i DRACHTEN FRIEZEN OM UTENS 1 Bescherming blijft nog van kracht liegtuigbenzine uit lekgeslagen tanker stroomt haven in liMül een schade bi een deskundige toepassing van röntgenstralen Vr yë Lading slaat uit Angelina Arrest Sa! S* en Michael R. weer verlengd ZIJ BLIJVEN IN ARREST olendamp eist een slachtoffer fabryksarbeiders oant 40 per ta Schip gezonken; gezin gered Azoreneiland in ernstig gevaar Acht jaar voor dodelijke steek Dr. Burema meent: ERSCHENEI IDe dude dag 1 VOLK ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 VERVANG Opportuun KROTOPRUIMING Dizze advertinsje is bïnammen bidoeld foar TOEWIJZING dy't dizze "krante ïêze eo. dy't oei Fryslan werom wolle. It hat üs bliken dien dat gaas Friezen om utens graech nei Fryslan werom wolle as hja dêr fêst wurk en in goede wente krije kinne. Wolnou, beide kinne wy biede oan DRACHTEN is as wenplak foar bushal dings mei opgroeijende bern tige gaediik, hwant.der is in great forskaet fan (iepenbiere sawol as bysündere) skoallen foar fuortsec ünderwiis. Om't wy yn ós bidriuw de forkoarte wurkwike hawwe, is ft foar party Iju noflik dat marren en bosken sa tichte by Drachten binne. Skriuw ris in brief oan: N.V. Philips Ofd. Personeel Drachten BESPARING 40 /o NEDERLAND BLARICUM M. 'de stalenboekenyjifi var d< f i! unieke nieuwe Mbb Y collectie Nw.-Guiiiea Raad {Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen is in de brievenbus van de Zuidhollandse ge meenten een brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gevallen, waarnaar met spanning is uitgezien. Burgemeester en wethouders weten nu hoeveel woningen hun gemeenten in het jaar 1961 mogen bouwen. En in heel veel gevallen zal er een zorgelijke frons op de voorhoofden zijn verschenen. Zoals in Rotterdam, dat te horen heeft gekregen totaal niet meer dan 4425 woningen te mogen bouwen, woningwet- en pre- miebouw samen. Verleden jaar was dat aantal ruim duizend hoger (3250 woningwet en 2000 premie)! Maar Vlaardingen zal met 307 woningen niet ontevreden zijn, Capelle aan den ÏJssel, de beide Krimpens, Puttershoek en Oud-Beijerland evenmin, want zij mogen woningen bouwen ter vervanging van dijkwo ningen. En dit is een extraatje. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben totaal 7240 woning wetwoningen sn 7260 premiewonin gen ter verdeling. Daar komen nog 1X10 premiewoningen bij ie bouwen door woningbouwcorporaties met een zekere garantie van de gemeenten. Het college heeft met de volgende factoren bij de verdeling over de ge meenten rekening gehouden: O de bevolkingsaanwas: het statistisch woningtekort; vervanging van krotwoningen. Het statistisch tekort heeft de na druk gekregen. GS zijn uitgegaan van hot feit. dat het woningtekort het sterkst wordt gevoeld ir de groep minder-draagkrachtigen. Het contin gent woningwetwoningen is in de eerste plaats voor hen bestemd. In het contingent woningwetwo ningen zijn 260 woningen opgeno men. die dienen moetet >m noodwo ningen te vervangen. Voor Rotter dam alleen zijn 188 daarvan „uftge trokken", voor Bergschenhoek 7, Dordrecht 8, 's-Gravenzande 10, Lek- kerkerk 12 en kleinere getallen voor een aantal andere gemeenten. Ook dit jaar zullen weer veel wo ningwetwoningen kunnen worden uitgekozen, op grond van doelmatig heid. voor een extra-huurtoeslag van 2 per week. De premiewoningen zijn als volgt verdeeld: 70 pet. voor de huur n 30 pet. voor de verkoop (koop). In overleg met de hoofdingenieur-di recteur is het jaarprogramma sa mengesteld. Alleen plannen voor huurwoningen zullen aan de minister worden voor gelegd, als de betrokken belegger bij de hoofdingenieur-directeur een' ver klaring inzendt, waaruit blijkt dat de financiering is verzekerd. Als