Veiling Socrates in de Kou Auto van voortvluchtig „Zwijndrechts heertje" stond bij Franse grens Pure Oil: geen commentaar Verpleegster sticht brand in sanatorium: 5 maanden geëist „Commerciële TV is geen afkeurenswaardige zaak" Jelle Troelstra gehuldigd VVD'er levert kritiek op WD I Nina en Frederik verwachten baby j ZONDER ÏOfWTAAR er zijn geen betere Rotterdam van de kaart... Jongen onder aanhanger Diefstal koper, lood en wielen WITTE KRUIS WITTE KRUIS HET VRUE VOLK WOENSDAG 18 JANUARI 1961 PAGINA 1 n (Van een onzer verslaggevers) Veertien dagen nadat K., „het Zwijndrechtse heertje", ervandoor ging met een bij garage Van Namen in Zwijndrecht gehuurde Ford Zephyr, is de wagen door de politie bij de eigenaar teruggebracht. De auto werd gevonden in het plaatsje Quenast, even bezijden de grote autoweg tussen Brussel en Mons aan de Franse grens. Men vermoedt, dat K. naar Frankrijk is uitgeweken. Advertentie IM. Neem toch Vestiging in hoofdstad? Koppeling kapot Medisch Contact: bezwaar tegen enquête over geboorteregeling (Van een onzer verslaggevers) DE €Chte, PIJNSTILLER F. H. van de Wetering (c.-h.) in Rotterdam: (Van een onzer verslaggevers) De pamflettenoorlog over de commerciële televisie gast aan de eigenlijke zaak voorbij. Die commerciële televisie is: een televisie, die door de commercie wordt gefinancierd. Het kost bij ons in Nederland de grootste moeite om één kanaal behoorlijk te "bezet ten. De omroepverenigingen falen in hun, strijdmethoden, zij be seffen te weinig, dat de Nederlandse TV ver achterblijft bij wat in het buitenland op TV-gebied is bereikt en het is merkwaardig, dat de heren die zelf zo tegen de commerciële TV hebben gefulmineerd nu zelf daarnaar reflecteren (NTS). Om zeep (Van een onzer verslaggevers) Jelle Troelstra is 70 jaar geworden. Op een receptie, die gis teren te zijner ere in het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam werd gehouden, is de lof gezongen van deze veel zijdige kunstenaar en beginselvaste socialist. Zijn verdiensten als kunstenaar, vooral ook zijn verdiensten als onvermoeibaar strijder voor de verbetering van de sociale positie van de kunstenaars, werd door een reeks sprekers be licht. Vermiste matroos blijkt verdronken VERWERPELIJK? Echtscheiding '"Toen het moeizame overleg over x de herziening van ons echt scheidingsrecht was vastgelopen op de onwil van de confessionele partijen om aan een substantiële wijziging mede te werken, heeft in 1957 minister Samkalden op een suggestie uit het parlement een commissie Ingesteld. Door gaans Is dat de beste wijze om een zaak voorlopig op dood spoor te zetten. In het geval van de com missie voor het echtscheldings- vraagstuk was het juist een mid del om de in het parlement vast gelopen discussie opnieuw op gang te brengen. Met omzichtigheid te werk gaande, riep de minister een aan tal vooraanstaande theologen en juristen van verschillende levens beschouwing bijeen, die geacht mochten worden ieder voor hun eigen religieuze of levensbeschou welijke groep een gezaghebbend woord over het netelige echt- scheidlngsvraagstuk te kunnen spreken. Uenstemmlg zijn zij tot de slot- J-J som gekomen, dat ons echt scheidingsrecht dringend herzie ning behoeft. Dat is geen opzien barende conclusie. Over de on houdbaarheid van ons verouderd echtscheidingsrecht ls iedereen het eens. Belangrijker is, dat de commissie het ook eens werd over de vraag hoe het nieuwe recht zou moeten worden. Als men zich even realiseert hoever de princi piële uitgangspunten op het ge bied van echtscheiding van bij voorbeeld rooms-katholieken en humanisten uiteen liggen, wordt deze eenstemmigheid even ver rassend als verheugend. Enerzijds, zo zegt het rapport, erkenden zij wier eigen gods dienstige overtuiging echtschei ding volstrekt afwijst of tot streng gelimiteerde gevallen be perkt, dat de wetgever de daaruit voortvloeiende praktijk niet dwin gend kan of mag opleggen. Anderzijds werd toegegeven door hen die hier geen scherp getrokken grenslijn van gods dienstige herkomst