Mr. J. A. commandeur ON mg stort neer bij Eelde: drie doden Ketjen en Koninklijke Zout overwegen fusie Beperking tantièmes Vredestein KLM-ooievaar kwam uit dierentuin Kabinet r Radiotoespraak mr. J. A. W. Burger Motorrijder in sneeuwjacht verongelukt yallende kisten doden arbeider Scheepsbotsing op de Rijn Soepel Jelle Troelstra 70 jaar NILL MIJ Bederf Gevangenisstraf voor fraude EET VRIJE VOLK ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 PAGINA Vrijpostigheid VERVOLG VAN PAG. Naar Des Indes Formulering Noren schenken RCN kwart miljoen Afscheid voorzitter rijksbemiddelaars He&t a wrnfenfakantle? WSSÊ&SBë In de gordijnen Meteen er op af Kritiek Geen trek voor Prot. Chr. fracties (Van een onzer verslaggevers) 'Het; heeft er alle schijn van, dat de prot.-chr. fracties het gelijk, dat zij ln het conflict met het kabinet hebben, niet zullen krijgen en dat zü weer door de knieën zullen moeten gaan al dus de alleenheerschappij van de KVP bevestigend. Dat Is overigens de consequentie van het beleid, dat dr. Bruins Slot zelf tevoren heeft gevoerd. Hij heeft de antirevolutionaire fractie gebracht in de rol van bijwagen van de KVP.' Dit betoogde mr. J. A. W. Burger, fractievoorzitter van de Party van de Arbeid ln de Tweede Kamer, vrijdagavond ln een radiotoespraak. Mr. Burgev noemde het ontstellend,, dat uitgerekend op dat ene ogenblik dat de prot.-chr. fracties hun leuze 'christelijk-soclaal' volkomen ernstig, nemen en stemmen tegen een hunginziens sociaal niet aanvaard baar beleid dat juist dan alle christelijke machthebbers over dr Bruins Slot en zijn fractie heen lo pen, de ARP-voorzitter dr. Berg huis voorop. 'Als iets of iemand aan de oren ge trokken moet worden, dan zijn het niet de prot.-chr. fracties, maai dan is het het kabinet, dat weer eens met zijn spreekwoordelijk geworder onkunde heeft geopereerd," zei mr Burger. Wat prof. De Quay zei, sloeg ;als de bekende tang op het niet min der bekende varken.' Mr. Burger zei er geen behoefte aan te hebben, de oorzaak van de crisis ergens anders te zoeken dan in !wat de betrokkenen zelf als oorzaak .noemen: bij het woningbouwbeleid. De prot.-chr. fracties hebben een weloverwogen beslissing genomen. Ais er verder iets achter gezocht moet worden, dan is het hoogstens, dat deze fracties steigerden omdat ze aan het handje van de KVP moes ten lopen. En dat betekent in Neder land kabinetscrisis, daar weet de PvdA van mee te praten.' 'Ik vraag mij intussen wel af, of de KVP zich erg behaaglijk voelde toen zij met de WD tegen de rest van de Kamer in het sociaal onaan vaardbare woningbouwbeleid van de regering verdedigde. En wat prof. Oud betreft: er is wel een grote dosis vrijpostigheid voor nodig om, zoals prof. Oud doet, als 'redder van het kabinet' te poseren, nota bene een dag nadat hij op een haar na zelf het kabinet een nederlaag had toe gebracht, door met zijn fractie tegen de kinderbijslagvoorstelien te stem men.' Aan het slot van zijn betoog heeft mr. Burger als het ware terloops kri tiek geoefend op informateur prof. De Gaay Portman, die aan de beden kelijke ontwikkeling meewerkt, door 'het aanvaarden van een te beperkte opdracht'. Na zijn terugkeer verduidelijkte hij deze sfinxachtige uitspraak met de mededeling, dat zijn telefoongesprek niet in direct verband mocht worden gebracht met dê vergadering in het; Kuyperhuis. die Inmiddels was voort gezet. Omstreeks half acht verlieten de ministers Zijlstra en Van Aartsen het terrein van de strijd. De