Ruggegraat van Randstad Holland Verwarming onder afrit Rijschoolhouders verliezen het proces tegen het CBR Amsterdamse Bank: winst weer hoger vmmiLFs Kruiser drijft met acht runners aan boord voor Japan Afloshemanninvliegt naar zeesleper Utrecht inJapan Onduidelijk RENTE [VOORARREST HOVING C.S. VERLENGD ZONDER COMMENTAAR mr thëebmltjes Al vóór 1940 In 195817 km Lang viaduct Geen hindernis KLIPPAN Afternoon 98'<r AR-verschijnsel HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 i r zaterdag 4 februari 1961 kan de minister (Van onze verkeersredacteur) A DRIE JAAR is het dan zover: van Verkeer en Waterstaat de tien kilometer weg openen, die zo lang nog hebben ontbroken in de meest, rechtstreekse verbinding Amsterdam-Rotterdam bet gedeelte Burgerveen-Hoogrtiade van rijksweg 4a. Het is nauwelijks te schetsen hoe belangrijk deze tien kilometer speciale autoweg zijn in het ganse verkeer van de Randstad Holland. Wij hebben hem al eerder genoemd Rugge graat van de Randstad Holland en aan deze kwalificatie herinneren wij u nu de verbinding dan werkelijkheid zal worden. lijNtefi tJieuw- iBom Leidscfientfam tumuli Een van de snufjes in rijksweg 4a is de verwarming van de noordelijke afrit naar het aquaduct in Haarlem mermeer. Hier zijn elektrische elementen aangebracht in het wegdek om beïjzeling en bevriezing te voorkomen. De weg daalt hier tot tien meter onder de waterspiegel, van de vaart, zodat de helling vrij steil is. Passeert men het aquaduct, dan rijdt men over een afstand van dertig meter onder de waterbak. Men heeft dan drie meter water boven het hoofd. Het aquaduct heeft ruim drie miljoen gulden gekost, de hele rijksweg over dertig kilometer zestig miljoen. Maar die kosten kunnen er in zeven jaar uit zijn, want berekend is, dat zo'n weg het verkeer negen miljoen besparing per jaar oplevert... de veilige ZWEEDSE SCHOUDERRIEM (Van een onzer verslaggevers) De voor de sloop bestemde Canadese kruiser Quebec drijft met acht Nederlandse runners van de sleepboot Oceaan van Leen Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst machteloos op de Stille Oceaan. Tijdens zwaar stormweer is het stoottouw, waarmee de sleep tros in de juiste positie wordt gehouden, in de schroef van de Oceaan geraakt. De sleepboot heeft de kruiser toen los moeten gooien. (Van een onzer verslaggévers) Ado Harlenhof, zestien jaarzul morgen aan boord van de zeesleper Utrecht stap penin Japan. Voor hem en nog 26 andere zeelieden staat er een aardig vlieg- reisje over de Noordpool naar Japan - op het programma. Vanmorgen seinde kapitein A. Slingerland van de Oceaan, dat hij de toestand niet al te donker inzag, hoewel het nog niet gelukt was de schroef weer vrij te maken. Ook over de mannen aan boord van de kruiser maakte hij zich nog geen grote zor gen, omdat het weer verbeterd is en de Quebec nog niet ver kan zijn af gedreven. Uit Trouw van 31 januari 1961 IS ""T*: RIJKSWEG 4a compleet vfkH; BH Hoogmade. .Va non een ge vaarlijk scherpe bocht, naar de pro vinciale weg. die als hulpleeg fun geert. Zaterdag: recfii toe recht aan, van Rotterdam naar Amster dam. Rechts op de achtergrond het dorp Hoogmade. Ttirect-e verbinding tussen de hoofdstad, de regeringsstad, de wereldhaven, is rijksweg 4a. En op den duur zal er nog een voortzetting zijn van Ypenburg naar Europoort en Deltagebied. Directe verbinding bovendien van heel Zuid-Holland met de nationale luchthaven, Schiphol. Daarenboven verbindt weg 4a ste den in het westen, die de honderd duizend inwoners hebben bereikt of er hard naar toe groeien: Leiden, Delft, Schiedam en indirtet ook Vlaardingen. Hij verbindt ze, maar niet eenmaal kruist hij welke be bouwde kom dan ook! En ten slotte: voor de hele kust streek ls rijksweg 4a van belang: voor Haarlem, het bollengebied en Neordwyk en voor IJmuiden waar het geldt de snelle verbinding met België en Frankrijk. En omgekeerd voor de relatie Westland hoofd stad. Het lijdt