Raadselachtige V enus boeiender dan maan jaar VS binnen twee hetzelfde m TïM Ir. Kooy: Meer perspectieven door draaiing RAI boekt 331.036 bezoekers iCongo-hen naar) I Deense haan „Tegenstellingen stad en platteland spelen grote rol bij verdelingen" Jongen onder auto van Prins Carnaval Vrije zaterdag, meer werk voor doktoren JReis naar nevelige buurvrouw Akkoord over sigaretten- prijzen Trein staat net op tijd stil Bergelius veilig in Palermo Tioee feestgangers onder trein Februari 1961: ongewoon zacht Boerderij afgebrand Ir. dr. F. Wakker Schut: Jongetje verdronken TWEE SCHEPEN- BESCHADIGD BIJ BOTSING Bejaarde man opgelicht 6000) HET VRIJE VOLK MAANDAG 13 1951 PAGINA 3 (Van onze redacteur wetenschappen, Plet Heil) De planeet Venus is de 'tweelingzuster' van de aarde. De grootte van Venus is immers bijna die van onze aarde en bo-; vendien is Venus onze naaste buur in het zonnestelsel. Des-! ondanks weten we minder van de romantische avondster dan van de iets verder verwijderde planeet Mars. De Godin van de Liefde hult zich namelijk onafgebroken in een kuis en ondoor- schijnend wolkenkleed. Meer van Venus af te weten, is de droom van elke sterrenkundige. Indien de Russische raketproef slaagt en zulke gegevens mocht opleveren, dan zou dat resultaat nog veel indrukwek kender zijn dan het fotograferen van de achterkant van de maan. Niet alleen, omdat Venus zo enorm veel verder weg ligt' dan de maan, maar óok omdat de verrassingen veel groter j kunnen zijn dan de maan nog te leveren had. 40 MILJOEN KM Buitengewoon interessant, zo noemde dr. ir. J. M, J. Kooy, Nederlands ruimtevaartdeskundige bij uitstek, de lancering van een. Russische kunstplaneet in de richting van Venus. 'De techniek om van een draaiende satelliet te lanceren had ik absoluut niet verwacht. Overigens zijn verdere bijzonderheden nodig om hierover meer te kunnen zeggen.' Brein aftappen? DORRE WOESTIJN NYLON EN PLASTIC RAADSELEN i „Bij de verdeling van de woningcontingenten kunnen maar weinigen zich boven het peil van'de belangenstrijd verheffen. Tegenstellingen als die tussen randstand Holland en de rest van Nederland, tussen stad en platteland spelen in die jaarlijks terugkerende strijd tot op grote hoogte een strijd om 's kei zers paard een belangrijke rol." Vaste norm Val van paard Tegen vraehtauto Lagere inkomens Over de wegen die kunnen leiden tot voorziening van de woningbe hoeften der lagere inkomensgroepen sprak daarna allereerst mr. F. An- driessen, directeur van de Stichting Katholiek Instituut voor Volkshuls- vesting. Niet snel genoeg Uit een geheel ander gezichtspunt werd het probleem door drs. W. J. Valkenburg, algemeen secretaris van de Nederlandse Bond van Bouw ondernemers bekeken. Hij begon met op te merken dat het tot 1960 gevolg de huur- en subsidiebeleid niet ge leid heeft tot een snelle oplossing vaa de woningtekorten bij de lagere in komensgroepen. Dat beleid zou z-i. mede ten doel moeten hebben de valide arbeider in staat te stellen uit zijn inkomen de economische huur prijs van zijn woning te betalen. non rl- (AP, Reuter) Amerika hoopt bin nen anderhalf of twee jaar hetzelfde te kunnen doen wat de Sowjet-ünie zondag heeft gepresteerd, zo heeft dr. Hugh Dryden, plaatsvervangend hoofd van de NASA, gisteren ver klaard. Hij zei overigens dat het nieuws van de jongste lancering van een ruimtestation door de Sowjet-Unie niet als een verrassing kwam. „Wij wisten reeds enige tijd dat de Russen hiertoe in staat waren," zo verklaarde hij. Dr. Levitt, directeur van het Fells- planetarium