1 koningen verdeeld: Rotterdam duizend minder dan n '60 N.V. PHILIPS DRACHTEN FRIEZEN OM UTENS Beschermin bakkers blij 't nop van kracht liegtui, benzine uil lekgeslagen tanker stroomt haven in m 'Geen schade bi een deskundige toepassin j van röntj jenstralen Lading slaat uit Angelina Arrest Sal S. en Michael R. weer verlengd ZIJ BLIJVEN IN ARREST Kolendamp eist een slachtoffer fabryksarbeiders oatit 40 jier ta Schip gezonken; gezin gered Azoreneiland in ernstig gevaar Acht jaar voor dodelijke steek De oude dag Dr. Burema meent: VER SCHENEN HET VRIJE VOLK ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 VERVANG KROTOPRUIMING TOEWIJZING PH1UPS Dizze advertïnsje fs bïnammea bidoeld foar Opportuun dy'f dizze tra o te Iêze en dy't oei Fryslan werom wolle- It hat és bliken dien dat gans Friezen om utens graech nei Ffysïan werom wolle as hja dêr fêst wurk en in goede wente krije kinne. Wol nou» beide kinne wy biede oan DRACHTEN is as wenplak foar hüshaldi'ngs mei opgroeiende bern tige gaedlik, hwant der is in great forskaet fan (iepenbiere sawol as bysündere) skoallen foar fuortset ünderwiis. Om wy yn üs bidriuw de forkoarté wurkwike haw we, is it foar party lju noflik dat marren en bosken sa tichte by Drachten binne. Skriuw ris in brief oan: N.V. Philips Ofd. Personeel Drachten BESPARING 40°lo VAN UW OSTBARE BRANDSTOF jUGQlRoX- NEDERLAND BLARICUM de staienböeken collectie >ehang aargang 1961 Vraag de boeken (geheel vrij blijvend) ter inzage aan Uw behangleverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Nw.-Guüiea Raad (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen is in de brievenbus van de ZuidholJandse ge meenten een brief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gevallen, waarnaar met spanning is uitgezien. Burgemeester en wethouders weten nu hoeveel woningen hun gemeenten in het jaar 1961 mogen bouwen. En in heel veel gevallen zal er een zorgelijke frons op de voorhoofden zijn verschenen. Zoals in Rotterdam, dat te horen heeft gekregen totaal niet meer dan 4425 woningen te mogen bouwen, woningwet- en pre- miebouw samen. Verleden jaar was dat aantal ruim duizend hoger (3250 woningwet en 2000 premie)Maar Vlaardingen zal met 307 woningen niet ontevreden zijn, Capelle aan den IJssel, de beide Krimpens, Puttershoek en Oud-Beijerland evenmin, want zij mogen woningen bouwen ter vervanging van dijkwo ningen. En dit is een extraatje. Gedeputeerde Staten -van Zuid- HoUand hebben totaal 7240 woning wetwoningen en 7260 premiewonin gen ter verdeling. Da komen neg 1110 premiewoningen by te bouwen door woningbouwcorporaties met een zekere garantie van de gemeenten. Het college heeft met de volgende factoren bij de verdeling over de ge meenten rekening gehouden: de bevolkingsaanwas: het statistisch woningtekort: vervanging van krotwoningen. Het statistisch tekort heeft de na druk gekregen. GS zijn uitgegaan van het feit, dat het woningtekort het sterkst wordt gevoeld In de groep minder-draagkrachtigen. Het contin gent woningwetwoningen is in de eerste plaats voor hen bestemd. In het contingent woningwetwo ningen zijn 260 woningen opgeno men, die dienen moeten om noodwo ningen ie vervangen. Voor Rotter- dam alleen zijn 188 daarvan „uitgft brokken", oor Bergschenl loek 7, Dordrecht 8, 's-Gravenzande 10, Lek- kerkerk 12 en kleinere getallen voor een aantal andere gemeenten. Ook dit jaar zullen weer veel -wo ningwetwoningen kunnen worden uitgekozen, op grond van doelmatig heid, voor een extra-huurtoeslag van j 2 per week. De premiewoningen zijn als volgt verdeeld: 70 pet "voor de huur en 30 pet. voor de verkoop (koop). In overleg met :3e hoofdingenieur-di recteur is bet jaarprogramma sa mengesteld. Alleen