9V mag iVan Boekei naar Suriname Economische situatie van Nederland: geen zorgen Wel antwoord nodig op netelige vraagstukken Venhoêt Zolang de Deltawerken niet klaar zijn is aan veiligheid niet voldaan m Rode haan kraait drie maal Politie wil sabel handhaven pistool is gevaarlijker De HAV is utv vertrouwen waard! IMI Baby gestorven door onjuiste behandeling? Nog juist GESLOTEN GESLOTEN 1 VERA CRUZ Leedwezen te Delft PROF. VERRIJN STUART (SER): Lotto-zaak voor kantonrechter dedelftse Voor politie weer twee Gatsometers Inbraak bij poefier opgelost dank zij waakzame buren 1 Twee doden en drie gewonden bij autobotsing lyiincfer dan Socrates-medewerker in vrijlieid gesteld DED0LFTSE •I.. Droef gebeuren MELTON PANTALONS ROTTERDAM: HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 JANUARI 1961 Advertentie IM. Als speciale niéuwjaarsverrassing deze vlotte, sportieve, oersterke en warme 5PORTCOAT VOOS JONGENS EN MEISJES. Origineel sf'efano-model ff» de nieuwste multicolor», duffel-mohair met aangeweven sNi iliv r Jj vv. VvJiCI betaalt I voor prachtige SPORTCOATS voor jongens en meisjes, de Coster- sensatieprijs: 7-10 jaar, ALLE MATEN 11-15 jaar, alle maten 24.75 met nylon versterkt, voor jongens en meisjes. <<990 1-5 jaar, ALLE MATEN "Wr# 6-8 jaar, alle maten 4.90 Geen tel. of schr. orders. Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 T (Van een onzer verslaggevers) De 24-jarige bankwerker Joop van Boekei, die uit Zuid-Afrika werd ge zet vanwege zijn plannen een Bantoe- meisje te huwen heeft een brief ge kregen van de Surinaamse regering. In deze brief wordt hem aangeboden zich in dit rustige vredige tropenland te vestigen. Suriname heeft waarde ring voor de vastheid van karakter, waarvan rijksgenoot Joop van Boekei heeft blijkgegeven. Joop van Boekei kwam in april ais vrfjgezel militair in Nieuw-Guinea aan. Een dag voor zijn vertrek trouwde hij de eveneens 24-jarige Doris Maria Klein Smith met de schoen. Diverse pogingen om het meisje naar Nederland te krijgen waren inmiddels mislukt Het actie-comité Zuid-Afrika on der leiding van ds. Buskes, zorgde ervoor dat de overtocht van het meis je ten slotte een feit werd. Op 24 de cember arriveerde zij ir Nederland. Haar man, die naar Nieuw-Guinea vertrok om te trachten in dienstver band de overtocht van zijn vrouw te verdienen, komt pas in september 1962 naar Nederland terug. De Socrates-medewerker P. R. B. uit Castricum, die dinsdag door de politie was aangehouden, is donder dagmorgen, na voor de officier van Justitie te zijn geleid, in vrijheid ge steld. 4* «tma wottroa*»- vtiSrt xMU lot Wi kun v. frvyir k' I «ivo- v is in yrmrauTU- ;Yv: (Van onze sociaal-economische redactie) Men behoeft de economische situatie van ons land thans geenszins met bezorgdheid gade te slaan. Maar wel zal in de nabije, toekomst een bevredigend antwoord op een aantal nete lige vraagstukken moeten worden gegeven, wil men van een duurzaam gunstige ontwikkeling verzekerd blijven. Dit betoogde de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, vandaag op de eerste vergadering van de SER in het nieuwe jaar. Als problemen die snel moeten worden opgelost noemde hij o.a. het probleem van de loonvor ming in het kader van de nieuwe loonpolitiek en het huur- vraagstuk. Prof. Verrijn Stuart zei, dat zich in net ontwntKeungsiempo van orue economie een zettere vertraging voor doet. Maar cut is geen specmes Ne derlands verschijnsel. Het aoet zien in zeer veel lanuen in \vest-ciuropa eveneens voor en net is volstrekt niet onnatuurlijk oi onrustwekkend dat op een periode van Zeer sterke groei eens enige tud van vertraging in treedt. Z.OU ait niet gescmeuen aan zouden zeker ae spanningen en knel punten die zich nu rceas