het Vrije Volk 'Nergens veilig' Niet boos Nog geen spoor van verdwenen ('Hij wil op oude voet verder schilderij Bejaarde vrouw bij oversteken verongelukt ;rA - Niet liplezen: verkiezingen zijn geheim Oranje-elf luidt jaar uit met zangwedstrijd Balsempje Dappere vrouw /nét R DTE RN NOG ANDERE AANKLACHTEN TEGEN MR. K.? Nieuwj aarsreceptie van mr. Klaasesz Historie HET VRIJE VOLK DONDERDAG 29 DECEMBER 1960 PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggever Hans van der Werf) Max Kaufmann had al enkele dagen geleden moeten zijn vrijgela ten uit de gevangenis van Dieburg bij Frankfort. Deze uit Koeppern weggetreiterde expediteur zit daar een straf uit wegens het ver oorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop. Tweede kerstdag was zijn tijd om een maand eerder dan het vonnis aangaf, omdat er een algemene annestie was uitgevaardigd voor alle 'lichte-gevallen' in heel West-Duitsland. Maar Max Kauf mann mocht daar niet van profiteren, omdat 'hij geen berouw heeft getoond'. (Vervolg van voorpagina) Het voorstel om de ANLO op te richten en dat ingedjend was door het hoofdbestuur van de Nederlandse onderwijzersvereniging, werd verdedigd door de heer E, Steenbergen. Deze zei, dat verwerping van het voorstel onherroepelijk tot een scheuring in de NOV zou leiden. Een andere oplossing om scheuring te voorkomen is er niet. Er zijn NOV-leden, die op zeer zwaar wegende gronden aanslui ting bij het NW wensen. Dit mag men hun niet onthouden. De stichting van de ANLO maakt het mogelijk, dat aan hun wensen wordt tegemoet gekomen en dat de eenheid van de NOV behouden blijft. (Van onze parlementsredacteur) Utrecht was dinsdag niet alleen het aardrijkskundig, maar ook het politiek centrum van het land. Behalve het centraal co mité van de ARP, vergaderde hier ook het dagelijks bestuur der CHU. Streng besloten Zwijgen (Van een onzer verslaggevers) 'Natuurlijk is de Partij van de Arbeid bereid mede verant woordelijkheid voor het landsbestuur op zich te nemen, maar dan moeten de huidige regeringspartijen bereid zijn een rede lijk deel van onze eisen in het regeringsprogram op te nemen. Mijns inziens zijn zij daartoe nu niet bereid,' aldus de heer J. G. Suurhoff tijdens de jaarwisselingsbijeenkomst die de Partij van de Arbeid gisteravond in Vianen hield. Afscheid L. H. Klootivijk Daarna heeft het congres afscheid genomen van het hoofdbestuurslid L. H. Klootwijk. De heer Klootwijk is al sinds februari 1959 ziek en hij is in september 1960 uit het hoofdbe stuur getreden. HOLLANDIA (ANP) Bij de eerste verkiezing voor de Nieuw-Guinea-raad te Genjem ten zuidwesten van Hoilandia was de bevolking op haar paasbest gekleed, zo schrijft de Nieuw-Guinea-Koerier. Het ging hier om de verkiezing van elf kiesmannen in het district Genjem. In totaal waren er 560 kiesgerechtigden en 20 kandi daten. Pen zekere drs. A. Puchinger. die zich al geruime tijd bezig houdt met- de studie van het leven van dr. Colljn, heeft in een artikel ln het AR-dagblad Trouw (het dertiende artikel ln een reeks) een historische fout gemaakt, die rechtgezet moet worden. De heer Puchinger, schrijvende over de economische politiek in de crisisjaren, betoogt dat Colljn wist op korte termijn niet te zul len slagen. Het is zijn hoop ge weest op lan ;cre termijn wei te zullen slagen in het bestrijden van de crisis. Deze mededeling is reeds onjuist, maar daarover gaan we niet met de heer Puchinger debatteren. Wat hij eron iaat vol gen is echter ronduit onbehoor lijk. Hij schrijft: 'In die overtui ging is hij gesterkt door vele eco nomische deskundigen, waaronder zijn bekwame socialistische mede werker prof. dr. J. van