menen te zien, dat echtscheiding niet ge makkelijker moet worden ge maakt dan onvermijdelijk ls om schier ondraaglijke verhoudingen op te heffen. f~tp deze van realiteitszin en ver- draagzaamheld getuigende inzichten heeft de commissie een reeks van concrete voorstellen ge baseerd, die stellig niet overal met onverdeelde instemming zul len worden ontvangen. Daarvoor is echtscheiding nu eenmaal een te controversieel onderwerp. Maar wel zullen de voorstellen van deze 'wijze mannen' zeker een waardevol uitgangspunt zijn voor hernieuwde discussie en naar te hopen is van een nieuw wetsvoorstel. In overeenstemming met het advies van de commissie zou dan de destijds aangenomen maar niet Ingevoerde wet die ln een verzoeningsregeling voorzag waar aan vele personen te pas kwa men, kunnen verdwijnen. Daar over zullen de meeste deskundi gen op dit terrein zich verheugen. Want die regeling is bezwaarlijk en onpraktisch en niet zonder reden een dode letter gebleven. Wf at wij ons nu alleen nog af- vragen is: waarom moest prof. Romme, blijkbaar omdat hij er geen gat meei in zag, in 1957 in de Tweede Kamer nog verkla ren, dat van zijn fractie geen medewerking te vervachten was voor een herziening van het echt scheidingsrecht? In het licht van dit rapport, welks samenstellers men toch niet bij voorbaat van politieke onnozelheid behoeft te verdenken, lijkt deze verklaring nu nogal voorbarig. Brandmeester TVe leiding van de gemeentelijke brandweer te Eindhoven houdt zich met nog andere zaken bezig dan het blussen van bran den. De hoofdbrandmeester tracht blijkbaar bij zijn onderhorigen ook de organisatielust uit te do ven. Naar thans bekend ls gewor den, oefent deze functionaris meermalen sterke druk uit op le den van de Algemene Bond van Ambtenaren om voor hun orga nisatie te bedanken. Gelukkig heeft dit er niet toe geleld, dat de ABVA bij de brandweer is verzwakt. Maar de hoofdbrand meester heeft tot nu toe wel we ten te bewerkstelligen, dat ver tegenwoordigers van deze bond van het overleg in de dienstcom missie zijn uitgesloten. TTet komt ons voor, dat er alle -LJ* aanleiding voor het gemeen tebestuur is om deze functionaris tot de orde te roepen. Het is best mogelijk, dat die niet op de ABVA gebrand ls, maar hij strekt zijn bemoeiingen beslist veel te ver uit, als hij wil uitmaken, waar zijn ondergeschikten zich wel of niet zullen organiseren. En dat dient het gemeentebestuur hem dan ook duidelijk aan zijn ver stand te brengen. Gelijk wij ook verwachten, dat het gemeentebestuur de hoofd brandmeester erop zal wijzen, dat overleg tussen werkgevers en werknemers tegenwoordig op. ho ge prijs wordt gesteld Ook dat behoort een hoofdbrandmeester te weten. Zelfs in Eindhoven. VS (Van een onzer verslaggevers) Een woordvoerder van de Pure OU Company heeft gisteren in Amerika verklaard, in dit stadium geen com mentaar te kunnen geven op be richten dat zijn maatschappij van plan is een olieraffinaderij te stich ten in het havengebied van Amster dam. De naam van Pure Oil, een van ne grootste oliemaatschappijen, is reeds vaker in dit verband genoemd. De maatschappij heeft tot nu too op geen enkel gerucht betreffende een vestiging bij Amsterdam gerea geerd. In het westelijk havengebied van Amsterdam zijn terreinen aan diep vaarwater voor een raffinaderij be schikbaar. LONDEN (AP) Volgens het g| Londense blad de DaUy Herald j verwachten barones en baron n Van PaUandt, beter bekend als g het zangersduo Nina en Frede- g rik, in juli van. dit jaar htm M eerste baby. Frederik heeft te- 3 p gen een verslaggever van deze ff e krant gezegd dat zijn vrouw tot ff de bevalling niet meer zal op- §j treden. Hij zal zelf volgende m maand in Denemarken begin- g§ nen aan het werk voor een g filmscenario. yLiUilMBlMttttlflIlilsmfttHitfttBiMilliSii BBBnfflHHMnUtwttWHlTfiTTmWllTIWTWIW'IiTJ K. werd twee jaar geleden wegens oplichting van een groot aantal geld schieters en wegens valsheid in ge schrifte veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van tien maanden voorarrest. Hij