heer Roos- jen was reeds vroeger vertrokken. De minister van Financiën begaf' zich rechtstreeks naar het Hotel des' Indes, waar inmiddels de meerder heid van het kabinet-De Quay was bijeengekomen. Aan de hier gehouden informele besprekingen, die kennelijk om het woningeonfliet draaiden, namen be windslieden van alle regeringspar tijen deel. Wij zagen onder meer de ministers De Quay, Van Rooij en Marljnen (k.v.p.). Beerman en De Pons (c.h.u.), Korthals, Toxopeus en Visser (v.v.d.) en ten slotte Zijlstra f en Rooivink (a.r.). Drie kwartier later begaf dit gezel schap zich naar de Trèveszaal, waar een spoedvergadering van de minis-, terraad werd gehouden, de tweede van deze drukke vrijdag. Naar mag worden aangenomen, heeft minister Zijlstra hier verslagi uitgebracht van de pogingen, om ia- overleg met de informateur een ge schikte formulering te vinden voor de terugtocht der a.r. kamerleden. In de sneeuwjacht van vrijdag avond is op de Oldenzaalsesiraat tc Enschede een dodelijk ongeluk ge beurd. Een personenauto en een mo torfiets,. die elkaar tegemoet kwamen en door het afremmen vermoedelijk beide in een slip zijn geraakt, zijn tegen elkaar gebotst. De bestuurder van de motorfiets, de 27-jarige H. H. Schiphouwer uit Ol- denzaal, werd bij deze botsing zo zwaar gewond, dat hij kort na de aankomst in het r.-k. ziekenhuis te Enschede is overleden. Zijn twintigjarige echtgenote die op de duo zat, brak een pols. Het echt paar was pas twee maanden geleden getrouwd. (Van onze soc.-econ. redactie) In een ruim van het Russische stoomschip Ludza in de Rijnhaven te Rotterdam is gistermiddag de 56-ja- rige havenarbeider J. Quaak uit Oud- vossemeer onder een stapel omval lende kisten gekomen. Zwaar gewond werd hij naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar hij bü aankomst bleek te zijn overleden. FRANKFORT (DPA). Het Ne derlandse motorschip Hugo I is van daag op de Rijn voor de ingang van de haven van Sint Goarshausen in botsing gekomen met het 500 ton metende Duitse motorschip Magda- lena. De Magdalena is gezonken, het Nederlandse schip liep schade op aan het voorschip. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Meer dan vijfhonderd buiten landse dokters van Newyorkse zie kenhuizen, die per 1 januari a.s. hun baan zouden moeten opgeven nadat zij in september jl. voor het Ameri kaanse akte-examen waren gezakt, hebben uitste gekregen tot begin januari. DEN HAAG (ANP) Het Noorse In stituut voor Kernenergie (IFA) in Osio heeft het Reactor Centrum Ne derland een Bedrag geschonken van 250.000,—. Het ligt in de bedoeling dit bedrag te bestemmen voor de stichting van een bibliotheek in het onderzoekcentrum van het RCN te Petten. Nederland heeft indertijd aan Noorwegen een schenking gedaan, waardoor de bouw van de Noors-Ne derlandse Reactor School in Kjelier mogelijk werd Deze school is in april 1958 in gebruik genomen. (Van een onzer verslaggevers) Bij zijn afscheid als voorzitter van het College van Rijksbe middelaars heeft de Koningin mr, J. A. Berger benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Voordat staats secretaris Roolvink mr. Berger de versierselen omhing, gewaag de hij van de uitzonderlijke verdiensten, die mr. Berger heeft voor het bevorderen en handhaven van de arbeidsvrede na de oorlog. Dit geschiedde op een receptie, die mr. Berger was aangeboden door de Stichting van de Arbeid en die ge houden werd in het Kurhaus te Sche- veningen. Eerst werd mr. Berger ge huldigd in een grote 