Gelderen, met wie hij nauw samenwerkte'. prof. Van Gelderen was ambte- naar op het toenmalige de partement van Koloniën en advi seerde de minister-president over Indische economische aangelegen heden. Op dat terrein was hij bij uitstek bevoegd. De minister president kan van zijn adviezen veel nut hebben gehad, al staat vast dat hij op belangrijke punten de adviezen van Van Gelderen niet heeft gevolgd. Maar Van Gelderen adviseerde als ambtenaar van koloniën niet over het Nederlandse economische beleid. Van een nieuwe samen werking op dit gebied is dus geen sprake en dat Van Gelderen de minister-president gesterkt zou hebben in zijn rampzalige crisis- politiek is, op zijn zachtst gezegd, dan ook r;eds daarom een blun der van de eerste orde. Maar niet alleen daarom. Van Gelderens opvattingen over het crisisbeleid waren lijnrecht tegenovergesteld aan die van Colljn. De socialistische professor was een van de opstellers van het Plan van de Arbeid, dat een ver nietigende kritiek op het beleid van Colijn inhield en de maatre gelen tot bestrijding van crisis en werkloosheid op korte en op lange termijn bevatte, die Colijn zonder meer van de hand heeft gewezen. Prof. Van Gelderen was zelfs aangewezen om het Plan van de Arbeid bij zijn verschijnen in een grote openbare vergadering toe te lichten. Als ambtenaar had hij voor optreden in het openbaar toestemming nodig en Colijn maakte bezwaar. In zijn plaats heeft toen Drees de toelichting gegeven, die hij in nauwe samen werking met Van Gelderen heeft opgesteld. TToe een historicus kan schrijven, dat de socialistische econoom Van Gelderen de heer Colijn heeft gesterkt in zijn noodlottige econo mische politiek, is een raadsel. De heer Puchinger koestert kennelijk een zo grote eerbied voor Colijn, dat er daarnaast geen plaats is voor eerbied voor de historische feiten en respect voor de naam van een groot tegen stander van de al te zeer bewon derde staatsman. Als het de bedoeling mocht zijn :de artikelenreeks in boekvorm te laten verschijnen zal een nauw keurige revisie niet overbodig zijn. Tie ganse balie van menige Ne- derlandse stad maakt meestal minder lawaai dan de enige par ticuliere advocaat in Hoilandia, mr. J. O. de Rijke, in zijn eentje. In een zaak die van alle kanten Aoot spraak en tegenspraak wordt beheerst, is hij met de hoofd redacteur van de Nieuw-Gulnea Koerier op de vuist geweest naar aanleiding van een nieuw Baliem- schandaal. Ditmaal lijkt het eerder een Baliem-schandaaltje dan een vol wassen schandaal. Maar de ambtelijke sfeer in Hoilandia is toch wel genoegzaam getekend doordat zelfs by zo'n particulier schandaaltje het hoofdparket zo wel als het departement van Bin nenlands Bestuur tot in hóógste instantie betrokken wordt. Is er voor onze volgende rege ring niet alle aanleiding het amb telijk beleid van gouverneur dr. J. Platteei eens nader te onder zoeken? Gisteren heeft het ge rechtshof te Amsterdam in een zitting die slechts ruim een kwartier duurde de uitspraak gedaan: het vonnis van de rechtbank waarbij Den Besten failliet is verklaard, wordt be vestigd. Zijn vrouw Martha heeft enkele etmalen vergeefs op hem gewacht. Haar was meegedeeld, dat er 'geen aanleiding was te veronderstellen dat haar man niet vrij zou komen* Gis termiddag nog weigerden de justito- nele autoriteiten inlichtingen te ge ven over het al dan niet op vrije voeten stellen van Kaufmann. Onze correspondent in Bonn hoorde vanmorgen pas, dat hij in derdaad nog werd vastgehouden. Mevrouw Kaufmann mag nu ho pen, dat hy wegens voorbeeldig gedrag' begin januari zal worden vrijgelaten. Dan zal ze hem kunnen vertellen, dat zij niet mogen, blij