Slachtoffers na drie uur bevrijd Gewonden treinramp Schoolhoofd in arrest voor fraude MARCEL Boordkanon gaat af: twee doden B Russisch circus blijft, ondanks besli lit minister Duitse matroos loopt 4 dagen in doktersjas door ziekenhuis BOEK NS: menselijke fout oorzaak VIJFDAAGSE IN HAVENS Maatregelen in overweging tgen VAR Teler i$ie klare Kogels vliegen door stenen muur HET VRIJE VOLK DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 Naar ziekenhuis OP VOLLE KRACHT OMHOOGGEDRUKT STOPGEZET mevrouw! FEUSOL ècht kleurecht 1§« wmm mm T DUIM AFGEHAKT Hongaren krijgen 2V2 en 2 jaar JOHS. VRMMOED ZONEN N.V. - SCHIEDAM SEDERT 1776 Koop 'n bij De Arbeiderspers Treinbotsing: dode en zeven gewonden (Van een onzer verslaggevers) Een dode en zeven gewonden vielen woensdagmiddag op het stationsemplacement van de Nederlandse Spoorwegen te Geldrop toen een personentrein, bestemd voor Maastricht door een verkeerde wisselstand op een stilstaandi rangeerstel botste. De personentrein, die reeds vaart had geminderd omdat hij in Geldrop moest stoppen, klom door de botsing op de dieselloc. Nog honderd meter gleed het treinstel op het dïeselstel door. De machinist van de trein en zeven passagiers waren min of meer ernstig gewond. PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Bij het spoorwegongeluk te Geldrop werden gewond: Mevr. W. C. Nielsen-Plank, 35 jaar. Kasteel Humraenraatsweg 35, Maas tricht. drie en een half uur be kneld: verbrijzeld onderbeen. Antonius Nielsen, drie jaar. drie en een half uur bekneld, gewond aan benen en voetjes. Frederictis Nielsen, zes jaar, zelf uit wrakstukken gekropen en licht ge wond. P. Smeets, Spanjelaan 8, Montfoort: licht gewond en hersenschudding. Mevr. Hendriks, Thorbeckelaan 260, Den Haag, gewond aan been. Is na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis vervoerd. Mevr. Weber-Martens, Kerkstraat 4 te Vaals, hersenschudding en lichte verwondingen. H. Ooms, machinist van de personen trein, uit Eindhoven is licht ge wond. Alle gewonden werden naar het St. Anna-Ziekenhuis te Geldrop ver voerd. De machinist van de rangeertrein, de heer Lubbers uit Eindhoven, kwam zonder letsel vrij, doch is in over spannen toestand naar zijn huis ge bracht. Op het perron van de Spoorwegen 1 te Geldrop zakte een ambtenaar, die het ongeluk zag gebeuren, in elkaar. Hij is eveneens naar zijn woning vervoerd. Volgens de Nederlandse Spoorwegen heef het voorlopig ondezoek naar de ramp in Gel drop uitgewezen, dat op post T van het station in Geldrop de wissel verkeerd bediend is. De sneltrein uit Amsterdam, die op spoor 2 moest rijden, kwam daar door op spoor 3, waar de stilstaande locomotief stond. Er is hier, aldus de Spoorwegen sprake van een mense lijke fout. 'Technische onvolkomen heden zijn niet geconstateerd en het sein stond op veilig. De zwaarbeschadigde treinstellen en. de locomotief zijn gisteravond van het baanvak verwijderd. De strem ming op het traject GeldropEind hoven kon te middernacht worden opgeheven. (Van een onzer verslaggevers) Het 41-jarige schoolhoofd 3. Z. uit Westzaan is aangehouden, verdacht van verduistering van gelden van zijn school, de Zuiderschooh Het gaat om zeker vijf mille. Al enige tijd waren er moeilijk heden rond hem. Er is geprobeerd de zaak in het reine te brengen zonder tussenkomst van de justitie. Z. was ai eens eerder op zijn vin gers getikt wegens slordigheden in zijn administratie. Spaargelden van de kinderen, het geld voor de school- melk, van de kinderpostzegels en gel den voor de schoolreisjes zou hij heb ben gebruikt ook nu om het ene gat met het andere te stoppen. Het verdwenen geld zou niet in Z.'s huishouden verbruikt zijn. Vooral zij, die in het eerste deel van de trein zaten, waren er erg aan