'kleine kring' van bestuursleden en oud-bestuurs leden van de Stichting en leden en secretarissen van het College. Daar waren onder meer ook de oud-minis ter van Sociale Zaken mr. A. M. Joe- kes en de oud-staatssecretaris dr. A. A. van Rhljn aanwezig. .Advertentie LM. Vakantie nemen in de zomermaan den is een genoegen. (De afgelopen zomer dan even terzijde gelaten Vakantie nemen ln de wintermaan den kan ook een groot genoegen zijn. Dat ontdekken steeds meer mensen. Maar. wanneer u ook vakantie neemt, neem altijd Het Vrije Volk mee. Uw eigen gezellige krant kimt u niet missen. Geen dag! Vul tijdig de bon in voor opgave van uw tijdelijk adres. Deze bon is regel matig op de advertentiepagina's op genomen. Vee! genoegen in uw vakantie met Het Vrije Volk. i mm In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd •Het gehele beleid van dit kabinet was er niet op gericht zoveel moge lijk goedkope woningen te doen bou wen. Minister Van Aartsen sprak maar steeds van de gevaren die drei gen op de bouwmarkt, wanneer hij zou toegeven aan de eis van 5000 goedkope woningen meer. doch hij piekerde er niet over om een dui delijke toezegging tc doen dat de 15.000 dure woningen die gebouwd worden niet met een aantal vermeer derd zullen worden. Integendeel, bij herhaling verklaarde hij, dat een ver hoging van het aantal goedkope wo ningen ook hierom zo gevaarlijk zou zijn, omdat het aantal dure wonin gen ook nog we! zou toenemen. Deze Instelling van hun geestverwante minister heeft beide protestants- christelijke fracties in de gordijnen gejaagd.' Uit 'Hervormd Nederland', het weekblad van de Herv. Kerk.) (Van een onzer verslaggevers) Op een weiland langs de rijksweg van Groningen naar Assen is gistermiddag om twaalf uur een Beechcraft SD 18 van de Rijksluchtvaartschool in Eelde neergestort. Twee leerling-vlie gers, de 23-jarige S. C. Alberda uit Santpoort en de 20-jariga F. W. A. L. van Staa uit Arnhem, en hun instructeur, H. Schnit- ger uit Haarlem kwamen hierbij om het leven. Een derde leer ling, 3VI. J. W. Stassen uit Maastricht, moest levensgevaarlijk ge wond in het Academisch Ziekenhuis te Groningen worden op genomen. Het vliegtuigje, de PH-UBW was bezig positie te kiezen voor zijn landing, nadat het een uur in de lucht geweest was. Het toestel was nog ongeveer een kilometer van de landingsbaan verwijderd, toen het door onbekende oorzaak recht naar bene den schoot en tegen de steenhard bevroren grond te pletter sloeg. Enkele bomen werden hierbij geveld. De brandweer uit Eelde en van de Rijksluchtvaartdienst hadden het brandende wrak binnen het kwartier geblust, zodat de stoffelijke over- achotten konden worden geborgen. Eén leerling was direct na het on- (Van onze soc.-econ, redactie) De Koninklijke Nederlandse Zout- ïndustrle te Hengelo en de Kontak- Ijjke Zwavelzuurfabrieken Ketjen te Amsterdam overwegen het aangaan van een fosle. Besprekingen tussen beide onder nemingen hebben -tot doel de aande len van belde ondernemingen onder te brengen ln een holdingmaat schappij, waarbij een aandeel van 1.000 Ketjen gelijk gesteld zal wor den aan een aandeel van ƒ500 Ko ninklijke Zout. Deze verhouding komt vrijwel overeen met de laatste notering op de Amsterdamse beurs voor beide fondsen. Koninklijke Zout, waartoe thans reeds onder andere behoren, de Ko ninklijke Nederlandse Soda Industrie te Delfzijl, de Electro Zuur- en Wa- terstoffabrlek te Amsterdam, Stork Chemie te. Hengelo, do Aibstro* 8u- perrosiaatraDneKen