ven wonen in ons land. In september kwam zij met haar twee zoons hierheen op uitnodi ging van De Spiegel. Dit weekblad had een actie gevoerd om het gezin te kunnen weghalen uit het anti semitische dorp Koeppern. Martha Kaufmann logeerde ineen hotel te Oosterbeek. Enkele weken geleden werd uit de opbrengst van een actie (ƒ30.000) voor haar een fraaie woonwagen gekocht, die dicht bij het hotel staat waar de moedige vrouw nog steeds vertoeft want haar nieuwe 'tehuis' mocht nog niet worden aangesloten op de waterlei ding zolang er geen verblijfsvergun ning was verstrekt In die salonwagen heb ik gisteren zitten praten met Martha Kauf mann. Ze zag er moe uit deze dappere vrouw, die maar niet kan begrijpen waarom ze ook hier niet de rust mag vinden die haar thuis' was ontnomen. Op de schoorsteenmantel stond een foto van dat 'thuis* Köppem. Ze zag, dat ik er naar keek en zei toen: "Maar we hebben geen heimwee: daarvoor is er te veel gebeurd...' Martha Kaufmann begrijpt overi gens evenmin als ieder ander iets van de motivering, die gistermiddag werd gegeven bij het besluit dat voor haar en het hele gezin geen verblijfsver gunning zal worden verstrekt. 'De minister zegt. dat wij ons 'elders' kunnen vestigen in Duits- land. Maar dat is niet zo. Iedereen kent ons. Dat heb ik van de zomer 1 gemerkt hier in het hotel. Er I kwamen veel gasten uit Duitsland En ze zeiden allemaal: 'Zo, bent li nou dié mevrouw Kaufmann?' 'Ik zou me nergens veilig voelen.' gaat zij verder. 'Hier hadden we graag willen wonen. De mensen zijn zo aardig voor ons geweest. Mijn oudste zoon Bernd (19) werkt als chauffeur bij een groot expeditiebe drijf in Wagenmgen. En Gert de jongste (15) heeft het hier bij mij naar zijn zin. Max zou na zijn straf onze zaak Jiquideren en hier opnieuw beginnen. Hij kon kiezen uit ik weet niet hoeveel betrekkin gen, die wildvreemden hebben aan geboden te kust en te keur. En nu komt dit weer: geen ver gunning. Wat moeten we doen? Ik weet me geen raad. Waarom worden we nu opnieuw verjaagd? En dan die onzekerheid over Max. Zit hij nog in die gevangenis? Of heeft hij me willen verrassen en is hij naar de grens gereden en daar terugge stuurd of aangehouden. In Duitsland werkt iedereen ons tegen dat weten we nu wel zo langzamerhand. Maar hier was iedereen altijd even behulpzaam. Oi houdt dat nu ook op? Nee dat kan ik niet geloven na zoveel gast vrijheid en medeleven. Het zou alle maal minder moeilijk zijn als ik dit alles maar kon begrijpen!' Martha Kaufmann was niet woe- Send of gegriefd alleen heftig teleurgesteld en diep geschokt. Niet temin klaagde zij niet, deze moedige vrouw. Martha Kaufmann kan niet stil zitten. Ze werkt de hele dag om zich verdienstelijk te maken. Zwij gend en steeds luisterend of de tele foon soms gaat. Advertentie /.Af. PHAMMCEUTISCHE FABRIEK I RDTERll HILVERSUM (Van een onzer verslaggevers) Heet van de naald Is gister avond fn VARA'S TV-forum 'Wel beschouwd' op telegrafisch ver zoek van een televisiekijker vin nig commentaar geleverd op het weigeren van een verblijfvergun- ning aan de familie Kaufmann. 'Er zijn hier Duitsers die ieder een graag vast wil houden, maar die minister Beerman naar huis wil sturen. Minister Beerman wil nu echter Duitsers naar hnn trei teraars terugsturen.' zo zei het forum-lid H. M. van Randwijk. Van Randwijk meende, dat de familie Kaufmann voor het ge voel van het Nederlandse volk namens d»t volk is uitgenodigd naar Nederland te komen. Nu minister Beerman met een for mele streek deze uitnodiging on gedaan wil maken, hoopte hij, dat de democratie sterk genoeg zal zijn om op haar achterste benen te gaan staan, om de uitwijzing van