Drs. ROEMERS IN UTRECHTS NV-HUIS: Evenwichtig oordeel nog niet mogelijk Verkeer eist zware tol Joy-rijdende vrouiv FLN-leuzen op Haagse trottoirs Hond 'jankt alarm, boerderij afgebrand ,Hij sloeg me op m'n hoofd en pakte 't geldkistje af Sportofficier in arrest - verdacht van aanrijding ANVIRENE Wasgoed op kachel baby stikt in rook ny J Patiënt op de vuist met arts ""Minister had crisis kunnen voorkomen' Honderden bij begrafenis Vrouw - al 10 jaar bedlegerig - mist ƒ2025 AKU had een goed jaar K VP-bestuur waardeert fractiebeleid Koninklijke familie blijft doorskieën in zivare sneeuwbuien Bezorgd Taal Boele-Bolnes bouwt groot KPM-schip CHU bespreekt politieke toestand j HET VRIJE VOLK MAANDAG 9 JANUARI 1961 PAGINA 3 nubeduidend goedkopep (Van een onzer verslaggevers) ÏK STOND BIJ DE LINNENKAST met het geldkistje in m'n handen. Plotse ling ivas er iemand achter me en die riepDat is een geldkistje, ive zullen samen 'dèlen. Ik zei nog: .smerige dief. Hij gaf me een dmv en een paar klappen op het hoofd en pakte het kistje van me af. Ik moet als ik uit bed ben altijd op een kruk je steunen en kon me dus niet omdraaien. Door die opstoppers viel ik.' Dit vertelde zondag de 6i-jarige mevrouw G. SnoekPlat uit de Dirklandstraat in Volendam enkele uren nadat de rijkspoli tie een onderzoek was begonnen naar een dader en een uit het geldkistje verdwenen bedrag van ƒ2025. krachtige,ionitum mei de jj-ySyitu mi li én /ophuu wst of f e ne n mineralen U WEER UT TE MAKEN 'EEN VRIENDi iiiiill Goedkope tvoningen Lening NVV aan ABVV voor opbouw na staking Advertentie IM. Waarom wachten, als U toch binnenkort gordijnen nodig hebtterwijl U nu te kust en te keur de originele Rou- leau-druk cretonne kunt uit zoeken, méér dan een gulden per meter goedkoper. Rouleau-druk cretonne, bekend bij iedereen die geïnteresseerd is in overgordijnen, maar ook overbekend is de normale prijs van 2.65 per meter. Morgen koopt U dezelfde Rou- leau-druk, geweven van soepele garens in leuke dessins, zowel voor slaap- als voor huiska mers, per meter voor nog géén één gulden zeventig. tortn Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze cretonne, 120 cm breed, kleur en wasecht, in leuke moderne dessins, per meter voor w (Van een onzer verslaggevers) 'Wim Scholtes tragische dood is een ernstige waarschuwing voor alle jonge mensen die met hun leven en dat van anderen spotten door hun baldadig optreden. Ook is het een teken aan de wand voor hen die de directe oorzaak zijn van zijn over lijden.' Dit zei zaterdagmiddag directeur i J. Gunst van de lagere technische| school te Voorburg in de aula van de; begraafplaats Oud Eykenduijnen in Den Haag. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de 16-> jarige scholier W. H. Scholte, die door een sabelsteek van een agent om het leven kwam, kreeg een bijna demonstratief karakter: buiten de overvolle aula bevonden zich nog et telijke honderden scholieren, buren, vrienden en vriendinnen, leden van de Pinkstergroepen, die hun belang stelling kwamen tonen. Van officiële zijde was aanwezig jhr. mr. W. C. Six, chef kabinet van de Haagse burgemeester. (Van een onzer verslaggevers) 'Het NW heeft zijn definitieve standpunt over de Belgische schaking nog niet bepaald. Wij kennen immers nog niet alle factoren, die voor een evenwichtig oordeel noodzakelijk zijn. De renteloze lening van 500,000 die wij het Algemeen Belgisch Vakverbond hebben verstrekt, is uitsluitend bedoeld als bijdra ge in de wederopbouw van de vakbeweging na de staking. Bij deze beslissing hebben meer ons hart dan ons verstand laten spreken.' Dit verklaarde de voorzitter van het NW, drs. D. Roemers, die zaterdagmiddag in het Utrechtse NV-huis het woord voerde voor de leden van de bestuurdersbond Utrecht. LECH, Oostenrijk (AP) Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Irene hebben zaterdag een excursie gemaakt naar Ziirs en geskied op de sneeuwbanen van de Zürsersee, onder leiding van de instructeur Erich Moorbrugger. Ook gisteren heb ben zij, ondanks zware sneeuwbuien, geestdriftig geskied in de omgeving van hun hotel. Het verkeer in het weekeinde heeft weer verscheidene doden geëist. Op de Weesperzijde in de hoofd stad verongelukte de 57-jarige fabri kant L. H. Huising uit Amsterdam, toen hy met zijn auto tegen een lichtmast reed. In de Lairessestraat in Amster dam kwam de 84-jarige mevrouw M. M. P. de Jong om het leven, toen zij bij het oversteken ter hoogte van de Emmastraat werd aangereden door een personenauto. In Leeuwarden is zaterdag de 50- jarige mevrouw K. Poortinga, toen zij, zonder op of om te kijken de Troelstraweg overstak, door een be stelauto gegrepen en gedood. In Hattem is zaterdag de 56- jarige kapitein van een zandzuiger, J. Bouwmeester, door een auto aan gereden en overleden. Hij stak fiet send een kruispunt over, zonder op het verkeer te letten. In het Marinehospitaal inOver- veen is zaterdag de 26-jarige metse laarspatroon H. Bloemendaal uit Haarlem overleden. Hij was 's nachts op de Zeeweg tussen Overveen en Bloemendaal met zijn auto van de rijbaan geraakt en enkele keren over de kop geslagen. In het Sint-Annaziekenhuis in Oss is zaterdagmorgen het 4-jarige dochtertje van expediteur J. Konings overleden.'Het kind; was onder de vrachtwagen van haar vader terecht gekomen, toen deze ging parkeren. De Hongaarse communistische regering heeft besloten de subside voor de rooms-katholieke kerk in 1961 te verhogen omdat deze kerk, die thans in hoofdzaak van regerings steun afhankelijk anders finan ciële moeilijkheden zou krijgen. Koemers acht slechts in zeer bij zondere gevallen een politieke sta king gerechtvaardigd. Ais voorbeeld haalde hij aan de spoorwegstaking van 1944 in Nederland. Ook de si tuatie in 1933 in Duitsland zou vol gens hem een dergelijke staking hebben gewettigd. Het NW had bij het laatste loon- geschil in de metaalsector geen sta king uitgeroepen omdat men gebon den was aan de c.a.o. en de werk gevers bovendien bereid waren de werknemers tegemoet te komen. Overigens zou deze staking zich hebben gericht tegen een regerings- besiissing die het parlement niet had afgewezen. Hier zou dus van een (niet gerechtvaardigde) politieke staking sprake zijn geweest. De voorzitter van het NVV gaf nog twee redenen die tot voorzichtigheid bij het hanteren van het wapen der politieke staking manen. In de eerste plaats kan een der gelijke staking gemakkelijk worden verloren, in eik geval kan het wapen zich tegen de vakbeweging zelf ke ren en verder zouden andere machts groepen er het recht aan kunnen ontlenen het wapen ook te gaan ge bruiken. Met nadruk wees Roemers er op dat men niet vlug moet klaar staan met zijn oordeel over de Belgische staking. De maatstaven die onze zuiderburen aanleggen zijn nu een maal heel anders dan die in Neder land, Trouwens, tijdens de school strijd in België zijn daar ook poli tieke stakingen uitgebroken en toen stond het katholieke vakverbond er achter. Hoe het zij, het NVV slaat met be- zorgheid de situatie in België gade en is er in ieder geval trots op dat het ABVV iedere hulp van de com munisten vierkant heeft afgewezen. Drs. Roemers viel in zijn rede op scherpe wijze Het Parool aan, dat in een hoofdartikel het aanbod van de renteloze lening had gekritiseerd. Verder besprak Roemers nog een aantal aspecten van de huidige si tuatie in ons land. Hierbij kwam hij onder meer tot de conclusie, dat de regering wel een conjunctuurbeleid voert maar dat de sociale elementen daarbij niet het gewicht krijgen die deze behoeven en dat te eenzijdig aandacht wordt besteed aan de eco nomische kanten van de