toe. ze zaten volledig tussen de in elkaar gedrongen wagendelen be kneld. In de tweede coupé kwam de slag eveneens flink aan. Daar wer den drie personen min of meer ern stig gewond. Het bevrijden van de slachtoffers in de eerste coupé, met branders, breekijzers, zagen en voor hamers, duurde ruim drie uur. Dat was kennelijk te lang voor de 50-jarige heer T. JT, Arnouts, D. Hoff- straat 36a te Botterdam, die aanvan kelijk in zjjn hachelijke positie door het raam nog een gesprek kon voe ren met de korpschef van de Gel- dropse politie, de heer Wienands en hem zelfs zijn papieren nog toonde om de familie te waarschuwen. Vlak nadat hij uit zijn benarde positie was bevrijd is hij op weg naar het ziekenhuis overleden. Intussen hing de driejarige Anto nius Nielsen uit Maastricht"met het bovenlichaanipje uit het vernielde coupéraam. Hij omknelde met zijn rechterhandje zijn speelgoedautootje. Van buiten werd hij gesteund door de schilder Jacobs uit Geldrop, die als een van dc eersten hulp verleende en dokter Nijboer van de GGD uit Gel drop. Het knaapje, dat met zijn beentje bekneld zat tussen het raamtafeltje en de als een harmonikn opgevouwen banken, kon pas als laatste om half zes uit zyn benarde positie worden bevrijd. De trein die kort voor het ongeval het station Eindhoven had verlaten, naderde op de gewone weg het sta tion Geldrop, waar gestopt moest worden. Kort na het viaduct ontdek te treinbestuurder H. Ooms uit Eind hoven, dat hij op een verkeerd baan vak zat. Voor hem zag hij op enkele honderden meters een rangeerloco motief staan. Daar de trein reeds remde voor de verplichte halte in Geldrop, zette de heer Ooms de remmen op volle kracht aan en trachtte uit ziin ca bine te komen. Op het moment dat hij de deur van zijn cabine opende, vond de botsing plaats. De personentrein, die ongeveer 200 passagiers vervoerde, werd aan de voorzijde door de botsing omhoog»;e- drukt en kwam voor een belangrijk deel op de diesel-loc te liggen. Door de snelheid begon ook het rangeer- stel. te rijden. Met de remmen nog steeds aan. kwam de trein honderd meter verder tot stilstand. De dicsel-loe werd praktisch geheel vernield. Van de personentrein wer den de voorwielen weggerukt, de voor zijde, de machinistenruimte en de eerste coupe's werden als een lucifers doosje in elkaar gedrukt. De hulpverleningsploegen van de Nederlandse Spoorwegen, hebben al les gedaan wat mogelijk was om de gewonden zo snel mogelijk te bevrij den. Even heeft men het geprobeerd met een snelbrander, doch het gevaar voor een grote brand, middels de ge vulde diesel-loc, was te groot. Bovendien werd op verzoek van de slachtoffers, die de hitte, de rook, maar ook de spanning van nog meer gevaar niet konden verdragen, het werk met de snijbranders stopgezet en moest men met zagen, voorhamers en breekijzers de stalen platen van de spoorwegwagon te lijf. Het gebeurde maakte in Geldrop diepe indruk. Het was het tweede spoorwegongeval dat zich na de oor log te Geldrop heeft voorgedaan. Het spoorwegverkeer is ook tijdens de reddingswerkzaamheden via baan vak 1 normaal doorgegaan, waardoor het tussen noord en zuid slechts tien minuten vertraging had. ROTTERDAM (ANP) Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de voorstel len van de Scheepvaart-Vereniging Zuid, de Scheepvaart-Vereniging Noord en de erkende werknemers organisaties tot invoering van een vijfdaagse werkweek voor niet-con- tinubedrijven in de havens van Am sterdam en Rotterdam. Om noodzakelijk werk op zaterdag en zondag voortgang te doen vinden, is bepaald dat men zich eenmaal per drie weken beschikbaar moet houden. De nieuwe regeling zal in oeide havens op 26 februari van kracht worden. Advertentie IJM. Textiel stoffen met het FELlSOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FEL1SOL. (Van onze parlementsredactle) De regering keurt alles wat naar rassendiscriminatie zweemt af. Zij zal bestuderen of het mogelijk is maatregelen te nemen tegen rassen- discriminerende eisen en vragen die de Ver. Arabische Republiek stelt bij het sluiten van contracten met het Nederlandse bedrijfsleven. Dit heeft de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. Van Houten gisteren in de Tweede Kamer ver klaard nadat proffessor Kortenweg (v.v.d.) en de heer De Kadt (p.v.d.a.) daarop hadden aangedrongen. De staatssecretaris zei, het echter zeer moeilijk te achten hieraan iets te doen, omdat het om contracten met particulieren gaat, waarop de Nederlandse staat geen invloed heeft. Hij had ook alle vertrouwen dat de Nederlandse bedrijven zelf dergelijke eisen wel zullen afwijzen. In West-Duitsland en West- Berlijn zal op 9 mei a.s. een volkstel ling worden gehouden. De vorige fel ling vond plaats in 1950. West-Duits- land en West-Berlijn tellen nu on geveer 55 miljoen inwoners. (Vervolg van voorpagina) Na het vinden van het lijkje be gon de jacht op de moordenaar, waarbij men op dat moment geen enkel aanknopingspunt had. Er wer den speciale opsporingsploegen uit de grond gestampt, waarvan er een vrijwel niets anders deed dan de honderden tips na te gaan, die men uit het hele land mondeling, telefo nisch en schriftelijk aan de Rotter damse politie gaf. Een tweede ploeg van acht man werd belast met een huis-aan-huls-ondervraging in het BeukelsdiJkkwartler, waar Marcel woonde en waar hij het laatst was gezien. ;De afdeling bevolking van de ge- meepte Rotterdam werkte een dag door om de volgende morgen een up- to-date lijst te verstrekken van de twintigduizend mensen, die in de te onderzoeken wijk Woonden, Die gegevens «werden vergeleken met de namen, die men in de kar- thoteek van de politie bezat. Uit circa 17.000 kaarten met bijzonder heden van mensen, die de misdaad eventueel zouden kunnen hebben ge pleegd, zocht men naar de personalia van een man van wie het volgende vaststond: Hü zou Marcel moeten kennen en Marcel hem; bij zou in bet bezit moeten zijn van een rijbewijs en eventueel een auto (dit gezien de plaats waar het Hjkje werd gevon den) en h\j zou moeten wonen of -werken In het Beukelsdijkkwartier en bekend moeten zijn met de omgeving van Bergschenhoek. Daarnaast moest men rekening houden met de moge lijkheid, dat de dader in het geheel niet in de politie-carthoteek vermeld stond. Dit tijdrovende en nauwgezette ad ministratieve speuren heeft niet tot het vinden van de dader geleid. Men vond hem dank zij het buurtonder zoek. Bij dat buurtonderzoek stelde men allereerst vragen aan de huisvrou wen, waarbij men tevens vroeg of de vrouwen die vragen 's avonds in de familiekring nog eens ter sprake wil den brengen. Dat laatste leverde een belangrijke schakel in de zaak en. Dinsdag ji. meldde zich een be« ,ner van de Beatrijsstraat, bij wiens vrouw de ondervragers daags tevoren warer. geweest. De man meende, dat hij enige wellicht belangrijke inlichtin gen zou kunnen geven. Wantjes1 Men liet hem op het politiebureau komen, waar bleek, dat zijn infor maties niet van waarde waren. Maar in de loop van het gesprek zei de man (zonder zelf te welen dat dit belangrijk zou kunnen zijn) dat hij op de bewuste dinsdagmiddag de kappersbediende had zien lopen met een jongetje. De man kende de kap persbediende, maar bet jongetje had hij nog nooit eerder gezien. Hij wist zich te herinneren, dat het ventje wantjes droeg. Dit laatste punt was zeer be langrijk. Want Marcel droeg wantjes, toen hij verdween. Dat feit was aan het publiek niet be kend, omdat het niet vermeld was in het door .de politie verspreide signalement. De