in Philadelphia zei dat het belangwekkend is dat het ruim testation zijn doel over ongeveer 110 dagen zal bereiken. De normale tijd zou 146 dagen zijn als de meest eco nomisch baan wordt gebruikt. De kortere tijddduur waarin het Sowjet-ruimtestation de weg aflegt wijst er volgens dr. Levitt op dat de Russen over een bijzondere brandstof en een bijzonder geleide- stelsel beschikken. Dr. Edward Lilley, astronoom van de Harvard-universiteit, zei dat de Sowjet-Onie ongeveer anderhalf jaar voor is op Amerika met brandstof en ruimtevaartuigen. Op elke onbewolkte avond kan men in deze dagen de planeet Venna als de schitterendste ster van het wes telijk uitspansel zien. Venus is een binnenplaneet, dat wil zeggen: van de aarde uit gezien loopt zij Jn een baan om de zon die binnen de baan ligt welke de aarde om de zon door loopt. Voor onze blik verwijdert Venus Mch dan ook nooit ver van de zon. Het jaar duurt er Tl maand en om de planeet nu te kunnen zien. moe ten wy vroeg in de avond kijken, hoogstens enkele uren nadat de zon is ondergegaan. De afstand van de aarde tot Venus s op zijn minst ongeveer 40 miljoen kilometer. De planeet is met zijn middellijn vaa ruim 12.000 km iets kleiner dan de aarde. Reeds met een kleine telescoop kan men als een der opmerkelijkheden van Venus ontdek ken, dat deze planeet schijngestalten vertoont, evenals de maan. Het lich tende schijfje is dus soms vol, soms half en soms sikkelvormig. Het Intense licht dat Vcnns zo aan Advertentie (LM.) (Van onze soc.-econ. redactie) Tussen sigareltenhandel en indus trie is thans eindelijk een akkoord bereikt over de winstmarges op siga retten, De felle onderhandelingsstrijd, die al sinds november duurde is daar mee dank zij bemiddeling van het ministerie van Economische Zaken, ten einde. De veriaging van de omzetbelasting van 7 op 5% betekent een voordeel van f 0.96 per duizend sigaretten. Afgesproken is, dat de industrie hiervan 1 0,58 krijgt en de handel 0,38. Zoals wij eerder berichtten, wilde de industrie de handel oor spronkelijk slechts 0.12 verhoging toestaan. De nieuwe marges gaan op 20 februari in. Er zal geen verreke ning plaats vinden van de marge voor de inkopen tussen 1 januari en 20 februari. (In die tijd is de marge voorde kleinhandel slechts met ƒ0.12 verhoogd). De industrie heeft iaten weten, dat zij zich het recht voorbehoudt de nu bereikte margeverdeling op een later tijdstip alsnog te wijzigen, als dat om bedrijfseconomische redenen nood zakelijk zou worden. (Van een onzer verslaggevers) Tegenwoordigheid van geest van NS-machinist heeft zaterdagmorgen in Almelo ongelukken voorkomen. De machinist van de Noordwest-Expres remde krachtig vlak voor de beveilig de dubbele overweg Violierstraat, toen hij merkte dat een van de vier bo men nog openstond. De overwegwachter J. R-. heeft ver klaard, dat noch de elektrische bel, noch de lampen die het sluitteken voor de spoorbomen geven, werkten. De spobrwegrecherche onderzoekt waarom dan wel (zij het enigszins te laat) drie van de vier bomen gesloten werden. De Noordwest-Expres had slechts een minuut vertraging. (Van een onzer verslaggevers) De sleepboten Tasmanzee en Pool- zee van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst hebben het 22.449 brt. metende Noorse motorschip Bergehus naar de haven van Paler mo gebracht. Daar zal de tanker, die dinsdag op 60 mijl ten zuidoosten van Malta in moeilijkheden kwam door een ontploffing en een brand in de machinekamer, worden gerepareerd. De sleep arriveerde zondagavond in de Siciiiaan.se havenplaats. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de Bergehus naar Napels zou gaan, maar in Palermo waren de mo gelijkheden voor de Noorse reders gunstiger. xn principe, zo zei U'. Kooy, is er geen wezenlijk verschil tussen het lanceren van de grond en de lance ring uit de kunstmaan. Bij elke lan cering van een satelliet met een meer- traps raket gebeurt eigenlijk iets dergelijks. In dit laatste Russische geval heef' de voorlaatste rakettrap enige tijd al! satelliet gedraaid, alvorens de laats» trap met de kunstplaneet af te sto ten. Deze nieuwe techniek heeft eer. voordeel. Draait een kunstmaan een. maal dan kan men nauwkeurig zijn snelheid en richting meten. Van dit grootheden kan men dan uitgaan on. de kunstplaneet met nauwkeurig be rekende snelheid en richting naar hei doel te sturen. Vereist is dan wel dat men df 1 stand van de lanceersateiliet ten op zichte van de vaste sterrenhemel kan beïnvloeden, maar door gebruik maken van hulpstraalbuizen is dal heel goed mogelijk. Wat bedoelen nu de Russen als zij spreken van onderzoek naar de mo- lelijkheden van interplanetaire ma nen? Ir. Kooy zei hierover het volgende: een kunstplaneet sturen in de rich ting van Venus is betrekkelijk een voudig. Ook radioverbinding over tuperlange afstand is niet opzienba- itiid, want reeds de Amerikaanse Pioneer V zond seinen uit die ovet meer dan 30 miljoen kilometer kon den worden opgevangen. Tot dusverre echter gingen de kunstplanelen een baan om de zon beschrijven. Zij gingen dus als het ware verloren in het heelal. Nu is het heel goed denkbaar dat de Russen iets anders gaan proberen. Er kan zo'n eindsnelheid b- de lan cering worden gegeven (en de storen de invloeden van aarde en Venus kunnen zo worden gecompenseerd) dat de kunstplaneet een ellips gaat beschrijven met dezelfde halflange as als de aardbaanellips. In dat geval wordt de omlooptijd één jaar en dit betekent dat de aarde en de kunstplaneet na een jaar weer bij elkaar in de buurt komen. Het is dan zelfs denkbaar dat de resultaten van metingen in de buurt van Venus opgeslagen worden in tiet elektronisch brein van de kunst- planeet en dat dit geheugen weer wordt afgetapt als het kunstmatig hemellichaam de aarde weer is ge naderd. Zulke terugkerende kunstplaneten stonden inderdaad op het programma als eerstvolgende stap in de ontwik keling van het ruimte-onderzoek. Veel verder gaat (ofschoon ook dal op den duur zeer wel mogelijk zal zijn) om een ruimtevoertuig in een baan om Venus te leiden. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagavond Is de brandweer van Hoogeveen met groot materiaal uitgerukt voor een felle brand in de de hemel doet schitteren, is zonlicht dat wordt weerkaatst teg^. het witte wolkendek van de planeet. Aan aard se wolken van waterdamp moet men evenwel niet denken. Spectroscopi sche waarnemingen hebben aange toond, dat waterdamp vrijwel ont breekt, dat de hoeveelheid koolzuur daarentegen enorm is. Vroeger heeft men wel gemeend, dat het oppervlak van Venus bedekt was met oceanen. Romantische na turen meenden zelfs, dat op Venus het paradijs moest bestaan, want met vee! water en veel zonlicht kon het leven er niet anders dan verrukkelijk zijn. Iets somberder was de opvatting, dat de hele planeet wellicht één kol kende oceaan was. Deze meningen zijn verlaten en nu geloven veel ster renkundigen (maar niet alle!) precies het tegenovergestelde. Venus, zo zegt men, is waarschijn lijk bedekt met dorre woestijnen. De wolken daarboven bestaan volgens de Nederlands-Amerikaanse profes sor