woningbouwcorporaties pre- miewoningen villen ouwen onder een zekere gemeentelijke garantie, moet daarover voor het einde van liet tweede kwartaal 1961 zijn beslist. In- het andere geval behoudt de mi jn deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar hef fende uitspraken van. anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. j •--JKg'Ar' I 'Rapport. Voor zover ons bekend reft Unie zich nimmer duidelijk ten aan zien van iet sportprobleem uitge sproken. Een studiecommissie of'een rapport daarover zou bijzonder wel kom zijn, omdat wij uit ondervinding weten hoezeer vooral de gemeente raadsleden van de Unie, bij de bepa ling van een standpunt, nogal oppor tuun te werk gaan en soms, begrij pelijk, in de mist varen.' D. Houwaart in 'Chr. Historisch Weekbiad voor Nederland', 3-2-61 nistei van Bouwnijverheid ziel de vriih :id voor de woningen naar eigen goeddunken aan te wenden. Een klein aantal gemeenten is de eis tot krotopruiming gesteld, waar- voo" het woningwetcontingent be schikbaar is, Dat zijn Berkel en Ro denrijs. Den Bommel. Ouderkerk aan den ÏJssel en Sliedrecht. Delft heeft een extraatje van 75 premiewoningen voor huisvesting van het lagere TH-personeei. Rotterdam heeft geen extra- toewijzing voor vervanging van dijkwoningen. Oeze gemeente wordt verondersteld vervanging uit het toegewezen contingent te kun nen bestrijden. Op een persconferentie, vrijdag middag in het gebouw van de Pro vinciale Griffie gehouden, heeft de gedeputeerde D, van der Kwaak deze gegevens bekendgemaakt. Hij wees erop, dat in Zuid-Hol land verleden jaar 9150 woningwet woningen en 8000 premiewoningen zijn verdeeld. Nu zijn die getallen 7240 en 7260, een aanmerkelijke ach teruitgang dus. "Volgens de gedeputeerde moet het getal van 1110 premiewoningen, die eventueel door woningbnuwcorpora- t ies gebouwd worden, bij de verge lijking buiten beschouwing gehouden worden. Dit zou iets „geheel nieuws'" zijn. Bij de verdeling is, aldus de heer Van der Kwaak, de verdelende recht vaardigheid in het oog gehouden, ook ten opzichte van Rotterdam. PHILIPS AMSTERDAM (ANP) De raadka mer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige gevangenhouding van ii Amsterdamse redactiesteno- graaf Sal S. en de Griekse ingenieur Michael R. opnieuw met dertig'dagen verlengd. -lij werden op 10 juni 1960 gearres teerd onder verdenking van illegale activiteiten ter behoeve van het Algerijnse bevry'dingsfront FLN, o.m. door het verienen van medewerking bij de voorbereiding voor het ver vaardigen van nagemaakte Franse franken. De raadkamer van het Amsterdam se gerechtshof beeft gistermiddag het beroep van de 'Heilige Daad-ambfcs- sadeur' Jolle Jansm tegen de ver lenging van zijn voorlopige gevangen houding met 30 dagen, afgewezen. Zoals bekend is Jplle Jeiisma medio november jl. onder verdenking van oplichting c.q. verduistering gearres teerd. De raadkamer van de Amsterdam®-* se rechtbank heeft de voorlopisrf ge vangenhouding van de sinds novem ber jl, gedetineerde president-direc teur van de N.V. Socrates Nic. den Besten, opnieuw met 30 dagen ver lengd (Van een onzer verslaggevers) In het St. Laurentlusziekenhuis te Roermond is donderdag de ïD»Jarige mevrouw C. BremmersSnijders uit Herten overleden. Mevrouw Brem mers werd vier weken geleden even- ai, haar man ten gevolge van kolen dampvergiftiging bewusteloos in bed aangetroffen. De heer Bremmers is hersteld. Voor een aantal belangrijke steden in Zuid-Holland is de toewijzing Rotterdam 262" woningwet, .800 premie, waarvan 230 eventueel door woningbouwcorporaties; Schiedam 234 woningwet, 200 premie, waarvan 150 eventueel door "woningbouwcor poraties; Vlaardinger 11 woning wet, 150 premie; Dordrecht 216 wo