de familie Kaufmann te voorkomen. Forum-voorzitter Cammelbeeck vroeg zich ten slotte af, of de be slissing van minister Beerman niet had kunnen wachten tot er een nieuw kabinet zon zijn. Voor de minderheid van het hoofd bestuur sprak de heer Laret, die meende, dat de NOV zich in haar geheel hjj het NVV moest aansluiten of in haar geheel er buiten blijven. Een groot aantal voor- en tegen stemmers heeft op de avondvergade ring hierna het woord gevoerd. In de middagzitting heef het con gres een rapport aangenomen over de opleiding van kleuterleidsters. Het rapport is toegelicht door me vrouw Teilegen-Veldstra. Zij bepleit te een vierjarige opleiding, namelijk een driejarige dagopleiding, gevolgd (Van een onzer verslaggevers) De gearresteerde Middelburgse advo caat mr. W. F. P. K. (51 jaar) heeft volgens de commissaris vaa politie te Middelburg, de heer PL A. Rene- man, de verduistering van ongeveer ƒ799,die hij als curator in een faillissementszaak onder zich had, bekend. Deze zaak was aanleiding voor zijn arrestatie. Er zijn volgens de heer Reneman nog vele andere zaken in onderzoek, onder meer een zeer ingewikkelde onteigeningszaak en zedendelicten. Doelend op dit laatste, zei de heer Reneman: 'De oorzaak van zijn val is een heel drama'. De commissaris vertelde gisteravond op een persconferentie tevens dat de zaak aan het rollen is gekomen bij het. vertrek van de advocaat naar Rotterdam, waar hij samen met zijn pleegzoon de bar 'Sunny Corner* opende. Een andere advo caat-procureur nam toen. omdat mr. K. door zijn vertrek geen pro cureur meer was. de faillissements- zaak over en ontdekte een tekort. Mr. K. is volgens de commissaris van politie in Dordrecht en volgens de substituut-officier van Justitie mr. Andreae, in Middelburg gearres teerd. Hij zou volgens de commis saris in voorlopige hechtenis zijn genomen, omdat hij geen vaste woon- of verblijfplaats meer had. In Dordrecht, waar "hij de laatste tijd woonde, was hrr.e de huur van zijn kamers wegens huurschuld opge zegd. Hij zou ook nog vele andere schulden hebben. Volgens de com missaris werd bijvoorbeeld een niet gering aantal rekeningen in nog ongeopende enveloppen aangetrof fen. Bij zijn arrestatie zou hij geen Bald meer hebben, gehad. Opoe Veele uit Axel, met haar 106 jaar de oudste inwoonster van Zee- land, is gistermorgen vroeg in het Elisabethziekenhuis in Sluiskil over leden. Haar toestand, die de laatste jaren erg achteruit was gegaan, maakte het enige tijd geleden nood zakelijk dat zij daar Us verpleging werd opgenomen. De christeiyk-historische groep was echter aanmerkelijk korter bijeen dan de ARP. Na goed een uur verenigde het dagelijks bestuur der CHU zich met de bonding van de christelijk-historische kamerfractie. In het voorbijgaan werd nog een hatelijke opmerking gemaakt aan het adres van het kabinet, maar dat verhinderde dr. Tilanus niet om prof. SDe Gaay Fortman later mededeling te doen van de bereidheid der CHU om op d* oude voet verder te gaan met het kabinet-De Quay. Voor de vergadering van het cen traal comité van de ARP bestond grote belangstelling. Reeds lang voof het (lanvangsjur kwamen de afge vaardigden uit het hele land binnen Onder hen bevonden zich vele voor aanstaanden. Wij zagen de ereleden, prof, P. S. Gerbrandy, oud-minister president en oud-lid der Tweede Ka mer. dr. A. A. L. Rutgers, oud-vice- I president van de Raad van State en i dr. J. Schouten, oud-partij- en frac tievoorzitter en oud-lid van de Raad van State. Dr. Bruins Slot was er in zijn kwaliteit van fractievoorzitter. Prof. De Gaay Fortman was er ook, niet aU informateur doch als lid van het college van advies der