stond spoe dig bekend als „het Zwijndrechtse heertje", hoewel hij van het voor een niet rendabele zaak geleende geld geen goede sier had gemaakt. Medio i960 werd K. voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Kort daarna be gon hij een actie tegen zijn vroegere geldschieters, van wie tijdens de rechtszitting bleek, dat z(j hem te gen onwaarschijnlijk hoge rente geld hadden geleend. Hij wordt nu verdacht van verduis tering van enkele duizenden guldens ten nadele van zyn werkgever, waar hij sinds zijn vrijlating als vertegen woordiger in dienst was. De politie in Zwijndrecht kon hem echter niet arresteren, omdat hij zijn woonplaats met onbekende bestem ming had verlaten in de gehuurde auto. Maandag berichtte de politie in het dorpje Quenast aan de rijkswacht m Brussel, dat er al tien dagen een on beheerde Nederlandse auto in het dorp stond. Men stelde de Nederlandse am bassade hiervan op de hoogte en toen bleek ai spoedig, dat men te doen had met de in Zwijndrecht door K. ge huurde auto. De wagen, bleek een defecte kop peling te hebben en werd in de nacht van maandag op dinsdag naar Ne derland gesleept, in tegenwoordigheid van de Zwijndrechtse pohtie-inspec- teur D J ten Hove en een monteur van het autobedrijf van Namen „Het heeft ons verbaasd, dat K nog zo ver gekomen is met die wagen," verklaarde de echtgenote van de eigenaar van de auto ons gisteravond. „Deze auto heeft zo veel gebreken, dat er beslist geen lange ritten mee gemaakt kunnen worden," Dat de wagen dicht bij de route naar Frankrijk is gevonden, geeft volop aanleiding te denken, dat K is uitgeweken. In de tuin tan de villa, die hij tot zijn arrestatie heeft bewoond, is gisteren de boedel van Jolle Jansma, 'ambassadeur' van de 'Heilige Daad', op last van de cu ratoren m het Socrates-faillisse- ment geveild De zon scheen, maar het was niettemin koud tn de tuin, die deze dag als parkeerplaats diende, omdat lang niet alle auto's van belangstellenden langs het trot toir een plekje konden vinden. De veilingmeester, die onder het af dakje boven de deur van de villa stond, nam af en toe een slok koffie om op temperatuur te blijven. De veiling had soms iets van een klucht. Er werd braaf en dap per gelachen. Het zachte prijsje waarvoor een theeservies wegging, noemde iemand 'een heilige daad'. Van de piano wilde een man weten of het in verband met de heiligheid een 'kruis'-snange was. Het instrument bracht 300 gulden op. Een mahoniehouten dames bureautje ging voor 450 gulden weg Het eerste bod op een groot Perzisch vloerkleed was 25 gulden. 'Het gaat met per meter, meneer zei de veilingmeester, het wordt in zijn geheel verkocht' Het ge heel bracht 400 gulden in het laadjc. In de loop van de dag ging er, terwijl de schare belangstellenden stampend de kou trotseerde, voor duizenden guldens onder de ha mer door. Op de jongste wereldkaart van The National Geographic Maga zine, een kaart van ongeveer 48 bij 65 centimeter, is Nederland uiteraard niet veel meer dan een vlekje. Op dat vlekje staan twee kleine kringetjes aangeduid met Amsterdam en The Hagne (Den Haag). De tweede havenstad ter wereld. Botterdam, wordt niet vermeld. Het vlekje van Nederland is zo klein dat men kennelijk een keus heeft moeten doen en die keus was voor de Amerikaanse kaar tenmakers blijkbaar niet moeilijk. Amsterdam is ten slotte bij de Amerikaanse toeristen zo overbe kend dat het moeilijk op een kaart van Europa kan worden ge mist. Bovendien is het de hoofd stad. Maar dat weet bijna nie mand in het buitenland, want de regering zetelt immers" in Den Haag, vandaar dat Den Haag er beslist op moest. En Rotterdam? Nu ja, de zee lieden die de Rotterdamse haven op hele vloten binnenstomen hun nen hun weg toch wel vinden; zij hebben immers hun eigen kaar ten. J Over de enquête van de Stichting Bevolkingsbeleid, waaraan 780 artsen hebben meegewerkt en waaruit o.m. bleek dat geboorteregeling wordt ge zien ais een noodzakelijk onderdeel van de medische hulp, zyn enige be denkingen gemaakt in het zaterdag