dan ook geen twijfel, of rijksweg 4a zal zeer spoedig een der drukste verbindingen zijn in het land. Op het plan der Europawegen vastgesteld door de Verenigde Na ties, maakt hij deel uit van Europa route 10, Parijs-Brussel-Rotterdam- Amsterdam-Afsluitdijk-Groningen. Het bouwen aan de Ruggegraat- weg of Mammoetweg, zoals de ANWB hem gaarne aanduidt, is ai begonnen juist voor de Tweede Wereldoorlog. Een stuk aarden baan werd gelegd beoosten Leidschen- dam. Maar natuurlijk moest men met het werk stoppen en eerst in 1953 kon men er weer mee begin nen. Een breed cunet, een uitdelving, werd gegraven in slechte grond, mammoettanden en voorhisto rische bomen kwamen boven, de weg groeide. Een aarden baan, op de kruin achtentwintig meter breed, werd in het land gelegd: twee rijbanen van 7,25 m ieder, een middenberm, vluchtstroken terzijde, toevoerwegen, afvoerwe- gen, pad. verkeerspleinen. Geen fiets- WO&lêDWP Hoofddorp. 5^ 'ft\ Burge i d'Warmond/* HOOGMADi nBURG Kunstwerken van beton en voor gespannen beton werden in de dras se grond gezet in schier niet ein digend aantal. Rijksweg 4a in zijn geheel kent er op dertig kilometer 64 en daaronder is het befaamde aquaduct, unieke schepping in dit land. De weg duikt ermee onder de Ringvaart Haarlemmermeer door. Het was een riskant werk wegens allerlei waterbezwaar, maar het is geslaagd. Bij het aquaduct zal de minister de weg symbolisch openen, en dat lijkt ons een goed gekozen plaats. Symbolisch ook, omdat het de grens is van Noord- en Zuid-Holland, Op 11 februari 1958 waren zeven tien kilometer in het middelste deel van rijksweg 4a klaar. De drie kilo meter tussen Ypenburg en Voor burg waren enige maanden eerder gereedgekomen. Minister Algera opende deze ze ventien kilometer op een koude, zonnige dag en in de komende maanden wist het verkeer ze lang zamerhand te vinden. Zij lagen tussen Verkeersplein Ypenburg en het Rijnlandse dorp Hoogmade en eindigden abrupt ten westen van het dorp. De gewestc.Zuid-Holland en Noord-Holland zorgden voor een verbindmgsschakel met de weg naar Amsterdam in de Haarlem mermeer, door provinciale wegen aan te leggen en te verbeteren. Zij deden dat zo royaal, dat Rijks waterstaat er verbaasd van stond, maar het was niet afdoende. De noodverbinding kronkelde grotendeels over een vroegere dyk van het Haarlemmermeerspoortje Hoofddorp—Leiden, hij leek niet op een Europaweg, al droeg hij me de trots dij naam E10. Men snakte naar de tien kilo meter, die ontbraken tussen Hoog made en Burgerveen in de zuid oostelijke Haarlemmermeer, de plaats, waar weg 4a zou uitkomen op weg 4, de sinds 1936 bestaande autoweg Amsterdam-Sassenheim- Den Haag. Deze winter heeft men die aan sluiting zien tot stand komen. Er kwam een lang viaduct gereed en wie van Amsterdam naderde, zag weg 4» kaarsrecht onder dat via duct naar het zuiden gaan. Zaterdag gaan de hekken en ton nen daar weg en dan ligt de kortst mogelijke verbinding met de Maas stad open. Men duikt onder het aquaduct door, rijdt door een liefelijk land vol molens, weiden, weteringen en meren (Kaag, Braasemer) en ls, voor men het weet, na dertig kilo meter op Verkeersplein Ypenburg, waar men Den Haag. Delft en het grote militaire vliegveld tegelijk ziet. Van hier zal eens de Beneluxweg leiden naar een Viaardingse Maas tunnel. Nu neemt men rijksweg 13 de drukke zesstrooksweg naar Rot terdam.