politie ging deze informatie on middellijk na en „kort, daarop al be sloot men om de 'kappersbediende aan te houden. Dat gebeurde dins dagavond om kwart over elf en vrij wel meteen begon het verhoor. Strafregister (Van onze luchtvaartredacteur) Twee sergeanten van de Koninklijke Luchtmacht zijn ge dood, toen gistermiddag op de vliegbasis Soesterberg een aan tal 30-mm-kogels op een nog onbegrijpelijke wijze afgevuurd uit een kanon van een Hawker Hunter door de stenen muur van hun kantoortje sloegen. Twee andere militairen werden gewond. MAASTRICHT (ANP) De Maas trichtse rechtbank heeft woensdag de twee Hongaren, die een verzeke ringsmaatschappij hadden opgelicht, veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De twee hadden van de Utrechtse verzekeringsmaatschappij zestig mille uitgekeerd gekregen voor het verlies van een duim van de metselaar V. u (26) uit Sittard. u. en de architect M. B. (30), eveneens uit Sittard zou den samen opzettelijk de duim van U. hebben afgehakt om de verzekerings premie ir handen te krijgen. U. tegen wie drie jaar werd geëist, kreeg twee en een half jaar. B., die medeplichtig was, twee jaar overeen komstig de eis. De rechtbank achtte niet bewezen, dat B. de duim van zijn landgenoot had afgehakt. Wel, dat hij opzette lijk had geholpen bij het opstellen van de claim voor de verzekering. De kogels waren afkomstig uit een straaljager, die gereed werd gemaakt voor een vlucht. De machine stond •opgesteld voor een hangar, waaraan een aantal administratiegebouwtjes zijn aangebouwd. Bij het bevestigen van een filmcamera ging plotseling het boordkanon af. De afstand tussen vliegtuig en gebouwen was zo gering, dat de 30- mm-kogels zich zonder moeite door de stenen muur boorden. De ser geant der eerste klasse P- J. A. Eken uit Soesterberg (35 jaar, ge huwd en vader van vier kinderen) en de sergeant F. K, Stolle uit Utrecht (22 jaar, gehuwd) werden dodelijk getroffen. De dienstplichtig sergeant-titulair C. A. Brem uit Gouda, die zich even eens in het bureau bevond, werd vrij ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. De reserve tweede luite nant-vlieger E. A. van Noort uit Eist werd licht gewond en evenals de ser geant Brem overgebracht naar het militair hospitaal Oog in Al te Utrecht. Het onderzoek naar het ongeluk Is onmiddellijk begonnen. Voorlopig staat men nog voor een raadsel. De bedieningsknop van het boordkanon is altijd vergrendeld. Ook verder zijn de veiligheidsvoorschriften Wj het gereedmaken van een vliegtuig zeer streng. In de omgeving van een toe stel dat vlieggereed wordt gemaakt, worden geen anderen dan deskun digen toegelaten. De Noorse mannen worden ge middeld ruim 71 jaar en de Noorse vrouwen bijna 75. Op de tweede plaats komen de Nederlanders en op de derde de Europese bevolking van Nieuw-Zeeland. Advertentie I.M. De New-Yorkse politie krijgt op verzoek van vele voornamelijk kleine agenten langere gummi stokken. Deze wapens die nu 56 cm zijn, worden vijf cm langer. (Van een onzer verslaggevers) De minister van Sociale Zaken heeft woensdag definitief be slist: de werkvergunning voor de artiesten van het Russische staatscircus van Moskou wordt niet verlengd. De Russen mo gen dus niet optreden in Hilversum. Niet naar Hilversum? Dan blijven we in Rotterdam,' heeft de Duitse impresario J. H. Mattner vannacht beslist, 'ÏVij verlengen het Rotterdams ontreden van het Moskouse circus, werk vergunning of geen werkvergunning tot en met 6 maart.' De heer Mattner weet natuurlijk heel goed dat h(j ook voor een langer optreden la Rotterdam zeer waarschijnlijk geen vergunning zal krijgen. "Dan moeten ze met behulp van de politie de voorstellingen van het circus maar onmogelijk maken/ zei bij ons boos. (Van een onzer