1 Bewoonbare wereld? Dan miljard nieuwe woningen vóór 2000 Sanering Vrijspraak in Utrechtse schrootzaak' 771e MiM Zat moordenaar van Marce in zwarte Ford? Alle t oprij der s uit'VS bij vliegramp gedood Vorstei i paar uur bij Boeingwrak IWATTA Nederlandse omgekomen in Alpen Breitner en Nic. Witsen gestolen Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes SS Bij carnaval in brand:1 dode Sjoukje: Gelast Praag af ISU-president wil Praag niet laten doorgaan ACHT PLUS IR_ Jongen verongelukt onder autobus HET VRUE VOLK DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 PAGINA 3 f'Jf fcü','J' PINDAKAAS Mn (Van een onzer verslaggevers) Volkshuisvesting is geen uitsluitend Nederlands vraagstuk en daar om heeft men tijdens de Week voor de Volkshuisvesting in het Bouw centrum te Rotterdam ook aandacht willen schenken aan het „Ian- ge-afstandsprobleem van de Verenigde Naties voor de bouw van goedkope woningen, met name in de in ontwikkeling achtergeble ven gebieden van de wereld. Dat gebeurde vrijdagochtend ln een zitting die ónder leiding stond van mevr. H. D. 's Jacob-Goddard, bestuurslid van de Vereni ging van Internationale Rechtsorde. Ir. J. van Ettinger, directeur van het Bouwcentrum, hield daarover een inleiding, waarin hfj betoogde dat het streven naar een bewoonbare wereld alleen kan worden verwezenlijkt als men erin slaagt vóór het jaar 2000 een miljard nieuwe woningen te bouwen, een aantal scholen, fabrie ken, ziekenhuizen, kantoren van on geveer even groot bouwvolume en nog eens de helft van dat volume, in geld uitgedrukt, voor technische werken. Deze enorme prestatie kan alleen worden verricht als de capaciteiten van de wereldbouwindustrie worden verviervoudigd en als methoden worden gevonden om het uiterste uit de benodigde investeringen te halen. Dat kan niet worden bereikt zonder internationaïe samenwerking op gro te schaal, waarbij een gecoördineerde research en kennisoverdracht een eerste vereiste is. Een belangrijke rol zal daarbij moeten spelen de oplei ding op internationale schaal van tekenaars, bouwers, regeringsfuntio- narissen en administratieve krach ten. die op de hoogte moeten worden gebracht van de jongste ontwikkelin gen in het bouwbedrijf. houden met de sterk uiteenlopende sociale behoeften. De opleiding van allen die by de bouw betrokken zijn. vraagt een enorm aantal instructeurs. Zoveel mogelijk jonge, veelbelovende men sen uit de in ontwikkeling achter gebleven gebieden zullen kennis moeten opdoen in de technisch verder ontwikkelde wereld en later in hun land die kennis moeten uit dragen. Alleen door dit sneeuwbaleffect zal op korte termijn in de behoefte kun nen worden voorzien. Een nauw con tact tussen het Bouwcentrum en de opleidingscentra in de ontwikkelings gebieden zal daarvoor onontbeerlijk zijn. Een van de deelnemers aan de in ternationale bouwcursus in het bouw centrum, de heer Mohlnder Singh uit India, ging op dat laatste probleem dieper in. Hij constateerde dat de bouw van goedkope woningen een betrekkelijk begrip is. Zulke wonin gen zullen moeten beantwoorden aan bepaalde minimum eisen, maar daar bij zal rekening moeten worden ge- (Van een onzer verslaggevers) „We zullen duchtig moeten oppas sen nu geen huizen te bouwen met zulke beperkte voorzieningen dat ze, lang voor de levensduur verstreken Betrekkelijk is' zu!len worden afgewezen. Door met alle geweld goedkoop te willen bouwen, zouden we veel eerder dan ons lief is weer voor de noodzaak van sanering komen te staan". (Van een onzer verslaggevers) Het Arnhemse gerechtshof heeft vanochtend de heren N. L. J. Wel- schen en J. M. van Deurscn, direc teuren van de N.V. Alcu-metaal te Utrecht vrijgesproken van de hun ten laste gelegde verduistering. Daar mede is een einde gekomen aan wat wei genoemd werd de 'Utrechtse schrootaffaire*. De N.V. Alcu heeft tot voor enkele jaren grote hoeveelheden messing hulzen omgesmolten voor het Direc toraat Materieel Landmacht. Door toepasring van een bijzonder procédé leed cj n.v. bij dat smelten een kleiner verlies aan metaal dan contractueel was vastgelegd. De hul zen, die daardoor overbleven, onge veer 