—niet meer dan zeventien kilometer tot de Blijdorpse Pleinen. Al met al heeft men dan afge legd ds volgende trajecten: Van Amsterdam (Sloterweg) De rijschoolhouders W. E. Snijders in Den Haag on J. A. Hippe te Am sterdam hebben hun proces tegen het Centraal Bureau Afgifte Bewijzen van Rijvaardigheid in Den Haag verloren. De president van de Haagse rechtbank, nir. E. Witscn Elias, heeft in kort geding hun eisen tot stopzetting van de CBR-rcgeling voor rij-instruc- teurs, dan wel tot het toelaten van iedere instructeur gediplomeerd of niet-gediplomeerd tot het rijexamen van de leerling, afgewezen. De ANWB is druk bezig grote wegwijzers te plaatsen. Jammer jammer, dat de bond nog altijd geen aanwijzing geeft tot welk punt in Amsterdam de kilometertelling leidt. Dat kan *o langzamerhand in de hoofdst.ad een kilometer of twin tig schelen. Het bord staat benoor den het aquaduct. tot splitsing Burgerveen: IT km (Weg 4). Van Burgerveen tot Ypenburg 30 km (Weg 4a). Van Ypenburg tot Rotterdam (Overschie): 17 km (Weg 13). In die verbinding zit geen enke le bebouwde kom, geen enkele hin dernis, of het zou de basculebrug over de Oude Rijn bi) Leiden moe ten zijn, die een enkele maal kan zijn geopend. Ieder kan voor zich uitrekenen hoe lang hij over deze 64 km met een moderne auto kan doen. Meer dan drie kwartier behoeft het niet te zijn. De relatie is enkele kilometers korter dan de weg die men tot nu coe voigae en bijna tien kilometer korter dan de wég over Den Haag. Maar in die luttele mijlen steekt het niet. De winst zit in de volstrekt recht streekse, volstrekt kruisingvrije baan, die de Directie Wegen van Rijkswaterstaat voor u heeft gelegd. Natuurlijk moet u hiervoor leder dankbaar zijn, die in de loop van zoveel jaren aan deze verbinding heeft gewerkt. Van de leiding noemen wij echter de hoofdingenieur-directeur ir. J. O. N. Ringeling en zijn hoofdinge nieur ir. J. Wever als de belde man nen uit Den Haag, die dag op dag de grote zorg hebben gehad voor de voltooiing. Nu Rijksweg 4a klaar is, heeft Amsterdam twee grote verbindin gen met Rotterdam, namelijk deze, en een relatie via Verkeersplein Oudenrijn en Gouda, die tussen de grenzen der bebouwde kommen achttien kilometer meer vraagt. Het hangt veel van de bestem mingen in beide sleden af, welke route men zal kiezen. Daarom is het zo jammer, dat de ANWB niet aangeeft waar men uitkomt in Am sterdam of Rotterdam. Dat kan ook tegen de twintig kilometer sche len De beide rijschoolhouders overwe gen in hoger beroep te gaan bij het gerechtshof in Den Haag, wederom in kort geding. Zij willen de zaak uitvechten tot en met de Hoge Raad. Zoals men weet, hadden de advo caten van de rijschoolhouders ge steld, dat de sanering van het rij- schoohvezen door middel van een systeem van gunsten, te verlenen door het CBR, aan gediplomeerden, in strijd is met het artikel 208 van de grondwet, inhoudende de vrijheid van het geven van onderwijs. De ad vocaat van het CBR, mr. I. E, Hes in Den Haag, had daartegenover ge steld, dat niet sanering het doei was, maar het dienen van de verkeers veiligheid. De president spreekt echter uit, dat er wel degelijk sprake is van sane ring. Hij acht de door het CBR ge volgde methode echter niet in strijd met de grondwet. De regeling maakt geen inbreuk op de vrijheid, rijles te geven. Wat de schade betreft, die nïet- gediplomeerden kunnen ondervin den, doordat het publiek zal zijn geniegd in te gaan op de reclame, meent de president, dat die schade kan worden toegebracht door de VAMOR-regeling als zodanig, die het publiek de mogelijkheid biedt te kiezen tussen gediplomeerden en niet-gediplomeerden. Te ver waarlozen is echter de schade, die dan nog kan voortvloeien uit de maatregel die het CBR verbindt aan deze examenregeling. Ook het argument, dat de hande lingen van het CBR door hun on wettigheid de eisers minder leerlin gen zouden bezorgen, verwerpt de president, omdat men het dan ook wel onwettig zou kunnen noemen, ais de ene rijschool de andere leerlingen ontneemt door lagere tarieven te bie den. Het CBR is te beschouwen als „overheid" en derhalve onderwerpt de president het beleid niet aan een oordeel. Het proces-Hippe had zich, behalve tegen het CBR ook gericht tegen de verkeersbonden, die het in stand hou den, de ANWB, de KNAC en de KNMV. fYpnieuw is een staatslening ver overtekend, Minister Zijlstra heeft meegedeeld, dat de inschrij vingen slechts voor ruim 5% zul len worden toegewezen. Wie voor 20.000,- heeft