problemen. (Van een onzer verslaggevers) IN ROTTERDAM heeft men za terdagavond het novum van de joy-rijdende vrouw beleefd. TWEE VROUWEN, de 24-jarige J. v. d. L. en d,' 39-jarige M. G. lieten zich met een taxi van Katendrecht naar het westen van de stad rijden. Bij de Schiehaven stapte de chauffeur even uit om een boodschap te doen aan boord van een schip. Toen hij terug kwam was zijn wagen verdwenen. DE TAXICHAUFFEUR belde direct een andere taxi en ging daarmee op zoek naar zijn verdwenen wa gen. Hy vond hem niet ver uit de buurt, een eind verder aan de Schiehaven, met een ingedeukt front tegen een scheefstaande lichtmast. DE JONGSTE van de twee vrouwen had het contactsleuteltje in de wa gen gezien en wilde wel eens pro beren of zij kon autorijden. Rijden kon ze, sturen echter niet al te best DE VROUW kreeg proces-verbaal wegens joy-rlding. (Van een onzer verslaggevers) Anti-Franse leuzen zijn naar aan leiding van het referendum over Al- gerïcs toekomst zondagochtend in alle vroegte op het trottoir van de Franse ambassade aan de Lange Vij verberg in Den Haaggekalkt. Ook voor de woning van de Franse ambassadeur aan de Lange Voorhout en voor het gebouw van de economi sche afdeling van de ambassade aan de Oranjestraat werden leuzen aan getroffen. De politie stelt een onder zoek in. (Van een onzer verslaggevers) Waarschijnlijk door een storing in de primitieve elektrische installatie ontstond zaterdagavond brand in de aangebouwde schuur van een oude boerderij te Helden-Konlngslust, eigendom van de landbouwer W. .Toosten, die er samen met zijn zoon in woonde. De zoon was alleen thuis en zat naar de televisie te kijken. Hij hoor de de hond janken maar kon zich niet gemakkelijk losmaken van het beeldscherm. Toen de hond bleef janken, ging hij toch eens kijken. Tot zijn schrik zag hij de hele schuur in brand staan. Onmiddellijk maakte hij de stal deuren open en joeg het vee naar buiten. Hi; belde de brandweer en begon vervolgens in zijn eentje het huisraad naar bulten te dragen. Toen de brandweer arriveerde stond bijna de hele boerderij in lich terlaaie, voornamelijk doordat de enorme voorraden hooi en stro die bovenin de boerderij waren opgesla gen hadden vlam gevat Schuur, stal en boerderij zelf werden door het vuur geheel ver woest. Slechts wat kale, zwart ge blakerde muren staan nog over eind. Buiten het huisraad en het vee heeft men bijna niets meer kunnen redden. Machinerieën, landbouwmateria- len, een bestelauto en gereedschap pen gingen bij de brand verloren. De commandant van de brandweer van Helden, de heer P. Goutier, waagde zich nog tot diep in de bran dende schuur, om de hond te redden. Hij slaagde er echter niet in, omdat zfln kleding in brand raakte. De schade beloopt tegen de dertig duizend gulden en wordt door verze kering gedekt. (Van een onzer verslaggevers) De bedrijfsresultaten bij AKU wa ren over de eerste drie kwartalen van 1960 al even hoog als de resul taten over het gehele jaar 1959. Door een grotere verkoop Is de omzet in geld met meer dan tien percent ge stegen. De gestegen kosten konden worden opgevangen door een ver hoogde produktiviteit. De president-directeur van de AKU, ir, A. J. Engel, die dit zater dag tjjdens zijn jaarrede meedeelde, verklaarde dat de investeringen in 1960 ongeveer vijftig miljoen hebben bedragen. Dat is bijna twee maal zo veel als in 1959. De produktie van synthetische rubber voor speciale doeleinden bleek een goede greep: nauwelijks een jaar na het begin moest al tweemaal zoveel worden gemaakt om aan de vraag te vol doen. Ir. Engel verwachtte dat het Ne derlandse bedrijfsleven het in 1.961 minder gemakkelijk zal hebben dan in 1960 door de spanning op de ar beidsmarkt en de verdere bekorting van de werkweek. (Van een onzer verslaggevers) Op verdenking onder Invloed