ningwet, 200 premie; Gouda 92 wo ningwet:, 100 premie, waarvan 50 eventueel door woningbouwcorpora ties; Delft lós woningwet, 300 pre mie waarvan 75 voor TH en 25 eventuele woningbouwcorporaties. Aan de Haagse agglomeratie Den Haag. Voorburg. Rijswijk «n Leid- schendam zijn totaal 1100 woning wetwoningen en 1500 premiewonin gen toegewezen. De verdeling over de andere ge meenten is als volgt (het eerste cij fer is het woningwetcontingent, het cijfer tussen haakjes het richtgetal voor premiebouw) Alblas (Oud-) 10 Alblassqr- dam 27 (110). Ameide 10 Arkel 11 (10), fSarendrecht 25 (45), Beijer land (Oud-) 6 (45). Beyerland (Zuid-) 9 tBergambacht 8 (10). Bergschenhoek 12 (10), Berkel en Rodenrijs 37 (20), Bleiswijk 4 (10), Bodegraven 14 (25) Bommel (Den: (10*), Boskoop 16 (20), Brielïe 5 Capelle aar: den ïJsse! 48 (30), Dirksland (10*), Dubbeldam 19 (30). Geervliet 4 Gorinchera 6': (100), Gouderak 4 Goudswaard 4 's-Gravendeel 4 's-Gra- venzande 46 (25), Groot-Ammers 4 Haastrecht 4 Hardinxveld 16 (30), Hazerswoude 10 (10), Heer- jansdam 8 (15), Heinenooril 4 Hellevoetsiuis 20 (65). Hendrik-Ido- Ambacht 26 (60), Krimpen aan de Lek 12 HO). Krimpen aan den ÏJs sel 42 (60), Leerdam 30 (30). Lekker- kerk 16 (10), Lekkerland (Nieuw-) 6 (15), Lier (De) 19 (.15), VTaasdam 6 Maasland 9 (10), Maassluis 50 (30), Meerkerk 4 Middelharnis (15*), Mijnsheereniand 8 f, Moerkapelle .11 Monster 37 (20). Moordrecht 4 (10), Naaldwijk -lö (55), Nieuwerkerk aari den ÏJssel 28 (25) Nleuwland 4- Nootdorp 12 (10), Numansdorp 3 (15). Oostvoorne 12 (10), Ouddorp 14 (10), Oudenhoorn S Ouderkerk aan den IJsseï (15*), Papendreoht 23 (80), Piershil 4 Pijnacker 41 (40) Poortugaal 20 (30;. Puttershoek 5 (45**), Reeuwijk 19 (15>, «hoon £6 (25). Ridderkerk 00 (150), Rietveld 4 l Roekan je 12 Rozenburg 15 (100), Scheiluinen 5 f—Schoonho ven 5 (10), Sliedrecht 60 (40), Spjj- kenisse 50 (160), Stad aan 't Haring vliet 4 Stellendam 8 Stol wijk 11 Strijen 16 (10), Tcnge (Oude) 7 /ianen 19 (25), Wad- dinxveen 40 (35), Wateringen 22 (30), Westmaas 5'(—Woerden 18 (52**), Zevenhuizen 17 (10), Zoetermeer 25 (60), Zwartewaal 4 Zwijndrecht 85 (195). Ten behoeve van de vervanging van dijkwoningen worden toegewe zen aan: Capelle aan den ÏJssel 20 woningwetwoningen; Krimpen aan den ÏJssel 6 woningwetwoningen; Krimpen aan de Lek 15 woningwet woningen; Oud-Bejjerland 8 woning wetwoningen. Eventueel 'oor woningbouwcor poraties (Woerden 2) Voor vervanging dijkwoningen 30. (Van een onzer verslaggevers) Bij Urk «s gistermiddag het vracht- |SChip 'Zuid-Holland 2' (500 ton) ge zonken. Schipper J. Huike, rijn vrouw en hun zesjarig zoontje zijn gered. Het schip was 's morgens in alle vroegte op de zandbank De Vormt, gelopen. Er waren geen waarschu wingstekens. De gasboeï was wegge nomen in verband met de vorst. De motorkotters UK 204 en 123 voeren uit om assistentie te verlenen. Zonder resultaat. De sleepboot Hen- drifc Klaas (van de heer C. Kapitein) had meer succes. De sleper wist de 'Zuid-Holland' die geladen met steenkool van Stein in Limburg op weg was naar Bremen - vlot te krijgen. Het schip draaide. Daarbij is het blijkbaar over een steen ge schuurd. Er ontstond een groot lek. waarde or het water binnens troomde. De vrouw van de schipper en hun zoontje werden opgepik: door een vlet. De schipper die het langst aan boord Weef werd op het nippertje ge- red. Hij heeft alleen wat papieren en lijfgoed kunnen meenemen. Het schip zonk als een baksteen. De masten en de kajuit steken nog boven het vijf meter diepe water uit. Het v/rak ligt iets buiten de gewone route. Het -evert geen direct gevaar voor de scheepvaart op. (Van onze sociaal-economische redactie) Hoewel BROOD in het nieuwe