uoen ge- voeren. met name te onzent op de arbeidsmarkt pijnlijker worae. Sprekend over de loonpolitiek zei proi. Verrjjn Sluart: Welk stanapunl in dezen uiteindelijk ook zal worden ingenomen, het is zeer waarschijn lijk dat men de tnans toegepaste methoden in de loonpolitiek zal wil len wijzigen. Vaststaat wel dat de bedrijtsiattsgewijze toepassing van de produktiviteit als toetssteen voor loonsverhogingen hoewel geens zins geheel verwerpelijk toch niet bij uitsluiting kan worden toegepast. SER-advies Andere aspecten, zoais dat der coördinatie van ae lonen, de situatie op de aroeidsmarkt en de stand van de betalingsbalans moeten eveneens in acnt worden genomen. Op de vraag hoe dat alles precies zou moe ten, wilde prof. Verrijn Stuart ech ter niet ingaan, gezien het feit dat een SER-r -ivies is gevraagd. Over het Amerikaanse tekort op de betalingsbalans zei prof. Vemjn stuart o.a.: Men heeft in Amerika te laat beseft dat ook een volkshuis houding van zo enorme omvang nog wel eens met een betalingsbalans probleem te kampen zou kunnen krijgen. Nu is een situatie van oneven wichtigheid ontstaan, die zoal niet van vandaag op morgen dan toen binnen zeer afzienbare tijd moet worden opgelost. Prof. Verrijn Stuart hoopte dat dit niet door devaluatie van de dollar zou gebeuren. De morele schade daarvan zou wel zeer groot zijn. De SER-voorzitter kon de kritiek, die (o.a. door Amerika) wordt ge oefend op Duitsland met zün grote betalingsoverschotten, niet helemaal volgen. Het is heel gemakkelijk om landen, die de overbesteding vroeger ook gekend hebben en deze met har de inspanning hebben doen verdwij nen, aan kritiek te onderwerpen, maar het wil mij voorkomen, dat de critici in menig opzicht beter de hand in eigen boezem zouden kun nen steken. Revaluatie Als de VS zelf geen tekort had zou het er in de landen die nu overschot ten hebben heel anders uitzien dan thans het geval is. Voor revaluatie zowel in Duits land als in Nederland voelde prof. Verrijn Stuart niet: Maatregelen op het gebied van de wisselkoersen moeten slechts Dij uitzondering wor den genomen en bovendien wat Ne derland betreft: „Het wil mij voor komen dat revaluatie in een land, waarin nog niet alle naoorlogsweeën zijn verdwenen en waarin met name het ook voor de loonpolitiek zo be langrijke huurvraagstuk nog niet tot een definitieve oplossing is gebracht, nog geen dringende actualiteit ver tonen." Ten slotte bepleitte prof. Verrijn Stuart het geven van meer steun door West-Europa aan onderontwik kelde gebieden in de vorm van de verbetering van de infra-atructuur en van technische en andere weten schappelijke hulp. Daardoor wordt de taak van de VS verlicht in een periode waarin daaraan extra be hoefte bestaat in verband met het Amerikaanse betalingsbalanstekort. Hier ligt de kans om iets werkelijk groots tot stand te brengen in het belang van de gehele wereld." PAGINA 3 Advertentie IJM. ü^P§i>l§ n verrukkelijk (Van een onzer verslaggevers) De kantonrechter te Zevenbergen (NB) zal op 18 januari in eerste in stantie de zaak behandelen tegen de organisatoren van de 'Lotto de Monte Carlo' uit België. Zij worden beschuldigd van over treding van de loterijwet. Begin de cember 1960 werden de formulieren van deze Lotto ons land binnenge bracht via Wernhout. In Etten werd het eerste proces-verbaai opgemaakt, daarna volgden ook processen-verbaal in andere plaatsen. Sinds 1953 is reeds een gToot aantal verbeteringen aan water keringen uitgevoerd, waaronder een, vergeleken met het geheel der in de Deltawet genoemde werken, ruim deel aan versterking van de heogwaterbering langs de Rotterdamse Waterweg en daarmee in open verbinding staande wateren ten goede is ge komen. Zjlang echter nog niet alle Delta werken zijn gereed gekomen voor de uitvoering van deze werken heeft van het begin af een termijn van twintig a vijfentwintig jaar voor ogen gestaan zal nog niet aan de met de Deltawet beoogde mate van veilig heid zijn voldaan. Dat heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Korthals, on der meer geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Lichtenauer (c.