van sterke drank een nog jeugdige bromfietser te hebben aangereden, als gevolg waarvan de jongeman ernstig werd gewond, heeft de Koninklijke Marechaussee in Schoon hoven de eerste luitenant L. J. D. D.» sportinstructeur bij het Van Heutzregiment, voorlopig in arrest gesteld. Zijn aanhouding was het resultaat van een fraai stukje speurwerk van de rijkspolitie in Lekkerkerk. In deze laatste gemeente werd in de nacht van 1 op 2 januari de negentienjarige banketbakker W Albers door een auto aangereden. Advertentie LM. (Van een onzer vérslaggevers) In de Javastraat te Roer mond is zaterdagavond de zes maanden oude baby Cornelia Nelissen door verstikking om het leven gekomen. Het kind lag in de huiskamer te slapen, waar aan een lijntje boven de kachel enkele kledingstukken te drogen hingen. Een van de kleding stukken is hierbij op de brandende kachel gevallen, waardoor er in de kamer brand ontstond Door de sterke rookontwikkeling is het kindje gestikt. De ouders van het "it tien kin deren bestaande gezin waren naar een feesfavondje en hadden de kinderen er op attent gemaakt voordat zij naar bed gingen het wasgoed van het lijntje te halen. Zij hebben dit echter vergeten. Omstreeks' half elf werden de kin deren op de slaapkamers boven wak ker door de brandlucht. Zij konden het vuur tijdig blussen. De baby vertoonde toen echter geen tekenen van leven meer. Met het kind op de arm liepen zij daar na naar een buurvrouw, die onmid dellijk een dokter waarschuwde. Dr. J. A. Joosten, constateerde de dood. Enkele jaren geleden kwam een kind van de familie Nelissen om het leven toen het werd overreden door een auto. In de armen van een poli tieman overleed het kind tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. hoewel hfj uiterst rechts van de weg reed. Hevig bloednd aan gezicht en handen bleef de jongeman op de weg liggen. De automobilist, die de bot sing had veroorzaakt, stopte echter niet. Nadt het slachtoffer, door ver scheidene andere automobilisten was gepasseerd, die hem niet op merkten, stopte er ten slotte toch een. Behoudens de bestuurder wa ren er nog twee andere inzitten den. De automobilist nam de jon geman in de atuo en gaf hem zak doeken, opdat de bekleding van de banken niet met bloed zou worden besmeurd. Toen de bromfietser tn korte trek ken had verteld was er was gebeurd zei hij naar de rijkspolitie te willen. Dat viel bij de andere inzittenden kennelijk niet in goede aarde. Ze zetten althans geen koers naar een politiepost. Onderweg passeerde de auto enkele politiemensen, maar stopte ook toen niet. Ze zetten de banketbakker ten slotte in een don kere Lekkerkerkse straat af. De rijkspolitie vatte al heel gauw argwaan op tegen de „behulpzame" automobilist en begon een intensieve speurtocht, die tot de ontdekking leidde dat de auto van luitenant D. enkele voorwerpen miste, die op de plaats van het ongeluk waren ge vonden. Zjj trof de vrij ernstige bc- schigde wagen aan in de garage van een busbedrijf in Schoonhoven, waar van de schoonvader van luitenant D. directeur is. Ook de twee andere inzittenden werden opgespoord. Het bleken twee jongemannen uit Bergambacht te zijn, die aanvankelijk tegenover de rijkspolitie te Lekkerkerk verklaar den, van een botsing niets te wetenZij hadden van de officier een lift gekregen. Toen de rijkspolitie de indentiteit van de autobestuurder kende, gaf zij de zaak aan de ma rechaussee over. Mevrouw Snoek is at tien jaar bedlegerig. Zij loopt soms met be hulp van een krukje kleine stukjes door het huis. 