vestigingsbesluit Levensmid- delenbedrijven onder de gemeenschappelijke waren is gebracht, en dus in vele branches verkocht zou mogen worden, is dit om andere redenen voorlopig toch niet mogelijk. Er is nl. ook nog een Erkenningsreglement Wederverkopers Bakkersarti- kelen, dat vestiging van nieuwe verkooppunten van brood aan een 'er kenning' bindt. In feite worden nieuwe erkenningen alleen verleend, ah naar het oordeel van de Bakkerij-Stichting behoefte aan de betrokken vestiging bestaat. De Sociaal-Economische Raad heeft in een vandaag verschenen ad vies de regering aanbevolen deze regeling die op 31 december 1961 zou aflopen nog vijf jaar te hand haven, Wel heeft, de SER aanbevtf- len wat meer erkenningen te geven dan tot nu toe pleegt te geschieden. De SER vreest, dat bij volledige afschaffing van het Erkenningsreg- lemen plotseling op duizenden ver kooppunten, ir allerlei zaken, brood zou worden verkocht. Dit zou voor al voor kleine en middelgrote bak kersbedrijven funeste gevolgen heb ben. In de laatste jaren is het aar tal bakkers zeer sterk verminderd dank zij een saneringsregeling (met toestemming van de overheid tot stand gekomen) waarvan de kosten ten dele door de bakkers onderling worden opgebacht. Deze sanering zou plotseling worden teniet gedaan. (Van een onzer verslaggevers) De stranding van het Noorse tankschip Velma (17.500 brt) op de rotsen van Santa Maria, een van de eilanden van de Azoren, dreigt desastreuze ge volgen te krijgen. Een brede stroom vliegtuigbenzine ie uit het lek geslagen schip vloeit, heeft gisteren de haven van Santa Maria bereikt. De haven is voor alle scheepvaartverkeer gesloten -en da kaden zijn fmtruirod, omdat het kleinste vonkje een ramp kan ver oorzaken. Advertentie I-M. VAN UW KOSTBARE BR- »T< Géén tocht meer géén beslagen ramen constante temperatuur door de OUCANA alumi nium voorzetramen, die 8één onderhoud vragen, el nu van 10 #o 10 uur 02953-5201 of schrijf, (na IS' uur 02953-5710) ona ramen betalen zichzelf. dubb©l© De Velma. die brandstol vervoerde naai het vliegveld Santa Maria, liep op 1 februari van dit jaar tijdens zwaar weer op de rotsen. De Elbe, van Leen Smit en Go's Internatio nale Sleepdienst heeft sindsdien op basis van Lloyd's open form dagen lang vergeefs getracht het schip vlot te trekken. De steeds meer slagzij makende Velma zit muurvast en maakt veel water. Wel slaagde men erin een pijpleiding tussen de tanker en het vliegveld tot stand te brengen, maar gisteren toen steeds meer brandstof door een groot fat in de scheepswand begon te stromen had ie Noor nog bijna 15.000 ton benzine aan boord. De Elbe moest bovendien haar berg i ïigspogingen staken omdat deze sleepboot ai eerder gecontracteerd was "oor een transport in de Ame rikaanse wateren. Woensdag is het schip daar heen ertrokkef waarna de Noorse sleep boot Hercules ondei contract van Lee imit en Co de tanker vast maakte. Gisteravond zag men daar echter weinig heil meer in. Gevreesd wordt dat de Velma reddeloos verlo ren is. Hoewel mer er in zal slagen nog een deel van de lading over te pom pen, vrees- men dat in de komende detgen de zee tussen de Azoren over een nog groter oppervlakte met ben zine za! worden bedekt. Vissers van Santa Maria mogen daarom ook niet meer uitvaren en de haven is her metisch afgesloten. De SER beveelt aan wel erkenning te verlenen a aan zaken, waarin al drie bran ches van het levensmiddelenbedrijf worden uitgeoefend; b aan zaken op het gebied van het beperkte levensmiddelenbedrijf, die het karakter dragen van een spe ciaalzaak in brood; c. aan bakkers, die het zelf niet meer J bakken, maar wei brood blijven verkopen (zgn. koude bakkers) d. aan alle ambulante broodsHjters- ondernemingen: e. aan zaken ir een gebied, waar niet in de redelijke behoeften van ds consument wordt, voorzien door een bestaand bakkersbedrijf. De erkenningen zouden dooi het Produktschap voor Granen, Zaden ,ea Peulvruchten moeten worden ver leend. De commissie, die het SER-advies heeft voorbereid, stond onder voor- zitterschap van prof. dr. J. E. An- driessen. Advertentie I-M. -•-l r -V: - WMiti, i) f* tf X s v '1 'R D 'Bp*. 