1 pet. van de totale hoeveelheid, behield de n.v. voor zich zelf. De zaak is aan het rollen gebracht omdat een ontslagen personeelslid een brief schreef aan de minister van Defensie en een concurrent het ministerie opbelde. De Utrechtse rechtbank sprak beide heren vrij, maar in hoger beroep voor het Hof in Amsterdam kregen zij een voor waardelijke gevangenisstraf. De Hoge Raad verwees de zaak daarna terug naar het Arnhemse Hof. De procureur-generaal vroeg veertien dagen geleden ook al vrij spraak. Het Hof zegt in zijn overwegingen, dat niet voldoende is gebleken dat de verdachten opzettelijk wederrech telijk hebben gehandeld door een ge deelte van de hulzen voor de n.v. te behouden. De vrijspraak houdt ook in een opheffing van het bevel tot gevangenhouding en van de borg stelling, De 9-jarige B. W. M. Wessellng uit Sassenheim is woensdagmiddag in de Hoofdstraat in Sassenheim dodelijk verongelukt. Hij kwam te vallen op het moment dat een lesbus van de NZHVM hem passeerde. Hij raakte onder de ach terwielen en was op slag dood. Dat zei woensdagmiddag op de derde dag van de Week voor de Volkshuisvesting burgemeester Roele van Zwolle, een va nde drie burge meesters die aan de discussie over dc eerder gehouden inleidingen, gewijd aan krotopruiming en sanering, deel nam. Een van de inleiders, ir. F. van der Sluys, directeur van de Haagse dienst voor Stadsontwikkeling, vond hij daarbij geheel aan zijn kant „Inder daad". zo zei hij in zyn antwoord, „ik acht het niet uitgesloten dat we over 25 jaar weer met een krotbe stand zitten van woningen die niet aan de geringe eisen van geluidsiso latie voldoen of andere ernstige ge breken, vertonen. Over de praktijk van de sanering sprak burgemeester Onta van Noord broek. een gemeente in Groningen. Zeventig fot tachtig percent van de arbeiderswoningen in het dorp moes ten als krotten worden beschouwd voor in 1954 met de sanering begon nen werd. „Men onderschatte de uit voering van zo'n plan niet", consta teerde hij, „het heeft ons voor enorm veel problemen gesteld. Maar het is de moeite waard het aan te pakken, want door de resultaten wint het le ven aan menselijkheid". In deze zin sprak ook de heer D. Rijnders, burgemeester van Nieuwer- Amstel, in zijn slotwoord. „Er moet gehandeld worden met voorzichtig beleid, maar met grote voortvarend heid", zo verklaarde hij, waarna hij de regering en de volksvertegenwoor diging vroeg een spoedige totstand koming van de nieuwe woningwet en de wet op de Ruimtelijke Orde ning te bevorderen. Advertentie (I.M.) is rijk aan vitaminen, een bron van kracht èn gézondheid r - de fijnste pindakaas komt 'van BREGENZ (ANP) De 24-jarige me juffrouw J. Beljers uit Zwolle is bij het skiën in de Oostenrijkse Alpen bij Frastanz om het leven gekomen. Zij gleed uit over het hard en glad geworden spoor onder de skilift en viel langs de helling 250 meter naai beneden. Stukken metaal op een akker bij Meisbroek gemeente Berg waar gistermorgen 73 mensen uit fiun levens werden gerukt in de grootste Juchtramp in de geschiedenis van België. Rouw over België, rouw ook over de Verenigde Staten: 49 pas sagiers van de 61 waren Amerikanen, daaronder de hele ploeg schaatsenrijders op weg naar de wereldkampioenschappen kunst rijden in Praag. Verder nog zes Belgen, één Zwitser, één Frans man, één Nicaraguaan en drie Canadezen er» de elf leden tel lende Sabena-bemanning, De catastrofe had nog erger kunnen zijn. Want de Boeing kwam neer op niet meer dan enkele tientallen meters van de groep huizen, die samen het gehucht vormen dat ontsnapte aan vernietiging: Lemmekc bij Melsbroek. (Van een onzer verslaggevers) De speciale opsporingsploeg van de Rotterdamse politie voor het zoeken naar de moordenaar van Marcel Nivard is op het ogenblik hard aan hel werk. De tien rechercheurs van deze ploeg hebben het vooral druk met het nagaan van de tientallen tips, die gisteren en vandaag zijn bin nengekomen, nadat bekend was geworden dat de moordenaar zijn slachtoffer langs de Provinciale weg te Bergschenhoek had gescho ven. Verschillende van die tips meldden, dat woensdagavond 8 februa ri! de dag na de