verslaggevers) Een negentienjarige Duitse matroos heeft vier dagen lang in een hagelwitte doktersjas door Rotterdams gigantische ziekenhuis Dijk- zigt kunnen zwerven. Toen hij was ontdekt, vertelde hij dat hij platzak was geweest en daarom het ziekenhuis was binnenge stapt Daar had hij een witte jas van een kapstok ge nomen en was hij achter een groep dokters en assis tenten aangestapt om de ronde" mee te maken. Hij vertelde ook dat hij met de artsen aan tafel had mee gegeten en dat hü de nachten op bedden in dokters kamers had doorgebracht. Hfj was volgens zijn eigen verhaal tussen de vele tientallen doctoren en assistenten niet opgevallen en ook zijn Duitse spraak had hem niet verraden, omdat er meer Duitssprekende medici in Dijkzigt waren. De matroos vertelde alleen te hebben meegedaan aan de rondes" op de mannenafdeling. Lijnrecht tegenover dit verhaal, staat een verklaring van de geneesheer-directeur, dokter C. Blanksma. „Er is geen sprake van, dat hU de arts of de assistent heeft uitgehangen. De man kan nooit op een afdeling zijn geweest, hij zou er direct zijn opgevallen. Hij kan nooit verder zijn geko men dan de kantine om een kopje koffie te drin ken en in een ongebruikte kamer, waar hij mis schien heeft geslapen. Hü was meestal in een van de portiersloges en daar door is hü ook door de mand gevallen. Een van de portiers vond het verdacht, dat de Duitser steeds maar :n de buurt van het hokje rondzwierf en waarschuwde de ziekenhuisleiding, die de man ontmaskerde en de politie waarschuwde." Dokter Blanksma zei ons, dat het niet onmogelijk is, dat iemand die er niets te maken heeft, het ziekenhuis binnendringt. „We zitten nog midden in de bouw en dagelijks lopen er honderden werklui rond, die wij na tuurlijk niet allemaal kennen!' Toen de matroos als indringer werd ontmaskerd, probeerde hij dokter Blanksma nog het verhaal op de mouw te spelden, dat hij assistent van een professor in Mtinchen was, Het baattte hem niet: hü werd mee genomen door de vreemdelingendienst van de Rotter damse politie, die hem als ongewenste vreemdeling over de grens zette. 'Maar dan dien ik bü de rechter een aanklacht tegen de minister in of een eis tot schadevergoeding. Niet het Russische circus is de dupe, maar ik als Duitse ondernemer. Waarom mag het circus Williams deze zomer wel vijf maanden in Nederland optre den en het Russische circus niet lan ger dan acht dagen? Dat is een on toelaatbare overheidsprotectie. Ik heb geprobeerd uit te wüken naar Han nover of Neumünster, maar dat is niet gelukt," aldus de Dusseldorpse impresario. 'Als het Russische circus, dat ik voor vier maanden heb gecontrac teerd, die zes dagen niet optreedt, •lijdt ik een schade van 80.000 DM.' De heer Mattner kan met het Rus sische circus echter niet in de Alioy- hal blijven. Die moet direct na de voorstelling van 28 februari worden ontruimd, omdat er een Horecaf-ten- toonstelling komt. De Duitser had voor dit nrobleem ook al een oplossing. 'Wij zetten een tent met 3500 plaatsen neer. Hij is ai in Zweden besteld.' 'Waar moet die tent staan?" 'Op de St. Jacobsplaats bij de Goudsesinge! in het centrum van Rotterdam.' 'Ik heb met vertegen woordigers van de gemeente gister avond voorbereidende besprekingen geopend.' De heer Mattner wil het Russische circus dus, koste wat het kost, zes dagen langer in Nederland laten blij ven. 