-h.). Sinds de verklaring van de minister op 6 juli in de Eerste Kamer, dat in 1953 sprake is geweest van een uiterst moeilijke situatie met betrekking tot Schielands Hoge Zeedijk, waarbij hij opmerkte dat hij grote waarde hecht aan de verzwaring van deze belang- fmm, TEL 26730 -GASV'.CÖOf. 0* tHSATSR* Atsj* tv lorr+trps *So, rijke waterkering, hebben zich geen omstandigheden voorgedaan, die hem aanleiding gaven tot bijzondere maatregelen ter verbetering van deze dfjk. Reeds eerder had de minister mee gedeeld, dat dit onvermijdelijk een zaak van lange duur moet zijn, waar aan Intussen voor zoveel mogelijk door het Hoogheemraadschap Scbie- land wordt voortgewerkt. De maatregelen om de waterstaat kundige veiligheid van het gebied om de grote rivieren in Zuid-Holland te verzekeren worden, voor zover hier geen sprake is van de werken tot af sluiting van het Haringvliet o.a., ge nomen door de beheerders van die waterkeringen. Het is de minister be kend, dat de voorbereiding der plan nen regelmatig voortgang vindt, waarbij als regel reeds overleg plaats vindt van de beheerders met de be trokken diensten van de provinciale en de Rijkswaterstaat. Bij Indiening dezer plannen is het aan de minister deze te beoordelen en bi) akkoordbevinding vast te stel len conform artikelen 2-4 van de Deltawet, en vervolgens In de kosten ervan te subsidiëren. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie gaat de controle op te snel rijden nog meer uitbreiden. In de afgelopen maanden is met behulp van de Gatsometer van vele honderden automobilisten en bromfietsers overtreding van de maximum-snelheid geconstateerd. Binnen afzienbare tijd krijgt de politie er nog twee Gatsometers b}j een nog intensievere controle is daardoor mogelijk. (Van een onzer verslaggevers) In Drouwenermond, gemeente Bor ger, is gisteravond de boerderij van de heer IV. de Lange verbrand. Het vuur greep zeer snel om zich heen. In korte tijd stonden het woonhuis en de bijgebouwen in lichter laaie. Met veel moeite konden twintig koeien en twee paarden worden ge red. Van de inboedel bleef niets over. Ook de gehele oogst en verscheidene landbouwwerktuigen gingen verloren. De brandweren van Stadskanaal, Nieuw-Buinen en Borger bestreden het vuur. De oorzaak van de brand is niet bekend. De boerderij was te gen brandschade verzekerd. Ook in Neede heeft gisteravond een brand gewoed; in de overhem- denfabriek 'Bueno'. Pogingen om'het vuur met snelblussers te doven, faal den. De brandweer van Neede be streed de vlammen met twee motor- spuiten en wist de brand te beperken tot een vleugel van het bedrijf met een oppervlakt van ongeveer 600 vier- kante meter. Daarin waren het stof- fenmagazijn en snijzaal onderge bracht. De andere afdelingen, de directie woning en het kantoor liepen ern stige waterschade op, doch bleven verder gespaard. De oorzaak is niet bekend. De schade gedekt door verzekering is vrij aanzienlijk. De produktie zal vermoedelijk niet veel stagnatie ondervinden. Een felle uitslaande brand in de woning van de weduwe Meijles aan de Woudvaartkade te Sneek bracht donderdagavond om ongeveer 9 uur, half Sneek op de been. De gehele politiemacht en brandweer werd ge alarmeerd en met vier stralen werd het vuur bestreden. Men kon echter niet voorkomen dat de gehcie boven verdieping uitbrandde. De inboedel van de benedenverdie ping kon vrijwel geheel worden gered. Ook de belendende panden liepen enige waterschade op. Omtrent de oorzaak van liet ontstaan van de brand tast men nog in het duister. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, daar de bewoners zich tifdiff in veiligheid konden stellen. GARY COOPER >.:v; BURT LANCASTER f c.A,; d fA -Jz vi- s- Wie het laatst lacht lacht het best. Vat geldt voor Burt Lan caster, althans voorlopig, in Deljt. De bioscoopexploitanten in die plaats hebben hun theaters ge sloten uit protest tegen de naar hun mening te hoge vermakelijk heidsbelasting. Zij doen dit 'tot hun leedwezen', so vermelden de affiches links en rechts van de onvervaard voartgrijnzende film held. De Haegse politie heeft twee 31- jarige Hagenaars, de vertegenwoor diger S. O. en de koopman E. B. aan gehouden, omdat zij worden ver dacht van inbraak in een poeliers- winket in de Haagse Van Byland- straat, waarbij ƒ4000 werd gestolen en bijna 20.000 over het hoofd werd gezien. Het tweetal ontkent iets van de zaak af te weten. Buren van de poelier hebben voor de aanhouding gezorgd. Zij hadden op 24 december twee mannen met een auto ln de straat gezien. De man nen keken voortdurend uit naar de op de hoek gelegen winkel. Toen de berichten over de Inbraak in de kranten verschenen, hebben de buren de politie voorzien van signale ment en kenteken van de auto, waar na eerst O. en daarna B. werd aan gehouden. (Van een onzer verslaggevers) Twee mensen werden gedood en drie zwaar gewond, toen gisteravond omstreeks negen uur een Volks wagenbusje met vfjf bouwvakarbei ders op de Eperweg in Nunspeet te gen een rechte van de weg stilstaan de vrachtauto botste. De vrachtwagen was niet verlicht. De chauffeur verklaarde later tegen over de politie, dat hij juist bezig was (Van een onzer verslaggevers) Voor het afschaffen van de sabel Is na het incident in Den Haag, waarbij een zestienjarige scholier door een sabel werd gedood, geen reden. Dit wapen verdient de voor keur boven het veel gevaarlijker pis tool, wanneer bij het bestrijden van relletjes en ernstig ordeverstoringen de gummiknuppel niet meer toerei kend is. Psychologisch heeft de sa bel meer effect. Zo luidt ,kort samengevat, in het De Franse acteur Michel Simon zal optreden in de film Mijn vriend Laszlo, het verhaal van een vluchte- lingetje van zes jaar die met zijn ouders in een kamp woont. De film wordt uitgebracht door het hoge commissariaat voor de vluchtelingen, met het doel integratie van de vluch telingen in de landen waar zij wonen te propageren. Advertentie I.M. VERZEKERD KAPITAAL RUIM 1 MILJARD GULDEN HAV LEV£NSV€8ZÖ®aNGeN SÖ#£0AM TEL6FOOW tWOj 6W04* - HAV LEVENSVERZEKERINGEN ln deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Laten wij op het ogenblik niet meer van dit droef gebeuren zeggen. Prof. De Gaay Fortman beeft als informa teur de opdracht van de Koningin ontvangen naar een spoedige oplos sing in deze kabinetscrisis te zoeken. (Wanneer hij bij deze opdracht al te (veel aandacht schenkt aan 'spoedig,' iloopt hij gevaar lapwerk' te verrich ten. En een opgelapt kabinet-De Quay zal weinig vertrouwen wekken. ABR (mr. A. B. Roosjen, a.r. 2e Kamerlid) in de Nieuwe Meerbode van 31 december 1960, (Van een onzer verslaggevers) Is in Den Haag een elf maanden oud jongetje overleden doordat er, een vergissing is gemaakt bij de sa-: mens telling van een geneesmiddel? j Of is de medische behandeling diej het kind heeft gekregen, niet goed ge-! weest? j Ia deze richting gaat het onder-! zoek, dat op last vaa de Haagse of-' f icier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, wordt ingesteld naar de doods oorzaak van het jongetje, dat kort voor Kerstmis overleed. 