1 lehang jaargang 1961 Vraag de boeken (geheel vrij blijvend) ter inzage aan Uw behangleverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Rath Doodoheefvor N.V. Bij koninklijk besluit is voor de eerste zittingsperiode van drie uren benoemd tot voorzitter van de Nieuw- Gumea-Raad de heer J. H. F. Solle- wijn Gelpke. hoofdambtenaar bij het binnenlandse bestuur, zo deelt het Ministerie van Binnenlandse Zaken mee. Zoals bekend, zal de uit 28 ieden bestaande Nieuvv-Guinea-Raad op 5 april plechtig worden geïnstalleerd. (Van een onzer verslai\ ivers) De positie var. .!- liï'estduitse coas ter Angelina, die iondagnacht op de Texelse Noordzeekust strandde en waarvan de vijf opvarenden bet avontuur overleefden, wordt iedere dag kritieker. De goed gesloten luiken hebben het stormgeweld var vier dagen doorstaan, maar vrijdag spoelden reeds tientallen luiken op het strand aan waarna de eerste partijen che micaliën op hel strand geworpen werden. Het schip heeft bovendien honderd ton rijst aan boord. Zodra, de zee rustig is geworden zal de rest van de ladmg worden ge borgen. Daarna moeten de onder water staande compartimenten wor den leeggepompt De berging is opgedragen aan bureau Wijsmuller ra JJmuiden, dat ook de viskott-er 'Drie Gebroeders', die vorig jaar op precies dezelfde grond vastliep, heeft losgesleept (Van. een onzer verslaggevers) Acht jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest heeft het Haagse gerechtshof opgelegd aan de 31-jarige Haagse koopman G N. G. Hij wordt ervan verdacht in de nacht van de eerste op de tweede pinkster dag van het afgelopen jaar in zUn woning aan de Jac Catsstraat de 67- jarige boekbinder P. M die met de als prostituee bekend staande 18- jarige echtgenote van G, was meege komen. te hebben doodgestoken. Evenals de Haagse rechtbank achtte het Hof zware niishandeliing, de dood tengevolge hebbende, bewe zen. In eerste instantie war. G. ver oordeeld tot vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling. De invoering van de algemene ouderdomsverzekering op 1 j a- nuari Ï957 heeft tweeërlei gevolg gehad. Het eerste en voorlopig voornaamste gevolg was, dat de bejaarden er, ook na 'Drees', aan zienlijk op vooruitgingen. Het tweede gevolg was, dat oor deze vooruitgang sen volledige onaf hankelijkheid binnen de gezichts kring kwam. En daarmee is de drang tot een afdoende oudedags voorziening voortdurend toege nomen. Bij de Invoering van de AOW is va stonde af aan gesteld, dat de AOW een bodempensloen zou zijn, waarop aanvullende voorzienin gen nodig waren. Bij deze aan vullende voorzieningen dacht men dan in de eerste plaats aan de bedrijfspensioenen. Met die bedrijfspensioenen is het echter een eigenaardig geval. In een flink aantal bedrijfstak ken komen ze voor, maar er zijn nog honderdduizenden werkne- wers voor wie er geer bedrijfs pensioenfonds bestaat. Nu zou de overheid kunnen bepalen, dat er voor de restgroepen een algemeen bedrijfspensioenfonds moet wor den gesticht. Dit gaat echter velen te ver en daarom beschou wen wij het als een stap vooruit, dat het a.r. dagblad Trouw de suggestie doet, dat de overheid een datum bepaalt, waarop een algemeen bedrijfspensioenfonds voor de restgroepen wordt inge steld. In de gedachtengang van Trouw zou het vaststellen