met "bedrijven .te Amsterdam en Rotterdam en de Chemische Fabriek Gembo met fa brieken in Winschoten en Amster dam ontwikkelt zich tot het grootste chemische concern van ons land en zelfs tot een van de grootste van de wereld. Samen met haar dochters staat >U. ook nog weer ln verbinding met an-'< dere grote chemische ondernemingen in het buitenland. De fusie met Ketjen sluit goed aan by de enorme naoorlogse expansie drang van het concern. Ketjen zal over 1960 een dividend uitkeren van 12 pet (1959 eveneens 12 percent plus een jubileumuitkering in verband met het honderdjarig be staan van 2,6 pet). Koninklijke Zout zal eend ividend van 15 pet uitkeren zal een dividend van 15 pet. in aan delen (vorig jaar alleen 15 pot). geval reeds bevrijd. Het was de ZS- jarige wegenwachter Henk Schut, die het vliegtuigje zag neerkomen en on middellijk met zijn motor het weiland Inreed. Hij wist het brandende wrak zo dicht te naderen, dat hij een leer ling uit het toestel kon trekken. Deze werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Ook Schut moest met brandwonden worden opgenomen. Do 39-jarige pompbediende R. Bod- de veld was van deze moedige redding getuige. Hij wan het ook, die alarm sloeg zodat de brandweer binnen vijf minuten aanwezig was. 'Schut was Juist bezig benzine te tanken bij me. toen de klap kwam. Hij aarzelde geen moment, maai stoof staande op zijn motor op het vliegtuig af.' Het benzinestation van do heer Boddevéld. bevindt zich op driehon derd meter van de onheilsplaats. Tk had al direct in de gaten dat er iets mis was. We zien hier de hele dag vliegtuigjes, je Iet er niet meer op. Maar deze maakte zo'a ontzettend lawaai, dat ik gelijk wist dat er brok ken zouden komen. Hij komt boven op m'n pet terecht, dacht ik. Ik was doodsbenauwd met al die benzine. Hij zwenkte nog wat en schoot toen op eens recht naar beneden.' Dit ie hetgeen de heer BoddsveM over bet ongeluk vertelt. Hét wrak werd door de rijkspolitie I streng bewaakt. Verschillende des kundigen zijn gisteren al ter plaatse geweest om ae oorzaak van nee on geluk vast te. stellen. Het ongeluk is het tweede met do delijke afloop in. de geschiedenis van de Rijksluchtvaartschool. In het begin van dit jaar stortte bij Beek in Lim burg een nieuwe SAAB-Safir neer. <Van onze sociaal-economische redactie) De rubberfabriek Vredestein zal in de toekomst de tantièmes van com missarissen en directeuren beperken. De beloningen voor commissarissen zullen in het vervolg door de alge mene vergadering van aandeelhou ders worden vastgesteld en niet meer bestaan uit een statutair vastgesteld deel van de winst. Voorgesteld zal worden deze uit kering op ƒ15.000 per jaar vast te stellen voor cte zeven commissarissen leder. De beloning van de leden van de Raad van Bestuur zal voortaan zo- wel wat het vaste salaris als hun aandeel uit de overwinst betreft, worden vastgesteld door de Raad van Commissarissen. Het bestuur van de vennootschap is van mening, dat de nieuwe rege ling, die wordt voorgesteld in de vorm van een statutenwijziging, de mogelijkheid biedt om deze belonin gen, indien nodig, op soepele wijze aan veranderde omstandigheden aan te passen. In de huidige omstandigheden, al dus de toelichting op de voorstellen aan aandeelhouders, zou een verdere stijging van de bedrijfsuitkomsten of een vergroting van het maatschappe lijk kapitaal daartoe al aanleiding zijn. De commissarissen ea de leden van de Raad van Bestuur hebben om die redenen hun tantième-aanspra