plannen voor huurwoningen zulten aai: de minister worden voor gelegd, is de betrokken belegger bij de hoofdingenieur-directeur een vei - klaring inzendt, waaruit blijkt dat de financiering is verzekerd Als woningbouwcorporaties pre miewoningen willen jouwen onder een zekere gemeentelijke garantie, moet daarover voor het einde van het tweede kwartaal 1961 zijn beslist. In het andere geval behoudt de mi nister van Bouwnijverheid zich de vrijheid voor de woningen naar eigen goeddunken aan te wenden. Ken klein aantal gemeenten is de eis tot krotopruiming gesteld, waar voor het woningwetcontingent be schikbaar is. Dat zijn Berk:en Ro- denrijs. Den Boromel, Ouderkerk aan der, IJsse! en Sliedrecht, Delft heeft een extraatje van 75 premiewoningen voor huisvesting van het lagere TH-personeel. Rotterdam heeft geen extra toewijzing voor vervanging van dijkwoningen. Deze gemeente wordt verondersteld vervanging uit het toegewezen contingent te kun nen bestrijden. Op een persconferentie, vrijdag middag in het gebouw van de Pro vinciale Griffie gehouden, heeft de gedeputeerde D. an der Kwaak deze gegevens bekendgemaakt. Hij wees erop, dat In Zuid-Hol- land verleden jaar 9150 woningwet woningen en 3090 premiewoningen z(Jn verdeeld. Nu zijn die getallen 7240 n 7260, een aanmerkelijke ach tcruitgang dus. Volgens de gedeputeerde moet het getal van 1.110 pi-emiewoningen, dis eventueel door woningbouwcorpora ties gebouwd worden, oij de verge lijking buiten beschouwing gehouden I worden. Dit zou iets ..geheel nieuws' zijn. Bij de verdeling is, aldus de heer Van der Kwaak, de verdelende recht vaardigheid in hef, .tog gehouden, ook ten opzichte van Rotterdam. Ainertentte LU l n deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar i~ef- Jende uitspraken van anderen, ttiter- aard voor ekening van hen die worden geciteerd. 'Rapport. Voor zover ons bekend eeft 'te Unie zich nimmer duidelijk ten san- zien van het sportproblcem uitge sproken. Een studiecommissie of een rapport daarover ,'Ou bijzonder «'el- kom zijn, omdat wij uit ondervinding weten hoezeer vooral de gemeentc- aadsleden van de Unie, bij de bepa ling van een standpunt, nogal oppor tuun te werk gaan cn soms, begrij pelijk, in de mist varen.' D. Houwaart in Chr. Historisch Weekblad voor Nederland', 3-2-61 AMSTERDAM (ANP) De raadka mer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige gevangenhouding van de Amsterdamse redactiesteno graaf Sal S. en de Griekse Ingenieur Michael K. opnieuw met dertig'dagen verlengd. Zjj werden op 10 juni 1960 gearres teerd onder verdenking van illegale activiteiten ter behoeve van het Algerijnse bevrijdingsfront FLN, o m. door het verlenen van medewerking bij de voorbereiding voor het ver vaardigen van nagemaakte Franse franken. De raadkamer van het Amsterdam- se gerechtshof heeft gistermiddag het beroep van de 'Heilige Daad-ambf s- sadeur' Jolle Jansma tegen de ver lenging van zijn voorlopige gevangen houding met 30 dagen, afgewezen Zoals bekend is Jolle Jansnr medio november jl. onder verdenking van oplichting c.q. verduistering gearres teerd. De raadkamer van de Amsterdam- si, rechtbank heeft de voorlopige ge vangenhouding van de sinds novem ber ji. gedetineerde president-direc teur va:: de N.V. Socrates Nic. den Besten, opnieuw met 30 dagen ver lengd. (Van een onzer verslaggevers) in het St. Laurentluszlekenhuis te Roermond is donderdag de ïö-jaxige mevrouw C. BremmersSnijders int Herten overleden. Mevrouw Brem mers werd vier weken geleden even als haar man ten gevolge van kolen- dampvergiftigins: bewusteloos in bed aangetroffen. De heer Bremmers is hersteld. Voor een aantal belangrijke steden in Zuid-Holland is de toewyzing: Rotterdam 2625 