Kuiper uit kleine deeltjes gepoly- meriseerde koolstof-subox-yde. Professor Whipple heeft daarop verder geborduurd en is tot de slot som gekomen, dat deze chemische substantie onder invloed van de ultra violette zonnestralen wordt omgezet in wat we tegenwoordig plastic noemen. Nylon- en plasticwolken zouden het dus zijn die we zien. En om nog eens ec-n andere opvatting te laten horen, oppert de Britse sterrenkundige Fred Hoyle dat. waar de aarde meer waterdamp dan koolwaterstoffen kent. het op Venus juist omgekeerd is. Terwij! op aarde de water-oceanen ont stonden. zouden op Venus ocea nen van aardolie zijn ontstaan. Dit de veie theorieën blijkt al, hoe weinig er met zekerheid be kend is. Bodemkenmerken, zoais die vrij duidelijk op Mars te on derscheiden vallen, heeft men op Venus vrijwel niet kunnen waar nemen. De schil van de wolken is te dik. Op zijn best mag men hopen daar met infra-roodcame- ra's opnamen van te kunnen ma ken. Ook met radio-telescopen heeft men in de afgelopen ja ren Venus 'afgetast'. Elkaar snel opvolgende stralingsstoten doen vermoeden, dat er boven het duistere Venus-oppervlak onafgebroken ontzettende on weren woeden. Heel voorzichtig - schat men. dat de opgevangen radiostraling "*uidt op een op-' pervlakte-temperatuur van 77 graden Celsius. Voorts tracht men met radar- echo's te bepalen hoe groot de om- wentelingssnelheid van Venus is. Men schat, dat Venus in ongeveer een maand om haar as wentelt. Maar zekerheid hierover heeft men volstrekt niet en zelfs wordt nog betoogd, dat Venus in het ge heel geen aswenteling heeft. Kortom: bij de onderzoekers van Venus bestaan de meest uit eenlopende opvattingen en het is niet overdreven te zeggen, dat onze 'tweelingplaneet' nog krioelt van de raadselen. Zonder onkies te worden, willen wij hopen dat de Russische kunst maan zal vermogen een tipje op te lichten van de sluier die Venus voor ons verborgen houdt. (Van onze verkeersredacteur) De eerste RAI-tentooEuteUlng-, (die van personenauto's en caravans) in het grote nieuwe complex -van de Nederlandse Vereniging De Rijwiel en Automobielindustrie te Amster dam heeft de vereniging een record aantal bezoekers opgeleverd, name lijk 331.036. Dit aantal is bijna honderdduizend hoger dan het verleden jaar, toen het totaal 237.000 was en ook veel hoger dan dat van 1958 (265.000), het jaar, waarin de nieuwe DAP de grote at tractie vormde. Ook zakelijk is de tentoonstelling uitermate geslaagd. Behalve in de af deling kampeerwagens werden overal nog betere zaken gedaan dan vorig jaar. Het Nederlandse merk, de DAP, heeft op de show 750 wagens ver kocht en zal waarschijnlijk als het zo doorgaat, een wachtlijst moeten aanleggen. De belangstelling richt zich vooral op de auto's in de prijsklassen tot ƒ6000 en boven de ƒ10.000. Door een uitgebreide, uitstekend functionerende regeling is de Am sterdamse politie zondag de verkeers- eh parkseermoeilijkheden volledig baas gebleven. Reeds 28 februari opent weer een Nieuwe RAI. namelijk van tweewie- Iers. (Van een onzer verslaggevers) 1 De directeur van Diergaarde Blij dorp, dr. A. C. V.vanBem- mei, gaat binnenkort een in 1 Blijdorp geboren Congopauwe- hen naar Kopenhagen bren- gen. De dierentuin in Kopen- f hagen bezit een Congopauwe- U haan, die de hen tot gezel- I schap krijgt. I Het is tot nu toe alleen in i de Rotterdamse Diergaarde g gelukt, Congopauwcn tc fok- ken. Behalve Rotterdam. Ant- j werpen en Clères (Frankrijk), zal nu ook Kopenhagen trach- ten bij te dragen tot het be- i houd van deze zeldzame, eerst s