ARP. Hij heeft niet aan de discussie deelge nomen, doch ze aangehoord, omdat hij dat voor de juiste vervulling van zijn hem door de Koningin opge dragen taak nuttig oordeelde. Een goed half uur na de opening kwamen ook de andere bewinds lieden om hun standpunt toe te lichten. Eerst verscheen staats secretaris Roolvink. Hij werd op de voet gevolgd door de ministers Zijl stra en Van Aartsen, die de reis van Den Haag naar Utrecht gezamenlijk hadden gemaakt. De vergadering was streng beslo ten. Men had van ARP-zijde graag het hotel voor de journalisten wil len verbieden, doch dat ging nu eenmaal niet. Wél kreeg het hotel personeel opdracht, de vertegen woordigers van radio, TV.,en pers t ver van de vergaderzaal verwijderd te houden. Op een gegeven ogenblik kwam een functionaris zelfs nit de vergadering om het verzoek nog eens te herhalen, omdat iemand "stappen bij de deuren' had gehoord. Dat zou wel een nieuws gierige journalist zijn geweest, zo veronderstelde men geheel ten on rechte. Na goed anderhalf uur verbeten de: ministers, staatssecretaris en infor mateur de vergadering. Het was aan hen te merken dat zij een inspannen de bespreking achter de rug hadden, maar de indruk van verstoordheid of van hoosheid maakten zij beslist niet. Iedereen weigerde nadrukkelijk ook maar iets te zeggen over de aard van iet besprokene. Het centraal comité >leef daarna nog bijna drie uur bij- 'en; met dr. Bruins Slot en met de drie kamerleden die er deel van uit maken: de heren Roosjen, Van Eiber- jen en Smaltenbroek. (Van een onzer verslaggever») De ontslagen gemeentesecretaris van Belgen (Noord-Limburg), de 55- jarige L. M. B. van L, die eerst door de rechtbank te Roermond en daar na door het gerechtshof te 's Herto genbosch werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, is in vrijheid gesteld. In het begin van dit jaar werd de heer Van E. gearresteerd ais ver dacht van valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. In de bekort (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse recherche heeft tot dusver nog geen aanwijzingen ge vonden, die kunnen leiden tot het vinden van de man of, vrouw, die in het museum Boymans-Van Beunln- gen het schilderstuk „De geboorte van Maria'' heeftf gestolen. Men heeft de suppoosten van het museum foto's getoond van interna tionale museumdieven en heeft wat meer dan gewon-; aandacht besteed aan de vreemdelingen, die de laatste dagen in Rotterdam hebben gelo geerd. Dat laatste is vooral gedaan in verband met vrij recente museum- diefstallen in België, waarvan men vermoedt dat een Duitser of iemand die zich als Duitser voordoet de da der is. In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter-' aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. Voor ons als leden van de WD is er alle reden met dankbaarheid terug te zien op wat het nu ten einde spoe dende jaar ons bracht: een gecon solideerde politieke positie met guns tige perspectieven. Dit doen ons het nieuwe jaar met vertrouwen tegemoet gaan. De politiek en ik bedoel nu onze eigen landelijke is verzeild geb raakt in het slop der gelijkmatigheid. Zij is gehulp in het grauwe opper kleed der opperste saaiheid. Er zit weinig 'Schwung', 'elan' of 'go' meer in. Het gaat allemaal bedaard en aalm. Do lezer gelieve er rekening mee te louden dat op het moment dat het tabinet-De Quay aftrad, dit nummer eeds ter perse was. Uit 'Vrijheid en Democratie', week blad van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, van zaterdag 34 december 1960. Het ezeltje dat gastvrijheid geniet op het Parijse vliegveld Le Bourget. Het is eert echt vluchtelingetje. Toen de aardbe ving