woningwet, 1800 premie, waarvan 230 eventueel door woningbouwcorpor atiesSchiedam 224 wenisgwet, COC premie, waarvan 150 eventueel door woningbouwcor poraties; Vlaardingen 157 woning wet. 150 premie; Dordrecht 216 wo ningwet, 200 premie; Gouda 92 wo ningwet, 100 premie, waarvan 50 eventueel door woningbouwcorpora ties: Delft 158 woningwet, 300 pre mie, waarvan 75 voor TH en 25 eventuele woningbouwcorporaties. Aan de Haagse agglomeratie Den Haag. Voorburg, Rijswijk en Leid- schendam zijn totaal 1100 woning wetwoningen en 1500 premiewonin gen toegewezen. De verdeling over Ie andere ge meenten is als volgt (her eerste cij fer is het woningwetcontingent, het cyfer tussen haakjes het richtgetal voor premiebouw): Alblas (Oud-) 10 Alblasser- dam 27 (HO), Ameide 10 Arkel 11 (10) Barendrecht 25 (45), Beljer- land (Oud-) 6 (45), Beljerland «Zuid-) 9 Bergambacht 8 (10) Tlergschenhoek 12 10), Berkel en Rodenrijs 37 (20), Bleiswijk 4 (10), Bodegraven 14 (25). Bommel (Den' - (10*), Boskoop 16 (20), Brielle 6 Capelle aan ier. IJssel 48 (30), Dirksland (10*). Dubbeldam 19 (30), Geervliet 4 Gorinchem 07 (100), Gouderak 4 Goudswaard 4 's-Gravendee! 4 's-Gra- venzande 46 (25), Groot-Ammers 4 Haastrecht 4 Hardinxveld 16 (30), Hazerswoude 10 (10)Heer- jansdam 8 (15), Heinenoord 4 Hellevoetsluis 20 (65), Hendrik-Idt: Ambacht ':6 (60). Krimpen aan de Lek 12 (10), Krimpe: aan der IJs sel 42 60 Leerdam 30 (30) Lekker kerk 16 (10), Lekkerland (Nieuw-) 6 (15), Lier (De) 19 (15), Maasdam 6 Maasland 9 (10), Maassluis 50 (30;. Meerkerk 4 Middelbands (15')Mijnsheereniand i Moerkapelle 11 Monster 37 (20). Moordrecht 4 (10), Naaldwük 40 (55), Nieuwerkerk aan den IJssel 28 (25) Nieuwland 4 Nootdorp 12 (10), Numansdorp S (35). Oostvoorne 12 (10), Ouddorp 14 (10). Oudenhoorn 9 Ouderkerk aan den IJssel (15*) Papendrecht 23 (80), "iershil 4 Pijnacker 41 (40), Poortugaa 20 (30). Puttershoek 5 (45**) Reeuwijl* 19 (15), Rhoor 16 (25), Ridderkerk 90 (150). Rietveld 4 Rockanje 12 Rozenburg 15 (100). Schelluinen 5 Sehoonht. ven 4 (10) Sliedrecht 60 (40), Spij- kenisse 50 160), 3tad aan 't Haring vliet 4 CStellendam 8 Stol wijk 11 arijer: 16 (10), Tonge (Oude7 Vianen 19 (251, Wad- dinxveen 40 (35), Wateringen 22 (30) Westmaas 5 Woerden 18 (52**), Zevenhuizen 17 (10), Zoeterroeer 15 (60), Zwartewaal 4 Zwijndrecht 85 (195). Ten behoeve van de vervanging van dijkwoningen worden toegewe zen aan'. Capelle aan den IJssel !0 woningwetwoningenKrimpen aan den IJssel 6 woningwetwoningen; Krimpen aan de Lek 15 woningwet woningen; Oud-Befjerland 8 woning wetwoningen. Eventueel door woningbouwcor poraties (Woerder 12} Voor vervanging dijkwoningen 30. (Van een onzer verslaggevers) Bij Bik is gistermiddag het vracht- jschfp 'Zuid-Holland 2" (500 ton) ge zonken. Schipper J. Huike, rijn vr iw en hun zesjarig zoontje zijn gered. Het schip was 's morgens n alle vroegte op de zandbanl De Vormt gelopec. Er waren geen waarschu wingstekens, De gasboei was wegge nomen in verband met de vorst. De motorkotters UK 204 en 123 voeren uit om assistentie te verlenen. Zonder resultaat. De sleepboot Hen drik Klaas (van de heer C. Kapitein) ad meer succes. De sleper wist de 'Zuid-Holland' die geladen met steenkool van Stein in Limburg op weg was naar Bremen vlot te krijgen. Het schip draaide. Daarbij is het blijkbaar over een steen ge schuurd. Er ontstond een groot lek, waarde or het water binnenstroomde. De vrouw van de schipper en hun zoontje werden opgepikt door een vlet De schipper die het langst aan boord bleef werd op het nippertje ge- red. Hij heeft alleen wat papieren en lijfgoed kunnen meenemen. Het schip zonk als een baksteen. De masten en de kajuit stekfen nog boven het vijf meter