'Dit onder zoek berust op een medische indica tie/ aldus de officier. algemeen het antwoord van een aan tal (hoofd) commissarissen van po litie van grote steden in ons land op de vraag, of de sabel een te gevaar? lijk en reeds verouderd wapen is. Amsterdam heeft alleen sabels voor de bureaus Warmoesstraat en Singel. Het wapen wordt niet over dag gebruikt en met de nodige voor zichtigheid gehanteerd. De agenten mogen de sabel alleen gebruiken wanneer zij tijdens ernstige onge regeldheden een duidelijk agressieve menigte niet op andere wijze kunnen verspreiden. Rotterdam gebruikt sabels in zee mansbuurten. „Zeelui hebben meer ontzag voor „het mes" dan voor de gummiknuppel." aldus de hoofdcom missaris Overigens vindt hij het ge bruik van sabels of gummiknuppels een moeilijk probleem. Het gebruik van de sabel Is dan ook in Rotter dam een hoge uitzondering. Den Haag onthoudt zich onder de huidige omstandigheden van com mentaar. Binnenkort zal men hier over het gebruik van de sabel ope ning van zaken geven. Utrecht sluit zich bi) Den Haag aan. De hoofdcommissaris vindt het onjuist, nu een antwoord op de ge stelde vraag te geven. Utrecht heeft weinig sabels Groningen schafte een paar jaar geleden de sabel af. Al spoedig bleek echter, aldus de hoofdcommissaris, dat in de nacht van zaterdag op zondag in de „warme buurten" de sabel niet kon worden gemist. De preventieve werking van dit glim mende wapen is zeer groot. Eindhoven bedt geen sabels meer. De hoofdcommissaris geeft de voor keur aan lange gummiknuppels. Per sonen, die relletjes veroorzaken, pakt hij liever op om ze vervolgens snel te laten berechten. Daarmee heeft hij succes gehad. Tóch verdient vol gens hem de sabel absoluut de voor keur boven het veel gevaarlijker en onberekenbaarder pistool b(j zeer ernstige ongeregeldheden. Arnhem heeft ook geen sabels meer. „Wanneer echter de openbare orde ernstig in gevaar wordt ge bracht, geef ik ook de voorkeur aan de sabel. Een ongeluk als in Den Haag is voorgekomen, is hoogst zeld zaam. Geen van de oudere politie agenten in Arnhem kan zich een dergelijk voorval herinneren," aldus de hoofdcommissaris. Haarlem wil het evenals de andere steden eerst proberen met gummi- TYe regeringsverklaring waar mee het kabinet-De Quay zijn leven hervat was onduidelijk, schrevn wij. Het debat in de Tweede Kamer zal nadere ophel dering moeten brengen. Welnu, dat is gebeurd. In ons parlement is gebleken dat de re geringsverklaring niet alleen on duidelijk is geweest, maar ook onoprecht. De hele verklaring is een doekje voor het bloeden. Meer niet. Het is niet alleen Vergeefse moeite de tekst te bestuderen. Het is zinloze moeite. Want de verklaring bedoelt niet de gang van zaken duidelijk te maken. De regeringsverklaring bedoelt de gang van zaken daarentegen te verdoezelen. De regering is afgetreden, om dat de antirevolutionaire minis ters de kritiek van hun fractie op het woningbouwbeleid van één van hen niet wilden slikken. Zij gingen weg omdat de antirevolu tionairen de motie-Van Eibergen, die om meer goedkope woningen vroeg, indienden en overeind hielden. Welnu, anti's en chrfstelijk- historischen hebben in het parle ment verklaard dat zij de ge dachte, neergelegd in deze motie, nog juist vinden. En nu heeft minister Van Aartsen geen reden meer om heen te gaan! Waarom niet? Dat is de vraag waarop geen antwoord is gekomen. Alle gepraat in de regerings verklaring dat de gronden voor het ontslag van de ministers zijn vervallen, is gepraat in de ruimte, TYe antirevolutionairen hebben niet bereikt dat hun motie ook zal worden uitgevoerd. Zij zijn niet geweken voor het drei gement dat de regering zou af treden als zij hun motie hand haafden. Zij hebben voor hun motie een meerderheid in de Tweede Kamer gekregen doordat de CHU, de PvdA en enkele splin terpartijen de motie1 steunden. Maar de logische volgende stap, dat, nu de regering eenmaal was afgetreden, ook gepoogd zou wor den het beleid, in de motie neer gelegd, uit te voeren, bleef ach terwege. Waarom? Omdat de belde protc.' 