ken voor het boekjaar 1959 reeds be perkt en zullen de nieuwe regeling ook voor I960 toepassen. De Rubberfabriek Vredestein zal in het vervolg houder worden van de aandelen van nieuw op te richten dochterondernemingen, waarin de verschillende fabrieken zullen wor den ondergebracht In de statuten wordt een bepaling opgenomen om er tegen te waken, dat dit zal leiden tot extra tantièmes. (Van een onzer verslaggevers) De Amersfoortse kunstschilder Jel le Troelstra wordt op 17 januari 70 jaar. Op een receptie in het ICC- paviljoen ln het Vondelpark te Am sterdam zal hy op die dag worden gehuldigd. In het erecomité hebben o.m. zitting genomen de minister van Staat dr. Drees, de directeur- generaal voor de Kunsten en Bui tenlandse Betrekkingen van O. K. en W. mr. H. J. Reinink, de burgemees ters van Leeuwarden en Amersfoort en. de Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken mr. A. de Roos. Jelle Troelstra is niet alleen be kend als kunstenaar, maar ook als strijder voor meerdere saamhorigheid van de Nederlandse kunstenaars en de verbetering van hup sociale posi tie. Grote bekendheid kregen zijn portretten van zijn moeder, de schrijfster Nienke van Hichtum en van zijn vader, Pieter Jelles. Het laatste woord was aan mr. Berger, die zijn 'hearing' besloot met de opmerking, dat hij vroeger de zwaarste kritiek heeft moeten ver duren en nu de grootste lof krijgt. Lof en kritiek komen aan alle rijks bemiddelaars en aan de secretarissen toe. Daarna volgde de receptie in de zeer veel grotere Kring, waaraan honderden personen uit allerlei krin gen deelnamen. Er waren werkge- vaor de Eerste Kamer esthecsthesct vers, werknemers en politici, -o.a. dr. W. Drees, de demissionaire voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman en zelfs de informateur, prof. De Gaay Fortman had kans gezien zijn werkzaamheden te onderbreken om Berger de hand te drukken. Behalve het televisie-apparaat van de Stichting kreeg mr. Berger een radiotoestel van de bouwpatroons en tal van andere geschenken. Als werkgever-voorzitter van de Stichting sprak ir. W. H. de Kruyff, die een televisietoestel aanbood 'met een speciale knop om het geluid af te zetten.' i Ir. De Kruyff heeft zich afgevraagd of er wel een sluitend loonsysteem mogelijk is, waarmee hy niet wilde zeggen, dat hij de voorkeur gaf aan een geheel vrije loonpolitiek. Man nen als Berger, zo zei hy, kunnen elk systeem laten werken. De heer D. Roemers sprak eerst namens de drie grote vakcentralen. HU sprak over de kritiek, die vaak op het College is uitgeoefend, 'maar het was uw natuurlijke taak kritiek te ondergaan,' zei de heer Roemers.,, Als voorzitter van het NW zei de heer Roemers trots te zyn op het lid Berger, die al meer dan veertig jaar by het NVV is aange sloten. Al in zyn AJC-tyd was de heer Roemers bekoord door het non-eonformisme toen al van Berger. In een fijn speech je schetste prof. mr. Levenbach, mede-rijksbemidde- laar. mr. Berger in zijn 'fascinerend gekke functie', waarvoor hij de ge knipte figuur is geweest. Prof. Le venbach prees Bergers grote kennis (hij kent alle plaatsen, alle bedrij ven en hij weet hoe ze geleid wor den), zijn rijke fantasie én zijn grote sociale bewogenheid. De spre ker had de neiging gevoeld te zin gen: 'Blijven Jan, blijf nog even dra len.' Advertentie LM. Een oude! maatschappij met moderne opvattingen een eeuw levensverzekering (Van een onzer verslag gevers) Een paar maanden geleden stond zijn por tret ln de krant, om precies te zijn op 14 september. Dat was de dag waarop hU alsnog naar Afrika zou vliegen. Zonder ten wiek te ver roeren, per vliegtuig en op kosten van de KLM. Dit is, dacht iedereen toen, de gelukkigste van alle ooievaars. Hij had de aansluiting gemist met het peloton van zijn soortgenoten die al in het laatst van augustus vertrokken. Hy zat nog op het schooldak van het Brabantse dorp Best, toen zijn familie al boven Zuid-Frankrijk of Spanje zweefde. 