verschenen nummer Medisch Contact het officieel orgaan van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. De huisartsen die de vragen van de enquête beantwoordden, zo merkt Medisch Contact op, hebben dit on- twjjfeld gedaan los van overbevoJ- kmgsvraagstukken, uit een zeer per soonlijke opvatting. De overweging van de 'Stichting Bevolkingsbeleid' dat de huisartsen in geboorteregelingsproblemen een belangrijke taak hebben opgevat in het streven van deze stichting zal belangrijk kunnen afwijken van de zeer individuele overwegingen der artsen zelf, aldus medisch contact. Een tengere, nerveuze vrouw stond dinsdagmorgen voor de Haagse recht bank; de 47-jarige verpleegster A. F., die In de nacht wan 5 op 6 septem ber van het afgelopen jaar brand heeft gesticht in de haaien batikken van het Groene Krois-sanatorium in Delft. Vuf maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (vanaf 9 september) en terbeschikkingstelling van de regering was de eis, 'Het is meer een kwestie van ziek zijn bij u' zei de president van de rechtbank. Zuster F, die in haar leven zeer verdienstelijk werk heeft gedaan als verpleegster, bekende op verschillen de plaatsen, o.m. in de keuken van liet zusterpavüjoen en in de tand artsenkamer, brand gesticht te heb ben. 'Ik wilde wat vernielen,* zei ze met zachte stem 'Ik weet het zelf eigen lijk niet, maar Ik had het zeker niet laten branden Op vijf verschillende plaatsen heeft ze brand gesticht. Het gevaar lijkste was de brandhaard in de tandartsenkamer, waar een laken dat over een verbandtafel met tal van flessen met licht ontvlambare stof fen lag, brandde. Ook stond een fles met petroleum- ether in brand. Door het resolute op treden van de directrice, die de fles uit het raam gooide, kon verder on heil worden voorkomen. 'De ver pleegden hebben aan groot gevaar blootgestaan,* zo constateert de hoofdbrandmeester van de Delftse brandweer in zijn rapport. De psychiater heeft sterke aan- passingsstoomissen vastgesteld bij Advertentie IJM. Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnpn verdwijnen snet met Witte Kruis. tabletten, poeders of cachets! DUTIM N.V, - OEGSTGEEST Dat waren zo een paar uitspraken, die het chr.-hist. lid van de Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wete ring, dinsdagmiddag deed in een bij eenkomst van het Rotterdamse de partement van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De heer v. d. Wetering bleek er helt naai geen been in te zien een eventueel tweede TV-kanaal aan de in deze rubriek vermeldt Het Vrvje Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd- 'Er is door de voorstanders van de Trijere of gedifferentieerde loonpoli tiek altijd beweerd dat men aan de verantwoordelijkheid van partijen in de bedrijfstak meer ruimte wilde ge ven. Als er enig duidelijk verschil met een gedecentraliseerde loonpolitiek is, is het de mentaliteitsverandering, die bij de centraje instanties voor het geen in de bedrijfstakken tot stand komt, moet bestaan. Men doet hier aan te kort, wanneer men ais toet sende instanties niet bereid is de ar gumenten die partijen, gezien hun verantwoordelijkheid voor hun voor stellen, op hun merites in het kader van de coördinatie beoordelen, maar zich er af maakt met een aanwijzing van algemene strekking, die alien argumenten of geen argumenten over één kam scheert. Dit is de han delwijze van iemand die of niet in zijn eigen systeem gelooft, of het niet kan handhaven en uit angst terug grijpt naar een machtsmiddel, waar door hij de rechtspositie die h!j zelf heeft gecreëerd met één haal weer om zeep brengt.' C. J. J. de Wit, secr. Kath. Ver van Werkgevers tn de Metaalin dustrie in De Katholieke Werkge ver, 14 januan 1981. Dr. W. Drees was er als 'ambteloos burger'. Hij haalde een herinnering op aan een kerstvergadering van de federatie Amsterdam van de SOAP. Daar sprak Pieter Jelles Troelstra, die vergezeld was van zijn zoon Jelle. De toen jonge Drees had met plezier gezien, hoe de jonge Jelle straalde, omdat zijn vader werd