het Marokkaanse Agadir verwoestte ontfermde zich een verpleegster over het ezeltje en wist het aan boord van een der evacuatie-vliegtuigen te krijgen, op weg naar Belgis. Maar de grensverordeningen van België maken het onmogelijk dat de langoor zijn. reis voortzet. Toen heeft het personeel van Le Bourget zich maar over het lot van het ezeltje ontfermd. Hij wordt er heel goed verzorgd al ziet hij er een beetje zielig uit. "Wij zuilen verder gaan met con structieve kritiek en met duidelijk aan toegeven hoe naar onze mening een beleid moet worden gevoerd. Maar als diezelfde regeringspartijen samen doorgaan en niet tot goede bindende afspraken komen voor het verder te voeren regeringsbeleid en een aantal zwakke figuren in dit ka binet niet wordt vervangen,' zei de heer Snurhoff verder, 'zit men over een half of een heel jaar weer in de nesten.' "Het anti-socialistische cement waarop het kabinet-De Quay heeft gesteund, is nog niet verteerd. Men zal voor de regeringscrisis dus wei een oplossing zoeken waarbij de Partij van de Arbeid in de oppositie blijft.' Dat zei gisteravond Eiber t Meester in eau openbare vergade ring van de Partij van de Arbeid te Winterswijk, Tot de voorzitter van de KVP, mr. Van Doom, die verondersteld heeft dat de Partij van de Arbeid weer wil regeren, zei de heer Meester: 'Maar dat spreekt toch vanzelf? Dat wh toch iedere politieke partij? Echter," zo voegde hij eraan toe. "niet tot elke prijs, De oppositie kunnen wij heus nee wei een tiidie aan.' De directe aanleiding tot de kabi netscrisis is niet alleen verbazing wekkend, ze bewijst ook hoe onzui ver de motivering was van de kritiek op het beleid van minister Hofstra die in 1958 leidde tot het aftreden van de regering. Nu werd het kabinet ten val ge bracht doordat het de gesubsidieerde woningbouw niet wilde uitbreiden en dus de staatsuitgaven niet wilde ver bogen. Toen werd de regering ge dwongen heen te gaan, omdat men vond dat de uitgaven drastisch ver laagd moesten worden. Tot deze conclusie kwam de oud- ministcr-president dr. W, Drees gis teravond in een rede voor de afdeling Gouda van de Partij van de Arbeid. De commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal op 3 januari nieuwjaarsreceptie houden. Deze zal ditmaal op kasteel Oud Wassenaar worden gehouden en be gint om vier uur 's middags. BREDA (ANP) De 33-jarig# fa brieksarbeider Hereijgers uit Zundert is gistermiddag op de suikerfabriek 'Wittouck' te Breda onder een berg suikerbleten bedolven. Toen men hem had bevrijd, bleek hij reeds te zijn overleden. Hij was bezig met een waterkanon suikerbieten schoon te spuiten. Plot seling kwamen de bieten in beweging. De man viel en raakte onder de sui kerbieten bedolven. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. (Van een onzer verslaggevers) Op de verkeersweg van Steenbergen naar Zijpe, bij de watertoren van Sint Philipsland, is gistermiddag de 78-jarige weduwe De Ronde-v. d. Boo gaard uit Bruinisse verongelukt. Zij wilde naar een bushalte over steken toen zij door een auto, die uit de richting Zijpe kwam, wwrd aange reden. ''C'k;.' - 'k. door een jaar met gedeeltelijk theo retische, gedeeltelijk praktische vor ming. Na drie jaar zou de leidster de A-B-bevoegdheid krijgen, na vier jaar de B-bevoegdheid. Over de noodzakelijkheid van een vierjarige opleiding bestaat onder de deskundigen geen verschil van me ning, zo zei zij. Mevrouw Tellegen- Veldstra legde sterk de nadruk op het belang der persooniijkheidsvor- ming van de kleuterleidsters. Zij achtte het gewenst aan opieidings- inrichtingen staf-docenten te be noemen. Het congres heeft een mo tie aangenomen, waarin werd aan