i in 1936 ontdekte soort. g j De Congopauwen komen al- p I leen in de oerwouden langs de Congorivier voor. Ze worden in hun natuurlijke levensge- I bied met uitroeiing bedreigd, s Ongeveer een dozijn exempïa- s ren zijn naar Europa gebracht, §j De vogeloppasser van de Ko- penhaagse dierentuin heeft zich in Blijdorp op de hoogte gesteld van de huisvesting en s I verzorging van de Rotterdamse pauwefamilile. Hij bracht een 1 Przewalskipaard mee, dat Kopenhagen voor een Rotter- s darns Przewalskipaard heeft geruild. Motief: bloedverver- sing. (Van een onzer verslaggevers.) De achtjarige Anthonie Kranen burg uit Veenendaal is gistermiddag te water geraakt en verdronken, toen hij met twee kleinere broertjes met een vlot aan het spelen was. Het slachtoffertje wilde van de wal op het vlot springen, maar viel daarbij in het water. Kunstmatige ademhaling werd nog toegepast maar die mocht niet meer baten. Dat zei vanochtend Ir. dr. F. Wakker Schut, voorzitter van het Neder lands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw op de eerste dag van de week voor de Volkshuisvesting. In zijn openingswoord groette hij minister mr. J. Aartsen en ir. H. M. Buskens. directeur-generaal voor de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid. En vervolgens leidde hij het onder werp van deze dag in: Om van van de woningbehoeften in de laagste in- komstengroepen en de wegen waar langs daarin kan worden voorzien. Hij stelde daarbij, dat in die be hoefte thans in het algemeen voor de groepen met inkomen boven 8000 per jaar is voorzien, zodat het nu hoofdzakelijk gaat om de bouw van woningwetwoningen en om de cate- rogie van de A-premiebouw. In het verdere verloop van zijn be toog besprak de heer Bakker Schut de betekenis van het nationale sta tistische woningtekort. Men mag daar niets anders in zien dan de som van de tekorten in de verschillende be volkingscentra. Voor de verdeling van het woningbouwcontingent zai de grootte van dat tekort voor elk van die centra moeten worden be paald naar een vaste norm. De in leider zou die willen vinden iin de De lachende gezichten zge- gen het al. Ernst is het niet. t Zo werd zaterdagmiddag te Delft een grootscheepse oe/e- f ning gehouden door de specia- j le brigades van elf gemeente lijke politiekorpsen waarvan zowel de „rebellen" als de ge- unijorm.de belagers deel uit maakten. Het. doel van de oefeningen was een proeve te leveren van de inter-gemeentelijke poli tiële bijstand. Voordat de strijd in de open lucht kon worden geleverd, waren de opstande lingen met heuse rookbommen uit de kelders van het in aan bouw zijnde gebouw van de technische fysica gedreven. Op een afstand stonden on der meer de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemees ter van Delft, de heer D. de Boor en een afgevaardigde van het Ministerie van Binnenland- se Zaken. t Ruim 140 politiemannen wa- Jren bij de oefeningen betrok ken. (Van onze soc.-econ. redactie) In medische kringen houdt men er rekening mee, dat door de invoering van de 45-urige werkweek de toeloop van patiënten op zaterdagmorgen veel groter zal worden, In sommige plaatsen hebben de artsen besloten op Vijftien mijl buiten de Nieu we Waterweg: zijn in de nacht van zaterdag op zondag* twee Franse schepen met elkaar in botsing- gekomen. De uitvarende, met kolen voor La Rochelie geladen Leognan (2680 brt) raakte de Larmion (4510 brt). die graan en zakgoederen uit Buenos Aires naar Rotterdam bracht, mid scheeps. De voorsteven van de Leognan oud Y boerderij van "het gezin A. C. j werd vrij