toegejuicht. Veel waardering had de oud-minis ter-president voor de wijze waarop de jarige bij het Nederlandse volk begrip heeft gewekt voor de kunst. •Kom af en toe in Amsterdam te rug, dat je een Jaar of acht geleden hebt verruild voor Amersfoort, opdat we tegen je kunnen blijven zeggen, hoeveel we van je houden.' Deze in formele vriendelijke woorden sprak de wethouder van Onderwijs mr. A. de Roos namens het gemeentebestuur. Hij roemde de zuiverheid van de ja rige en diens sociale bewogenheid, die de wethouder 'een van de be langrijkste facetten' van Troelstra noemde. •We hebben je naar Amersfoort ge haald en we hebben veel plezier aan je beleefd,' dat zei de burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molen dijk, die voorts van mening was dat Troelstra in zijn gemeente floreert, 'Jouw aanwezigheid is een enorme verrijking voor Amersfoort,' w» be sloot hij. Namens de Partij van de Arbeid en de Dr. Wiardl Beekman Stichting sprak de heer J. Voogd Hij had voor al bewondering voor het sociaal-cul turele werk, dat Jelle Troelstra heeft verricht. 'Onvermoeibaar, blijmoedig en produköef werk aan de culturele verheffing van het Nederlandse volk,' zei hij. Rutger Schoute bracht de jarige dank namens de VARA voor het vele werk, dat hij in het bijzonder voor de Artistieke Staalkaart heeft verricht. Voorts voerden het woord Ton Merer, voorzitter van het Nederlands Kunstenaarsgenootscnap, cue ae strijd van Troelstra voor de verbete ring van de sociaie positie van de kunstenaars memoreerde. Henk Meyer namens de Expogé in de bezettingstijd 'Hij is in de oor log niet door de knieen gegaan' en G- Adriaans voor het Amersfoort- se Kunstenaarsgenootschap: 'Troel stra is een strijder tegen maatschap pelijk onrecht, waarvan veelal de kunstenaars de dupe zijn.' Jelle Troelstra had het laatste woord. In bewogen bewoordingen schetste hij het verschil in positie tussen de vooroorlogse en de heden daagse kunstenaar. "Toen ik in de crisisjaren bij minister Slotemaker kwam pleiten voor de kunstenaars bibberde zijn baard van ontroering, maar er gebeurde niets.' Thans is de waardering voor de kunstenaars sociaal aanzienlijk ver beterd. Er is nog veel te wensen over, maar vooral moreel is zijn positie er aanzienlijk op vooruit gegaan. commerciële TV uit te leveren, z(j het ook onder controle van de over heid. Hij stelde het zo voor, dat in een programma van bijv. drie uur 10 pet van de uitzendtijd voor de reclame-TV zou worden bestemd. Het Britse voorbeeld noemde hij een slecht voorbeeld. „Wij moeten die zaak op Nederlandse manier aan pakken. Reclame op zich zelf is niet de boeman van de „moderne tijd", zo meende hij, „als men haar maar in de hand houdt." Reciame-TV behoeft daarom vol gens de heer v. d. Wetering geen cultuurbedervende en afkeurens waardige zaak te zijn. „Als Nederland zo doorgaat, dan worden wij door de buitenlandse TV overspoeld. Dan komt Nederland pas goed in het TV-slop," zo voorspelde de heer v. d. Wetering, die zijn toe spraak was begonnen met de verkla ring: „De zaak commerciële TV of niet is geen politieke zaak." Hij vroeg zich af, met welk recht de omroep verenigingen zich aanmatigen het TV-monopolie aan zich te trekken. Advertentie I.M Miss Blanche herkent u aan de goudgele tabak de verdachte, aie verminderd toere keningsvatbaar is. Zijn advies: ver pleging, liefst in de Rekkense In richtingen. 'Het was een reactie op haar een- zaamheidsgevoelens.' zei de officier van Justitie, die het advies van de psychiater wilde volgen. Ook de raadsvrouwe, mevrouw N, J. Nan- ning-Groenemeyer, vroeg de recht bank in deze geest te vonnissen. Uitspraak op 31 januari. (Van een onzer verslaggevers) Een jongen van dertien jaar, An- tonius H, Vonk, uit de De la ReU- straat, is vanmorgen om acht uur in de Putselaan te Rotterdam onder de aanhanger van een vrachtauto gekomen en kort daarna overleden. De jongen reed met zijn fiets vlak langs een geparkeerde bestelauto, toen d ebestuurder daarvan het por tier een klein eindje open deed om Het portier kwam