ingeschreven krijgt maar voor 1000,- aan obligaties. Een succes? Veeleer is er ook nü weer sprake van, dat de minister gewoon te gunstige voorwaarden, voor de lening heeft aangeboden. Wie bereid is voor aardappelen een dubbeltje meer te bieden dan de marktprijs kan ook op een reusachtig aanbod rekenen. Intussen wordt de rentedaling door deze politiek van 'Financiën' vertraagd en worden de gemeen ten, die aan maxima zijn gebon den wat, de te vergoeden rente betreft, verhinderd zelf weer vrij op de kapitaalmarkt te lenen. Was daar tot voor enige tijd nog het argument voor, dat de gemeenten een zo grote achterstand hadden in het omzetten van kortlopende schulden in langlopende leningen, dat een chaos zou ontstaan, als men ze vrij zou laten, thans gaat dat argument niet meer op. 'De netto-vlottende schuld van pro vinciën en gemeenten daalde in het derde kwartaal 1960 met bijna ƒ400 miljoen en kwam op het sinds jaren niet meer gekende lage bedrag van ƒ424 miljoen,' schrijft het Centraal Bureau voor de Statistiek in zijn jongste - Maandstatistiek van het Finan ciewezen. Dat was op 30 september 1960. Sindsdien is de sanering nog voortgegaan. Kortom: het is hoog tijd de bakens te verzetten, vooral gezien de grote belangen, die met een zo 1 a a g mogelijke rentestand zijn gemoeid. Advertentie I.M. RAJ-7NO £oedk«urtn£ BEHOORT IN IEDERE AUTO VRAAGT UW GARAGEHOUDER De Zweedse luchtvaartmaat schappij Transair maakt plannen voor een wereldluchtreis tijdens wel ke voor de eerste maal in de geschie denis een passagiersvliegtuig in de buurt van de zuidpool zal landen, nl. op het vliegveld McMurdo, dat an derhalf uur vliegen van de geogra fische zuidpool ligt. Rijksweg 4a als een vrijwel rechte lijn tussen Haarlemmermeer' ei Ypenburg en (met zijn verlengstuk ken, de wegen 4 en 13) tussen Air sterdam en Delft. De lijn van dikt ronde strepen toont het deel ac dat thans m—dt geopend. De lie! stippellijn is ds tot nu toe gebmi' provinciale weg. De letters IV. B K duiden op Westeinder ptassc Braasemermeer en Kaag. H kaartje is met toestemming van 6 ANWB ontleend aan zijn weekblc Autokampioen. (Van onze soc.-econ. redactie) De activiteiten van dc Amsterdam se Bank zijn in het afgelopen jaar opnieuw sterk toegenomen. De vele grote getallen in het thans verschenen jaarverslag zijn daar het bewijs voor. De totale balanssom steeg van 1291 miljoen per eind 1959 tot ongeveer 2509 miljoen per eind I960, welk bedrag ongeveer 50 procent hoger was dan het balans totaal vier jaar te voren. Na aftrek van belastingen, af schrijvingen, etc. resteert een netto winst van 26.2 miljoen tegen 24,8 miljoen in 1959. Hieruit wordt een onveranderd dividend van 14 procent uitgekeerd, waarmee 12,6 miljoen is gemoeid, terwijl de tantièmisten evenals over 1959 ruim 3,5 miljoen ontvangen. Eet directionele verslag bevat ook dit jaar weer een bijzonder interes sante analyse van de economische situatie. Ten aanzien van Nederland wordt o.m. opgemerkt, dat „de ge- De Philippijnse posterijen heb- 1 ben een grote zending uit Cuba af- mmstige tijdschriften in beslag ge- lomen omdat de inhoud „zweemde laar linkse ideeën". De tijdschrif- _.3n. die geadresseerd waren aan de Cubaanse ambassadeur in Manilla, bevatten felle redevoeringen van Fidel Castro tegen de Verenigde Sta- I ten. differentieerde loonpolitiek zonder twijfel zeker voordeel heeft gehad, maar in een toestand op de arbeids markt, zoals wij die nu kennen is haar basis toch veelal een wankele en min of meer illusoir". De A. B.