diepe water uit Het. wrak ligt iets buiter de gewone route. Iet '.evert geen direct gevaar voor de scheepvaart op. (Van onze sociaal-economische redactie) Hoewel BROOD in het nieuwe vestigingsbesluit Levensmid- delenbedrijven onder de gemeenschappelijke waren is gebracht, en dus in vele branches verkocht zou mogen worden, is dit om andere redenen voorlopig toch niet mogelijk. Er is nl. ook nog een Erkenningsreglement Wederverkopers Bakkersarti kelen, da: vestiging van nieuwe verkooppunten van brood aan een 'er kenning' bindt. In feite worden nieuwe erkenningen alleen verleend, ah naa het oordeel van de Bakkery-Stichting behoefte aan de betrokken vestiging bestaat. De Sociaal-Economische Raad heeft in een vandaag verschenen ad vies de regering Aanbevolen deze regeling die op 31 december 1961 zou aflopen - nog vijf jaar te hand haven. Wel heeft de SER aanbevo len wat meer erkenningen te geven di:..:tot nu toe pleegt te geschieden. De SER vreest, -lat bij volledige afschaffing van "net Erkenningsreg lement plotseling op duizenden ver kooppunten, in allerlei zaken, brood zou worden verkocht. Dit zou voor al voor kleine :n middelgrote bak kersbedrijven funeste gevolgen heb ben. In de laatste jaren Is het aar- tai bakkers zeer sterk verminderd dank zij een saneringsregeling met toestemming van de overheid tot stand gekomen) waarvan de kosten ten dele door de bakkers onderling worden opgebacht. Deze sanering zou plotseling worden teniet gedaan. (Van een onzer verslaggevers) De stranding van het Noorse tankschip Velma (17.500 brt) op de rotsen van Santa Maria, een van de eilanden van de Azoren, dreigt desastreuze ge volgen te krijgen. Een brede droom vliegtuigbenzine die uit bet lek geslagen schip vloeit, heeft gisteren de haven, van San":: Maria bereikt. De haven is voor ali® scheepvaartverkeer gesloten en de kaden zijn ontruimd, omdat het kleinste vonkje een ramp kan ver oorzaken. Advertentie I3M. Géén tocht meer -géén beslagen ramen constant* temperatuur door de DUCANA alumi nium voorzetramen, die géén onderhoud vragen, el nu van O tot 10 uur 02953-5261 of schrijf, (na 18 uur 02953-571 Ducana raman betalen zichzelf dtbb*U De Velma die brandstof vervoerde naai het vliegveld Santa Maria.. ,iep op 1 februari van dit jaar tydens zwaar weer op de rotsen De Elbe, van Leen Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst heeft sindsdien op basis van Lloyd's open form dagen lang vergeefs getracht het schip vlot te trekken. De steeds meer slagzij makende Velma uit ïiuurvast en maakt veel water Wel slaagde mei erin een pijpleiding tussen de tanker en het vliegveld tot stand te brengen, maar tristaren toen steed:: meer brandstof door een groot fat in de scheepswand begon te stromen had de Noor nog bijna 15.000 ton benzine aan boord. De Elbe moest bovendien haar bergingspogingen steken omdat deze sleepboot al eerder gecontracteerd was voor een transport in de Ame rikaanse wateren. Woensdag is het schip daar heen vertrokken, waarna de Noorse sleep boot Hercules onder contract van Leen Smit en Co de tanker vast maakte. Gisteravond zag men daar echter heil meer in. Gevreesd wordt dat dé Velma reddeloos verlo ren is. Hoewei mer >sr in zal slagen nog •en deel van de lading over te pom pen, vreest men dat in de komende dagen de zee tussen de Azoren over een og groter oppervlakte met ben zin?: zal -vorder: bedekt. Vissers van Santa Maria mogen daarom ook niet meer uitvaren en de haven is her metisch afgesloten. De SER beveelt aan wel erkenning te verlenen a ran zaken, waarin al drie bran ches van het ievensmiddelenbedrijf worden uitgeoefend; b aan zaken op het gebied van het beperkte tevensmiddelenbedrijf, die het karakter dragen van eer >spe- ciaaizaak in brood; c. aan bakkers, die het zelf niet «teer bakken, maar wel brood blijven verkopen (zgn. koude bakkers); d. aan alle ambulante broodsiyters- ondernemingen: e. aan zaken in een gebied, waar niet in de redelijke behoeften van de consument wordt voorzien door een bestaand bakkersbedrijf. De erkenningen Zouden doo: het Produktschap voor Granen, Zaden ,en Peulvruchten moeten worden ver leend. De commissie, die het SER-advies heeft voorbereid, stond onder voor zitterschap van prof. dr. J. E. An- driessen. (Van een onzer verslaggevers) De positie van de Westduitse coas ter Angelina, die zondagnacht p de Texelse Noordzeekust strandde en waarvan de ijf opvarenden het avontuur overleefden, wordt iedere dag kritieker. De goed gesloten luiken hebben het stormgeweld van vier dagen doorstaan, maar vrijdag spoelden reeds tientallen luiken op het strand aan, waarna de eerste partijen che micaliën op het strand geworpen werden. Het schip heeft bovendien honderd ton rijst aan boord Zodra le zee rustig is geworden zal de rest van de lading worden ge borgen. (Daarna moeten de onder water staande compartimenten wor den leeggepompt. De berging is opgedragen aan bureau Wijsmuller in IJmuiden, dat ook de viskotter 'Drie Gebroeders',' die vorig jaar op precies dezelfde grond vastliep, heeft losgesleept. Advertentie I.M. ar de nieke iieuwe R&D F';. ""'"■•Va IH jRath Doodeheefver N.V. By kcïiinkiyk besluit is /oor de eerste zittingsperiode van drie jaren benoemd tot voorzitter van de Nieuw. Guinea-Raad de heer J. H- F. Solle- wjjn Gelpke, hoofdambtenaar bij het binnenlandse bestuur, zo deelt het Ministerie van Binnenlandse Zaken mee Zoals bekend, zal de uit 28 leden bestaande Nieuw-Gutnea-Raad op 5 april plechtig worden geïnstalleerd (Van een onzer verslaggevers) Acht jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest heeft het Haagse gerechtshof opgelegd aan de 31-jarlge Haagse koopman G N. G. Hy wordt ervan verdacht In de nacht van de eerste op de tweede pinkster dag van het afgelopen jaai in zijn woning aan de Jac Catsstraat de 67- jarige boekbinder P. M. die met üe als prostituee bekend -staande 18- jarige echtgenote van G. was meege komen, te hebben doodgestoken.' Evenals de Haagse rechtbank achtte het Hof zware mishandeliing, de dood tengevolge hebbende, bewe zen. In eerste instantie was G. ver oordeeld lot vijf aar met aftrek en terbeschikkingstelling. Fle Invoering van de algemene Louderdomsverzekering op 1 ja nuari 1957 heeft tweeërlei gevolg gehad. Het eerste en voorlopig voornaamste gevolg was, dat de bejaarden er, ook na 'Drees', aan zienlijk op vooruitgingen, Het tweede gevolg was, dat door deze vooruitgang een volledige onaf hankelijkheid binnen de gezichts kring kwam. En daarmee is de drang tot een afdoende oudedags voorziening voortdurend toege nomen. Bij de invoering van de AOW ls van stonde af aan gesteld, dat de AOW een bodempensioen zou zijn, waarop aanvullende voorzienin gen nodig waren. Bij deze aan vullende voorzieningen dacht men dan in de eerste plaats aan de bedrijfspensioenen. Met die bedrijfspensioenen ls het echter een eigenaardig geval. In een flink aantal bedrijfstak ken komen ze voor, maar er zijn nog honderdduizenden werkne- wers voor wie er geen bedrijfs pensioenfonds bestaat. Nu zou de overheid kunnen bepalen, dat er voo de restgroepen een algemeen bedrijfspensioenfonds moet wor den gesticht. Dit gaat echter velen te ver en daarom beschou wer: wij het ais een stap vooruit, dat het a.r. dagblad Trouw de suggestie doet, dat de overheid een datum bepaalt, waarop een algemeen bedrijfspensioenfonds voo: de restgroepen wordt inge steld. In de gedachten gang van Trouw zou het vaststellen