'Alleen ga ik niet; ik iaat me net zo Hef pak ken,' scheen zijn stand punt. Men heeft hem gepakt. Omdat de wiide ooievaar toch al zo zeldzaam Is in ons land nog maar 30 broed- paren heeft men hem niet willen inkwar tieren in een dierentuin. Hy kreeg een lift van een 5000 kilometer naar Nigerië, in de hoop, dat hü volgend jaar op eigen kracht zal terug keren. Eerst nu heeft men bij Vogelbescherming vernomen wat zijn an tecedenten waren en ook hoe het hem ln zonnig Afrika is ver gaan. Eerst dat verleden. Deze KLM-passagier droeg een ring, ring- nummer 232990 van de Vogelwarte Helgoland. De vogel was al een maand In Afrika toen Helgoland meedeelde, dat hy die ring in juni had gekregen in... de dierentuin van Manster ln Westfaien. Daar was h(j namelijk uitgebroed. HU was dus zoon (of dochter) van een tam ouderpaar en dat ver klaarde, waarom hij niet voelde voor de grote trek. Een etmaal na stin vertrek van Schiphol is hij in Nigerië geland en daar beschouwde men hem als ongewenste vreemdeling. De tien duizenden soortgenoten dia op eigen wieken ko men, worden niet ge controleerd, maar deze me moest eerst doof een veearts worden on derzocht. Een vogelliefhebber, heeft hem bevrijd voor dat de veearts kwam. De goede man gaf hem in zijn tuin de vrijheid, maar de ooievaar vloog niet weg. Het dier wan delde een drukke ver keersweg op en werd bijna omvergereden. Het duurde ettelijke dagen eer hy de visjes die zijn bevrijder hem offreerde, opat en na dat maal is hy dan toch eindelijk gaan vliegen, richting zuid-zuidwest. De vogelkenners heb ben er weinig hoop op, dat hy ooit nog eens op een paalwoning in deze contreien zal neerstrij ken. "E'en van de eerste besluiten van de regering-De Quay is ge weest dat Nederland reclame ln de televisie zou krijgen. Hoe dat zon moeten zou de regering na der bestuderen. Van deze studie Is even iets gebleken, toen de staatssecretaris van Economische Zaken en die van Onderwijs, Kunsten en-.Wetenschappen zich voor een concessieverlening voor de commerciële televisie uitspra ken. Er ging een klein stormpje van verontwaardiging en' verba zing op. En daarom' werd gezegd dat de staatssecretarissen maar een proefballonnetje hadden op gelaten. Het ballonnetje dreef op het stormpje weg. Sindsdien is het stil geworden bij de regering. Bij een deel van de pers bleef de zaak echter le ven. Daar wordt zo nu en dan over de commerciële televisie geschreven alsof deze soort tele visie niet meer is tegen te hou den. Een voorstelling van zaken die onjuist is. Want het parle ment heeft het volkomen ln de macht Nederland voor deze vorm van bederf te sparen. "Vorm van bederf. Met opzet kiezen wij deze woorden, omdat zij precies aangeven waarom het gaat. De commer ciële televisie wordt ln de lan den waar zij bestaat, met name in Engelapd en de Verenigde Staten, door mensen met verant woordelijkheidsbesef voor onze cultuur als een kwaad afgewe zen. Niet slechts op theoretische overwegingen, maar op grond van de ervaring, die met de com merciële televisie