'Zaterdag komt de Duitse t>ers naar Rotterdam om over de moeilijkheden te worden ingelicht.' zei de heer Matt ner ons nog, Wy vernemen echter uit Rotter damse gemeentelüke kringen, dat daar vanmorgen nog niets van „voorbereidende besprekingen" be kend was: met de betrokken afde ling zou nog geen contact zün op genomen. Daarbjj bleek al direct, dat dc kappersbediende een oude Volkswa gen bezat. Men ging het strafregister van de man na en ontdekte, dat hij al eens met de justitie in aanraking was geweest. In 1942 was hjj voor een zedendelict veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden. De gearresteerde man gaf bü het eerste verhoor bü herhaling tegen strijdige verklaringen. Doordat de politieman, die het verhoor leidde, een goed psychologisch inzicht ge bruikte, kon de moordenaar lang zaam maar zeker steeds verder ia het nauw worden gedreven. Ten slotte gaf hü toe, dat hü Mar cel om kwart voor vijf had ontmoet en de jongen had meegenomen naar de kapperssalon van zün patroon in de RVS-flat aan de BeukelsdiJk. Om dat het dinsdag was (de dag, waarop ln Rotterdam de kapperszaken 's mid dags gesloten zijn) meende hü er on gestoord met het jongetje te kunnen zijn. Tien uur. Toch voelde de man zich niet op zün gemak, omdat de mogelükheid aanwezig was, dat de patroon (die uiteraard volkomen buiten deze hele afschuwelijke affaire staat) wel eens onverwacht naar binnen zou kunnen komen. Zelfs belde de bediende naar het huls van zün baas om zekerheid te hebben, dat hü niet gestoord zou worden. De man vertelde aanvanke lijk. dat hü zün plannen met het jongetje niet had uitgevoerd en dat hü met het ventje was weggereden over de Beukelsdük en dat hü het jongetje daarna op de Burgemeester Meineszplein uit zün auto had gezet. Die verklaring geloofde men bü de politie niet en bü de voortzetting van het verhoor op woensdagavond poogde men dit verhaal te ontzenu wen. Ten slotte gaf de moordenaar toe, dat hü de jongen in de kruip- kelder had gelokt en enige tüd later met hem was weggereden, waarna hjj om ongeveer tien uur de moord pleegde. Voetsporen Na zijn daad reed de kappersbe diende nog eens naar de zaak, waar hij in de kruipkelder de sporen van een worsteling met Marcel zo goed mogelijk uitwiste. Hü zag echter enkele voetsporen van de jongen over het hoofd de politie vond ze later en. kon zonder enige twijfel vaststel len, dat ze van de schoenen van Marcel afkmostig waren. Na het verlaten van de kappers zaak had de man in de stad wat ge geten. In de twee weken daarna heeft de kappersbediende onder voortdurende hoogspanning geleefd. In de zaak werd over vrijwel niets anders dan het vermiste jongetje ge sproken, vlak bü de zaak was de po litie voortdurend aan het dreggen en in kranten en voor de televisie werd de moordenaar steeds opnieuw met het portret van het jongetje gecon fronteerd. Dat heeft hem ertoe ge bracht om de anonieme tip te ge ven over de plaats, waar het Hjkje lag. Overigens was de man bü zün aan houding uitermate kalm hü wekte T)ê nota van. de staatssecretaris- XJ sen mr. Y. Scholten en dr. G. M. J. Veldkamp over de recla metelevisie spreekt zich voor de reclame ln de televisie uit. Gezien de eerdere uitlatingen van de re gering zal dat niemand verhazen. De voorkeur van de samenstellers van de nota gaat uit naar het En gelse systeem. Reclame zal ge maakt mogen worden tussen de programma's door, op een net dat aan één of andere particuliere maatschappij in exploitatie wordt gegeven. Er dienen waarborgen te komen voor het peil van de uitzen dingen, voor de besteding van de winst en voor de onafhankelijk heid van de programma's. Onaf hankelijk van de reclame, wel te verstaan. Omdat ook wij niet veel anders hadden verwacht, is deze nota voor ons geen teleurstelling meer. De regering-De Quay heeft nu eenmaal niet het besef dat Neder land zich gelukkig mag prijzen met een radio- en televisiebestel dat zowel van de regering als van het bedrijfsleven geheel onafhan kelijk is. Maar de argumentatie van de nota is toch wel armzaliger dan wij hadden verwacht. T\e nota gaat uit van de stelling dat 'thans wel algemeen aan vaard is, dat