van een datum een prikkel zijn voor de achtergebleven bedrijfstakken om zelf tot instelling van bedrijfs pensioenfondsen over te gaan, ]\,T a a an zijn we met de be- drijf spensioenfondsen nog niet uit de moeilijkheden. De be drijfspensioenfondsen geven na melijk In de meerderheid van de gevallen vaste, onveranderlijke, bedragen. En dit betekent, dat de uitkeringen naar verhouding steeds minder betekenis krijger,. Sinds 1947, toen de bedrijfspen sioenen in de landbouw en de grote metaalindustrie zijn inge voerd, zijn de lonen meer dan verdubbeld. Waar de pensioenen gelijk gebleven zijn, betekent dit, dat hun betrekkelijke waarde is gehalveerd. De Sociaal-Economische Raad houdt zich met de waardevast heid van de bedrijfspensioenen bezig, maar het vraagstuk is iang niet gemakkelijk en de SER is er dan ook nog niet uitgekomen. Een verbetering in de positie van de bejaarden is ook te berei ken door een extraverhoging van de AOW-uitkering. Deze uitke ring wordt, zoals bekend is, aan gepast aan de stijging (of daling) der lonen. Het ls mogelijk de stij ging Ike keer iets groter te ma ken dan volgens de bestaande regels nodig te. Daardoor kan dan het betrekkelijke waardeverlies van de bedrijfspensioenen worden opgevangen en op den duur zou den de bejaarden een inkomen kunnen krijgen waardoor zij on afhankelijk zijn. PTet is echter te vrezen, dat de politiek van de huidige rege ring deze weg onbegaanbaar, al thans moeilijk begaanbaar zal maken De regering wijzigt de aanpassing tan d cverheids- pensioenen bij de AOW zó, dat op den duur de laagste-inkomens- trekkers meer pensioen ontvan gen dan zij werkende aan loon kregen. Maar als de AOW-ultke- rlng extra verhoogd wordt, zuilen steeds grotere groepen in deze Merkwaardige omstandigheid ko men te verkeren. En dat zal bij zonder moeilijk te verdedigen zijn. 'en slotte moet het geld name lijk door de werkenden worden opgebracht en wij kunnen ons voorstellen, dat de werkenden weinig geneigd zijn deze onge zonde toestand te bevorderen. Als de regering er werkelijk op uit is de positie van alle bejaarden te verbeteren, zal zy dit moeten be denken. ,sMSI ËRDAM 'ANP) De huidige opvatting van de genltici is, dat de afwij kingen door röntgenstralen veroorzaakt ln lichaamscellen Ir. het, algemeen herstelbaar zfln ln tegenstelling tot die in de gelachtskliercellen. De vrees voor de gevaren van de toepassing van röntgenstralen bij de tuberculosebestrijding, die soms het karakter van een psychose aanne men, is evenvreï met gerechtvaar digd. Dit heeft dr. L. Burema, directeur vaa de GG en GD te Rotterdam ge antwoord op de vraag 'Is herhaald onderzoek door middel van röntgen stralen schadelijk voor de gezond heid?', die het bestuur var; d« Rot terdamse afdeling van de Nederland se onderwijzersvereniging (NOV) vorig jaar heeft gesteld. Dr Burema concludeert, dat her haald onderzoek doormiddel van schermbeeldfoto's voos de gi slachtskller onder risico's ik P.er. .doorlichting krijgt het et siacntorgaan van &e* doorgelichte persoon een dosis die vele malen kleiner is; dan de dosis aan ioni serende straen die men opdoet als men 14 dagen naar de winter sport in het hooggebergte gaat. Bij een deskundigs toepassing van de röntgenstralen bij het onderzoek <a» tuberculose, is menselijkerwijs gesproken, noch voor het individu, s och voor de bevolking als geheel, schade te verwachten, zo «reent dr. Burema Hij voegt daaraan toe. dat steeds 'ekening wordt gehouden met de individuele omstandighedei bij voorbeeld bij het onderzoek van kinderen en zwangeren. Onnodige herhalingen vaa röntgenonderzc; kingen worden volgens dt Burema zoveel mogelijk beperkt.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 4