zwaar beschadigd en het Koops. Zowel het woon- als het be drijf sgedeelte brandde geheel uit, waarbij drie schapen in de vlammen omkwamen. De rest van het vee. tien koeien en een paard, werd gered, ter- wiil een klein deel van de inboedel in veiligheid kon worden gebracht. Via een drijvende bok in het ka- wl moesten de brandslangen naar het vuur worden gelegd. schin verspeelde een anker. De schade aan de Lannion was iets minder ernstig. Terwijl dit schip doorvoer naar de Maashaven te Rotterdam, wachtte de Leognan nog een uur voordat de kapitein be sloot naar de Waalhaven terug te keren. De botsing gebeurde tijdens vrij zwaar stormweer. die dag het ochtcndsprcekuur op tc heffen. Medisch Contact, het orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst. noemt dit een logische reactie. Er is geen motief, aldus de hoofd redacteur, de heer W. J. Royaards, dat zou kunnen rechtvaardigen dat de arts juist op de weekdag, die voor de meeste landgenoten een nieuwe vrije dag gaat worden, met extra drukte zou worden belast. Aan de andere kant wordt het be grijpelijk geacht, dat men graag zou zien. dat de werknemer de arts zoveel mogelijk buiten werktijd raadpleegt, vooral nu deze werktijd wordt ver kort en toch getracht wordt de pro- duktie op dezelfde hoogte te houden. Als oplossing wordt aanbevolen een afspraak-spreekuur op zaterdag in te voeren voor hen, die een deugdelijke' reden hebben op die dag de arts te raadplegen. Ais deugdelijke redenen zouden dan moeten gelden de medi sche noodzaak en ook de wenselijk heid het consult met de arts niet tot maandag uit te stellen. Een principiële vraag !s echter, al dus de heer Royaards, of als deugde lijke xedeD voor het raadplegen van de arts op zaterdag moet worden aan gemerkt, dat dit op andere dagen gepaard zou gaan met arbeidsver zuim. Beantwoordt men deze vraag bevestigend, dan betekent dit dat de arts op deze vrije dag meer moet wer ken dan uit medisch oogpunt nodig is. De hoofdredacteur van Medisch Contact acht het dringend gewenst, dat de maatschappij een duidelijk standpunt inneemt. (Van een onzer verslaggevers) Drie bezoekers van het car naval, respectievelijk in Twen te en Limburg-, zijn gisteren bij verkeersongelukken om het leven gekomen. De 58-jarige G. Helnst uit Panner- den en zijn 15-jarige dochter Catrien waren gistermiddag, op de bromfiets van de vader, onderweg naar het carnaval te 's Heerenberg. Op een onbeveiligde overweg (Oude Eiterweg) te Babberich werden zij aangereden door de om 3.10 uur passerende D-trein uit Duitsland. Hun brom fiets werd 400 meter meegesleurd, beiden waren op slag dood. In Gulpen raakte eveneens gister middag de 7-jarige Jantje Wijnen tijdens de carnavalsoptocht onder de wagen van Prins Carnaval, hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde in de Looierstraat, waar de kinderen zich verdrongen om het snoepgoed op te vangen dat de prins van zijn wagen strooide. De optoch werd op verzoek van de prins en de raad van elf on middellijk ontbonden, het verdere openbare camavalsvertoon is af gelast. In Lottum (L) viel gistermiddag de 19-jarige mejuffrouw G. Keltjens van haar paard, zij brak haar nek en was op slag dood. Het ongeluk gebeurde op do Horsterdijk, waar een passe rende auto het paard schichtig maak te. Het meisje was op weg naar het oefenterrein van de ruiterclub. Op de Burgemeester Reigerstraat te Utrecht is gistermiddag de 14-jarige Bernard Wijnands, terwijl hij achter op de fiets van een vriendje zat, door een gemeentelijke bus aangereden. (Van een onzer verslaggevers) De politie in Weerselo in Overijsel heeft de dertigjarige kantoorbediende J. H. A. P. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht zijn vroegere buurman, een 65-jarlge gepensioneerde gemeen te-arbeider uit Hengelo, voor zesdui zend gulden te hebben opgelicht. Hij zou zijn familie en zijn dorpsgenoten hebben verteld, dat hij directeur van een Twents filiaal van een grote tex tielfabriek uit Tilburg was geworden. Dit moest dan door oplichtingen wor den waargemaakt. P. zal worden voor- geleld aan de officier van Justitie. De jongen overleed enige urén later in het ziekenhuis. Bij een botsing met een vrachtauto is zaterdag de 32-jarige fietser F. de Vries uit Wolvcga op de weg Deven terZutphen om het ieven gekomen. JIÜ wilde een wagen inhalen, deze siocg echter (voor de fietser onver wachts) linksaf. In Beek en Donk is zaterdag de 47-jarige G. Otten met zijn bromfiets op een kruispunt geschept door een uit een zijstraat komende auto. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. In het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg is zaterdagnacht de 19-jarige H. van Rooij uit Middelbeers over leden. Hfj was op 16 december jl. met zijn bromfiets tegen een onverlichte aanhangwagen gereden en sindsdien bewusteloos geweest. Op de Bergse Linker Roltekade te Rotterdam is zondagavond de 50- jarige heier P. Klapwijk met zijn bromfiets tegen een vrachtauto ge reden. De man sloeg tegen de grond en werd in bewusteloze toestand naar het Bergwegziekenhuis ge bracht. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. De bestuurder van de vrachtauto iieeft nog getracht de botsing te voorkomen door naar rechts uit te wijken en te remmen, maar de bromfietser reed, zonder de auto te zien, door en kwam tegen de zij kant van de wagen. Door dit onge luk is het aantal doden, dat het ver keer in Rotterdam sedert i januari heeft geëist, gestegen tot negen. Op de Zuiderzeestraatweg bij Doornspijk is gisteravond de 21-ja rige ongehuwde landbouwer G. van de Pol te Doornspijk, door een auto aangereden. De man is in de loop van de avond in een ziekenhuis te Zwolle overleden. Vanmorgen overleed in het So- phia-ziekenhuis in Zwolle een 76-ja- rige inwoner van Doornspijk de heer H. Stegeman. Hij werd vijf weken geleden, toen hij op de fiets de Zui derzeestraatweg te Doornspijk over stak, door een passerende auto aan gereden. S. is na het ongeluk niet meer bij kennis geweest. Mejuffrouw A. Noordhof, 36 jaar, lerares aan de Mamlx-ulo te Zwolle, is zondagavond in een ziekenhuis overleden, nadat zij zaterdagmorgen met haar rijwiel in botsing was ge komen met een vrachtauto. -— De 65-jarige J. de Nijs te Apel doorn is zondagavond bij het over steken van de Amhemseweg door een personenauto gegrepen. De man was vrijwel op slag dood. uit sociaal en economisch oogpunt toelaatbare afstand tussen de woon- en werkgebieden, van drie kwartier- Voorts achtte hij het gewenst dat er een wijziging wordt gebracht in artikel 16 van de Wederopbouwwet in deze zin dat de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de woning- verdeling door het rijk kan worden gedragen. Voor een juist inzicht la een zo rechtvaardig mogelijke ver deling zou er van rijkswege een op de woningbehoefte gericht onderzoek moeten worden ingesteld naar het groeitempo in de verschillende woongebieden. Daarnaast is het noodzakelijk een beter inzicht te krijgen in de aan tallen woningen die voor vervanging in aanmerking komen. Om dat te be reiken zouden volgens centrale richt lijnen in alle gemeenten