van een datum een prikkel zijn voor de achtergebleven bedrijfstakken om zelf tot instelling van bedrijfs pensioenfondsen over te gaan. lyTaai dan zijn we met de be- Px drijfspensioenfondsen nog niet uit de moeilijkheden. De be drijfspensioenfondsen geven na melijk in de meerderheid van de gevallen vaste, onveranderlijke, bedragen. En dit betekent, dat de uitkeringen naar verhouding steeds minder betekenis krijgen. Sinds 1947, toen. de bedrijfspen sioenen in de landbouw en de grote metaalindustrie zijn inge voerd, zijn de lonen meer dan verdubbeld- Waar de pensioenen gelijk gebleven zijn betekent dit, dat hun betrekkelijke waarde is gehalveerd. De Sociaal-Economische Raad houdt zich met de waardevast- !d van de bedrijfspensioenen bezig, maar het vraagstuk is lang niet gemakkelijk en de SER is er dan ook nog niet uitgekomen. Een verbetering in de positie van de bejaarden is ook te herei ken door een, extraverhoging van de AOW-nitkering. Deze uitke ring wordt, zoals "bekend Is, aan gepast aan de stijging (of daling) der lonen. Het is mogelijk de stij ging elke keer iets groter te ma ken dan volgens de bestaande segels noaig is. Daardoor kan dan het betrekkelijke waardeverlies van de bedrijfspensioenen worden opgevangen en op den duur zou den de bejaarden een inkomen kunnen krijgen waardoor zij on afhankelijk zijn. XTet is echter te vrezen, dat de - politiek van de huidige rege ling deze weg onbegaanbaar, al thans moeilijk begaanbaar zal maken. De regering wijzigt de aanpassing van de overheids- pensioenen bij de AOW zó, dat op den duur de laagste-inkomens- trekkers meer pensioen ontvan gen dan zij werkende aan loon kregen. Maar als de AOW-uitke- ring extra verhoogd wordt, zullen steeds grotere groepen in deze merkwaardige omstandigheid ko men te verkeren. En dat zal bij zonder moeilijk te verdedigen zijn. Ten slotte moet het geld name lijk door de werkenden worden opgebracht en wij kunnen ons voorstellen, dat de werkenden weinig geneigd zijn deze onge zonde toestand te bevorderen. Als de regering er werkelijk op uit is de positie van alle bejaarden te verbeteren, zal zij dit moeten be denken. AMSTERDAM (ANP) Ds huidige opvatting van de genitici is, dat de af wij- klngei; door öntgenstraiec veroorzaakt in lichaamscellen in hét algemeen herstelbaar rijn ln tegenstelling tot die in de gelachtskUerccllen. De vrees voor de gevaren van de toepassing van röntgenstralen bij de tub rculosebestrijding, die soms het karakter van een psychose aanne men, is evenwe? liet gerechtvaar digd. Dit heeft dr, L. Bureraa, directeur van de GG en GD te Rot terdam ge antwoord op de vraag 'Is herhaald onderzoek door middel van röntgen stralen schadelijk voor de gezond held?", die het bestuu van dr Rot terdams-» afdeling van de Nederland se onderwijzersvereniging (NOV) vorig jaar heeft gesteld. D Burema concludeer: dat her- he.aid onderzoek doormiddel van schermbeeldfoto's voor de ge- slachtskiie. zonder risico's is. Per, .doorlichting krijst het siacntorgaan van ae doorgelichte persoon een dosis die vele malen kleiner is lan de dosis aan ioni serende stralen die men opdoet als mer, 14 dagen naar de winter sport in het hooggebergte gaat. Bij een deskundige toepassing van de röntgenstralen bij het onderzoek op tuberculose, is menselijkerwijs gesproken, noch voor het individu, noch voor de bevolking als geheel, schade te verwachten, zo meent dr. Burema. Hi: voegt daaraan toe dat steeds rekening wordt gehouden met de individuele omstandigheden, bh voorbeeld aij het onderzoek van kinderen en zwangeren. Onnodige herhalingen van röntgenonderzo-s klagen worde: volgens di, ut zoveel mogelijk beperkt.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 1