'Ik zocht het doosje om er iets in te doen. Mijn man was naar de kerk. Toen hij thuis kwam vond hij me op de grond liggen. Er zijn twee dokters bij me geweest. Door die opstoppers verloor ik mijn verstand. Ik moet even buiten westen geraakt zijn. Van de dader heb ik alleen maar een broekspijp gezien. Die was don kerblauw en vuil. Het was dezelfde broek, die ik zaterdag had gezien, Zaterdag was ik ook even uit' bed en toen kwam er een man' achterom. Hij zei: ik ben een vriend van je man uit dienst. Hij had een baard van een paar da gen en droeg een blauwe trui met hoge boord. Hij iiad een varens petje op. M'n man was niet thuis. Ik zei: ik ken u niet. De man. ging toen weg en riep: nou, ik kom nog wel eens terug. Zondag herkende ik zijn broek. Ik had iemand achterom horen komen en dacht eerst nog dat het een van mijn kleinkinderen was. Die man had een vreemde tongval. Het was geen Amsterdammer of een Volendammer. Doordat ik ook reu matiek heb, kon ik het doosje niet goed vasthouden. Ik kon me niet in denken dat iemand een ongelukkig mens kon slaan. Ik hoorde nog hoe de man een deuk in het kistje trapte. De 64-jarige heer Snoek vertelde dat hij 's morgens om tien over half elf de deur was uitgegaan naar de Slnt-Vincentiuskerk. Om acht minu ten voor twaalf was hU thuis terug en trof zijn vrouw op de grond bij de linnenkast aan met een lichte hoofdverwonding. Zij was toen bij kennis en vertelde het verhaal van de overval. ;,v - - Mevrouw G. Snoek-Plat (61) Ik riep nog: Smerige dief... tn deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk - zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen <-ie worden geciteerd. De heer Nederhorst, Nederlands lid, van het Europese Parlement heeft de Commissie van de EEG gevraag® om maatregelen te treffen opdat er, aan het beginsel van gelijkheid van de vier taien der gemeenschap, Duits,I Frans, Italiaans, Nederlands, strikt! de hand wordt gehouden. Ook dezerzijds is het enige malen In Brussel opgevallen, dat de Neder landse taal min of meer de plaats in neemt van het Fries te onzent. In de commissievergaderingen worden de benodigde stukken in het Nederlands 'nog even gehaald', als mijnheer dat wenst, zeker. Als mijnheer wii kan hij ook In het Nederlands spreken, dan wordt de Nederlandse tolk even ge roepen. De voorzitter onderbreekt de vergadering daarvoor graag enige mi nuten. De tolk vertaalt straks het ge sproken Franse antwoord voor de ge achte Nederlandse afgevaardigde in fraai Marollen-Belgisch. Het vergt goms sterke zenuwen van de Neder landse ambtenaar en vertegenwoordi ger van het bedrijfsleven om te weer staan aan het uitnodigende gebaar zijn spreekwoordelijke kennis van de moderne talen, h.b.s.- of gymnasium niveau, te tonen ten koste van het Nederlandse belang. De talenknobbels onder ons beheersen zowel het Frans als het Duits en het Engels wel voor een percent of zeventig, maar juist zij vergeten helemaal, dat bij wijze van spreken 110 het minimum is voor deze onderhandelingen. Zij ver geten, dat misschien 1 a 2 van de Fransen zelf zijn taal voldoende be heerst voor het niveau van woord en zinsanalyse waarop de Fransen hun dominante positie in de EEG op bouwen. Om het hoofd te bieden aan de op onze middelbare scholen en in Brus sel zo wagenwijd opgestelde val moe ten de Nederlandse onderhandelaars het consigne krijgen geen enkel niet vol-Nederlandse volzin over hun lip pen te laten komen tijdens officiële besprekingen en vergaderingen. DE Katholieke Werkgever, van 31 december 1969, (Van een onzer verslaggevers) In de spreekkamer van een arts te Roermond kwam het zaterdagmorgen tot een vechtpartij tussen de dokter en een patiënt. De Instrumententafel werd omver geworpen en een groot deel van het instrumentarium sneu- velde. De patiënt, door de controlerend geneesheer gezond verklaard en weer' aan het werk gestuurd, kwam hier over bij de hulsarts zijn beklag doen. Deze deelde hem mede, dat hij dan maar tegen de beslissing van de con trolerend geneesheer beroep moest aantekenen. De patiënt maakte hier echter bezwaar tegen en