tegen het stuur van de jongen, die daardoor uit ba lans raakte en naar het midden van de weg slingerde. Daar werd hij over reden door de aanhanger van een vrachtauto. De jongen werd naar het Zuider- zielcenhuis gebracht, waar men de dood constateerde. Sinds 1 januari heeft het verkeer in Rotterdam nu al vijf doden geëist. (Van een onzer verslaggevers) De 26-jarige chauffeur S. P. en de 18-jarige P. V.. beiden uit Dordrecht, zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Zij werden vrijdagavond ge arresteerd onder verdenking van diefstal van koperen radiateurs, autowielen en lood. Zij zouden in de maanden december en januari op verscheidene plaatsen in Dordrecht en Zwijndrecht hun slag geslagen hebben. De totale waarde van het gestolen goed zou ongeveer 1000 bedragen. Een deel daarvan zouden zij ver kocht hebben. Een deel werd door hen in de Oude Maas geworpen om dat zij vermoedden, dat de politie hen op de hielen zat. De politie heeft die voorwerpen opgevist en aan de eigenaars teruggegeven. Sip kijkt Moessa Jaffa, en met reden. Hij heeft m zijn jonge leven al heel wat narigheid meege maakt. Moessa werd omstreeks 1940 m Kenia geboren en als ktnd werd hij als slaaf verkocht. Hij raakte verzeild in Aden, daar na in Djiboeti, waar hij een einde aan zijn ellende dacht te maken door als verstekeling met een schip mee te varen. De boot voer naar Glasgow, maar de arme Moessa, die over geen enkel reis document beschikt, mocht niet van boord. Na veel omzwervingen is hij ten slotte in Nantes Frank rijk,terechtgekomen, waar een missiepater zich over hem heeft ontfermd. Er bestaat nu hoop dat Moessa een wat pleziger toekomst tegemoet gaat en dat zijn sombe re gezichtsuitdrukking eens door een zonnige lach zal worden ver drongen. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag is uit de IJmuidcr vissershaven het lijk opgehaald van de 17-jarige A. van Rjjn uit Katwijk aan den Rijn. Hiermee is een eind gekomen aan de onzekerheid, die over het lot van de jongen bestond. Als matroos van de logger KW 176 Geziena Geertrui, die in de Umuider vissershaven lag, was hij op een avond m november van vo rig jaar voor het laatst aan boord gezien. Aangenomen wordt, dat de matroos bij het verlaten, van het schip js misgestapt. (Van een onzer verslaggevers) De vraag kan worden gesteld of de VVD nog wel in merg en been liberaal is. Prof. Oud heeft in het voorjaar van 1959 gezegd dat de politiek een strijd voor of tegen het socialisme is. Maar ten slotte is prof. Oud de erebe- schermhee» van een overwegend confessioneel kabinet geworden. Hier klopt iets niet. Deze kritische woorden heeft de Amsterdamse advocaat mr. F. Zon derland dinsdagavond gesproken op een vergadering van de VVD te Amersfoort. De heer Zonderland wilde nog niet zeggen, dat onder de liberale ministers zwakke figuren zitten. Daarover mag men pas aan het einde van de zittingsperiode oordelen. Maar als de WD-mirusters te wei nig liberale inhoud aan het beleid hebben gegeven dan nog ligt de ver antwoordelijkheid hiervoor in de eerste plaats bij prof. Oud. Deze heeft bij de kabinetsformatie toege laten, dat de liberalen buiten de „sociaal-economische driehoek": So ciale Zaken, Economische Zaken en Financiën, ziin gehouden. De heer Zonderland zei, dat de laatste jaarvergadering van de VVD duidelijk sympathie heeft getoond voor de Eerste-Kamerfractie. Prof. Oud heeft zich echter in het open baar veroorloofd de politieke kwali teiten van de fractievoorzitter, mr. Van Kiel, en van diens medestanders ln twjjfel te trekken. Als de Eerste-Kamerfractie van de WD hierop zwijgt, heeft prof. Oud mogelijk gelijk gehad. Als prof. Oud het prestige van de fractie ten on rechte heeft geschaad, is dat verwer pelijk. Spreker achtte de liberale fractie in de Tweede Kamer geen passende vertegenwoordiging van het liberale volksdeel. Hij signa! "ei de het ont breken van een VVD-fractiebeleid, waarbij hij verwees naar de kamer debatten over de loonpolitiek.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2