reclame uit econo misch oogpunt van grote positieve betekenis is'. Dit uitgangspunt is onjuist. Over de functie van de reclame in onze westerse samen leving wordt juist de laatste tijd weer kritisch geschreven. Met name over de vraag of de omvang van de reclame en de objecten waarop zij is gericht, wel verant woord zijn. Ook uit economisch oogpunt. Waar de nota van een vanzelfsprekendheid uitgaat, be hoort een verantwoording te staan. De kernvraag is echter of recla- me in de televisie gewenst is. De nota meent van wel. Omdat Ne derland bij de omliggende landen niet kan achterblijven en omdat onze industrie voor haar groei de reclame nodig heeft. Maar de situatie is dat ons buurland België bij voorbeeld geen commerciële televisie heeft en dat wij dit land in de klem zou den brengen, als wij de reclame toelieten. En verder is het een feit, dat onze industrie een onge kende bloei heeft bereikt zonder reclame in radio en televisie, on danks het feit dat buitenlandse commerciële radio hier te beluis teren valt. Tl aar bovenuit echter gaat nog de vraag naar wat het doel van de radio en televisie moet zijn. Radio en televisie hebben niet al leen een cultureel doel. Zij hebben ook een taak bij de berichtgeving en de ontspanning. Zeker. Maar dat houdt niet in, dat de bericht geving ook in de vorm van com merciële reclame zou behoren plaats te vinden. Want het aan vaarden van reclame in de televi sie betekent of men wü of niet dat men de invloed van het bedrijfs leven in de televisie aanvaardt. En het betekent dat men dit nieu we uiterst belangrijke medium uit handen geeft aan mensen, die geen ander doel hebben dan het verkopen van handelswaar. Aan mensen die voor televisie als zo danig geen belangstelling hebben. Alle verhalen over de te schep pen waarborgen zijn ook in Enge land verteld, toen het erom ging de commerciële televisie aanvaard te krijgen. Van die waarborgen is weinig terechtgekomen. Het is teleurstellend, dat de staatssecre tarissen in waarborgen blijven ge loven. Want vele mensen die zich voor de geestelijke volksgezond heid in Engeland verantwoorde lijk voelen, hebben geen goed woord over voor wat de commer ciële TV is geworden. CTet parlement zal zich over deze nota moeten uitspreken. Wij hopen, dat de grote meerderheid zich tegen de plannen van de staatssecretarissen zal verklaren. De regering vindt deze zo belang rijke kwestie blijkbaar een bij komstigheid, want geen minister vond het nodig zijn naam aan de nota te lenen. Daaruit valt af te leiden dat deze kwestie wel een helemaal vrije kwestie is voor de regeringspartijen. Vooralsnog zal het echter wel niet tot een behandeling komen. Want het kan voor het parlement weinig zin hebben zich in deze nota te verdiepen, voordat er een herzien ontwerp-omroepwet ter tafel ligt. Daarvoor moet eerst de commissie-Scholten haar arbeid hebben voltooid. Het is immers nauwelijks denkbaar dat de Ka mer op fundamentele beslissingen over ons omroepbestel vooruit zou lopen, door de regering op de een of andere manier de vrije hand te laten een tweede TV-net aan een willekeurige groep particulieren, die niemand vertegenwoordigen behalve zich zelf, uit handen te geven. de indruk van de hele zaak niets af te weten Medewerking Tüdens een persconferentie, waar in commissaris J., A. Kwast van de Rotterdamse zeden- en kinderpolitie vanmorgen de bijzonderheden van de moord bekendmaakte, prees dc heer Kwast het voortreffelijke teamwork van allen, die daarbü betrokken zün geweest. Hü sprak voorts met vol doening van de goede samenwerking met de rükspolltie en van de grote medewerking die men van de ge meentelüke diensten, (met name de afdelingen Bevolking en Bemalin gen) had ondervonden.

Het Vrije volk | 1961 | | pagina 2