-dïrectie acht het begrijpe lijk, dat de regering de volledige vrij heid nog niet aandurft. Advertentie I.M. Met een Van Nclle's „Afternoon theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heeriijke, krachtige thee voor heel de familie dop$:i)tinf20jstuk$ doofvdh:, listuks: Vanmorgen om tien voor elf zullen de mannen op Schiphol in de machine naar Tokio stappen. Vandaar gaan ze naar Nagasaki, waar de bemanning van de Utrecht na elf maanden hard sleepwerk. -waarin 26.500 mijl werd afgelegd, vol ongeduld naar de aflossers zal staan uitkijken. De aflossing van bemanningen per vliegtuig is niet nieuw, maar voor het eerst tal het over xo'n grate af stand gebeuren. Hiermee wil men tegemoet komen aan het bezwaar van de familieleden tegen de weer bijna twee jaar durende reizen. De bemanning van de Utrecht heeft deze aflossin;- dubbel en dwars verdiend. Half maart 1950 vertrok he! schip uit de Verenigde Staten met een vliegkampschip op sleeptouw naar Japan. Daarna volgden reizen ->ver de oceanen met twee grote tankers en nog twee vliegkamp- schepen naar Hongkong en Japan. De Utrecht gaat uit Nagasaki op weg naar Jfono- loeloe voor een rendez-vous met de Noord-Holland dit het vliegkampschip Prins William op sleeptouw heeft In volle zee stappen de mannen van de Utrecht o> de Noord-Holland over, want ook de bemanning va dit laatste schip is aan aflossing toe. De Utrecht brengt de Prins William naar een sloop werf in Japan. Daarna vaart de Utrecht naar Nederlan om de bemanning van de Noord-Holland de kan* te geven na een jaw slepen eens even uit te Wasea, Uit voorzorg heeft Leen Smit niet temin twee andere sleepboten ge vraagd zonodig hulp te bieden. De Utrecht van Bureau Wijsmuller is al uit een Japanse haven naar de Oceaan vertrokken en een Japanse sleepboot zou vanmorgen waarschijn lijk volgen. De Oceaan was met de Quebec (20.000 ton deadweight) onderweg van Halifax: naar een sloopwerf in Osaka. (Van een onzer verslaggevers). De gedetineerde 'ambassadeur' van. "De Heilige Daad', Jolle Jansma, heeft appel aangetekend tegen de af wijzing van de Amsterdamse recht bank van zijn verzoek, in vrijheid te worden gesteld. Het voorarrest van de bij de So- crates-affaire betrokken ex-onderdi recteur van de Amsterdamsche Bank T. H. Hoving, de ex-Socratesmede- werker H. E. Wijsma en de 'ambas sadeuren' van de 'Heilige Daad', Mr J. J. Volraat en Jolle Jansme, is op-' nieuw met dertig dogen verlengd. Volgens de raadsman van Wijsma zou de procureur-generaal bij de ap- pelbehandeling tegen het voorarrest van zijn cliënt begin januari hebben laten blijken, dat Wijsma niet voor een nieuwe verlenging van het voor arrest in aanmerking zou komen. Het vooronderzoek in beide affaires is nog steeds niet voltooid. De officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker, die met het omvangrijke onderzoek is belast, zal over enige tijd bepaalde stukken uit het Heilige' Daad dossier ter beschikking stellen van de Duitse Justitie in verband- met het mogelijke aandeel dat de j hoofdfiguur van deze 'bovennationale l en bovenkerkelijke organisatie', de Duitser Arnold Dreis. in de oplich- tingsaffaire heeft gehad. Dreis zit ia Wiesbaden een oude straf uit.. De Nederlandse justitie heeft geen be- iMKSteSllRS top» hem.j Op ongeveer 300 mijl van deze haven stad raakte 't stoottouw onklaar. Er bleef toen voor de negentien opvaren den van de Oceaan niets anders over dan de verbinding met de runners aan boord van de Quebec te verbre ken. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Dc kritiek op de fractie zag mr. Biesheuvel als een typisch A.-R.- vcrschijnsel. Ook in het verleden heeft men vaak op de fractie afge geven, terwijl de bewindsman ver heerlijkt werd. Ook is het een feit, dat, hoe verder men door de tijd van de crisis komt te staan, hoe meer ideeën er los komen, hoe het wel ge kund had. Het gevaar is dan niet denkbeeldig, dat de omstandigheden, waarin het besluit werd genomen, niet meer zuiver voor ogen staan. Ook bij Colijn kan men thans fouten constateren, die, toen zij ge maakt werden, een tegenovergesteld oordeel verwierven. Uit de frontale botsing op 22 december 1969 is ook een winst geboren. In eigen partij is de belangstelling toegenomen, het geen ook gisteravond de zaal was geheel bezet duidelijk bleek.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2