is opgedaan. Wie ln de druppelsgewijs doorkomende berichtgeving het spoor wat is kwijtgeraakt, kan een voortreffelijke samenvat ting vinden van gezaghebbende uitspraken ln een dezer dagen verschenen brochure van de Fe deratie van Omroepverenigin gen. Deze goed verzorgde uitga ve geeft een inzicht in de vele bezwaren die aan de commer ciële televisie kleven. Tn Engeland bestaat een wet met allerlei voorschriften om het pell van deze televisie te waarborgen. Deze wet heeft niet kunnen keren dat het peil van de commerciële televisie ls ge daald. In de beste kijkuren wor den bijna uitsluitend program ma's gegeven die een zeer grote massa van kijkers trekken. Dat zijn programma's die geheel ge richt zijn op amusement. Op een amusement dat niets te denken geeft. Denken ln de zin van 'ge dachten opwekken. Deze' programma's worden op alle mogelijke en onmogelijke ogenblikken onderbroken. De wettelijke voorschriften die van een natuurlijke onderbreking spreken, zijn een wassen neus gebleken. De cultuur ls uitgele verd aan de reclame. Dat ls de realiteit. En dat de kinderen reclame wordt bespaard ls ook al een illusie gebleken. Wie deze brochure vol citaten leest, moet zich wel afvra gen wat toch de mensen beweegt die voor commerciële televisie pleiten. Wat een aantal grote zakenlieden beweegt ls duide lijk. Zij willen de omzet van hun produkten vergroten. Maar wat ter wereld beweegt een staats secretaris van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen? "Waar komt toch de neiging vandaan eën zo belangrijk cultuurme dium ondergeschikt te maken aan de reclame? Het ls een onbegrijpelijke zaak. De omroepverenigingen heb ben hun publlkatles aan de commerciële televisie gewijd. De reclame in de gewone televisie hebben zij uitdrukkelijk bulten beschouwing gelaten. Die recla me wordt blijkbaar desnoods discutabel geacht. Wij hebben daar wel begrip voor omdat die reclame veel lijkt op de reclame in de bioscoop. Zij staat naast het programma, heeft geen In vloed op het programma en blijft, althans ln theorie, tot een korte tijd beperkt. 'n theorie. In de praktijk zal die korte tijd steeds langer worden. Al spoedig zal het aan bod van advertentiefilms groter zijn dan de tijdsruimte. Dan zal gekozen moeten worden. En wie moet kiezen? Of de prijs zal zo hoog worden dat alleen de al lergrootste bedrijven deze recla me kunnen betalen. Wij voelen daarom ook voor deze reclame niets. Nederland heeft zijn radio vrij kunnen houden van reclame, wat er ook in het buitenland gebeurde. Er ls geen enkele reden die zwaar genoeg ls om bij de ontwikke ling van de televisie de reclame wel toe te laten. De rechtbank in Utrecht heeft de 41-jarige autosloper D. de R. uit Amersfoort en de 53-jarige ex-ambte naar bij bet departement van Defen sie uit Soesterberg, P. J. van den O., respectievelijk veroordeeld tot vijf en vier maanden gevangenisstraf. De sloper had in maart 1958 van het rijk een partij schroot gekocht, die korte tijd later in prijs daalde. Hij deelde zijn ongerustheid mede aan de ambtenaar Van den O., die hem hulp toezegde. Door opzettelijk een aantal weegbriefjes van het ma teriaal niet in te leveren bij de in spectie van de domeinen, kwam een deel van deze aankoop niet op de afrekening terecht. Het rijk leed hier door een verlies van ruim 17.000,—. D« ambtenaar kreeg voor zijn dien sten een gift van 500,—. Tegen bel den was zes maanden gevangenisstraf zeeist.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2