genomen, waarin werd aangedrongen op spoedige wijziging van de pen sioenwet. Ook sprak het zich uit voor medezeggenschap van de on derwijzers bij het ontwerpen van schoolgebouwen. De voorzitter van de NOV, de heer Lootsma, schetste de heer Klootwijk als een sociaal sterk be wogen man, bij die deze bewogen heid echter zelden tot uiting komt. Jarenlang heeft de heer Klootwijk in zijn geboortestad Rotterdam bij het onderwijs werkzaam geweest. Hij is de grote kracht geweest die in Rotterdam de vakantieschool heeft geleid. Daarnaast heeft hij op vele termijnene zijn krachten gegeven aan de onderwijsorganisatie. In 1952 werd hy als opvolger van de secre taris Van der Sluis gekozen tot be zoldigd lid van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuurslid Kuiper ias een rede voor van Klootwyks oude Rotter- danjse vriend Moret, waarin In het bijzonder de vele Rotterdamse acti viteiten werden geschetst van de scheidende hoofdbdestuurder, die zelf op het congres niet aanwezig kon zijn. De kiescommissie had plaats geno men achter een tafel in een loods. De kiezers, mannen'en vrouwen, me rendeels Papoea's, maar ook enkele Europeanen, Chinezen en Indone siërs, gingen een voor een naar bin nen en fluisterden de commissieleden de naam van hun kandidaat in het oor. De loods had wanden die vooreen deel nit gaas bestonden. Het publiek toonde veel neiging zich zo op te stellen dat het door het gaas heen de uitgebrachte stem van de lippen der kiezers kon aflezen. De politie werd dan echter steeds actief met het argument dat de verkiezingen geheim waren. (Van onze radio- en TV-redactie) Het Nederlands voetbalelftal zal op oudejaarsavond voor de radio op treden. Elf spelers en een reservespe ler zullen elkaar op muzikale wijze in het programma „Tiexelantynen" van Tonny Schifferstein de bal toe spelen in liedjes op tekst van Jan Blaaser en Jaap Molenaar. Jan de Cler zal na afloop van de zang van het elftal een muzikale nabeschou wing geven. Lpo Pagano zal de elf spelers-in leiden. Voor deze byzondere gelegen heid is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: Roel Wiersma, Piet van der Kuil, Henk Groot, Ge Berg- holz, Piet Kruyver, Kees Kuys, Wim Bekkering, Cor van der Hart, Hans Boskamp, Bennie Muller, Jan Jong bloed en Fons van Wissen. (Van een onzer verslaggevers) Het beroep, dat de directeur vaa de N.V. Socrates, Nicoiaas den Besten, had aangetekend tegen zijn persoonlijk faillisse ment is verworpen. Dit nam niet weg, dat Nicoiaas den Besten buiten de zittingzaal, in de gang van het gebouw enige zeer optimistische woorden spras tot de verslaggevws. *Ds persoonlijke vordering die dé 'erdamache Bank oh toil heeft bedraagt niet meer dan enkele ton nen,' zei hij, 'en ik neem aan, dat deze vordering wordt opgenomen m de vordering die de bank op Socrates heeft. Daarvoor wordt een regeling getroffen en binnen enkele, weken zal deze zaak met de crediteuren wel zUn afgehandeld.' 'Ik ben,' verklaarde Den Besten, 'nog niet verhoord in verband mei. de arrestatie van de heren Hoving en Wijsma. De arrestatie van de heer Hoving is overigens onzin. De heer Hoving heeft steeds correct ge handeld.' Ook Die heilige Tat kwam ter sprake. "Er is beweerd, dat ik drie en een halve ton voor de Heilige i'at heb gegeven, maar dat is niet waar. Ik heb slechts ƒ65.000 ter be- ichikking gesteld. Er is nog een bedrag van ongeveer drie ton betaald maar dat was be stemd voor aankopen op Majorca.' Opnieuw zei Den Besten, dat de hele zaak overdreven was. 'maar Ja, ik zit au in Jjct celletje en kan daar om niets doen voor een goede afwik- kellno'

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2