verdwijning van Marcel) op de Provinciale weg een zwarte Ford-personenauto was gezien. Deze feiten zijn in tegenspraak met de verklaring van de man, die dinsdag in een anoniem telefoonge sprek met de Rotterdamse nolitie de plaats aanwees waar men Marcel zou kunnen vinden. Immers, hij ver telde, dat hij maandag jl. te Berg schenhoek had gezien, dat uit een Miercedes een man stapte, die een groot pak in de sloot gooide. Omdat de Rotterdamse politie toch grote waarde blijft hechten aan de inlichtingen van de onbeken de tipgever, wil zij graag zo spoedig mogelijk opnieuw met hem in contact komen. De man heeft tijdens hel eerste telefoongesprek beloofd: „Ik kom zo gauw mogelijk langs", maar hij is nog niet in het hoofdbureau geweest. Naar wij vernemen zal het stoffe lijk overschot van Marcel zaterdag morgen ter aarde worden besteld op de r.-k. begraafplaats aan de Nieuwe Crooswijkseweg. Tevoren wordt (om 10 uur) ten plechtige uitvaartmis op gedragen in de parochiekerk aan de Beukelsdijk. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Daartegenover stelde hjj, dat men het Nederlandse volk moet bijbren gen steun te verlenen aan de chr, organisaties. De chr. politieke party beschouwde hij als een dijk om een polder, met daarin de onderscheidene christelijke organisaties. Het is onze taak, zo zei hij, deze dijk sterker te maken.' Rede mr. W. R. v. d. Sluis, alg. secr., Verslag-vergadering Antirev. Staters-Centrale Der Helder, Schager Courant 13 fe bruari 1961. In het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is donderdagmor gen de heer A. Bruggemans (48 jaar) overleden. De heer Bruggemans was een der slachtoffers van de groep van de harmonie De S'cheldezonen uit Hoo- gerheide, welke dinsdagmiddag met hun maskeradepakken, waarmee zij in de optocht mee wilden doen, in brand waren geraakt. De heer Brug- geman. gehuwd en vader van twee kinderen, was leider van de harmo- In de afgelopen nacht is ingebro ken bij mej. Clinge Doorenbos aan de Nieuwe 's-Gravenlandseweg in Bussum. De dieven hebben met een koevoet de achterdeur opengebroken, begaven zich naai- de huiskamer, waar een Breitner werd gestolen, voorstellende twee meisjeskopjes. Het is een olieverfschilderij, dat uit de lijst is gehaald. De maten zijn 41x31. De lijst is leeg in de woning blijven hangen. In de studeerkamer werd een on gesigneerde aquarel gestolen, dat toe geschreven wordt aan Nicolaas Wit sen. De geschatte maten hiervan zijn 35X45. NEW YORK (ANP) In éénAerpletterende slag heeft Amerika al zijn topkunstrijders verloren. Zijn top van vroeger, zijn top van nu en zijn top van de toekomst. WBB Direct na het neerstorten vloog de machine in brand. Ooggetuigen hebben een ge weldige vuurbol gezien, waar uit een rookwolk opsteeg als bij een atoomexplosie. De ontploffingen hebben het prachtige vliegtuig zo uit el kaar gescheurd, dat geen enkel onderdeel meer her kenbaar was voor de leek zoals u kunt zien op deze foto uit het hart van de ra vage. Sjouke Dijkstra is huilend van de kunstijsbaan in Davos gelopen, toen zij hoorde van het rampzalig onge luk met het Sabenatoestel bij Brus sel. waarbij de leden van de Ameri kaanse schaatsploeg om het leven kwamen. De meeste van deze Ameri kaanse sportmensen, onder meer moeder endochter Owen, kende zij persoonlijk. „Paps, gaat u maar naar de tele foon," zei zjj gisteravond, toen we haar in Davos opbelden. „Ik weet niet wat ik zeggen moet." Vader Dijkstra vertelde dat Sjouke erg overstuur was. „Ze is kapot van wat er gebeurd is, en vindt het van zelfsprekend dat de kampioenschap pen in Praag niet doorgaan. Daar is de aardigheid nu van af." Sjouke kende tien van de omge komen mensen. „Ze denkt maar steeds aan meneer Owen, die zijn vrouw en dochters in een slag ver loren heeft. De andere meisjes die hier in Davos aan het trainen waren, zjjn ook diep onder de indruk." DAVOS (AP) Fresident Kooh en secretaris-generaal Haesler hebben de andere hoofdbestuursleden van de In ternationale Schaats Unie telegra fisch voorgesteld de wereldkampioen schappen kunstrtjden, die van 22 tot 26 februari in Praag zouden worden gehouden, af te gelasten