'ns-christelijke par tijen zich bij voorbaat hadden vastgelegd op het in stand blij ven van de huidige politieke sa menwerking in het kabinet-De Quay. Daardoor stonden zij met gebonden handen. Door hen zeif gebonden handen. En zo hebben zij zich moeten laten aanleunen dat prof. Oud, de fractievoorzitter van de WD, hen kon toevoegen: „U hebt niets bereikt. U bent precies zover als voor de regeringscrisis." Het verweer dat het kabinet ook niets bereikt heeft omdat de bezwaren tegen het woningbeleid onverkort zijn blijven bestaan, staat daar tegenover. Maar dit verweer wordt gedempt door de watten, waarmee de regerings verklaring de hele kwestie ver pakt, TTet debat heeft duidelijk ge- -1--1 maakt dat de schijn het we zen van de kwesties weer moet verdoezelen. De gewone tactiek van dit kabinet. Maar toch is het zeer nuttig geweest. Omdat uit deze hele crisis is gebleken, dat op een zeer belangrijk punt het zogenaamde christelijk-sociaal beleid ook door de regerings partijen als onsociaal wordt be oordeeld, al blijven zij de rege ring trouw. Bovendien heeft dit debat aan de voorzitter van de Partij van de Arbeid, mr. Burger en zijn frac tiegenoot, de heer Bommer, de gelegenheid gegeven het woning beleid van de KVP nog eens on der de loep te nemen. De KVP heeft zich in deze crisis tegen over de protestantse partijen ge dragen als de man wiens hond er onverwacht vandoor is gegaan, en die, overtuigd dat het dier toch nergens onderdak komt, rustig wacht op de terugkeer van het beest. Alle aandacht was bij de hond. Maar hoe staat het met het beleid van de man? De KVP heeft in haar verkiezingscampag ne in 1959 hogere eisen gesteld dan enige andere serieuze poli tieke partij. In de komende vier regeringsjaren zou de woning nood moeten verdwijnen. Dat kon. En wat zien wij? Dat de wo ningbouw onder deze regering eerder terugloopt dan toeneemt. En dat de teruggang het grootst is bij de woningwetwoningen, die bovendien door bijdrageverlaging duurder zijn gemaakt. En de KVP aanvaardt zij het tegenprutte lend dit beleid. Onder doodse stilte heeft de Kamer de feiten en cijfers die de heer Bommer noemde aange hoord. Zij zijn niet weersproken. Dat kon ook niet, want, zoals steeds, waren zij juist. Voor al diegenen in de KVP, en dat zijn er velen, die werkelijk de woningnood een van de grote kwaden vinden, moet deze con frontatie met de haxde feiten van het woningbouwbeleid van _,„„T deze regering een pijnlijke zaak !>abel zjjn geweest. ..onmisbaar?Het is nu eenmaal makkelijker om een regering zonder socialis- knuppels. Bij geweldige ordeversto- tprl tp vnT.fSpr, JI-. „„„oAf ringen moet de sabel echter mogen worden gebruikt. Voor het afschaf- cialisten ,e regeren. Als men ten- fen van dit wapen voelt de politie I minste een sociaal beleid wil daar niets. voeren. het defecte achterlicht te herstellen. Zowel het busje als de vrachtauto werd zwaar beschadigd. Het onge luk, gebeurde bij het viaduct van da weg ZwoUe-Amérsfoort. De slachtoffers zijn de 56-jarige A. M. Loger uit Epe en de 36-jarige G, J. Nijmijer uit Heerde. De ge wonden zijn J. S. uit Ernst, H. B. en J. van Z. uit Epe. Zij werden overge bracht naar het Plus-ziekenhuls te Harderwijk. Evenals de gewonden waren de om het leven gekomen inzittenden van het busje werknemers van het aan nemersbedrijf De Vroom, te Harder wijk,

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2