verweet de dokter, dat het zijn schuld was dat hij weer aan het werk moest. Er onstond een woordenwisseling, die zo hoog opliep, dat het op een handgemeen uitdraaide. Met veel moeite gelukte het de dokter de weerspannige patiënt de spreekkamer uit te krijgen. De politie heeft tegen de patiënt, een 34-jarige arbeider, proces-verbaal opgemaakt wegers vernieling en huisvredebreuk. Boele's Scheepswerven en Machine fabriek N.V. te Bolnes gaat voor de KPM een vrachtschip van 14.500 ton d.w. bouwen. Het wordt het grootste vrachtschip van de KPM-vloot en tevens het grootste dat ooit door de werf is gebouwd. Het schip, wordt omstreeks augus tus 1962 opgeleverd. Half februari wordt op dezelfde werf begonnen met de verlenging van het Zweedse ms. Fredborg (2940 ton d.w.) Dit schip, eigendom van de rederij Ragne te Vastervik, wordt 12,50 meter lan ger. De deadweight-tonnage wordt aaardoor met 670 ton verhoogd. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd. Deze vond het geldkist je ingedeukt en open op de grond. Het bevatte nog een aantal bank biljetten. Adjudant M. C. de Jong van de Rijkspolitie leidt het onderzoek. Men heeft met speurhonden gezocht, het signalement verspreid en vinger afdrukken genomen. Een dader ls nog niet gevonden. De heer Snoek (64) vond zijn vrouw bij "zijn thuiskomst op de grond met een verwonding aan het hoofd. V Het partijbestuur der KVP heeft zich zaterdag beraden over de kabinets crisis, die op 22 december ontstond en op 4 januari werd opgelost. Dit beraad heeft zich toegespitst op het beleid der Katholieke fractie in de Tweede Kamer. Het KVP- best.unr kwam unaniem tot de con clusie, dat dit beleid bijzondere waardering verdient, mede ook om dat dit beleid in belangrijke mate ertoe heeft bijgedragen dat de ka binetscrisis op snelle wijze tot op lossing is gebracht. In Utrecht heeft zaterdag de Unie raad van de CHU de politieke toe stand besproken waarbij aandacht werd geschonken aan het ontstaan en de oplossing van de kabinetscrisis. De Unieraad bleek van mening dat het aannemen van de motie-Van Eibergen es. voor geen der ministers van het extra-narlementaire kabinet- De Quay aanleiding had moeten zijn tot het ter beschikking stellen van zijn portefeuille. Een kabinetscrisis had dus voorkomen kunnen worden. De reactie van de minister voor Volks huisvesting op de motie was naar de mening van de Unieraad onjuist. De bewindsman had kenbaar kun nen maken, dat hij ter zake van de realisering van de daarin omschreven wens geen enkele zekerheid kon geven en daarmee moeten volstaan. Aange nomen mag worden dat de CH-frac- tie in een dergelijke mededeling geen aanleiding zou hebben gevonden tegen zijn begroting te stemmen. Nadat de overbodigheid van hun heengaan hun duidelijk was gewor den, hebben de AR-bewlndslieden de consequentie daarvan aanvaard. De Unieraad acht dit juist en waardeert het. dat zii terueekomen ziin oo hun besluit hun portefeuille ter beschik king te stellen, waardoor het gehele kabinet zijn taak weer op kon vat ten. De Unieraad vertrouwt erop dat het kabinet er met kracht naar zal streven een woningbeieid te voeren zoals de CH-fractie heeft bepleit. Met name wordt verwacht dat het beleid erop gericht zal zijn, te voorkomen dat de bouw van duurdere woningen een zodanig beslag op de beschikbars bouwcapaciteit, zal legg-a, aat de bouw van goedkope woningen in het gedrang komt. De Unieraad zal het toejuichen wanneer de CH-kamerfract:es by voortduring zullen blijven aandringen op de bouw van zoveel mogelijk wo ningen in de lagere huurklasse. Prins Alexander van Liechten stein, een neef van de regerende vorst Franz-Jozef, is zaterdag naby Würzburg in Duitsland in het huwe- ïyk getreden met prinses Josefine van Loewenstein-Wertheim.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1