in verband met de vliegramp in Brussel, waar bij de gehele Amerikaanse ploeg het leven verloor. De organisatoren in Praag en het Oostenrijkse bestuurslid van de ISU, Ernst Labin, hebben reeds laten we ten, dat zij dit voorstel niet kunnen steunen. Wel vindt Labin dat de kam pioenschappen in sobere sfeer moeten worden verreden zonder festiviteiten als banketten en dansavonden. Van acht andere bestuursleden (wonend in Zweden, Frankrijk, Noor wegen, Rusland, Groot Brittannië, Italië, Finland en Denemarken) moet het antwoord nog binnenkomen. Se cretaris-generaal Haesler verwacht, dat vandaag een definitieve beslissing kan worden genomen. Het Amerikaanse lid van het ISU- Destuur, Walter S, Powell, is bij de vliegramp om het leven gekomen. De waarnemend voorzitter van de Ame rikaanse Kunstrijbond, F. Ritter Shumway, heeft gisteravond een tele gram naar de ISU in Davos gestuurd met het dringende verzoek de kam- oioenschappen toch te laten door gaan. Tot de slachtoffers van de vlieg ramp bij Brussel behoren de 16-jarige Laurence Owen, zondag in Ca nada kampioen van Noord-Amerika oij de dames geworden, nadat zij reeds eerder de titel van de Verenig de Staten had overgenomen van Carol Helss, die in I960 afscheid nam van de wedstrijdsport. Laurence Owen werd als de ernstigste concur rent beschouwd voor Sjoukje Dijk stra op de wereldkampioenschappen In Praag. Nu al een topfiguur, voor de toekomst een grote belofte. Haar moeder Maribel Vinson Owen.opde Olympische Spelen van 1932 derde achter Son ja Henie, negen maal kampioene van de Verenigde Staten. Later werd zij bekend als ver slaggeefster van kunstrij-evenemen ten, waarbij zij grote vermaardheid kreeg door haar snede berekeningen van de uitslagen. Bradley Lord, kampioen kunst- rijden van de Verenigde Staten bij de heren. Deane McMinn, trainer en manager van de Amerikaanse ploeg voor de wereldkampioenschappen. Edward Scholdan, de ver maarde coach van de Amerikaanse ploeg, die o.a. de gebroeders Hayes en Allen Jenkins en de Duitse rijdster Ina Bauer trainde. Tot de Amerikaanse ploeg, die bij de ramp om het leven kwam, behoor den verder: Steffi Westerfield, Rhodie Michelson, Gregory Kelley, Douglas Ramsey, Dudley Richards, Ray en Tla Rae Hadloy, Bill en Laurie Hickox, Larry Pierse, Diane Sher- bloom, Roger Campbell, Donna Lee Carrier, Bob en Pat Dlnoea. V noil ooora van de verongelukte Boeing bevond zich ook een zusje van Laurence Owen, Maribei, die op de laatste kampioenschappen van de Verenigde Staten met (de eveneens omgekomen) Dudley Richards da ti tel voor paren won. Met opeengeperste lippen en e«n diepe frons op het voor hoofd hebben koning Boudewijn en koningin Fabiola van Bel gië gisteren de stinkende en rokende ravage aanschouwd die was overgebleven van de Boeing die gisteren bij Meisbroek neerstortte en ontplofte. Tto hun enkels wadend door met kerosine vermengde mod der vertoefden zij bijna een uur op de plek des onheils. In dat uur zagen zij soldaten in gevechtskleding die grote flarden van de romp wegtrokken waarna een team van deskundigen met harken de rokende massa zorgvuldig om woelde. Daarbij kwamen telkens weer afgerukte lichaamsdelen bloot. Verderop waren specialisten van de luchtmacht bezig met het verga ren van de persoonlijke bezittingen van de slachtoffers. Drie lijken zag het koninklijk paar bergen tijdens zijn aanwezigheid. Onderwijl liepen rijkswachters en rechercheurs in burger rond met me gafoons: Defense de fumer", riepen ze: Terboden te roken.'Want de door dringende lucht van verdampende vliegtuïgbenzine hing als een gevaar lijke maar onzichtbare wolk boven de modderige krater en de wrakstuk ken van het Sabena-vliegtuig, Op enkele ttientallen meters af stand stonden de huizen van het ge hucht Lemmeke, dat als door een wonder aan de vernietiging ontsnap te. De lyken van de slachtoffers zijn opgebaard ln een rouwkapel op het oude, niet meer in gebruik zijnde vliegveld van Meisbroek. Het moei- lüke werk van de indentificatie zal dagen vergen. Van de wet tot regeling van het voortgezet onderwijs, alge meen bekend onder de naam van de mammoetwet, is verleden week de memorie van antwoord ver schenen. Deze memorie van ant woord is in feite een tweede, ge heel herziene en verbeterde druk geworden. Bij de eerste kennismaking van de eerste druk hebben wij aan onze waardering voor het werk stuk van minister Cals uiting ge geven. 