woningkar- totheken moeten worden aangelegd, die het mogelijk maken de kwaliteit van de woningen aan de hand van objectieve maatstaven te beoordelen. Een eerste vereiste om die be- behoefte te bevredigen, zo betoogde hij, is een goed functionerende bouwnijverheid, die opgewassen moet zijn tegen de enorme taak waarvoor zij in de komende tien tallen jaren zal worden gesteld. Voor de lagere inkomensgroepen zal een voldoend aantal gesubsi dieerde woningen moeten worden gebouwd, waarvan de huren niet hoger zullen zijn dan een zesde van het netto-inkomen in deze groepen. Daarnaast moeten wegen worden gevonden om juist voor deze groepen huisvesting te vinden in de bestaande woningvoorraad. Om dat te bereiken zal een andere oriëntatie van de huur- en huisvestingsbeleid op basi» van een naar het inkomen gediffe rentieerd een eerste voorwaarde zön. Hoeveel woningen er in een meer verwijderde toekomst voor deze in komensgroepen moeten worden ge bouwd, aal mede afhankelijk zijn van de kwaliteit der nu gebouwde wonin gen met inbegrip van de algemene voorzieningen. Wil men bü de wo ningvoorziening voldoende rekening houden met de belangen van het minst draagkrachtige deel van onze bevolking, zo besloot mr. Andriesscn, dan kan ook in de toekomst daarbij een duidelijk aandeel van de ver- enigingsbouw niet worden gemist. De strikte contingentering van steeds meer woningen, ook naar sub- sidievormen onderscheiden, acht hij een rem op het volledig gebruik van de beschikbare bouwcapaciteit. Men zou moeten beginnen de woningbouw vrij te laten in die gebieden waar niet meer van 'n ernstig tekort kan wor den gesproken. De heer Valkenburg bepleitte het opstellen van een meerjarenplan voor de volkshuisvesting met richtlijnen omtrent het huurbeleid, een aflopende subsidiëring en de omvang van het woningbouwprogramma. Verder maakte hij zich de tolk van de opvatting dat de gemeente bij de bouw va.n gesubsidieerde woningen het particuliere bouwbedrijf ten min ste op gelijke voet zou moeten be vorderen als de woningwetbouw. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer is uitzonderlijk zacht voor een maand als februari. Tot twaalf graden Ols'us kan de tem peratuur met gemak oplopen, In de loop van de morgen dreigt een kou front weer enige regen te zullen brengen. Grote hoeveelheden zachte oceaan- lucht stroomden gisteren Ierland en Engeland binnen waar het kwik tot twaalf a veertien graden steeg. Tij dens opklaringen kan de tempera tuur ook in ons land waarden van ongeveer twaalf gTaden Celsius be reiken. Het. zachte karakter van de hui dige sprokkelmaand "blijkt uit het feit, dat De Bilt over het tijdvak van 1 tot 10 februari een gemiddel de temperatuur berekende, die drie graden boven normaal was. Curieus is ook, dat het zeewater een tempe ratuur heeft, die normaal is voor april. Als om de voorjaarsstemming van de natuur duidelijk te onderstrepen, onweerde het zaterdagavond van kwart voor zeven tot half acht in Friesland. Voor een koufront bouw den zich actieve buienwolken op, waarin zich felle bliksemflitsen voordeden die, voor zover uit de waarnemingen viel af te leiden, de aarde niet bereikten. In Bergum werd zondagmorgen 20 mm neerslag gemeten in Harlingen 12 mm Plaatselijk viel hagel. Een delegatie van de commu nistische party in de Sowjei-Unie, onder leiding van Posnelow. toege voegd lid van 't centrale comité, is zondag in Tirana aangekomen, waar zij het vierde congres van de Alba nese 'Party van de Arbeid' zal bij wonen.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2