'Cals durft,' schreven wij en daarbij hadden wij het oog op 's ministers moed om een oude en veelszins verouderde wetgeving op te ruimen en het hele voort gezette onderwijs in één wet ln één organisch verband te bren gen. Sindsdien hebben de vele des kundige mensen en corporaties die ons land rijk is, het wetsont werp grondig bestudeerd. Er zijn onvolkomenheden aan het licht gekomen en bezwaren tegen het ontwerp kenbaar gemaakt. Dat was bij een zc omvangrijk werk en bij de nieuwe aanpak van de minister niet te verwonderen. Wat wij niet verwacht hadden was, dat het wetsontwerp van deze minister zwaar geladen reac ties zou opwekken bij de voor standers van het bijzonder onder wijs, in het bijzonder bij de pro testants-christelijke voorstanders. Ook de voorstanders van het openbaar onderwijs hadden be zwaren, die zich voornamelijk richtten tegen enkele ongeluk kige passages uit de toelichting op het wetsontwerp en tegen het te geringe begrip voor de functie van 'vluchtheuvel', die de apen bare school in een aantal geval len vervult. Bij deze bezwaren raakten de onderwijskundige en -organisato rische kanten wel enigszins in de schaduw, hoewel ze natuurlijk in vakkringen ook wel aandacht hebben gehad en nog hebben. "O ij het verschijnen van de me- JL* morie van antwoord is ander maal gebleken, dat minister Cals een moedig man is. Zijn moed bestaat deze keer hierin, dat hij zeer veel van de gemaakte op merkingen ter harte heeft geno men en niet geschroomd heeft verbeteringen en aanvullingen aan te brengen waar dat nodig en mogelijk was. Hij heeft ons daarbij de over tuiging geschonken, dat hij op recht streeft naar een eerlijke en zo doeltreffend mogelijke gelijk stelling van het openbaar en bij zonder onderwijs. Dat zal de voorstanders van de gelijkstel ling (waartoe de democratische socialisten zich reeds bijna zes tig jaar mogen rekenen) verheu gen. In dit geval is er bijzondere reden tot verheugenis voor de voorstanders van het openbaar onderwijs. De minister zelf voorstander van het bijzonder onderwijs heeft de gelegenheid te baat genomen herhaaldelijk uitdrukkelijk te verklaren, dat hij het openbaar onderwijs niet on der, maar naast het bijzonder onderwijs stelt voor dat deel der bevolking, dat openbaar onderwijs wenst. Hij is er ook toe overgegaan voor het openbaar onderwijs een positieve doelstelling in de wet op te nemen. Merkwaardigerwijs heeft hij daartoe de meer dan honderd jaar oude volzin uit de wet op het lager onderwijs ge bruikt, luidende: 'Het school onderwijs wordt onder het aan leren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der leer lingen, aan hun lichamelijke oefening en aan hun opleiding tot alle christelijke en maat schappelijke deugden.' De minister geeft toe, dat de vondst niet nieuw is, maar hij wist geen betere en hij zal graag meewerken, als de Kamer zoekt naar een 'meer eigentijdse om schrijving'. Wij zijn benieuwd of de Kamer iets vinden zal. Voor de fijnproevers is het ook van grote betekenis, dat in het vervolg 'het onderwijs aan open bare scholen wordt gegeven met eerbiediging van ieders geloofs- ,of levensovertuiging.' Hier wordt, 'waarschijnlijk voor het eerst in een Nederlandse wet, de levens overtuiging naast de geloofsover tuiging gesteld. r\m deze en dergelijke wijzigin- gen zijn wij van mening, dat minister Cals een veel verbeterde uitgave van zijn mammoetwet in het licht heeft gegeven. De minister staat open voor meningen van anderen, hij is moedig en origineel. Dit laatste blijkt uit de rode strepen en kanttekeningen waarmee hij zeer toepasselijk zijn oorspron kelijke ontwerp heeft voorzien. Ondanks, of dank zij, het vele rood zetten wij eronder: acht plus. Advertentie (I.M.) Kies bij Uw winkelier uit: meik. puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct)

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2